Jesień może być nie tylko kojarzona z niskimi temperaturami, porywistymi wiatrami i często wiecznie „szarym i płaczącym” niebem. Jeżeli odpowiednio zadbamy o nasze ogrody, uroki jesieni mogą stać się jednymi z naszych ulubionych.

Jesienne prace w ogrodzie – sprzątanie
Niewątpliwie symbolem jesieni są dywany utworzone przez liście spadające z drzew. Ma to swój urok, jednak opadające liście mogą również sprawić więcej szkód niż pożytku. Zbyt długo leżące liście gniją, stają się śliskie i mogą być naprawdę niebezpieczne szczególnie na ścieżkach ogrodowych. Opadłe liście negatywnie wpływają także na trawniki. Głęboka warstwa liści na trawniku utrudnia przepuszczalność powietrza, co może doprowadzić do jego żółknięcia (efekt zanikania murawy), a nawet powstania pleśni śniegowej, której skutkiem jest m.in wypadanie trawy. W celu uniknięcia tego rodzaju skutków należy sukcesywnie i delikatnie usuwać liście, w sposób nieszkodliwy dla innych roślin w ogrodzie. Istotne jest też używanie odpowiednich narzędzi (np. specjalne szczotki, miotłograbie, grabie). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także odkurzacz ogrodowy, który oprócz sprzątania liści może pomóc w pozbyciu się skoszonej trawy, fragmentów ściętych gałęzi, szyszek a nawet śmieci. Warto wspomnieć, że zgrabione liście, niektóre resztki organiczne roślin mogą także posłużyć jako warstwa ochronna przed mrozem. Natomiast po sezonie jako kompost – uniwersalny nawóz dla wszystkich roślin.
Kolejnym punktem niezbędnym w jesiennych porządkach jest przygotowanie miejsc gdzie były uprawiane jednoroczne rośliny oraz warzywa na nowy sezon. Obowiązkową czynnością powinno być usunięcie z powierzchni obumarłych roślin, a następnie jej przekopanie. Gleby gliniaste nie powinny być rozgrabiane. Umożliwi to ich rozkruszenie oraz spulchnienie pod wpływem zimowych temperatur i wody, co będzie sprzyjało rozwojowi roślin w sezonie wiosennym. Rabaty bylinowe spokojnie mogą przezimować w ogrodzie bez dodatkowych czynności pielęgnacyjnych, ponieważ zaschnięte liście i pędy mogą pełnić funkcje zabezpieczającą korzenie roślin przed mrozem.

Jeżeli mamy oczko wodne w ogrodzie jesienią nie możemy zapomnieć o jego systematycznym i odpowiednim czyszczeniu. Za pomocą specjalnych sit lub podbieraków należy je oczyszczać z osadów i zanieczyszczeń przez cały rok. W trakcie jesiennego okresu warto przykryć je siatką o grubości ok.1cm. Rośliny wodne rosnące w koszykach należy opuścić na dno i zadbać o odpowiedni dostęp światła. Powinniśmy zadbać także o urządzenia dostarczające m.in. tlen dla ryb w stawie.

 

W trakcie jesiennych porządków nie można zapomnieć o przygotowaniu oczka wodnego do zimy / Źródło: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/architektura-ogrodowa/oczko-wodne/pompy/jak-przygotowac-oczko-wodne-do-zimy.html

Kolorowy i stylowy ogród jesienią
Po dokonaniu porządków w naszym jesiennym ogrodzie warto pomyśleć o różnobarwnych roślinach, które ożywią nasz ogród. W tym celu należy wybrać odpowiednie gatunki krzewów, drzew i kwiatów. Wśród drzew doskonale adaptujących się do jesiennych warunków hodowcy rekomendują m.in. śliwę wiśniową odmiany Nigra, charakteryzującą się ciemnym kolorem. Przy jej sadzeniu ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od innych roślin, które mogłyby ograniczać jej dostęp do światła.

 

Śliwa wiśniowa Nigra / Źródło: https://www.drzewa.com.pl/2394-sliwa-wisniowa-nigra.html

Na tle jesiennego klimatu ciekawie mogą prezentować się czerwone owoce krzewów trzemieliny płaskoogonówkowej. Jej uprawa jest mało skomplikowana – wystarczy jedynie dowolna gleba ogrodowa i zacienione miejsce.

 

Trzemielnia płaskoogonówka / Źródło: https://archiwum.allegro.pl/oferta/trzmielina-plaskoogonkowa-c5-60-80cm-i5733108491.html

W jesiennym ogrodzie nie może zabraknąć kwiatów. Wśród niektórych jesiennych gatunków są nawet takie, które kwitną nawet podczas pierwszych przymrozków. Mogą być one nie tylko ozdobą ogrodu, ale także wnętrza naszego domu. Pięknie prezentują się w wazonach. Do najpopularniejszych kwiatów tej pory roku należą między innymi begonie stale kwitnące, chryzantemy oraz dalie. Begonia stale kwitnąca to całoroczny kwiat kwitnący na czerwono, biało lub różowo. Może być także sadzona w skrzynkach na tarasach i balkonach.

 

Begonia stale kwitnąca / Źródło: http://ladnydom.pl/Ogrody/7,162375,23076078,begonia-stale-kwitnaca-begonia-semperflorens-uprawa-i-pielegnacja.html

Chryzantemy to także popularny gatunek jesiennych kwiatów. Charakteryzują się niezliczoną feerią barw oraz różną wielkością. Tak samo jak begonie stale kwitnące mogą być hodowane nie tylko w ogrodach.

 

Różnokolorowe chryzantemy Źródło: http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/chryzantemy-jak-pielegnowac-te-jesienne-kwiaty

Dalie to kwiaty, które kwitną najbardziej efektywnie w trakcie krótkich dni. Niewątpliwą ich zaletą jest ich wysokość, która może osiągnąć nawet 1,5 m oraz ich piękne, intensywne kolory takie jak m.in. róż, czerwień i żółć.

 

Dalie / Źródło: https://www.wymarzonyogrod.pl/kwiaty-i-rosliny-na-rabaty/roslinne-kompozycje/dalie-czyli-georginie-przeglad-grup-i-odmian-dalii,94_2661.html


Data publikacji: 2018-11-23