Zabezpieczenie wykopu – ścianka berlińska

Być może nie każdy z czytelników wie, że nazwa „ścianka berlińska” pochodzi od wykorzystanego zabezpieczenia podczas prac ziemnych prowadzonych w trakcie budowy Metra Berlińskiego na początku ubiegłego wieku. Technologia ta – w unowocześnionej formie – przetrwała do dzisiaj. Jest też jedną z wielu metod wykorzystywanych przez spółkę Geotechnika Południe z Krakowa, zajmującą się m.in. pracami z zakresu zabezpieczenia wykopów przy różnych inwestycjach budowlanych.

Ściana berlińska – główne zalety

Ścianka berlińska to technologia zabezpieczenia wykopu o głębokości kilku metrów, za pomocą wibrowanych, wciśniętych lub wierconych słupów oraz wypełnienia w postaci opinki drewnianej.

W porównaniu do innych metod, koszt jej wykonania jest stosunkowo niski, co czyni ją ekonomicznym rozwiązaniem. Montaż jest dość szybki, co ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka opóźnień w budowie. Kolejne zalety to łatwość realizacji, elastyczność zastosowania i możliwość wykonania na terenach zurbanizowanych. Może być dodatkowo wykorzystana jako zewnętrzny szalunek tracony dla podziemnej części ścian budynku. Do jej wykonania Geotechnika Południe wykorzystuje palownicę Bauer RTG 16 oraz Bauer BG20H wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

Zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską – przykładowe realizacje Geotechniki Południe

Geotechnika Południe oferuje szeroką gamę rozwiązań służących do zabezpieczenia wykopów, wzmocnienia podłoża gruntowego, posadowienia obiektów budowlanych oraz stabilizacji fundamentów i skarp.

Od sierpnia do listopada 2023 roku, na zlecenie spółki Expres-Konkurent Sp. z o.o., Geotechnika Południe realizowała prace przy budowie budynku mieszkalnego w Krakowie przy ulicy Lipskiej, złożonego z sześciu kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. Zlecenie obejmowało tymczasowe zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską i grodzicami Larsena oraz wzmocnienie podłoża w technologii pali CFA. Pierwszy etap prac polegał na osadzeniu profili ścianki oraz pogrążeniu wibracyjnym grodzic przy pomocy palownicy RTG 16T. Następnie zamontowano poziome rozparcie stabilizujące zabezpieczenie ścian wykopu. Kolejnym etapem był montaż w ścianie berlińskiej opinki drewnianej. Po wykonaniu przez spółkę Expres Konkurent docelowego wykopu, Geotechnika Południe przystąpiła do wzmacniania podłoża gruntowego za pomocą palowania. Użyto do niego wiertnicę na podwoziu koparki gąsienicowej Doosan DX255. Poprawność prac potwierdziły wyniki próbnych obciążeń pali oraz ultradźwiękowe badania ciągłości.

Na zlecenie firmy Mota Engil Central Europe, spółka podjęła się realizacji na terenie budowy siedziby sądu przy ul. Kombajnistów w Sosnowcu. Prace obejmują zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską na długości ok. 100 metrów oraz wykonanie wzmocnienia podłoża gruntowego za pomocą montażu ok. 350 sztuk pali CFA o średnicy 400 i 500mm. Jakość prac jest na bieżąco kontrolowana, m.in. poprzez monitoring geodezyjny. W przypadku posadowienia budynku, stosowane są tu pale CFA z głowicą, która umożliwia formowanie części pali w warunkach nasypów niebudowlanych o zróżnicowanej strukturze. Pozostałe pale posadowione są w warstwie rodzimych gruntów nośnych.

Aktualnie – od przełomu lutego i marca bieżącego roku – spółka realizuje prace geotechniczne dla inwestycji “Wzgórze Krzemionki”, zlokalizowanej przy ulicy Jerozolimskiej w Krakowie. Powstaje tu wielorodzinny, 7-kondygnacyjny kompleks mieszkalny z częścią usługową. Projekt realizowany jest we współpracy z krakowskim deweloperem Grupa Matejek oraz firmą Greifbau – generalnym wykonawcą. Obecnie prace koncentrują się na budowie solidnych i bezpiecznych fundamentów. Przystąpiono już do palowania mającego na celu wykonanie ścianki berlińskiej, która posłuży do zabezpieczenia wykopów.

Ściana berlińska to bardzo popularna i skuteczna technologia, która spełnia wszystkie wymagania stawiane przez nowoczesne budownictwo. Dzięki swojej wytrzymałości, szybkości montażu i ekonomiczności stała się nieodłącznym elementem wielu projektów budowlanych na całym świecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://geotechnika.net/

Wavin Tigris – złączki i rury

Rury i złączki Wavin Tigris – opinie mówią same za siebie

Rury i złączki Wavin Tigris to kompletne rozwiązanie, którego żadnemu instalatorowi nie trzeba przestawiać. Różnorodne elementy współtworzące ten system można wykorzystywać zarówno w instalacjach mieszkaniowych, jak i w przemyśle, a dowolność łączenia poszczególnych elementów sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Atutem zastosowania kompatybilnych, systemowych produktów jest też oczywiście szybkość montażu, jego prostota, a także pewność, że wykonana instalacja będzie solidna i wydajna.

System Wavin Tigris obejmuje: złączki z serii Tigris zaprasowywane promieniowo (K5/M5, K1/M1) oraz złączki Tigris MX zaprasowywane osiowo. Ponadto instalatorzy mogą wybierać pomiędzy trzema rodzajami rur: Wavin PE-Xc/Al/PE-HD, Wavin PE-RT/Al/PE-RT, a także PERT/EVOH/PERT.

Rury i złączki Wavin Tigris można nie tylko dowolnie łączyć, ale także wykorzystywać różne kształtki dowolnych systemów w obrębie jednej instalacji.

Warto też podkreślić, że dzięki zastosowaniu sprawdzonych materiałów niepodatnych na korozję, trwałość instalacji określana przez producenta wynosi min. 50 lat.

Złączki Wavin Tigris

W systemie Wavin Tigris znajdują się trzy rodzaje złączek.

Pierwsze z nich to zaprasowywane osiowo kształtki Wavin Tigris K5/M5. Oferowane są w średnicach 16-40 mm i można je stosować w instalacjach sanitarnych, centralnego ogrzewania, a także przemysłowych (np. instalacje sprężonego powietrza). Producent zastosował w tym wypadku innowacyjny system Acoustic Leak Alert. Jeśli złączka nie została zaprasowana, to podczas próby ciśnieniowej z użyciem sprężonego powietrza wydaje dźwięk (do 80 dB), wskazując instalatorowi miejsce popełnienia błędu.

Świetnie opinie złączki Wavin Tigris K5/M5 zawdzięczają ogromnej wygodzie, jaką dają instalatorom – możliwość stosowania aż pięciu popularnych typów szczęk zaciskowych i związaną z tym sposobność wykorzystania już posiadanych narzędzi. Ponadto, w porównaniu ze złączkami poprzedniej generacji, Tigris K5/M5 zapewniają nawet o połowę większy otwór kształtki, dzięki czemu instalacja generuje mniejsze straty ciśnienia. Skutkuje to mniejszym zużyciem prądu przez pompy obiegowe i możliwością redukcji średnic w instalacji.

Drugą grupą produktów są złączki Wavin Tigris K1/ M1 o średnicach 50-75 mm, które przeznaczone są do instalacji centralnego ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym, większych obiektach (hotele, szpitale) oraz w instalacjach przemysłowych. Kształtki K1 wykonane są z polifenylosulfonu (PPSU), który nie koroduje, jest odporny na wysokie temperatury i inkrustację. Kształtki M1 są wykonane z mosiądzu, który również jest bardzo odporny na korozję. Mają ponadto solidne i trwałe tuleje zaciskowe ze stali nierdzewnej – dzięki temu pewnie trzymają rury i nie są podatne na korozję. Zastosowanie specjalnych otworów kontrolnych sprawia, że instalator może błyskawicznie sprawdzić, czy rura jest odpowiednio wciśnięta w złączkę. Innowacyjną funkcją kształtek K1/M1 jest DLF, czyli kontrola bezpieczeństwa, która pozwala wykryć niezaciśnięte kształtki w trakcie próby szczelności wykonywanej za pomocą wody.

Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że złączki Wavin Tigris K1/M1 cieszą się opinią produktów do zadań specjalnych, umożliwiając bezpieczny i pewny montaż w bardzo wymagających projektach. Mają też dopuszczenie DVGW oraz spełniają wszystkie normy dla kształtek zaprasowywanych.

Trzeci rodzaj złączek to Wavin Tigris MX o średnicach 16-32 mm, w których wytrzymałość łączy się z maksymalnym przepływem, efektywnością energetyczną oraz uniwersalnością montażu. Ma to szczególne znaczenie w dużych instalacjach, gdzie dąży się do minimalizowania strat ciśnienia, energii oraz wody. Na kształtkach zaprasowywanych osiowo nie zmniejsza się średnica, co w połączeniu z dużym przekrojem wewnętrznym rur Tigris pozwala zredukować straty ciśnienia nawet o jedną trzecią. Jednocześnie zastosowanie złączek MX umożliwia dobór mniejszych przekrojów rur bez strat na wydajności instalacji, co redukuje koszty. Warto dodać, że kształtki Tigris wykonane są z mosiądzu bezołowiowego, zapewniając najwyższe bezpieczeństwo instalacji wodnych do celów spożywczych.

Kompatybilność wszystkich elementów systemu Wavin Tigris pozwala w jednej instalacji integrować inne produkty, np. złączki Wavin Tigris K5/M5 oraz K1/M1.

Rury Wavin Tigris

System Wavin Tigris to nie tylko złączki, ale też w pełni z nimi kompatybilne rury.

Pierwszą grupą produktową z tego segmentu są wielofunkcyjne rury Wavin Tigris PE-Xc/Al/PE-HD, które można stosować w instalacjach ciepłej i zimnej wody użytkowej, ogrzewania podłogowego, a także w instalacjach technologicznych.

Tego typu rury zbudowane są z 3 warstw. Na zewnątrz znajduje się polietylen PE-HD o wysokiej gęstości, który chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami zewnętrznymi. Warstwa pośrednia to aluminium, stanowiące barierę antydyfuzyjną, która zabezpiecza rury przed korozją, a także ogranicza ich wydłużalność termiczną. Ponadto sprawia ono, że po zgięciu rura zachowuje kształt. Warstwę wewnętrzną stanowi natomiast polietylen sieciowany typu PE-Xc, który odpowiada za świetne właściwości hydrauliczne, odporność temperaturową i chemiczną, a także za elastyczność. Dzięki temu można z łatwością zginać i montować rury nawet w miejscach o ograniczonym dostępie.

Warstwowe wykonanie sprawia, że rury Wavin Tigris PE-Xc/Al/PE-HD są wytrzymałe, niezawodne i mają bardzo długą żywotność. Podobnie jak złączki Wavin Tigris oraz inne produkty tej marki, rury legitymują się wszystkimi certyfikatami zgodności z normami jakościowymi. W tym wypadku są to: DVGW, KIWA, KOMO czy atest higieniczny PZH.

Kolejną grupą produktową, która ma świetnie opinie instalatorów, są rury Wavin Tigris PE-RT/Al/PE-RT, oferowane w zakresie średnic od 16 mm do 25 mm oraz 75 mm. Przeznaczone są one do instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej, systemów grzewczych i ogrzewania podłogowego oraz do instalacji technologicznych. Jest to produkt w pełni bezpieczny, dzięki czemu można go stosować również w instalacjach wody pitnej.

Kompozytowe rury Wavin Tigris PE-RT/Al/PE-RT mają budowę wielowarstwową. Oprócz wzmocnionego polietylenu PE-RT, który ma dobrą wytrzymałoś

chemiczną i na podwyższone temperatury są to: aluminiowa wkładka, która tworzy barierę antydyfuzyjną oraz ogranicza wydłużalnoś

termiczną, a także dwie warstwy kleju.

Wśród właściwości rur Wavin Tigris PE-RT/Al/PE-RT warto wymienić stabilność wymiarową, odporność na ściskanie oraz elastyczność w trudnych warunkach montażowych. Można je stosować ze złączkami Wavin Tigris, co daje instalatorom swobodę w zakresie wykorzystywania jednej rury do różnych zastosowań.

Złączka naprawcza Wavin Tigris

Oprócz wymienionych powyżej elementów współtworzących system Wavin Tigris (złączki i rury), producent oferuje jeszcze jedno rozwiązanie, jakim jest teleskopowa złączka naprawcza. Dzięki niej można szybko naprawić przypadkowo uszkodzoną rurę – np. w wypadku przypadkowego jej przewiercenia, zwłaszcza w miejscach ukrytych i trudno dostępnych. Nie trzeba też tracić czasu na demontaż sąsiadujących ze sobą elementów ściany czy podłogi (jeśli uszkodzona została rura ukryta w takim właśnie miejscu) i naprawiać instalacji rurowej z wykorzystaniem kształtek prostych. Dzięki naprawczej złączce Wavin Tigris trzeba tylko wyciąć uszkodzony fragment rury i zamontować złączkę – ekspresowo, prosto i skutecznie.

Spójność, elastyczność, swoboda podczas montażu, a także niezawodność i wysoka jakość – to właśnie te aspekty sprawiają, że współtworzące system Wavin Tigris złączki i rury mają świetne opinie wśród instalatorów. Dzięki oferowanym przez Wavin produktom, ich praca może być znacznie łatwiejsza, szybsza i bardziej komfortowa.

Więcej informacji na stronie: https://www.wavin.com/pl-pl

Jakie pomiary elektryczne co 5 lat?

Jakie pomiary elektryczne co 5 lat?

Aby mieć pewność, że wszystko jest zgodne z prawem, nasze działania muszą być oparte na solidnych fundamentach. Jak mówią przepisy, do pomiarów elektrycznych wykonywanych co 5 lat należą: „badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.” Wytyczne te zawarte są w art. 62. Prawa budowlanego (rozdział 6), który definiuje zakres kontroli obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania (ustawa Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r., Dz.U. 2024.725 t.j.). Sprawdzamy więc, czy wszystkie elementy instalacji elektrycznej działają poprawnie i czy jesteśmy odpowiednio chronieni od porażeń.

Inne terminy pomiarów

Warto także pamiętać, że w ustawie znajduje się zapis o konieczności wykonania przeglądu instalacji elektrycznej i piorunochronowej oraz stanu technicznego budynku i jego otoczenia „co najmniej raz na 5 lat”, czyli pomiary elektryczne mogą być wykonywane co 5 lat, ale w praktyce okazać się może, że tych przeglądów będzie więcej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników budynków wprowadzono także zapis, który mówi, że w razie wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych, jak powodzie, podtopienia, intensywne wyładowania atmosferyczne czy huraganowe wiatry, które mają wpływ na elektrykę, kontrola musi odbyć się natychmiast po unormowaniu się sytuacji pogodowej.

Fot. PERANEK – pomiary elektryczne co 5 lat

Kto jest zobowiązany do zlecenia cyklicznych pomiarów?

Każdy właściciel lub zarządca budynku powinien pamiętać o cyklicznych przeglądach. Mówi o tym jasno art. 62. ust. 1 pkt 2. Znajdziemy tam zapis stanowiący, że właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych są zobowiązani do przeprowadzania okresowych kontroli instalacji elektrycznych co najmniej raz na 5 lat. W przypadku domów jednorodzinnych obowiązkowe są przeglądy instalacji przed oddaniem domu do użytku oraz co roku przez pierwsze 5 lat. Właściciele tego typu nieruchomości są wedle zapisu art. 62. Prawa budowlanego zwolnieni z przeglądów co 5 lat. Jednak warto przyjrzeć się z uwagą temu, jakie są ogólnoprzyjęte wytyczne kontrolne, by zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz w uzyskać odszkodowanie z polisy w przypadku poniesienia szkód.

Dlaczego to takie ważne?

Pomiary elektryczne wykonywane co 5 lat lub częściej są istotne z najprostszego powodu. Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo! Regularne kontrole instalacji elektrycznych pozwalają na bieżąco wykrywać wszelkie nieprawidłowości, zanim te staną się poważnym zagrożeniem. Nikt przecież nie chce niespodzianki w postaci pożaru spowodowanego zwarciem, prawda? Ponadto bez stałego dostępu do prądu trudno byłoby nam wykonywać większość codziennych czynności. Jest też i druga strona medalu. Brak przeglądów w odpowiednim terminie uznane jest za wykroczenie i skutkuje naliczeniem kar finansowych.

Fot. PERANEK – kontrola instalacji elektrycznej co 5 lat

Komu zlecić wykonanie pomiarów elektrycznych?

Zgodnie z przywoływanymi wyżej zapisami ustawy o prawie budowlanym prace kontrolno-pomiarowe i protokoły pokontrolne powinni wykonywać fachowcy legitymujący się stosownymi uprawnieniami budowlanymi w danej specjalności, czyli, jak mówią przepisy – „osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.” To uprawnienia typu SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) w kategorii eksploatacji (E) i dozoru (D) weryfikowane co 5 lat.

Jaki powinien być efekt prac kontrolnych?

Pomiary elektryczne co 5 lat mają przede wszystkim chronić przed niebezpieczeństwem zwarć, spięć, przeciążeń sieci, pożaru, braku izolacji przewodów, porażenia prądem, braku uziemienia. W efekcie oględzin i pomiarów wykonywanych przez specjalistów otrzymujemy szczegółowy protokół z wnioskami pokontrolnymi, a w sytuacji zdiagnozowania usterek, także listę problemów do naprawy. Dokumentacja pomiarowa dołączana jest do księgi budynku. Warto wybrać takich specjalistów, którzy obok weryfikacji stanu instalacji, dokonają także kompleksowych napraw lub modernizacji.

Fot. PERANEK – prace kontrolno-pomiarowe

Prace kontrolno-pomiarowe PERANEK – wybierz 40 lat doświadczenia

Jeśli szukasz profesjonalistów, firma PERANEK z Warszawy jest do Twojej dyspozycji na terenie całego województwa mazowieckiego Specjalizują się oni w pracach kontrolno-pomiarowych, zapewniając kompleksowe usługi w zakresie sprawdzania stanu technicznego instalacji elektrycznych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i wykwalifikowanemu zespołowi PERANEK gwarantuje precyzję i bezpieczeństwo przeprowadzonych raz na 5 lat pomiarów elektrycznych. Co obejmuje usługa?

 • Pomiary rezystancji kabli
 • Pomiary rezystancji uziemień
 • Pomiary impedancji pętli zwarcia
 • Pomiary instalacji odgromowych
 • Badania wyłączników różnicowoprądowych
 • Pomiary natężenia oświetlenia
 • Protokół z wnioskami pokontrolnymi
 • Prace naprawcze (jako osobna wycena)

Jakość i rzetelność firmy PERANEK potwierdzają nagrody – Diamenty Forbesa i Gazela Biznesu

Dynamiczny i konsekwentny rozwój rodzinnej firmy przynosi zespołowi Marcina Peranka liczne wyróżnienia. W 2023 roku firma została doceniona w prestiżowym rankingu Pulsu Biznesu i dołączyła do grona najbardziej dynamicznych małych i średnich firm w Polsce. W marcu 2024 roku zasłużonym urodzinowym prezentem na 40-lecie firmy było włączenie przedsiębiorstwa do ekskluzywnego grona najbardziej dynamicznych małych i średnich firm w Polsce w rankingu Diamenty Forbesa 2024 w kategorii firm o poziomie przychodów od 5 do 50 mln PLN w województwie mazowieckim.

Fot. PERANEK – Gazela Biznesu 2023 i Diament Forbesa 2024

Wszystkie instalacje pod kontrolą z firmą PERANEK

Obok pełnej pomocy w realizacji inwestycji jako generalny wykonawca oraz podwykonawca prac elektroinstalacyjnych, a także prac pomiarowych, firma PERANEK buduje swoje doświadczenie również jako generalny wykonawca robót budowlanych wielobranżowych oraz w branży budowy serwerowni stacjonarnych i mobilnych, o czym więcej przeczytać można na stronie www.serwerownie.com.pl

Fot. PERANEK – budowa serwerowni i zakład instalacji elektrycznych

W zakresie prac elektrycznych i teletechnicznych i ustaleń, jakie pomiary elektryczne co 5 lat będą konieczne w naszej inwestycji, zapraszamy do kontaktu z ekspertami PERANEK i zapoznania się z pełną ofertą firmy na stronie www.peranek.pl

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien

Wśród rządkowych programów wsparcia szczególnie popularne są dwa: „Czyste Powietrze” oraz „Ciepłe Mieszkanie”. Każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie. Może być nim objęta wymiana okien, docieplanie budynków, jak również wymiana nieefektywnych kotłów grzewczych starego typu na nowsze, ekologiczne urządzenia.

Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”
Program „Czyste Powietrze” jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz wydzielonych z nich lokali mieszkalnych, które mają osobną księgę wieczystą. Dofinansowanie mogą uzyskać osoby, których dochody nie przekraczają określonych limitów. Od kwietnia 2024 roku wprowadzono możliwość ubiegania się o prefinansowanie dla osób o najniższych dochodach, co pozwala otrzyma
aż do 50% wartości dotacji jeszcze przed rozpoczęciem prac. Maksymalna suma, jaką można uzyskać, to 136 200 zł na jedną nieruchomość.
Wysokość dofinansowania w tym programie zależy od dochodów beneficjenta – niższe kwalifikują do wyższych wsparć. W zależności od skali dochodów, program rozróżnia trzy główne poziomy wsparcia, które odpowiadają różnym progom zarobkowym.
Jak więc widać, warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien w tym programie związane są jedynie z wysokością zarobków beneficjenta oraz prawem własności do danego lokalu.

Wymagania programu „Ciepłe Mieszkanie”
Z kolei program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest głównie do mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie jest dostępne dla właścicieli oraz najemców, a jego maksymalna kwota wynosi 41000 zł dla osób fizycznych i 375000 zł dla wspólnot.
Dla otrzymania dotacji kluczowe są zarówno wysokość dochodów, jak i lokalizacja budynku – szczególne wsparcie przewidziane jest dla mieszkań położonych w gminach o najwyższym poziomie zanieczyszczeń. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do wymiany okien czy montażu nowoczesnego urządzenia grzewczego w tym programie również jest kryterium dochodowe. Wysokość wsparcia (trzy poziomy) jest uzależniona od miesięcznych zarobków beneficjenta.

Dobre okna to podstawa!
Wymienione powyżej programy mają jasno i wyraźnie określone warunki, jakie należy spełnić, aby dostać dofinansowanie na wymianę okien i drzwi, kotłów grzewczych czy szeroko rozumianą termomodernizację. Warto jednak zwracać uwagę na to, jaki produkt kupujemy.
– Inwestycja w stolarkę, nawet jeśli jest ona wspierana rządowymi dopłatami, to wydatek, jaki ponosimy raz na wiele lat. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić, jakie parametry mają wybrane okna. Tym bardziej, że dotację można dostać tylko na takie produkty, które – jak wszystkie okna Vetrex – spełniają wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w zakresie Warunków Technicznych obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku. Dokument ten określa maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła, który dla okien i drzwi balkonowych wynosi 0,90 [W/(m2K)], a dla okien połaciowych – 1,10 [W/(m2K)] – mówi Jakub Malinowski z firmy Stoplast, będącej autoryzowanym salonem sprzedaży produktów marki Vetrex w Łodzi i jej okolicach.

Jakie okna do nowego domu, jakie do starszego budownictwa?
W ofercie Vetrex znajduje się kilka linii produktów, które równie dobrze sprawdzą się w nowym, jak i w starszym budownictwie. Dzięki świetnym parametrom stolarki, na wymianę okien można dostać o dofinansowanie, bo warunki nakreślone w wymienionym powyżej dokumencie spełniają one z nawiązką.
Do budynków, które mają szczególnie duże otwory okienne, polecane są okna V82. Mocna budowa profili oraz specjalnych wzmocnień zapewnia doskonałą statykę nawet w największych gabarytach stolarki. Wyróżniają się one ponadto innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które podnoszą standard mieszkania, jednocześnie redukując koszty użytkowania.
W modelu tym zastosowano profile VEKA, które dzięki swojej konstrukcji znacząco poprawiają izolacyjność cieplną. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła dla całego okna może osiągnąć nawet 0,77 W/(m²·K) przy zastosowaniu pakietu szybowego Ug=0,5 W/(m²·K) z ramką Master Therm.
System potrójnych uszczelek gwarantuje nie tylko szczelność, ale również doskonałą izolację akustyczną, co czyni model V82 idealnym wyborem dla osób mieszkających w hałaśliwych środowiskach lub ceniących sobie ciszę i spokój.

O ile w nowym budownictwie wybór stolarki okiennej jest niemal niegraniczony, to w starszych domach trzeba się dostosować do zastanych warunków. Ubiegając się o dofinansowanie do wymiany okien, spełnić trzeba nie tylko rządowe wymogi. Czasem zdarza się np., że mamy niewielkie otwory okienne bez możliwości ich powiększenia, a jednocześnie zależy nam na tym, aby jak najlepiej doświetlić wnętrza światłem dziennym.
– Takim inwestorom polecamy okna LUM’UP. Model ten charakteryzuje się niskim złożeniem ramy oraz wąskim słupkiem ruchomym, co nie jest tylko elementem estetycznym, ale przede wszystkim praktycznym. Takie rozwiązanie pozwala na stosowanie większych przeszkleń, przez co do wnętrz dociera więcej światła słonecznego. Dodatkowo dzięki pakietom szybowym o współczynniku Lt na poziomie aż 74% uzyskujemy efekt wysokiej przezierności szyb co sprawia, że pomieszczenia stają się jaśniejsze i optycznie większe – mówi Jakub Malinowski z firmy Stoplast.
Elegancja tego modelu okna wyraża się w smukłych liniach skrzydła okiennego i listwy przyszybowej, co dodatkowo podnosi walory estetyczne każdego wnętrza. Oczywiście okna LUM’UP są również wyborem praktycznym pod kątem izolacyjności termicznej. Ich wysokie parametry przewyższają normy UE obowiązujące od 2021 roku, co czyni je doskonałą inwestycją zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Specjalna konstrukcja profili umożliwia tworzenie dużych, stabilnych i sztywnych przeszkleń, nawet o nietypowych kształtach.

Dochody osób, które spełniają warunki, aby ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien, nie mogą zazwyczaj przekroczyć określonych kwot. Z tego powodu tacy inwestorzy często szukają również stolarki, która będzie miała przystępną cenę, a jednocześnie – bardzo dobre parametry.
– W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się okna V74. To sprawdzona, solidna konstrukcja, która wyróżnia się wysokim poziomem izolacji termicznej – może uzyskać Uw na poziomie nawet 0,79 W/(m²·K) oraz wysoki stopień izolacji akustycznej, dzięki czemu zapewnia komfort oraz spokój w każdym wnętrzu – mówi Jakub Malinowski.
Dodatkowym atutem okien V74 są innowacyjne zgrzewy V-Perfect, które zapewniają estetyczne wykończenie przez minimalizację widoczności łączeń narożników. Okna te sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych projektach domów i mieszkań, oferując nie tylko wygodę, ale i wyjątkową trwałość.

Nie tylko okna!
Inwestorzy, którzy spełniają warunki pozwalające ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien, mogą również skorzystać z dopłat do zakupu drzwi balkonowych/tarasowych, a także do drzwi zewnętrznych, które wraz ze stolarką okienną stanowią newralgiczne miejsca w budynku, bardzo narażone na powstawanie mostków termicznych.
– To właśnie przez okna i drzwi „ucieka” najwięcej ciepła, dlatego warto stawiać na stolarkę najwyższej klasy. Oferowane przez Vetrex systemy tarasowe przesuwne, takie jak energooszczędne drzwi odstawno-przesuwne Slide’Up i podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe Vetrex Motion to propozycja dla najbardziej wymagających osób, dla których obok parametrów liczy się też design – mówi Jakub Malinowski.

Oferowane przez Vetrex produkty to nie tylko okna, ale także drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. Również dla takiej stolarki są jasno określone wytyczne odnośnie maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła. W przypadku drzwi zewnętrznych wynosi on 1,30 [W/(m2K)], a dla drzwi i bram garażowych (w garażach ogrzewanych) – 1,30 [W/(m2K)].
W budynkach modernizowanych, ale także w obecnie wznoszonych domach energooszczędnych, budowanych zgodnie z nowymi wytycznymi, świetnie sprawdzą się np. drzwi zewnętrzne Vetrex Premium 70. Zamiast drewnianych ramiaków, zastosowano tu utwardzone tworzywo PVC, które tworzy dodatkową przekładkę termiczną. Za bardzo dobre parametry izolacji termicznej odpowiada też zamkniętokomorowa piana zaaplikowana pomiędzy płaszczami oraz ościeżnice z ciepłego aluminium.
Piana poliuretanowa posłużyła też producentowi do wykonania izolacji bram garażowych Vetrex 40 i Vetrex 60. Znajduje się ona wewnątrz paneli, które tworzą segmenty bram. Ich parametry poprawiają też uszczelki wsuwane w dolny panel, a także – w przypadku wersji Vetrex 60 – dodatkowe podwójne uszczelnienie panelu (w górnej i dolnej części).

Termomodernizacja i wymiana okien mogą być dużo bardziej przystępne dzięki dopłatom z rządowych programów, tym bardziej, że warunki dofinansowania nie są wygórowane. Wybierając produkty Vetrex, które na terenie Łodzi i w jej okolicach można zakupić w firmie Stoplast wraz z montażem, możliwe jest nie tylko skorzystanie z tych dotacji, ale również zapewnienie sobie wysokiej jakości i trwałości, niezależnie od tego, czy planujemy termomodernizację starszego domu, czy budowę nowego od podstaw.

Stoplast oferuje doradztwo, pomiary oraz montaż wysokiej jakości stolarki. Więcej informacji na stronie: https://stoplast.eu/

Remont stropu (drewnianego i na belkach stalowych)

Wyzwania podczas remontu stropu
Każda warstwa, którą odsłaniamy podczas prac modernizacyjnych w starych, zabytkowych obiektach, może ujawnić nie tylko ciekawostki konstrukcyjne, ale także przestarzałe metody, które kiedyś były normą w budownictwie. Odnawianie takich elementów to także praca z materiałami, które mogą być różnorodne i zaskakujące w swojej formie i funkcji.
Z tego powodu problemy, jakie pojawiają się w czasie prac remontowych dotyczą zarówno stropów drewnianych, jak i stropów na stalowych belkach nośnych.

Keramzyt niezastąpiony podczas remontu stropów
Podczas remontowania stropów często konieczne jest pozbycie się nierówności, które mogą wynikać z ugięć elementów konstrukcyjnych czy też być pozostałością po starych pokryciach podłogowych. W sytuacji, gdy deformacje są niewielkie, istnieje szereg metod naprawczych, takich jak stosowanie cienkowarstwowych, samopoziomujących zapraw (wylewek samopoziomujących). Niemniej, gdy wymagane są grubsze warstwy wyrównujące, konieczne staje się poszukiwanie innych, bardziej odpowiednich technik. Trzeba przy tym tak dobrać materiały, aby były one lekkie i nie obciążały nadmiernie konstrukcji remontowanego stropu drewnianego czy innego. Z drugiej strony – zastosowane technologie muszą się też po prostu opłacać, a zarazem zapewnić trwałość odnowionego stropu.
Idealnie do tego celu nadaje się lekkie kruszywo LECA®. Umożliwia ono stworzenie wyrównującej warstwy o dowolnej grubości, którą można następnie pokryć betonową wylewką lub płytami suchego jastrychu.
Wybór odpowiedniej frakcji keramzytu jest zależny od grubości planowanej warstwy izolacyjnej. Im cieńsza warstwa, tym drobniejszy powinien być użyty w danej realizacji keramzyt. Dla maksymalnego odciążenia stropu zaleca się wybór najgrubszych dostępnych frakcji kruszywa, które są jednocześnie lżejsze. Ponadto warto pamiętać, że izolacyjność akustyczna kruszywa, szczególnie od dźwięków powietrznych, zwiększa się wraz z jego masą. Z tego względu, dla uzyskania lepszej izolacji akustycznej, rekomenduje się stosowanie drobniejszych granulacji.

Remont stropu drewnianego
Remont stropu drewnianego to niemałe wyzwanie, bo trzeba zachować równowagę pomiędzy integralnością starych, nierzadko wręcz – archaicznych technik budowlanych a współczesnymi standardami i potrzebami użytkowymi.
Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak Leca® KERAMZYT, pozwala na znaczną poprawę właściwości izolacyjnych remontowanego stropu drewnianego, jednocześnie zmniejszając obciążenie konstrukcji. Kluczowym aspektem jest optymalizacja kolejnych warstw, które powinny mieć następujący układ (od góry):
1. Podłoże nośne, czyli płyta podłogowa wykonana z suchego jastrychu, która pełni funkcję nośną, izolując zarówno od dźwięków powietrznych, jak i zapewniając ochronę przeciwogniową.
2. Warstwa wyrównująca z Leca® KERAMZYTU podsypkowego (mieszanka drobnych ziaren okrągłych i przekruszonych), która pomaga wypoziomować ugięty strop, wprowadzając równocześnie dodatkową masę w celu poprawy izolacji akustycznej. Podsypka tłumi zarówno dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe (ciężar nasypowy jednego z najcięższych keramzytów to ~500 kg/m³). Kruszywo tworzy ponadto izolację przeciwogniową.
3. Szpryc cementowy lub geowłóknina jako materiał oddzielający różne rodzaje keramzytu, który przeciwdziała ich mieszaniu się.
4. Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L (średnioziarnisty lub gruboziarnisty) o ciężarze nasypowym ok. 300 kg/m³. Dzięki porowatej strukturze skutecznie tłumi dźwięki powietrzne.
5. Membrana paroprzepuszczalna lub papier woskowany – chroni przed przesypywaniem się kruszywa między deskami ślepego pułapu.
6. Deski ślepego pułapu (wsuwki).
7. Wełna mineralna – tłumi dźwięki powietrzne i izoluje przeciwogniowo.
8. Płyty gipsowo-kartonowe – zwiększają masę stropu, izolują dodatkowo od dźwięków powietrznych oraz chronią remontowany strop drewniany przed ogniem od spodu.
W rezultacie strop drewniany po remoncie z użyciem wspomnianych technologii nie tylko spełnia, ale często przekracza normy izolacyjności akustycznej, zapewniając lekkość konstrukcji i długotrwałą ochronę.
Istnieje ponadto możliwość dalszej poprawy izolacji akustycznej przez ułożenie mineralnej wełny akustycznej bezpośrednio pod płyty z suchego jastrychu. Wyniki badań dotyczących drewnianych stropów w konstrukcjach szkieletowych z tego rodzaju dodatkowym wypełnieniem wskazują na zwiększenie tłumienia dźwięków uderzeniowych o 7 dB, przy użyciu płyt z wełny szklanej ISOVER TDPT o grubości 2 cm.
Zastępując w remontowanym drewnianym stropie tradycyjnie stosowane materiały jak deski, polepa oraz tynk na deskowaniu i maty trzcinowe, a stosując w zamian suchy jastrych, keramzyt, wełnę mineralną oraz płyty g-k, można osiągnąć znacznie lepszą izolację akustyczną niż wymagają tego normy. Jednocześnie zyskuje się wyrównanie i wypoziomowanie stropu oraz zmniejszenie jego wagi.

Remont stropu na stalowych belkach nośnych
Stropy wsparte na stalowych belkach nośnych są typowym elementem konstrukcyjnym, jaki stosowano w budynkach z poprzedniego stulecia. Zbudowane są one ze stalowych belek dwuteowych i opartych o nie płyt międzybelkowych, które mogą być wykonane np. z cegieł, uformowanych w zbrojone płyty płaskie (strop Kleina), sklepienia (stropy odcinkowe) lub jako prefabrykowane elementy żelbetowe (strop WPS). W tego typu stropach za izolację akustyczną i termiczną odpowiadała zazwyczaj warstwa polepy, będąca mieszanką gliny z trocinami/sieczką i wapnem, suchym piaskiem, żużlem, żużlobetonem czy gruzem budowlany.
Relatywnie prosto można wyrównać taki strop – o ile pozwala na to jego stan i stopień zużycia eksploatacyjnego. Może okazać się, że konieczny jest gruntowny remont stropu, rozpoczynający się od usunięcia starych warstw i oceny kondycji konstrukcji nośnych. Na tej podstawie podejmowane są decyzje o dalszych krokach.
Najczęściej, aby możliwe było odciążenie konstrukcji, usuwa się ciężką polepę – w jej miejsce stosuje się materiał, który skutecznie zaizoluje strop termicznie i akustycznie, czyli Leca® KERAMZYT. Z uwagi na fakt, że kruszywo to jest o wiele lżejsze od polepy, nie przeciąża konstrukcji, a jednocześnie bardzo dobrze wypełnia pustą przestrzeń oraz nierówności.

Remont starego stropu to duże wyzwanie, zwłaszcza gdy upływ czasu i wieloletnia eksploatacja odcisnęły już wyraźnie swój ślad. Leca® KERAMZYT to materiał idealny do tego typu zadań – jest lekki, świetnie izoluje termiczne, skutecznie tłumi dźwięki uderzeniowe i powietrzne.
Korzyści te są szczególnie odczuwalne w przypadku remontu stropu drewnianego. Zastosowanie kruszywa tworzy dodatkową ochronę przed rozwojem pleśni i grzybów dzięki temu, że wewnątrz stropu zachowany jest swobodny przepływ powietrza. Keramzyt jest też nieatrakcyjnym materiałem dla gryzoni.
Nie ma konieczności przeprowadzania na budowie prac mokrych, jeśli pod płytami z suchego jastrychu zostanie wykonana podsypka z keramzytu. Dzięki temu prace remontowe są nie tylko efektywne, ale również mają szybszy przebieg.
Dodatkowo firma Leca Polska oferuje doradztwo techniczne, pomagając w projektowaniu i realizacji przedsięwzięć tak skomplikowanych, jak remont starego stropu.

Więcej informacji na stronie: www.leca.pl

Blachodachówka płaska w arkuszach – przykładowe ceny

Blachodachówka – konkurencyjna cenowo, funkcjonalna, elegancka

Jak wiemy, blachodachówki to złoty środek w systemach pokryć dachowych, zarówno w kontekście konstrukcji oraz jakości, jak i ceny czy estetyki. Wypełniają lukę między tradycyjnymi, droższymi i bardziej wymagającymi w montażu i eksploracji dachówkami ceramicznymi lub betonowymi a prostą blachą trapezową idealną do dużych powierzchni magazynowych, przemysłowych czy rolniczych. Lekki i trwały rdzeń z ocynkowanej stali jest zabezpieczony powłoką chroniącą przedkorozją, pleśnią, wilgocią, promieniowaniem UV. Dzięki niej blachodachówki są w stanie oprzeć się silnemu wiatrowi, przetrzymają ulewy i są bardziej odporne na wnikanie w strukturę dachówki brudu i pyłów. Ponadto dostępność blachodachówki w arkuszach w wielu wariantach kolorystyki powłok malarskich i opcjach wykończenia sprawia, że materiał sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i rustykalnych aranżacjach, zapewniając minimalistyczny wygląd dachu, zgodny z trendami nowoczesnej architektury.

Fot. Blachodachówka HANBUD Claro cięta na wymiar

Blachodachówka HANBUD Claro

Blachodachówka płaska w arkuszach ciętych na wymiar HANBUD Claro lub modułowa HANBUD Claro Modular spełnia te wymogi z naddatkiem. Prosta geometryczna forma, bez rozbudowanych przetłoczeń i dekorów dostosowana jest do montażu na dużych i mniejszych powierzchniach dachowych pod różnym kątem nachylenia (> 14°). W obu wariantach montażowych znajdziemy te same wzory, kolory oraz powłoki, co ułatwi bezproblemowe dopasowanie dachu do kolorystyki budynku, ogrodzenia i otoczenia.

Blachodachówka płaska w arkuszach – cięta na wymiar

W tym wariancie arkusze blachodachówki posiadają stałą szerokość, a długość ustalana jest indywidualnie pod kątem wymiarów połaci dachu. Największa długość oferowana przez producenta to 6 metrów. Plusem tego wariantu jest szybsze wykonanie pokrycia na prostych dachach o dużej powierzchni jedno lub dwuspadowych bez lukarn. Długie arkusze wymagają jednak szczególnej ostrożności w transporcie i bardzo precyzyjnych obliczeń, by nie mnożyć odpadów oraz nie generować dodatkowych problemów z obróbką na placu budowy. Spójrzmy na specyfikację techniczną blachodachówki w arkuszach ciętych na wymiar HANBUD Claro.

Fot. Specyfikacja techniczna blachodachówki HANBUD Claro ciętej na wymiar

Blachodachówka w arkuszach – modułowa

W celu zwiększenia pola zastosowania blachodachówek, producenci oferują także wariant modułowy. Tego rodzaju blachodachówka płaska w arkuszach produkowana jest w stałych wymiarach. Jeden moduł najczęściej nie przekracza powierzchni 1 m2. Łatwy transport na europaletach, proste magazynowanie, szybki montaż, brak widocznych łączeń, minimalizacja odpadu i bezproblemowe docinanie i dopasowanie nawet do bardzo fantazyjnych kształtów dachów to walory modułowych blachodachówek. Ten wariant rekomendowany jest także do dachów wielospadowych, które posiadają dużą ilość skosów i załamań. Uzyskamy podobny efekt wizualny jak w przypadku dachówek ceramicznych. Aby właściwie dobrać ilość arkuszy i precyzyjnie skalkulować cenę, należy do powierzchni połaci dachowej doliczyć 5% zapasu. Przyjrzyjmy się parametrom modułowej blachodachówki płaskiej ClaroModular.

Fot. Specyfikacja techniczna blachodachówki HANBUD Claro Modular

Blachodachówka w arkuszach – cena

W dobie dynamicznych zmian na rynkach cenniki wymagają częstych aktualizacji. Jak jednak wylicza producent blachodachówek HANBUD:

Najtańsze blachodachówki kosztują w 2024 roku około 47 zł brutto za m2 całkowity. Dotyczy to zarówno blachodachówki ciętej na wymiar, jak i blachodachówki modułowej. Najdroższa blachodachówka to koszt rzędu około 65 zł brutto za m2 całkowity. Do 50 zł brutto za m2 całkowity jest bardzo duży wybór produktów. [za Ile kosztuje blachodachówka? Cennik 2024 | HANBUD (hanbud-dachy.pl)]

Fot. Blachodachówka HANBUD Claro Modular

Od czaego zależy cena blachodachówek płaskich w arkuszach?

Cena blachodachówki w arkuszach HANBUD Claro zależy od kilku czynników: wariantu (cięta na wymiar/ modułowa), powierzchni niezbędnego do pokrycia dachu pokrycia, rodzaju wybranej powłoki zabezpieczającej (mat, połysk, Polar Mat, Green Coat), kolorystyki. W ofercie HANBUD znajdziemy aż 4 warianty pokrycia. Od standardowych powłok połysk, mat (w wersji pełnej, ultra lub częściowej) po zabezpieczenia premium, które przekładają się na 50 lat gwarancji producenta na blachodachówki. To eleganckie i subtelne połączenie połysku i matu – Green Coat oraz Polar Mat – chropowata powłoka przypominająca drobinki szronu, dająca efekt lekkiej modyfikacji barwy pod wpływem działania światła. Spójrzmy na przykładowe koszty blachodachówki Claro dla różnych wariantów powłok.

Fot. Powłoka gładka Green Coat (po lewej), powłoka Polar Mat (po prawej)

Cena – HANBUD Claro cięta na wymiar (wg cennika obowiązującego od 22.04.2024)

Ceny blachodachówki Claro ciętej na wymiar zaczynają się już od 45,83 do 49,94 zł za m2 całkowity. Taka cena dotyczy blachodachówek pokrytych powłokami mat i połysk. Ceny blachodachówek pokrytych powłokami premium zaczynają się od około 60 zł brutto za m2 całkowity.

Cena – HANBUD Claro Modular (wg cennika obowiązującego od 22.04.2024)

Cena brutto 1 arkusza Claro 350/30 (1 moduł) to koszt od 20,02 zł za połysk, #0,47 do 27,16 zł za powłokę Crown BT SSAB.

Cena brutto 1 m2 całkowitego Claro 350/30 (1 moduł) to koszt 45,51 za połysk, #0,47oraz 61,74 zl za powłokę Crown BT SSAB.

HANBUD – gdzie znajdziesz aktualną cenę blachodachówek w arkuszach?

 • Dokładne i aktualne ceny płaskich blachodachówek w arkuszach znajdziesz bezpośrednio u producenta w cenniku dostępnym online.
 • Jeśli potrzebujesz gotowych rozwiązań dopasowanych do konkretnych inwestycji, znajdź eksperta w swoim regionie. Sprawdź sieć sprzedaży HANBUD.
 • Możesz także skorzystać z wyceny online, co oszczędzi Twój czas.
Fot. Blachodachówka HANBUD Claro

HANBUD to nie tylko blachodachówki w arkuszach. Pełna oferta producenta w zakresie pokryć dachowych i ogrodzeń z blachy dostępna jest na stronie https://hanbud-dachy.pl/

Okna HST czy PSK, a może SLIDE design?

Okna HST czy PSK – co je łączy?

Zacznijmy trochę przewrotnie, czyli od tego, co wspólne dla obu systemów i co sprawia, że tak często decydujemy się na stolarkę tego typu nie tylko w domach, ale coraz częściej także w mieszkaniach. Okna HST lub PSK idealnie wpisują się w trendy nowoczesnej architektury ceniącej przestrzenie przestronne, pełne naturalnego światła i minimalistyczne w aranżacji. Aby uzyskać ten efekt, projektanci sięgają po elementy stolarki bazujące na dużych, często tworzących całe ściany przeszkleniach, które mimo znacznych gabarytów oraz ciężaru, są energooszczędne i otwierają się niezwykle lekko i płynnie poprzez przesuwanie skrzydła po odpowiedniej prowadnicy. Tym większy efekt, im doskonalej uda się zatrzeć granice między przytulnym wnętrzem domu a ogrodową lub tarasową strefą odpoczynku, gdy żadne okna czy drzwi nie ograniczają nam swobody i przestrzeni.

Co je różni?

Komfort i walory estetyczne idą tu jednak w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa i praktycznych udogodnień dla wszystkich członków rodziny. Okna HST czy PSK będziemy przecież codziennie otwierać i zamykać. Różnie też możemy definiować pojęcie dużych przeszkleń. A czasem decydujący o wyborze drzwi tarasowych będzie budżet. I tu docieramy do różnic między poszczególnymi systemami przesuwnymi. Czas więc skupić się na nich.

HST – systemy unoszono-przesuwne

HST jest skrótem z języka niemieckiego oznaczającym systemy unoszono-przesuwne. To zaawansowany mechanizm, który sprawia, że w trakcie odryglowania skrzydło ruchome jest lekko podnoszone i gotowe do przesuwania za skrzydło stałe. Dzięki temu jego ruch jest bardzo płynny i bez wysiłku można przesuwać duże, ciężkie przeszklenia o powierzchni nawet do 14m2 na rolkach po ukrytej w podłodze szynie. Po zamknięciu skrzydło opada, tworząc szczelne połączenie z ramą. Jeśli chcemy otworzyć skrzydło częściowo, wystarczy zatrzymać je w wybranym miejscu i opuścić klamkę. Niekwestionowanymi atutami systemów HST w porównaniu z PSK są: maksymalna wygoda obsługi, bardzo prosty i intuicyjny mechanizm, niski próg, obszerne przeszklenia i radość z pocztówkowego widoku każdego dnia. Nie uzyskamy tu co prawda klasycznego uchylenia okna, ale ilość zalet sprawia, że systemy HST są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez klientów.

PSK – systemy uchylno-przesuwne

Z kolei systemy PSK (skrót także związany z niemieckojęzyczną nazwą mechanizmu obsługi) idealne dla tych, którzy chcą połączyć funkcjonalność okien uchylnych z zaletami drzwi przesuwnych, dysponują mniejszym budżetem czy mniejszą przestrzenią. Trójetapowy system otwierania – odryglowanie, odstawienie skrzydła na ok. 10 cm, przesunięcie – sprawia, że mechanizm cały czas pracuje i przenosi ciężar. W związku z tym maksymalna waga skrzydła w systemach PSK to 200 kg przy wysokości okna do ok. 2,5 m. Atutem jest możliwość samego uchylenia skrzydła, co zapewni napływ świeżego powietrza i jednocześnie bezpieczeństwo najmłodszym członkom rodziny. Okna PSK w porównaniu z oknami HST są chętniej wybierane przez inwestorów, którzy podczas budowy domu szukają ekonomicznych rozwiązań. Nie zbudujemy z nimi również tak dużych przeszkleń, jak przy systemach HST.

Jakie jeszcze systemy przesuwne?

Okna HST to zatem większe przeszklenia, prostsza obsługa, niski próg i wyższa cena. Okna PSK z kolei to bardziej złożony i wymagający wprawy system otwierania, co sprawia, że uzyskamy tu mniejsze przeszklenia o niższej wadze skrzydła i wyższym progu, ale będą one w pełni uchylne. Popularność systemów przesuwnych sprawia, że wybór między oknami HST lub PSK nie wyczerpuje naszych możliwości. To naturalne, że chcemy więcej i nie zamierzamy z niczego rezygnować. Ani z większych okien, ani z subtelniejszych ram, ani z komfortu obsługi na co dzień przy zachowaniu pełnej szczelności, energooszczędności, odporności na intensywny wiatr czy izolacji akustycznej. Najlepsi producenci na rynku stolarki, w tym marka KRISHOME, wychodzą nam naprzeciw. Co jeszcze możemy wybrać w segmencie stolarki przesuwnej?

SKYLINE – bezramowe okna panoramiczne

Modele serii Skyline to crème de la crème wśród systemów przesuwnych. Luksusowe okna premium wyróżnia niemal jednolita tafla skrzydła, ze smukłymi profilami aluminiowymi subtelnie dzielącymi szyby, całkowicie ukryta rama oraz brak progu. Efekt? Każdy pokój zamienia się w galerię z najlepszymi widokami. Panorama miasta, morze, góry – cokolwiek mamy za oknem, niemal przenika do wnętrza.

SLIDE design – zalety HST w wariancie ekonomicznym

Producenci mają też coś specjalnego dla „praktycznych romantyków”, czyli złoty środek między oknami HST a PSK. Technologia slide to prostszy system przesuwu, co oznacza brak możliwości uchylenia oraz brak podnoszenia i opadania skrzydła w punkcie startu i mety. Jedno skrzydło przesuwa się równolegle do drugiego po prowadnicach. Część stała ma większą szybę, nie tracimy więc światła. Zachowana jest płynna praca skrzydła po smukłych szynach dająca efekt „ślizgu”. Obsługa jest więc także bezwysiłkowa. Mamy jednak dość wysoki próg, znany z okien PSK. Systemy slide łączą zalety HST i PSK, co sprawia, że są coraz częstszym wyborem wśród inwestorów.

Systemy przesuwne dostępne w Sieci Salonów KRISHOME

Energooszczędność, izolacja akustyczna i szczelność dzięki głębokim profilom i pakietom trzyszybowym to standard w ofercie polskiego producenta. Nie musimy więc martwić się o spełnienie norm technicznych. Dodatkowo możemy zautomatyzować pracę systemów, dodać specjalistyczne funkcjonalności oraz zabezpieczenia antywłamaniowe, blokady, kontaktrony czy pakiety dziecięce. W doborze optymalnego systemu drzwi przesuwnych możemy podążyć za wizją aranżacyjną. A zatem okna HST czy PSK, a może SLIDE design lub SKYLINE?

FEN 82 HST

Drzwi tarasowe FEN 82 HST zbudowane są z profilu o głębokości skrzydła 82 mm i ramy 194 mm oraz pięciu komór. Pozwala to osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw=0,76 [W/m2k]. Siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana dzięki specjalnej wkładce LiftUnit. Możemy też liczyć na próg zlicowany z podłogą. System wytrzyma silne obciążenia wiatrem na poziomie C2/B2, charakteryzuje się również wysoką wodoszczelnością. Model można uzupełnić o listwę wentylacyjną, którą rozszczelnimy przy zamkniętym oknie, by zapewnić prawidłowe filtrowanie powietrza i regulację wilgoci. W kwestii bezpieczeństwa w standardzie mamy 2-punkty antywyważeniowe. Dodatkowo możemy zamontować także system SOFT-CLOSE, blokujący możliwość zatrzaśnięcia dłoni.

FEN PSK

Systemy FEN PSK dostępne są w dwóch wariantach głębokości profili – 70 mm (skrzydło 78 mm) oraz 82 mm (5 i 6-komorowe). Zbudujemy z nimi drzwi przesuwne o szerokości przekraczającej 3 m i powierzchni do 8 m². Próg nie przekracza 7 cm, a okucia przystosowane są do obsługi skrzydeł o wadze do 200 kg. Trzy warianty obsługi – ręczna, automatyczna, półautomatyczna – pozwalają dobrać najwygodniejszy mechanizm otwierania i zamykania. Producent zadbał także o wzmocnienie statyki okien PSK, by umożliwiały długą eksploatację. Jeśli wybór między oknami HST a PSK wydaje się niewystarczający, KRISHOME ma także konkurencyjne alternatywy.

FEN SLIDE design

W modelach FEN SLIDE design producent zadbał także o element estetyczny, zaznaczony w nazwie – design. Celem było zapewnienie jak najbardziej smukłej konstrukcji możliwej do uzyskania w tej klasie systemów, będącej w stanie unieść jak największe przeszklenia. Z modelami SLIDE design stworzymy skrzydła o wadze nawet do 150 kg, wysokości okna 2,4 m, szerokości skrzydła ok. 3 m oraz z progiem o wysokości 7 cm. Ponadto system osiąga bardzo dobre parametry izolacji termicznej – Uw wynosi do 0,77 W/m2K.

Poza standardowym zastosowaniem w funkcji drzwi tarasowych model ten znajduje dla siebie atrakcyjne nisze. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych apartamentach na wynajem, gdy zależy nam na efekcie dużego przeszklenia, ale i uproszczonej obsłudze, która wytrzyma bez serwisowania intensywną eksploatację. Ciekawą opcją rekomendowaną przez producenta jest wykorzystanie systemów FEN SLIDE design jako okien kuchennych w przestronnych domach lub mieszkaniach, by sposób otwierania na kolidował z dostępem do typowych dla kuchni układów wyposażenia np. baterii, szafek, blatów.

SKYLINE – aluminiowe okna panoramiczne

Okna SKYLINE w ofercie KRISHOME oddają w pełni ekskluzywne parametry systemu. Całkowicie ukryte profile skrzydła drzwi, wąski słupek oraz płytka ościeżnica gwarantują efekt „szklanej ściany”. Profile wykonane są w konstrukcji 3-komorowej z dobrą izolacją termiczną. Maksymalna wysokość okna to aż 4 metry, skrzydło ruchome może ważyć nawet 1200 kg.

Niezakłócony widok i Gwarancja Spokoju z KRISHOME

Jeśli zastanawiasz się, który system najlepiej spełni Twoje oczekiwania, skorzystaj ze wsparcia ekspertów KRISHOME. Co zyskasz? Profesjonalną i kompleksową opiekę doradców, dzięki której oszczędzisz czas i pieniądze na dobór optymalnych elementów stolarki. Bezproblemowe zakupy doceniło już wielu klientów, przyznając marce Złoty Laur Konsumenta 2023 w kategorii „Sieć Salonów Stolarki Premium”.

Chcesz wiedzieć więcej o oknach HST lub PSK oraz systemach SLIDE design i SKYLINE? Zapraszamy bezpośrednio na stronę producenta www.krishome.pl

Obróbka blacharska dachu płaskiego, jednospadowego, dwuspadowego

Obróbka blacharska dachu płaskiego, jednospadowego, dwuspadowego – podstawowe funkcje

Odpowiednio dobrane i zamontowane obróbki blacharskie – zwane także opierzeniem dachu – podnoszą estetykę budynku i zapewniają jego profesjonalne wykończenie. Ale nie tylko względy estetyczne są tu istotne. Główną funkcją obróbek jest zabezpieczenie dachu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Deszcz, śnieg oraz wilgoć mogą przenikać przez najmniejsze szczeliny, co prowadzi do uszkodzenia konstrukcji dachowej, a także do problemów wewnątrz budynku, takich jak zawilgocenie ścian i sufitów, a nawet rozwój pleśni i grzybów. Obróbki przy kominach, okapach, kalenicach czy lukarnach skutecznie uszczelniają miejsca najbardziej narażone na przecieki, zapewniając ochronę w newralgicznych punktach pokrycia.

Obróbki blacharskie dachu płaskiego, jednospadowego czy dwuspadowego pomagają również chronić pokrycie przed silnym wiatrem. Prawidłowo zamontowane elementy stabilizują dach, dzięki czemu jest on bardziej odporny na ekstremalne warunki pogodowe, co zwiększa bezpieczeństwo całego budynku.

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości obróbek blacharskich, znacząco zwiększa się trwałość dachu. Ochrona przed wodą, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi sprawia, że jego konstrukcja jest mniej podatna na uszkodzenia. Inwestycja w dobrej jakości opierzenia to więc także oszczędność na przyszłych kosztach napraw i konserwacji.

Cel obróbek blacharskich dachu płaskiego, jednospadowego oraz dwuspadowego jest jednakowy: skuteczna ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi i zapewnienie trwałości konstrukcji.

Choć funkcjonalność obróbek jest najważniejsza, ich estetyka również odgrywa istotną rolę. Dostępne są różne rodzaje blach, wykończeń i różnorodne warianty kolorystyczne, dzięki czemu opierzenie można dopasować do każdego stylu architektonicznego budynku.

Obróbki blacharskie – trwała ochrona każdego dachu

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dachem płaskim, jednospadowym, czy dwuspadowym, obróbka blacharska jest wręcz niezbędna do jego ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych oraz zapewnienia trwałości. Wymienione niżej opierzenia stosuje się w przypadku wszystkich pokryć dachowych.

Istotnym zadaniem każdego dachu jest skuteczne odprowadzanie wody, z czym płaski dach może mieć większy – w porównaniu do dachów jednospadowych i dwuspadowych – problem, dlatego tak ważne jest wsparcie tej funkcji poprzez odpowiednie obróbki. Pomogą w tym pasy nadrynnowe i podrynnowe. Mocuje się je wzdłuż krawędzi dachu. Jak podpowiadają same nazwy, pas nadrynnowy – nad rynną, zaś podrynnowy – pod nią. Ten pierwszy nie tylko wspomaga odprowadzanie wody, ale też chroni przed jej wnikaniem pod pokrycie dachowe i zabezpiecza listwę czołową oraz ścianę budynku. Pas podrynnowy zapewnia odpowiednią ochronę ściany okapowej przed zachlapaniem przez wodę opadową, wypadającą poza obręb rynny. Dopiero na tak przygotowanym dachu dekarze montują samą rynnę.

Bardzo istotne są obróbki blacharskie stosowane przy kominach, stanowiących jedne z najbardziej newralgicznych miejsc na każdym dachu. Obróbka zabezpiecza przestrzeń pomiędzy pokryciem a kominem i pomaga odprowadzać wodę, która przy nim spływa. Jej zwieńczeniem jest blaszana listwa, którą montuje się w specjalnie do tego przygotowanym nacięciu. Daje ona pewność, że woda nie przedostanie się pod obróbkę.

Wiatrownice, kalenice, rynny – szczelny i bezpieczny dach

Powszechnie stosowaną obróbką blacharską na dachach jednospadowych i dwuspadowych jest wiatrownica. To obowiązkowy element zabezpieczający dach, stosowany przy każdym rodzaju pokrycia (ceramicznym, blaszanym, z gontu bitumicznego). Opierzenie to – tu chyba nikogo nie zaskoczymy – chroni dach przed uszkodzeniem, a nawet zerwaniem, podczas mocnych podmuchów wiatru. Stanowi też zabezpieczenie przed innymi warunkami atmosferycznymi, nawiewaniem śniegu pod pokrycie i wwiewaniem deszczu w głąb jego konstrukcji. Jej rodzaj w dużej mierze zależy od pokrycia, ale również od inwencji wykonawcy i potrzeb inwestora.

Fot. Przykładowe obróbki blacharskie Blachy Pruszyński

Jeśli mowa o wiatrownicy, to warto wspomnieć też o rynience odpływowej. To element montowany przy wiatrownicy, który dodatkowo wspiera system odprowadzania wody z dachu.

Kolejną obróbką blacharską dachu jednospadowego i dwuspadowego jest kalenica – zwana też gąsiorem – montowana na łączeniu dwóch połaci dachowych o przeciwstawnym nachyleniu. Kalenica zapewnia szczelność oraz odpowiednią wentylację zadaszenia.

Jeśli konstrukcja dachu jest bardziej skomplikowana, to przyda się też rynna koszowa. To element montowany na wewnętrznym połączeniu połaci dachu o różnym nachyleniu. Stosuje się ją, aby w łatwy sposób odprowadzać wodę opadową z wielu połaci jednocześnie.

Czy warto rozważyć typowe obróbki z oferty producenta?

Dawniej obróbki blacharskie wykonywane były tylko ręcznie, bezpośrednio na dachu. Dziś jednak rynek oferuje gotowe rozwiązania – zarówno uniwersalne, jak i przeznaczone do konkretnych pokryć dachowych.

Współcześnie dekarze korzystają z obu rozwiązań. Wykorzystują zarówno typowe obróbki, jak i wykonują je własnoręcznie z blachy płaskiej. Ten drugi przypadek ma miejsce szczególnie wtedy, gdy dach jest nietypowy i dość skomplikowany.

Istotnym czynnikiem w kontekście kompletnych rozwiązań systemowych jest funkcjonalność obróbek blacharskich. Wykonawcy cenią gotowe elementy za ich szybszy i prostszy montaż oraz za możliwość zredukowania do minimum ryzyka popełnienia błędów.

Kompleksowe instrukcje montażowe, dostarczane przez producentów, pozwalają na precyzyjne i efektywne wykonanie prac, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów, zarówno po stronie wykonawcy, jak i inwestora. Korzystanie z wysokiej jakości typowych obróbek minimalizuje ryzyko powstania nieszczelności dachu, co jest kluczowe dla jego trwałości, a także dla długoterminowej ochrony konstrukcji całego budynku. Wśród gotowych rozwiązań znajdziemy zarówno obróbki blacharskie dachu płaskiego, jednospadowego, jak i dwuspadowego.

Typowe obróbki blacharskie – Blachy Pruszyński

Firma Blachy Pruszyński to jeden z liderów wśród producentów stalowych pokryć dachowych. Posiada też jedną z najszerszych ofert w zakresie obróbek standardowych, a ostatnio wprowadziła na rynek nowoczesną wiatrownicę panelową. Kompleksowość oferty sprawia, że kupując materiały do pokrycia dachu, możemy jednocześnie “w pakiecie” dobrać wszystkie akcesoria dachowe, idealnie pasujące do wybranego pokrycia.

Fot. Nowości wśród obróbek blacharskich Blachy Pruszyński

Oferta jest naprawdę rozbudowana – znajdziemy w niej rozmaite obróbki blacharskie dachów płaskich, jednospadowych, dwuspadowych i innych. Są to m.in. – oprócz wspomnianych wiatrownic – rynienki odpływowe, listwy podkalenicowe, łaty okapowe wentylacyjne, rozmaite rynny koszowe i kalenice, pasy nadrynnowe oraz podrynnowe, pasy okapowe do membrany, bariery śniegowe i inne elementy. Tak szeroka oferta sprawia, że chyba nie sposób nie znaleźć w niej czegoś dla siebie.

Fot. Taśma kalenicowa siatkowa Blachy Pruszyński

Typowe obróbki producenta dzielą się na dedykowane oraz uniwersalne. Te pierwsze stworzone zostały przede wszystkim z myślą o konkretnych pokryciach dachowych. Obróbki uniwersalne z kolei – jak sama nazwa wskazuje – pasują w zasadzie do większości pokryć.

Nie tylko obróbki typowe

Mamy jednak możliwość zakupu nie tylko obróbek standardowych. Jako że indywidualny projekt może wymagać niestandardowych rozwiązań, firma Blachy Pruszyński realizuje również zamówienia na obróbki nietypowe – o zmienionych parametrach – oraz przemysłowe, przeznaczone do budynków wielkokubaturowych.

Wiatrownica panelowa – nowość w ofercie firmy Blachy Pruszyński

Firma Blachy Pruszyński posiada w ofercie różne modele wiatrownic, które można dopasować do rozmaitych stylów dachówek lub blachodachówek. Warto jednak pamiętać, że powinny one być stosowane w zestawie z rynienką odpływową, która zapewni odpowiednie odprowadzenie wody z połaci. Jak już wspomnieliśmy, wiatrownica to istotna obróbka blacharska dachu jednospadowego i dwuspadowego.

Fot. Wiatrownica panelowa Blachy Pruszyński

Wiatrownice panelowe produkowane przez firmę Blachy Pruszyński stanowią estetyczne wykończenie każdej połaci dachowej. Co odróżnia je od klasycznych wiatrownic? Tłoczone są one maszynowo z wykorzystaniem nowoczesnej linii produkcyjnej, co gwarantuje powtarzalność kształtu, precyzję wykonania oraz łatwość realizacji nawet dużych zamówień.

Wykonane są z blachy o matowej strukturze, w kolorach RAL 7016 oraz R033. Pasują do wszystkich dostępnych w ofercie blachodachówek dwumodułowych i ciętych na wymiar. Można je stosować nawet na dachach krytych pokryciami ciężkimi.

Podsumowując, obróbki blacharskie to nieodzowny element każdego dachu, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie go przed czynnikami atmosferycznymi, co bezpośrednio wpływa na trwałość i funkcjonalność całego budynku. Ponadto, odpowiednio dobrane i zamontowane opierzenia podnoszą estetykę konstrukcji i zapewniają jej profesjonalne wykończenie. Wybór wysokiej jakości obróbki blacharskiej dachu płaskiego, jednospadowego czy dwuspadowego to inwestycja w długowieczność i bezpieczeństwo każdego pokrycia.

Z całą ofertą producenta można zapoznać się na stronie: https://pruszynski.com.pl/

Płyty drogowe tymczasowe Road System

Płyty drogowe tymczasowe Road System to wszechstronne rozwiązanie dla każdego terenu. Sprawdzają się doskonale jako tymczasowe drogi dojazdowe na placach budowy domów, osiedli czy farm wiatrowych, gwarantując niezawodność i wytrzymałość w każdych warunkach. Łatwość utrzymania w czystości i komfort użytkowania to ich kolejne atuty, przez co są idealnym wyborem do zabezpieczania miejskich chodników podczas remontów, tworzenia tymczasowych ścieżek czy jako dojścia na plażę. To również świetny materiał do tworzenia ciągów komunikacyjnych na eventach i koncertach.
Z kolei na placach budowy płyty drogowe tymczasowe Road System umożliwiają utwardzenie terenu, co znacznie ułatwia transport materiałów i maszyn, a także chronią grunt przed uszkodzeniem, zapewniając bezpieczne warunki pracy.
Płyty Road System są nie tylko funkcjonalne, ale i ekologiczne, co czyni je idealnym wyborem dla szerokiej gamy projektów i inwestycji. Jedną z ciekawszych realizacji była budowa z płyt Road System drogi tymczasowej, która umożliwiła montaż okien w domu jednorodzinnym.

Płyty drogowe tymczasowe Road System – ratunek na grząskim terenie
W trakcie budowy domu jednorodzinnego na przedmieściach, problemem stało się bardzo błotniste otoczenie, które znacznie utrudniało wszelkie prace, zwłaszcza te wymagające precyzji, jak montaż okien. Firma, której zlecono instalację stolarki, postawiła warunek: inwestor musi zapewnić bezpieczny dojazd do posesji i zapewnić stabilne podłoże dla ciężkiego sprzętu budowlanego.
Zamiast wydawać pieniądze na budowę stałej drogi dojazdowej, która później miałaby zostać zlikwidowana, właściciel nieruchomości poszukiwał tymczasowego, ale równie skutecznego rozwiązania na gliniasty teren z wysokim poziomem wód gruntowych. Stała droga nie wchodziła w grę również dlatego, że miejsce to miało później zostać przekształcone w trawnik.

Optymalnym wyborem okazały się tymczasowe płyty drogowe Road System 400, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i łatwością instalacji. Rozwiązanie to zaproponował polski producent płyt czyli firma GEOPRODUCT BBG Sp. z o.o., oferująca zarówno sprzedaż płyt, jak również ich wynajem – z kompleksową usługą montażu i demontażu włącznie.
Co ważne – płyt można używać wielokrotnie, w odróżnieniu np. od płyt drewnianych, które po zrealizowaniu prac nadawałyby się jedynie do utylizacji.

Szybko, skutecznie, tanio
Grunt pod płytami został wyrównany, aby dodatkowo zabezpieczyć płyty Road System 400 przed błotem i rozłożono na nim geowłókninę drogową, która dodatkowo stabilizuje nawierzchnię.
Montaż całego odcinka, liczącego 40 metrów, został zrealizowany w mniej niż dwie godziny. Tak szybkie tempo pozwoliło na natychmiastowe rozpoczęcie prac związanych z dostawą i montażem okien. Tymczasowe płyty drogowe Road System 400 zapewniły nie tylko stabilny dostęp dla ciężkiego sprzętu, ale także stanowiły solidne podłoże dla dźwigu niezbędnego podczas instalacji stolarki okiennej.
Wartość wynajmu i instalacji tymczasowej drogi wyniosła około 4500 zł, co stanowiło zaledwie ułamek kosztów związanych z całą inwestycją – nie mówiąc już o możliwych zniszczeniach i wynikających z nich stratach finansowych. Kwota ta objęła wypożyczenie 34 płyt na 3 dni, ich transport, montaż oraz demontaż.

https://www.geoproduct.pl/realizacja/umocnienie-gliniastego-gruntu-podczas-montazu-okien/

Co więcej, dzień po zakończeniu montażu, firma GEOPRODUCT szybko zdemontowała drogę, przywracając teren do jego pierwotnego stanu w ciągu dwóch godzin.
Tymczasowe płyty drogowe Road System 400 stanowią więc nie tylko funkcjonalne, ale i ekonomiczne rozwiązanie, idealne dla projektów wymagających tymczasowej, ale stabilnej i wytrzymałej nawierzchni. Ich uniwersalność i łatwość montażu sprawiają, że to idealny wybór dla bardzo różnorodnych projektów budowlanych, od domów jednorodzinnych po większe przedsięwzięcia infrastrukturalne.

Film z montażu okien

Płyty Road System w dużych inwestycjach deweloperskich
W kwietniu br. firma GEOPRODUCT zainstalowała tymczasowe płyty drogowe Road System 400 na budowie nowego osiedla w Poznaniu, gdzie będą one wykorzystywane przez następne 2 lata. Developer zakupił je na własność, korzystając jednocześnie z usługi montażu świadczonej przez dostawcę płyt. Ich zastosowanie w tej realizacji było konieczne ze względu na wymóg miasta, które nałożyło obowiązek ochrony zabytkowej pruskiej nawierzchni, będącej drogą dojazdową do fortu. Miało to na celu jej skuteczne zabezpieczenie przed potencjalnymi uszkodzeniami w trakcie trwających prac budowlanych.

Dodatkowo, na terenie samej budowy firma GEOPRODUCT ułożyła osobną drogę tymczasową z płyt Road System 400, która jest przeznaczona do obsługi ruchu ciężarowego związanego z wykopami. Umożliwia ona ciężarówkom bezproblemowe wjeżdżanie na teren budowy, załadunek piasku oraz bezpieczny wyjazd, co znacznie usprawnia logistykę i minimalizuje ryzyko uszkodzeń infrastruktury.

Film z drogi na budowie

Zalety płyt drogowych tymczasowych Road System w skrócie:

 • Lekkość: płyty są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, przez co są znacznie lżejsze od tradycyjnych płyt betonowych. Dzięki temu ich transport i montaż jest łatwiejszy i szybszy, a co za tym idzie – tańszy oraz pozostawiający mniejszy ślad węglowy (dla przykładu – jedną ciężarówką można przewieźć ilość płyt wystarczającą do pokrycia 1000 mkw; aby ułożyć taką samą nawierzchnię z płyt betonowych, ciężarówka musiałaby obrócić… 17 razy!)
 • Łatwość montażu: płyty Road System nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu, a ich montaż może być wykonany ręcznie. Specjalny system łączenia  pozwala na szybkie i bezproblemowe układanie płyt.
 • Uniwersalność: płyty drogowe tymczasowe Road System mogą być stosowane na różnego rodzaju gruntach. Są odporne na warunki atmosferyczne, a także na duże obciążenia.
 • Możliwość demontażu: płyty Road System można bez problemu zdemontować i ponownie wykorzystać w innym miejscu. Jest to idealne rozwiązanie dla tymczasowych dróg dojazdowych lub chodników.
 • Ekologiczność: płyty produkowane są z tworzywa w 100% pochodzącego z recyklingu, a po użyciu mogą być ponownie przetworzone.
 • Możliwość wynajmu: dzięki oferowanej przez GEORODUCT usłudze wynajmu płyt, wraz z kompleksową obsługą obejmującą transport, montaż oraz demontaż, to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którzy potrzebują tymczasowego wsparcia tylko na okres realizacji projektu.

Więcej informacji na stronie: https://www.geoproduct.pl/

Wiata kontenerowa

Wykorzystanie kontenerów w konstrukcji wiaty – zrównoważony rozwój

Firma Polkont jest pionierem we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu i produkcji kontenerów. Dzięki swojemu zaangażowaniu w rozwijanie technologii jest w stanie dostarczać kontenery spełniające najwyższe standardy jakości oraz dostosowane do różnorodnych potrzeb. W ofercie firmy znajdziemy m.in. wiaty kontenerowe. Czym są i jakie mają zalety?

Wiaty z kontenerów to przede wszystkim zrównoważone wykorzystanie zasobów. Powstają one bowiem z recyklingowanych kontenerów morskich. Kontenery te – używane do transportu towarów na całym świecie – często tracą swoją wartość użytkową po kilku latach służby morskiej. Jednak ich ponowne wykorzystanie jako elementów konstrukcyjnych przyczynia się do redukcji ilości odpadów i obciążenia środowiska naturalnego. Dodatkowo, istnieje możliwość zastosowania ekologicznych materiałów izolacyjnych i energooszczędnych rozwiązań, co sprawia, że wiaty z kontenerów mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

Elastyczność w projektowaniu

Z racji swojej natury, kontenery są modułowe i przenośne, co daje projektantom ogromną elastyczność w kształtowaniu wiaty, w oparciu o potrzeby klienta. Możliwość łączenia modułów w różnych konfiguracjach sprawia, że wiaty kontenerowe można dostosować niemalże do każdego terenu i przeznaczenia. Co więcej, modułowość daje też możliwość rozbudowy lub modyfikacji wiaty w przyszłości.

Wiata kontenerowa a szybkość budowy

Szybkość budowy to kolejny atut wiat kontenerowych. Kontenery są gotowe do użycia, co eliminuje czasochłonne etapy budowy, takie jak wznoszenie ścian czy dachów. W porównaniu z tradycyjnymi metodami, które wymagają przygotowania fundamentów i montażu konstrukcji nośnej, budowa wiaty z wykorzystaniem kontenerów jest znacznie szybsza. Kontenery można umieszczać na odpowiednio wyrównanej i przygotowanej powierzchni, co eliminuje wiele prac przygotowawczych i pozwala na szybsze oddanie obiektu do użytku.

Wszechstronne zastosowanie

Wiaty kontenerowe znajdują zastosowanie w różnych obszarach – od przemysłowych, po rekreacyjne. Mogą być wykorzystywane np. jako magazyny, garaże, stanowiska serwisowe, warsztaty, przestrzenie wystawiennicze, a nawet jako miejsca spotkań społecznych. Wszechstronność czyni je atrakcyjnym wyborem dla różnorodnych projektów budowlanych.

Wykorzystanie kontenerów w konstrukcji wiaty to innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni, które łączy w sobie dbałość o środowisko, elastyczność, szybkość w budowie i uniwersalność. Ich wszechstronność sprawia, że są one coraz bardziej preferowanym przez architektów, deweloperów i klientów na całym świecie rozwiązaniem. Ekonomiczność i ekologiczność czynią je atrakcyjnym wyborem dla projektantów poszukujących nowoczesnych i zrównoważonych rozwiązań. W rezultacie wiaty z kontenerów stają się nie tylko praktycznymi strukturami, ale także inspirującymi elementami krajobrazu.

Nie tylko wiaty – garaże z kontenerów

Firma Polkont, jako ekspert i pionier we wdrażaniu różnego rodzaju rozwiązań opartych na modyfikacji kontenerów, oferuje nie tylko wiaty kontenerowe – ciekawych możliwości jest dużo więcej! Jedną z nich są bardzo praktyczne garaże z kontenerów izotermicznych. Ta opcja ucieszy każdego, komu zależy na solidnej ochronie samochodu przed zmiennymi i kapryśnymi warunkami atmosferycznymi, kradzieżą i innymi potencjalnymi zagrożeniami. A to wszystko w ekonomicznej, ekologicznej i mobilnej formie! Jak to możliwe?

 • Kontenery izolowane utrzymują stabilną temperaturę wewnątrz.
 • Posiadają wewnętrzną, solidną konstrukcję ze stali nierdzewnej, dzięki czemu stanowią trwałe zabezpieczenie np. przed pyłem czy niskimi temperaturami.
 • Mobilność i przenośność – w razie konieczności zmiany lokalizacji garażu, kontener izotermiczny oferowany przez Polkont można łatwo i szybko przenieść w inne miejsce. Jest to szczególnie istotne, jeśli prowadzimy dynamiczny tryb życia, często zmieniając miejsce pracy czy zamieszkania.
 • Gwarancja zabezpieczenia przed kradzieżą i aktami wandalizmu – zamknięty kontener stanowi efektywną barierę ochronną, zabezpieczającą pojazd przed potencjalnymi zagrożeniami.
 • Ekonomiczność – dostosowanie kontenera do indywidualnych potrzeb może być bardziej efektywne, co przekłada się na mniejsze koszty inwestycji. Brak konieczności budowy fundamentów czy infrastruktury związanej z tradycyjnymi garażami ma bezpośredni wpływ na koszty całkowite.
 • Jednocześnie korzystne koszty inwestycji idą w parze z solidną ochroną pojazdów.
 • Aspekty ekologiczne – zrównoważone wykorzystanie zasobów. Polkont daje kontenerom “drugie życie”.

Ponadto, garaże kontenerowe od Polkont oferują szeroki zakres opcji dodatkowego wyposażenia, takich jak np. zaawansowane systemy oświetleniowe, sprawne rozwiązania wentylacyjne czy też możliwość wyboru drzwi bocznych. To pozwala na jeszcze bardziej spersonalizowane dostosowanie konstrukcji do indywidualnych potrzeb właściciela.

Patrząc w przyszłość, można spodziewać się, że popularność wykorzystania kontenerów w szeroko pojętym budownictwie nadal będzie rosła, przynosząc ze sobą kolejne innowacje i możliwości w projektowaniu oraz tworzeniu struktur przestrzennych.

Więcej informacji na temat oferty można znaleźć na stronie: https://www.polkont.pl/

Program Czyste Powietrze – lista kotłów – ZUM

Program Czyste Powietrze – lista ZUM

Jak już wspomnieliśmy, w wielu krajach istnieją programy wsparcia finansowego dla osób decydujących się na zakup i montaż ekologicznych systemów grzewczych. Nie inaczej jest w Polsce. Dotacje i ulgi podatkowe mogą znacząco obniżyć koszty inwestycji, również w przypadku kotłów na pellet. Jednym z takich programów jest Czyste Powietrze. Aby jednak z niego skorzystać, wybrane przez nas urządzenie musi znajdować się na liście ZUM, funkcjonującej od 30 września 2020 r. Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów zawiera zestawienie pomp ciepła, kotłów na pellet, rekuperatorów oraz materiałów izolacyjnych, które spełniają kryteria programu Czyste Powietrze.

Warto jednak wiedzieć, że z końcem kwietnia br. weszły w życie istotne zmiany, które zaostrzyły wymogi dotyczące urządzeń grzewczych. Pod lupą znalazły się zwłaszcza pompy ciepła i kotły pelletowe. Każdy przyszły beneficjent programu powinien zatem zapoznać się z aktualną listą ZUM, aby uniknąć rozczarowania.

Nowelizacja spowodowała zmiany również dla producentów zainteresowanych sprzedażą swoich urządzeń osobom korzystającym z programu Czyste Powietrze. Ich kotły i pompy ciepła – już wcześniej wpisane na listę ZUM – muszą ponownie przejść weryfikację.

Czyste Powietrze – lista kotłów na pellet

Zgodnie z nowymi warunkami, na liście ZUM programu Czyste Powietrze mogą widnieć jedynie kotły na pellet (a także pompy ciepła), które przeszły badania przeprowadzone w niezależnych akredytowanych laboratoriach, zlokalizowanych na obszarze UE lub EFTA. Wyniki badań muszą być zgodne z danymi zawartymi w karcie produktu oraz na etykiecie energetycznej urządzenia. Które modele już widnieją na nowej liście kotłów programu Czyste Powietrze?

Kotły na pellet z możliwością dofinansowania

Działająca na polskim rynku od 45 lat firma Kotło-Pol Banasiak Sp.J. to producent wysokiej jakości kotłów na pellet, ekogroszek i C.O, a także maszyn rolniczych.

W ofercie znajdziemy m.in. nowoczesne kotły SLIMET, BIOVERT i EKOPEL, na które można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze – również po wejściu w życie nowelizacji. Są to urządzenia piątej klasy, spełniające wymagania EcoDesign. Zostały opracowane z myślą o wyśrubowanych, europejskich normach emisji spalin oraz maksymalnym wykorzystaniu wartości energetycznej aplikowanego opału – w tym wypadku pelletu. Model dobrze dobrany pod względem mocy do kubatury obiektu jest w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie użytkowników na ciepło. Kotło-Pol Banasiak Sp.J. produkuje kotły o szerokim zakresie mocy – od 10kW do 250kW.

Kotły na pellet SLIMET

Kotły z serii SLIMET to nowoczesne urządzenia przystosowane do spalania pelletu, spełniające wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5 według normy CSN-EN 303-5+A1:2023 i EcoDesign. SLIMET widnieje już na nowej liście kotłów programu Czyste Powietrze.

Fot. Kotlo-Pol Slimet na Zielonej Liście ZUM

Modułowa konstrukcja (wymiennik rurowy i zasobnik) pozwoliła stworzyć dwa warianty urządzenia: z osobnym zasobnikiem lub z zasobnikiem umieszczonym bezpośrednio nad wymiennikiem – co minimalizuje gabaryty, a tym samym otwiera możliwość montażu nawet w małych kotłowniach.

Kocioł na pellet SLIMET wyposażony jest w wysokiej jakości palnik KIPI z automatyczną zapalarką, rotacyjne oczyszczanie komory i wbudowaną dmuchawę. Eksploatacja urządzenia jest w pełni bezobsługowa – nowoczesny sterownik kontroluje proces spalania poprzez regulację pracy palnika i pomp C.O. oraz C.W.U.

Kocioł SLIMET cechuje się wysoką efektywnością cieplną i niską emisją substancji szkodliwych, co czyni go rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. W ofercie znajdziemy modele o mocach od 10 kW do 28 kW.

Kotły na pellet BIOVERT

Kolejnym kotłem z listy ZUM programu Czyste Powietrze jest BIOVERT, przystosowany do spalania pelletu o średnicy 6 lub 8 mm.

Fot. Kotlo-Pol model Biovert na Liście ZUM

Urządzenie zasilane jest automatycznym palnikiem samoczyszczącym z podajnikiem spiralnym, który sterowany jest zintegrowanym z nim regulatorem mikroprocesorowym. Kocioł BIOVERT cechuje wysoka efektywność cieplna (do 94%) oraz niska emisja substancji szkodliwych do atmosfery.

W palniku spala się tylko taka ilość paliwa, jaka jest konieczna do zrównoważenia aktualnego zapotrzebowania na ciepło ogrzewanego obiektu. Stałe produkty spalania (popiół) są na bieżąco usuwane do popielnika, podczas podawania kolejnych porcji paliwa. Urządzenie spełnia kryteria według normy PN – EN 303-5:2021-09.

Kotły na pellet EKOPEL

Na liście ZUM Czystego Powietrza znajduje się również kocioł na pellet EKOPEL. To kolejne urządzenie wykazujące niską emisję szkodliwych substancji, a zatem dostarczające ciepło nie tylko w sposób ekonomiczny i efektywny, ale również ekologiczny.

Fot. Kociol Ekopel Kotlo-Pol Banasiak Sp.J. 5klasa Ecodesign

Kocioł EKOPEL oparty jest na wymienniku rurowym, spełniającym restrykcyjne wymogi 5 klasy i EcoDesign według PN-EN 303-5:2021-09. Wyposażony został w samoczyszczący palnik pelletowy z automatyczną zapalarką, mechaniczne oczyszczanie komory, wykładkę ceramiczną komory spalania oraz wbudowaną dmuchawę. Proces spalania kontrolowany jest przez sterownik, który reguluje pracę palnika. Urządzenie posiada również wymiennik ciepła oraz zbiornik na pellet.

Inwestycja w kocioł pelletowy to krok w stronę zrównoważonego rozwoju, który przynosi korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska naturalnego. Decydując się na zakup, warto skorzystać z możliwości dofinansowania, sprawdzając jednak uprzednio, czy wybrany przez nas kocioł znajduje się na aktualnej, zaostrzonej liście ZUM programu Czyste Powietrze, tak jak np. kotły SLIMET, BIOVERT czy EKOPEL produkcji Kotło-Pol Banasiak Sp.J.

Z całą ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kotlopol.pl

Płytka elewacyjna long

Płytki elewacyjne – nowoczesne rozwiązanie o długich korzeniach

Dom to nie tylko dach nad głową. Choć to popularne wyrażenie ma wymiar metaforyczny żartobliwie można dodać, że dom to również elewacja. To właśnie ona, obok dachu, stanowi wizytówkę każdego domu. Nadaje mu charakterystyczny wygląd, nawiązując do różnych stylów architektonicznych – od tych retro, po najbardziej nowoczesne. Sposobów jej wykończenia jest wiele, a jednym z nich są płytki elewacyjne.

Same w sobie wcale nie są współczesnym wynalazkiem. Ich historia sięga aż starożytności, kiedy to Egipcjanie, Grecy i Rzymianie wykorzystywali kamienne oraz ceramiczne płyty do ozdabiania ścian świątyń, pałaców i willi. W średniowieczu, szczególnie popularne w architekturze gotyckiej i renesansowej, płytki już nie tylko zdobiły, ale także chroniły mury przed wilgocią i erozją. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że stanowiły one pierwowzór dla współczesnych płytek elewacyjnych, które – oprócz zapewnienia atrakcyjnej strony wizualnej, która potrafi być naprawdę spektakularna – skutecznie zabezpieczają budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Dobrze dobrane płytki mogą też poprawić izolacyjność termiczną i akustyczną budynku, co przekłada się na komfort użytkowania i oszczędność energii.

Podłużne, długie płytki elewacyjne long dostępne są w różnorodnych kolorach i fakturach, dzięki czemu umożliwiają tworzenie unikalnych kompozycji, podkreślających indywidualizm i charakter budynku – niezależnie od tego, czy chcemy nadać mu nowoczesny, czy klasyczny design.

Płytka elewacyjna long z oferty Elkamino Dom

Wykonane z wysokiej jakości cementu płytki elewacyjne long znajdziemy m.in. w ofercie Elkamino Dom – polskiej, rodzinnej firmy, specjalizującej się w produkcji materiałów wykończeniowych do aranżacji wnętrz i elewacji. Dzięki szerokiej gamie kolorów, wzorów i tekstur, płytki te pozwalają na realizację niemal każdej wizji architektonicznej – od nowoczesnych, po klasyczne. Wszechstronność, wytrzymałość oraz różnorodna estetyka sprawiają, że są doskonałym wyborem zarówno dla nowoczesnych, jak i klasycznych projektów. Co więcej, płytki z oferty Elkamino Dom nadają się również do wykończenia elementów wnętrz.

Nowoczesne płytki elewacyjne z serii Long – Classic, Vertical, Niva oraz Long Gładki – dostępne są w różnych odcieniach szarości i grafitu oraz w kolorze białym i ecru.

Płytki Long Niva i Long Gładki mają wymiary: 5,4cm wysokości, 50,4cm długości oraz 2cm grubości, zaś Long Vertical – odpowiednio: 5,4cm x 3,6cm x 2cm.

Bezfugowy montaż – praktyczne rozwiązanie

Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w płytkach Long produkcji Elkamino Dom jest bezfugowy sposób układania. Ma to znaczący wpływ na estetykę elewacji, eliminując widoczne linie podziału, które mogą zakłócać spójność wizualną. To również oszczędność czasu i materiałów, co z kolei bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów montażu.

Płytka elewacyjna Long Classic

Podłużne płytki elewacyjne Long Classic to bardzo dobre rozwiązanie do wykańczania ścian zewnętrznych domu. Różnorodność asortymentu umożliwia wykonanie ciekawych, niestandardowych, nowoczesnych lub tradycyjnych realizacji. Struktura powierzchni płytek nawiązuje do natury – nierówności kamienia naturalnego. Producent zaleca montaż płytek Classic z zastosowaniem fugi.

Nowoczesna odsłona stylu retro

Choć style w budownictwie zmieniają się jak w kalejdoskopie i wciąż ewoluują, niektóre materiały, używane w budownictwie od wieków, są jednak ponadczasowe. Idealnym przykładem jest cegła. Ceglana elewacja buduje dostojny klimat wypełniony duchem historii, co sprawia, że zainteresowanie tym rozwiązaniem wciąż jest żywe. Dużą popularnością w naszym kraju cieszą się m.in. cegły staropolskie, ale też np. płytki ceglane rzymskie, dworskie czy gotyckie.

Miłośnikom tego stylu przypaść do gustu mogą płytki elewacyjne Long Retro, stylizowane na starą cegłę. To nowoczesna odpowiedź na tradycyjne zapotrzebowanie. Dzięki wiernemu odwzorowaniu wyglądają równie dobrze jak ich pierwowzory, jednocześnie są bardziej trwałe i łatwiejsze w utrzymaniu. Wielbiciele stylu retro, loft czy vintage równie chętnie dekorują w ten sposób także wnętrza swoich domów. Tu mamy dobrą informację – płytkami można wykończyć też elementy ścian wewnętrznych.

Spektrum kolorystyczne jest naprawdę imponujące – każdy inwestor poszukujący nowoczesnego rozwiązania w klasycznym, ceglanym stylu, z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Płytki elewacyjne Long Retro dostępne są bowiem we wszystkich kolorach innych płytek z oferty Elkamino Dom – Stara Cegła – od tych najbardziej tradycyjnych, przez białe, ecru, szare, brązowe, grafitowe, czarne, a nawet turkusowe czy lazurowe! Znajdziemy tu również kolory nawiązujące do rozmaitych, konkretnych stylów retro, takich jak np. włoski, dworski, klasztorny, staropolski czy gotycki.

Podsumowując, płytki elewacyjne long to doskonały sposób na poprawę wyglądu i funkcjonalności budynku. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz szerokiej gamie dostępnych materiałów i wzorów, pozwalających na dopasowanie do każdego stylu architektonicznego, pozostają jednym z najbardziej popularnych elementów wykończeniowych w budownictwie.

Z pełną ofertą Elkamino Dom można zapoznać się na stronie: https://elkaminodom.pl/

Piec i kominek akumulacyjny z rozprowadzeniem ciepła

Nowoczesne i energooszczędne źródło ogrzewania domu
Każdy z nas chciałby, aby jego dom był przytulny, wygodny i energooszczędny. Marzenie wielu z nas – kominek – z pewnością nadaje naszemu „gniazdku” przyjemnego charakteru. Trudno wyobrazić sobie coś bardziej relaksującego niż widok płonącego ognia w kominku, gdy na dworze panuje mróz. Tradycyjne kominki nie należą jednak do wysoce energooszczędnych i trudno traktować je jako podstawowe źródło ogrzewania. Natomiast nowoczesna technologia, czerpiąc z tradycji pieca kaflowego, pozwoliła stworzyć systemy grzewcze nazywane piecokominkami, które łączą w sobie funkcje tradycyjnego pieca pokojowego (kaflowego) z funkcjami nowoczesnego kominka i mogą stanowić podstawowe źródło ciepła w domu, wygodne w obsłudze, ekologiczne i energooszczędne.

Czym są piecokominki akumulacyjne?
Są to urządzenia umożliwiające skuteczne i stabilne ogrzewanie domu. Wytworzone podczas spalania drewna lub pelletu ciepło oddają bez potrzeby zasilania prądem, w sposób powolny, grawitacyjny i dopasowany do potrzeb grzewczych konkretnych pomieszczeń. Mając zdolność do magazynowania ciepła, w sposób długotrwały utrzymują komfortową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, do których ich budowniczy – zdun, rozprowadził ciepłe powietrze lub wodę.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, które emitują ciepło konwekcyjnie tylko podczas palenia się w nich ognia, piecokominki akumulacyjne jeszcze przez długi czas po zgaszeniu ognia uwalniają stopniowo zmagazynowane w nich ciepło do otoczenia. Czyni to je łatwiejszym w obsłudze, bardziej przyjemnym i energooszczędnym systemem grzewczym w porównaniu do ich nieakumulacyjnych odpowiedników. Ponadto, możemy cieszyć się jednocześnie urokiem ognia jak z tradycyjnego kominka i zarazem nowoczesną technologią grzewczą, która zapewnia od 8 do nawet 24 godzin bezobsługowego ogrzewania wszystkich pomieszczeń w domu. Taki sposób ogrzewania jest możliwy dzięki zastosowanemu do ich budowy kompozytowi szamotowemu, tzw. akubetowi. Wyróżniają go 3-krotnie wyższe – w stosunku do tradycyjnego szamotu – parametry grzewcze. Dawniej, gdy branża zduńska nie dysponowała jeszcze materiałami akumulacyjnymi o podobnie podwyższonych parametrach grzewczych i stosowała głównie zwykłe cegły szamotowe i glinę do ich łączenia, do ogrzewania całego domu lub mieszkania konieczne było wybudowanie przez zduna kilku piecy kaflowych, a potem palenie w każdym z nich.

Współcześnie jeden piecokominek akumulacyjny jest już w stanie ogrzewać wszystkie pomieszczenia domu, w tym to, w którym jest zamontowany w sposób bezpośredni przez promieniowanie podczerwone, a pozostałe w sposób pośredni poprzez grawitacyjny system dystrybucji gorącego powietrza lub wody. Ciepło z rozgrzanego akumulacyjnego piecokominka rozchodzi się jeszcze długo po wygaszeniu ognia i jest rozprowadzane poprzez system kanałów powietrznych lub przez system ogrzewania wodnego (podłogowego lub z grzejnikami ściennymi). Współczesne piecokominki zapewniając główne, a zarazem najtańsze źródło ogrzewania domu, uzasadniają sensowność inwestycji w tego rodzaju technologię indywidualnego ogrzewania biomasą drzewną – największym polskim źródłem odnawialnej energii (OZE).

Kominek akumulacyjny z rozprowadzeniem ciepła (piecokominek) produkcji Cebud, z innowacyjną hybrydową technologią spalania gazu drzewnego

Firma Cebud – znany europejski producent prefabrykowanych piecokominków i kominków akumulacyjnych z Akubetu opalanych drewnem, we współpracy z włoską firmą Blucomb, wprowadził na rynek nową, ciekawą technologię hybrydowych pieców i kominków, która umożliwia spalanie nie tylko drewna, ale również gazu drzewnego generowanego z pelletu.

 

Co ją wyróżnia? Przede wszystkim rozdzielenie procesu spalania na dwa etapy, polegające, w pierwszej kolejności, na zgazowaniu pelletu drzewnego zasypanego do specjalnej konstrukcji komory mikrogeneratora gazu, a następnie na spalaniu – już w komorze paleniskowej pieca czy kominka – wyłącznie wytworzonego wcześniej gazu drzewnego. W ten sposób do produkowanych już wcześniej przez Cebud ponad 80 modeli palenisk piecowych, opalanych wyłącznie drewnem, doszło drugie tyle palenisk hybrydowych. Jest wśród nich również najnowsze „dziecko” Cebudu – najmniejszy, wolnostojący kominek akumulacyjny, tzw. koza. Wyróżnia się łatwością w montażu, ponieważ buduje się go z prefabrykowanych, „skrzyniowych” elementów, które nadają mu dodatkowo bardzo nowoczesny wygląd. Choć waży około 600 kg i zapewnia aż 8-12-godzinny okres grzewczy dla jednego dużego pomieszczenia (do 100 m2), jest najtańszym kominkiem akumulacyjnym produkowanym przez Cebud. Potwierdzona niskoemisyjność spalania gazu drzewnego jest na poziomie spalania gazu ziemnego, a przy spalaniu drewna znacznie niższa od granicznych wymagań Ekoprojektu. Ponadto, jako OZE z biomasy drzewnej, charakteryzuje się zerowym bilansem emisji CO2, przez co pozwala w najbardziej ekonomiczny sposób realizować cele europejskiego Zielonego Ładu.

Wszystkie produkowane przez Cebud piecokominki i kominki akumulacyjne, charakteryzuje całkowite uniezależnienie od zasilania prądem elektrycznym, w długim i bezobsługowym okresie grzewczym całych budynków i mieszkań.

Wraz z rosnącym dziś zainteresowaniem efektywnymi i ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi OZE, wygodne w użytkowaniu piecokominki i kominki akumulacyjne z rozprowadzeniem ciepła, mogą stać się coraz bardziej interesującą propozycją dla wszystkich poszukujących głównych lub alternatywnych odnawialnych źródeł energii cieplnej. Piecokominki firmy Cebud zapewniają główne i stabilne, niezależne od pogody czy pory dnia, indywidualne ogrzewanie całego domu.

Z ofertą Cebud, którą doskonale można łączyć z wszystkimi grzewczymi technologiami OZE, można zapoznać się na stronie: https://cebud.eu/

Wiata śmietnikowa przy domu

Wiata śmietnikowa – potrzebna czy zbędna?

To oczywiste dla każdego – śmieci były, są i będą, więc nie da się obyć bez miejsca do ich składowania.  Niektórym wystarczą “zwykłe” kosze na śmieci przed domem, inni dostrzegają mankamenty takiego rozwiązania. Wystarczy mocny podmuch wiatru, a kosz się wywraca, wyrzucając z siebie śmieci, które zaczynają “żyć własnym życiem” i wędrować po całym ogrodzie czy podwórku. Nie tylko dodaje nam to dodatkowej pracy, ale i odbiera estetykę naszej prywatnej przestrzeni. Czy warto zatem postawić na wiatę śmietnikową?

Na pewno jest to korzystne chociażby z kilku powodów. Wiata śmietnikowa to praktyczne rozwiązanie dla utrzymania porządku i czystości wokół domu. Można dzięki niej wygodnie segregować odpady. Chroni śmieci przed deszczem, wiatrem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Spełnia więc swoje podstawowe funkcje, ale wiadomo – od dzisiejszych rozwiązań oczekujemy zwykle dużo więcej.

Może zatem ucieszyć fakt, że współczesna wiata śmietnikowa obok domu to również element wpisujący się w estetykę otoczenia. Konstrukcje dostępne są w różnorodnych wzorach i kolorach, co pozwala dopasować je do stylu architektonicznego domu oraz otoczenia. Dobrze zaprojektowana i estetycznie wykonana wiata śmietnikowa może harmonijnie komponować się z resztą przestrzeni.

Czym kierować się przy wyborze wiaty śmietnikowej?

Ta kwestia z pewnością nie należy do skomplikowanych. Przy wyborze wiaty śmietnikowej obok domu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak:

 • rozmiar i pojemność: wiata powinna mieć odpowiednie wymiary, by pomieścić taką ilość odpadów, jaką produkuje nasze gospodarstwo domowe.
 • materiał: istnieje wiele rodzajów materiałów, z których wykonuje się wiaty śmietnikowe, w tym drewno, metal, tworzywa sztuczne czy też aluminium. Ważne jest, aby materiał był trwały, łatwy w utrzymaniu czystości oraz odporny na warunki atmosferyczne.
 • design i kolorystyka, aby wiata harmonijnie komponowała się z otoczeniem domu.
 • funkcjonalność, np. dostępność drzwiczek, uchwytów na worki czy pojemników na odpady
 • montaż i konserwacja: warto pamiętać, aby sprawdzić, czy wiata jest łatwa w montażu i utrzymaniu czystości.

Wiata śmietnikowa przy domu firmy Konstal

Konstal – producent blaszanych garaży – rozszerzył swoje portfolio o funkcjonalne, blaszane wiaty śmietnikowe. Projektantom przyświecał cel, aby rozwiązanie było zarówno proste i tanie, jak i eleganckie. Wszystkie z blaszanych wiat mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Modele dostępne są w wielu rozmiarach, a jeśli zajdzie taka potrzeba, na specjalne życzenie można zamówić konstrukcję o niestandardowych wymiarach.

Wiaty śmietnikowe z linii SUPERLINE wykonane są z profili ocynkowanych z obróbkami blacharskimi maskującymi konstrukcję. Zwieńczone zostały dachem ze spadem do tyłu z blachy trapezowej w kolorze matowego ciemnego grafitu. Również grafitowe ściany oraz brama są uzupełnione nowoczesnymi wstawkami z blachy w kolorze jasnego orzecha. Konstal zadbał też o to, aby były one bezpieczne w użytkowaniu – ostre krawędzie blachy zostały w specjalny sposób zagięte.

Kolejna propozycja – wiaty śmietnikowe z linii EXTRALINE – posiadają podobne parametry jak SUPERLINE. Różnią się od nich designem – choć tu również postawiono na ciemny grafit z nowoczesnymi wstawkami z blachy w kolorze jasnego orzecha. Konstrukcja o wymiarze 2×2 m może pomieścić 8 standardowych koszy o pojemności 120 L lub 4 o pojemności 240 L. Wykonana jest z profili ocynkowanych z obróbkami blacharskimi maskującymi konstrukcję.

W ofercie znajdziemy także śmietnikową zabudowę o wymiarach 130cm x 80cm, mogącą pomieścić 2 kosze o pojemności 120 L. Za mało? Nic straconego. Dostępne są też większe zabudowy – na 3 do 5 koszy. Tu również zastosowano panele zapewniające nowoczesny wygląd. Zabudowa wyposażona jest też w klapę z uchwytem i siłownikami ułatwiającymi otwieranie.

Podsumowując, wnioski są jasne – posiadanie wiaty śmietnikowej blisko domu to nie tylko kwestia praktyczna, ale także estetyczna. Dobrze zaprojektowana i funkcjonalna wiata może jednocześnie poprawić wygląd posesji, jak i pomóc utrzymać porządek. Przy wyborze konstrukcji warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wymiary, ale i właśnie na wspomnianą estetykę, funkcjonalność oraz materiał, z którego jest wykonana. Tak dobrana wiata śmietnikowa sprosta praktycznie wszystkim naszym oczekiwaniom i będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat.

Z pełną ofertą firmy Konstal można zapoznać się na stronie: https://www.konstal-garaze.pl/

Pomysł na zadaszenie tarasu

Pomysł na zadaszenie tarasu – profile izolowane termicznie

Taras w nowoczesnym stylu łączy funkcjonalność z estetyką, wykorzystując innowacyjne technologie i projekty. Możliwości aranżacji jest wiele. Zadaszenie tarasu to nie tylko praktyczny dodatek, ale również element, który może zmienić wygląd i funkcjonalność przestrzeni na zewnątrz domu. Bez względu na to, czy chcesz stworzyć przytulne miejsce do relaksu, czy funkcjonalną przestrzeń do spotkań towarzyskich, istnieje wiele pomysłów na zadaszenie tarasu, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Jedną z możliwości jest np. zyskujący na popularności ogród zimowy. To nie tylko wyrazista ozdoba zewnętrzna, ale także miejsce, które zachęca do odpoczynku pośród zieleni nawet w szare i chłodne dni.

Firma Bewi proponuje profile przeznaczone do wykonania dowolnych kształtów zadaszeń do ogrodów zimowych: 3-komorowe systemy izolowane termicznie TS (seria Veranda E, Classic oraz Exclusiv). Cechują je ciekawe kształty o różnych przekrojach w zależności od wymagań statycznych oraz termicznych. Systemy pozwalają na dowolne projektowanie i wykonanie, w oparciu o potrzeby i preferencje klienta.

Istnieje możliwość zastosowania profili z komorami izolacyjnymi wypełnionymi pianą termoizolacyjną do ogrodów o specjalnych wymaganiach termicznych, a także możliwość wykonania zadaszeń zakończonych rynną lub okapem.

Pozostałe cechy systemów:

 • grubość pakietu szyb dachowych nawet do 54mm,
 • ponad 100 typowych kształtów zadaszeń,
 • pełna gama kolorów z palety RAL, lakiery strukturalne oraz drewnopodobne,
 • bogaty wybór dodatkowych elementów: okna dachowe uchylne lub przesuwne, wyłazy dachowe, obudowy rur odprowadzających wodę, blendy ozdobne rynien, cały system profili do prowadzenia instalacji oświetleniowych halogenowych oraz LED.

Systemy zadaszeń nieizolowanych termicznie – TS seria T oraz Veranda

Kolejnym pomysłem na pokrycie tarasu są profile nieizolowane termicznie, które również znajdziemy w ofercie firmy Bewi. Systemy TS przeznaczone są do wykonania dowolnych kształtów zadaszeń oraz zimnych zabudów tarasów.

Profile charakteryzują ciekawe kształty o różnych przekrojach – w zależności od wymagań statycznych. Kilka przekrojów krokwi dachowych, rynien i innych profili pozwala na dowolność w projektowaniu i wykonaniu w zależności od potrzeb i preferencji klienta. Istnieje możliwość wykonania zadaszeń zakończonych rynną lub okapem.

Cechy systemów:

 • ponad 100 typowych kształtów zadaszeń,
 • pełna gama kolorów z palety RAL, lakiery strukturalne oraz drewnopodobne,
 • bogaty wybór dodatkowych elementów: okna dachowe, wyłazy dachowe, obudowy rur odprowadzających wodę, blendy ozdobne rynien, cały system profili do prowadzenia instalacji oświetleniowych halogenowych oraz LED.

Podsumowanie

Taras jest miejscem, które może stać się oazą spokoju i relaksu. Projektując go, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność, estetykę oraz harmonię z otaczającą przyrodą. Jednym z użytecznych pomysłów jest właśnie zadaszenie tarasu – izolowane termicznie (polecane do ogrodów zimowych) lub bez izolacji. Dzięki niemu taras może stać się Twoim ulubionym miejscem w domu, w którym możesz uciec od zgiełku codzienności i cieszyć pięknem natury również podczas mniej sprzyjającej aury.

Z pełną ofertą firmy Bewi można zapoznać się na stronie: https://bewi.com.pl/