Ogrzewanie wspomagane energią słoneczną

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych jest coraz większe. Energia słoneczna jest z naszego punktu widzenia niewyczerpalna, społeczeństwo szuka rozwiązań wygodnych, ale przyjaznych środowisku naturalnemu. Prosumenci chcący skorzystać z OZE, mogą liczyć na liczne dofinansowania. One ułatwią wymianę popularnych kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła.

fot. Automatik Elektrociepło

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają wyprodukować znacznie więcej energii niż potrzebuje standardowe gospodarstwo domowe. Nasuwa się pytanie co zrobić z niewykorzystaną a wyprodukowaną energią? Wielu inwestorów decyduje na zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Instalując nowoczesny kocioł elektryczny zyskują ekologiczne, wygodne i ekonomiczne źródło ciepło.

System grzewczy w naszych domach również powinien podążać za trendem i możliwością czerpania korzyści z natury. Boom na montaż instalacji fotowoltaicznych spowodował, że ogrzewanie elektryczne jest idealnym odbiornikiem produkowanego prądu w naszej małej przydomowej elektrowni fotowoltaicznej. W istniejących domach, w których działały kotłownie np. olejowe, gazowe lub na paliwo stałe współpracujące ze zmodernizowaną instalacją grzejnikową lub podłogową zastępowane są z powodzeniem kotłami elektrycznymi. Kocioł elektryczny łatwo jest wpiąć do istniejącego systemu. Połączenie kotłowni elektrycznej z panelami fotowoltaicznymi pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

fot. Automatik Elektrociepło

Na obniżenie kosztów ogrzewania wpływa nie tylko technologia wykonania budynku. W nowo wybudowanym budynku energooszczędnym zapotrzebowanie na energię użytkową wyniesie ok. 35kWh/m2/rok. Oznacza to, że na ogrzewanie budynku energooszczędnego zgodnie z najnowszymi normami, wyposażony w rekuperację potrzebuje jedynie 4 200kWh rocznie.

Koszty ogrzewania również zależą od odpowiedniego doboru taryf. Za najbardziej racjonalną taryfę odpowiednia dla domu z ogrzewaniem elektrycznym uważa się taryfę G12w lub taryfę grzewczą G12R.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala wyprodukować znaczne ilości energii elektrycznej potrzebnej do zasilania m.in. kotła elektrycznego. Kotły elektryczne i panele fotowoltaiczne zyskują na popularności dzięki nie tylko niskim rachunkom, ale również zerowym kosztom obsługi – ponieważ niewymagany jest coroczny przegląd instalacji (wyjątkiem jest raz na 5 lat przegląd instalacji elektrycznej w domu), nie ma obowiązku dokonywać przeglądów kominów i wentylacji.

fot. Automatik Elektrociepło

Kotły elektryczne centralnego ogrzewania są w pełni zautomatyzowane, a obsługa ogranicza się tylko do temperatury zadanej dla pomieszczenia. Oferta kotłów jest wzbogacona o wariant kotła z czujnikiem pogodowym, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji o 15% w rachunku rocznym.

Dodatkowo kocioł elektryczny można wyposażyć w moduł internetowy i sterować temperaturą zdalnie z każdego dowolnego miejsca.

A dlaczego nie pompa ciepła? W wielu przypadkach nie ma sensu ponosić tak znacznych nakładów finansowych, jakich wymaga instalacja pompy ciepła. Instalacja pompy ciepła może być o około 30-40 tys. zł droższa od instalacji kotła elektrycznego. Koszt użytkowania kotłowni elektrycznej z instalacją fotowoltaiczną okaże się porównywalny.

Dowiedz się więcej
tel. 56 660 44 44
tel. 601 862 788
ul. Legionów 16  Toruń
[email protected]
www.elektrocieplo.pl


Data publikacji: 2022-01-19

Podobne technologie i poradniki


29.02.2024 | Ogrzewanie
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie Budując...
27.02.2024 | Ogrzewanie
Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz...
13.01.2024 | Ogrzewanie
Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po...
21.12.2023 | Ogrzewanie
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku...
21.12.2023 | Ogrzewanie
W okresie świątecznym, kiedy dom wypełniony jest...
19.12.2023 | Ogrzewanie
Klub Złotego Instalatora to program lojalnościowy skierowany...
31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
19.04.2023 | Ogrzewanie
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych...
24.10.2022 | Ogrzewanie
Jak zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu...