Płyty tarasowe ZIEL-BRUK® COLLOSAL

Taras i ogród już dawno przestały być wyłącznie dodatkiem do mieszkania czy domu, nierzadko stając się jednym z najważniejszych punktów aranżacyjnych, które pod względem wizualnego piękna oraz komfortu użytkowania powinny być przedłużeniem tego, co wewnątrz. Nic więc dziwnego, że urządzenie tak ważnych stref przydomowej przestrzeni często wymaga podjęcia szeregu trudnych decyzji – jedną z nich jest także wybór materiału, z którego wykonane zostaną tarasy czy ogrodowe ścieżki. Decyzja ta może bowiem znacząco zaważyć na całym projekcie – zarówno na samej nawierzchni i komforcie jej użytkowania, jak i ogólnym wyglądzie aranżowanej przestrzeni. Tak więc poszukując równie pięknego, co i trwałego rozwiązania o uniwersalnym charakterze, warto przede wszystkim postawić na sprawdzonego dostawcę, oferującego najwyższej jakości materiał. Toteż firma ZIEL-BRUK® dostarcza odbiorcy wyjątkowych płyt tarasowych z serii COLLOSAL będących jednocześnie ciekawym rozwiązaniem cenowym.

fot. PRODUCENT ZIEL-BRUK®

Płyty tarasowe COLLOSAL – ozdoba domu i ogrodu na lata

Istotne elementy przestrzeni wokół domu, jak taras czy podjazd, a nawet kręte ogrodowe ścieżki oraz alejki powinny tworzyć spójną pod względem stylu czy aranżacyjnych rozwiązań przestrzeń, jednocześnie zapewniając należytą wytrzymałość i odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne – zmienne warunki atmosferyczne, obciążenia czy intensywną eksploatację. Do tej pory w ogrodzie taką funkcję pełniła tradycyjna kostka brukowa; z kolei na tarasie często pojawiało się drewno. Jednak od dłuższego czasu obie te role niezwykle dobrze spełnia designerski, trwały materiał wykończeniowy, jakim są betonowe płyty tarasowe.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i wciąż rosnącym oczekiwaniom konsumentów firma ZIEL-BRUK® dostarcza funkcjonalne i oryginalne rozwiązania dla domu czy ogrodu, których uroda i jakość nie przemija nawet z upływem lat – mowa oczywiście o kultowych już płytach tarasowych ZIEL-BRUK® COLLOSAL, cieszących się niesłabnącą popularnością.

fot. PRODUCENT ZIEL-BRUK®

O ponadczasowym charakterze flagowej płyty betonowej tego producenta zasadniczo decyduje surowy, niemal ascetyczny wygląd, idący w parze z pokaźnym, a przy tym wyjątkowo uniwersalnym formatem (80x60x8 cm), gdzie całość dopełnia prosta i gładka nawierzchnia w stonowanej kolorystyce (szarość grafitu, kremowe szarość, marmur czy modny dziś betonowy korten ). Umiejętne zastosowanie mikrofazy w połączeniu z minimalnymi dystansami czyni oferowane rozwiązanie producenta niezwykle atrakcyjnym wizualnie. To esencja współczesnego designu i zarazem doskonała odpowiedź na oczekiwania miłośników prostych form, które nadzwyczaj korzystnie współgrają z nowoczesną architekturą domu czy przydomowego ogrodu.

Jednak to nie wszystko! Ciągłe poszerzanie wiedzy technicznej w zakresie stosowania materiałów, a także udoskonalanie nowych technologii produkcji umożliwia producentowi rozbudowanie gamy płyt tarasowych ZIEL-BRUK®COLLOSAL.

Płyty ZIEL-BRUK® COLLOSAL x 4 – konkurencyjne ceny

Dotychczasową ofertę producenta wzbogaciły płyty tarasowe wielkoformatowe COLLOSAL SHOT o śrutowanej nawierzchni wynoszącej 0,48 m². Zastosowana w systemie technologia sprawia, że struktura oferowanych płyt nabiera zdecydowanie bardziej satynowego wyglądu, stając się przy tym łagodniejszą alternatywą sztandarowego produktu firmy – płyty tarasowej COLLOSAL. Wyrażony poprzez unikalną formę, jak i stonowaną gamę kolorystyczną ponadczasowy charakter płyt tarasowych śrutowanych COLLOSAL SHOT jest wyjątkowo elegancką propozycją, doskonale pasującą do wytwornych aranżacji o klasycznym rysie.

fot. PRODUCENT ZIEL-BRUK®

Jednakże płyty tarasowe COLLOSAL firmy ZIEL-BRUK® niejedno mają oblicze – dowodem potwierdzającym ten fakt są nadchodzące nowości producenta, wśród których znajdą się płyty tarasowe COLLOSAL SQUARE o formacie dużego kwadratu (60x60x8 cm), zainspirowanym kultową płytą COLLOSAL. Doskonały kształt, minimalistyczna mikrofaza oraz szlachetna kolorystyka pozwoliły wykreować COLLOSAL SQUARE– płytę tarasową i ogrodową godną współczesnych aranżacji en vogue, cieszących się dużą popularnością.

Pośród szerokiego asortymentu płyt tarasowych ZIEL-BRUK® z serii COLLOSAL znajdzie się również propozycja skierowana do wszystkich, którzy poszukują kultowej wersji płyty COLLOSAL w nieco mniejszym rozmiarze – gdzie plusem jest zarówno unikalny wymiar jak i cena oferowanego rozwiązania. W odpowiedzi na takie potrzeby kontrahentów producent stworzył płyty tarasowe z linii COLLOSAL MINI o wymiarach 60x40x8 cm o klasycznej, gładkiej powierzchni z minimalistyczną mikrofazą – tak oryginalne rozwiązanie doskonale sprawdzi się na mniejszych powierzchniach lub jako rama nawierzchni i tarasów czy kontrastowy „przerywnik” między większymi formatami, będąc niezwykle ciekawym uzupełnieniem płyt z serii COLLOSAL.

fot. PRODUCENT ZIEL-BRUK®

Ponadto, niezależnie od wybranego modelu, każda płyta tarasowa ZIEL-BRUK® COLLOSAL dostępna jest w asortymencie producenta jako osobny wzór (na sztuki) – pozwala to popuścić wodze fantazji przy wykańczaniu tarasu czy ogrodu, tworząc piękne, wyjątkowe aranżacje na lata.

Więcej betonowych płyt tarasowych i ogrodowych znajdziecie Państwo na www.zielbruk.pl

66-016 Płoty , ul. Lubuska 28, woj. lubuskie
tel. 68 353 89 00, 504 292 430,

Punktuj z Pipelife!

Aby przystąpić do programu „Punktuj z Pipelife” należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej producenta i wysłać go drogą elektroniczną na podany wskazany adres internetowy. Potem już tylko wystarczy kupować, zbierając przy tym punkty (które są rejestrowane automatycznie w systemie informatycznym Pipelife). Kiedy kupujący zbierze minimum 300 punktów, może wymienić je na nagrodę.

Produkty biorące udział w promocji „Punktuj z Pipelife”

Klienci firmy Pipelife, którzy przystąpią do promocji, otrzymają 5 punktów za każdy zakup o wartości:

– 20 zł – kształtki do kanalizacji wewnętrznej Comfort
– 50 zł – rury do kanalizacji wewnętrznej Comfort
– 20 zł – kształtki do niskoszumowej kanalizacji wewnętrznej Comfort Plus i Master 3 Plus
– 50 zł – rury do niskoszumowej kanalizacji wewnętrznej Comfort Plus i Master 3 Plus
– 100 zł – kształtki do kanalizacji zewnętrznej z PVC
– 100 zł – Kinety studzienek kanalizacyjnych 200 i 315 mm
– 20 zł – kształtki do systemu ciepłej/zimnej wody Radopress i Floortherm
– 50 zł – rury do systemu ciepłej/zimnej wody Radopress i Floortherm
– 30 zł – rury do systemu ciepłej/zimnej wody PERT/AL/PERT
– 20 zł – kształtki do systemu ciepłej/zimnej wody PP-R, Unibeta, Carbo
– 50 zł – rury do systemu ciepłej/zimnej wody PP-R, Unibeta, Carbo

Nagrody w promocji

Zdobyte w promocji „Punktuj z Pipelife” punkty można wymienić na atrakcyjne nagrody. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju narzędzia dla instalatorów, takie jak np. prasy promieniowe, obcinaki do rur, nagrzewnice, dalmierze laserowe, cęgi, lampy warsztatowe i wiele innych. Nie brak też propozycji dla miłośników ogrodnictwa (kosiarka, nożyce do cięcia trawy i krzewów czy dmuchawa). Punkty zebrane w promocji można też wymienić na sprzęt RTV i AGD, np. na ekspres do kawy, aparaty fotograficzne, smartfony, telewizory, laptopy, zestawy kina domowego czy przenośne głośniki. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą z kolei jako nagrodę wybrać hulajnogę, grille gazowe lub węglowe albo profesjonalny zegarek, który będzie monitorował sportowe osiągnięcia. Pulę nagród domykają upominki firmowe Pipelife – do wyboru są gadżety przydatne w pracy każdego instalatora, jak np. zestaw ołówek i metrówka, skórzane rękawice robocze, zestawy odzieży roboczej, jak również akcesoria niezbędne w każdym domu i zakładzie pracy: czajniki bezprzewodowe, kubki i przenośne radia.

Szczegóły i regulamin promocji można znaleźć na stronie producenta: www.pipelife.pl oraz pod linkiem: Punktuj z Pipelife PDF

84-110 Krokowa, ul. Torfowa 4 , woj. pomorskie
tel. (58) 774 88 88 ,

Panele akustyczne na sufit, dekoracyjne SOMMER ®

Cisza w cenie – panele akustyczne dekoracyjne SOMMER®

Kina, teatry, muzea, powierzchnie handlowe, hale sportowe oraz basenowe – to zaledwie ułamek obiektów użyteczności publicznej, które mają zwiększone wymagania akustyczne. Obok doskonałych parametrów pochłaniania dźwięku i wysokiej wartości współczynnika redukcji hałasu, współczesna architektura stawia przed producentami paneli akustycznych również szereg innych wymagań. Oprócz zrównoważonych metod produkcji, istotne są również wizualne walory dekoracyjnych paneli akustycznych, a także cena, która oczywiście nie może być zaporowa.

Wszystkie powyższe wymagania łączą panele SOMMER®. Dzięki nowoczesnemu procesowi mineralizacji włókien, drewno zachowuje swój naturalny wygląd i kolor, przez co produkty firmy SOMMERZBI celnie odpowiadają na potrzeby nowoczesnej architektury, chętnie sięgającej po materiały bliskie naturze. Doskonała charakterystyka akustyczna pozwala na stosowanie paneli SOMMER®zarówno w budynkach prywatnych, jak również w obiektach użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry,muzea, czy powierzchnie handlowe o zwiększonych wymaganiach akustycznych.

Panele akustyczne na sufit – nowoczesność w ekologicznej odsłonie

Doskonałym przykładem tego, jak wiele ról jednocześnie mogą odegrać panele akustyczne (oprócz prymarnej funkcji poprawy akustyki) mogą być realizacje z wykorzystaniem produktów SOMMER®we flagowych drogeriach sieci Rossmann. Przykuwają one uwagę nowoczesnym designem, który nie oznacza najmniejszych kompromisów na rzecz parametrów.

Panele akustyczne na sufitach w strefie BIO w drogeriach Rossmann zamocowane są na różnych wysokościach, co nadaje całej aranżacji nieoczywistego charakteru i dynamiki.Jednocześnie, jako w pełni ekologiczne produkty, akustyczne panele dekoracyjne na sufitach wpisują się doskonale w charakter przestrzeni, w której je zastosowano, dobrze korespondując produktami BIO.

Sufity akustyczne SOMMER ® zaprojektowano indywidualnie na potrzeby sklepów sieci Rossmann, co gwarantuje ich niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju charakter.

fot. Sommerzbi

Panele akustyczne na sufityw nietuzinkowej architekturze

Kolejnym nietuzinkowym obiektem , w którym zastosowano panele akustyczne dekoracyjne SOMMER®, jest Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Koncepcja, jaka przyświecała projektantom muzeum, była bardzo oryginalna, bo mauzoleum nie miało być kolejnym, zwyczajnym muzeum, lecz miejscem, które ma edukować i wywoływać emocje. Realizacji tego zadania sprzyja zarówno nietypowa bryła – zanikające stopniowo segmenty w przypominających obrys domu betonowych ramach, jak i wykorzystanie ekranów, projektorów, paneli dotykowych, a także kreatywna gra światła. Nietypowym materiałem, z którego zbudowano muzeum, jest zaimpregnowane, spalone drewno, które wydziela charakterystyczny zapach, oraz beton.

fot. Sommerzbi

Zastosowanie paneli akustycznych dekoracyjnych na sufity w tym obiekcienie tylko zapewnia doskonałą akustykę pomieszczeń wystawienniczych, ale również – poprzez ekologiczny charakter i wygląd naturalnego drewna – idealnie wpisuje się w koncepcjęarchitektoniczną. Mimo tak wyraźnie sprecyzowanej roli, jaką jest poprawa parametrów akustycznych przestrzeni muzealnej, dekoracyjne panele akustyczne znakomicie wpisują się w oryginalną wizję projektantów, sięgających po nieoczywiste, przykuwające uwagę materiały.Zrealizowany projekt wyróżniony został w Londynie prestiżową nagrodą European Property Awards.

fot. Sommerzbi

W zgodzie z przepisami

Panele akustyczne dekoracyjne SOMMER® wykorzystano też na sufitach Browaru Fortuna w Miłosławiu.

Pomieszczenia biurowe, jak i inne obiekty użyteczności publicznej, których funkcje związane są z odbiorem mowy lub innych pożądanych sygnałów akustycznych, wymagają zastosowania adaptacji akustycznych, które zapewnią optymalne warunki. Kwestie te precyzyjnie regulują przepisy budowlane określone w normie PN-B 02151-4. Aby sprostać nakreślonym w nich wymogom, wykorzystano dekoracyjne panele akustyczne na sufit SOMMER®.

Dzięki wykonaniu adaptacji uwzględniającej parametry pomieszczeń, rodzaj i rozkład przestrzenny użytych paneli, udało się uzyskać optymalny czas pogłosu(T) oraz wskaźnik transmisji mowy (STI). Doskonała akustyka,jak również „nowy standard” komfortu akustycznego pomieszczeń przyczyniają się do stworzenia doskonałego środowiska pracy.

fot. Sommerzbi

Rozwój technologii i materiałów budowlanych sprawia, że obecnie konsumenci – wybierając produkty wykończeniowe – są coraz mniej skłonni do kompromisów na rzecz estetyki. Panele akustyczne dekoracyjne na sufity i ściany, jakie proponuje firma Sommerzbi, to nie tylko świetne parametry, dzięki którym wyroby firmą są w stanie sprostać najsurowszym normom polskim i europejskim. To także wyjątkowa, nienaganna estetyka, która zadowoli nawet najbardziej wymagające gusta.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sommerzbi.com

60-592 Poznań, ul. Wonna 2, woj. wielkopolskie
tel. 516 706 813 , 512 232 744,

Deska WPC tarasowa, ogrodzeniowa, kompozytowa Dryten

Deska WPC – tarasowa i ogrodzeniowa oraz elewacyjna

– Deska tarasowa WPC, deska ogrodzeniowa WPC, a także deska elewacyjna wykonana z WPC to zdecydowanie materiał przyszłości – wyjaśnia Artur Bieniek z firmy Dryten Sp. z o.o. – Działamy na rynku już od 10 lat w zakresie dostarczania desek, jak również ich montażu i zauważamy ogromne zainteresowanie tym wytrzymałym i wszechstronnym materiałem.

Elewacyjna, tarasowa czy też ogrodzeniowa deska WPC kompozytowa sprawdza się w wielu zastosowaniach oraz dzięki bogatej kolorystyce łatwo ją dopasować do budynków i ogrodów w różnym stylu.

fot. DRYTEN

– Poza ogromem zalet technicznych nie możemy zapominać o samym wyglądzie desek WPC – dodaje Artur Bieniek. – Dla wielu klientów indywidualnych oraz w projektach deweloperskich, w których bierzemy udział, liczy się trwałość, elegancja, ale także odpowiednie dopasowanie. Dzięki szerokiemu asortymentowi naszych desek z powodzeniem dopasowujemy je do różnych projektów.

fot. DRYTEN

Firma Dryten oferuje deski WPC w różnych wybarwieniach, deseniach oraz wymiarach, które produkowane są przez wiodących producentów krajowych oraz zagranicą i oferowane pod marką Dryten.

– Wytwarzane pod naszym nadzorem deski WPC dopasowane są specjalnie do polskich warunków klimatycznych – wyjaśnia Artur Bieniek.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się deski kompozytowe WPC II generacji. Deski te, dzięki pokryciu elastyczną, polimerowa powłoką o wysokich parametrach wytrzymałościowych posiadają wiele zalet i walorów użytkowych oraz estetycznych, m.in.: odporność na plamy i zabrudzenia, brak absorbcji wody, brak ryfli, prosty montaż oraz łatwość utrzymania czystości.

fot. DRYTEN

Na każdą pogodę!

To właśnie niekorzystna pogoda, opady, mrozy oraz promieniowanie UV są największym wrogiem dla tarasów, ogrodzeń oraz elewacji.

fot. DRYTEN

Deska kompozytowa WPC powstała z myślą o uniknięciu efektów niekorzystnych warunków atmosferycznych. W specjalnej mieszance drewna (około 45%), PVC (około 45%) znajdziemy także 10% specjalnych dodatków, a wśród nich: filtry UV, barwniki i stabilizatory koloru, dzięki którym okładzina na domu, ogrodzeniu czy też tarasie nie będzie ulegać wybarwieniom ani zniszczeniom spowodowanym przez wilgoć.

– Zacznijmy od tego, ze deska WPC tarasowa, ogrodzeniowa czy też elewacyjna jest odporna na niskie temperatury, działanie grzybów i insektów – wylicza Artur Bieniek. – Ten specjalnie opracowany materiał na bazie PVC nie wymaga malowania, olejowania czy impregnowania. Ponadto WPC jest łatwy w utrzymaniu czystości, a do tego charakteryzuje się przyjaznym montażem. Dzięki doskonałej jakości oferowanych przez nas desek oferujemy na nie długoletnią gwarancję – od 15 do 25 lat.

fot. DRYTEN

Połączenie drewna oraz PVC sprawia, że gotowa deska ogrodzeniowa WPC charakteryzuje się większą trwałością niż oba materiały, z których została wykonana, ale zachowuje jednocześnie naturalny wygląd drewna z zaletami tworzywa sztucznego.

Oszczędność, wygoda i bezpieczeństwo

Ogromną zaletą tego specjalnego materiału kompozytowego jest wygodne codzienne użytkowanie.

fot. DRYTEN

– W przeciwieństwie do naturalnego drewna, tarasowa deska WPC nie wymaga impregnacji ani większych konserwacji – mówi Artur Bieniek. – Nie musimy takiej powierzchni zabezpieczać przed działaniem wilgoci oraz insektów, co przekłada się na mniejsze koszty, oszczędność czasu, a także łatwiejsze oraz wygodniejsze korzystanie z tarasu, czy też innej powierzchni wykonanej z WPC.

fot. DRYTEN

Szczególne zalety deski kompozytowej WPC docenią alergicy. Materiał nie zawiera metali ciężkich oraz innych szkodliwych substancji.

– Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo, jakie daje ten materiał – wyjaśnia Artur Bieniek. – W przeciwieństwie do drewna WPC jest materiałem niepalnym, co jest szczególnie ważne w przypadku inwestycji. Odbiorcy końcowi chwalą sobie także fakt antypoślizgowości naszych desek. Szczotkowana powierzchnia sprawia, że nawet mokre deski nie są śliskie. Dodatkowo, nie porastają one mchem, grzybami, dlatego nie musimy obawiać się upadków na tarasie.

fot. DRYTEN

Kolejną zaletą elewacji, tarasów i desek ogrodzeniowych z WPC jest brak występowania drzazg, dzięki czemu niezależnie od zastosowania tego materiału, elementy z niego wykonane można dotykać gołą ręką oraz chodzić po nich na boso.

fot. DRYTEN

Deska tarasowa WPC – uniwersalne zastosowanie wokół domu

Nie da się przecenić możliwości, jakie daje tarasowa deska WPC w zakresie aranżacji przestrzeni wokół domu.

fot. DRYTEN

– Uniwersalność deski kompozytowej WPC oznacza również wygodną obróbkę i montaż – mówi Artur Bieniek. – Nasza firma zajmuje się profesjonalnym montażem w zakresie produkcji m.in. tarasów i dla naszych odbiorców przeprowadziliśmy wiele udanych projektów z użyciem WPC, np. przy budowie schodów zewnętrznych, zabudowy basenu, wiat śmietnikowych, małej architektury ogrodowej.

fot. DRYTEN

Bez kosztownego impregnowania, olejowania i pielęgnacji otrzymujemy solidne pokrycie tarasu zarówno dla ogrodów nasłonecznionych, jak też zacienionych.

– Deska WPC: ogrodzeniowa, tarasowa, czy też elewacyjna – niezależnie czy zastosujemy ją pionowo, poziomo, na nasłonecznionej południowej stronie, czy też zarośniętym winoroślą ogrodzie północnym, możemy mieć pewność, że materiał nie zbutwieje, nie spęcznieje, nie spróchnieje, a dodatkowo nie rozwarstwi się i nie pęka – opisuje Artur Bieniek.

fot. DRYTEN

Deska ogrodzeniowa WPC – niepowtarzalny charakter dla każdej nieruchomości

Nie możemy zapomnieć o możliwościach aranżacyjnych, jakie daje ogrodzeniowa, elewacyjna i tarasowa deska WPC. Kompozytowy materiał na bazie drewna do złudzenia przypomina naturalny surowiec. Występuje w wersji szlifowanej, szlifowanej ze strukturą słoi drewna i szczotkowanej, a także w wielu wybarwieniach – ciemny i jasny brąz, dąb, orzech, grafit, antracyt, a nawet coraz modniejszym kolorze szarym.

 

fot. DRYTEN

– Bogata oferta naszych desek tarasowych WPC I i II generacji, desek WPC ogrodzeniowych, w tym również ogrodzeń panelowych systemowych i paneli elewacyjnych to szeroka lista produktów o różnych rozmiarach, strukturach i wielkościach – mówi Artur Bieniek. – Oferujemy również szereg elementów montażowo – wykończeniowych, takich jak klipsy, listwy i deski wykończeniowe oraz legary. Wszystkie elementy dopasowane są do każdego z oferowanych rozwiązań, dzięki czemu nasi odbiorcy mogą także samodzielnie przeprowadzić montaż.

fot. DRYTEN

Projekt, montaż i doskonała obsługa

Firma Dryten dostarcza deskę tarasową WPC na terenie całego naszego kraju.
– Dodatkowo, dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu oferujemy profesjonalny zakres usług w tym zakresie – dodaje Artur Bieniek. – Nasza firma oferuje projekt, doradztwo, wycenę, budowę podkonstrukcji oraz montaż desek. Posiadamy bogate doświadczenie w montażu zarówno desek WPC ogrodzeniowych, elewacyjnych, jak też na tarasach, schodach i przy obudowach basenów, małej architektury ogrodowej. Świadczymy kompleksowe usługi dla klientów indywidualnych i firm jako podwykonawca projektów deweloperskich. Oferujemy deski kompozytowe WPC i usługi w konkurencyjnych cenach i krótkich terminach realizacji. Na swoje usługi montażowe oferujemy 3-letnią gwarancję.

fot. DRYTEN

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dryten.pl

26-600 Radom, ul. Kozienicka 84, woj. mazowieckie
tel. 534 774 477, 731 720 421, 791 977 277,

Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+

Dobre opinie, jakimi cieszą się ściany jednowarstwowe Ytong wśród inwestorów, którzy postawili właśnie na tę technologię, są w pełni uzasadnione. Odpowiadając na potrzeby wymagających klientów, producent wprowadza na rynek kolejne rozwiązania oparte o technologię autoklawizowanego betonu komórkowego: ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong EnergoUltra+, które są najcieplejszym materiałem do wznoszenia budynków energooszczędnych z dostępnych na rynku w Polsce. Dzięki tej nowości ściany jednowarstwowe stają się atrakcyjną alternatywą dla ścian dwuwarstwowych – zarówno pod względem szybkości budowy, jak również kosztów realizacji inwestycji.

Bloczki Ytong EnergoUltra+ doskonale zaspokoją również potrzeby tych osób, które poszukują materiałów budowalnych przyjaznych środowisku. Wykorzystywanie w procesie produkcji naturalnych surowców, jak piasek, wapno czy woda oraz występujące w materiale tysiące małych porów zapewniają mu „oddychalność”, czyli paroprzepuszczalność, jak i gwarantują zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku. Wszystko to jednak nie wymusiło najmniejszych kompromisów na rzecz parametrów technicznych, jak współczynnik przenikania ciepła, wytrzymałość na ściskanie czy niepalność.

Ściana jednowarstwowa Ytong – w odpowiedzi na nowe przepisy

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian jednowarstwowych z bloczków Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm wynosi U = 0,15 W/(m²K), przez co z nawiązką spełniają one obowiązujące od 2021 roku wymagania termiczne dla ścian zewnętrznych nowo powstających budynków. W systemie dostępne są również bloczki o grubości 36,5 cm – wymurowana z nich ściana ma współczynnik U = 0,2 W/(m2K), dzięki czemu jest to najcieńsza ściana dostępna na rynku, która spełnia normy cieplne Warunków Technicznych 2021. Te doskonałe parametry bloczki zawdzięczają swojej porowatej strukturze, która jednocześnie gwarantuje ścianom jednowarstwowym Ytong EnergoUltra+ paroprzepuszczalność.

fot. Xella

Opracowując to nowe rozwiązanie, producent udoskonalił recepturę. W procesie autoklawizacji bloczków następuje hydratacja krzemianu wapnia. W efekcie powstaje krystaliczna mikrostruktura tobermorytu, która zapewnia wysoką wytrzymałość materiału na ściskanie (2,2 N/mm2), mimo jego niedużej gęstości. Dzięki temu z bloczków Ytong EnergoUltra+ można wznosić ściany jednowarstwowe, które mają podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne elewacji.

Bloczki spełniają wymagania klasy A1 reakcji na ogień, co oznacza, że jest to materiał całkowicie niepalny – podczas pożaru nie ulega zapłonowi, a także nie wydziela trujących gazów i płonących kropel.

Ytong EnergoUltra+ to także materiał odporny na korozję biologiczną, a więc ogranicza ryzyko występowania na ścianach czy elewacjach grzybów pleśniowych czy porastania ich powierzchni mchem.

fot. Xella

Ściana jednowarstwowa czy dwuwarstwowa?

Porównując technologię wykonywania ścian jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+ ze ścianami dwuwarstwowymi, warto przede wszystkim podkreślić możliwość szybkiej realizacji. Dzięki wyeliminowaniu konieczności przeprowadzania dodatkowych prac dociepleniowych, jakie są konieczne podczas wznoszenia ścian dwuwarstwowych, znacznie skraca się czas budowy, a tym samym obniżają się całościowe koszty inwestycji. Nie trzeba też angażować dodatkowej ekipy budowlanej, która wykona ocieplenie.

Atutem ścian jednowarstwowych Ytong w porównaniu do ścian dwuwarstwowych jest też mniejsza grubość przegrody, co pozwala uzyskać większą kubaturę mieszkania, bo gładka i równa powierzchnia ścian nie wymaga wykonywania grubej warstwy tynku.

Bloczki Ytong EnergoUltra+, jako materiał o bardzo wysokiej dokładności wymiarowej i prostym systemie łączenia na pióro-wpust, pozwala ponadto zminimalizować zużycie zaprawy w toku prac budowalnych.

Dalsze korzyści finansowe można też odczuć na etapie realizacji prac, bo zastosowanie bloczków przekłada się na mniejsze ubytki i łatwe bruzdowanie pod instalację elektryczną i sanitarną. Nie jest też konieczne wyrównywanie ścian przed montażem płytek ceramicznych.

Oferowane przez firmę Xella Polska bloczki do wznoszenia ścian jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+ są w pełni kompatybilne z innymi elementami systemu: bloczkami, nadprożami, kształtkami Ytong U, elementami ocieplenia wieńca Multipor, jak i stropami i dachami Ytong, co znacznie usprawnia i przyspiesza prace budowlane. Dla zwiększenia komfortu pracy ekip budowlanych, każdy bloczek posiada wygodne uchwyty, ułatwiające przenoszenie i murowanie.

fot. Xella

Bloczki Ytong EnergoUltra+ to świetna alternatywa dla ścian dwuwarstwowych. Nowo opracowana receptura sprawia, że wzniesione z wykorzystaniem bloczków ściany jednowarstwowe mają świetne właściwości termiczne, wysoką wytrzymałość na ściskanie, a ponadto pozwalają na obniżenie całościowego kosztu inwestycji.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ytong-silka.pl

02-146 Warszawa, ul. Komitetu Obrony Robotników 48, woj. mazowieckie
tel. 801 122 227,

PIPELIFE – rury PP, PE, PVC

PIPELIFE POLSKA posiada dwie fabryki na terenie naszego kraju, aż 26 składów fabrycznych oraz zatrudnia 358 pracowników. Oferowane w naszym kraju rury PIPELIFE z PP i PE oraz PVC produkowane są w Polsce.

– Pierwsza z naszych fabryk znajduje się w Strzałkowie koło Radomia, a druga w Kartoszynie, niedaleko Trójmiasta – mówi Krzysztof Jedowski z firmy PIPELIFE. – Naszą produkcję wspiera nowoczesna technologia oraz zaawansowane wyposażenie naszych hal. Wytwarzane tu wyroby oferujemy nie tylko na polskim rynku. Rury PIPELIFE z PE, PP oraz PVC eksportujemy m.in. do Niemiec, Czech, Węgier, Skandynawii oraz do krajów bałtyckich, a także na rynki wschodnie.

fot. Pipelife Polska S.A.

Marka PIPELIFE jest niezwykle doceniana na terenie całej Europy oraz w USA. Rozpoznawalność zawdzięcza produkcji doskonałej jakości wyrobów oraz przynależności do międzynarodowego holdingu Wienerberger, który jest liderem na rynku materiałów budowlanych. Międzynarodowa działalność PIPELIFE opiera się dziś na 25 fabrykach w Europie i USA.

fot. Pipelife Polska S.A.

Systemy rurowe na miarę jutra

Globalny zasięg PIPELIFE oznacza owocną współpracę międzynarodowych partnerów oraz dostęp do utalentowanych inżynierów z różnych zakątków świata. To właśnie dzięki temu PIPELIFE wyprzedza konkurencję oraz potrzeby rynku i jest w stanie zaoferować takie rury PIPELIFE z polipropylenu i polietylenu, które już dziś spełnią potrzeby jutra i odpowiedzą na najbardziej wymagające wyzwania projektowe.

– Skupiamy się na innowacjach – dodaje Krzysztof Jedowski. – Będąc liderem na rynku w swojej dziedzinie, postawiliśmy sobie za cel ciągłe ulepszanie naszych systemów dla potrzeb przyszłych użytkowników. Szukamy długofalowych rozwiązań i nieustannie stawiamy przed sobą nowe wyzwania, aby wyprzedzić potrzeby rynku i zaproponować innowacyjne rury PIPELIFE z PE, PP czy też PCV, które dla naszych odbiorców oznaczać będą kreatywne rozwiązania, zgodne z ekologiczną produkcją oraz powstałe w trosce o przyszłe pokolenia.

fot. Pipelife Polska S.A.

Przedsiębiorstwo aktywnie szuka odpowiedzi odnośnie trendów, wyzwań oraz przyszłości swojej branży i tworzy zaawansowane rury PIPELIFE. Opinie o wyrobach oraz technologii produkcji potwierdzają jakość na obu płaszczyznach.

– Prawdziwą innowacją jest przewidywanie tego, czego ludzie potrzebują, zanim zdążą o tym pomyśleć – dodaje Karol Marzejon – menedżer produktów w PIPELIFE Polska. – Posiadamy odpowiednią wiedzę, kreatywność oraz umiejętności przewidywania przyszłych potrzeb i dostosowywania się do nieprzewidywalnych sytuacji. Stale udoskonalamy nasze procesy, produkty oraz samych siebie.

fot. Pipelife Polska S.A.

PIPELIFE – rury PP, PE i PVC z wartością dodaną

W firmie PIPELIFE nie chodzi wyłącznie o stworzenie produktu, tutaj systemy rurowe z tworzyw sztucznych wpisują się w szerszą strategię oraz potwierdzają pełną świadomość oraz zaangażowanie środowiskowe producenta. Rury PIPELIFE z PP i PE oraz PVC są wytwarzane w oparciu o proekologiczne procesy, ale także mają za zadanie pomagać w walce z wyzwaniami przyszłości, m.in. niedoborami wody.

fot. Pipelife Polska S.A.

– Działając razem mamy niepowtarzalną szansę na stworzenie lepszego świata – wyjaśnia Mark von Loon, starszy wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju oraz innowacji w Wienerberger. – Za sprawą naszych rozwiązań dla infrastruktury walczymy z niedoborami wody, pomagamy w zachowaniu neutralności energetycznej budynków oraz wspomagamy rolnictwo w dostawie żywności, oszczędzając cenne zasoby i chroniąc glebę.

Promując gospodarkę niskoemisyjną, chroniąc zasoby naturalne oraz przeciwdziałając zmianom klimatycznym, PIPELIFE wprowadziło w swoich zakładach zrównoważoną produkcję.

fot. Pipelife Polska S.A.

– Wytwarzając rury PIPELIFE z PE, PP oraz PVC zwracamy ogromną uwagę na naszą planetę – mówi Krzysztof Jedowski. – Większość naszych wyrobów nadaje się w 100% do recyklingu. Nieustannie zwiększamy ilość stosowanych surowców, które pochodzą z wtórnej produkcji. Poprawiamy również żywotność naszych wyrobów, aby służyły naszym użytkownikom przez długi czas.

fot. Pipelife Polska S.A.

Rzetelny producent i doskonały partner

Rury PIPELIFE z PP i PE oraz PVC dostarczane są do Polski oraz do wielu zakątków Europy, a także dostępne są w USA.

– To właśnie obecność w 27 krajach sprawia, że możemy być blisko naszych partnerów i odbiorców oraz oferować współpracę na najwyższym poziomie – dodaje Krzysztof Jedowski.- Zapewniamy obsługę na szczeblu lokalnym, ale jednocześnie dzielimy się najlepszymi praktykami z całego świata, które jako marka zdobyliśmy w trakcie wielu lat obecności na międzynarodowym rynku.

PIPELIFE posiada zespoły wykfalifikowanych ekspertów w każdym z krajów, gdzie firma jest obecna. Dotyczy to oczywiście również Polski. Doświadczeni specjaliści zapewniają wsparcie podczas wyboru odpowiednich rur PIPELIFE z PE, PP i PVC, ale na tym nie kończy się ich pomoc.

fot. Pipelife Polska S.A.

– Gwarantujemy doradztwo podczas całego procesu realizacji projektów – informuje Krzysztof Jedowski.- Nasza pomoc dostępna jest już od momentu projektowania, poprzez instalację aż na wsparciu powykonawczym kończąc. Zapewniamy przedsiębiorstwom krajowe i międzynarodowe standardy jakości, które dopasowujemy do określonych wymagań projektowych i rynkowych.

Dobre opinie o rurach PIPELIFE i współpracy z przedsiębiorstwem rozciągają się aż po usługi transportowe! Ulokowanie zakładów w całej Europie to szybszy transport przy mniejszej emisji zanieczyszczeń. Szybszy czas dostawy i poszanowanie ekologii to kolejny dowód na poważne podejście PIPELIFE do klienta, produkcji oraz swojej misji.

fot. Pipelife Polska S.A.

Rury PIPELIFE z opinią najlepszych

Na zaawansowane systemy przedsiębiorstwa składają się rury PIPELIFE z polipropylenu i polietylenu oraz PVC. Różnorodne technologie zagościły w mniejszych oraz większych inwestycjach prywatnych oraz publicznych. Cechą wyróżniającą rury PIPELIFE to opinie zadowolonych użytkowników, dotyczące jakości, innowacyjności, współpracy oraz doradztwa. Wśród bardzo wielu dostępnych rozwiązań warto zwrócić uwagę m.in. na podziemny system RAINEO, który zbiera, oczyszcza i magazynuje nadmiar wody deszczowej, jaką można następnie wykorzystać w gospodarstwie domowym. Ogromną popularnością cieszy się oferowana kanalizacja wewnętrzna niskoszumowa Master3 Plus, Comfort Plus. Odpowiednie tworzywo polipropylenowe oraz specjalnie opracowana konstrukcja pozwoliła stworzyć cichy system rurociągów odprowadzających ścieki do zastosowań w budynkach mieszkalnych, hotelach, a nawet bibliotekach. Firma PIPELIFE znana jest także ze swoich rur Floortherm, odpowiednio przygotowanych pod ogrzewanie podłogowe, dzięki którym udaje się poprawić jakość całego systemu oraz uzyskać lepsze wyniki oraz komfort cieplny dla mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszy się także system Radopress przeznaczany do instalacji grzewczych oraz ciepłej i zimnej wody użytkowej.

Systemy i rury PIPELIFE z PE, PP i PVC to prawdziwie zaawansowane rozwiązania dla wielu sektorów związanych z budownictwem.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pipelife.pl

84-110 Krokowa, ul. Torfowa 4 , woj. pomorskie
tel. (58) 774 88 88 ,

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – cena coraz niższa!

Dziś nikogo w naszym kraju nie dziwi już widok paneli słonecznych na dachu, a ich popularność nie jest bynajmniej sezonową modą. Ceny energii nieustannie rosną, a ekolodzy ostrzegają przed szkodliwym wpływem działalności człowieka na środowisko naturalne. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wzrost liczby osób, które decydują się na niezależność energetyczną, a także skokowy przyrost instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych. Cena tego typu instalacji, jeszcze do niedawna zaporowa dla wielu inwestorów, obniżyła się na tyle, że obecnie znajduje się w zasięgu niemal każdego właściciela nieruchomości, czemu sprzyjają też liczne programy dofinansowań na OZE. I choć wciąż nie jest to mały wydatek, to warto pamiętać, że dobrze wykonana i dopasowana do konkretnych potrzeb instalacja szybko się zwróci, dając niezależność energetyczną.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – cena to jeden z argumentów

Firmy lub inwestorzy prywatni, którzy decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym najczęściej biorą pod uwagę cenę inwestycji. Zależy ona od wielu czynników, przede wszystkim od mocy, czyli wielkości instalacji. Istotne znaczenie ma także poszycie dachu oraz zastosowanie optymalizatorów (które w niektórych przypadkach mogą się okazać niezbędne). Warto też zwrócić uwagę na jakość komponentów, niekoniecznie wybierając te, które mają najniższą cenę. Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego to wydatek podejmowany raz na wiele lat, najczęściej zaś – raz w życiu. Choćby z tego względu nie zawsze opłaca się wybierać tańsze zamienniki o niższej jakości i wytrzymałości. Warto zwrócić się o pomoc w tym zakresie do specjalistów, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie optymalne, mieszcząc się jednocześnie w zaplanowanym budżecie.

fot. Sun-Expert

Dobry wykonawca to podstawa!

Decydując się na wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego lub firmy, często podstawowym kryterium jest cena. Pamiętajmy jednak o tym, że to wydatek na lata, i choćby z tego względu nie warto kierować się jedynie kosztem inwestycji, która zwraca się średnio w ciągu 6-8 lat (czas ten zależy od wielkości instalacji, komponentów, przyznanej dotacji).

Dlatego, zanim zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego lub firmy, warto dobrze wybrać dostawcę usługi. Popularność odnawialnych źródeł energii sprawiła, że na rynku obecnie znaleźć można wielu dostawców, z mniejszym bądź większym doświadczeniem. Jednym z prężnie działających w branży przedsiębiorstw, które na rynku obecne są od lat, jest firma Sunexpert, która w swojej codziennej pracy łączy ekologię i ekonomię, a dzięki zaangażowaniu pracowników ma udział w największej ilości montowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

fot. Sun-Expert

Jednym z fundamentów działalności firmy jest efektywna komunikacja z klientem. To właśnie ten element, często pomijany przed przedsiębiorstwa, które w branży OZE stawiają pierwsze kroki, sprawia, że Sunexpert może zaproponować wykonanie „uszytej na miarę” instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego w atrakcyjnej cenie.

Kładąc nacisk na dobrą i efektywną komunikację z klientem, firma Sunexpert wdrożyła system Contact Center wraz z rozwiązaniem Predictive Dialing, przez co zwiększyła wyniki w zakresie pozyskiwanych klientów na poziomie ponad 300%.

Dla klienta docelowego równie istotny jest fakt, że Sunexpert dysponuje wykwalifikowanym działem handlowym, który błyskawicznie dociera do osób, które zgłoszą swoje zainteresowanie instalacją fotowoltaiczną.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sun-expert.pl

41-800 Zabrze, Plac Teatralny 10/206, woj. śląskie
tel. 516 736 417,

Parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz

Parowanie okien od zewnątrz – charakterystyka zjawiska

Okno paruje od zewnątrz, gdy temperatura zewnętrznej strony szyby jest niższa od temperatury powietrza. Zjawisko to występuje najczęściej w okresach przejściowych cieplejszych pór roku (wiosna, jesień), gdy amplitudy dobowe są dość wysokie. Jednocześnie parowanie szyb od zewnątrz jest zazwyczaj chwilowe i łączy się z technologią wykonania okien, czyli zastosowaniem okien z szybami zespolonymi (np. bluENERGY od Abakus Okna). Im wyższa termoizolacja okien mierzona współczynnikiem przenikania ciepła, na której nam zależy, tym bardziej prawdopodobne, że okno zaparuje od zewnątrz, ale nie będzie to defekt produkcyjny. Dzięki konstrukcji okien trzyszybowych Abakus niemal całe ciepło zostaje w pomieszczeniu, nie tracimy go przez nieszczelności, w związku z czym nie przechodzi ono na kolejne warstwy szyb zespolonych. Oszczędzamy w ten sposób energię oraz niwelujemy koszty ogrzewania domu, a naturalną konsekwencją procesu jest sytuacja, gdy zewnętrzna szyba bywa chłodniejsza niż powietrze poza domem i zgromadzona para wodna skrapla się na naszych oknach. Jeśli mieszkamy na terenach lub w strefach klimatycznych o dużej wilgotności, zjawisko może być bardziej powszechne.

fot. Abakus Okna

Okna trzyszybowe bluENERGY od Abakus Okna

Parowanie okien trzyszybowych od zewnątrz to w dużej mierze najlepsza miara ich skuteczności i szczelności ze względu na nowoczesną technologię wykonania. Energooszczędne okna PVC w klasie Premium bluENERGY spełniają wymagania budownictwa pasywnego, co w połączeniu z ekologiczną produkcją, zgodną z normami zrównoważonego rozwoju, sprawia, że okna trzyszybowe bluENERGY to gwarancja jakości i bezpieczeństwa, a przejściowe parowanie okien od zewnątrz jest w ich przypadku sytuacją jak najbardziej naturalną. Konstrukcję okna wykonano tak, by gwarantowała bardzo niski współczynnik przenikania ciepła okna Uw = 0,76 W/m2K. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu pakietu trzech szyb i dwóch komór ze współczynnikiem przenikania ciepła pakietu szybowego Ug = 0,5 W/m2K, sześciokomorowym profilom ram i skrzydeł odpowiedzialnym za optymalną wentylację, a także zestawowi mocnych uszczelek oporowych, środkowych i w narożach.

fot. Abakus Okna

Za utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz pomieszczenia odpowiada także wbudowana w okna bluENERGY ciepła ramka międzyszybowa oraz głębokie osadzenie szyb w zabudowie (82 mm). Dzięki niej straty ciepła domu są jeszcze niższe, a chwilowe zjawisko parowania szyb od zewnątrz nie powinno wzbudzać niepokoju użytkowników. Okna trzyszybowe bluENERGY to obok jakości termoizolacji, atrakcyjny design i dbałość w wykończeniu detali. Dla indywidualnych potrzeb klienta dostępnych jest kilkadziesiąt kolorów oklein okiennych – od tradycyjnych wzorów drewna, przez stonowane odcienie czerni, szarości, antracytu, po barwne odcienie czerwieni.

fot. Abakus Okna

Technologia inspirowana ciepłem i bezpieczeństwo okien bluENERGY i bluSYNEGO

Wysoki standard okien Abakus przejawia się również w aspekcie bezpieczeństwa oferowanych produktów. Funkcjonalna klamka antywłamaniowa Roto Line Secustic, dostępna z kluczykiem lub bez, a także zaczepy antywyważeniowe w skrzydłach odpowiadają za podstawową ochronę. Dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe charakteryzują linię okien bluSYNEGO. Obok podstawowych parametrów technicznych, gwarantujących energooszczędność, izolację akustyczną i termiczną oraz atrybutów estetycznych, wspólnych z linią okien bluENERGY, ta linia okien PVC klasy Premium posiada w wariancie dodatkowym – opcję Rehau Smart Guard. To wbudowany w ościeżnice system bezpieczeństwa, reagujący na ruch w odległości 20 cm i uruchamiający alarm dźwiękowy. Okna bluSYNEGO to także produkt trzyszybowy z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Parowanie szyb od zewnątrz będzie więc i w tym przypadku zjawiskiem naturalnym. Model bluSYNEGO tworzą 7-komorowe profile ram i 6-komorowe profile skrzydeł renomowanej marki Rehau. Innowacyjność autorskiej technologii Abakus IRMC Production® gwarantuje niezwykłą energooszczędność i wytrzymałość na warunki atmosferyczne, w tym silne wiatry, a unikalna formuła High Definition Finishing sprawia, że okna Rehau bluSYNEGO są odporne na zabrudzenia i łatwiejsze do czyszczenia.

Abakus Okna to lider produkcji stolarki okiennej z 25-letnim doświadczeniem na rynku. Wykonywane przez firmę okna produkowane są zgodnie z restrykcyjnymi regulacjami zharmonizowanej normy okiennej. Producent oferuje na nie 5 lat gwarancji. Dzięki wysokiej precyzji wykonania i skutecznej termoizolacji konstrukcji, okna PVC bluENERGY i bluSYNEGO mogą być stosowane zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i przy renowacji starszych budynków, bez obaw, że za parowanie okien od zewnątrz lub po wewnętrznej stronie odpowiadają usterki techniczne produktu.

\

fot. Abakus Okna

Parowanie okien od wewnątrz – porady na co dzień

Parowanie szyb po wewnętrznej stronie okna znajduje swoje naturalne wytłumaczenie, podobnie jak zaparowane okna od zewnątrz. Co najważniejsze, istnieją proste sposoby na poradzenie sobie z tą niewygodą w większości przypadków. Jeśli natomiast problem parowania występuje wewnątrz okna, wewnątrz szyby zespolonej warto zgłosić się do specjalistów i naprawić usterkę. Za parowanie okien od wewnątrz odpowiedzialny jest nadmiar wilgotności skumulowanej wewnątrz pomieszczenia. Para wodna, wygenerowana w mieszkaniu przez codzienne domowe czynności, szuka ujścia poprzez skraplanie się na najchłodniejszych dostępnych powierzchniach. Najprostszym sposobem minimalizacji parowania szyb od wewnątrz jest regularne wietrzenie pomieszczeń, także w czasie chłodniejszych dni oraz zimą.

fot. Abakus Okna

Nowoczesne okna bluENERGY i bluSYNEGO wyposażone są systemy mikrowentylacji w skrzydłach rozwiewno-uchylnych, co pozwala uniknąć chłodu wietrzenia i skutecznie niweluje zjawisko parowania okien od wewnątrz. Dbając o odpowiedni poziom wilgotności w domu, można także skorzystać z osuszaczy powietrza, zapewnić odpowiednią ilość kwiatów i roślin wewnątrz pomieszczeń i częściej niż rzadziej otwierać drzwi wewnętrzne między pomieszczeniami, co wspomaga naturalną cyrkulację powietrza. Wykonywanie wszystkich tych czynności, w połączeniu z wysoką klasą ekologicznych i energooszczędnych okien PVC Abakus linii Premium bluENERGY i bluSYNEGO, sprawia, że możemy być spokojni, że parowanie okien trzyszybowych od zewnątrz nie jest wadą, a z parowaniem szyb od wewnątrz można sobie poradzić.

fot. Abakus Okna

Ze szczegółową ofertą firmy, wraz z katalogiem produktów i specyfikacją okien trzyszybowych bluENERGY i bluSYNEGO, można zapoznać się na stronie www.abakus-okna.com.pl

00-694 Warszawa, ul. Wierzbowa 9 lok. 11, woj. mazowieckie
tel. +48 85 713 09 70,

Przepisanie licznika prądu: jak zrobić to sprawnie?

Przejęcie licznika – różne drogi i sposoby

Przepisanie licznika na nowego właściciela to najważniejsza część w procesie formalności związanych z dostawami prądu koniecznymi do wykonania po przeprowadzce. Jest niezbędne przede wszystkim dlatego, że rozliczenia energii muszą się odbywać w oparciu o aktualne dane. Osobą, która reguluje należności, jest zwykle właściciel mieszkania bądź ktoś zarządzający lokalem. Były właściciel nie będzie zainteresowany płaceniem nieswoich faktur – stąd dbałość sprzedawców energii o porządek w danych.
Przepisać licznik można na kilka sposobów, w zależności od preferencji. Jeśli lubisz załatwiać sprawy osobiście, w salonach stacjonarnych, to sprzedawcy energii udostępniają taką możliwość. Stosowne dokumenty możesz również przesłać drogą mailową, jeśli wolisz nie wychodzić z domu. Istnieje jednak trzecia możliwość, która pozwala uniknąć minusów pierwszych dwóch i cieszyć się szybkim, przejrzystym i jasnym procesem przepisania prądu. Jeśli chcesz załatwić sprawę w 15 minut, powinieneś przyjrzeć się bliżej usłudze zdalnego, w pełni internetowego przejęcia licznika.

Jak przepisać licznik prądu online?

Przejęcie licznika online oraz podpisanie w ten sposób nowej umowy na prąd opiera się zwykle na działaniu dedykowanego temu celowi portalu. Przykładem takiego serwisu jest „Przejmij licznik” od innogy Polska. Odwołując się do tej platformy, łatwo wskazać, jak proste jest dopełnienie formalności.

Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniej ścieżki działania. W zależności od tego, w jaki sposób stałeś się posiadaczem lokalu, nieco inaczej będzie przebiegała procedura i będą niezbędne innego rodzaju dokumenty. Najprościej jest w przypadku jeśli mieszkanie kupiłeś na rynku pierwotnym, od dewelopera. Wtedy wystarczy, że wpiszesz w portalu określone dane na temat licznika oraz swoje, jako przejmującego urządzenie pomiarowo-rozliczeniowe. Następnie wybierzesz interesującą Cię ofertę prądu i potwierdzisz chęć zawarcia umowy klikając w link, który sprzedawca wyśle Ci drogą mailową.

Wirtualny podpis to ostatni krok, po którym możesz zająć się kolejnymi etapami przeprowadzki.
Podobna ścieżka postępowania obowiązuje w przypadku przepisania prądu od poprzedniego właściciela, czyli wtedy, kiedy zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym. A także wtedy, kiedy lokal odziedziczysz po osobie zmarłej. Poszczególne kroki w procesie przejęcia licznika uwzględniają wtedy dodatkowo konieczność załączenia określonych dokumentów. W przypadku przepisania po zmarłym – aktu poświadczenia dziedziczenia, natomiast dla przepisania od poprzedniego właściciela – protokołu zdawczo-odbiorczego. Należy też pamiętać o wypełnieniu w portalu pól przeznaczonych na dane osób zdających licznik. Reszta proceosu przebiega dokładnie tak samo, jak przy przepisaniu deweloperskim. Jest więc równie szybko i prosto.

fot. ASKDOM Nieruchomości SC

Dlaczego warto przepisać licznik przez internet?

Wybór internetowej, w pełni zdalnej drogi przepisania prądu i podpisania nowej umowy na energię elektryczną przede wszystkim oszczędza mnóstwo czasu. Nie musisz udawać się do salonu stacjonarnego sprzedawcy, co jest też obecnie dodatkowo utrudnione. Rozpocząć procedurę przepisania możesz w dowolnym miejscu z dostępem do internetu, a także o wybranej przez siebie porze – nawet w środku nocy. Możesz analizować oferty do woli, a dane w formularzu uzupełniać przez tydzień – tyle czasu są one przechowywane i w każdej chwili możesz do serwisu wrócić, nie tracąc wpisanych wcześniej informacji. Jeśli potrzebujesz czasu na przemyślenie tego, na którą ofertę się zdecydować, masz jego dowolną ilość. Jeśli jednak zależy Ci na jak najszybszym załatwieniu sprawy – możesz podpisać nową umowę nawet w 15 minut. Przepisanie licznika przez internet to wygodne i niezwykle elastyczne rozwiązanie – dostosowane do potrzeb współczesnego świata. Warto się przekonać, czy dopasowane również do Ciebie.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Wiązary drewniane prefabrykowane – od projektu po realizację

Prefabrykacja konstrukcji z litego drewna

– Pierwsze dwie dekady XXI wieku to renesans zastosowania drewna w budownictwie – wyjaśnia dr inż. Wojciech Sikora Prezes Zarządu firmy SAWE, specjalizującej się w prefabrykacji wiązarów i konstrukcji drewnianych. – Architekci, poszukując harmonizacji z otoczeniem i klimatem, zwrócili uwagę na naturalne materiały. Takim surowcem jest drewno, które dodatkowo charakteryzuje się korzystnym bilansem energetycznym1. Jak podaje Żurawski2 konstrukcja z drewna w całym procesie wznoszenia obiektu budowlanego jest dwukrotnie mniej energochłonna od konstrukcji stalowej.

Powszechne obecnie stosowanie konstrukcji drewnianych w obiektach budowlanych możliwe jest między innymi dzięki technologiom ich prefabrykacji.

– Są to przede wszystkim wiązary kratownicowe3 – tłumaczy właściciel firmy. – Wiązary wykonane z litego drewna łączonego za pomocą płytek kolczastych mają zastosowanie w takich obiektach jak sale sportowe, obiekty handlowe, obiekty rolnicze, hotele i restauracje, budownictwo mieszkaniowe i użyteczności publicznej.

Konstrukcje dźwigarów dachowych

Jak doszło do powstania znanych nam w obecnej formie wiązarów prefabrykowanych drewnianych?

Tradycyjne połączenia ciesielskie na wręby, czopy, „jaskółcze ogony” i inne nie pozwalają na wykorzystanie w pełni możliwości drewna jako materiału konstrukcyjnego.

– Przede wszystkim ograniczają rozpiętość klasycznych, drewnianych więźb dachowych. W przypadku rozstawów ścian nośnych, około 12 m, np. w kościołach wykonywano dachy w ustroju podwójnego wieszara – mówi Wojciech Sikora.

1. Układ dwuwieszarowy w kościele św. Zofii w Bobowej wzmocniony wiązarami
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Rozwiązaniem dla dużych rozpiętości były tzw. bindry, czyli kratownice zbijane z desek, znane już w XVI wieku.

– W roku 1570 Andrea Palladio w swoim dziele I quattro libri dell’architettura (Cztery księgi o architekturze)4 przedstawił ilustrację mostu drewnianego kratownicowego o rozpiętości 30 m nad rzeką Cismone, w północno-wschodnich Włoszech, który był wykonany około roku 1550 – informuje Wojciech Sikora.

3. Ilustracja mostu drewnianego kratownicowego o rozpiętości 30 m nad rzeką Cismone
Źródło: Palladio A. I quattro libri dell'architettura

Wzorowane na rozwiązaniach Palladio kratownice były wykorzystywane przez stulecia5,6. Do dzisiaj jeszcze w wielu projektach można spotkać tego typu rozwiązania. W projekcie z 2016 roku zaprojektowany jest wiązar deskowy, pomimo że już nie wykonuje się tego typy wiązarów. Zastępujemy je kratownicami z łącznikami z płytek kolczastych.

4. Fragment projektu konstrukcyjnego z 2016 roku wiązara deskowego
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Łączniki z kolcami od 1952 roku

Łącznikami w wiązarach drewnianych prefabrykowanych są płytki kolczaste. Kiedy pojawiły się one na rynku?

– W 1952 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęto stosować pierwsze łączniki stalowe z kolcami – mówi Wojciech Sikora. – Technologia ta bardzo szybko rozpowszechniła się w Ameryce Północnej, a następnie w Europie i na całym świecie.

W Europie najwięcej dachów z zastosowaniem łączników stalowych z kolcami wykonuje się w krajach skandynawskich, w Anglii, we Francji i w Czechach. Pierwszy zakład prefabrykacji powstał w Polsce w 1989 roku. Obecnie jest około ośmiu dużych producentów wprasowujących rocznie ponad 50 ton płytek kolczastych każdy, wśród nich znajduje się firma SAWE.

– Wykorzystanie płytek kolczastych w połączeniach litego drewna pozwoliło na szersze zastosowanie drewnianych konstrukcji – wyjaśnia Wojciech Sikora. – Płytka kolczasta zapewnia korzystne, równomiernie przejmowanie obciążenia poprzez łącznik z jednego elementu i przeniesienie go na stykający się z nim element drugi.

Grubość i wielkość płytki łączącej w wiązarach drewnianych prefabrykowanych, a co za tym idzie ilość kolców (odmiany gwoździ), ich długość i przekrój są podstawowymi danymi do obliczeń konstrukcyjnych połączeń. Nie zawsze projektanci rozumieją ideę takich połączeń. Przykładem błędów w projektowaniu może być rozwiązanie, w którym „docina się” płytki do kształtu węzła, m.in. także w połączeniu krzyżowym prętów.

5. Błędny projekt wiązara kratowego, w którym przewidziano docinanie płytek kolczastych
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

– Obecnie standardowo produkowane wiązary na płytki kolczaste mogą mieć rozpiętość do 30 m – całkowicie naturalnie, bez podpór pośrednich – mówi Wojciech Sikora. – Z kolei w przypadku dachu łukowego może to być nawet do 35 m. Nie ma również ograniczeń kąta nachylenia dachu oraz stworzenia przestrzeni w poddaszu. Przykładami mogą być: dach mansardowy i dach z poddaszem użytkowym. W obiektach magazynowych, inwentarskich i innych stosuje się wiązary nożycowe.

6. Hala ramowa 23x 56 m Lalin 
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

7. Konstrukcja dachu 22 m z suwnicą 
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

8. Dach mansardowy Kraków
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

10. Dach z wiązarów z poddaszem użytkowym
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

10. Wiązar nożycowy 18 m 
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Projektowanie wiązarów kratownicowych

Podstawową cechą oraz ogromną zaletą wiązarów drewnianych prefabrykowanych są prawidłowo wykonane obliczenia konstrukcyjne.

– Do obliczeń konstrukcji kratownic z drewna litego łączonego za pomocą płytek kolczastych wykorzystuje się specjalistyczne programy komputerowe np. RoofCon/TrusCon – Pamir dla płytek MITEK – mówi Wojciech Sikora. – Obliczenia są wykonywane zgodnie z normami: PN-EN 1995-1-1:20107 ,PN-EN 1991-1-1:20048 PN-EN 1991-1-3:20059, PN-EN 1991-1-4:200810 wraz z załącznikami krajowymi. W procesie projektowania dynamiczne możemy przesuwać, usuwać, dodawać wiązary, kreować przestrzeń poddasza. Po każdej zmianie program aktualizuje obliczenia, wskazując jakie jest wytężenie w pasach i krzyżulcach, gdzie jest np. przekroczone wytężenie, ugięcie, czy za mała podpora. Automatycznie optymalizując dobiera przekrój tarcicy, rodzaj i wymiar oraz położenie płytki kolczastej. Rolą konstruktora jest analiza konstrukcji. Wygenerowane są obliczenia i wykresy w każdej kombinacji obciążeń oraz niezbędne informacje, takie jak jej rozmiary, klasa wytrzymałości tarcicy, rodzaj oraz rozmiar i położenie płytek kolczastych.

14. Siły osiowe kombinacja stałe + śnieg
Źródło: opracowanie własne

Wiązary drewniane prefabrykowane – produkcja

Cały proces produkcji wiązarów drewnianych prefabrykowanych w firmie SAWE jest zgodny z normą PN EN 14250: 201011.

Po projektowaniu następuje czas na produkcję. Otrzymane z programu rysunki produkcyjne są wysyłane w formie plików CNC na piłę, na prasę oraz do projekcji laserowej.

15. Fragment listy cięć SAWE
Źródło: opracowanie własne

– Uprzednio docięte deski są poddawane impregnacji zanurzeniowej w wannach przeciw: grzybom, owadom i biokorozji – mówi Wojciech Sikora. – Kolejnym etapem produkcji jest łączenie dociętych pasów i krzyżulców płytkami kolczastymi.

Najczęściej stosuje się płytki kolczaste z blachy ocynkowanej:

• GNA-20 grubość blachy 1 mm długość kolca 8 mm,
• T-150 grubość blachy 1,5 mm długość kolca 15 mm,
• M-14 grubość blachy 2 mm długość kolca 20 mm.

Do wprasowywania używamy pras o nacisku 25-50 ton. Są to prasy typu „C” i prasy stołowe. Stanowiska prasowania na prasach typu „C” składają się ze specjalnych przestawnych stolików, które są mocowane do stalowej podłogi za pomocą magnesów. Stoliki układa się do kształtu wiązara i pod węzłami. Zamocowane na nich ograniczniki stabilizują położenie elementów wiązara drewnianego prefabrykowanego i pozwalają na zachowanie powtarzalności wykonania kolejnych egzemplarzy.

16. Płytki kolczaste MITEK Fot. W Sikora
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

17. Prasa typ „C”
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

– Pracujemy również  na prasach stołowych, których stoły są zamocowane na stałe do posadzki – mówi Wojciech Sikora. – Układa się na nich elementy wiązara drewnianego prefabrykowanego. Są one stabilizowane przez ograniczniki, które ustawia się ręcznie lub automatycznie. Przesuwający się most ze stemplem wprasowuje płytki. Cały ten proces może być sterowany ręcznie lub wykonywany automatycznie. W tym przypadku po wprowadzeniu plików z położeniem płytek stempel wybiera sobie optymalny sposób wprasowywania.

18. Prasa stołowa o nacisku 50 ton
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Projekcja laserowa na stołach roboczych wyświetla kształt wiązara z położeniem krzyżulców i płytek kolczastych.

Na rysunkach warsztatowych wygenerowanych przez program pokazane są: położenia elementów (pasów i krzyżulców), ich oznaczenie, położenie łączników, typ oraz rozmiar łącznika.

19. Rysunek położenia płytki kolczastej
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Tak przygotowane konstrukcje są transportowane na budowę. Dachy o dużej rozpiętości wykonywane są w kilku częściach i zespalane na budowie za pomocą płytek połówkowych lub płytkami kolczastymi za pomocą pras mobilnych.

20. Transport wiązarów
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Szybki montaż

Montaż wiązarów drewnianych prefabrykowanych musi przebiegać zgodnie z wytycznymi i rysunkami montażowymi.

– Dla usztywnienia całej konstrukcji dachu montowane są wiązary zespolone stężeniami kratowymi – wyjaśnia właściciel firmy. – Wiązary o dużej rozpiętości montuje się za pomocą specjalnych trawersów do ich podnoszenia lub dwóch dźwigów. Ma to zasadnicze znaczenie ze względu na wiotkość wiązarów w kierunku poprzecznym. Podczas montażu przybija się stężenia stałe i tymczasowe, które stabilizują całą konstrukcję. Czas montażu jest krótki. Ważnym elementem mającym wpływ na jakość montażu jest dokładność wykonania wieńca lub ułożenia murłaty (wiązarów nie można „podcinać”). Powtarzalność wiązarów, ich dokładność wykonania ułatwia kolejne prace – przybijanie łat, wykonanie pokrycia.

21. Montaż hali ramowej za pomocą dwóch dźwigów
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Doświadczenie, profesjonalizm, nowoczesność

Historia firmy SAWE, produkującej drewniane konstrukcje oraz wiązary drewniane prefabrykowane sięga 1983 roku. Na początku zakład stolarski produkował materiały wykończeniowe dla budownictwa, ale już w 1991 roku SAWE wybudowało pierwszy dom szkieletowy w technologii popularnie zwanej „kanadyjską”.

5.8. Pierwszy dom szkieletowy w Rzeszowie 1991 rok 
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

– Skandynawska technologia budownictwa drewnianego pojawiła się w latach 90. – wspomina Wojciech Sikora. – Różniła się ona od tej stosowanej w Ameryce Północnej, między innymi rozwiązaniem konstrukcji ścian szkieletowych. We wszystkich ścianach nośnych pod oczepem znajduje się deska nadprożowa. Konstrukcją dachu wykonana jest z wiązarów z drewna litego łączonego za pomocą płytek kolczastych.

5.9. Montaż prefabrykowanych domów w technologii szwedzkiej 1997 rok.
Źródło: SAWE Wojciech Sikora

Od tego czasu firma SAWE nieustanie się rozwija. Obecnie oferuje również prefabrykowane ściany szkieletowe, konstrukcje drewniane na: hale o dużych rozpiętościach, domy mieszkalne, a także budynki poddawane renowacjom. Specjalistyczna wiedza oraz zaawansowana technicznie produkcja gwarantują bezpieczne konstrukcje najwyższej jakości. SAWE jest właścicielem trzech patentów. Współpraca z Akademią Górniczo- Hutniczą zaowocowała opracowaniem technologii wykonywania wiązarów o zwiększonej odporności ogniowej.

– Nasza firma zlokalizowana jest na podkarpaciu, ale działamy także na terenie województwa lubelskiego, małopolskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, jak również w całej Polsce – mówi Wojciech Sikora.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sawe.pl

----
1Borjeesson P. Gustavson L. Greenhouse gas balances in building construction: wood versus concrete from life-cycle and forest land-use perspectives, Energy Policy 2000
2Żurawski J. Kilka uwag o projektowaniu zrównoważonym, Zawód Architekt Dodatek Specjalny 03/2010 Zawód Architekt Warszawa 2010
3Sikora W. Konstrukcje drewniane –nieograniczone możliwości, Nowoczesne Hale 4/2012, Katowice 2012
4Palladio, Andrea I quattro libri dell'architettura 1570 www.liberliber.it
5Brol J. Kubica J. Stan przed awaryjny przekrycia dachowego z drewnianymi dźwigarami Awarie Budowlane, Katedra Inżynierii Budowlanej, Politechnika Śląska 2017
6Mączyński D. Drewniana, historyczna konstrukcja dachowa – ważnym źródłem informacji naukowej. Lubuskie Materiały Konserwatorskie, Zielona Góra 2017
7PN-EN 1995-1-1 Projektowanie konstrukcji drewnianych Część 1-1: Postanowienia ogólne Reguły ogólne i reguły dotyczące budynków, PKN 2010 
8PN-EN 1995-1-1 Projektowanie konstrukcji drewnianych Część 1-1: Postanowienia ogólne Reguły ogólne i reguły dotyczące budynków, PKN 2010 
9PN-EN 1991-3 Eurokod 1 Oddziaływania na konstrukcje Część 1-3: Oddziaływania ogólne Obciążenie śniegiem, PKN 2015 
10PN-EN 1991-1-4 Oddziaływania na konstrukcje, Część 1-4: Oddziaływania ogólne -- Oddziaływania wiatru, PKN 2010 
11PN-EN 14250 Konstrukcje drewniane. Wymagania produkcyjne dotyczące prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych łączonych płytkami kolczastymi. PKN 2010
36-047 Niechobrz, Niechobrz 923, woj. podkarpackie
tel. + 48 17 87 18 146,

Najczęściej popełniane błędy przy wybieraniu okien

Zakup okien – wbrew pozorom – wcale nie jest łatwym zakupem. Gdyby chodziło tylko o wybór tego, co widać, a więc głównie kształtu, wielkości i koloru okna, sprawa byłaby prosta, ale te trzy cechy to dopiero czubek góry lodowej. Jak wynika z naszych obserwacji, klienci często zapominają o różnych opcjach i parametrach okien lub nie mają nawet świadomości ich istnienia. Zdarza się również, że traktują okno jako całość, nie wyobrażając sobie, że poszczególne jego komponenty można dopasować odpowiednio do potrzeb czy określonych warunków. – Tomasz Grabka, doradca klienta OknoPlus

Okien nigdy nie kupuj „w komplecie”

Zadziwiająco wiele osób pierwszy raz zamawiających okna do domu ma przekonanie, że kupuje się je „w kompletach” albo że w każdym otworze okiennym montuje się takie same okna. To błąd. Można oczywiście zamówić do całego domu produkty z tej samej linii, ale nie jest to obowiązkowe i zazwyczaj jest także nieoptymalne.

Dobrym przykładem są tutaj choćby najprostsze okna przeznaczone do niewielkich pomieszczeń gospodarczych vs wymagające konstrukcje okienne XXL łączące salon z tarasem. O ile w pierwszym przypadku wystarczą zazwyczaj ekonomiczne rozwiązania PVC z odpowiednim zabezpieczeniem antywłamaniowym i kolorem dobranym do innych okien, o tyle przesuwne drzwi tarasowe i wielkogabarytowe przeszklenie główne domu może potrzebować na przykład mocnej konstrukcji z aluminium, innowacyjnych okuć zapewniających lekką obsługę okna, niskoemisyjnego szkła, bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych itd. Każde okno w domu wymaga czegoś innego i tym należy się kierować, a nie „kompletowaniem”.

Dobieraj okno do pomieszczenia i do otoczenia

Ci, którzy nawet mają świadomość faktu, iż okna dobiera się do pomieszczenia (inne właściwości okien niezbędne są bowiem w kuchni czy łazience, inne w pokoju dziecięcym), czasami zapominają z kolei o tym, że dobiera się je także odpowiednio do otoczenia. To błąd. Okno znajduje się na granicy wnętrza i zewnętrza – musi być dostosowane zarówno do tego, co dzieje się w środku, jak i wokół domu. Kilka przykładów…

Zamawiając okno do kuchni, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie możliwości wentylacyjne zapewnia dany produkt, bo jest to pomieszczenie, w którym szczególnie ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, a nie wszyscy o tym pamiętają. To błąd. OknoPlus poleca w tym zakresie produkty wyposażone w okucie Comfort z opcją wietrzenia szczelinowego. Gdy wybiera się okno do łazienki, oprócz wentylacji warto pomyśleć także o prywatności. Klienci głowią się nad niewygodnymi rozwiązaniami. To błąd, skoro można mieć obecnie okna ze sterowaną elektrycznie przeziernością szyb. Kupując okno do pokoju dziecka, zapomina się często o podstawach bezpieczeństwa. To błąd niewybaczalny. Trzeba tu okien nietłukących się i takich, których maluch samowolnie nie otworzy, oraz które nie zatrzasną się przypadkiem, gdy będą uchylone. OknoPlus poleca okna z hartowaną szybą SAFEkids, wspomniane już okucie Comfort i klamkę z kluczykiem.

W drugiej grupie „pomyłek” jest nieuwzględnianie otoczenia przy wyborze okna. Można nie zwracać uwagi na dźwiękoszczelność zamawianych konstrukcji, jeśli dom stoi na odludziu, a wokół słychać tylko śpiew ptaków. W każdym innym przypadku to błąd. Dlaczego – skoro można – nie zapewnić sonie w domu błogiej ciszy, gdy mieszka się w głośnej okolicy. OknoPlus poleca tutaj produkty z szybami SILENCEcity lub SILENECEair. To propozycje, które potrafią wyciszyć nie tylko ruchliwą ulicę za oknem, ale radzą sobie również akustycznie z pobliskim lotniskiem.

Pamiętaj, że nie tylko okna PVC są ciepłe

Dość powszechnym jest przekonanie klientów, że okna plastikowe są cieplejsze niż metalowe. To nieprawda. Jeśli więc komuś zależy na oknach ciepłych i energooszczędnych, wcale nie musi ograniczać swojego wyboru do plastików. To błąd. Parametry izolacyjne okien aluminiowych dorównują bowiem, a niekiedy nawet przewyższają „osiągi” PVC.

Dla przykładu… W ofercie OknoPlus jest plastikowe okno SwissForm Activ (6-komorowy profil z trzyszybowym pakietem) o współczynniku przenikania ciepła na poziomie U = 0,7 W/m2K i aluminiowe okno Reveal z parametrem U = 0,68 W/m2K. Oba produkty są energooszczędne.

Uwierz, duże okna to duże oszczędności

Choć duży format okien podoba się w zasadzie każdemu, nie każdy chce się na niego zdecydować między innymi w obawie o nieprzyjemne uczucie chłodu we wnętrzu zimą i większe straty ciepła lub odwrotnie – ze strachu o zbytnie przegrzewanie się pomieszczenia latem. To znowu błąd. W zależności od tego, czy ktoś jest ciepłolubny czy wręcz przeciwnie, dzięki doborowi odpowiedniego pakietu szybowego do wielkoformatowego okna, może z łatwością uzyskać pożądane przez siebie warunki w domu – bez rezygnowania z modnego, designerskiego rozwiązania.

OknoPlus doradza w takiej sytuacji multifunkcyjne szyby grzewcze w dużych przeszkleniach w domu albo okna z szybami selektywnymi (Cool-Lite lub SunCool), które niwelują efekt przegrzewania się pomieszczenia, a w chłodne dni redukują straty energii. Nie trzeba się ograniczać w swoich wizjach okien, bo wielkoformatowe konstrukcje wiele dziś mogą. Duża tafla szkła (zwłaszcza, jeśli jest to – najlepsze obecnie na rynku – szkło Eclaz) to więcej światła w domu i mniejsze rachunki za prąd. To także łatwiejsze pozyskiwanie energii słonecznej i oszczędności na ogrzewaniu – szczególnie, jeśli takie przeszklenie znajduje się od strony południowej lub południowo-zachodniej.

Nie ucz się na błędach – nie warto ich popełniać

Lepiej od razu skorzystać z fachowej porady. Nie każdy musi znać się na wszystkim i orientować w branżowych nowościach czy innowacjach dostępnych na rynku. Decyzyjne pułapki czyhające na klientów wybierających okna do domu są jak najbardziej do uniknięcia. Trzeba tylko szczerze rozmawiać z doradcą – mówi Tomasz Grabka. To nie tylko sprzedawca okien. To osoba, która pomyśli o tym wszystkim, o czym zapomni pomyśleć kupujący, to ktoś, kto wie, jak „skomponować” dane okno, aby dokładnie odpowiadało potrzebom domowników, charakterowi pomieszczenia i wymaganiom otoczenia.

30-444 Kraków - Libertów, ul. Zgodna 55, woj. mazowieckie
tel. 12 27 75 700,

Jest zima, porozmawiajmy o ogrodach zimowych…

Gdy klienci pytają nas, czy warto, zdecydowanie doradzamy budowę zimowego ogrodu, który doskonale służy de facto przez cały rok. Kiedyś tego typu przybudówki kojarzyły się głównie z kłopotem. Zwykłe, przeszklone werandy były duszne latem, a zimą wychładzały dom. Stanowiły jego słaby punkt w kontekście bezpieczeństwa antywłamaniowego, problematyczne było też ich czyszczenie i trwałość. Dzisiaj w zasadzie nie buduje się takich oranżerii. Całoroczne zimowe ogrody mają zupełnie inne właściwości. – Ewa Gasparska, OknoPlus

Duża dowolność architektoniczna

Ogrody zimowe dostępne w ofercie OknoPlus to pełna dowolność w zakresie wielkości i kształtu budowli. Konstruuje się je na bazie nowoczesnych, aluminiowych profili, które dają nieograniczone możliwości architektoniczne i zapewniają dodatkowo termoizolacyjność na odpowiednim poziomie. Atrakcyjnie wyglądają zarówno ogrody z dachem jedno-, jak i wielospadowym. Nie trzeba się też mocno ograniczać, jeśli chodzi o metraż takiego pomieszczenia. Najczęściej stawia się ogrody od kilkunastu do trzydziestu metrów kwadratowych. Z powodzeniem służą one więc między innymi za jadalnię czy niezwykle oryginalny salon, stając się często sercem domu. Konstrukcja ogrodu zimowego, która cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem, uatrakcyjnia każdą bez wyjątku bryłę budynku, czyniąc go bardziej rozłożystym, oryginalnym i ekskluzywnym.

Więcej światła w domu i lepszy bilans cieplny

Całoroczne ogrody zimowe to szansa na zwielokrotnienie ilości naturalnego światła w domu i możliwość korzystania z jego dobroczynnego oddziaływania na organizm w znacznie większym stopniu niż wtedy, gdy zamiast całego przeszklonego pomieszczenia jest tylko przeszklona ściana od strony ogrodu. Szklany dach pozwala na wiele więcej. Zimą i jesienią, gdy najmocniej odczuwa się brak światła słonecznego, można sobie to rekompensować, spędzając czas w „przeszklonym pokoju” i chłonąc tam upragnione promienie słońca. To jednak nie wszystko – zbudowany z odpowiedniego rodzaju niskoemisyjnego szkła zimowy ogród potrafi także pozyskiwać ciepło słoneczne i oddawać tę energię do wnętrza, co w oczywisty sposób poprawia bilans cieplny domu. Pomieszczenie takie może być oczywiście również ogrzewane. Aby nie zaburzać go aranżacyjnie grzejnikami, wiele osób decyduje się na szkło grzewcze. Takie rozwiązanie to podwójna korzyść – we wnętrzu jest ciepło, na na dachu nie zalega śnieg, a szklane ściany nigdy nie są skute lodem.

Konstrukcja „samoobsługowa” i samoczyszcząca

Wielu fanów zimowych ogrodów obawia się o to, że konstrukcje tego typu wymagają zbyt wiele pracy. Nic bardziej mylnego! Aluminiowe profile nie potrzebują konserwacji, a szkło, z którego tworzy się takie przybudówki pokrywane jest specjalną powłoką samoczyszczącą. To nie są szyby, na których po pierwszym deszczu zostają brzydkie ślady i zacieki. To powierzchnia, która nie wymaga ciągłego czyszczenia, ponieważ z zewnątrz czyści się sama. Nie należy się również przejmować odśnieżaniem konstrukcji. Śnieg w ogóle nie musi na niej zalegać dzięki ogrzewanym szybom.

A co z ogrodem zimowym latem?

Pytają niektórzy… No cóż – w upalne dni można go otworzyć (często w budowlach tego typu stosuje się duże konstrukcje przesuwne, które latem z ogrodu zimowego czynią przewiewny taras). Jeśli taka opcja komuś nie odpowiada, przeszklone ściany można przysłonić przed słońcem żaluzjami lub skorzystać z właściwości szkła selektywnego, które skutecznie chroni takie wnętrze przed przegrzewaniem.

Na wschodzie, zachodzie czy może od południa?

To, gdzie najlepiej postawić całoroczny ogród zimowy, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i tego, na jakich warunkach w takim wnętrzu najbardziej zależy domownikom. Ogród wschodni to oczywiście dużo światła i jednocześnie brak problemów z przegrzewaniem, bo przedpołudniowe słońce operuje znacznie słabiej, niż popołudniowe. Zachodni jest jasny i ciepły, południowy słoneczny i gorący. W dwóch ostatnich przypadkach warto więc zastanowić się nad odpowiednim zacienieniem ogrodu w upalne lato i stosowną wentylacją.

30-444 Kraków - Libertów, ul. Zgodna 55, woj. mazowieckie
tel. 12 27 75 700,

Ogrodzenia gabionowe – cena z montażem we własnym zakresie jest atrakcyjniejsza

Rola ogrodzenia dla każdego inwestora jest oczywista: ma ono skutecznie zabezpieczyć posesję przed intruzami, zapewnić mieszkańcom poczucie komfortu i osłonić przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Choć funkcja ta jest przede wszystkim praktyczna, to dla wielu z nas bardzo istotny jest również design, tym bardziej, że to właśnie ogrodzenie jest elementem widocznym na pierwszy rzut oka, będąc wizytówką nieruchomości. Wybierając ogrodzenia z koszy gabionowych inwestor może mieć pewność, że spełnią one wszystkie te wymagania równocześnie. I nawet jeśli cena ogrodzeń gabionowych jest wyższa niż np. ogrodzeń z siatki (które są najtańszym z możliwych wariantów), to jednak atuty tych pierwszych sprawiają, że warto w nie zainwestować.

Możliwość stosowania różnych wypełnień koszy – w tym również materiałów pochodzących z odzysku – to ukłon w stronę tych, którzy nie boją się eksperymentować z formą, a zarazem dążą do racjonalnego wykorzystywania dostępnych materiałów.

fot. WADO

Równie istotne są inne kwestie użytkowe. Ogrodzenia gabionowe zapewniają właścicielom posesji dużo prywatności, a ponadto skutecznie odgradzają od hałasu z zewnątrz, pełniąc funkcję ekranu akustycznego. Z tego względu świetnie sprawdzą się w lokalizacjach, gdzie duże natężenie ruchu generuje spory hałas.

Ogrodzenia gabionowe – cena, którą warto zapłacić

Jeszcze do niedawna gabiony bardziej kojarzone były z budownictwem drogowym, gdzie wykorzystywano je np. jako umocnienia skarp, zboczy i nasypów. Z czasem jednak ich potencjał dostrzegły inne branże, a kosze gabionowe wypełnione kamieniami, drewnem lub szkłem zaczęły pojawiać się w parkach, na miejskich placach czy wokół prywatnych nieruchomości.

– Zwłaszcza ostatnia z możliwości, czyli ogrodzenia gabionowe, otworzyły ogromne możliwości projektowe, stając się alternatywą dla tradycyjnych ogrodzeń – mówi Waldemar Kawecki z firmy Wado, która jest producentem ogrodzeń gabionowych, małej architektury gabionowej, a także ogrodzeń panelowych, mebli ogrodowych i rusztowań.

fot. WADO

Dla wielu inwestorów jednym z istotniejszych argumentów przemawiających za wyborem danego typu ogrodzenia jest cena. Ogrodzenia gabionowe, choć droższe od najprostszych konstrukcji (np. z siatek czy paneli), w ostatecznym rozrachunku wypadają bardzo korzystnie. Jak to możliwe?

– Otóż za podstawę ogrodzeń gabionowych służą kosze, wykonywane z siatki ocynkowanej ogniowo zgodnie z normą PN-EN ISO 1461. Tak solidny materiał nie wymaga konserwacji i jest wysoce odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne – opady, ekspozycję na słońce, wysokie i niskie temperatury. W praktyce oznacza to, że koszt eksploatacji ogrodzenia gabionowego jest zdecydowanie niższy niż np. ogrodzenia z drewna, które bez konserwacji szybko ulegnie zniszczeniu. Jeśli dodać do tego nieprzeciętną trwałość koszy gabionowych to okazuje się, że w dłuższej perspektywie cena ogrodzenia gabionowego nie jest wysoka, bo nie trzeba wydawać pieniędzy na środki zabezpieczające czy ekipę, która przeprowadzi niezbędne prace – mówi Waldemar Kawecki.

fot. WADO

W firmie Wado ogrodzenia gabionowe powstają na podstawie projektu od klienta, który może być wykonany przez projektanta lub odręcznie. Dzięki temu, że oferowane kosze przeznaczone są do samodzielnego montażu, cena ogrodzenia gabionowego jest bardzo atrakcyjna, bo odpadają koszty robocizny.

– Oferujemy zestawy, które są nieskomplikowane w montażu. W ich skład wchodzą siatki gabionowe z ceownika o wymiarach 20 x 8 x 1,8 mm oraz pręta o średnicy 4,8 mm, 2 słupki stabilizujące o wymiarach 60 x 40 mm, komplet śrub nierdzewnych oraz elementy łączące – mówi Waldemar Kawecki.

Na życzenie klienta możliwe jest również wykonanie bramy, furtki, zabudowy koszy na śmieci oraz elementów małej architektury (ławeczki, klomby, murki itp.). Tak rozbudowane możliwości pozwalają zagospodarować przestrzeń wokół domu elementami, które będą nie tylko efektowne i trwałe, ale także spójne wzorniczo.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wado.net.pl

42-280 Częstochowa, ul. Wileńska 21, woj. śląskie
tel. +48 502 785 288,

Projekty mieszkań Gdańsk, kompleksowe remonty

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie musi oznaczać kłopotów związanych z remontami i inwestycjami budowlanymi. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że zarówno ustalanie szczegółów z ekipą budowlaną, jak też załatwianie formalności, a także zakupy materiałów wykończeniowych są prawdziwym wyzwaniem, z pomocą przychodzą wykwalifikowani specjaliści, którzy zajmują się kompleksowymi remontami. W Gdańsku doskonałą sławę w tej dziedzinie posiada firma Szymański Wnętrza (Prace Budowlane i Towarzyszące Marian Szymański). Trójmiejski wykonawca zajmuje się zarówno przygotowaniem projektów mieszkań w Gdańsku i okolicach, jak też szeregiem prac z zakresu budowy i remontu.

– To właśnie kompleksowe remonty, przeprowadzone od „A” do „Z” sprawiają, że zleceń na inwestycje budowlane ciągle przybywa – informuje Joanna Gostkowska-Białek, architekt, współpracująca z firmą Szymański Wnętrza z Gdańska. – Niezależnie czy projektujemy mieszkanie od zera, czy też wyposażamy i dekorujemy biura, rozumiemy potrzebę naszych zleceniodawców, którzy chcą zrealizować swoje plany zgodnie z terminami i dlatego właśnie pomagamy im w ich realizacji. Czas pandemii jest trudny dla wszystkich, ale nie może to oznaczać wstrzymania wszystkich budów, inwestycji oraz planów – i tu z pomocą przychodzimy my!

projekt: arch. Joanna Gostkowska-Białek 

Projekty mieszkań, kompleksowe remonty – Gdańsk i okolice

Firma Prace Budowlane i Towarzyszące Marian Szymański obecna jest na polskim rynku już od ponad 20 lat. Przedsiębiorstwo obsługuje zarówno odbiorców instytucjonalnych, jak też prywatnych – od projektów mieszkań po kompleksowe remonty, nie tylko w Gdańsku.

– Na przestrzeni lat firma Szymański Wnętrza wykonała szereg usług dla klientów z całego trójmiasta – mówi Joanna Gostkowska-Białek. – Warto tu wspomnieć chociażby prace wykonane w budynkach gdańskiego BGŻ, BIG gdyńskiego Prokom Park, siedziby TAN-VIET w Łęgowie, licznych apartamentów, gabinetów lekarskich, kosmetycznych itp. na terenie całego Trójmiasta.

projekt: arch. Joanna Gostkowska-Białek 

Chociaż siedziba firmy mieści się w Gdańsku, ekipa firmy jest niezwykle mobilna oraz bez problemu i w szybkim czasie reaguje na pojawiające się potrzeby zleceniodawców z różnych zakątków Trójmiasta.

– Mobilność oraz nowoczesne technologie pozwalają nam przygotowywać ciekawe projekty mieszkań szybko i nawet całkowicie zdalnie, a do tego nadzorować i przeprowadzać terminowe kompleksowe remonty – dodaje Joanna Gostkowska-Białek. – W obecnych czasach klientowi bardzo zależy na czasie, a pojawiające się obostrzenia, restrykcje, a do tego zwyczajne, codzienne problemy sprawiają, że terminowe realizacje mogą przysporzyć o ból głowy. Naszym celem jest ułatwienie tego procesu i wzięcie całej odpowiedzialności na siebie. Nasz klient może zająć się swoim biznesem albo zwyczajnie wypoczywać, kiedy my wykonamy wszystkie zlecone prace – od elektryki, poprzez glazurowanie, aż na dobraniu odpowiednich tekstyliów kończąc!

projekt: arch. Joanna Gostkowska-Białek 

Terminowość oraz jakość nawet w trudnych czasach

Wysoka jakość oferowanych usług budowalnych wiąże się z zastosowaniem przez firmę nowoczesnych technologii. Solidne i rzetelne przedsiębiorstwo może poszczycić się terminowością, nawet w tych trudnych czasach. Warto wspomnieć o długim i bogatym doświadczeniu firmy Szymański Wnętrza, co pozwala dziś realizować zlecenia szybko, dokładnie i na miarę potrzeb odbiorcy.

projekt: arch. Joanna Gostkowska-Białek 

– Dialog jest zdecydowanie podstawą, niezależnie czy zgłasza się do nas firma z gotowym projektem mieszkania, czy też prosi o przygotowanie pełnej oferty od zera – mówi Joanna Gostkowska-Białek. – Dokładnie słuchamy potrzeb, dyskutujemy o propozycjach, a po zaakceptowaniu wszelkich detali, przeprowadzamy usługi kompleksowych remontów na terenie Gdańska i okolic. Od czasu rozpoczęcia pandemii, wypracowaliśmy specjalne procedury, które umożliwiają nam na profesjonalną obsługę klienta bez potrzeby bezpośredniego kontaktu. To nasze know-how pozwala nam na coraz szybszą oraz lepszą pracę, nawet w tych trudnych czasach, związanych z wirusem.

projekt: arch. Joanna Gostkowska-Białek 

Pełna gama usług

Szymański Wnętrza to firma zajmująca się pełną gamą usług budowlano-remontowo-wykończeniowych.

– Oferujemy projekty mieszkań, biur, firm, gabinetów, od projektów ogólnych po bardzo szczegółowe, włącznie z dodatkami tekstylnymi – informuje Joanna Gostkowska-Białek. – Z zakresu wykończeni i remontów – kompleksowo: od stawiania ścianek działowych, budowy sufitów podwieszanych, usług elektrycznych, hydraulicznych, aż po prace tynkarskie. Oczywiście nie można zapomnieć o glazurze, terakocie, malowaniu, panelach ściennych, podłogowych i tapetach! Dokonujemy zakupów materiałów wykończeniowych w renomowanych hurtowniach w Gdańsku.

projekt: arch. Joanna Gostkowska-Białek 

Owocna współpraca wykonawcy i architekta

Kompleksowość remontu i całej inwestycji jest potwierdzona nadzorem inwestorskim lub autorskim wykwalifikowanych współpracowników firmy.

– To właśnie ścisła i szczegółowa współpraca wykonawcy remontu i architekta sprawia, że taka realizacja jest w ogóle możliwa – wyjaśnia architekt. – Przeprowadzamy nadzór inwestorski, wszystko odbywa się zgodnie z regulacjami, przepisami oraz życzeniami klienta. Od projektu mieszkania, domu i firmy aż po przekazanie kluczy, które także może odbyć się bez bezpośredniego kontaktu! Nasz klient może przekazać nam zlecenie, a następnie wprowadzić się do gotowego wnętrza. Wielu mieszkańców Gdańska i okolic jest zachwyconych taką możliwością i mówią, że jest to niezwykle pomocne, nie tylko w czasach covidu!

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.szymanski-wnetrza.pl

80-299 Gdańsk, ul. Jednorożca 56, woj. pomorskie
tel. (58) 554 54 22, 501 791 229,

Jak zrobić studnię głębinową?

Podstawowymi materiałami niezbędnymi do wykonania studni głębinowej są rury studzienne, studzienka rewizyjna do strefy przemarzania oraz głowice studzienne. Dobierając te komponenty należy zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, tym bardziej, że na rynku nie brakuje tanich produktów z rynków azjatyckich, których jakość pozostawia sporo do życzenia. Pamiętajmy, że studnia ma zaopatrzyć gospodarstwo domowe w wodę – również pitną, warto więc zadbać o to, aby wybrane produkty posiadały także niezbędne atesty i certyfikaty, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z zasobów wody.

Jak zrobić studnię głębinową – krok pierwszy: właściwe rury

– Jednym z błędów popełnianych podczas wykonywania studni głębinowej jest stosowanie rur, nie spełniających wymogów technicznych. Nieodpowiedzialne jest wykorzystywanie rur kanalizacyjnych, do wykonania studni, ze względu na ich wytrzymałość, jakość materiału oraz możliwość układania tylko w poziomie. Nie mają one również odpowiednich dopuszczeń/atestów do wody pitnej. Stosowanie rur kanalizacyjnych lub o cienkich ściankach (optymalna grubość to 5-6mm), może doprowadzić do zakleszczenia pompy, a w efekcie – do utraty studni i konieczności wykonania nowego odwiertu studziennego – mówi Gabriel Rozmus z firmy Leonarczyk.

fot. Leonarczyk | Rury studzienne

Dobierając rury niezbędne do tego, aby zrobić studnię głębinową, warto uwzględnić także inne kwestie związane z budową. Takie rury powinny być skręcane  bezkielichowo, co pozwala łatwo wprowadzić je do otworu studziennego oraz umożliwia dokładne wykonanie obsypki wokół rury studziennej. Muszą być także szczelne, odporne na działanie sił zewnętrznych, ściskanie, odkształcanie. Takie parametry zapewni wysokiej klasy tworzywo użyte w procesie produkcyjnym. Zabezpieczy ono przed odkształcaniem, a ponadto umożliwi swobodny montaż i demontaż pompy.

Warto też pamiętać, aby odpowiednio dobrać średnicę rur – nie powinna być ona mniejsza niż fi125 mm, co zagwarantuje kompatybilność ze wszystkimi pompami do 4 cali. Oczywiści rury o mniejszych średnicach będą tańsze, jednak znacznie ograniczą wybór pasującej pompy, co w dalszej perspektywie może narazić inwestora na znaczne wydatki.

Krok drugi – studzienka rewizyjna i akcesoria

Odpowiadając sobie na pytanie o to, jak zrobić studnię głębinową, należy też zadbać o odpowiedni dobór studni rewizyjnej. Właściwy wybór zapewni dostęp do rury studziennej, a tym samym umożliwi sprawny montaż i ewentualny demontaż pompy, akcesoriów potrzebnych do jej zabudowy, urządzeń pomiarowych i sterowników do pompy. Jednocześnie rolą studni rewizyjnej jest też zabezpieczenie powyższych urządzeń i instalacji wodnej przed zamarzaniem, dlatego powinna być ona wykonana z komorowego tworzywa PCV. W odróżnieniu od studni z kręgów betonowych, takie tworzywo eliminuje niepożądane zjawisko skraplania się wody na ścianach studni.

fot. Leonarczyk | Studzienka rewizyjna strefa przemarzania.

– Podczas wykonywania studni głębinowej należy też zwrócić uwagę na to, aby była ona zabezpieczona od góry pokrywą i miała odpowiednie wymiary. Jej minimalna wysokość w strefie przemarzania to 1,3 m, a średnica – 0,8 m. Średnica hermetycznego otworu na rurę studzienną musi być równa wymiarom tej rury, a w bocznych ściankach powinny znajdować się minimum 3 otwory (fi 32/40/50 w zależności od wydajności pompy) – dwa z nich przeznaczone są na odpływ instalacji wodnej, jeden – na doprowadzenie instalacji elektrycznej do pompy – wyjaśnia Gabriel Rozmus.

Aby zrobić studnię głębinową, oprócz rur studziennych i studzienki rewizyjnej niezbędne są też akcesoria, takie jak głowice studzienne wykonane ze stali nierdzewnej, które są odporne na korozję, a ponadto wytrzymałe mechanicznie i szczelne.

fot. Leonarczyk | Głowica studzienna

Wyposażenie studni głębinowej

Wysokiej jakości komponenty użyte do wykonania studni głębinowej przełożą się na jej bezawaryjną pracę i długą żywotność. To samo dotyczy elementów stanowiących wyposażenie studni, a więc pomp, urządzeń sterująco-zabezpieczających i zbiorników.

Pierwsze z wymienionych elementów wyposażenia powinny być dopasowane do średnicy rur studziennych. W przypadku średnicy fi 100 maksymalna średnica pompy to 3,0-3,5 cala. W przypadku wyboru takich rur – tańszych, które mają średnice mniejsze niż fi 125 mm, należy jednak liczyć się z tym, że bardzo ograniczy to możliwość wyboru pompy – poza produktami z Chin pozostaną tylko bardzo drogie pompy europejskich dostawców. Średnice rur fi 125/160 ,dają o wiele większe możliwości dopasowania pompy do rury i budżetu inwestora – do wyboru są różne rodzaje pomp 4-calowych produkowanych w Europie i oferowanych w przystępnych cenach, które cieszą się renomą i uznaniem – np. urządzenia włoskiej firmy Panelli, PM.

– Prawie wszystkie pompy są wykonane ze stali nierdzewnej. Silniki zabudowane w pompach mają napięcie 230 lub 400 V. Przy napięciu 400V stosujemy kable o cieńszych przekrojach, ale 4-żyłowe. Silniki pompowe o napięciu 230V mają kabel 3-żyłowy i mogą być chłodzone olejem lub wodą z kondensatorem zabudowanym w silniku albo w skrzynce rozruchowej na powierzchni. W ostatniej sytuacji – gdy kondensator jest zabudowany w skrzynce na powierzchni – cena zestawu pompowego jest wyższa, bo kabel do pompy 1-fazowej musi być 4-żyłowy, a do tego dochodzi koszt skrzynki rozruchowej z kondensatorem. Warto przy tym podkreślić, że wysoka jakość stosowanych obecnie kondensatorów prawie w 100% wyklucza ryzyko awarii – mówi Gabriel Rozmus.

fot. Leonarczyk | Zestaw pompowy

Wybierając osprzęt do wyposażenia studni głębinowej nie opłaca się inwestować w najtańsze wyroby niewiadomego pochodzenia, ale wybierać renomowanych dostawców, obecnych na rynku od wielu lat i udzielających na swoje produkty gwarancji. Prym wiodą tu europejscy dostawcy, jak np. hiszpański producent urządzeń sterowniczych do pomp – firma Coelbo. Rozbudowana gama urządzeń zaspokoi bardzo różnorodne potrzeby – znajdziemy tu np. falowniki 1- i 3-fazowe, przepływowe, jak również tylko oczujnikowane, które do eksploatacji potrzebuję małego zbiornika (np. 8-12 litrów). Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie w miejscu wykonywania studni głębinowej brak przestrzeni na duże zbiorniki, a ich dodatkowym atutem są niskie koszty eksploatacji. Coelbo produkuje również sterowniki  do tańszych rozwiązań technicznych, które w pełni zabezpieczają pompę, sterując układem pompowym wyposażonym w zbiorniki o większych parametrach np. 60-450 l.

fot. Leonarczyk | Falownik z czujnikiem i sterownik pompy

Elementem niezbędnym funkcjonowania każdego systemu sterującego pompą głębinową są też zbiorniki. Dostępne są one w różnych pojemnościach – od 2 do 450 litrów. Dobierając ten element warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, m.in. na to, w jakiej technologii są wykonane, z jakiego materiału, czy przyłącza są wykonane ze stali nierdzewnej, oraz czy miejsce podłączenia jest wprasowane czy za pomocą flanszy.

– Dużą zaletą jest też brak konieczności uzupełniania powietrza w zbiorniku oraz brak bezpośredniego kontaktu wody ze stalową obudową. Jednym z najbardziej uznanych dostawców zbiorników, które łączą wymienione cechy, jest amerykańska firma GWS. Zbiorniki tego producenta nie roszą się-na zewnętrznych ściankach obudowy nie skrapla się woda. Zastosowane materiały oraz innowacyjne rozwiązania sprawiają, że GWS udziela na zbiorniki 5 lat gwarancji – mówi Gabriel Rozmus.

fot. Leonarczyk | Zbiornik metalowy model-PressureWave, zbiornik metalowy model-CHALLENGER, zbiornik z kompozytu C2Lite-CAD 

W naszym kraju robi się dużo studni głębinowych – nie tylko w miejscach, w których nie ma przyłącza wodociągowego. Coraz więcej inwestorów decyduje się na uniezależnienie od wodociągów z powodów ekonomicznych, szukając sposobu na odciążenie domowego budżetu. Rosnącej popularności studni głębinowych towarzyszy jeszcze jedno zjawisko – mianowicie powstaje coraz więcej firm świadczących usługę wykonywania studni głębinowych.

– Nasza oferta kierowana jest właśnie do nich – firm wiercących, hurtowni zaopatrujących firmy wiercące, do przedsiębiorstw zajmujących się nawadnianiem i sklepów instalacyjnych. Zaopatrywać mogą się u nas również osoby, które zleciły usługę wykonania studni głębinowej firmie, jednak muszą jeszcze uzbroić studnię w niezbędny sprzęt. Obecnie około 80% sprzętu do wykonania i uruchomienia studni pochodzi z Chin, a jego jakość jest adekwatna do ceny. My oferujemy rozwiązania renomowanych producentów europejskich i amerykańskich, którzy są obecni na rynku od lat. Dzięki temu zaopatrujący się u nas klienci mogą mieć pewność, że otrzymują wyroby najwyższej klasy, na które udzielana jest wieloletnia gwarancja – podsumowuje Gabriel Rozmus.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.leonarczyk.pl

32-620 Brzeszcze, ul. Mickiewicza 2, woj. małopolskie
tel. 32 737 38 78,, 662 276 435,

Nowoczesne żyrandole wiszące do salonu, kuchni oraz kinkiety

Rozmieszczenie i dobranie oświetlenia jest kluczowe, zarówno dla wyglądu pomieszczenia, jak też komfortu jego użytkowników. Ogromna oferta różnego rodzaju lamp daje obecnie nieograniczone pole manewru.

– Mnogość wariantów oświetlenia to niekończące się możliwości, a to stanowi ogromną wartość, zarówno dla architekta, już na etapie projektu dużej inwestycji, jak też dowolnego klienta indywidualnego, który remontuje i urządza swój dom – mówi Paulina Ciekot z firmy LYSNE, produkującej oświetlenie na terenie naszego kraju. – Na przestrzeni minionych lat mieliśmy do czynienia z wielokrotną zmianą mody, a także sposobów produkcji lamp. Dziś możemy swobodnie wybierać zarówno w zakresie designu, zastosowanych materiałów, jak też formy.

fot. LYSNE

Klasyczne i nowoczesne żyrandole wiszące do salonu, kuchni, czy też jadalni dostępne są teraz w setkach opcji. Niedawno dołączyły do nich niezwykle popularne w obecnych czasach plafony, a ofertę wiszących lamp uzupełniają znane i cenione kinkiety ścienne. Do tego nie możemy zapominać o lampach stojących podłogowych, czy też na biurko.

fot. LYSNE

Urządź się po swojemu!

Czy istnieją ogólne zasady odnośnie doboru oświetlenia? – Wiele punktów światła, różnorodne ich natężenie i rozmieszczenie oraz ciekawe oprawy potrafią całkowicie zmienić wygląd każdego wnętrza – od prywatnego, przez komercyjne, aż do przestrzeni publicznych – wyjaśnia Paulina Ciekot. – Tak naprawdę w przypadku projektowania oświetlenia nie można mówić o sztywnych i odgórnie narzuconych zasadach. Nie zapominajmy jednak o tym, że piękne i oryginalne lampy są nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim mają być funkcjonalnym źródłem światła. Jeśli chcemy postawić na jedną lampę, upewnijmy się, że jej wielkość dopasowana będzie do powierzchni pomieszczenia i dostarczone światło będzie wystarczające. Dla przykładu, niektóre nowoczesne żyrandole wiszące do salonu pozwalają zastosować kilka źródeł światła w jednej oprawie. Jeżeli jednak mówimy o niewielkim pokoju dziecięcym, w którym dodatkowo zastosowana będzie lampka nocna i biurkowa, wtedy możemy wybrać nieco lżejszy optycznie i mniejszy abażur, np. na plafonie. Znane nam są ciekawe i nastrojowe aranżacje małych sypialni, w których kinkiety stanowią jedyne źródło światła – z uwagi na przeznaczenie pomieszczenia taka ilość światła jest tu całkowicie wystarczająca.

fot. LYSNE

Nowoczesne żyrandole wiszące do salonu w wielu odsłonach

Jednymi z najbardziej popularnych i znanych już od wieku opraw świetlnych są żyrandole. Mają one bogatą historię i przechodziły wiele zmian na przestrzeni wieków. Chociaż kojarzą się z ciężką i przytłaczającą ornamentyką, dziś można mówić o zdecydowanie odświeżonej ich formie.

fot. LYSNE

– Nowoczesne żyrandole wiszące do salonu, jadalni, kuchni, hotelu, restauracji czy biura cechują się zdecydowanie lżejszą stylistyką w porównaniu do ich średniowiecznych przodków, a jednocześnie niezmiennie wprowadzają do wnętrz elegancję i dostojność – mówi Paulina Ciekot. – Oferujemy pełen przekrój modeli, zarówno pod kątem wielkości i kształtu abażura, aż po możliwość regulacji długości przewodu, jednak pytani o radę, najczęściej polecamy żyrandole do wnętrz o wysokości sufitu nie mniej niż 2,5 metra. Zbyt duży żyrandol może przytłoczyć wnętrze, dlatego warto go dobrać rozważnie. Kolejną ważną informacją będzie miejsce jego zawieszenia, a dokładnie – co się będzie pod nim znajdować. Jeżeli jest to duży stół jadalniany to otrzymamy doskonały efekt wizualny i nastrojowe oświetlenie do rodzinnych posiłków, ale tak duża lampa na długim przewodzie może być problemem np. w kąciku bibliotecznym z wysokimi pólkami albo gdy zainstalowana będzie zbyt blisko drzwi do tarasu. Dużą popularnością cieszą się ostatnio żyrandole na ruchomym ramieniu, które pozwalają wygodnie zmieniać położenie lampy i źródło światła.

fot. LYSNE

Plafon dla mniejszych pomieszczeń

Najważniejszą różnicą pomiędzy klasycznymi i nowoczesnymi żyrandolami wiszącymi do salonów oraz plafonami jest długość przewodu.

– Plafony skonstruowane są w taki sposób, aby zainstalować je bezpośrednio pod sufitem – tłumaczy Paulina Ciekot. – Niesie to za sobą szereg zalet. Po pierwsze: punkt świetlny znajduje się w najwyższym możliwym miejscu w pomieszczeniu, dając ładne i pełne oświetlenie. Takie rozwiązanie znacznie oszczędza miejsce i świetnie nadaje się do małych pomieszczeń albo wtedy, kiedy lampa ma być zainstalowana w ciągu komunikacyjnym, niedaleko wysokich szaf, garderób, wejścia na strych. Plafon jest optycznie lżejszy niż żyrandol, ale dzięki mnogości opcji kolorystycznych i designerskich potrafi równie wspaniale dekorować wnętrze. Nasze plafony, podobnie jak żyrandole, mogą mieć kilka źródeł światła i abażury o różnorodnej średnicy, aż do 1 metra! Montuje się je na stopce, na listwie albo jako przylegające do sufitu. Co ciekawe, w tym przypadku także możemy skorzystać z opcji regulowanego ramienia.

fot. LYSNE

Kinkiet dla prawdziwego nastroju

Kolejną opcją z zakresu oświetlenia wiszącego, jest kinkiet ścienny.  – Kinkiety to lampy, które montowane są na ścianie – mówi Paulina Ciekot. – Dają one mniejsze i subtelniejsze światło, często stosowane są w parach, np. po obu stronach łóżka w sypialni i hotelu, albo jako liczne punkty świetlne np. w kawiarniach, bibliotekach czy też galeriach. W odróżnieniu od dużego, nowoczesnego żyrandola wiszącego do salonu, kinkiety można instalować praktycznie dowolnie – obok ulubionego fotelu w kąciku czytelniczym, w korytarzu, nad schodami, a nawet w spiżarni. Możliwość instalacji na ścianie otwiera dodatkowe możliwości, szczególnie w pomieszczeniach o nietypowym kształcie albo aranżacji, gdzie ciężko jest znaleźć jeden centralny punkt, w którym zawisłaby lampa. Kinkiety mogą być dodatkowo regulowane w zakresie prawo-lewo, ale także bez problemu zmienimy kąt padania światła. Niektóre z naszych kinkietów posiadają również dodatkowy panel LED, dzięki czemu dostarczają doskonałe punktowe oświetlenie, np. do czytania. Ważną cechą użytkową kinkietów są ich włączniki, znajdujące się w obudowie. Dzięki temu mamy możliwość regulacji światła na wyciągnięcie ręki.

Niekończące się możliwości

Mnogość wzorów, styli, wielkości i rodzajów oferowanych przez firmę LYSNE lamp sprawia, że doskonale sprawdzają się one w pomieszczeniach prywatnych i komercyjnych, o dowolnym stylu.

fot. LYSNE

– Wszystkie produkowane przez nas lampy cechują się wyjątkowym designem i starannością wykonania – informuje Paulina Ciekot. – Niezależnie czy jest to stylowy kinkiet, industrialny plafon, czy też nowoczesny żyrandol wiszący do salonu, oferujemy ogromny zakres możliwości wzorniczych i wielkości naszych lamp. Do tej pory nasze wyroby znalazły zastosowanie w pięknych aranżacjach w różnorodnych stylach, od nowoczesnego, przez industrialny, glamour, klasyczny, rustykalny, aż po skandynawski. Nasze abażury występują w różnych kształtach: walec, stożek, diament, tuba, kwadrat i prostokąt i dostępne są w średnicach od poniżej 20 cm aż do 100 cm. Ich kolory odpowiadają na aktualne trendy aranżacyjne. Znaleźć tu można zarówno dekory drewnopodobne, pełne kolory oraz odcienie złota. Oferujemy także mnogość kształtów i kolory stelaży. Jesteśmy ekspertem w swojej dziedzinie i z przyjemnością doradzamy naszym klientom na etapie wyboru odpowiedniego oświetlenia.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.lysne.pl

42-218 Częstochowa, ul. Szajnowicza - Iwanowa 55 lokal 3, woj. śląskie
tel. +48 798 747 891,

Ocieplanie poddasza pianką – cena, opinie, technologie

Technologie i opinie – ocieplanie poddasza pianką PUR lub wełną skalną (granulat)

Stając przed wyborem rodzaju izolacji dachu, poddasza, stropu czy elewacji, warto skorzystać ze wsparcia ekspertów. Grupy CELS oferuje profesjonalne doradztwo i wizję lokalną każdej inwestycji. Indywidualna analiza technologiczna pozwala bowiem najefektywniej weryfikować powszechne opinie. Ocieplanie poddasza pianką otwartokomórkową to inwestycja w materiał lekki, trwały i wolny od szkodliwych środków chemicznych. Przy mniejszej od wełny objętości, oferuje skuteczniejszą izolację cieplną (niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda to cieńsza warstwa niezbędnej izolacji i niższa cena) oraz wysoką przyczepność do ocieplanej powierzchni, co może okazać się istotne przy remoncie starych drewnianych dachów lub blaszanych powierzchni hal czy budynków inwentarskich. Ocieplanie poddasza pianką PUR to także zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej (paraprzepuszczalność), a w związku z tym mniejsze ryzyko rozwinięcia się grzybów lub pleśni w strefie dachowej. Lekkość samego tworzywa (połączenie izocyjanianu i poliolu) sprawia, że pianka nie obciąża dodatkowo samej konstrukcji budynku, a aplikacja natryskowa powoduje, że pianka skutecznie i szczelnie pokryje każdy milimetr powierzchni.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Podstawowa zaleta wełny skalnej to jej ognioodporność (dla granulatu Rockwool jest to klasa niepalności A1). Wysoka gęstość materiału przekłada się z kolei na skuteczną izolację akustyczną, obok podstawowej funkcji termoizolacji. Przy podobnej do pianki wartości współczynnika przewodzenia ciepła oraz paraprzepuszczalności, wełna w opinii licznych ekspertów, jest materiałem o zbliżonej efektywności, co pianka. Należy jednak pamiętać, że wełna. ma wyższy stopień narażenia na nasiąknie wilgocią i jest cięższa.

Analizując opinie o ocieplaniu poddasza pianką lub wełną, warto wziąć pod uwagę również standardy produkcji samego materiału oferowanego przez dystrybutorów. Grupa CELS współpracuje wyłącznie z liderami nowoczesnych technologii ociepleń budynków. W zakresie ocieplania poddasza pianką PUR jest certyfikowanym wykonawcą termoizolacji produktami marki Soudal, a w przypadku ociepleń wełną skalną korzysta z asortymentu marki Rockwool. Tysiące realizacji oraz opinie klientów potwierdzają solidność producentów i wysoką jakość materiałów, co w połączeniu z szybkim i profesjonalnym wykonawstwem ze strony specjalistów CELS, gwarantuje wybór najkorzystniejszej formy ocieplenia, w kontekście ceny, jakości i komfortu użytkowania na lata (dożywotnia gwarancja na realizacje ociepleń pianką Soudal).

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Ocieplanie poddasza pianką – cena krok po kroku

Koszt ocieplenia poddasza pianką PUR zależny jest od wielu parametrów, charakteryzujących indywidualnie każdą inwestycję, dlatego eksperci CELS oferują w ramach usługi bezpłatną wizję lokalną w celu zebrania pomiarów, zapoznania się ze specyfiką konstrukcji budynku do ociepleń oraz opracowania pełnej wyceny poziomu złożoności poszczególnych prac i ilości niezbędnych materiałów. Sprawdzając ceny ocieplania poddasza pianką, warto zanalizować oszczędności energii, które dzięki niej będą generowane w danym pomieszczeniu. Zważywszy na fakt, że około ⅓ całego ciepła ucieka górą, przez dachy i poddasza, inwestycja w skuteczną i szczelną izolację termiczną tej kondygnacji zwróci się bardzo szybko.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Jednym z najistotniejszych aspektów ceny ocieplenia jest charakterystyka struktury obiektu. Aplikacja piany PUR na dużych, prostych powierzchniach wymaga mniejszego nakładu pracy i niż na skosach czy załamaniach. Konstrukcja decyduje także o możliwej do zastosowania grubości warstwy piany. Zgodnie z opiniami ekspertów, powszechnie stosowana grubość to 15cm, ale do ociepleń poddasza pianką, gdy pozwala na to konstrukcja, aplikuje się także grubości 18cm czy 20cm. Przy dachach skośnych, gdzie stosuje się piankę otwartokomórkową o wyższej cenie, ale też większej trwałości, koszt całkowity będzie inny niż przy dachach płaskich z pianką zamkniętokomórkową lub budynkach przemysłowych, których po dociepleniu nie trzeba wykańczać i dodatkowo aranżować. Wartością amortyzującą cenę ocieplania poddasza pianą, przy skosach w budynkach mieszkalnych, jest niewątpliwie możliwość późniejszej adaptacji pomieszczenia jako dodatkowej przestrzeni użytkowej – pokoju, salonu, schowka, bawialni.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Kolejnym parametrem wartym uwagi, obok kwestii oszczędności energetycznych oraz struktury budynku, są kwestie samej technologii. Ocieplanie poddasza pianką to jednorazowy koszt ponoszony na wiele lat użytkowania budynku w komforcie termicznym. Piana poliuretanowa jest wytrzymałym materiałem, nie wymaga napraw lub cyklicznej wymiany zużytych czy kruszących się fragmentów. W cenie ocieplania poddasza pianką zawiera się też niezbędny sprzęt specjalistyczny do jej aplikacji oraz praca specjalistów. Ze względu na właściwości piany, specyfikę urządzeń do montażu i bezpieczeństwo, nie rekomenduje się dokonywania termoizolacji bez wsparcia przeszkolonych fachowców. Jednocześnie warto zaznaczyć, że izolacja pianą jest to proces bardzo szybki, średni czas aplikacji powierzchni 100m2 zajmuje kilka godzin, dlatego koszt robocizny jest niższy niż przy wyborze innej formy ocieplania.

Centrum ociepleń Grupy CELS

Omówione powyżej aspekty i zalety termoizolacji pianą PUR sprawiają, że ocieplanie poddasza pianką poliuretanowa jest jedną z najbardziej popularnych i cieszących się pozytywnymi opiniami usług świadczonych przez ekspertów Grupy CELS. Ale w portfolio firmy są także oferty dodatkowe, realizowane w ramach Centrum Ociepleń Grupy CELS w Ożarowie Mazowieckim.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Jedną z nich jest opcja wypożyczenia maszyny do samodzielnego ocieplania budynków wełną skalną. Szybkie i efektywne wdmuchiwania wełny gwarantuje maszyna ROCKSTER 3 marki Rockwool. To mobilny sprzęt o małej wadze i wymiarach, działający w standardowym napięciu 230V. Cena usługi obejmuje także instruktaż obsługi sprzętu, a klienci zaopatrujący się w wełnę z magazynów Centrum Ociepleń CELS, maszynę do aplikacji granulatu mogą wypożyczyć gratis. Opinie o ocieplaniu poddasza pianką PUR i wełną skalną z granulatu zależą w dużej mierze od jakości samego materiału, dlatego Grupa CELS oferuje w sprzedaży hurtowej i detalicznej najnowocześniejszy produkt wełny skalnej z rolki w granulacie Rockwool Granrock Super, dostępny w magazynach Centrum Ociepleń w Ożarowie Mazowieckim.

fot. CELS Mariusz Butkiewicz

Współpraca z Grupą CELS to korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań w zakresie termoizolacji, dostępnych w dobrych cenach, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i inwestorów biznesowych z branży budowlanej. Profesjonalne ocieplanie budynków dla wymagających to dewiza firmy, sprawdzona w ponad dziesięcioletnim doświadczeniu w branży.

Ze szczegółową ofertą producenta w zakresie ocieplania poddasza pianką PUR, wraz z poradnikami i katalogami produktów, można zapoznać się na stronie www.cels.pl.

16-400 Suwałki, ul. Bakałarzewska 21, woj. podlaskie
tel. + 48 87 565 34 83, +48 533 200 197 | +48 570 580 100 ,

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM

Czym są i gdzie stosować płyty drogowe z tworzywa sztucznego?

Płyty drogowe ROAD SYSTEM od geoPRODUCT to wysokiej jakości płyty z mocnego i wytrzymałego polietylenu o dużej gęstości, rekomendowane do utwardzania różnego rodzaju trudnych nawierzchni, budowy obszarów przejściowego magazynowania oraz wytyczania stabilnych dróg czy traktów tymczasowych. Sprawny montaż i demontaż umożliwiają łatwe przenoszenie płyt oraz tworzenie dowolnych konstrukcji niezbędnych do aktualnych potrzeb inwestycji. Materiał użyty do produkcji płyt drogowych z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM pochodzi w 100% z recyklingu, jest przyjazny środowisku, dzięki czemu płyty można stosować w obszarach ochrony ekologicznej, a także podlega wielokrotnemu użyciu (nadaje się do ponownego recyklingu). Nowatorska konstrukcja i optymalnie zaprojektowane wymiary płyt drogowych z tworzywa sztucznego od geoPRODUCT pozwalają na szeroki wachlarz zastosowań płyt.

fot. geoPRODUCT

ROAD SYSTEM sprawdzi się jako stabilizator nawierzchni dla ruchu kołowego na placach budowy, placach tymczasowego składowania, a także jako droga dojazdowa do centrów logistycznych, hal produkcyjnych, magazynów. Zapewnienie optymalnej przyczepności i bezkolizyjnej pracy ciężkiego sprzętu transportowego nie wyczerpuje zastosowań produktu. Płyty drogowe ROAD SYSTEM mogą pełnić rolę tymczasowego lotniska dla helikopterów i innych pojazdów specjalistycznych, placów postojowych dla samochodów osobowych, czy dojazdu do garażu przy domach jednorodzinnych na czas ich budowy. Inny wariant zastosowania ROAD SYSTEM to organizacja ruchu pieszego. Płyty drogowe z tworzywa sztucznego wytyczają wygodne i bezpieczne ścieżki piesze, służą do utwardzania sypkiej czy mokrej nawierzchni plaż, trawników, placów pod miejsca festynowe i imprezy plenerowe. Wymiary płyt umożliwiają użycie ich jako nawierzchni pod imprezy sportowe, widowiska, akcje kulturalne czy rekreacyjne. Warto pamiętać, że na drogach tymczasowych budowanych w oparciu o ROAD SYSTEM obowiązuje limit prędkości pojazdów do 10km/h.

fot. geoPRODUCT

Płyta drogowa – wymiary i inne parametry ROAD SYSTEM

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego od geoPRODUCT dostępne są w dwóch wariantach wytrzymałości. ROAD SYSTEM 125 to płyty drogowe o wymiarach 1200×1800 mm, grubości 12,5 mm, wadze 27 kg i odporności na obciążenie do 45 ton. Zalecane są dla ruchu pieszego oraz aut osobowych. Dla większych ciężarów producent opracował także opcję ROAD SYSTEM 200. Wymiary płyt drogowych w tym wariancie są takie same 1200×1800 mm, ale różnią się grubością – 20 mm, wagą – 37 kg oraz przede wszystkim wytrzymałością na obciążenia. ROAD SYSTEM 200 przyjmie siłę nacisku do 72 ton przy założeniu, że obciążenie całej płyty jest równomierne, a utwardzone podłoże jest suche. Ten model polecany jest szczególnie dla dróg wjazdowych na budowę, do pracy ciężkiego sprzętu budowlanego.

fot. geoPRODUCT

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego od geoPRODUCT spełniają normę PN-EN 1991:2004 w zakresie wytrzymałości na obciążenie ruchem dla dróg klasy G. Konstrukcję wykonano tak, by gwarantowała uniwersalność zastosowań. Dwustronne płyty drogowe ROAD SYSTEM mogą pełnić rolę wielorakich nawierzchni dla ruchu pieszego lub kołowego, dzięki różnorodnym wymiarom specjalistycznych wypustek antypoślizgowych. Dziesięciomilimetrowe wypustki w płytach przeznaczonych dla ruchu kołowego gwarantują wysoką przyczepność oraz eliminują problem gromadzącego się błota.

fot. geoPRODUCT

Płyty drogowe ROAD SYSTEM są łatwe w pielęgnacji. Podstawowe czyszczenie z pyłów, piasków i innych zanieczyszczeń można realizować przy pomocy myjek ciśnieniowych i węży ogrodowych. Zimowe odśnieżanie także nie jest bardzo czasochłonne. Przy okresowej pielęgnacji płyt warto zwrócić uwagę na stan techniczny łączników. Cykliczny przegląd elementów znacznie wydłuża czas użytkowania płyt drogowych z tworzywa sztucznego. Obok licznych funkcjonalności płyty ROAD SYSTEM mają estetyczny wygląd (w sprzedaży warianty kolorystyczne szary i czarny), a wymiary produktu umożliwiają ich efektywne wykorzystanie.

fot. geoPRODUCT

Montaż i zalety płyt drogowych z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM

Niezaprzeczalnym atutem produktu jest prosty i szybki montaż dla każdego rodzaju zastosowania. Pojedyncze płyty drogowe z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM spinają ze sobą w większe struktury nawierzchni specjalne łączniki, mocowane do płyt przy pomocy dwóch śrub. System łączników uwzględnia minimalne dylatacje, powstające na skutek naturalnie występujących pod wpływem nacisku i warunków atmosferycznych procesów kurczenia się lub rozszerzania tworzywa sztucznego, z którego wykonane są płyty ROAD SYSTEM. Przed montażem nie trzeba wykonywać specjalnej podbudowy, zaleca się jednak układanie dróg tymczasowych na wyrównanej powierzchni. W przypadku terenu bagiennego, grząskiego lub błotnistego pomocne jest zastosowanie geowłókniny drogowej (np. Typar SF49) jako stabilizatora podłoża pod płyty drogowe.

fot. geoPRODUCT

Drogi tymczasowe ROAD SYSTEM dostosowują się po ułożeniu do nierówności podłoża. Można układać je w pionowe, poziome lub naprzemienne struktury. Powierzchnia jednej płyty to 2,16 mkw, dzięki czemu w krótkim czasie można ułożyć duże przestrzenie niezbędnych do prac nawierzchni. Płyty sprawdzają się również jako elementy do wytyczenia linii pasów dla kół, bez wypełnienia środka powierzchni. Łatwy montaż i kompaktowe wymiary płyt drogowych z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM umożliwiają także bezkolizyjne przechowywanie dużej ilości płyt w miejscu realizacji inwestycji oraz wygodny transport materiałów. Płyty składowane są na paletach o wymiarach 1,8×1,2×0,8 m i wadze 900 kg. Producent zaleca przenoszenie i montowanie płyt drogowych ROAD SYSTEM w dwuosobowych zespołach.

fot. geoPRODUCT

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego ROAD SYSTEM stworzono przede wszystkim po to, by podnosić komfort pracy, oszczędzać czas i środki finansowe przy realizacji różnorodnych inwestycji i zadań transportowych. To produkt trwały, przeznaczony do wielokrotnego użytku, który znacznie przyspiesza i ułatwia realizację codziennych działań budowlano-logistycznych.

Ze szczegółową ofertą płyt drogowych ROAD SYSTEM wraz z wymiarami i dedykowanym przeznaczeniem można zapoznać się na stronie www.geoproduct.pl.

63-000 Środa Wielkopolska, ul. Grójec 23, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 678 55 00, +48 508 497 188 ,