Modernizacja ogrzewania w starym domu – jak zmniejszyć koszty?

Modernizacja ogrzewania w starym domu z pompą ciepła

Pierwszym krokiem przy modernizacji jest zazwyczaj wymiana starego źródła ciepła na energooszczędny, a przez to tańszy w eksploatacji i bardziej efektywny system. Statystyki pokazują, że w ostatnich dwóch latach ponad 200 tysięcy Polaków wybrało instalację pompy ciepła, nie tylko w nowych, ale i w istniejących budynkach. Nie zawsze jednak przynosi to oczekiwane oszczędności i komfort cieplny. Montaż samej pompy ciepła przy starej instalacji trzeba bowiem połączyć z wieloma innymi działaniami, które analizujemy poniżej z ekspertami Purmo. Wiemy także, że pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi emiterami ciepła, takimi jak popularne w naszym kraju ogrzewanie podłogowe. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyny przykład niskotemperaturowego emitera, a w przypadku modernizacji ogrzewania w starym domu instalacja „podłogówki” łączy się z generalnym remontem i dodatkowymi kosztami inwestycji. Alternatywą wartą rozważenia mogą tu być inne systemy ogrzewania płaszczyznowego jak niskotemperaturowe grzejniki płytowe czy klimakonwektory.

Fot. Purmo system ogrzewania podłogowego Rolljet

Nowa pompa ciepła a wciąż wysokie rachunki – z czego to może wynikać?

Jak zaznacza Piotr Krzemiński – menedżer technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo:

Przyczyn braku oczekiwanych rezultatów po instalacji pompy ciepła może być kilka, dlatego każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy wykonanej przez niezależnego instalatora. Najczęściej spotykamy się z trzema kategoriami problemów:

 • Dom może być źle ocieplony lub nie posiada odpowiedniej izolacji, co niestety generuje bardzo duże straty ciepła. Problem nie leży więc po stronie źródła ciepła – pompy. Aby dopasować odpowiedni system grzewczy, należy najpierw wykonać ocieplenie domu zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

 • Dom jest odpowiednio docieplony, ale nie wykonano prawidłowej regulacji pompy ciepła i parametrów współpracy z instalacją grzewczą. Kilka wizyt doświadczonego fachowca, który zweryfikuje różne scenariusze pracy systemu, pomoże nam uzyskać szybki zwrot z inwestycji w modernizację ogrzewania w starym domu, czyli nawet do 20-30% niższe rachunki za ogrzewanie!

 • Dom jest właściwie docieplony, ale zainstalowano pompę o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej mocy, przez co zużywa więcej energii. Wymiana pompy na optymalny model to zazwyczaj za duży koszt. I w tej sytuacji można jednak znaleźć rozwiązanie, poprzez wykorzystanie istniejącej instalacji grzewczej oraz obecnych tam grzejników. Możemy zdecydować się na obniżenie temperatury instalacji poprzez dokupienie grzejników, wymianę na bardziej wydajne (np. typ 11 na 22 lub 33) lub większe albo zainwestować w nowoczesne klimakonwektory.

Jak zmodernizować instalację grzewczą w starym domu pod nową pompę ciepła bez „podłogówki”?

Szybka i ekonomiczna modernizacja instalacji pod kątem energooszczędności bez generalnego remontu jest możliwa. Aby była najbardziej efektywna, warto zacząć od analizy stanu wyjściowego naszych potrzeb i wydajności instalacji oraz skrupulatnej inwentaryzacji obecnych już w domu grzejników. Sprawdźmy, jakie mamy tutaj możliwości.

Fot. Purmo Vido S2

Sprawdź, czy możesz zwiększyć przepływ instalacji

W zakresie modernizacji samej instalacji możemy podnieść jej wydajność nawet o 11% poprzez dwukrotne zwiększenie przepływu przez grzejnik przy tej samej temperaturze zasilania. Aby uzyskać taki przepływ, musimy zweryfikować, czy istniejąca instalacja posiada odpowiednie do tego celu średnice.

Skorzystaj z kalkulatora mocy grzejników, by dobrać optymalnie do potrzeb

Gdy decydujemy się na modernizację ogrzewania w starym domu, dokonajmy najpierw precyzyjnych obliczeń. Jeżeli w istniejącej instalacji cieplnej na zasilaniu mamy 75°C, a chcemy doprowadzić do 55°C, to oznacza, że musimy zastosować ok. dwukrotnie większe grzejniki. Często w starszych budynkach zdarzało się montować grzejniki z zapasem, o większej mocy niż wymagana. Teraz można to wykorzystać, jeśli są dobrej jakości. Pomocą w ustaleniu optymalnej mocy grzejników w danym pomieszczeniu będzie specjalna aplikacja opracowana przez ekspertów – Purmo Calculator (dostępna w aplikacji mobilnej w wersji na Android i IOS).

Fot. Purmo Calculator

Postaw na nowoczesne grzejniki

Gdy musimy dokupić nowe grzejniki, by uzyskać odpowiedni komfort cieplny, możemy postawić na nowoczesne i dekoracyjne niskotemperaturowe grzejniki płytowe, które obok wysokiej jakości, wyróżniają się nowoczesnym, minimalistycznym designem (np. grzejniki Delta czy Tinos V z kolekcji Purmo). Gdy potrzebujemy urządzeń o większej mocy, postawmy na grzejniki konwektorowe. To urządzenia wyróżniające się specjalną konstrukcją z dodatkowym wymuszeniem konwekcji przepływu wewnątrz grzejnika, który pozwoli podnieść moc grzewczą aż o 60%.

Fot. Purmo grzejnik Tinos pionowy

Wypróbuj nowoczesne i wydajne klimakonwektory

Innowacyjnym rozwiązaniem są także klimakonwektory, łączące cechy grzejnika konwekcyjnego i klimatyzatora. Przykładem jest cichy i wydajny model Vido S2 marki Purmo pracujący w niskiej temperaturze i przy niewielkiej pojemności wodnej. To urządzenie, które nie tylko efektywnie ogrzeje pomieszczenie, ale może zapewnić także jego schłodzenie w upalne dni. Przyda się, gdy potrzebujemy większej mocy, a mamy mało miejsca w domu lub gdy chcemy, by ogrzewanie podłogowe i „grzejnikowe” pracowało z tą samą niską temperaturą wody w instalacji.

Fot. Purmo klimakonwektor Vido S2

Płać mniej za ogrzewanie i ciesz się komfortem cieplnym

Jak widzimy, skuteczna modernizacja ogrzewania w starym domu poprzez wymianę źródła ciepła na pompę nie musi wiązać się z instalacją ogrzewania podłogowego w całym domu. W ofercie Purmo znajdziemy różne możliwości, które doskonale sprawdzą się także w przypadku modernizacji istniejącego budynku.

Po szczegółowe informacje i katalogi produktów zapraszamy na stronę producenta www.purmo.pl

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien z programu Czyste Powietrze?

Przegląd wytycznych zacznijmy od najpopularniejszego programu dotacyjnego, który funkcjonuje od 2018 roku. Pierwotnie zakładał dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (tzw. kopciuchów) na systemy oparte o ekologiczne źródła energii. Widząc, że Polacy są zainteresowani kompleksową termomodernizacją, rozszerzono dotację o wymianę stolarki, ocieplenie przegród zewnętrznych i złączy budowlanych, modernizację systemu grzewczego, usprawnienia systemu wentylacji (np. zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła), mikroinstalacje PV. Do programu okresowo wprowadzane są zmiany, dlatego zawsze szukaj aktualnych danych, które precyzują, kto może się ubiegać o dotację, w jakim czasie i na jakich warunkach można uzyskać dofinansowanie do wymiany okien.

Sprawdź, jak skorzystać z dotacji:

 • Budynek, którego dotyczy termomodernizacja, ma 10 lat lub więcej. Program NIE obejmuje budynków nowych.
 • Wymieniasz okna w domu jednorodzinnym lub lokalu mieszkalnym wydzielonym w ramach domu jednorodzinnego (z wydzieloną księgą wieczystą).
 • Jesteś osobą fizyczną i właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości i masz potwierdzenie prawa do własności w księdze wieczystej, a w przypadku współwłaścicielstwa masz poświadczoną zgodę innych współwłaścicieli na realizację termomodernizacji.
 • Twój roczny dochód nie przekracza 135 000 zł brutto. Poziom dofinansowania zależny jest od dochodu. Im niższa wartość dochodu na osobę w ramach gospodarstwa domowego, tym większa możliwa dotacja na wymianę okien.
 • Jeśli starasz się o pełne dofinansowanie do wymiany okien, możesz je otrzymać wyłącznie dla jednej nieruchomości lub lokalu. Kolejne budynki można objąć dotacją podstawową (zmiana od kwietnia 2024).
 • Okna, drzwi zewnętrzne, drzwi tarasowe, bramy garażowe, które wybierasz, muszą pochodzić z zatwierdzonej Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (kategoria materiały budowlane / okna / drzwi balkonowe / drzwi tarasowe).
 • Jeśli wymieniasz okna w ramach tzw. kompleksowej termomodernizacji, musisz zlecić wykonanie audytu energetycznego (w pełni dofinansowany z programu). Jest on niezbędny, by ustalić, czy spełnisz jeden z pozostałych warunków kompleksowej termomodernizacji konieczny do uzyskania dotacji – zmniejszysz o 40% dotychczasowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową niezbędną do ogrzewania, c.w.u. czy wentylacji LUB nie wyprodukujesz jej więcej niż 80 kWh/m2/rok.
 • Gdy spełniasz te kryteria, składasz kompletny wniosek o dofinansowanie do wymiany okien na obowiązującym formularzu wraz z wymaganą dokumentacją do wojewódzkiego oddziału WFOŚIGW, właściwego dla lokalizacji budynku, w którym realizujesz przedsięwzięcie. Możesz to zrobić online, w miejscowym urzędzie WFOŚIGW lub w wybranych bankach.

Co zyskasz?

Stare okna to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim ekonomicznej. Decydując się na ich wymianę, eliminujesz nieszczelności, minimalizujesz straty ciepła, redukujesz ilość hałasu wpadającego do wnętrza, zmniejszasz ilość energii użytkowej niezbędnej do ogrzania domu. W efekcie masz niższe rachunki, a do atmosfery emitowane jest mniej CO2, co pozytywnie wpływa na środowisko. Z programu możesz skorzystać nawet wtedy, gdy nie chcesz inwestować z kompleksową termomodernizację lub nie potrzebujesz wymiany starego kotła na inne źródło ciepła. Wymiana samej stolarki okiennej w domu jednorodzinnym na zasadach przywołanych powyżej jest dofinansowywana.

Ile zyskasz?

Gdy spełnisz warunki konieczne do uzyskania dofinansowania do wymiany okien, możesz liczyć na jeden z trzech wariantów dotacji: podstawowy – roczny próg dochodowy nie przekracza 135 000 zł; podwyższony – miesięczny próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1 894 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym do 2 651 zł; najwyższy – miesięczny próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1 090 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym do 1 526 zł. Przy kompleksowej termomodernizacji z mikroinstalacją PV przekłada się to na następujące kwoty netto: 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania (plus obowiązkowy audyt 1200 zł). Gdy decydujesz się tylko na wymianę stolarki, możesz uzyskać odpowiednio dla każdego progu dochodowego: 13 000 zł, 25 000 zł, 40 000 zł (plus opcjonalny audyt 1200 zł).

Jaką stolarkę wybrać, by otrzymać dofinansowania do wymiany okien?

Aby skorzystać z dofinansowania na wymianę okien, musisz wybrać takie modele, które spełniają rygorystyczne normy budowlane, minimalizujące straty ciepła, jakie dawniej powodowała nieszczelna stolarka. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w zakresie Warunków Technicznych obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku, maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła nie mogą przekroczyć w poszczególnych przypadkach:

 • Okna / drzwi balkonowe – 0,90 W/(m2K)
 • Okna połaciowe – 1,10 W/(m2K)
 • Drzwi zewnętrzne – 1,30 W/(m2K)

Podane wartości muszą zostać potwierdzone deklaracją producenta.

Okna KRISHOME na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów z dofinansowaniem

Stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe, które spełniają wymogi programu Czyste Powietrze, kupisz w Sieci Salonów KRISHOME. Wybierając je, możesz skorzystać z atrakcyjnych dopłat i cieszyć się Gwarancją spokoju przez wiele lat.

Okna PVC
Najpopularniejszym wyborem podczas wymiany starych okien na nowe są modele PVC (okna plastikowe). Są wszechstronne, nowoczesne, bezpieczne, ciche i przede wszystkim ciepłe. Przykładowe modele, po które sięgają klienci, to energooszczędne okna FEN 82 (UW od 0,72 (W/M2K) czy okna w klasie premium FEN 92 (UW od 0,76 W/M2K) lub drzwi tarasowe FEN 82HST.

Okna aluminiowe
Jeśli zależy Ci na dużych przeszkleniach od podłogi aż po sufit i chcesz mieć gwarancję spełnienia wymogów pod dofinansowanie wymiany okien, sięgnij po niezwykle trwałą i wytrzymałą energooszczędną stolarkę aluminiową. Model FEN 86A (UW od 0,90 W/M2K dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm lub UW od 0,80 W/M2K dla okna tarasowego 1700×2100 mm) pozwala tworzyć nowoczesne aranżacje stolarki okiennej bez ograniczeń.

Warunki dofinansowania wymiany okien w budynkach wielorodzinnych – program Ciepłe Mieszkanie

Dotację na termomodernizację mogą otrzymać także mieszkańcy budynków wielorodzinnych, w których konieczna jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi na urządzenia wyższej klasy energetycznej. Warto pamiętać, że w tym wypadku środki dostaje gmina, która podpisuje umowę z WFOŚiGW. O te środki ubiegać się mogą osoby fizyczne, będące właścicielami mieszkań z dochodem do 135 000 zł, najemcy mieszkań komunalnych (ale takich, gdzie nie wszystkie lokale mieszkalne w budynku stanowią własność gminy) i wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali mieszkalnych. Inne są warunki, jakie trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie do wymiany okien dla osób fizycznych, inne dla wspólnot. W przypadku właścicieli czy najemców dotacja na wymianę stolarki jest nierozerwalnie związana z wymianą źródła ciepła. Samych okien nie wymienimy. W przypadku wspólnot jest to możliwe, jeśli we wniosku ujęto zakup i montaż nowego źródła ciepła dla całego budynku lub obecny system grzewczy jest już efektywnym źródłem ciepła.

Podatkowa ulga termomodernizacyjna

Uzupełnieniem dofinansowania wymiany stolarki okiennej dla właścicieli domów jednorodzinnych (osób fizycznych) może być skorzystanie z podatkowej ulgi na termomodernizację. Można łączyć ją z dotacją z Czystego Powietrza i wykorzystać na elementy, których tam nie rozliczysz. W ramach ulgi odliczysz koszt zakupu materiałów, które zwiększą efektywność energetyczną budynku takich jak energooszczędne okna. Maksymalna kwota odliczenia to 53 000 zł. Przedsięwzięcie należy zrealizować maksymalnie w 3 lata od poniesienia pierwszego wydatku.

Nie trać energii, skorzystaj ze wsparcia w termomodernizacji – od wyceny po dotacje z KRISHOME

Dobrze wykonana termomodernizacja przynosi długofalowe korzyści. Zapewnia niższe koszty eksploatacji domu, poprawia komfort cieplny i wygodę dla jego użytkowników. Dlatego pamiętaj, by wybrać stolarkę okienną, która kwalifikuje się do dofinansowania i przygotuj dokumenty dotacyjne. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj ze wsparcia ekspertów.

Zapraszamy do Salonów KRISHOME, gdzie doświadczeni termo-specjaliści przeanalizują wszystkie warunki, które trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie do wymiany okien oraz pomogą uzyskać najkorzystniejszy wariant dotacji i najbardziej efektywną energetycznie stolarkę dla domu. Szczegóły znajdziesz na https://krishome.pl/.

Czym charakteryzują się najlepsze łóżka do sypialni?

 1. Nowoczesne łóżka – z dala od utartych schematów.
 2. Łóżko sypialniane – zróżnicowane style.
 3. Idealne łóżko – wytrzymały i stylowy mebel.
 4. Wymarzona aranżacja swojej sypialni.

Atrakcyjne wizualnie i wygodne łóżko bez wątpienia jest najistotniejszym elementem każdej sypialni. To ono przyciąga do siebie spojrzenia (niejako decydując o stylu całego pomieszczenia), jak i odpowiada za tak ważny w obecnych czasach wypoczynek. Renomowani producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę – wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, oferując im łóżka z możliwością indywidualnej modyfikacji już na etapie projektowym…

Nowoczesne łóżka – z dala od utartych schematów

Każdy człowiek jest inny. Posiada swoje preferencje, przyzwyczajenia oraz indywidualną budowę ciała. Zmaga się też z różnego rodzaju schorzeniami i kontuzjami. Co za tym idzie, zarówno od łóżek, jak i materacy, oczekujemy odmiennych właściwości. Dla jednych najlepsze będzie wąskie łóżko drewniane z twardym materacem, z kolei inni nie zaznają dobrego snu, jeśli nie położą się na przestronnym i miękkim meblu.

Dlatego cenieni są dzisiaj producenci, w sporym zakresie pozwalający po swojemu interpretować oferowane produkty. Począwszy od dopasowania rozmiaru łóżka (powierzchni do spania i wysokości wezgłowia), przez wybór tkaniny, kończąc na kolorystyce – niemal wszystko zależy od nas. Dzięki temu otrzymamy mebel nieszablonowy i niepowtarzalny, świetnie wpisujący się w zastosowany styl.

Dokładając do tego dostęp do najwyższej jakości materacy, poduszek i innych dodatków, trudno wyobrazić sobie bardziej komfortowe rozwiązanie.

Łóżko sypialniane – zróżnicowane style

Stworzenie idealnej sypialni to nie lada wyzwanie. Należy zwrócić uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół, aby całość charakteryzowała się estetyczną spójnością i harmonią. Dlatego też w pierwszej kolejności wybierzmy styl, jaki ma zapanować w pomieszczeniu (powinien współgrać z resztą mieszkania).

I w tym przypadku możemy liczyć na polecanych producentów – niezależnie na jaki rodzaj aranżacji się zdecydujemy, bez najmniejszych problemów dobierzemy do niej piękne łóżko gwarantujące zdrowy sen. W ramach wspomnianej konfiguracji sprawimy, że dokładnie ten sam model z danej kolekcji odnajdzie się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Ponadto możemy wyposażyć się w łóżka jeszcze mocniej podkreślające aranżację. Są to np. łóżka kontynentalne, tapicerowane, na nóżkach oraz z pojemnikiem na pościel (cenione zwłaszcza przez osoby dysponujące sypialnią z ograniczonym metrażem). Z kolei urządzając pokój dziecięcy lub młodzieżowy, szybko i sprawnie kupimy łóżko atrakcyjne także dla naszej pociechy.

Idealne łóżko – wytrzymały i stylowy mebel

Nie zapominajmy, że łóżko to nie tylko elegancki design i wygoda. Powinno być też meblem wytrzymałym, solidnym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwym w utrzymaniu czystości. W końcu jest to inwestycja na długie lata – łóżka nie wymienia się przy okazji każdego remontu sypialni.

Wyspecjalizowany i doświadczony producent z najwyższą dokładnością i starannością podchodzi do realizacji każdego zlecenia – posiada wysoce wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i nowoczesne hale produkcyjne. Pojedyncze elementy konstrukcji (na które składają się rama łóżka, stelaż i materac) wykonane są z jakościowych materiałów, a ich wykończenie nie pozostawia niczego do życzenia.

Ma to szczególne znaczenie przy łóżkach tapicerowanych, które bywają najbardziej narażone na uszkodzenia: rozdarcia i przetarcia. Wytrzymała tkanina przez wiele długich lat zachowa swój oryginalny wygląd (będąc systematycznie odświeżaną), nie tracąc na atrakcyjności i perfekcyjnie współgrając z całym meblem.

Wymarzona aranżacja swojej sypialni

Łóżka tworzone na wymiar cieszą się bardzo dużą popularnością. Bez przeszkód dopasujemy je do sypialni o dowolnym rozmiarze – dostępne są dwuosobowe łoża małżeńskie o rozmiarze 160cm x 200cm (standardowe, najczęściej wybierane), 180cm x 200cm i przestronne 200cm x 200cm. Dysponując niewielkim pomieszczeniem, możemy skierować się ku mniejszym meblom, w tym 140cm x 200cm czy nawet 120cm x 200cm. Również one pozostaną w pełni wygodne i eleganckie.

Doskonałym zwieńczeniem aranżacyjnym jest dobór dodatków do łóżka (nie mniej istotnych dla naszej wygody). To przede wszystkim poduszki – do komfortowego snu polecane są elastyczne lub profilowane, antyalergiczne – kołdry oraz narzuty.

Najlepsi polscy producenci łóżek oferują te produkty, dzięki czemu podczas jednych zakupów wyposażymy się od razu w cały niezbędny komplet. Szybko, korzystnie cenowo, z dostępem do fantastycznych łóżek i akcesoriów. Czy można oczekiwać czegoś więcej?

Izolacja pod wylewkę: żegnamy styropian, witamy INSULARIS PIANO

INSULARIS PIANO to pianobeton, czyli lekki beton o płynnej konsystencji. Może być stosowany jako materiał izolacyjny pod wylewkę zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków, w tym na tarasach i balkonach. Nie ma przy tym znaczenia, czy obiekt jest nowy czy remontowany – w obu przypadkach INSULARIS PIANO będzie dobrym wyborem.

INSULARIS PIANO to produkt na tyle lekki, że najczęściej można go stosować nawet na stropach drewnianych. Ze względu na swój znikomy ciężar, jest chętnie wykorzystywany jako warstwa wypełniająco-izolacyjna podczas remontów drewnianych konstrukcji stropów.

Mimo swojej niewielkiej masy, pianobeton produkowany przez Cemex może się pochwalić dużą wytrzymałością – kilkukrotnie większą niż w przypadku styropianów podłogowych. Na uwagę zasługują też jego dobre parametry izolacyjności termicznej – to materiał całkowicie niepalny, co istotnie poprawia bezpieczeństwo pożarowe budynku.

Szybciej, taniej, dokładniej

Produkcja INSULARIS PIANO odbywa się na terenie wytwórni betonu Cemex, dlatego materiału nie trzeba magazynować we własnym zakresie. Pianobeton jest dostarczany na plac budowy w betonomieszarkach. W miejsce wbudowania może być pompowany za pomocą specjalistycznej pompy.

– Płynna konsystencja INSULARIS PIANO sprawia, że można go szybko i łatwo układać, wyrównywać i zagęszczać warstwy mieszanki. Efektem jest skrócenie czasu budowy i wyraźne ograniczenie kosztów robocizny – mówi Łukasz Strzałka z Cemex Polska – Zastosowanie INSULARIS PIANO jest opłacalne finansowo także z innego względu – pozwala bowiem uzyskać sztywne, równe podłoże, a w efekcie ograniczyć nawet o 15-20% objętość wylewki na kolejnym etapie prac – dodaje.

INSULARIS PIANO stanowi doskonałą alternatywę dla styropianu, ponieważ układanie i docinanie tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych bywa bardzo uciążliwe. Trudno też uniknąć niedokładności, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nierównym, chudym betonem lub dużą liczbą przewodów instalacyjnych, które mają zostać ukryte w posadzce. Zdarza się, że w miejscach, gdzie płyty styropianu docięte zostały niedokładnie, a pustki uzupełniono sypkimi materiałami, powstaje mostek akustyczny czy termiczny, co negatywnie wpływa na późniejszy komfort mieszkańców i koszty użytkowania budynku.

Receptę na takie bolączki stanowi właśnie pianobeton z oferty Cemex. INSULARIS PIANO to innowacyjny materiał, który dokładnie wypełnia przestrzenie wokół rur i innych instalacji. W ten sposób izoluje i chroni je przed utratą ciepła oraz uszkodzeniami mechanicznymi, powodowanymi zwykle przez gryzonie lub inne szkodniki. Pianobeton wytwarzany przez Cemex z łatwością dopasowuje się też do kształtu filarów, słupów i schodów.

To nie koniec zalet INSULARIS PIANO, które uwidaczniają się już po zakończeniu budowy, w trakcie użytkowania budynku. Warto pamiętać, że eliminuje on ryzyko klawiszowania i nie ulega odkształceniom sprężystym. W ten sposób pianobeton pomaga zabezpieczyć ułożony na nim podkład podłogowy przed pękaniem.

Zainteresował Cię pianobeton INSULARIS PIANO? Chcesz poznać jego cenę? Skontaktuj się ze specjalistą poprzez formularz na stronie www.cemex.pl/zapytaj-o-wycene

Możesz również wyliczyć cenę pianobetonu za pomocą kalkulatora: www.cemex.pl/kalkulator-ceny-pianobetonu

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z Siedzibą w Szwajcarii. 

Prawa autorskie © 2024 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Dofinansowanie do ocieplenia domu w 2024 – warunki

Czy warto ubiegać się o dofinansowanie do ocieplenia domu w 2024 roku i jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie? Pierwsza część odpowiedzi na tak zadane pytanie może być tylko twierdząca. Ostatnie lata dobitnie pokazały, że rządowe programy dofinansowań są niezwykle skutecznym bodźcem do wymiany starych i wysokoemisyjnych źródeł ciepła na nowoczesne, przyjazne środowisku urządzenia. Wielu inwestorów przekonało się też niestety, że nie ma prostej zasady, w myśl której wymiana starego kotła na nowy piec (lub na pompę ciepła) automatycznie spowoduje obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wręcz przeciwnie! Nierzadko okazuje się, że po wymianie koszty ogrzewania domu dodatkowo wzrosły, bo przecież nawet najlepszy kocioł nie sprawi, że wytworzone ciepło w magiczny sposób pozostanie w budynku, który nie ma dobrej izolacji termicznej. Zanim więc postanowimy zainwestować w nowe urządzenie grzewcze, konieczne jest wykonanie ocieplenia domu, na co można dostać dofinansowanie. Jakie warunki w 2024 roku trzeba spełnić, aby ubiegać się o rządową dopłatę?

Płyta Eurothane Bi-4.

Dofinansowanie do ocieplenia domu – warunki w 2024 roku

Nowe zasady obowiązujące wnioskodawców w programie „Czyste Powietrze” są skutecznym sposobem na to, aby wyeliminować nieuczciwych producentów, którzy oferują urządzenia niespełniające deklarowanych parametrów technicznych. W takim sensie nowe zasady jeszcze lepiej pozwolą zbliżyć się do realizacji celu zdefiniowanego w nazwie programu, jakim jest przecież poprawa jakości powietrza. Jednak sama wymiana pieca nie wystarczy. Aby płacić mniejsze rachunki, a zarazem poprawić komfort życia domowników i zadbać o zdrowe, czyste powietrze, konieczne jest połączenie dwóch kwestii, czyli wymiana starego pieca i termomodernizacja. W roku 2024 warunki do ocieplenia domu z dofinansowaniem nie są wyśrubowane, a wsparcie można uzyskać w formie dotacji, prefinansowania lub pożyczki z dopłatą. W przypadku prefinansowania nowością jest możliwość ubiegania się o nie inwestorów z najniższym dochodem, którzy mogą uzyskać dotację w wysokości aż 50% – otrzymując w praktyce środki na termomodernizację jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Sama wysokość wsparcia zależy od dochodów beneficjenta i maksymalnie może ona wynieść aż 136 200 złotych na jedną nieruchomość.

Kluczowe jest jednak, aby po pierwsze – spełnić warunki nakreślone w programie (m.in. kryterium dochodowe), a także wybrać takie materiały budowlane, które znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Lista ta jest współtworzona przez producentów takich jak Recticel, którzy muszą wykazać, że ich rozwiązania spełniają szereg norm i wymogów oraz legitymują się stosownymi certyfikatami.

Termomodernizacja z produktami Recticel

Jak już wspomnieliśmy, warunkiem dofinansowania do ocieplenia domu w 2024 roku, jaki muszą spełnić beneficjenci, jest skorzystanie z materiałów ociepleniowych z listy ZUM. Wśród wpisanych na nią produktów marki Recticel znajdują się zarówno wyroby przeznaczone do termomodernizacji dachów skośnych i płaskich, jak również do ścian, sufitów oraz podłóg.

W pierwszej z wymienionych grup warto zwrócić uwagę na płyty PIR, które są atrakcyjną alternatywą dla wełny mineralnej i pozwalają na wykonanie skutecznej termomodernizacji dachu od zewnętrznej strony więźby dachowej (docieplenie nakrokwiowe). Są to m.in. płyty PIR na dachy skośne: Euroroof, Euroroof Max czy Powerroof.

Płyta Euroroof i Euroroof Max.

W przypadku dachów płaskich i tarasów wyrobami, które spełniają nakreślone w programie „Czyste Powietrze” warunki i pozwalają ubiegać się o dofinansowanie do ocieplenia domu w 2024 r. są płyty Eurothane Silver, Eurothane Silver E FR, Powerdeck F i Eurothane Bi-4.

Producent opracował ponadto całą gamę wyrobów, którymi można ocieplić ściany budynku, likwidując w ten sposób mostki termiczne i skutecznie zatrzymując ciepło w środku budynku. Do termomodernizacji ścian trójwarstwowych polecanym produktem jest wpisana na listę ZUM ultracienka płyta PIR Eurowall.

Montaż płyty Eurowall.

Do ocieplania ścian zewnętrznych, fasad wentylowanych i systemów ścian osłonowych warto wykorzystać płytę Powerwall. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba wykonania ocieplenia od wewnętrznej strony pomieszczeń (np. w budynkach podlegających ochronie konserwatora zabytków), można zastosować płyty Eurothane G, które połączone są z płytą kartonowo-gipsową.

Wśród wyrobów Recticel, które spełniają warunki do ocieplenia domu z dofinansowaniem w 2024 roku w ramach programu „Czyste Powietrze” są też produkty przeznaczone do docieplania posadzek. Zastosowanie płyt PIR – Eurofloor pozwala na poprawę parametrów termicznych podłóg, a zarazem jest łatwa w montażu i ma wysoką odporność na ściskanie.

Płyta Eurofloor pod ogrzewaniem podłogowym.

Wymiana źródeł ciepła w budynku, która połączona jest choćby z częściową termomodernizacją, to realne oszczędności dla inwestorów. Warto też pamiętać o tym, że możemy dzięki temu zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu. Każdego roku coraz bardziej dokuczają nam letnie upały, co sprawia, że wielu z nas decyduje się na chłodzenie pomieszczeń za pomocą klimatyzatorów czy wentylatorów. Skutecznie wykonana termomodernizacja sprawi, że dom będzie się wolniej nagrzewał w najgorętsze dni roku, co oczywiście pozwoli obniżyć wydatki na energię elektryczną, jaką zasilane są urządzenia chłodzące.

Dzięki temu, że warunki na dofinansowanie do ocieplenia domu w 2024 roku, jakie muszą spełnić beneficjenci, nie są wyśrubowane, warto skorzystać z rządowych dotacji. O dopłatę na termomodernizację można ubiegać nawet w sytuacji, gdy inwestor już wcześniej zawnioskował o finansowe wsparcie na wymianę urządzenia grzewczego.

Warto jednak pamiętać, aby wybierać tylko takie materiały, które – jak produkty Recticel – znajdują się na liście zielonych urządzeń i materiałów.

Więcej informacji na stronie: https://www.recticelinsulation.com/pl/home

SUPAFLO – wylewka na poziomie

SUPAFLO to wysokiej jakości płynna wylewka anhydrytowa. Znajduje zastosowanie tylko we wnętrzach obiektów – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej, np. w szkołach, szpitalach czy kinach.

Lista zalet SUPAFLO jest bardzo długa, o czym można się przekonać już na etapie prac budowlanych. Produkcja wylewki odbywa się na terenie wytwórni Cemex. Materiał jest następnie dostarczany na budowę w betonomieszarce, w formie gotowej do użycia. Pozwala to oszczędzić czas i miejsce, a po wykonanej pracy zachować porządek na budowie.

W porównaniu z tradycyjnymi wylewkami cementowymi, ułożenie SUPAFLO zajmuje znacznie mniej czasu. – Dzięki swojej płynnej konsystencji, ten rodzaj podkładu jest łatwy w użyciu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wylanie i wykończenie odbywa się w pozycji stojącej. Wszystko to sprawia, że przy dobrej organizacji pracy trzy osoby są w stanie wykonać nawet 800 m2 wylewki dziennie, czyli prawie 4 razy więcej niż w przypadku półsuchych jastrychów typu „mixokret” – mówi Łukasz Strzałka z Cemex Polska.

Minimalna grubość wylewki jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań i wynosi odpowiednio 35 i 50 mm, w zależności od tego czy w obiekcie zostało zaplanowane ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo, SUPAFLO pozwala na wykonanie dużych pól bez dylatacji – w przypadku montażu ogrzewania podłogowego chodzi o powierzchnię do 300 m2, a bez ogrzewania aż do 600 m2. SUPAFLO ma właściwości samopoziomujące, dzięki czemu w efekcie uzyskujemy idealnie równy podkład podłogowy.

Korzyści z zastosowania SUPAFLO uwidaczniają się nie tylko w trakcie budowy, ale przede wszystkim na etapie użytkowania. Bardzo dobre parametry wylewki sprawiają, że jest ona bardzo wytrzymała. Cechuje ją również doskonałe przewodnictwo cieplne, co przekłada się na większy komfort użytkowania systemów z ogrzewaniem podłogowym i oszczędność energii wykorzystywanej do ogrzewania.

SUPAFLO i posadzka, czyli dobrana para

SUPAFLO można zacząć układać, gdy budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Wylewkę wykonuje się najczęściej na warstwie pośredniej z folii budowlanej ułożonej na przeznaczonej pod podkłady podłogowe warstwie izolacyjnej – ściśliwej (np. styropianie) bądź nieściśliwej (np. wykonanej z produkowanego przez Cemex pianobetonu Insularis Piano).

Należy pamiętać, że SUPAFLO jest podkładem, nie zaś końcową warstwą podłogi i w związku z tym musi zostać przykryty posadzką końcową. Do poszczególnych rodzajów posadzek dedykowane są różne wersje wylewki SUPAFLO: Economical, Standard, Universal i Wood. Każda kolejna wersja cechuje się coraz szerszą paletą możliwych zastosowań:

SUPAFLO Economical: pod posadzki pływające z płyt laminowanych lub desek warstwowych oraz posadzki ceramiczne o powierzchni do 0,25m2.

SUPAFLO Standard: jak Economical oraz pod płytki ceramiczne o powierzchni powyżej 0,25 m2, płytki kamienne, wykładziny z PVC, linoleum oraz grube wykładziny dywanowe.

SUPAFLO Universal: jak Standard oraz pod posadzki żywiczne i cienkowarstwowe posadzki dekoracyjne (np. mikrocement).

SUPAFLO Wood: jak Universal oraz posadzki drewniane klejone mozaikowe, warstwowe oraz z drewna litego.

Profesjonalne wsparcie

Cemex zadbał o to, by klienci wybierający SUPAFLO mogli skorzystać z usług firm budowlanych, dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Wybierając firmę z certyfikatem CEMEX Xperts możemy mieć pewność, że jej pracownicy zostali przeszkoleni pod kątem stosowania wspomnianej technologii, a ich umiejętności zostały zweryfikowane przez ekspertów Cemex.

Zainteresowała Cię wylewka SUPAFLO? Chcesz poznać jej cenę? Skontaktuj się ze specjalistą poprzez formularz na stronie www.cemex.pl/zapytaj-o-wycene

Możesz również wyliczyć cenę posadzki anhydrytowej za pomocą kalkulatora:

www.cemex.pl/kalkulator-ceny-posadzki-anhydrytowej

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z Siedzibą w Szwajcarii. 

Prawa autorskie © 2024 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Drzwi zewnętrzne prawe czy lewe?

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Na wstępie przypomnijmy, co to znaczy, że drzwi są prawe lub lewe i jak to określamy. Punktem odniesienia jest umiejscowienie zawiasów, które widzimy, gdy stoimy na wprost drzwi i chwytamy klamkę, by pociągnąć ją do siebie. Gdy zawiasy widzimy po prawej stronie, są to drzwi prawe. Gdy zawiasy widzimy po lewej stronie, są to drzwi lewe. Jak odróżnić drzwi zewnętrzne prawe od lewych, gdy mamy schowane zawiasy (gdy po zamknięciu zostają zamaskowane pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą)? Tutaj pomocne będzie umiejscowienie klamki. Wiemy bowiem, że znajduje się ona na przeciwległym końcu niż zawiasy. Klamka z lewej strony oznacza więc drzwi zewnętrzne prawe. Klamka z prawej strony z kolei wskazuje, że korzystamy z drzwi lewych.

Drzwi zewnętrzne prawe czy lewe – jakie to ma znaczenie?

Strona, na którą będziemy otwierać drzwi, jest istotna, gdyż wpływa bezpośrednio na funkcjonalność i bezpieczeństwo w strefie wejściowej do domu oraz komfort codziennego korzystania i estetykę. W wymarzonym domu chcemy zaplanować wszystko ergonomicznie, by ułatwić sobie codzienną krzątaninę i mieszkać wygodnie przez lata. W praktyce warto więc pamiętać, by układ drzwi umożliwiał bezkolizyjne korzystanie z włącznika światła, dzwonka, alarmu czy innych sterowników (zazwyczaj mamy je nad klamką) oraz by drzwi zewnętrzne prawe lub lewe nie blokowały po otwarciu holu czy przejścia, ani nie uderzały w meble czy zabudowę. Ważne jest też zachowanie spójności z systemem otwierania i zamykania innych drzwi wokół domu. Ma to znaczenie dla harmonii wizualnej budynku, ale też stanowi ukłon w stronę naszych nawyków. Gdy przyzwyczaimy się do jednego sposobu korzystania z drzwi, inny układ będzie irytować.

Otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Z dylematem prawe czy lewe drzwi wejściowe łączy się ściśle kwestia kierunku ich otwierania i zamykania. Drzwi otwierane na zewnątrz sprawiają, że nie tracimy przestrzeni wewnątrz domu i trudniej je wyważyć. Wymagają od nas jednak wyjścia poza próg przy otwieraniu, warto więc zadbać o dodatkowe zadaszenie. W przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz zawiasy mamy schowane od wewnątrz, ale musimy tak zaaranżować strefę wejściową, by uniknąć kolizji drzwi z innymi elementami.

Drzwi zewnętrzne po stronie prawej czy lewej do domu, do mieszkania

W przypadku domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w bloku spotkamy oba systemy. Przeważają drzwi prawe otwierane na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami, drzwi wejściowe do mieszkania powinny otwierać się zawsze do wewnątrz, by zapewnić stałą szerokość drogi ewakuacyjnej. Na marginesie dodajmy też, że opisane wyżej cztery opcje regulacji kierunku nie wyczerpują możliwości nowoczesnej stolarki. Renomowani producenci jak marka KRISHOME dają nam pełen pakiet nowoczesnych rozwiązań i doradzają, jakie warianty będą optymalne do potrzeb.

Kiedy warto o tym wszystkim pomyśleć?

Im szybciej wykonamy ustalenia techniczne, tym lepiej. Jeśli już na etapie projektowania domu odpowiemy sobie na pytania, czy chcemy mieć drzwi zewnętrzne prawe czy lewe, jak mają się otwierać i jak chcemy poprowadzić instalacje, ominą nas późniejsze przebudowy, dodatkowe koszty i przykre niespodzianki. Same drzwi montujemy po pracach mokrych, ale wcześniejsze zaplanowanie układu pozwoli nam skupić się na analizie pozostałych kluczowych parametrów drzwi zewnętrznych i konkretnego modelu. Co więcej, gdy zdecydujemy się na komplet stolarki z montażem od jednego producenta, mamy pewność spójności wizualnej i idealnego dopasowania całości.

Prawe / lewe i co dalej?

Kierunek otwierania drzwi to jeden z ważnych technicznych detali ustalanych z doradcami w salonach KRISHOME. Ale wiemy, że to czubek góry lodowej analizy potrzeb w odniesieniu do elementu stolarki, który stanowi przecież wizytówkę naszego domu. Przypomnijmy w skrócie, co jeszcze bierzemy pod uwagę i w czym jeszcze mogą pomóc nam specjaliści.

 • Energooszczędność – przez drzwi wejściowe ucieka nawet 20% ciepła. Szukajmy więc drzwi o niskim parametrze przenikania ciepła, zgodnym z aktualnymi normami.
 • Odporność na włamanie (klasa RC2 lub wyższa) – postawmy na wzmocnioną konstrukcję ramy, ościeżnicy, skrzydła i dodatkowe zabezpieczenia.
 • Izolacja akustyczna – im wyższy współczynnik Rw, tym większa redukcja dźwięku z zewnątrz (np. Rw 40 zredukuje hałas 75 dB do poziomu natężenia dźwięku podczas rozmowy ok. 35 dB).
 • Materiał wykonania drzwi – najczęściej wybieramy między drzwiami PVC i aluminiowymi.
 • Panele – jaki system wybrać? Nakładowe (montowane na skrzydle, ukrywające ramy) czy wsadowe (montowane wewnątrz skrzydła, z widocznymi ramami, łatwiejsze w wymianie)?
 • Drzwi jednoskrzydłowe czy może dwuskrzydłowe – jak szerokie chcemy mieć wejście do domu?
 • Pełne czy przeszklone – to pytanie istotne zarówno ze względu na walory wizualne, jak i kwestie bezpieczeństwa.
 • Estetyka – pamiętajmy o dopasowaniu koloru, dekorów i materiału wykonania drzwi do pozostałych elementów stolarki oraz zadbajmy o spójność z wykończeniem elewacji.
 • Dobór akcesoriów – klamki czy pochwyty?, zamki smart czy tradycyjne?, ukryte czy widoczne? Opcji jest wiele!
 • Profesjonalny ciepły montaż – to dzięki niemu skorzystamy z atutów wszystkich zaawansowanych parametrów technicznych zastosowanych w wybranych drzwiach.

Drzwi zewnętrzne do domu na przykładzie – seria SOLANO

Jak zaznacza Tomasz Czupryniak, Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME:

Drzwi wejściowe to element, który intensywnie eksploatujemy. Niezależnie, czy są to drzwi prawe, czy lewe, powinny być szczelne, bezpieczne, trwałe i odporne na każde warunki pogodowe. Dlatego stawiamy na drzwi aluminiowe SOLANO, których parametry termoizolacyjne spełniają standard dla domów pasywnych (Uw już od 0,8 W/m2K). Posiadają wytrzymały system profili o głębokości zabudowy 90 mm. Wypełnienie stanowią panele aluminiowe izolowane pianą poliuretanowa PU G-60 kg/m3. Panele są obustronnie nakładkowe, co pozwala uzyskać elegancką, jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Za komfort termiczny odpowiadają także: dodatkowy wkład termiczny wewnątrz profili, izolowany próg z przekładkami termicznymi z poliamidu oraz uszczelki EPDM między profilami. Zadbaliśmy także o niewidoczne odwodnienie. Liczne wariaty wykończenia dają dowolność w personalizacji drzwi – ponad 200 kolorów (malowanie gładkie wg. palety RAL), kilkadziesiąt wzorów okładzin i frezów – np. dekory drewnopodobne, czy malowanie strukturalne. Niezależnie od lokalizacji budynku nie można zapominać o bezpieczeństwie. Pracują na nie trzpienie antywyważeniowe, wkładka i szyby antywłamaniowe, a także szereg innych zabezpieczeń. Inwestorzy zorientowani na rozwiązania smart mogą natomiast wybierać z gamy dodatków, takich jak klawiatury kodowe, czy czytnik linii papilarnych umożliwiający szybki i ultranowoczesny dostęp do domu dla całej rodziny.

Drzwi do domu prawe czy lewe z ciepłym montażem – skonsultuj z doradcą

Jak widzimy, przy doborze drzwi do domu kwestii do rozważenia jest wiele. Warto więc skorzystać z porady ekspertów w jednym z salonów KRISHOME. Doradcy zapewniają kompleksowe wsparcie, pamiętając za nas o wszystkim. Nie dziwi więc fakt, że marka może się poszczycić Złotym Laurem Konsumenta 2023 w kategorii „Sieć Salonów Stolarki Premium”.

Zapraszamy po szczegóły do salonów https://krishome.pl/.

Sterownik automatyczny pompy wody (elektroniczny i cyfrowy)

Dlaczego warto zainwestować w sterownik?
W naszym kraju nie brakuje lokalizacji, w których jedynym sposobem na to, aby zaopatrzyć się w wodę, jest wykonanie studni głębinowej. Ważne jest przy tym, aby odpowiednio dobrać dodatkowy osprzęt, który zapewni prawidłowe i bezawaryjne użytkowanie studni. Jednym z takich rozwiązań są sterowniki automatyczne pomp wody (elektroniczne i cyfrowe). Oba te rodzaje urządzeń oferuje firma Leonarczyk. Dzięki temu, że alarmują one w przypadku przeciążenia pompy lub braku wody w studni, eliminują ryzyko awarii, a użytkownik ma możliwość szybkiego reagowania na ewentualne nieprawidłowości w działaniu instalacji.

EPR – elektroniczny, automatyczny sterownik pompy wody
EPR marki Coelbo to elektroniczny regulator ciśnienia, przeznaczony do pomp jednofazowych o mocy do 2,2 kW (1~115-230V). Podobnie jak inne dostępne na rynku elektroniczne sterowniki pomp wody, ma on zintegrowany zawór zwrotny, czujnik przepływu i membranę akumulacyjną. Wyposażono go też w manometr analogowy oraz manometr cyfrowy (obydwa w barach i psi), diodę LED przepływu i alarmu oraz wskaźnik zabezpieczenia przed suchobiegiem i przed przeciążeniem. Praktycznym rozwiązaniem jest też automatyczny system przywracania / restartu sterownika (ART).
Tym, co wyróżnia to urządzenie, jest innowacyjny system redukcji / regulacji ciśnienia, który odpowiada za utrzymanie stałego ciśnienia wylotowego. Dzięki temu wyeliminowane jest ryzyko przeciążeń i powstawania uderzenia hydraulicznego, co przekłada się na komfort użytkowania i zwiększa trwałość całej instalacji. Ponadto wśród dodatkowych funkcji, w jakie wyposażony jest elektroniczny, automatyczny sterownik pompy wody EPR warto wymienić m.in. możliwość podłączenia dwóch pomp wspomagających, tryb czuwania z niskim zużyciem energii czy dostępne opcjonalnie wyjście monitorowania alarmów oraz wejście zewnętrznego czujnika poziomu.

DPR – cyfrowy, automatyczny sterownik pompy wody
Coelbo jest też producentem automatycznych sterowników pomp wody DPR, które pozwalają regulować ciśnienie cyfrowo. Dzięki wbudowanym przetwornikom prądu i ciśnienia wylotowego, na wyświetlaczu tych urządzeń można natychmiast zobaczyć wskazania poboru prądu i ciśnienia. Co istotne, pozwalają one oddzielić regulację ciśnienia wylotowego od ciśnienia załączania, przez co zwiększa się elastyczność rezerwy hydraulicznej systemu i wydłużają okresy nieaktywności. Mniejsza liczba uruchomień pompy elektrycznej wpływa oczywiście korzystnie na jej dłuższą żywotność. Konsekwencją niezależności od regulacji ciśnienia jest ponadto możliwość pracy z minimalną różnicą między ciśnieniem załączania (ON) i ciśnieniem wylotowym (OUT).
Jako cyfrowy sterownik automatyczny do pompy wody, urządzenie DPR integruje rejestry alarmów i funkcji, pozwala ponadto sterować takimi parametrami pracy jak np. automatyczny restart, opóźniony start, zatrzymanie czy funkcja przeciwzalaniowa.
Za pomocą elektronicznego regulatora ciśnienia DPR można też zarządzać dwoma pompami jednocześnie. W przypadku systemu wspomagania pracy przy stałym ciśnieniu (DPR Master), połączone są 2 jednostki DPR Master i dwie pompy jednofazowe w układzie kaskadowym z naprzemienną sekwencją rozruchu, przy stałym ciśnieniu. Ustawianie grupy pomp wzmacniających w takim układzie odbywa się w prosty i intuicyjny sposób.
Z kolei cyfrowy, automatyczny sterownik do pompy wody DPR Alt pozwala ustawić w gotowości do pracy system 2 pomp jednofazowych i zarządzać nimi na przemian (nigdy nie będą działać one jednocześnie) oraz utrzymywać stałe ciśnienie. W przypadku awarii jednej z pomp elektrycznych, system zapewnia zasilanie oraz zwiększa ich wytrzymałość.

Tradycyjne systemy sterowania pompami wody zazwyczaj nie dają możliwości dostatecznej kontroli ciśnienia na wylocie. Problem ten dotyczy zarówno wersji z przełącznikiem ciśnieniowym, ze zbiornikiem hydropneumatycznym, jak również z elektroniczną regulacją przepływu. W wielu wypadkach wady tego typu systemów można zniwelować dzięki zastosowaniu falowników (czyli napędów o zmiennej prędkości), jednak powoduje to wyraźnie odczuwalną różnicę w cenie, spowodowaną głównie zaawansowaną elektroniką, w jakie wyposaża się falowniki.
Zaprojektowane i wyprodukowane przez Coelbo sterowniki automatyczne pomp wody (elektroniczne i cyfrowe) umożliwiają zachowanie stałego ciśnienia na wlocie, niezależnie od wymaganego przepływu i zastosowanej pompy, oczywiście pod warunkiem, że cały system pracuje prawidłowo w ramach swojej krzywej przepływu/ciśnienia.
Z uwagi na fakt, że elektronika w regulatorach ciśnienia EPR i DPR nie jest wysoce rozbudowana urządzenia te cechują się małą awaryjnością oraz atrakcyjną ceną.

Więcej informacji na stronie: https://leonarczyk.pl/

Co jest potrzebne do nawadniania ogrodu?

Co jest potrzebne do nawadniania ogrodu?

Bujne, kolorowe rabaty, wypielęgnowany trawnik, soczysta zieleń wokół domu – to marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na kondycję roślin jest oczywiście woda – tylko dobrze nawodnione drzewa, krzewy i kwiaty będą mogły się rozwijać. Jeśli w naszym ogrodzie nie ma zaawansowanego systemu rozsączająco-retencyjnego, który powala gromadzić, a następnie stopniowo uwalniać do gruntu deszczówkę, to niezbędne są inne rozwiązania. Co jest potrzebne do nawadniania ogrodu? Przede wszystkim węże ogrodowe oraz wózki na węże, dzięki czemu nawadnianie roślin będzie przebiegać sprawnie i szybko. Świetnie sprawdzą się też zraszacze, zarówno ręczne, jak i statyczne. Nie tylko przyspieszą one prace, ale też sprawią, że rośliny otrzymają wodę w sposób zbliżony do naturalnych opadów.

Węże ogrodowe

Elementem potrzebnym do nawadniania ogrodu, a także do wielu prac porządkowych, są różnego rodzaju węże ogrodowe.

Produktem najwyższej klasy proponowanym przez Cellfast są węże ogrodowe Multiflex Pro, które zaprojektowano tak, aby służyły długo i niezawodnie. Mają one aż 6 warstw, które dobrano tak, aby produkt miał jak największą elastyczność i odporność na skręcanie. Optymalne dopasowanie grubości warstw oraz zastosowanie podwójnego oplotu krzyżowo-trykotowego ATS2™ sprawia z kolei, że węże Multiflex Pro są odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury (w zakresie -20/+65ºC), wysokie ciśnienie wody (do 35 bar), a także na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Produkt jest też odporny na osadzanie się glonów.

Technologia ATS2™ gwarantuje ponadto, że pod wpływem ciśnienia wody wąż się prostuje, co zapobiega jego skręcaniu i załamywaniu się.

Na doskonałe właściwości użytkowe węży wpływa ponadto wykonanie w technologii velvet™, dzięki czemu są one elastyczne i przyjemne w dotyku. Warto też podkreślić, że są wolne od kadmu, baru, ołowiu i ftalanów. Dzięki zastosowanym przez Cellfast rozwiązaniom surowcowym i konstrukcyjnym, oprócz podwyższonego bezpieczeństwa chemicznego, węże Multiflex Pro mają migrację substancji obniżoną do poziomu produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Pewność zastosowanych surowców oraz innowacyjnych technologii sprawia, że w warunkach prawidłowej eksploatacji, producent udziela na ten wyrób dożywotniej gwarancji.

Z myślą o mniej wymagających użytkownikach, którzy poszukują niedrogiego, a jednocześnie – niezawodnego węża potrzebnego do nawadniania ogrodu, powstały z kolei czterowarstwowe węże IDEAL. Ich warstwy dobrano tak, aby skutecznie chroniły przed czynnikami zewnętrznymi, a także przed skręcaniem, za co odpowiada trwały oplot krzyżowy wykonany z przędzy najwyższej jakości.

Wąż IDEAL ma wytrzymałość na ciśnienie wody 27 bar, jest ponadto odporny na promieniowanie UV i temperatury robocze od -20°C do +60°C. Tak szeroki zakres pracy sprawia, że można go używać przez cały rok. Podobnie jak węże Multiflex Pro również węże IDEAL są odporne na osadzanie się glonów we wnętrzu. W warunkach prawidłowej eksploatacji, producent udziela na ten wyrób 5 lat gwarancji.

Wózki na węże ogrodowe

Zastanawiając się nad tym, co jest potrzebne do nawadniania ogrodu, warto wyposażyć się nie tylko w dobrej jakości wąż, którego długość będzie dopasowana do powierzchni ogrodu. Przydatne będą też wózki na węże, które pozwolą na ich nawijanie i przemieszczenie bez ryzyka powstawania załamań.

W ofercie Cellfast znajdują się m.in. wózki Explorer. Solidne wykonanie z wysokiej jakości stali i aluminium idzie w parze z funkcjonalnością. Na wygodę użytkowania wpływa m.in. składana korbka o ergonomicznym kształcie, regulowana wysokość rączki z gumowanym uchwytem, szeroki rozstaw kół, pozwalający na wygodne prowadzenie wózka czy wbijane nóżki, które stabilizują całość podczas rozwijania węża. Konstrukcja wózka pozwala na komfortowe przewożenie długich odcinków węża, co jest ogromnym ułatwieniem podczas prac ogrodowych.

Dla klientów, którzy nie chcą osobno kompletować węża i wózka, firma Cellfast przygotowała gotowe zestawy obejmujące wózki, węże ze zraszaczami i elementy przyłączeniowe.

I tak na przykład w zestawie Discover znajduje się wszystko, co jest potrzebne do nawadniania ogrodu nawet dla najbardziej wymagających: wózek Discover, wąż ogrodowy Multiflex Pro, zraszacz prosty wielofunkcyjny ERGO oraz dwa szybkozłącza i zestaw przyłączeniowy. Z kolei zestaw Discover IDEAL oprócz wózka obejmuje jeszcze wąż ogrodowy IDEAL, zraszacz pistoletowy RAIN IDEAL, dwa szybkozłącza, jedno przyłącze uniwersalne z gwintem wewnętrznym IDEAL oraz wąż przyłączeniowy.

Zraszacze ręczne

Zraszacze ręczne, montowane do węża, to przede wszystkim bardzo ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na oszczędne gospodarowanie wodą, której zużywa się dokładnie tyle, ile potrzeba. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji siły i rozproszenia strumienia wody (od lekkiej mgiełki po intensywny, jednolity strumień).

Popularnością cieszy się np. zraszacz pistoletowy RAIN IDEAL, który jest wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Za wygodę eksploatacji odpowiada m.in. jednoręczna regulacja siły strumienia oraz możliwość skorzystania z 6 różnych rodzajów strumienia, system SAFETOUCH™, który gwarantuje pewny chwyt i zabezpiecza przed uszkodzeniami, a także możliwość zablokowania przycisku przy maksymalnej sile strumienia.

Zraszacz jest kompatybilny z akcesoriami innych producentów, przez co daje dużą swobodę w zakresie komponowania własnych zestawów potrzebnych do nawadniania ogrodu.

Zraszacz pistoletowy SHOWER 2 IDEAL pozwala z kolei na delikatne zraszanie prysznicowe z regulacją siły strumienia wody. Uruchamia się go za pomocą przycisku, który można zablokować przy maksymalnej sile strumienia. Podobnie jak inne zraszacze marki Cellfast, również w tym modelu zastosowano technologię SAFETOUCH™, która znacznie podnosi komfort użytkowania.

Dobierając akcesoria potrzebne do nawadniania ogrodu, warto zwrócić też uwagę na zraszacz pistoletowy HYDRON IDEAL. Pozwala on na pełną i płynną regulację kształtu strumienia wody. Z kolei jej siłę przepływu można ustawić za pomocą przycisku, który jednocześnie odpowiada za uruchomienie zraszacza i blokadę ustawionego strumienia. Atutem tego zraszacza jest też wygodny ergonomiczny uchwyt i system SAFETOUCH™.

Zraszacze statyczne

Dla tych miłośników ogrodów, którzy nie lubią spędzać czasu na ręcznym podlewaniu roślin za pomocą węża, kierowane są różnego typu zraszacze statyczne. Dużą popularnością cieszą się zraszacze na podstawie szpilki, która pozwala na solidne przymocowanie ich do podłoża. W zależności od potrzeb, można wybierać pomiędzy zraszaczami IDEAL 2-ramiennymi lub 3-ramiennymi, które mają aż 154 m² powierzchni zraszania. Pierwsze mają 8 otworów wylotowych, drugie – 9. Możliwość regulacji prędkości obrotowej poprzez pokręcanie dyszami wylotowymi oraz ich precyzyjne rozmieszczenie pozwala na bardzo równomierne zraszanie nawadnianej powierzchni.

W obu przypadkach istnieje ponadto możliwość szeregowego podłączenia większej ilości zraszaczy.

Wysoką skutecznością cechują się też zraszacze wahadłowe, które są szczególnie przydatne do nawadniania ogrodów w kształcie kwadratu czy prostokąta. Oferowane przez Cellfast modele mają powierzchnie zraszania, które mogą wynosić nawet 340 m² – są to np. zraszacze ERGO i FOCUS ERGO. Obydwa wyróżniają się łatwą, stopniową i niezależną regulacją szerokości zraszania oraz równie łatwą, bezstopniową regulacją długości zraszania. Dołączona do zraszaczy wahadłowych szpilka pozwala w szybki i prosty sposób wyczyścić dysze. Modele te są kompatybilne ze złączkami innych marek.

Zraszacz wahadłowy ERGO™ ma podstawę wykonaną z wytrzymałego metalu, z kolei w modelu FOCUS ERGO™ zastosowano aluminium i wytrzymałe tworzywo.

Odpowiedź na pytanie o to, co jest potrzebne do nawadniania ogrodu, zależy od wielu czynników – powierzchni i wielkości działki, rodzaju i wrażliwości roślin, które trzeba podlewać, a także od osobistych preferencji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy wąż ogrodowy ze zraszaczem ręcznym, czy też postawimy na wygodę związaną ze stosowaniem zraszaczy statycznych, warto zainwestować w renomowane produkty. Pozwoli to na wieloletnią, bezproblemową eksploatację i zaoszczędzi czas potrzebny na podlewanie roślin.

Więcej informacji na stronie: https://www.cellfast.com.pl/

Ytong Panel SWE – zbuduj ściany domu w jeden dzień!

Ekspresowa budowa ścian konstrukcyjnych z Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+

Wielkoformatowe panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ to innowacyjna technologia budowy ścian konstrukcyjnych budynków mieszkalnych, przemysłowych i użytkowych, której największym atutem jest szybkość prac przy zmniejszonym składzie ekipy budowlanej. Prefabrykacja elementów i mechanizacja prac pozwala zrealizować zadanie nawet o 4 razy szybciej niż przy standardowych, drobnoelementowych technologiach murarskich. Panele zamontujesz za pomocą dźwigu lub HDS-u. Przykładowo dwóch monterów wraz z operatorem dźwigu w 8 h jest w stanie postawić nawet 150 m² przegród. Dla porównania trzyosobowa ekipa murarska korzystająca z drobnowymiarowych bloczków postawi w jeden dzień roboczy ok. 40 m2 muru. Panele nie wymagają przycinania na budowie, ponieważ na daną inwestycję zamawia się elementy o wysokości odpowiadającej wysokości kondygnacji. Przyjrzyjmy się bliżej obu wariantom systemu paneli ściennych Ytong.

Panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ charakterystyka

Oba warianty to zbrojone płyty z autoklawizowanego betonu komórkowego wykonane zgodnie z wytycznymi zharmonizowanej normy PN-EN 12602. Zbrojenie niekonstrukcyjne tworzą stalowe pręty o granicy plastyczności 500 MPa. Zbrojenie i ucho montażowe może być dodatkowo zabezpieczane farbą antykorozyjną. Maksymalna wysokość elementów to 300 cm. Ytong Panel SWE produkowany jest w dwóch wariantach grubości 20 i 24 cm, w klasie gęstości 500kg/m3 z wytrzymałością na ściskanie 4 N/mm2. Natomiast Ytong Panel SWE Ultra+ charakteryzuje jeszcze niższa klasa gęstości 300 kg/m3, wytrzymałość na ściskanie 2,2 N/mm2 i grubość 36,5 cm. Dodatkowo niezwykle wysokie parametry izolacyjności termicznej [współczynnik przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²K)] sprawiają, że Ytong Panel SWE Ultra+ to jednowarstwowa ściana z betonu komórkowego, jakiej na polskim rynku jeszcze nie było. Dlaczego jeszcze warto postawić na panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+?

Ściany z paneli Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ – zalety technologii

Ekspresowa budowa i duża wydajność prac przy minimalnej liczbie pracowników to główne atuty paneli ściennych Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+. Jakie jeszcze korzyści wynikają z właściwości betonu komórkowego?

 • Jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego mają większą izolacyjność cieplną od muru w ścianach dwuwarstwowych. Nie wymagają więc dodatkowych warstw ocieplenia, co przekłada się na dalsze ograniczenie kosztów materiałów i robocizny.
 • Mniejsza grubość przegrody przy wysokich parametrach izolacyjności cieplnej czy akustycznej to więcej przestrzenni użytkowej wewnątrz. Zbudujesz energooszczędne ściany spełniające najsurowsze normy termiczne dla przegród zewnętrznych, które dobrze chronią także przed hałasem z zewnątrz.
 • Dzięki procesowi autoklawizacji betonu przy niskiej gęstości materiału zapewniona jest duża wytrzymałość paneli na ściskanie. Zamocujesz do nich z powodzeniem nawet ciężkie przedmioty czy okładziny fasady.
 • Beton komórkowy, z którego wyprodukowane są panele, jest wysoce paroprzepuszczalny, dzięki czemu ściany wchłaniają nadmiar pary wodnej i oddają wilgoć, gdy wnętrza są przesuszone. Zdrowy mikroklimat masz w standardzie niezależnie od aury za oknem.
 • To również materiał niepalny, a ściany konstrukcyjne z paneli ściennych Ytong Panel SWE oraz Ytong Panel SWE Ultra+ charakteryzuje klasa reakcji na ogień A1 oraz wysoka odporność ogniowa (EI 360, REI 240).
 • Prefabrykacja zapewnia standaryzację wymiarową i minimalizację odpadów produkcyjnych oraz gładkie, równe powierzchnie, co w efekcie przekłada się na prostsze i tańsze prace wykończeniowe oraz mniej opóźnień na budowie.

Prosty i szybki montaż paneli ściennych Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+

Producent paneli ściennych Ytong Panel SWE – firma Xella – zadbał o to, by jak najbardziej uprościć proces montażowy, dzięki czemu budowa całej kondygnacji ścian nośnych jest możliwa do wykonania w bardzo krótkim czasie. Prace montażowe nie wymagają rusztowań. Montaż zaczynasz od wykonania warstwy wyrównawczej z drobnowymiarowych bloczków Ytong. Panele ścienne Ytong Panel SWE lub Ytong Panel SWE Ultra+ układasz od narożnika budynku. Elementy wiążesz zaprawą Ytong FIX P200. Odpowiednio ustawione i połączone panele łączysz dwoma spinkami stalowymi. Stemple mocujesz na co czwartym panelu. Stanowią podporę do czasu ułożenia stropu. Szczegółowe instrukcje montażowe znajdziesz w poniższym materiale wideo. Sprawdź, jakie to proste!

Pełne wsparcie producenta

Zamawiając panele ścienne Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ otrzymujesz także kompleksowe wsparcie producenta. Co to oznacza w praktyce:

 • Wsparcie projektowe – projekt wszystkich ścian w technologii BIM, jak również na modelach 3D, z których opracowany jest dokładny plan montażowy dla danej inwestycji.

 • Bezpłatny instruktaż na budowie – eksperci szkolą wykonawców, by prace przebiegły szybko i sprawnie.

 • Elementy uzupełniające do wykonania kompletnego budynku w stanie surowym – do paneli ściennych dobierzesz bez problemu kompatybilne elementy systemu Ytong, w tym: panele stropowe, dachowe, nadproża, zaprawy, co również ułatwi oraz przyspieszy budowę.

Ytong Panel SWE Ultra+ i Ytong Panel SWE w działaniu – gdzie zastosujesz?

Uniwersalność zastosowania i ekspresowe tempo budowy sprawia, że panele ścienne Ytong Panel SWE Ultra+ oraz Ytong Panel SWE stają się coraz częstszym wyborem inwestorów podczas realizacji zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych obiektów takich jak:

 • domy jednorodzinne wolnostojące,
 • budynki wielorodzinne szeregowe, bliźniaki,
 • obiekty handlowo-usługowe,
 • budynki biurowe i komercyjne,
 • obiekty użyteczności publicznej,
 • budynki gospodarcze,
 • obiekty modernizowane i rozbudowywane.

Posłuchaj, co mówią sami wykonawcy – relacja z budowy 92 m2 ścian w 7 h

Błyskawiczna budowa i wysoka jakość konstrukcji to argumenty, które podają wykonawcy, wykorzystujący technologię paneli ściennych Ytong. Przyjrzyjmy się jednej realizacji. Inwestycja obejmowała budowę osiedla parterowych domów jednorodzinnych pod Elblągiem. Wykonawca zdecydował się na panele ścienne Ytong Panel SWE o grubości 24 cm w klasie 500. Jak wygląda efektywna budowa? Zobacz.

Postaw na systemy do szybkiej budowy jednowarstwowych, ciepłych ścian konstrukcyjnych

Panele ścienne Ytong Panel SWE Ultra+ to obecnie najbardziej efektywna technologia budowy jednowarstwowych ścian konstrukcyjnych z betonu komórkowego w Polsce. Dowiedz się, jak wykorzystać ją w swojej inwestycji.

Sprawdź szczegóły na stronie producenta www.xella.pl