Welwiczja przedziwna. Najbrzydsza roślina świata

Rośliny choć większości z nas kojarzą się z czymś estetycznym, w tej regule także zdarzają się wyjątki. Przykładem jest choćby welwiczja przedziwna. Choć pierwszy człon nazwy brzmi podobnie jak jedno ze wschodnio – europejskich imion żeńskich, z „przymiotnikiem” jakim jest piękno, które często jest kojarzone z kobietami z tej części kontynentu nie mają nic wspólnego.

Zaszczyt najbrzydszej rośliny
Welwiczja przedziwna to roślina przypominająca niektórym ośmiornicę lub zaschniętą kapustę. Jest także dwupłciowa rośliną – występują za równo osobniki męskie , jak i żeńskie. Ma dwa, rosnące przez całe życie rośliny liście, mogące osiągnąć nawet 6 metrów długości. I tutaj roślina może, poszczycić się bardziej przychylną cecha – żywotnością liści, które nigdy nie zrzucane żyją najdłużej ze wszystkich roślin na świecie – nawet kilkaset lat. Mają także bardzo pożyteczną cechy – ich anatomia umożliwia magazynowanie węgla i pobieranie rosy, co pomaga przetrwać nawet największe okresy suszy.
Pień welwiczji przyrasta w tempie ok. 1 mm/rok. Większa część rośliny rośnie pod ziemią, osiągając nawet 30 metrów głębokości. Jej nadziemna część natomiast nie liczy z reguły więcej niż 50 cm wysokości i 100 cm średnicy. Wszystkie te cechy oznaczają, że brak urody nie zawsze musi iść w parze z brakiem oryginalności.

Występowanie najbrzydszej i oryginalnej welwiczji przedziwnej
Odporność na susze welwiczji jest wprost dostosowane do warunków południowej Angoli i północnej Namibii, gdzie występuje. Jej wyjątkowość docenili także Namibijczycy, wykorzystując jej wizerunek w swoim herbie.
Wiele roślin tego gatunku staje się eksponatem w zbiorach wielu kolekcjonerów oraz ogrodów botanicznych. Jeden z oryginalnych egzemplarzy tego odległego kuzyna naszych sosen i wierzb można podziwiać w Poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Co ciekawe nasz polski egzemplarz jest płci męskiej i nie był podlewany od 1972 roku. Wszystko przez to, że wystarcza mu jedynie woda pochodząca z powietrza i skraplająca się na ziemi woda.

 

 

Namibijczycy docenili wyjątkowość welwiczji przedziwnej, umieszczając ją w swoim herbie (na dole, w żółtym polu)


Data publikacji: 2018-12-06

Podobne newsy


Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: welwiczia przedziwna, rośliny,