Lokale użytkowe jako sposób na bezpieczną inwestycję

Czym charakteryzują się lokale użytkowe?

Lokale użytkowe to nieruchomości, wykorzystywane na cele komercyjne, takie jak sklepy, restauracje czy placówki usługowe. W odróżnieniu od mieszkań na wynajem dla osób prywatnych, tutaj mamy do czynienia z większymi metrażami i współpracą podmiotów biznesowych, a co za tym idzie, zdecydowanie wyższymi przepływami finansowymi.

Inwestycja na wynajem

Dużym plusem lokali użytkowych jako formy inwestycji jest możliwość ich wynajmu. Średnie i duże miasta pełne są firm, które potrzebują profesjonalnych przestrzeni do prowadzenia swojej działalności. Inwestując w lokal użytkowy, możemy wynająć go przedsiębiorcy, co zapewni stały i pewny strumień dochodów.

Dodatkowo, umowy wynajmu lokali użytkowych często są długookresowe, nie tak, jak w przypadku mieszkań. Inwestycja w lokal oznacza więc stabilność finansową na dłuższy czas.

Wzrost wartości lokalu

Wartość przestrzeni handlowych rośnie wraz z rozwojem miasta. Wrocław, dynamicznie wzrastający, oferuje doskonałe warunki do inwestowania w lokale użytkowe. Dzięki napływowi mieszkańców i rozwojowi biznesu, popyt na takie przestrzenie nie maleje. Inwestor może zatem nabyć lokal, wynajmować go lokalnemu przedsiębiorcy, a ostatecznie sprzedać z zyskiem, wynikającym ze wzrostu wartości nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że wzrost wartości lokali użytkowych jest bardziej stabilny niż mieszkań. Ten drugi wynika z koniunktury na rynku nieruchomości mieszkaniowych, podczas gdy lokale użytkowe są bardziej oparte na potrzebach przedsiębiorców i rozwoju biznesu, czyli większej części gospodarki.

Dla przedsiębiorców – wynajem czy zakup?

Lokale użytkowe we Wrocławiu i każdym innym dużym mieście są licznie dostępne i dobrze zlokalizowane. To dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się pomiędzy wynajmem a zakupem przestrzeni na swoją działalność. Wynajem jest dobrym rozwiązaniem na początek, natomiast zakupienie lokalu może okazać się bardziej opłacalne. W ten sposób firma staje się właścicielem nieruchomości, co może przynieść oszczędności w dłuższym okresie. Dodatkowo, przedsiębiorcy, którzy przyzwyczaili już klientów do danej lokalizacji, mają pewność, że nie będą zmuszeni wypowiedzeniem umowy najmu aby przenosić placówkę w inne miejsce.

Wybór wiarygodnego dewelopera

Lokale użytkowe można wynajmować, co zapewnia stałe dochody, a także sprzedać z zyskiem, korzystając ze wzrostu wartości nieruchomości w miarę rozwoju miasta. Zakup na własność pozwala natomiast zwiększyć kontrolę nad placówką, w której przedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Jednak aby skorzystać na własności nieruchomości, musi ona być dobrej jakości i znajdować się w dogodnej lokalizacji, a to zapewnia WPBM Mój Dom S.A.

Sprawdzenie oferty tego dewelopera jest wartym rozważenia punktem w trakcie analiz i podejmowania decyzji o zakupie lokalu użytkowego. Firma o dużym doświadczeniu, potwierdzonym licznymi ukończonymi realizacjami, oraz pro-klienckim nastawieniu, jest gwarancją zadowolenia przyszłego nabywcy nieruchomości. Aktualną ofertę lokali usługowych wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom S.A. można znaleźć pod adresem https://www.mojdom.com.pl/lokale-uzytkowe

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Fasady aluminiowe – nowoczesna elewacja budynku

Czym są fasady aluminiowe?

Taki typ fasady, co sugeruje jego nazwa, skonstruowany jest z aluminium i zazwyczaj łączy lekkie ścianki wykonane z tego surowca oraz szkło. To rozwiązanie charakteryzuje się nowoczesnością i wyjątkowo wysoką izolacyjnością termiczną, na co pozwalają właściwości aluminium.

Fasady aluminiowe są naprawdę wyjątkowe, w związku z czym najlepiej sprawdzają się do wyjątkowych projektów. Doskonale pasują do wspomnianych już budynków użyteczności publicznej: wszelkiego typu biurowce, salony samochodowe czy banki właśnie takie fasady posiadają. To dobre rozwiązanie, które sprawia, że budowle tego typu są odbierane przez klientów jako nowoczesne, idące z duchem czasu. 

Wykonane z aluminium fasady to jednak nie tylko rozwiązanie przeznaczone na front budynku. Z ich pomocą można także wykonywać konstrukcje przestrzenne i przeszklenia dachowe, które mają za zadanie doświetlić wnętrze i zadbać o wyjątkowy klimat. Nic więc dziwnego, że stanowią narzędzie kształtujące współczesną architekturę!

Najciekawsze fasady aluminiowe 

Projektując budynki z wykorzystaniem wykonanych z aluminium fasad, trzeba wiedzieć, na jakie opcje warto postawić. W nowoczesnej architekturze jednym z ciekawszych rozwiązań są aluminiowe fasady słupowo-ryglowe, które można znaleźć w ofercie marki Aluprof.

Dlaczego są tak wyjątkowe? Dobrym przykładem może być system MB-TT50. To całkowicie nowatorska opcja, w której profile i odpowiadające za szczelność i izolacyjność akcesoria są naprawdę wysokiej jakości. Rozwiązanie to wyróżnia również innowacyjna technologia montażu fasady, co powoduje, że cały projekt wyróżnia się parametrami technicznymi, dominując nad innymi propozycjami dostępnymi na rynku. Co istotne w dzisiejszym budownictwie, spełnia też oczekiwania stawiane budynkom pasywnym i energooszczędnym. 

Dopasuj fasadę do projektu

Ogromną zaletą aluminiowych fasad jest ich wszechstronność. To rozwiązanie pozwala na wiele, szczególnie że możliwości są naprawdę szerokie. Dostępne profile mają wiele wariantów, różną budowę i wygląd, a także odmienne parametry. Nie ma też żadnego problemu z realizacją nawet najbardziej wyszukanych i wymagających projektów indywidualnych: sky is the limit!

Ciekawym przykładami mogą być propozycje Aluprof: MB-SR50N HI o podwyższonej izolacyjności cieplnej, MB-SR50N PL, pozwalająca na zbudowanie najbardziej szalonych konstrukcji czy wersja „półstrukturalna”, czyli MB-SR50N EFEKT.

Wariantów jest wiele, a zalet rozwiązania, jakim są fasady aluminiowe, jeszcze więcej. Poznaj bliżej asortyment producentów i twórz projekty, które zaskoczą i zachwycą wszystkich, którzy je zobaczą, na stałe wpisując się w wygląd nowoczesnego miasta.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Architekt wnętrz Gdańsk cennik

fot. Krzysztof Bernardyn

Kluczowym aspektem projektowania jest zrównoważone podejście, które uwzględnia zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Architekci starają się wykorzystać naturalne światło, przemyślane rozmieszczenie mebli i odpowiednie kolory, aby stworzyć przyjazne i komfortowe miejsce do życia.

Świat architektury wnętrz jest dynamiczny – trendy wciąż ewoluują. W ostatnich latach można zauważyć rosnące zainteresowanie zrównoważonym projektowaniem, używaniem naturalnych materiałów i minimalizmem. Nowoczesne projekty łączą funkcjonalność z estetyką, tworząc przestrzenie, które są zarówno nowoczesne, jak i praktyczne. Ważnym trendem jest również integracja technologii. Inteligentne domy, systemy automatyki, a także nowoczesne rozwiązania oświetleniowe stanowią integralną część nowoczesnych projektów wnętrz, zapewniając użytkownikom wygodę i efektywność. Jakich kosztów można się spodziewać? Cennik uzależniony jest m.in. od opracowywanej powierzchni. Jeśli poszukujesz dobrego i doświadczonego architekta wnętrz w Gdańsku, sprawdź, co oferuje firma PBiT Szymański.

fot. Krzysztof Bernardyn

Autorskie, kompleksowe projekty – oferta architekta wnętrz PBiT Szymański

Firma Prace Budowlane i Towarzyszące Marian Szymański z Gdańska oferuje szereg usług budowlanych, takich jak: prace remontowe, szpachlowanie i malowanie, usługi hydrauliczne, elektryczne i glazurnicze. Ale to nie wszystko. We współpracy z doświadczoną architektką, Joanną Gostkowską, realizuje również projekty wnętrz. Gwarantuje to kompleksowość usługi. Jeśli bowiem na projekcie nie chcemy poprzestać, możemy skorzystać z oferty prac wykończeniowych.

Możemy liczyć na autorskie, kompleksowe projekty oraz realizację wnętrz zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. Niezależnie od tego, czy zgłaszamy się z gotową wizją, czy też oczekujemy projektu „od zera” – architekt wnętrz z firmy PBiT Szymański z Gdańska dokładnie wsłucha się w nasze potrzeby, tak aby stworzyć miejsce, które będzie najbardziej odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Architekt wnętrz, współpracująca z firmą PBiT Szymański z Gdańska, mgr inż. arch. Joanna Gostkowska, od 15 lat zajmuje się projektowaniem i realizacją wnętrz prywatnych i komercyjnych. Wykształcenie techniczne połączone z artystyczną i estetyczną wrażliwością oraz twórczym potencjałem pozwala na tworzenie niebanalnych projektów, z dbałością o każdy detal. W projektowaniu na pierwszym miejscu stawia funkcjonalność. Cechuje ją indywidualne podejście do każdego klienta i jego potrzeb. Z pełnym zaangażowaniem prowadzi inwestorów przez proces realizacji projektu – od koncepcji, poprzez kompleksowy projekt wykonawczy, aż po nadzór autorski na budowie. Co więcej, od 2016 r. regularnie występuje w roli eksperta z zakresu architektury wnętrz na antenie Radio Gdańsk, w ramach audycji „Dobrze mieszkaj”.

fot. Maciej Marszłakowicz

Architekt wnętrz, Gdańsk – cennik

Jakich kosztów możemy się spodziewać, korzystając a usług architekta wnętrz w Gdańsku? Zależą one m.in. od powierzchni, którą chcemy zaaranżować. Cennik usługi zwykle zawiera koszt za metr kwadratowy. Jak wygląda to w przypadku firmy PBiT Szymański?

Pierwsze spotkanie w celu omówienia tematu i zakresu projektu (często obejmujące wizytę na miejscu budowy) kosztuje około 300 zł. Jeśli klient zdecyduje się na współpracę, opłata ta zostanie potrącona od całkowitej ceny projektu. Nadzór autorski firmy może być rozliczany według ceny projektu za metr kwadratowy lub za godziny pracy. Koszty samego projektu różnią się, w zależności od jego zakresu, który może obejmować jedynie koncepcję lub pełny projekt wykonawczy. Najlepsze rezultaty osiąga się przy wyborze kompleksowego projektu wykonawczego, zwłaszcza w połączeniu z nadzorem autorskim na miejscu budowy. Ceny kształtują się w przedziale od około 150 zł/m2 do 400 zł/m2. Dodatkowo, w przypadku, gdy klient skorzysta z usług architekta, obejmujących projekt z nadzorem i wybierając wykonawcę poleconego przez architekta, nadzór autorski jest świadczony bez dodatkowych kosztów.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.szymanskiwnetrza.pl/ oraz na profilu: https://www.facebook.com/archJoannaGostkowska

80-299 Gdańsk, ul. Jednorożca 56, woj. pomorskie
tel. (58) 554 54 22, 501 791 229,

Rura preizolowana do samodzielnego montażu AustroPEX

Oszczędność energii i wygoda pracy

Nowoczesne systemy preizolowanych rur ciepłowniczych to odpowiedź na potrzebę zapewnienia jak najlepszej ochrony termicznej oraz sposób na szybkie, sprawne, a tym samym efektywne kosztowo przeprowadzenie prac instalacyjnych.

Opracowany przez Armacell system rur preizolowanych do samodzielnego montażu AustroPEX to kompletne rozwiązanie, w skład którego wchodzą rury przewodowe oraz wszystkie niezbędne komponenty montażowe dostosowane do stosowania w lokalnych i miejskich systemach ciepłowniczych, instalacjach ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, pomp ciepła, sieci chłodniczych, jak również transportu chemikaliów.

fot. ARMACELL 

Rury wchodzące w skład systemu składają się z trzech ściśle dopasowanych do siebie elementów. Wewnętrzne rury przewodowe wykonane są z sieciowanego PE-Xa, co wpływa na odporność na działanie transportowanych czynników grzewczych. Posiadają też wydłużoną żywotność dzięki podwyższonej odporności na ścieranie i nie wchodzą w reakcję z większością chemikaliów. Przy zmiennych temperaturach roboczych (np. temperaturze zasilania + 90°C zimą i +70°C latem) oraz ciśnieniu roboczym do 6 barów, testy przeprowadzone przez publiczne instytuty badawcze wykazały, że żywotność systemu przekracza 50 lat. Niska reaktywność oznacza też bezpieczeństwo przy transporcie wody, która wewnątrz przewodów PE-Xa zachowuje międzynarodowe standardy wody pitnej.

Elementy przewodowe otoczone są elastyczną izolacją polietylenową z pianki XPE o zamkniętej strukturze komórkowej, wolnej od FCFC, HCFCKW i HFKW. Warstwy izolacyjne zapewniają wysoki poziom ochrony termicznej (40°C: 0,04 [W/m•K]) oraz minimalne wchłanianie wody poniżej 1,04 % Vol po 28 dniach. Właściwości te pomagają zmniejszyć koszty funkcjonowania instalacji, wpływ inwestycji na środowisko, zminimalizować ryzyko awarii powszechne w przypadku stosowania tradycyjnych metalowych systemów rurowych i izolacji niezabezpieczających przed dyfuzją wody i tlenu.

Od zewnątrz pianka izolacyjna w AustroPEX osłonięta jest wysoko elastycznym płaszczem wykonanym z HDPE, chroniącym wewnętrzne warstwy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Karbowana powierzchnia nadaje mu wyjątkową giętkość i elastyczność, co ułatwia rozwijanie i układanie systemu. Dzięki temu możliwy jest też transport i składowanie rur w zwojach o długości do 100 metrów i minimalizacja ilości koniecznych do wykonania łączeń, co przekłada się na krótszy montaż i mniejszą ilość potencjalnie awaryjnych fragmentów.

fot. ARMACELL 

Rura preizolowana do samodzielnego montażu – wszystkie potrzeby z AustroPEX

W skład systemu AustroPEX wchodzą zarówno elementy rurowe, jak również łączeniowe, końcówki, pierścienie ścienne, studzienki rewizyjne, dodatkowe rury osłonowe oraz inne, niezbędne do szybkiego stworzenia kompletnej instalacji.

Oferta obejmuje także rozwiązania specjalistyczne dostosowane do poszczególnych typów instalacji. Do dyspozycji mamy kilka systemów rur preizolowanych do samodzielnego montażu AustroPEX.

AustroPEX WW to samokompensująca, pojedyncza lub podwójna rura przeznaczona głównie do instalacji ciepłej wody pitnej i wody termalnej. Środkowa część izolacji w systemie dwururowym wykonana jest z pianki PE, zapewniającej skuteczne oddzielenie rur ciepłej wody użytkowej od cyrkulacji.

AustroPEX Combi to rozwiązanie do stosowania w systemach centralnego ogrzewania (zasilanie i powrót) z dwoma rurami do ciepłej wody i cyrkulacji. Dzięki temu pozwala na sprawne ułożenie przewodów w ramach jednego układu.

fot. ARMACELL 

Do stosowania z pompami ciepła opracowane zostały AustroPEX WPP i WPE z dwoma rurami przewodowymi do centralnego ogrzewania (zasilanie i powrót) oraz dwoma pustymi peszlami, które mogą być wykorzystane np. do poprowadzenia przewodów zasilających i sterujących pompą ciepła. W wariancie WPP rury przewodowe wykonane są z materiału PE-Xa, a w wersji WPE – z karbowanej stali nierdzewnej.

W przypadku systemów zimnej wody pitnej, wody chłodniczej i kanalizacji polecane są z kolei systemy rur preizolowanych do samodzielnego montażu AustroPEX CW z pojedynczą wewnętrzną rurą przewodową. Dla instalacji narażonych na przemarzanie dostępna jest także ich wersja z przewodem grzewczym, umożliwiającym pracę instalacji nawet przy temperaturze do – 30°C.

Wszystkie rozwiązania w ramach systemu AustroPEX Armacell dostępne są w zwojach o długości 100 m z możliwością fabrycznego dostosowania na zamówiony wymiar. Dzięki temu ilość prac na budowie jest ograniczona do niezbędnego minimum i polega na złożeniu gotowych elementów. Dzięki preizolacji nie ma potrzeby osobnego układania warstw izolacyjnych i osłonowych, a szeroka gama elementów dodatkowych umożliwia zbudowanie systemu idealnie skrojonego do określonych potrzeb. W szybkim montażu pomocna jest także możliwość łączenia przewodów, zarówno za pomocą złączek zaciskowych, jak i zaciskowo skręcanych oraz elektrooporowych FUSAPEX.

Zastosowane w rurach preizolowanych do samodzielnego montażu AustroPEX nowoczesne systemy izolacyjne i osłonowe wpływają natomiast na wydajność, energooszczędność i żywotność systemu do 50-ciu lat, co potwierdzają badania oparte o funkcjonowanie rzeczywistych instalacji prowadzone na przestrzeni 30-tu lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://local.armacell.com/pl/armacell-poland/

55-300 Środa Śląska, ul. Targowa 2, woj. dolnośląskie
tel. +48 71 317 29 99 , +48 71 317 50 34 ,

Jaki kolektor słoneczny wybrać?

Jaki kolektor słoneczny wybrać?

Kolektory słoneczne wśród innych rozwiązań bazujących na wykorzystaniu w naszych gospodarstwach domowych energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wyróżnia dość niski koszt zakupu zestawów oraz stosunkowo szybki czas zwrotu kosztów inwestycji. Popularność urządzeń przekłada się na ich dużą dostępność, dlatego wybór kolektora słonecznego warto poprzedzić skrupulatną analizą rynku. Aby zapewnić największą efektywność pracy urządzenia, musimy mieć pewność, że sprawdzi się w ono w trudnych, zmiennych warunkach atmosferycznych typowych dla polskiej strefy klimatycznej, a producent zapewni nam spełnienie europejskich standardów jakości oraz jak najdłuższy czas użytkowania bez znacznej straty wydajności. Najważniejsze kwestie wypunktowujemy na przykładzie rozwiązań proponowanych przez markę ecozone – doświadczonego dostawcę funkcjonalnych i niezawodnych kolektorów ciśnieniowych montowanych na powierzchniach skośnych lub płaskich.

Bezpieczeństwo

Pierwsza kwestia związana z jakością kolektora, którą możemy zweryfikować już na wstępie, nie będąc ekspertami, to sprawdzenie jakości materiałów użytych do produkcji. Wszystkie kolektory ecozone posiadają Polski certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Ten certyfikat świadczy o przebadaniu wszystkich materiałów, z których zbudowane są elementy wchodzące w skład kolektora.

fot. ECOZONE

Wymiary, wagi, pojemności – sprawdź parametry, by ciepłej wody starczyło dla wszystkich

Obecnie na polskim rynku znajdziemy wiele marek i modeli kolektorów ciśnieniowych. Jedną z podstawowych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest ich pojemność, a dokładniej – weryfikacja podawanych przez producentów wymiarów wewnętrznego i zewnętrznego zbiornika. Od realnych wartości pojemności zbiornika zależy bowiem, czy wystarczy ciepłej wody dla całej rodziny, czy nie. Niestety często się zdarza, że deklaracje dużej części sprzedawców znacznie odbiegają w tej kwestii od rzeczywistości. Jaki kolektor słoneczny wybrać, by zapewnić tyle ciepłej wody, ile realnie potrzebujemy? Sprawdźmy to na przykładzie.

Jak czytać parametry – przykład kolektora ecozone HP 150

Marka ecozone oferuje kolektory o największych pojemnościach w swojej klasie. Przykładowo w modelu HP 150 szerokość zbiornika zewnętrznego to 157 cm, a średnica zbiornika zewnętrznego 47 cm. Za zbiornikiem zewnętrznym znajduje się warstwa izolacyjna z pianki poliuretanowej o grubości 5 cm (standardowa grubość pianki izolacyjnej oferowana praktycznie przez wszystkich sprzedawców). W tym przypadku zbiornik wewnętrzny ma 37 cm, a cały kolektor ecozone HP 150 ma pojemność 157 l.

Czym grozi nierzetelne podanie parametrów wielkości i pojemności przez sprzedawców?

Zdarza się jednak, że kolektory sprzedawane jako 150 litrowe mają mniejsze rzeczywiste wymiary (135 lub 139 cm), co przekłada się na niższą pojemności 128-139 l. Jeśli wybierając kolektor słoneczny, w obliczeniach zakładamy uśrednione dobowe zużycie wody na jednego mieszkańca jako 50 litrów (gdy korzystamy z wanny zamiast prysznica, przyjęta średnia musi być zdecydowanie wyższa), to zaniżona pojemność kolektora przełoży się na częste braki ciepłej wody dla domowników. Błędne opisywanie pojemności może dotyczyć każdego rzędu wielkości (100, 150, 200, 240) i powtarza się głównie u dostawców z małym doświadczeniem i krótką obecnością na rynku. Na szczęście wiarygodność sprzedawców możemy łatwo sprawdzić w ogólnodostępnym rejestrze wpisów do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG).

Trwałość i odporność – materiał wykonania komponentów

Za powyższymi standardami kolektorów ecozone kryją się konkretne rozwiązania technologiczne. Zestawy ecozone są nawet o 30% cięższe od podobnych modeli innych producentów. Nie jest to jednak wada. Czynnik ten świadczy o zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz grubości poszczególnych elementów czy pianki poliuretanowej o wysokim zagęszczeniu. A to przekłada się na stabilność i wytrzymałość konstrukcji oraz doskonałą izolacje zbiornika, czyli istotne dla wieloletniej bezawaryjnej eksploatacji parametry wyboru kolektora słonecznego. Jak zbudowany jest kolektor ciśnieniowy ecozone?

• Rury próżniowe z potrójną warstwą absorpcyjną ALN/AIN-SS/CU, które przejmują energię słoneczną.
• Aluminiowy radiator we wnętrzu rury próżniowej, który przekazuje energię do rurki heat-pipe.
• Miedziane rurki heat-pipe w radiatorze (z dodatkowym płaszczem ochronnym przed spadkiem temperatury) wyposażone w substancję wrząca już w temperaturze 25 °C z kondensatorem posmarowanym pastą termoprzewodzącą. Stąd ciepło przekazywane jest do ogrzania wody w zasobniku.
• Zasobnik na wodę ze stali nierdzewnej zaizolowany przed stratami ciepła wysoce zagęszczoną pianą poliuretanową w obudowie zewnętrznej zabezpieczoną powłoką PVDF z zaworem bezpieczeństwa, wypuszczającym nadmiar gorącej wody w przypadku zbyt wysokiej temperatury w układzie.
• Stelaż kolektora ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo. Przy kolektorach 200 l i większych stosujemy 6 podpór. Dzięki tak stabilnej ramie kolektor jest posadowiony stabilnie.
• Zbiorniki kolektorów wykonanych ze stali nierdzewnej, w których jest standardowo grzałka oraz anoda magnezowa, która chroni układ.
• Spawane (a nie uszczelniane silikonowo) przyłącza zbiorników zarówno w modelach ciśnieniowych, jak i bezciśnieniowych dla większego bezpieczeństwa instalacji.

fot. ECOZONE

Kolektory ciśnieniowe czy bezciśnieniowe?

W zależności od budowy i zasady działania na rynku znajdziemy dwa typy kolektorów – ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Który kolektor słoneczny wybrać w zależności od potrzeb i lokalnych warunków? Rozwiązaniem droższym, ale zapewniającym większą wygodę, kontrolę instalacji oraz wydajność (także przy niskich temperaturach) są kolektory ciśnieniowe i to one są stosowane zazwyczaj do produkcji ciepłej wody użytkowej w przydomowych instalacjach. Woda w zasobniku jest pod stałym ciśnieniem, ciepła woda bez problemu trafi więc do wyższych kondygnacji, utrzyma ciepło nawet 72 h. W rurach nie ma wody, a proces transmisji ciepła odbywa się z wykorzystaniem radiatora i rur heta-pipe. Z kolei w kolektorach bezciśnieniowych absprobery naniesione na rury solarne podgrzewają zgromadzoną wodę, jej cyrkulacja powoduje stały wzrost temperatury. Obieg czynnika działa grawitacyjnie, sprawdzi się więc najlepiej, gdy zbiornik będzie znajdował się znacznie wyżej niż źródła odbioru lub gdy dodamy do układu pompy i zbiorniki wyrównawcze.

Cena i czas zwrotu inwestycji

Średni koszt zakupu kolektora ciśnieniowego ecozone dla 4-5 osób (zakładając dzienne zużycie wody na poziomie 50 l od osoby.) to ok 4300 zł. Kolektory bezciśnieniowe to mniej więcej połowa tej kwoty, ale wymagają one często dodatkowego wyposażenia i mogą być niewystarczające dla części instalacji. W zależności od wariantu pojemności koszt inwestycji zwraca się w krótkim czasie od 1 roku do 3 lat, a zatem czerpiemy profity szybciej niż w przypadku innych rozbudowanych systemów solarnych.

fot. ECOZONE

Montaż

Kolektory ecozone możemy podłączyć do domowej instalacji samodzielnie, oszczędzamy zatem na wynajęciu ekipy. Do kolektora dołączony jest stalowy stelaż. Przy pojemnościach 200 l i wyższej stelaż ma aż 6 podpór (standard na rynku to 4 podpory), co umożliwia stabilny montaż urządzenia zarówno na powierzchniach płaskich, jak i skośnych. Uniwersalność tego rozwiązania to dodatkowy atut. Co ważne, producent nie pozbawi nas prawa do gwarancji w przypadku montażu urządzeń we własnym zakresie. W zestawie dostajemy instrukcję, a prace wykonamy bez specjalistycznych narzędzi.

Gwarancja i serwisowanie

Wybierając kolektor słoneczny, warto zwrócić uwagę na deklarowany przez dostawcę czas gwarancji, dostępność części zamiennych oraz zasady prac serwisowych. Jest to bowiem sprzęt, z którego będziemy czerpać korzyści przez lata. Ecozone oferuje aż do 5 lat gwarancji na kolektory, pełen pakiet elementów naprawczych dostępnych na miejscu u producenta oraz wsparcie fachowców w okresie gwarancji, czy w ramach serwisu pogwarancyjnego. Pozwala to zminimalizować czas oczekiwania na naprawę w sytuacji usterki.

fot. ECOZONE

Kolektory słoneczne – dobry wybór

Kolektory słoneczne to prosty i opłacalny sposób na wykorzystanie energii odnawialnej dla zapewnienia sobie oszczędności, a w wielu gospodarstwach domowych i samowystarczalności w zakresie ogrzewania wody przez znaczną część roku. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kolektor słoneczny wybrać, sprawdź poszczególne modele na www.ecozone.solar.

26-500 Szydłowiec, ul. Kościuszki 229B, woj. mazowieckie
tel. (+48) 48 617 63 04,

5 rozwiązań do małej łazienki – ekspert poleca

Jak optycznie powiększyć łazienkę? Postaw na jasne kolory

Niemal każdy wnętrzarski poradnik dotyczący urządzania małej łazienki zaczyna się w ten sam sposób – od podkreślenia, jak ważna jest jasna kolorystyka. Pod tym względem nie będziemy oryginalni. Jasne kolory ścian i podłogi to prosty i skuteczny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Takie kolory jak biały, jasny beż czy delikatna szarość stworzą wrażenie przestronności i rozświetlą pomieszczenie. Biel ma dodatkowo pozytywny wpływ na naszą psychikę – poprawia nastrój i pobudza do działania. Pastelowe, rozwodnione błękity czy zielenie także pozwolą Ci osiągnąć w łazience taki efekt.

fot. ASKDOM 

Nie oznacza to jednak, że musisz jak ognia wystrzegać się mocniejszych barw w aranżacji łazienki. Zdecydowanie lepiej stosować je jednak punktowo, jako niewielkie kontrastowe akcenty na jasnym tle. Jeśli lubisz mocne, wyraziste kolory, wprowadź je przez dodatki – ręczniki, dywaniki, ceramikę. Samo tło niech pozostanie jasne.

Mała łazienka z oknem czy bez? Oświetlenie sztuczne i naturalne

Z doborem odpowiedniej kolorystyki małej łazienki związane jest także oświetlenie tego pomieszczenia. Dotyczy to zarówno naturalnego, dziennego światła, jak i oświetlenia sztucznego. Jeśli łazienka posiada okno, do maksimum wykorzystaj jego potencjał. W ciągu dnia naturalne światło doskonale rozjaśni pomieszczenie. Często jednak przeszkodą są kwestie związane z prywatnością. W takiej sytuacji postaw na rozwiązania, które zasłonią wnętrze pomieszczenia przed postronnymi obserwatorami, ale nie odetną całkowicie dostępu światła do wnętrza łazienki.

Niezależnie, od tego, czy projektujesz łazienkę z oknem, czy bez to pomieszczenie nie obędzie się bez odpowiedniego oświetlenia. W małej łazience zwykle wystarczy oświetlenie dwustrefowe: oświetlenie główne (montowane najczęściej na suficie) oraz dodatkowe oświetlenie strefy umywalkowej.

Na ograniczonym metrażu świetnie sprawdzą się sufitowe oprawy podtynkowe czy plafony LED. W nowoczesnych aranżacjach weź pod uwagę także podświetlane za pomocą technologii LED lustra. Zresztą duże lustro to obowiązkowy element w niewielkiej łazience, niezależnie od stylu.

Wyposażenie małej łazienki – co wybrać, aby powiększyć wnętrze?

Katalogi czołowych producentów wyposażenia wnętrz pełne są rozwiązań zaprojektowanych z myślą o niewielkich łazienkach. Jakie elementy wyposażenia polecają eksperci do takich wnętrz? Przede wszystkim kompaktowe urządzenia, które zajmują jak najmniej miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności i komfortu.

Zacznijmy od ceramiki sanitarnej. W małej łazience idealnie sprawdzi się podwieszana miska WC (np. takie modele: https://komfort.pl/k/ubikacje-i-toalety?rodzaj_ubikacje=miski-wc) wyposażona dodatkowo w zestaw podtynkowy WC. Ukryty w ścianie system spłukiwania i wisząca miska nadadzą strefie WC wrażenia lekkości i nowoczesnego charakteru. Kompaktowe, wręcz minimalistyczne konstrukcje sprawdzą się także w przypadku armatury. W projektach małych łazienek prym wiodą podtynkowe baterie o prostej konstrukcji. Bogato zdobione modele czy na przykład wysoka bateria do wanny wolnostojącej to raczej rozwiązania przeznaczone do większych salonów kąpielowych.

fot. ASKDOM 

Podobnymi zasadami kieruj się przy wyborze mebli do małej łazienki. Stawiaj raczej na meble z prostymi i jasnymi frontami. Ozdobne uchwyty czy dekoracyjne frezy, mimo swojej elegancji łatwo przytłoczą aranżację pomieszczenia. Dużą popularnością w małych wnętrzach cieszą się także meble łazienkowe w wersji SLIM. Są to modele o mniejszej głębokości niż przyjęte za standard 46 cm. Mimo mniejszej powierzchni blatu i mniejszej przestrzeni wewnątrz szafek jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie do łazienek o małym metrażu.

W jakim stylu urządzić niewielką łazienkę?

Wybór konkretnego stylu architektonicznego to kwestia indywidualnych preferencji i w dużej mierze tego, jak urządzona jest reszta mieszkania. Są jednak trendy, które w małej łazience sprawdzą się nieco lepiej niż inne. Dotyczy to przede wszystkim trendów nawiązujących do zasad minimalizmu. Mowa tu między innymi o stylu skandynawskim, loftowym czy japandi. Wszystkie te trendy stawiają na jasną, stonowaną paletę barw i proste, geometryczne formy. Taka aranżacja, oparta na powtarzających się prostych liniach i jednolitej kolorystyce, optycznie powiększy małe pomieszczenie.

fot. ASKDOM 

Nie oznacza to oczywiście, że musisz ograniczyć się tylko do tych kilku architektonicznych trendów. Zachowując umiar i stosując się do zasad urządzania niewielkich wnętrz, z powodzeniem stworzysz łazienkę inspirowanymi innymi, bardziej wyrazistymi stylami.

Dekoracje do małej łazienki

Na koniec warto wspomnieć o tym, jakie dodatki wybrać do małej łazienki. W większości przypadków w takiej przestrzeni obowiązuje zasada – mniej znaczy więcej. W małym wnętrzu lepiej powstrzymać się od wystawiania dużej ilości bibelotów, które tylko zaśmiecą przestrzeń. Wystarczy kilka gustownych, dobranych do konkretnej aranżacji akcentów. Świetnie prezentują się naturalne elementy – doniczka z paprotką na półce, suszone kwiaty w wazonie na blacie, czy dobrej jakości ręczniki z naturalnego materiału. Można powiesić też na ścianie obrazek lub grafikę w ciekawej, dopasowanej do stylu ramce. Im prościej i subtelniej, tym lepiej.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Bateria kuchenna z systemem filtrującym – jak to działa?

Czym jest bateria kuchenna z systemem filtrującym?

Bateria kuchenna z systemem filtrującym to zaawansowane rozwiązanie, które integruje standardową baterię z filtrem wody. Ten innowacyjny system umożliwia dostęp do czystej wody bezpośrednio z kranu. Zazwyczaj składa się z dwóch głównych części: baterii i wbudowanego filtra, który usuwa zanieczyszczenia z wody pitnej. Nie da się zaprzeczyć, że to dosyć proste i niesamowicie wygodne rozwiązanie. Warto o tym pomyśleć, już na etapie projektowania kuchni i wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.

Jak działa filtr wody w baterii kuchennej?

Filtr wody w baterii kuchennej działa na zasadzie usuwania zanieczyszczeń z wody za pomocą różnych warstw filtracyjnych. Z reguły zawiera kilka etapów filtracji, które mogą obejmować zatrzymywanie cząstek stałych, redukcję chloru, metali ciężkich oraz innych substancji, które mogą wpływać na jakość wody. Filtracja odbywa się w czasie przepływu wody przez baterię, zapewniając oczyszczenie wody bez konieczności korzystania z kolejnych dodatkowych urządzeń.

fot. ASKDOM

Zalety baterii kuchennej z filtrem

Zastanawiasz się, czy warto wybrać baterię kuchenną z filtrem? Chcesz poznać zalety takiego rozwiązania? Otóż baterie kuchenne z systemem filtrującym mają szereg korzyści. Po pierwsze, zapewniają dostęp do czystej wody do picia i gotowania bez konieczności stosowania dzbanków filtrujących lub kupowania wody butelkowanej. W ten sposób oszczędzasz nie tylko miejsce na blacie roboczym w kuchni, ale także nie ponosisz kolejnych kosztów wynikających z konieczności kupowania wody butelkowanej. To jednak nie wszystko – eliminując niepożądane substancje chemiczne i zanieczyszczenia z wody, filtr w baterii kuchennej wpływa na poprawę smaku i jakości przygotowywanych potraw. Poza tym jest wygodny w użytkowaniu i oszczędza miejsce w kuchni, łącząc funkcje baterii i filtra w jednym urządzeniu.

fot. ASKDOM

Czy bateria z systemem filtrującym to dobry wybór?

Decyzja o wyborze baterii kuchennej z filtrem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Taka bateria może być doskonałym rozwiązaniem dla osób dbających o jakość spożywanej wody oraz komfort codziennego funkcjonowania w kuchni. Jednak warto zwrócić uwagę na koszty związane z regularną wymianą filtrów oraz ewentualne ograniczenia dotyczące rodzaju zanieczyszczeń, które dany filtr jest w stanie usunąć. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie zalety i wady, aby wybrać najlepsze rozwiązanie, które będzie dostosowane do Twoich potrzeb.

Bateria kuchenna z systemem filtrującym to nie tylko udogodnienie w kuchni, ale również wyraz troski o zdrowie i środowisko. Poprzez eliminację szkodliwych substancji z wody, której używasz do gotowania czy picia, tego typu nowoczesne rozwiązania przyczyniają się do poprawy jakości życia codziennego. Zdecydowanie warto dbać o zdrowie, a także zwiększać świadomość, jeśli chodzi o troskę o środowisko. Właśnie dlatego inwestycja w baterię kuchenną z systemem filtrującym może okazać się nie tylko praktyczna, ale i wyjątkowo korzystna dla całej rodziny. Jeśli szukasz najlepszego wyposażenia do kuchni, koniecznie poznaj ofertę sklepu internetowego reuter.com!

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Jaki zestaw kluczy płasko-oczkowych wybrać? Jakiej firmy?

Klucze płasko-oczkowe – uniwersalne narzędzia na lata

Ze względu na wielość i różnorodność potrzeb, powstało wiele rodzajów kluczy. Od najprostszych kluczy płaskich, przez klucze oczkowe, Torx, imbusowe czy nastawne, aż po klucze sześciokątne typu T. Klucze płasko-oczkowe, jak sama nazwa wskazuje, łączą dwa rodzaje końcówek. Z jednej strony mamy klucz płaski, z drugiej – oczkowy.

Choć klucze płasko-oczkowe w niektórych przypadkach mogą okazać się nieco mniej wygodne niż np. klucze nasadowe, ze względu na swoją prostą konstrukcję i wytrzymałość są narzędziami, które kupuje się na lata. Właśnie z tego względu pierwszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zestawu kluczy płasko-oczkowych, jest ich jakość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kluczy płasko-oczkowych?

Jak rozpoznać klucz płasko-oczkowy, który wyróżnia się wysoką jakością i solidnością? Pierwsza, dość oczywista kwestia, to materiał, z którego został wykonany. Jeśli planujesz użytkować kupione klucze przez wiele lat, wybierz produkty z wysokogatunkowej stali chromowo-wanadowej, odpornej na korozję. Dzięki temu nawet przy długotrwałym stosowaniu w trudnych warunkach Twoich kluczy płasko-oczkowych nie dopadnie rdza. Zachowają swoją funkcjonalność i nie odkształcą się.

Profesjonalne klucze płasko-oczkowe zostały wyprodukowane zgodnie z przyjętymi normami. Na przykład zestaw kluczy Högert Technik dedykowany warsztatom mechanicznym i serwisom samochodowym, spełnia normę DIN 3113. Dodatkowo są one odkuwane matrycowo i fabrycznie odporne na odkształcenia. Wybierając taki produkt, masz pewność jakości i wytrzymałości narzędzi.

Zestaw dopasowany do potrzeb

Klucze płasko-oczkowe oczywiście można kompletować według potrzeb – dokupować kolejne rozmiary. Jednak znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu kluczy. Komplety wspomnianego producenta sprzedawane są w wygodnych organizerach. Przeznaczone do powieszenia np. na ścianie czy półce biurka, są zawsze w jednym miejscu. Inną opcją przechowywania jest wygodne, materiałowe etui.

Oczywiście w profesjonalnym warsztacie potrzebne są też inne rodzaje kluczy i narzędzi. Jeśli dopiero wyposażasz swoje stanowisko pracy, pomyśl o większych zestawach – skrzynkach, organizerach, a nawet dużych szafkach narzędziowych.

Dobra organizacja zestawu kluczy płasko-oczkowych to nie tylko oszczędność czasu (nie musisz wciąż szukać porozkładanych kluczy!), ale też bezpieczeństwo. Po skończonej pracy możesz swobodnie uporządkować swoje narzędzia, bez obawy, że gdzieś spadną lub dostaną się w niepowołane ręce.

Postaw na sprawdzoną markę

Bardzo szeroka oferta producentów narzędzi z jednej strony zachęca do zakupu zestawu kluczy płasko-oczkowych. A z drugiej – znacząco utrudnia wybór. Na rynku dostępnych jest wiele kompletów o różnych parametrach, mniej lub bardziej znanych marek.

Biorąc pod uwagę jakość oraz (tak ważny w obecnych czasach) stosunek jakość do ceny, wielu właścicieli warsztatów, firm serwisowych, montażowych itp. wybiera narzędzia marki Högert Technik. Wykonane z dbałością o detale, ale też trwałość wyrobów, klucze płasko-oczkowe tego producenta to narzędzia ze starannie wyselekcjonowanej stali. Użytkownicy narzędzi Högert Technik cenią je też za ergonomię i komfort. Nie bez znaczenia są też przydatne dodatki, jak np. wspomniane wcześniej organizery i praktyczne zabezpieczenia.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,