Kalkulator doboru rekuperatora

Program doborowy dla urządzeń wentylacyjnych

Automatyzacja procesu doboru skraca czas potrzebny na żmudną analizę i porównania poszczególnych komponentów systemu wentylacji wśród setek możliwości. Pozwala też zapewnić zgodność projektowanego systemu wentylacji z obowiązującymi normami i co równie ważne, daje projektantom wybór wśród kilku najkorzystniejszych opcji. Jednym z takich narzędzi stworzonych z myślą o branżystach jest program doborowy AlnorSELECT. To wszechstronne narzędzie, które znacząco ułatwia proces projektowania i zwiększa precyzję projektową. Poznaj go bliżej.

Skorzystaj z kalkulatora doboru rekuperatora https://select.alnor.com.pl/

Prosta obsługa kalkulatora krok po kroku

Każdy system obliczeniowy potrzebuje danych wyjściowych. Zacznijmy więc od omówienia kategorii, które masz do wyboru oraz parametrów technicznych, które musisz podać, by otrzymać satysfakcjonujące wyniki. Przy danym modelu otrzymujesz także od razu dostęp do karty katalogowej produktu w celu weryfikacji uzyskanych danych.

Fot. Alnor. Kalkulator doboru rekuperatora – kategorie

Rekuperator – z ponad 200 modeli system zaproponuje najlepszy do Twojej inwestycji

Rekuperator to serce całego systemu wentylacji. W ofercie Alnor masz do wyboru ponad 200 jednostek dostosowanych do potrzeb mieszkań, domów jednorodzinnych, obiektów komercyjnych, czy przemysłowych. Aby znaleźć najkorzystniejszy model, wpisujesz w kalkulator doboru rekuperatora kilka podstawowych parametrów:

 • maksymalny wynikający z przepisów przepływ centrali z uwzględnieniem typowego oporu (do jego wyliczenia potrzebujesz danych o powierzchni budynku, wysokości pomieszczeń, wymaganej dla obiektu krotności wymian/h),

 • rodzaj wymiennika (przeciwprądowy lub entalpiczny),

 • sposób montażu centrali i kanałów (sufitowy, ścienny, wolnostojący),

 • najwygodniejszy układ przyłączy (jedno- lub dwustronny),

 • system sterowania i czujników.

Na tym etapie możesz już dodać istotne elementy wspomagające system – jak nagrzewnicę wstępną chroniącą wymiennik przez zamarznięciem oraz system Constant Flow, który reguluje obroty wentylatora, by zapewnić optymalny przepływ objętościowy centrali.

Fot. Alnor. Parametry doboru rekuperatora w kalkulatorze AlnorSELECT

Nagrzewnice kanałowe: elektryczne i wodne (HDE, HDE-CO, HDW) – zadbaj o komfort termiczny użytkowników w najzimniejsze dni

Nagrzewnica kanałowa wspomaga rekuperator, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, ale może nie być w stanie zapewnić wystarczającej temperatury powietrza dostarczonego w okresach szczególnie niskich temperatur. W programie doboru systemu rekuperacji AlnorSELECT możesz dobrać najkorzystniejszą dla danych warunków klimatycznych, w których ma pracować centrala, nagrzewnicę. Alnor oferuje dwa typy nagrzewnic: elektryczną (wykorzystuje prąd elektryczny do ogrzewania powietrza) lub bardziej ekonomiczną nagrzewnicę wodną (wykorzystuje gorącą wodę z systemu grzewczego budynku np. kotła lub pompy ciepła do podgrzewania powietrza). Aby uzyskać wykaz optymalnych urządzeń podajesz: ilość powietrza, która ma być podgrzana (w m³/h), średnicę kanału, średnią temperaturę roczną powietrza zewnętrznego w regionie, żądaną temperaturę nawiewu, a w przypadku nagrzewnic wodnych także dane o temperaturze czynnika (woda lub glikol 30%) zasilającego i powrotnego.

Fot. Alnor. Program doborowy dla nagrzewnicy kanałowej

Regulatory zmiennego przepływu VAV: okrągłe i prostokątne (RAVAV i RAVAV-Q) – steruj strumieniem powietrza, by obniżyć wydatek energetyczny

Poza wyborem odpowiedniego rekuperatora i nagrzewnicy AlnorSELECT daje też opcję doboru regulatora zmiennego przepływu. Regulatory VAV mają przede wszystkim wspomóc system wentylacji w efektywnym zarządzaniu energią, by obniżać koszty eksploatacji. Wydajność wentylacji w wielu pomieszczeniach jest zmienna. Zatem poprzez automatyczne dostosowywanie ilości powietrza nawiewanego do pomieszczeń w zależności od zmieniających się obciążeń cieplnych, uzyskasz wysoką efektywność energetyczną wymaganą we współczesnym budownictwie. Jakie parametry podajesz w tym kalkulatorze?: maksymalny i minimalny przepływ powietrza, który będzie regulowany przez urządzenie, tryb pracy – zmienny lub stały, ewentualny wymóg dodatkowej izolacji obudowy.

Fot. Alnor. Kalkulator doboru regulatorów przepływu

4 proste kroki do niezawodnego rozwiązania

W świecie projektanta czas to złoto, dlatego aplikacja doborowa musi być dla Ciebie błyskawicznym i bezbłędnym wsparciem.

 • Wybierasz kategorię produktu.

 • Wpisujesz podstawowe dane obliczeniowe dla kalkulatora.

 • Generujesz raport do dokumentacji.

 • Zawartość koszyka wybranych produktów kierujesz do wyceny.

Reszta jest po stronie specjalistów Alnor, którzy skontaktują się z Tobą, by omówić szczegóły i sfinalizować zamówienie. W razie pytań skorzystaj z dedykowanego wsparcia [email protected].

Fot. Alnor. Program doboru rekuperatora – usprawnienie pracy projektantów i instalatorów

Kalkulator doboru rekuperatora – co zyskasz?

 • Błyskawiczne znajdziesz odpowiednie produkty dzięki automatyzacji procesu doboru.

 • Ułatwisz sobie codzienną pracę dzięki dokładności obliczeń i szczegółowości danych.

 • Możesz liczyć na łatwość obsługi i prostą nawigację aplikacji dzięki intuicyjnemu interfejsowi.

 • Korzystasz ze stałego wsparcia doradcy technicznego (po założeniu konta).

 • Otrzymujesz szybkie i korzystne wyceny z działu handlowego (po założeniu konta).

 • Masz zawsze pełen wgląd w archiwum projektów i łatwy dostęp do edycji parametrów pod nowe projekty (po założeniu konta).

 • Szybko uzupełnisz dokumentację projektową dzięki kompleksowym raportom PDF, które wygenerujesz bezpośrednio z systemu.

 • Spełnisz wymogi inwestora bez strat na komforcie użytkowników.

Alnor Systemy Wentylacji – pełne wsparcie dla projektantów

Program doboru rekuperatora oraz innych urządzeń wentylacyjnych jest praktycznym wsparciem dla projektantów wentylacji. Alnor, jako polski producent systemów wentylacji działający na rynku od 1994 roku wie, jak usprawnić pracę specjalistom, dostarczając im wydajne, energooszczędne i dopasowane do wymogów inwestycji narzędzia. Odwiedź stronę producenta, gdzie znajdziesz efektywne rozwiązania skrojone na miarę potrzeb nowoczesnej wentylacji, a także kalkulatory doborowe do kanałów wentylacyjnych (AlnorCAM), tłumików (AlnorSILENT) oraz oprogramowania WENTYLE i Ventpack 3D czy narzędzia MagicCAD i modele BIM.

Szczegóły na: https://www.alnor.com.pl/

Jaki rekuperator ścienny wybrać?

Ventiza PP60 to klucz do zdrowszego życia w przestrzeniach mieszkalnych, który jest kolejnym elementem składającym się na kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła Wavin Ventiza.

Jaki rekuperator ścienny wybrać przy ograniczeniach przestrzennych i termomodernizacji?

Rekuperator ścienny Ventiza PP60 marki Wavin to nowoczesne i efektywne rozwiązanie dla systemów wentylacji w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, szczególnie tam, gdzie przestrzeń na większe instalacje (wentylacja z centralnie zlokalizowaną jednostką) jest ograniczona. Doskonale sprawdza się w budynkach wielorodzinnych poddawanych termomodernizacji, oferując mieszkańcom nie tylko świeże i oczyszczone powietrze, ale także efektywny odzysk ciepła.

Minimalistyczny design rekuperatora Ventiza PP60 umożliwia jego dyskretną integrację z wnętrzem, a montaż ogranicza się do wykonania jednego otworu o średnicy 160 mm w ścianie. Dzięki temu urządzenie zapewnia optymalną cyrkulację powietrza nawet w większych pomieszczeniach, utrzymując jego wysoką jakość. Maksymalne natężenie przepływu powietrza wynosi 60 m³/h.

Nowy rekuperator ścienny, jaki oferuje Wavin, to klucz do szybkiej i efektywnej wymiany powietrza. W pomieszczeniach o powierzchni do 20 m² jego całkowita wymiana następuje w czasie krótszym niż godzina.

Dzięki ceramicznemu wymiennikowi ciepła, urządzenie osiąga wysoką sprawność energetyczną, sięgającą 93%. Jego dodatkową zaletą jest bardzo cicha praca, którą zapewnia optymalnie zaprojektowana zewnętrzna kratka wentylacyjna i strategicznie umieszczony wentylator, znajdujący się za wymiennikiem ciepła, co minimalizuje przenikanie hałasu do pomieszczeń.

Ventiza PP60 to rekuperator ścienny, który jest bardzo prosty w konserwacji. Wymiennik ciepła jest łatwy do demontażu bez potrzeby używania narzędzi i z wyeliminowaniem konieczności dotykania wentylatora oraz jego połączeń elektrycznych. Na utrzymanie urządzenia w dobrym stanie wpływa też łatwy dostęp do filtra przeciwpyłowego.

Usuwanie zużytego powietrza.

Zasada działania rekuperatora Ventiza PP60

Ventiza PP60 działa na zasadzie zdecentralizowanego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła: usuwa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń i jednocześnie wprowadza świeże powietrze z zewnątrz, które jest oczyszczane i w razie potrzeby ogrzewane dzięki ceramicznemu wymiennikowi ciepła.

W przypadku ustawienia funkcji wymiany ciepła, urządzenie działa w dwóch, trwających po 70 sekund trybach, naprzemiennie usuwając powietrze z pomieszczeń oraz wprowadzając do nich świeże, ogrzane powietrze. Podczas wyciągania z pomieszczenia zużytego powietrza, przepływa ono przez kanał powietrzny, oddając po drodze swoją energię cieplną do ceramicznego wymiennika ciepła. Kiedy ten etap się zakończy, zmienia się kierunek obrotów wentylatora, który przechodzi w tryb nawiewu: świeże powietrze z zewnątrz przepływa przez filtr (gdzie jest oczyszczane) oraz przez wymiennik (gdzie jest ogrzewane). Następie trafia ono do pomieszczenia.

Wymiennik ciepła nie tylko ogrzewa powietrze zewnętrzne, ale też efektywnie wykorzystuje zgromadzone ciepło, co przyczynia się do znaczących oszczędności energetycznych. Znajdujące się przed i za wymiennikiem filtry skutecznie oczyszczają powietrza, które jest nawiewane do wnętrza.

Nowoczesne rozwiązanie Wavin, jakim jest rekuperator ścienny Ventiza PP60, daje możliwość skonfigurowania zaawansowanego systemu wentylacyjnego poprzez połączenie do 16 jednostek w jedną sieć. Taka konfiguracja, realizowana w trybie przewodowym typu Master/Slave, pozwala na centralne zarządzanie całym systemem za pomocą jednej jednostki głównej oraz jednego pilota zdalnego sterowania. Funkcjonalność ta jest szczególnie użyteczna w dużych mieszkaniach czy wielopiętrowych budynkach, gdzie można grupowa

rekuperatory, zapewniając jednolite warunki klimatyczne. System wyposażony jest dodatkowo w czujniki wilgotności i zmierzchu, których parametry odczytuje się w pomieszczeniu z główną jednostką sterującą.

Nawiew świeżego powietrza.

Jaki rekuperator ścienny wybrać? Prosty w obsłudze!

Zarządzanie rekuperatorem Ventiza PP60 jest intuicyjne dzięki dołączonemu pilotowi zdalnego sterowania, który pozwala na precyzyjną regulację wilgotności w pomieszczeniu (nastawa wartości zadanej na poziomie 90%, 60% lub 40%) oraz kontrolę przepływu powietrza (60 m³/h, 40 m³/h lub 20 m³/h). Pilot umożliwia również łatwe przełączanie między różnymi trybami działania urządzenia, co zwiększa jego funkcjonalność i efektywność. Takie możliwości kontrolne są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki rekuperator ścienny najlepiej odpowie na potrzeby użytkownika.

Do wyboru są różne tryby pracy urządzenia:

Tryb automatyczny – zapewnia funkcjonowanie rekuperatora z automatycznym odzyskiem ciepła, gdzie urządzenie dostosowuje parametry pracy do aktualnych warunków w pomieszczeniu, wykorzystując czujniki wilgotności i zmierzchu.

Tryb manualny – pozwala na pracę z odzyskiem ciepła przy manualnie ustawionej prędkości wentylatora, bez uwzględniania odczytów z czujników.

Tryb nocny – redukuje prędkość działania rekuperatora w nocy, gdy potrzeba szybkiej wymiany powietrza jest mniejsza, co pozwala na oszczędność energii oraz zapewnienie cichej pracy urządzenia.

Tryb intensywny – tymczasowo zwiększa prędkość pracy rekuperatora do maksymalnej, aby szybko oczyścić powietrze, na przykład podczas gotowania lub innych czynności generujących zwiększone zanieczyszczenie powietrza.

Tryb przewietrzania – umożliwia użytkownikowi wybór kierunku przepływu powietrza w zależności od potrzeb, na przykład dla efektywniejszego usuwania zanieczyszczeń.

Tryb monitorowania – rekuperator pozostaje wyłączony, ale dzięki czujnikom jest stale monitorowana wilgotność powietrza; urządzenie uruchomi się automatycznie, gdy poziom wilgotności przekroczy ustawioną wartość, co jest szczególnie przydatne podczas dłuższej nieobecności w domu, zapobiegając nadmiernemu zawilgoceniu.

W pilocie zdalnego sterowania rekuperatora wbudowany jest przełącznik blokady przycisków, który ma na celu zapobiec przypadkowej zmianie ustawień trybów pracy. Na obudowie rekuperatora zamontowany został łatwo dostępny przycisk włączania, który umożliwia szybkie uruchomienie urządzenia po wykonaniu rutynowych czynności konserwacyjnych, takich jak czyszczenie wymiennika ciepła lub wymiana filtra, zalecanej po osiągnięciu przez rekuperator 3000 godzin pracy.

O grupie Orbia

Orbia, globalna firma działająca w wielu sektorach, ma na celu podniesienie jakości życia na całym świecie. Zajmuje się produkcją w obszarach takich jak polimery (Vestolit i Alphagary), budownictwo i infrastruktura (Wavin), rolnictwo precyzyjne (Netafim), technologie dla łączności (Dura-Line) oraz produkcja i dostawa produktów fluorowych (Koura).

Misją przedsiębiorstwa jest wspieranie zdrowia, adaptacja miast do przyszłych wyzwań, innowacje w budownictwie, ulepszanie dostępności żywności i wody, umożliwianie dostępu do informacji oraz promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez zaawansowane materiały i specjalistyczne produkty. Orbia zatrudnia ponad 23 tysiące osób, jest obecna handlowo w ponad 110 krajach i prowadzi działalność operacyjną w ponad 50 krajach, z głównymi biurami w Bostonie, Meksyku, Amsterdamie i Tel Awiwie. W 2022 roku przychody firmy wyniosły 9,6 mld USD. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firmy: www.orbia.com.

O Wavin

Wavin, jako część grupy Orbia, jest liderem w branży innowacyjnych rozwiązań dla światowego sektora budowlanego i infrastrukturalnego. Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w innowacjach produktowych, firma przyczynia się do tworzenia zdrowych i zrównoważonych środowisk życia na całym świecie. Wavin pracuje nad poprawą dostępności do wody, urządzeń sanitarnych, tworzy miasta odporne na zmiany klimatyczne i projektuje komfortowe przestrzenie mieszkalne, współpracując z samorządami, inwestorami, projektantami i wykonawcami, aby wspierać społeczności w przygotowaniach na przyszłe wyzwania. Firma zatrudnia ponad 12 tysięcy osób i prowadzi produkcję w około 65 zakładach na całym świecie, obsługując ponad 80 krajów za pomocą rozległej sieci sprzedaży i dystrybucji.

Więcej informacji na stronie: https://www.wavin.com/pl-pl/

Oryginalne rozwiązania dla małych przedpokojów

Meble do przedpokoju – kompaktowe i wielofunkcyjne

W małym przedpokoju każdy element wyposażenia powinien być starannie przemyślany, aby maksymalizować funkcjonalność bez rezygnacji ze stylu. Wielofunkcyjne meble odgrywają kluczową rolę w osiąganiu tego celu, oferując praktyczne rozwiązania, które pomagają zorganizować przestrzeń i jednocześnie dodają estetycznego uroku.

Jednym z najlepszych przykładów mebli, które łączą estetykę z funkcjonalnością, są wielofunkcyjne zestawy mebli do przedpokoju. W skład takich zestawów najczęściej wchodzą: mała komoda, szafla na buty, siedzisko do przedpokoju i wieszak na ubrania. W zależności od wielkości przedpokoju – możesz wybrać mniej lub bardziej rozbudowany zestaw. Najmniejsze zajmują nie więcej niż 2 m2 powierzchni ściany i mniej niż 1 m2 podłogi. Takie kompaktowe meble do przedpokoju łączą kilka funkcji, pozwalają zaoszczędzić miejsce i zorganizować przestrzeń w małym przedpokoju.

Nie chcesz zdawać się na gotowe rozwiązania? Skompletuj własny zestaw, którego podstawą mogą być meble slim, czyli m.in. wąskie komody i szafki do przedpokoju. Takie meble mogą oferować sporą ilość miejsca do przechowywania bez zajmowania cennego miejsca na podłodze. Są idealne do przechowywania mniejszych przedmiotów, takich jak rękawiczki, czapki, szaliki czy klucze, co pomaga utrzymać porządek i organizację w przedpokoju. Wąskie komody często wyposażone są w szereg szuflad czy półek, które pomagają segregować i organizować różne akcesoria, zapewniając łatwy dostęp do nich w każdej chwili.

W małych przestrzeniach doskonale prezentują się również wąskie konsole do przedpokoju, na których można ustawić np. designerskie koszyki do przechowywania podręcznych drobiazgów, a nad nimi zawiesić duże lustro w ozdobnej ramie.

Dobrze dobrane meble do przedpokoju to klucz do maksymalnego wykorzystania każdego centymetra przestrzeni. Poprzez zastosowanie szafek wielofunkcyjnych oraz wąskich komód czy szafek, można nie tylko efektywnie zarządzać aranżacją, ale również dodać wnętrzu stylu i elegancji.

>>Przeczytaj także: Wiosenne porządki w szafie – jak uporządkować garderobę?

Akcesoria utrzymujące porządek

Organizacja małego przedpokoju może być wyzwaniem, ale odpowiednio dobrane akcesoria mogą znacznie ułatwić utrzymanie porządku i wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań, które pomogą zorganizować przedpokój, zachowując przy tym jego estetyczny wygląd.

Wieszaki do przedpokoju, haczyki i półki

Wykorzystanie ścian to jeden z najlepszych sposobów na oszczędność miejsca w małych przestrzeniach. Wieszaki ścienne, półki i haczyki są nieocenionymi pomocnikami w utrzymaniu porządku, umożliwiając efektywne zagospodarowanie pionowej przestrzeni.

 • Wieszak do przedpokoju – idealne do powieszenia płaszczy, kurtek czy toreb. W małych przedpokojach najlepiej sprawdzają się wieszaki ścienne – montując je blisko drzwi, zapewnisz łatwy dostęp do często używanych przedmiotów, jednocześnie unikając bałaganu, który często tworzy się na wieszakach stojących. No i wieszaki ścienne nie zajmują ani kawałka podłogi!

 • Haczyki – doskonałe do wieszania drobniejszych przedmiotów takich jak klucze, parasole czy szaliki. Umożliwiają łatwy dostęp i pomagają utrzymać przedpokój w stanie gotowości do wyjścia.

 • Półki – mogą służyć do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów i akcesoriów lub jako miejsce na dekoracje, które dodają charakteru przedpokojowi. Półki umieszczone wysoko nie tylko wykorzystują nieużywaną przestrzeń, ale również przyciągają wzrok ku górze, optycznie powiększając pomieszczenie.

Dopasuj organizery do szafek do przedpokoju

Organizery to kolejne narzędzia, które pomagają maksymalizować przestrzeń przechowywania i utrzymać porządek w przedpokoju. Dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, mogą być używane zarówno w szafkach, jak i na ścianach.

 • Organizery do szafek – umożliwiają segregację przedmiotów i pozwalają wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Idealne do przechowywania butów, czapek, rękawiczek czy innych akcesoriów, które łatwo mogą się zgubić.

 • Organizery ścienne – wykorzystują pionową przestrzeń i są idealne do przechowywania przedmiotów, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Mogą to być specjalne panele z haczykami, kieszeniami czy półkami, które pozwalają na organizację i szybki dostęp do potrzebnych rzeczy.

Wykorzystanie tych akcesoriów nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie w małym przedpokoju, ale także przyczyni się do stworzenia przestrzeni wolnej od chaosu, gdzie każdy przedmiot ma swoje miejsce. Dzięki temu nawet najmniejszy przedpokój może stać się funkcjonalny, stylowy i przyjemny w użytkowaniu.

Sprawdź, jakie akcesoria do przechowywania oferuje Biedronka Home.

Oświetlenie i lustra do przedpokoju - optyczne powiększenie przestrzeni

W małych przedpokojach, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota, istotne staje się stosowanie strategii, które nie tylko maksymalizują funkcjonalność, ale także optycznie powiększają przestrzeń. Lustra i odpowiednie oświetlenie to dwa kluczowe elementy, które mogą znacząco przyczynić się do wizualnego poszerzenia i rozjaśnienia wąskich przestrzeni.

Lustra do przedpokoju

Lustra są nieocenionym narzędziem w aranżacji małych przestrzeni, szczególnie w wąskich i ciemnych przedpokojach. Ich zdolność do odbijania światła i tworzenia iluzji głębi sprawia, że są jednym z najskuteczniejszych sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia.

 • Rola luster w powiększaniu przestrzeni – umieszczenie dużego lustra na jednej ze ścian lub serii mniejszych luster może sprawić, że przedpokój stanie się jaśniejszy i bardziej przestronny. Lustra odbijające światło naturalne lub sztuczne rozjaśniają przestrzeń, czyniąc ją optycznie większą.

 • Strategiczne umiejscowienie – najlepsze efekty optycznego powiększenia uzyskuje się, umieszczając lustra naprzeciwko źródeł światła lub w miejscach, gdzie naturalnie skupia się wzrok po wejściu do przedpokoju.

Oświetlenie do przedpokoju

Dobór i rozmieszczenie oświetlenia mają kluczowe znaczenie nie tylko dla funkcjonalności przedpokoju, ale także dla jego estetyki i sposobu odbierania danej przestrzeni. Odpowiednie oświetlenie może uczynić przedpokój bardziej przyjaznym i przestronnym.

 • Rozjaśnianie przestrzeni – użycie wielu źródeł światła, takich jak lampy sufitowe połączone z kinkietami lub lampami stojącymi, może pomóc równomiernie rozprowadzić światło i eliminować cienie, które mogłyby sprawić, że przestrzeń wydaje się ciasna.

 • Zastosowanie rozproszonego światła – miękkie, rozproszone światło może sprawić, że mały przedpokój będzie bardziej przyjazny i przestronny. Użycie wielu źródeł światła, takich jak lampy sufitowe połączone z kinkietami lub lampami stojącymi, może pomóc równomiernie rozprowadzić światło i eliminować cienie, które mogłyby sprawić, że przestrzeń wydaje się ciasna.

Efektywne wykorzystanie luster i oświetlenia może całkowicie zmienić percepcję małego przedpokoju, sprawiając, że będzie wydawał się jaśniejszy i większy. Te proste triki dekoracyjne mogą znacznie poprawić pierwsze wrażenie, jakie sprawia dom, jednocześnie zwiększając jego funkcjonalność.

Aranżacja małego przedpokoju może stanowić wyzwanie, ale jesteśmy przekonani, że z odpowiednim podejściem uda Ci się stworzyć funkcjonalne i estetycznie atrakcyjne pomieszczenie. Przekształcenie małego przedpokoju nie musi być wyzwaniem. Dzięki innowacyjnym produktom z Biedronka Home każde wejście do domu może stać się przyjemnością. Spraw, by Twój przedpokój był nie tylko praktyczny, ale i zapraszający – zacznij od dzisiaj z Biedronka Home.

Przeróbka szamba na oczyszczalnię biologiczną – o czym pamiętać?

Oczyszczalnia biologiczna zamiast przerobienia szamba

Gotowe przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków kosztują tyle, co zestawy do modernizacji zbiorników. Czy zestaw do modernizacji szamba składa się z takich samych elementów, co wyposażenie przydomowej oczyszczalni ścieków i za co odpowiada montowana w takich systemach dmuchawa?

Korzyści płynące z wymiany klasycznego szamba na oczyszczalnię biologiczną

Liczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne, które generują przydomowe oczyszczalnie w porównaniu z szambem, sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na instalację tego systemu oczyszczania ścieków. Przypomnijmy najważniejsze atuty. Oszczędzamy zasób naturalny, bo oczyszczona woda ze ścieków może być używana do celów gospodarczych. Wspieramy ochronę środowiska dzięki procesowi naturalnego oczyszczania ścieków zamiast gromadzenia i drogiej utylizacji nieczystości. Poprawiamy własny komfort, inwestując w urządzenia bezwonne, które nie generują przykrych zapachów. Ponadto dzięki niewielkim gabarytom i cichej pracy w łatwy sposób wkomponujemy je harmonijnie w przestrzeń wokół domu. Podnosimy więc wartość nieruchomości. Przy zakupie oczyszczalni możemy skorzystać z dofinansowań. Ponadto inwestycja zwraca się szybko dzięki zdecydowanie niższym kosztom eksploatacji. Eliminujemy konieczność opróżniania zbiornika co kilka tygodni przez profesjonalne firmy asenizacyjne.

Gotowe moduły do modernizacji szamba

Dzięki gruntownej analizie, jesteśmy w stanie zauważyć, że na rynku są dostępne nie tylko gotowe wyroby, czyli zbiorniki przydomowych oczyszczalni ścieków, ale także moduły pozwalające na modernizację szamba poprzez ich umieszczenie w istniejącym już zbiorniku. Gdy przyjrzymy się dokładniej takim rozwiązaniom do przeróbki szamba na oczyszczalnię biologiczną, zauważymy, że są one kuszące, ale mają swoje wady. Zestawy do modernizacji istniejących szamb mogą okazać się droższe w zakupie niż gotowe przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Warto też zauważyć, że certyfikacja tego typu urządzeń pozostawia kilka kwestii nierozwiązanymi, o czym wspomnimy w dalszej części artykułu. 

Przeróbka szamba ekologicznego na oczyszczalnię biologiczną – kiedy możliwa jest taka modernizacja?

Myśląc o modernizacji, zwykle rozważamy dwie opcje – wykorzystanie tego, co mamy lub instalację nowego systemu. O to, czy można i czy warto modernizować na bazie gotowych zestawów, pytamy eksperta od ekologicznych technologii oczyszczania ścieków – Radosława Wojciechowskiego z firmy Eko House, która jest dystrybutorem przydomowych ekologicznych oczyszczalni ścieków VH PREMIUM i VH LIGHT.

Czy można?

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków nie może zostać dopuszczona do obrotu na terenie UE, jeżeli nie otrzyma odpowiedniej certyfikacji. Każda taka technologia wymaga zbadania zgodności z wytycznymi zawartymi w normie EN-12566-3. Są tam m.in. wytyczne dotyczące zbadania zbiornika, np. jedną z tych wytycznych są testy na szczelność zapewniające brak wycieków. Zbiornik po starym szambie nie przechodzi takich badań, ponieważ jest już zainstalowany na działce inwestora. Z tego względu, interesując się gotowym zestawem do modernizacji szamba na oczyszczalnię, polecam wprost dopytać producenta, czy posiada odpowiednią dokumentację potwierdzającą, że urządzenie jest zgodne z normą, a także samodzielnie przeanalizować udostępnione dokumenty. 

Czy warto?

Biorąc pod uwagę, że ceny zestawów do modernizacji szamb na przydomowe oczyszczalnie ścieków są zbliżone do kosztów, z jakimi należy się liczyć, nabywając gotową biologiczną oczyszczalnię ścieków, gdzie certyfikacja wyrobu jest jasna i klarowna, uważam, że modernizacja za pomocą wkładu do szamba z wielu względów może okazać się nieopłacalna.

Radosław Wojciechowski

 Doradca Techniczny, Eko House Technologie Ekologiczne

Gotowe wkłady do modernizacji szamba – problem z certyfikacją

W przypadku prób przeróbki szamba na oczyszczalnię biologiczną przy pomocy wkładów do szamb często dochodzi do sytuacji, w których wydawane są nieprawidłowe deklaracje właściwości użytkowych. Na przykład, decydując się na zakup wkładu do szamba o określonej nazwie, na przykład „X”, nabywca może otrzymać deklarację właściwości dotyczącą zupełnie innego urządzenia, nazwanego „Y”. Taka pomyłka może zostać wykryta podczas kontroli przeprowadzonej przez urzędnika gminnego, co ujawni, że zainstalowane urządzenie różni się od tego, które zostało zgłoszone w dokumentacji do pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji system będzie traktowany jak tradycyjne szambo, co implikuje konieczność wywozu nieczystości w ilości odpowiadającej zużyciu wody.

Wkłady do szamb a normy unijne dla oczyszczalni biologicznych

Z opracowań, na przykład opinii Instytutu Techniki Budowlanej, wynika, że wkłady do szamb nie są zgodne z normą PN-EN 12566-3+A2:2013, co oznacza, że nie spełniają one unijnych wymogów dotyczących biologicznych oczyszczalni ścieków. Norma ta wyraźnie stanowi, iż nie ma możliwości wykorzystania zamontowanych w gruncie, gotowych zbiorników bezodpływowych jako korpusu przydomowych oczyszczalni ścieków, ze względu na ich pierwotne przeznaczenie, a dodane moduły czy dostawki biologiczne tego nie zmienią. Zatem przeróbka szamba na oczyszczalnię biologiczną w ten sposób się nie opłaca. A co warto zrobić ze starym zbiornikiem po szambie?

Jakie są możliwości przy wykorzystaniu zbiornika starego szamba na bezzapachowe oczyszczalnie ścieków?

Jednym z rozwiązań jest modernizacja całego systemu, wykorzystując stare szambo jako zbiornik do gromadzenia ścieków oczyszczonych i ich ponowne wykorzystanie do nawadniania roślin ozdobnych w naszym ogrodzie. W takim rozwiązaniu bezodpływowy zbiornik poprzedza się kompaktową oczyszczalnią, która nie zajmuje dużo miejsca, jak na przykład VH6 PREMIUM o średnicy całkowitej zaledwie 140 cm. Odprowadzenie oczyszczonych ścieków odbywa się grawitacyjnie do zbiornika, skąd przy pomocy pompy można je odprowadzić dalej do środowiska naturalnego. Szczelne szambo idealnie nada się na zbiornik retencyjny do bezwonnych ścieków oczyszczonych, a same ścieki oczyszczone przez wysoką zawartość biogenów, będą idealnym płynnym nawozem dla naszego ogrodu. 

 Radosław Wojciechowski

 Doradca Techniczny, Eko House Technologie Ekologiczne

Jak wykorzystać zbiornik po szambie przy wymianie na przydomową biologiczną oczyszczalnię i czy taki system może być bezzapachowy?

Jak już wspomniano powyżej, wymiana systemu zagospodarowania ścieków nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji ze zbiornika bezodpływowego. Można wykorzystać go w bezpieczny i opłacalny sposób. Poniżej przedstawiamy szerzej dwie możliwości przeróbki szamba przy budowie oczyszczalni biologicznej.

Zbiornik retencyjny do nawadniania roślin z wykorzystaniem starego szamba

Jeśli przydomową oczyszczalnię biologiczną zainstalujemy przed dawnym zbiornikiem, możemy użyć go do zbierania oczyszczonych ścieków. Dzięki działaniu napowietrzonego osadu czynnego w bioreaktorze uzyskujemy wodę pościekową bogatą w substancje mineralne, którą możemy zastosować do nawadniania ogrodu i odżywiania naszych roślin. To oszczędność zasobów naturalnych i redukcja kosztów pozyskania nie tylko samej wody, ale i środków do pielęgnacji roślin.

Oczyszczalnia wolna od przykrych zapachów

Jeżeli chcemy, żeby nasz system był całkowicie bezzapachowy, musimy wyeliminować możliwość gnicia ścieków surowych. Biologiczna oczyszczalnia ścieków VH wykorzystuje w tym celu napowietrzanie za pomocą dmuchawy. By ścieki nie gniły i nie wydzielały nieprzyjemnych zapachów, należy przy projektowaniu systemu pominąć osadnik wstępny. Z tego powodu, chcą zapobiec nieprzyjemnym zapachom, oczyszczalnię biologiczną powinniśmy umieścić przed zbiornikiem starego szamba, a nie za zbiornikiem. 

Posadowienie kompaktowej bezzapachowej oczyszczalni biologicznej w zbiorniku po szambie

Drugą opcją wykorzystania zbiornika po szambie jest montaż całej oczyszczalni w jego wnętrzu. Oczywiście najpierw musimy sprawdzić gabaryty zbiornika oraz parametry pracy planowanej oczyszczalni. Bierzemy pod uwagę produkcję dobową ścieków w naszym gospodarstwie domowym, z którymi oczyszczalnia musi sobie poradzić. Wspomniana już w tym artykule oczyszczalnia VH6 PREMIUM, którą przewiduje się do obsługi od 2 do 6 osób, z uwagi na wymiary (180 cm wysokości, 140 cm średnicy) może zmieścić się do zbiornika po starym szambie. 

Technologia wykorzystana w działaniu przydomowej biologicznej oczyszczalni, która świetnie zastąpi szambo

Przypomnijmy więc, że zamiast przerabiania szamba na oczyszczalnię biologiczną poprzez gotowe zestawy, warto wypróbować kompaktowe, bezwonne i korzystne cenowo biologiczne oczyszczalnie ścieków. Technologia ta ma wiele zalet i generuje oszczędności.

Prosta konstrukcja, duże oszczędności, ochrona środowiska

Napowietrzanie oraz przepompowywanie ścieków i osadu czynnego realizuje kompresor (dmuchawa). W urządzeniu nie ma więc elementów pod napięciem i skomplikowanej elektroniki. Dzięki wysokiej skuteczności urządzenia oczyszczone ścieki mogą trafić zarówno do wód powierzchniowych, jak i zostać rozsączone w gruntach (wykorzystując np. studnie chłonne, tunele rozsączające czy drenaże). Co więcej, cały zestaw składa się z tylko z jednego zbiornika, czyli jest to urządzenie bez osadnika gnilnego, zajmujące mało miejsca. Ta zaawansowana technologia przekłada się na szybki okres zwrotu środków z inwestycji.

Zamień szambo na przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków, która rok w rok generuje oszczędność

Odpowiednio dobrana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków będzie od użytkownika wymagała odpompowania średnio raz do roku. Przy tym samym obciążeniu, szambo ekologiczne może wymagać opróżnienia raz, a czasami nawet dwa razy w miesiącu! Generuje to wysokie koszty wywozu nieczystości płynnych w porównaniu do biologicznej oczyszczalni i z perspektywy użytkownika jest nieopłacalne. Można powiedzieć, że eksploatator przydomowej oczyszczalni cieszy się oszczędnościami, bo ogranicza potrzebę odpompowywania urządzenia do minimum, natomiast właściciel szamba ponosi koszty opróżniania, które co roku są coraz wyższe.

Skorzystaj z dofinansowania i obniż koszty inwestycji do minimum

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków to urządzenia zgodne z normą i spełniające wymogi rozporządzenia Ministra Środowiska co powinna potwierdzać deklaracja właściwości użytkowych dołączona do każdego takiego urządzenia wprowadzonego do obrotu na terenie Polski. Dzięki wysokiej skuteczności redukcji zanieczyszczeń, potwierdzonej tym dokumentem, inwestor może ubiegać się o dofinansowanie z urzędu gminy lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wielkość dofinansowania oraz warunki, jakie należy spełnić, wyznacza instytucja, która przyznaje dotacje. Dla przykładu obecnie w gminie Świecie dofinansowania mogą wynosić nawet do 10 tys. zł. Na początku 2024 roku dzięki inicjatywie WFOŚiGW w Katowicach na terenie województwa śląskiego można było liczyć na zwrot kosztów inwestycji do 8 tys. zł.

Dowiedz się więcej i wypróbuj biologiczną oczyszczalnię u siebie

Chcesz poznać więcej porad eksperta dotyczących przeróbki szamba na oczyszczalnię biologiczną? Szukasz najkorzystniejszego systemu dla Twojej rodziny? Zapraszamy do kontaktu z doradcami Eko House.

Szczegóły znajdziesz na stronie https://ekohouse-oczyszczalnie.pl

Jakie drzwi tarasowe – przesuwne czy otwierane?

Jakie drzwi tarasowe – przesuwne czy otwierane?

W skrócie drzwi przesuwne na taras to najlepszy wybór, gdy zależy Ci na dużych przeszkleniach, zacieraniu granic między domem a ogrodem i systemach otwierania, które nie zabierają dodatkowego miejsca na skrzydło. Z kolei otwierane drzwi tarasowe to opcja bardziej klasyczna i ekonomiczna. Mniejsza powierzchnia przeszklenia to inny rodzaj widoku, proces otwierania wymaga zapasu miejsca, a jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi pozwalają uchwycić bardziej tradycyjny klimat tarasu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wszystkim tym zależnościom, bo jak wiadomo, przy projektowaniu i urządzaniu domu czy mieszkania, liczą się także detale, indywidualne preferencje estetyczne, zróżnicowane potrzeby wszystkich domowników oraz kwestie techniczne czy budżetowe.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe otwierane

Wybór między drzwiami tarasowymi przesuwnymi a otwieranymi

Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?

1. Aranżacja

Dzięki większej powierzchni przeszkleń drzwi przesuwne nadają całej aranżacji nowoczesnego charakteru. Wybierane są często do minimalistycznych stylizacji dużych powierzchni, w których dominuje szkło i metal. W przypadku drzwi otwieranych klasycznie, w połączeniu z bogatą paletą oklein z łatwością przywołasz także tradycyjne stylizacje, które zapraszają swymi otwartymi skrzydłami na przytulny taras.

2. Widok

Drzwi przesuwne to salon otwarty na ogród, piękny widok kojący zmysły i jednocześnie więcej naturalnego światła we wnętrzach. Wybierz ten model, gdy chcesz, by taras lub ogród stały się naturalnym przedłużeniem domu. Otwierane drzwi na taras nie zapewniają tak przestronnych widoków, ale możesz uzyskać dzięki nim klasyczny efekt przejścia z domu do ogrodu.

3. Ile masz miejsca?

O wyborze otwieranych lub przesuwnych drzwi tarasowych często decyduje powierzchnia, jaką dysponujesz. Drzwi przesuwne nie wymagają wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na odstawienie otwartego skrzydła, atutem jest więc oszczędność miejsca. Decydując się na drzwi otwierane, trzeba z kolei wziąć ten aspekt pod uwagę przy zabudowie lub meblowaniu obszaru znajdującego się w promieniu skrzydła.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe przesuwne

4. Komfort na co dzień

Drzwi przesuwne na taras mimo dużych rozmiarów i masywności skrzydeł są łatwe w obsłudze i nie wymagają siły do zapewnienia płynnego otwierania i zamykania. Część systemów ma także tzw. zerowy próg, są więc wygodne i dostępne dla wszystkich domowników. Obsługa tradycyjnych drzwi otwieranych także jest prosta, gdyż przypomina korzystanie z klasycznych drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych. Trzeba jednak uważać na ryzyko zatrzaśnięcia drzwi przy przeciągach i mieć na uwadze istniejący próg.

5. Budżet

Szczegółowy koszt stolarki zależy od wielu czynników, dlatego zawsze ustalany jest indywidualnie. Jednak patrząc ogólnie, mniejsza powierzchnia i mniejszy ciężar tradycyjnych drzwi otwieranych, wraz z prostszym systemem obsługi, zazwyczaj przekłada się na niższą cenę niż w przypadku drzwi przesuwnych.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe przesuwne

Wybieramy drzwi tarasowe przesuwane lub otwierane – modele

Niezależnie od systemu, który wybierzesz na taras, wysokiej klasy stolarka tarasowa spełnia rygorystyczne standardy budowlane. Jest w pełni energooszczędna, ciepła, szczelna, cicha i bezpieczna. Na przykładach drzwi tarasowych KRISHOME prezentujemy, jak wygląda to w praktyce.

FEN 92, FEN 82, FEN 78

To uniwersalne modele do budowy tarasowych drzwi otwieranych, które zapewniają niezbędne dla codziennego komfortu paramenty techniczne oraz dają szerokie pole wyboru w zakresie estetyki wykończenia. Wielokomorowa budowa wysokiej jakości profili PVC i duża głębokość zabudowy przekładają się na skuteczną izolację termiczną i akustyczną oraz stabilność konstrukcji. Wiele wariantów kolorystyki i oklein (także opcja bikolor umożliwiająca zróżnicowanie dekoru po obu stronach drzwi tarasowych) pozwoli dobrać styl spójny z aranżacją domu i tarasu.

FEN 86A

To profil aluminiowy, który pozwala na budowę ciepłych i dużych przeszkleń w nowoczesnym stylu, wprowadzających do wnętrza dużo naturalnego światła (Uw = 0,8 W/m2K dla okna tarasowego o wymiarach 1700×2100 mm).

Gdy wybierasz drzwi tarasowe przesuwne zamiast otwieranych, sprawdź, który system będzie dla Ciebie najlepszy. W segmencie drzwi przesuwnych znajdziesz bowiem kilka typów, które różni sposób obsługi i możliwe do uzyskania wielkości przeszkleń.

FEN HST

Najczęstszym wyborem są drzwi HST, czyli system unoszono-przesuwny, który zapewnia płynną, cichą i bardzo wygodną pracę skrzydła. Po odryglowaniu skrzydło ruchome jest lekko podnoszone i następnie przesuwane po szynie ukrytej w podłodze. W pozycji zamkniętej opada i szczelnie łączy się z ramą. Lekkość obsługi uzyskasz nawet przy bardzo dużych przeszkleniach (szerokość ościeżnicy do 6 m), zachowując komfortową izolację termiczną (niski współczynnik przenikania ciepła Uw od 0,76 W/m2K).

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe FEN HST

FEN PSK

To systemy uchylno-przesuwne z niskim progiem (do 7 cm), w których płynne i bezwysiłkowe otwieranie podzielone jest na kilka krótkich etapów (odryglowanie, odstawienie skrzydła na ok. 10 cm, przesunięcie). Atutem tego systemu jest możliwość samego uchylenia skrzydła w pionie. To przydatne, gdy w danej chwili nie korzystasz z tarasu, a chcesz cieszyć się świeżym powietrzem. Maksymalna szerokość skrzydła w systemach FEN PSK to 3 m, waga skrzydła do 200 kg.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe FEN PSK

FEN SLIDE design

Modele slide zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników przesuwnych drzwi tarasowych. To ekonomiczne rozwiązanie, łączące zalety HST i PSK. Zbudujesz z nimi skrzydła o wysokości do 2,4 m, szerokości 3 m, progu 7 cm i wadze do 150 kg, zachowując smukłą konstrukcję i wysokie parametry izolacji termicznej – Uw do 0,77 W/m2K.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe FEN SLIDE Design

SKYLINE

To bezramowe, przesuwne okna panoramiczne o maksymalnej wielkości 4 metrów, ze skrzydłem ruchomym o wadze nawet do 1200 kg. Smukłe aluminiowe profile, ukryta rama, zlicowany próg i olbrzymia tafla szkła sprawiają, że taras staje się niemal częścią domu, a wszelkie bariery w podziwianiu widoku znikają.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe SKYLINE

Które drzwi tarasowe wybrać – przesuwne czy otwierane?

Jak widzisz, wybór między drzwiami tarasowymi przesuwnymi a otwieranymi wymaga chwili namysłu. Obok stricte estetycznych i praktycznych kwestii, w grę wchodzą też niuanse. Jednak to one decydują w dużej mierze o naszym codziennym komforcie lub stają się źródłem nieznośnych uciążliwości. By tego uniknąć, skorzystaj ze wsparcia ekspertów i wybierz zakupy z Gwarancją Spokoju w Salonach KRISHOME. Po więcej szczegółów zapraszamy na www.krishome.pl.