Jaki klimatyzator do mieszkania w bloku?

Kiedy za oknem upał staje się nie do zniesienia, dobrze dobrany klimatyzator zapewni nam optymalne warunki temperatury i wilgotności. Ale co wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora do mieszkania w bloku lub domu?

Na co zwrócić uwagę?

Ogromny wybór różnego rodzaju urządzeń klimatyzacyjnych na rynku na pewno nie ułatwia zadania. Aby dobrać odpowiedni klimatyzator do mieszkania w bloku lub domu, warto wziąć pod uwagę przynajmniej kilka kryteriów, takich jak: wielkość pomieszczenia, klasa efektywności energetycznej, wymiary czy poziom generowanego hałasu.

  • Wielkość pomieszczenia a moc klimatyzatora

Moc klimatyzatora dobieramy w zależności od wielkości i liczby pomieszczeń w domu, liczby osób przebywających w pomieszczeniu, poziomu nasłonecznienia czy też liczby okien w danym pomieszczeniu.

  • Wydajność energetyczna

Najbardziej ekonomiczne klasy energetyczne – czyli te, które zużywają najmniej energii elektrycznej – mają oznaczenie A (A+, A++, A+++). Wybór urządzeń o wyższej klasie
przekłada się na niższe rachunki za prąd.

  • Głośność pracy

Przed zakupem klimatyzatora warto sprawdzić, czy odpowiada nam dany poziom głośności pracy urządzenia. Wiele z nich posiada wśród swoich funkcji tryb cichy (np. sleep mode), który ogranicza generowany przez nie dźwięk.

  • Wymiary urządzenia

Warto zwrócić uwagę na kompaktowość urządzenia, zarówno pod względem wymiarów, jak i wagi. Zamontowanie dużych jednostek wewnętrznych w małych pomieszczeniach może stanowić problem.

  • Czynnik chłodniczy

W zależności od rodzaju czynnika chłodniczego możemy mówić o mniejszym lub większym wpływie na efekt cieplarniany.

Split czy multi split?

W ofercie Lindab znajdziemy szeroką gamę klimatyzatorów do mieszkania w bloku i nie tylko, m.in. klimatyzatory ścienne typu split lub multi split. Który z nich będzie dla nas najlepszą opcją? To oczywiście zależy od naszych preferencji, dlatego przyjrzyjmy się najpierw ich ogólnej charakterystyce.

Klimatyzatory ścienne, zarówno split, jak i multi split, to najbardziej popularny wybór. Klimatyzator typu split składa się z dwóch głównych jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza jest umieszczona na zewnątrz budynku, najczęściej na elewacji, dachu lub na ziemi. Naścienna jednostka wewnętrzna odpowiada za rozprzestrzenianie chłodnego powietrza wewnątrz pomieszczenia. Urządzenia typu split są bardzo energooszczędne. Wyróżniają się niezwykle cichą i ekonomiczną pracą. Często znajdziemy je w domach, mieszkaniach czy biurach. W ofercie firmy Lindab możemy wybierać spośród szerokiej gamy klimatyzatorów ściennych split – marek TCL, Mistral i Brisse.

Z kolei klimatyzator multi split pozwala na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej, która w rezultacie może obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Multi split sprawdzi się zatem znakomicie w sytuacji, gdy chcemy skutecznie schłodzić albo ogrzać kilka pomieszczeń w mieszkaniu lub domu. Każdą z jednostek wewnętrznych można sterować indywidualnie. Wybór tego rozwiązania jest zazwyczaj bardziej opłacalny niż kupowanie kilku pojedynczych zestawów split do poszczególnych pomieszczeń. Ponadto, dzięki możliwości podłączenia kilku jednostek wewnętrznych, klimatyzator multi split może być bardziej estetycznym rozwiązaniem niż montaż wielu jednostek zewnętrznych na zewnątrz budynku.

Jaki klimatyzator do mieszkania w bloku lub domu?

W bieżącym sezonie pojawiło się kilka nowości w ofercie Lindab. Firma poszerzyła swoje portfolio o klimatyzatory typu split nowej marki własnej – Brisse. Projektantom urządzenia przyświecał cel zapewnienia komfortu termicznego przy jednocześnie niewygórowanej cenie. Tak powstał jeden z najbardziej przystępnych cenowo klimatyzatorów dostępnych na rodzimym rynku. Energooszczędność zapewniają ekologiczne rozwiązania, takie jak czynnik R32 o bardzo niskim współczynniku tworzenia efektu cieplarnianego GWP.

Do wyboru są urządzenia o 3 mocach: 3,5 kW, 5,1 kW oraz 6,8 kW, dzięki czemu można dopasować je do wielu rodzajów pomieszczeń. Zdecydowanie plusem jest również ich ultracicha praca, zapewniająca niczym niezmącony odpoczynek czy wykonywanie codziennych obowiązków.

Ale to jeszcze nie wszystko. Klimatyzatory Brisse wyposażone są w wiele przydatnych funkcji – Inteligentne osuszanie, 24h timer, Tryb nocny czy Autorestart. Urządzenie można wyposażyć w moduł Wi-Fi, umożliwiający zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej.

Unikalny, nowoczesny design

Innym polecanym klimatyzatorem do mieszkania w bloku lub domu jest kolejna nowość w ofercie Lindab – grafitowo-czarny klimatyzator TCL Elite Dark (XA82I) typu split. Wybór z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnego, loftowego stylu – wszak również klimatyzator może stanowić ozdobny element wnętrza i nadawać mu charakteru! Teraz jest to możliwe dzięki jego ciemnografitowej oprawie z taflą ciemnego akrylu na froncie, imitującego czarne szkło.

Jednak nie tylko design stanowi jego wyróżnik. To również wiele ciekawych funkcji, wśród których znajdziemy: grzanie 8°C, autorestart, obustronne odprowadzenie skroplin, automatyczny ruch żaluzji góra-dół oraz lewo-prawo. Zimą przyda się zamontowana grzałka tacy ociekowej, która załącza się wyłącznie w trybie grzania i przy temperaturze zewnętrznej poniżej 0°C. Jego energooszczędność zapewnia wysoka klasa energetyczna – A++ w trybie chłodzenia oraz A+ w trybie grzania.

Wbudowany moduł Wi-Fi pozwala sterować klimatyzatorem za pomocą aplikacji mobilnej TCL Home. Wisienką na torcie jest możliwość sterowania głosowego, co ucieszy nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Klimatyzatory sufitowe

Klimatyzatory sufitowe – inaczej kasetonowe – to z kolei rozwiązanie dedykowane głównie dla biur, budynków użyteczności publicznej i innych większych przestrzeni. W ostatnich latach jednak zyskały popularność również wśród klientów indywidualnych. W ofercie Lindab znajdziemy klimatyzatory sufitowe split marki Mistral, które wyróżniają się nowoczesnym, estetycznym wyglądem oraz cichą i wydajną pracą. Urządzenia posiadają wysoką klasę efektywności energetycznej: A++ dla chłodzenia i A+ dla grzania.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora do mieszkania w bloku lub domu to decyzja, która korzystnie wpłynie na Twój komfort w upalne dni, a także na Twój portfel w dłuższej perspektywie czasowej. Starannie rozważ wszystkie powyższe kwestie, a jeśli nadal nie jesteś pewien, który model będzie dla Ciebie najlepszy, skonsultuj się z profesjonalistami, takimi jak np. eksperci z firmy Lindab. Niech w Twoim mieszkaniu zapanuje komfort termiczny, który zapewni Ci pełne relaksu dni.

Więcej informacji na temat oferty firmy Lindab można znaleźć na stronie: www.lindab-polska.pl

05-850 Wieruchów, ul. Sochaczewska 144, woj. mazowieckie
tel. +48 22 250 50 50,

Jaki zestaw elektronarzędzi akumulatorowych?

Jaki zestaw elektronarzędzi akumulatorowych wybrać?

Zanim przejdziemy od omówienia nowości, przypomnijmy główne wyróżniki elektronarzędzi akumulatorowych Festool, które znajdziesz również w zestawach combo.

  • System 18V – wiele narzędzi na jednym systemie ładowania z inteligentnym sterowaniem to praca bez zbędnych przerw i łatwa wymiana narzędzi w każdej chwili.
  • Akumulatory Li-HighPower Compact 4,0 Ah lub 5 Ah – mocne, wydajne i bezpieczne akumulatory chronione technologią AirStream, która schładza ogniwa, dzięki czemu pracują dłużej z mocą wytrzymującą obciążenia obsługiwane dotąd przez urządzenia sieciowe.
  • Silniki EC-TEC (bezszczotkowe i efektywne energetycznie) – inteligentne sterowanie pozwala kontrolować temperaturę, prędkość obrotową i dostosowywać ją do materiału i konkretnego zadania.
  • Zabezpieczenia – bezpieczeństwo użytkownika i materiału zapewniają m.in. technologia ograniczenia drgań, system zatrzymania pracy narzędzia w sytuacji krytycznej, system odsysania pyłów i oświetlenia LED, antypoślizgowy chwyt, niska waga urządzeń i wiele innych innowacji w zakresie ochrony.

Bazując na tych charakterystykach i słuchając głosów oraz opinii swoich klientów, Festool poszedł o krok dalej i opracował mobilne zestawy elektronarzędzi akumulatorowych Festool Combo, dostosowane do konkretnych potrzeb pracowników budowlanych. Dostajesz optymalnie skomponowane zestawy 18V do cięcia, prac ciesielskich, montażu oraz zadań uniwersalnych. Poznaj je!

Zestaw elektronarzędzi akumulatorowych Festool Combo – 4 konfiguracje gotowe do działania

Promocyjne zestawy elektronarzędzi 18V to świetne rozwiązanie dla osób, które budują swój własny park narzędziowy lub poszerzają asortyment Festool, znając moc i trwałość tych narzędzi. Producent zoptymalizował je tak, by znacząco ułatwiały pracę i radziły sobie w trudnych warunkach na placu budowy czy w warsztacie. Co więcej, wszystkie narzędzia akumulatorowe i ładowarki objęte są unikalną, bezpłatną gwarancją all-inclusive Festool, obowiązującą przez trzy lata od zakupu. Jeśli jednak Twoje narzędzia Festool są starsze, były objęte Gwarancją all-inclusive, ale nie minęły jeszcze 3 lata od jego zakończenia, skorzystaj z programu MAX 360 na niższą cenę serwisu lub naprawy (Regulamin: https://tiny.pl/dt4z2).

Fot. Festool Combo ciesielski: pilarka ręczna HKC 55, udarowa wiertarko-wkrętarka TPC 18/4, szlifierka kątowa AGC 18

Festool Combo ciesielski – czysta przyjemność pracy w drewnie

W skład tego rozbudowanego zestawu elektronarzędzi akumulatorowych wchodzą: pilarka ręczna HKC 55, udarowa wiertarko-wkrętarka TPC 18/4, szlifierka kątowa AGC 18 oraz toolbox TB M 137 (pasujący do wszystkich Systeinerów). Jakie usprawnienia da Ci ten zestaw?

Akumulatorowa pilarka ręczna HKC 55
Pilarka zapewnia mobilne, precyzyjne i powtarzalne cięcie kantówek, płyt lub desek o grubości do 55 mm. W połączeniu z prowadnicą FSK obok cięć wzdłużnych wykonasz równie dokładne cięcia poprzeczne i ukośne. HKC 55 daje Ci także możliwość prostego ustawienia głębokości cięcia z funkcją zagłębiania poprzez ściśnięcie i zwolnienie dźwigni na czytelnej skali. Otwarta konstrukcja pilarki i okienko kontrolne daje pełny podgląd każdego cięcia. Elastyczność zastosowań pilarki zapewnia również klin rozszczepiający i regulacja kątowa z funkcją centralnego zacisku w zakresie od 0 do 50°.

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka TPC 18/4
W ciesielskim zestawie elektronarzędzi akumulatorowych znajdziesz też wytrzymałą i najbardziej wszechstronną na rynku akumulatorową wiertarko-wkrętarkę udarową przeznaczoną do pracy w drewnie, metalu czy murze. 4-biegowa przekładania QUADRIVE wytrzyma nawet najwęższe obciążenia dzięki ogromnej sile i prędkości obrotowej. Pozwoli Ci także na szybką i w pełni kontrolowaną zamianę biegu na każdy inny, by zapewnić sprawne działanie przy materiałach o mniejszych średnicach. Nie tracisz tempa pracy dzięki złączu FastFix, które umożliwia szybką, beznarzędziową wymianę licznych nasadek z trybu wiercenia na tryb wkręcania. Producent zadbał o ergonomię i bezpieczeństwo. TPC 18/4 świetnie leży w dłoni, a elektroniczne zabezpieczenie KickbackStop minimalizuje ryzyko skręcenia nadgarstka w przypadku nagłego zakleszczenia wiertła.

Akumulatorowa szlifierka kątowa AGC 18
Uzupełnieniem zestawu jest ergonomiczna i wytrzymała szlifierka kątowa niezbędna do cięcia i szlifowania twardszych materiałów. Płynna regulacja prędkości w zakresie od 4 500 do 8 500 obr./min umożliwia cięcie i szlifowanie dopasowane do materiału. Z kolei szczelna zabudowa zapewnia niski poziom wibracji, cichą pracę, odseparowanie od pyłu i kurzu, co przekłada się na wygodną obsługę w codziennych zadaniach.

Fot. Festool Combo do cięcia: zagłębiarka TSC 55 i wyrzynarka PSC 420

Festool Combo do cięcia – dynamiczny duet pił tnących w rekordowym czasie

Zestaw elektronarzędzi akumulatorowych do cięcia tworzy: zagłębiarka TSC 55 i wyrzynarka PSC 420, wraz z praktycznym toolboxem. Wykonasz z nim perfekcyjne przycinanie i wycięcia przy pracach związanych z montażem mebli, zabudową kuchni, łazienki czy aranżacją wnętrz i tarasów. Co zyskasz z tym combo?

Akumulatorowa zagłębiarka TSC 55
TSC 55 to maksymalna precyzja, wydajność i jakość cięcia przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa pracy i pełnej mobilności. Bezszczotkowy silnik EC-TEC, podwójny akumulator (2 x 18 V) oraz tarcze nowej generacji dają dwukrotnie szybsze cięcie bez strat na ich precyzji. Dla Festool szybko oznacza także bezpiecznie. Technologia KickbackStop chroni zarówno Ciebie, jak i materiał, z którym pracujesz. W sytuacji odbicia błyskawicznie zatrzymuje tarczę pilarską zagłębiarki.

Akumulatorowa wyrzynarka PSC 420
Lekka (2,3 kg) i przylegająca do dłoni (antypoślizgowa powłoka Softgrip) wyrzynarka poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi wzorami cięć. Zastosowana w tym elemencie zestawu elektronarzędzi akumulatorowych do cięcia potrójna prowadnica brzeszczota to pewność precyzyjnego prowadzenia wzdłuż linii cięcia. Z kolei trzy tryby oświetlenia zapewniają optymalny widok cięcia. Szybko przestawisz się na cięcie różnych materiałów dzięki beznarzędziowej wymianie brzeszczotów, stołów i stopek. 3800 suwów na minutę przekłada się na szybkie postępy, a ergonomiczna konstrukcja pozwoli na długą pracę bez zmęczenia.

Fot. Festool Combo montażowy: zakrętarka udarowa TID 18, wiertarko-wkrętarka TXS 18, wyrzynarka PSC 420

Festool Combo montażowy – bezprzewodowa moc do wszelkich prac monterskich

Ta konfiguracja pozwoli Ci bezwysiłkowo i dokładnie wykonać szereg prac monterskich – od montażu stolarki otworowej i umeblowania przez konstrukcję ogrodzeń, pergoli, tarasów po układanie elewacji, docinanie i instalowanie elementów różnorodnego wyposażenia. Zestaw tworzą wytrzymałe komponenty stworzone z myślą o długim czasie eksploatacji, czyli zakrętarka udarowa TID 18, wiertarka TXS 18 oraz omówiona powyżej wyrzynarka PSC 420.

Akumulatorowa zakrętarka udarowa TID 18
Montażowy zestaw elektronarzędzi akumulatorowych otwiera zakrętarka udarowa. Ważącą zaledwie 960 gramów zakrętarkę wyróżnia solidny mechanizm udarowy i duża moc. Możesz pracować z nią długo bez zmęczenia. Urządzenie wyposażono w trzy poziomy prędkości obrotowej dla pracy dopasowanej do danego materiału oraz inteligentny tryb T, który wykrywa przejście z blachy do drewna i dostosowuje prędkość obrotową do tej zmiany . Uchwyt obraca tylko wkrętem, chroniąc nadgarstek dzięki mechanizmowi udaru stycznego bez momentu wstecznego.

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka TXS 18
Lekka wkrętarka TXS 18 to praktyczny pomocnik wielu prac montażowych. Dostępna jest zarówno w popularnym i wygodnym kształci litery T, jak i w kształcie litery C. Wyposażona została w odpowiednie nasadki do każdej aplikacji (kompatybilne z innymi modelami wkrętarek Festool), schowek na bity, regulacje światła LED oraz szybki system wymiany narzędzi (CENTROTEC) i trybu pracy wkręcanie – wiercenie (złącze Fast Fix). W efekcie otrzymujesz wszechstronne, kompaktowe i zaskakująco mocne narzędzie do montażu.

Akumulatorowa wyrzynarka PSC 420
Z wszelkimi docięciami i wycięciami przy montażu poradzi sobie przywoływana wcześniej przy zestawie combo do cięcia wyrzynarka PSC 420.

Fot. Festool Combo uniwersalny: zagłębiarka TSC 55, wiertarko-wkrętarka TXS 18-Basic

Festool Combo uniwersalny – najważniejsze elektronarzędzia zawsze pod ręką

Wśród serii specjalistycznych zestawów elektronarzędzi akumulatorowych Festool Combo znajdziesz także pakiet wielofunkcyjny, z którym wykonasz precyzyjne cięcia, wkręcanie i wiercenie, czyli większość standardowych zadań w warsztacie, na placu budowy czy przy remoncie. W skład tego pakietu combo wchodzą omówione wyżej modele: zagłębiarka TSC 55 oraz wiertarko-wkrętarka TXS 18-Basic oraz praktyczny toolbox, dzięki któremu wygodnie i bezpiecznie przetransportujesz pakiet narzędzi na miejsce pracy.

Oferta specjalna: Wybierz zestaw elektronarzędzi akumulatorowych, który Cię interesuje!

Jak jeszcze możesz skorzystać? Weź udział w promocji i zapewnij sobie dodatkowy akumulator. Jak to działa? W terminie od 18.03.2024 r. do 31.05.2024 r. dokonaj zakupu zestawu akumulatorowego combo. Zarejestruj zestaw combo na dedykowanej podstronie w MyFestool do 31.05.2024 (dołącz fakturę zakupu do konta MyFestool). Zarejestruj pozostałe narzędzia do Gwarancji all-inclusive i odbierz akumulator 4.0 Ah. (do wyczerpania zapasów).

Chcesz wiedzieć więcej o elektronarzędziach Festool 18V? Sprawdź szczegóły na stronie producenta i wybierz zestaw elektronarzędzi akumulatorowych dla swojej branży:
https://www.festool.pl/18V

01-991 Warszawa, ul. Kolumbijska 26b, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 122 74 00 ,

Hale namiotowe łukowe halenabale.pl

Hale namiotowe łukowe halenabale.pl
Garaż dla maszyn rolniczych, przykrycie dla płodów rolnych, balotów ze słomą, nawozów, pasz, a także ochrona dla bydła, trzody chlewnej czy drobiu – to zaledwie ułamek przykładów zastosowań, jakie mają hale namiotowe łukowe halenabale.pl. Oprócz branży rolniczej, funkcjonalność i opłacalność takiego rozwiązania doceniają też przedsiębiorstwa działające w innych sektorach gospodarki. W przykrytej plandeką hali można zorganizować magazyn, tymczasową produkcję, a nawet hangar lotniczy czy ujeżdżalnię koni.

Skokowo rośnie też odsetek firm motoryzacyjnych i komunalnych, które doceniają atuty takiego rozwiązania.
– W przypadku pierwszej z wymienionych branż, czyli motoryzacyjnej, hale sprawdzają się doskonale np. w roli myjni samochodowej, warsztatu, tymczasowego magazynu na materiały eksploatacyjne, podzespoły i części do pojazdów, a także np. miejsca, w którym odbywa się rozbiórka pojazdów. Pod przykrytą plandeką halą można też z powodzeniem zorganizować miejsce do przechowywania złomu pochodzącego z rozbiórki pojazdów – mówi Tomasz Polak z firmy ZM Progress.
Tego typu hale to również bardzo ciekawa propozycja dla firm komunalnych. Hale namiotowe łukowe pełnią w nich funkcję sortowani śmieci, a także magazynów na lekkie odpady (papier, folia, plastiki).

Zamiast tradycyjnej hali fundamentowej
Oferowane przez ZM Progress hale są o wiele tańszą alternatywą dla tradycyjnych hal stalowych (kratownicowych), które są nie tylko drogie, ale też długo się je buduje, a przez to, że są trwale związane z gruntem, ich przenoszenie jest zadaniem trudnym, kosztownym i czasochłonnym.
Hale namiotowe łukowe mają także większą przestrzeń wewnątrz, co możliwe jest dzięki dachowi łukowemu. Jego zaokrąglona powierzchnia nie sprzyja ponadto gromadzeniu się wody czy zaleganiu śniegu – odpada więc kłopotliwy obowiązek odśnieżania dachu zimą, co jest konieczne w przypadku obiektów z płaskim dachem. Specyficzna budowa tego typu hal sprawia, że są one odporne na warunki atmosferyczne, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia konstrukcji pod wpływem ekstremalnych temperatur (wysokich i niskich), intensywnego promieniowania UV, opadów.

– Hale namiotowe łukowe są tańsze niż tradycyjne hale kratownicowe, obudowane blachą trapezową. Związane jest to m.in. z ograniczeniem zużycia drogiej stali konstrukcyjnej, ale także – z uwagi na szybką realizację inwestycji – również z krótszym czasem zaangażowania ekipy budowlanej, co oczywiście obniża koszt robocizny. Co istotne – tego typu hale stawia się zdecydowanie szybciej, a w razie potrzeby można je w prosty sposób i błyskawicznie rozbudować o kolejne elementy, powiększając w ten sposób dostępną przestrzeń użytkową. Również ich projektowanie jest prostsze, a więc i tańsze – podkreśla Tomasz Polak.

Hala na miarę potrzeb
Ogromnym atutem hal namiotowych łukowych jest bardzo duża elastyczność konfiguracji, co sprawia, że świetnie sprawdzają się one w branży motoryzacyjnej i komunalnej. Ich szerokości mogą wynosić od 8 do 16 metrów, zaś długość może być dowolna. W przypadku konieczności wydłużenia hali w przyszłości, wystarczy jedyne dołożyć dodatkowe moduły.
Firma Progress Engineering jako przykrycie hal stosuje plandeki renomowanego belgijskiego producenta, firmy SIOEN. Do wyboru są dwie gramatury: 680 g (ze zwiększoną odpornością na promieniowanie UV) oraz 900 g.

Hale namiotowe łukowe doskonale sprawdzą się w roli myjni, garażu, magazynu części eksploatacyjnych do samochodów, a także w firmach komunalnych (sortownia śmieci, magazyn odpadów itp.). Co istotne, można je użytkować także w trudnych warunkach atmosferycznych bez obaw o trwałość – jest to możliwe dzięki specjalnemu systemowi kotwienia (bez ław fundamentowych), który gwarantuje solidne mocowanie konstrukcji do podłoża. Jednocześnie dzięki kotwom można w prosty sposób zamontować i zdemontować halę, błyskawicznie przenosząc ją w nowe miejsce.

Więcej informacji na stronie: https://zmprogress.pl/

63-640 Bralin, Nowa Wieś Książęca 4a, woj. wielkopolskie
tel. 627819610,

Rodzaje kostki brukowej z przykładowymi zdjęciami

1. Rodzaje kostki brukowej – zdjęcia pod wybrany styl architektoniczny

Każdy z nas ma swoje ulubione style architektoniczne, którymi inspiruje się przy budowie i wykończeniu domu. Tak jak my zwracamy uwagę na design wszystkich elementów w projekcie, tak i producenci oraz dostawcy kostki brukowej proponują nam wiele możliwości. Spójrzmy na przykładowe zdjęcia rodzajów kostki brukowej, nawiązujących do popularnych trendów i stylistyk.

Nowoczesny minimalizm
Styl ten charakteryzują proste geometryczne formy, duże przeszklenia, łączenie aluminium, szkła, i betonu. Do minimalistycznych aranżacji pasuje gładka, elegancka kostka. Kompozycję zestawiajmy maksymalnie z dwóch prostych i ponadczasowych kolorów – bieli i antracytu. Wyzyskamy w ten sposób surowe piękno betonu w jego ozdobnej odsłonie.

seria Libet Trio Monocolor

Skandynawski umiar pełen wygody
Styl scandi zawdzięcza swą popularność umiłowaniu naturalnej prostoty, która przekłada się na codzienne poczucie komfortu i spokoju. Rodzaje kostki brukowej, które skomponują się z aranżacjami stylu skandynawskiego, to jednobarwne modele w palecie szarości, beżów czy bieli. Akcentujemy tu stonowanie, unikamy kontrastów czy przepychu.

Seria Libet Mini Trio Monocolor

Przytulny styl rustykalny
Styl ten nawiązuje do atmosfery wiejskiej sielskości i bliskości natury. Idealnie pasują tu ciepłe barwy – beże, brązy, żółcie, czerwienie, a także melanże. Jak widzimy na zdjęciach przykładowego układu kostki wykorzystanej do budowy podjazdu, w łatwy sposób stworzymy przyjazną i gościnną przestrzeń.

Seria Libet Trio Colormix

Szlachetna klasyka
Styl klasyczny lubi odpowiednią, podniosłą oprawę i duże przestrzenie. Wśród różnych dostępnych rodzajów kostki brukowej szukajmy więc modeli wyróżniających się elegancją. Świetnie sprawdzą się w tej aranżacji także kostki z dodatkiem szlachetnego kruszywa jak granit, z obróbką dającą efekt przełomu naturalnego kamienia.

Seria Libet Decco Elegante

Vintage – urok upływającego czasu
Ukłonem w stronę staromiejskiego bruku są postarzane kostki w stylu vintage. Jak widzimy na zdjęciach aranżacji z tym rodzajem kostki brukowej, zbudujemy z nimi klimatyczne alejki ogrodowe, opaski wokół domu czy zaaranżujemy przestrzeń wokół schodów. Chropowata nawierzchnia, ciemne kolory i wyrazisty styl pozostawiają niezapomniane wrażenia.

Seria Libet Decco Antico

2. Jaki rozmiar kostki brukowej wybrać?

Wielkość kostki ma duże znaczenie nie tylko w kontekście estetyki kompozycji. Gdy decydujemy się na ułożenie nawierzchni na podjeździe lub przed garażem, wybierajmy rodzaje kostki brukowej o grubości co najmniej 6 cm lub 8 cm, by utrzymały obciążenie ruchem kołowym, nie powodując odkształceń nawierzchni. Dla dobra statyki powinny to być także mniejsze elementy, a nie obszerne płyty. W przypadku ścieżek ogrodowych i tarasów mamy więcej możliwości doboru długości i grubości elementów, a także łączenia komponentów w różnych rozmiarach. W tych przypadkach obciążenie jest mniejsze, a efekt wizualny ważniejszy.

3. Jaki kształt na podjazd, a jaki do ogrodu?

Najpopularniejsze dwa kształty kostki brukowej to kwadraty i prostokąty. Mała kostka kwadratowa jest lepsza do formowania wzorzystych kompozycji. Większe kostki prostokątne częściej użyjemy jako nawierzchni na taras ogrodowy. Hitem są kostki trapezowe – idealne do budowy łuków i zakrętów oraz efektowne kostki w kształcie plastra miodu. Najpopularniejsze rodzaje kostki brukowej przedstawiamy na poniższym zdjęciu.

4. Jaki rodzaj kostki brukowej pod względem obróbki?

Wśród metod obróbki kostki możemy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Fazowanie to sposób obróbki krawędzi kostki. Klasyczna jest fazowana – czyli zaokrąglana na krawędzi, co wpływa na zwiększoną odporność i mniejsze ryzyko odprysków. Kostka bez fazy lub z minimalnym zaokrągleniem (tzw. mikrofaza) daje ciekawy efekt wizualny i dużą wygodę poruszania się po niej, ale wymaga dużej precyzji układania, by jej nie uszkodzić na starcie. Inną popularną formą jest postarzanie, co nie wpływa na jakość i trwałość kostki.

5. Czy są jakieś zasady doboru koloru?

Na kolorystykę różnych rodzajów kostki brukowej patrzymy całościowo. Analizujemy, jak będą komponowały się z otoczeniem domu parametry takie jak: odcień, natężenie barwy, kształt kostki, ilość kolorów, kompozycje na zasadzie kontrastów lub harmonii. Jak widzimy na zdjęciach, zasad jest kilka.

Na podjeździe stosujmy ciemniejsze odcienie, melanże i więcej mozaikowych form, by skuteczniej ukryć ślady zabrudzeń.

Jasne odcienie sprawdzą się świetnie zwłaszcza jako obrzeża oraz ścieżki wokół tarasu, ogrodu.

Stosujmy maksymalnie trzy kolory na całość kompozycji i nie przesadzajmy z ilością kształtów czy wielkości. Na tym zdjęciu widzimy różne rodzaje kostki brukowej w skomponowanych kolorach.

Nawierzchnia z kostki powinna współgrać z kolorem elewacji, stolarki okienno-drzwiowej, stylem domu. Nie zawsze oznacza to ścisłe dopasowanie np. koloru kostki do koloru dachówki. Czasem lepsze będzie zbudowanie niuansów i gradientów w ramach jednej palety kolorów. Innym razem lepsze i jednocześnie bardziej funkcjonalne okażą się mocne kontrasty stosowane z umiarem.

6. A może kostka ECO?

Utwardzanie nawierzchni może być zarówno dekoracyjne, jak i ekologiczne, dzięki specjalnie zaprojektowanym modelom kostki, która przepuszcza wodę opadową do gruntu. Na zdjęciach widzimy dwa rodzaje kostki brukowej ECO – ażurowe kształty lub kwadratowe kostki z wolną przestrzenią bez fugi. Obie zachowują wytrzymałość na obciążenia i odporność na odkształcenia.

Seria Libet Eco

BRENBUD – od projektu do realizacji

Aby cieszyć oko estetyczną i funkcjonalną nawierzchnią z kostki brukowej, musimy zadbać o jej optymalne zaprojektowanie, zakup w korzystnych cenach i montaż. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z dostawcą, który gwarantuje kompleksową obsługę, mamy wiele problemów z głowy. Zostaje czysta przyjemność kreacji i wyboru. Taką współpracę oferuje firma BRENBUD – autoryzowany dystrybutor produktów marki Libet i doświadczony w branży brukarskiej partner wielu inwestycji.

Zainspiruj się i znajdź kompozycję dla swojego domu!

Szczegóły oferty i zdjęcia rodzajów kostki brukowej znajdziesz na www.brenbud.pl

80-180 Gdańsk, ul. Elżbiety Zawackiej 10, woj. pomorskie
tel. 501 510 050, 511-553-221,

Nowoczesne schody w domu jednorodzinnym

Drewno to materiał, który nigdy nie wyszedł – i przypuszczalnie nigdy nie wyjdzie – z mody. To właśnie z niego bardzo często wykonuje się schody do domów jednorodzinnych. Nowoczesne, klasyczne, stylowe – możliwości jest bardzo wiele, ważne jednak, aby pracę zlecić firmie z doświadczeniem, która wyspecjalizowała się w tego typu konstrukcjach.
Takim wykonawcą jest Stajder – rodzinne przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, którego portfolio sukcesywnie poszerza się o kolejne realizacje. Wszystkie bazują na pięknym i ponadczasowym surowcu jakim jest lite drewno. Jakie rodzaje projektów cieszą się dziś popularnością?

Nowoczesne schody w domu jednorodzinnym
Wszystkie schody, które oferuje firma Stajder są w równej mierze bezpieczne, co i komfortowe w toku eksploatacji. Tym, co różni poszczególne projekty jest styl wykonania. Obecnie dużą popularnością cieszą się schody nowoczesne. W domach jednorodzinnych doskonale wpiszą się one w aranżacje minimalistyczne, w których zamiast bogatej ornamentyki stawia się raczej na proste i oszczędne wzornictwo. Czyste, gładkie linie i geometryczne formy to wyróżniki takich konstrukcji, które stają się harmonijnie wkomponowanym elementem wnętrza, który nie dominuje, lecz stanowi subtelny akcent.
W nowoczesnych schodach w domu jednorodzinnym oprócz drewna w roli dodatków (balustrady, wypełnienia, poręcze) często wykorzystuje się inne materiały, jak szkło czy stal nierdzewna, które mogą stanowić oryginalne dopełnienie drewnianej konstrukcji. Ciekawe efekty można ponadto uzyskać, wyposażając je w efektowne podświetlenie, które dodatkowo wyeksponuje nowoczesny rys.

Fot. Stajder

Schody klasyczne, stylowe i gięte
Schody klasyczne to propozycja kierowana do miłośników umiaru i elegancji, którzy poszukują rozwiązań w równej mierze ponadczasowych, co i reprezentacyjnych. Efekt ten można uzyskać zarówno dzięki sposobowi poprowadzenia biegu, jak i elementom dekoracyjnym balustrady, w których wypełnienia i poręcz stają się również ważnym nośnikiem potencjału dekoracyjnego we wnętrzu. Inspiracje do takich konstrukcji firma Stajder czerpie z bogatej tradycji wzorów historycznych, które następnie dostosowuje do współczesnych realiów.

Fot. Stajder

Oprócz klasycznych i nowoczesnych schodów, w domach jednorodzinnych – zwłaszcza aranżowanych w stylu willowym, rezydencjalnym, popularnością cieszą się schody stylowe, a także schody gięte. Bogato rzeźbione, drewniane konstrukcje przykuwają uwagę odważną ornamentyką, zwłaszcza oryginalnie zdobionymi elementami balustrad, jak słupki, poręcz i wypełnienie. W tego typu projektach można spotkać płaskorzeźbione rozety i tralki, które są małymi dziełami sztuki. Z kolei wijący się bieg czy wygięta poręcz nadają schodom lekkości.

Fot. Stajder

Dzięki dopracowanemu designowi, innowacyjnym materiałom i funkcjonalnym rozwiązaniom, schody Stajder są nie tylko drogą łączącą piętra, ale także inspirującym elementem wnętrza, który zachwyca swoim wyglądem i użytecznością. Każdy projekt realizowany przez firmę jest dopasowany do indywidualnych upodobań klienta, a przez to – jedyny w swoim rodzaju.

Więcej informacji na stronie: http://www.stajder.com/

32-400 Myślenice, Osieczany 352 , woj. małopolskie
tel. +48 12 274 15 30, +48 601 511 571,

Beczka tekturowa (bęben tekturowy)

Bęben tekturowy szyty na miarę

ZPO Tarnopak specjalizuje się w produkcji opakowań wykonanych ze specjalnie przygotowanej tektury, a także z metalu, drewna oraz ich połączenia. Bębny tekturowe firmy posiadają atest UN i przeznaczone są do transportu materiałów stałych, sypkich i półpłynnych o dużej lepkości, w tym również materiałów niebezpiecznych. Stanowią niezastąpione rozwiązanie, które cechuje się wszechstronnością i trwałością. Można je wykorzystywać zarówno w transporcie drogą lądową, morską, jak i powietrzną.

Bęben tekturowy obręczowy vs bezobręczowy – który wybrać?

W ofercie Tarnopak znajdziemy zarówno bębny tekturowe obręczowe, jak i bezobręczowe. Oba rodzaje mają swoje unikalne cechy, które sprawiają, że są idealne w różnych sytuacjach.

Bęben tekturowy obręczowy będzie niezastąpiony w przypadku transportu materiałów ciężkich, takich jak chemikalia, minerały czy metale. Opakowania z obręczą zapewniają wyjątkową wytrzymałość i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podobnie, jeśli zamierzamy przetransportować materiały niebezpieczne – beczka tekturowa obręczowa spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa, co czyni ją niezbędną w przypadku substancji, które wymagają szczególnej ochrony.

Z kolei bębny tekturowe bezobręczowe są pomocne w przypadku:

  • transportu materiałów o średniej masie – mogą być bardziej ekonomiczne i praktyczne dla takich materiałów jak sypkie produkty czy lekkie składniki przemysłowe,
  • jeśli potrzebujemy szybko przygotować bębny do transportu – konstrukcja jest prostsza w obsłudze i montażu,
  • w przypadku ograniczonego budżetu transportowego – bezobręczowe bębny są bardziej dostępne cenowo.

Beczka tekturowa Tarnopak – konstrukcja i parametry techniczne

Beczka obręczowa

Pobocznica wykonana jest z klejonej warstwowo tektury. Bęben posiada wzmocnienie w postaci obręczy z taśmy stalowej, przymocowane na krawędziach pobocznicy. Opakowanie posiada zdejmowane wieko mocowane do pobocznicy bębna przy pomocy obręczy zaciskowej z zamkiem dźwigniowym.

Na życzenie klienta bęben tekturowy może zostać zaimpregnowany, co zwiększy jego odporność na wilgoć i wytrzymałość w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo może być wyposażony w uchwyty ułatwiające jego przenoszenie.

Parametry techniczne:

  • średnica wewnętrzna [mm]: 312; 392; 475; 500; 550; 571; 584,
  • wysokość [mm]: od 270 do 1570,
  • pojemność [l]: od 20 do 300.

Beczka bezobręczowa

Podobnie jak w przypadku bębna obręczowego, tak i tu pobocznica wykonana jest z klejonej warstwowo tektury, a powierzchnia beczki może zostać zaimpregnowana. Dno i wieko mocowane są przy pomocy dodatkowego pierścienia z tektury. Opcjonalne uchwyty ułatwią przenoszenie bębna.

Parametry techniczne:

  • średnica wewnętrzna [mm]: m.in. 312; 392; 475; 500; 550; 571; 584 i szersze,
  • wysokość [mm]: od 270 do 1570,
  • pojemność [l]: od 20 do 300.

Bębny tekturowe stanowią rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie transportu materiałów. Lekkość, wytrzymałość, ekologiczność i szerokie zastosowanie czynią je atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorstw dążących do efektywnego, bezpiecznego i ekologicznego transportu. Wprowadzenie beczek tekturowych do procesów logistycznych to krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości dla przemysłu transportowego.

Z ofertą Tarnopak można zapoznać się na stronie: https://tarnopak.pl/

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108, woj. podkarpackie
tel. +48 13 491 50 75,

Poradnik wyboru idealnej fototapety do każdego pokoju

Kryteria wyboru odpowiedniej fototapety

Wybierając fototapetę do pokoju, kluczowe kryteria to styl, wymiary, jakość materiału oraz tematyka. Różnorodność wzorów i paleta kolorów są nieskończone – od motywów roślinnych, przez geometrię, aż po fascynujące fototapety 3D. Wnętrze dzięki nim może zdawać się większe i bardziej innowacyjne. Pamiętaj, by dopasować design fototapety do charakteru pomieszczenia i jego funkcjonalności. To, co sprawdzi się w sypialni, niekoniecznie będzie odpowiednie do kuchni, gdzie czynniki zewnętrzne, jak wilgoć czy zabrudzenia, odegrają większą rolę. Rozważ wybór materiału dostosowanego do konkretnego pomieszczenia – winylowe czy lateksowe wersje są trwałe i łatwe w pielęgnacji, podczas gdy flizelina wykazuje odporność na uszkodzenia i daje efekt trójwymiarowości.

Montaż i pielęgnacja fototapet

Fototapeta do pokoju może okazać się prostszym zadaniem, niż sądzisz, szczególnie jeśli wybierzesz wariant samoprzylepny. Niezależnie od rodzaju, ważne są precyzyjne pomiary ścian i przygotowanie ich powierzchni. Wysoka jakość wykonania fototapety zapewni jej trwałość – pamiętaj, że modele wykonane z włókniny łatwo się aplikuje, a przy okazji maskują niedoskonałości ścian. Pielęgnacja jest sprawą kluczową – fototapety winylowe czy lateksowe zazwyczaj pozwalają na łatwe czyszczenie wilgotną szmatką, co gwarantuje ich niezmienność przez długi czas.

Finalizowanie wyboru – od inspiracji do realizacji

Gdy już przebrniesz przez etap inspiracji i zdecydujesz, jaki motyw najlepiej oddaje charakter Twojego wnętrza, czas na realizację. Podejście do wyboru fototapety to także przemyślenie, czy chcesz, by stała się ona głównym akcentem dekoracyjnym, czy delikatnym tłem dla innych elementów aranżacji. Ustal swój budżet i poszukaj ofert, które oferują personalizację przestrzeni bez nadwyrężania portfela. Korzystanie z trendów w dekoracji to sposób, aby nadać wnętrzu nowoczesny i unikatowy charakter. Warto skorzystać z dostępnych kreatywnych rozwiązań ściennych, które mogą optycznie powiększyć przestrzeń, jak fototapeta 3D, dobierając je do stylu, który sprawdzi się najlepiej w Twoim domowym zaciszu.

Podsumowanie – Twoja idealna fototapeta czeka

Wybór idealnej fototapety do każdego z pokojów w Twoim mieszkaniu to proces, który może przynieść wiele satysfakcji. Od precyzyjnie dopasowanych kryteriów, przez łatwy montaż, aż po właściwe traktowanie i pielęgnację – kluczowe elementy zostały przedstawione w tym poradniku. Zapewnij sobie miejsce pełne harmonii i stylu, które będzie odzwierciedlało Twoją osobowość i umilające spędzanie czasu we własnym domu. Pamiętaj, że fototapeta to nie tylko ozdoba, ale również praktyczny i funkcjonalny element wystroju wnętrz. Pozwól sobie na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery za pomocą odpowiednio dobranej fototapety – od inspiracji do realizacji. Odnajdź idealny wzór jeszcze dziś i ciesz się wnętrzem, które zyska zupełnie nowy wymiar!

Wozidło budowlane Wacker Neuson

Wozidła budowlane Wacker Neuson
Możliwość poruszania się po różnego rodzaju podłożach (również skalistych czy grząskich i błotnistych, a także na znacznych nachyleniach) w połączeniu z relatywnie niewielkimi rozmiarami i dużą ładownością – te cechy sprawiły, że wozidła i miniwozidła są niezastąpione na placach budowy. Jednak maszyny te cieszą się popularnością nie tylko w budownictwie i sektorach pokrewnych (np. drogownictwo czy prace geotechniczne). Często można je też spotkać w rolnictwie, przedsiębiorstwach komunalnych czy firmach leśnych.
Wśród dostępnych na rynku miniwozideł i wozideł, warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy Wacker Neuson. Rozbudowana gama maszyn pozwala dobrać produkt odpowiedni zarówno pod względem typu podwozia, ładowności, jak rodzaju napędu. Producent idzie jednak znacznie dalej, kładąc też ogromny nacisk na rozwiązania zwiększające efektywność pracy oraz bezpieczeństwo i komfort operatora.

Wozidło budowlaneWacker Neuson Dual View 90

Wozidło Dual View 90 to maszyna, która pozwoli przewieźć aż 9 ton ładunku, a do tego jest bardzo wygodna i bezpieczna w obsłudze. Wśród zastosowanych rozwiązań warto wymienić więcej przestrzeni na nogi, uzyskanej dzięki płaskiej podłodze bez tunelu środkowego, a także możliwość wysiadania w obu kierunkach, bo zintegrowany z joystickiem podłokietnik jest składany w górę i w dół.

W wozidle budowlanym Wacker Neuson Dual Viev 90 zastosowano ponadto fotel klasy premium z amortyzacją pneumatyczną i ogrzewaniem. Obszar roboczy znajduje się zawsze bezpośrednio przed operatorem, który – w zależności od rodzaju wykonywanych zadań – zmienia kierunek patrzenia i jazdy.

Choć kwestie związane z bezpieczeństwem i wygodą operatora były niezwykle istotne podczas projektowania wozidła budowlanego Wacker Neuson Dual View 90, nie wymusiło to najmniejszych kompromisów na rzecz wydajności tej maszyny. Za te kwestie odpowiada niezawodny napęd hydrostatyczny, który sprawdzi się w każdych warunkach.
Wozidło nie traci przyczepności podczas zjazdów z nachyleń, za co odpowiada funkcja hamowania hydrostatycznego. Co istotne – w trakcie spuszczania nogi z gazu nie ma potrzeby ciągłego naciskania hamulca, dzięki czemu zmniejsza się jego zużycie. Płynność jazdy w kierunku przód / tył utrzymywana jest z wyeliminowaniem konieczności zatrzymywania maszyny.
Wozidło budowlane Wacker Neuson Dual View 90 zachowuje nieprzerwaną trakcję i przyczepność w całym zakresie prędkości, przy czym nie ma potrzeby zmiany biegów czy wciskania sprzęgła (na biegu jałowym maszyna pozostaje bez ruchu, a na bezpieczeństwo wpływa dodatkowo elektrycznie sterowany sprężynowy hamulec postojowy.). Za ekonomiczne zużycie paliwa przy jednoczesnym optymalnym wykorzystaniu mocy odpowiada funkcja ECO, która reguluje prędkość obrotową silnika w zależności od zapotrzebowania na moc. Dalsze ograniczenie zużycia paliwa jest możliwe dzięki zastosowania funkcji Auto-Stop z przyciskiem aktywującym (funkcja włączana, gdy maszyna jest w bezruchu przez okres 5 minut).

 

Całości w zakresie wydajności dopełniają dodatkowe elementy bezpieczeństwa, jak sterowany elektro-hydraulicznie system Hill-Hold, który przeciwdziała staczaniu się wozidła ze wzniesienia (funkcja automatycznego zaciągania, gdy maszyna jest wyłączona). Dzięki temu, że jest on zainstalowany we wnętrzu przedniej osi, żadne elementy nie są narażone na przypadkowe uszkodzenia. Funkcję tę można w prosty sposób włączyć i wyłączyć przyciskiem na konsoli środkowej. Co istotne – system Hill-Hold jest całkowicie bezobsługowy i nie wymaga serwisowania.

 

Opcjonalnie można wyposażyć maszynę w silnik Power, który pozwala zwiększyć siłę ciągnięcia i wydajność – nawet na wzniesieniach i przy pełnym obciążeniu. Wśród funkcji, które sprawiają, że wozidło budowlane Wacker Neuson Dual View 90 wyróżnia się spośród konkurencyjnych rozwiązań, warto wymienić kontrolę pozycji wanny w czasie rzeczywistym. W przypadku niekompletnego zatrzaśnięcia, operator natychmiast otrzymuje stosowne powiadomienie, a prędkość jazdy zostaje zredukowana do 13 km/h, aby uniknąć wypadku. System ostrzegawczy zadziała też, jeśli maszyna przechyli się do niebezpiecznego stanu lub stanie się niestabilna – uruchomienie kontroli przechylenia ostrzeże w takiej sytuacji operatora przed niebezpieczeństwem.

Kamera widoku przedniego w standardzie.

Wozidło Wacker Neuson DW30
Kołowe wozidło budowlane Wacker Neuson DW 30 to maszyna, które daje szerokie możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Można ją wyposażyć w kabinę lub składany pałąk ochronny, do wyboru jest ponadto wanna na beton z blachą nasypową lub wanna obrotowa przechylana. Mimo niewielkich, kompaktowych rozmiarów, obciążenie użytkowe tego modelu wynosi aż 3 tony, przez co świetnie sprawdzi się on w trudno dostępnych miejscach.

Wozidło ma doskonałe właściwości trakcyjne, co udało się uzyskać dzięki zastosowaniu napędu hydrostatycznego na wszystkie koła, z częściową blokadą mostów na przedniej osi. Na parametry jezdne wpływa też przegub wahliwo-skrętny z kątem wychylenia 37 stopni i oscylacją 15 stopni oraz prześwit 260 mm.
Również w tym typoszeregu wozideł budowlnych Wacker Neuson zastosował niezawodny i sprawdzony w każdych warunkach napęd hydrostatyczny, który z wyeliminowaniem konieczności zmiany biegów i wciskania sprzęgła zachowuje w całym zakresie prędkości nieprzerwaną trakcję i przyczepność. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć zużycie hamulca (hydrostatyczna funkcja hamowania podczas spuszczania nogi z gazu) i zachować przyczepność przy zjazdach ze skarp czy nasypów. Brak ruchu na biegu jałowym i płynna zmiana jazdy przód / tył bez konieczności zatrzymywania maszyny to kolejne kwestie wpływające na bezpieczeństwo i komfort operatora.
Aby uniknąć wypadku na skutek niekompletnego zatrzaśnięcia wanny, wozidło automatycznie zmniejszy prędkość jazdy i poinformuje operatora o nieprawidłowej pozycji wanny, jak również o utracie stabilności.

Wozidło DW 30.

Wozidło budowlane Wacker Neuson DW 30 można wyposażyć w silnik ECO, który pozwala uzyskać maksymalną prędkość 20 km/h lub w silnik POWER 45 KM DPF (maksymalna prędkość 25 km/h). Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w pracy na standardowych terenach, drugie polecane jest w przypadku terenów trudnych i górskich. Ostatni wariant standardowo posiada system Auto-Stop oraz funkcję Hill-Hold.
Na uwagę zasługuje też prostota sterowania, gdyż wszystkie funkcje dostępne są z pozycji joysticka (m.in. jazda przód-tył, bieg jałowy, zmiana zakresu prędkości żółw-zając, przechył wanny i jej obrót).

Podobnie jak wozidło budowlane Wacker Neuson Dual View 90, również model DW 30 posiada elektrycznie sterowany sprężynowy hamulec postojowy, zainstalowany we wnętrzu przedniej osi.
Maszyna jest bardzo łatwa w transporcie, co zawdzięcza kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze (2142 kg). Jej wymiary wynoszą: długość – 3,9 m, szerokość – 1,73 m, a wysokość z opuszczonym pałąkiem 1,91 m.

Łatwy transport – wozidło DW30.

Dopasowanie wozidła do specyfiki wykonywanych zadań zwiększa ponadto bogaty pakiet wyposażenia opcjonalnego. Są to m.in. pełna kabina z klimatyzacją, daszek ochronny (w wersji POWER jako standard) i różne rodzaje wanny.

fot. 1. Wanna wysokiego wysypu, fot. 2. Wanna do betonu z ruchomą rynną.

Możliwość poruszania się nawet w trudnym terenie, duża ładowność, a do tego innowacyjne rozwiązania wpływające na komfort i bezpieczeństwo operatora oraz na optymalizację kosztów… Wozidła i miniwozidła budowlane Wacker Neuson wyznaczają w swoim sektorze rynku nowe standardy, wysoko ustawiając poprzeczkę konkurencji.

Więcej informacji na stronie: https://www.wackerneuson.pl/

05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Umiastowska 2, woj. mazowieckie
tel. 22 490 35 00, 608 921 930,

System zagospodarowania wody deszczowej i szarej

System do zagospodarowania wody deszczowej i szarej – cena nie tak straszna, jak ją malują!

Firma Green Water Solutions jest przedstawicielem na Polskę niemieckich producentów: GreenLife GmbH oraz ARIS GmbH i wyspecjalizowała się w projektowaniu oraz dostarczaniu systemów do zagospodarowania wody deszczowej i szarej. Instalacje wykonywane przez inżynierów Green Water pracują przede wszystkim w dużych budynkach, takich jak hale logistyczne, przemysłowe, hotele i obiekty noclegowe, akademiki i budownictwo wielorodzinne, a także instytucje oświatowe, lotniska, dworce. Niekwestionowana pozycja lidera w segmencie odzysku i zagospodarowania wody deszczowej i recyclingu wody szarej znajduje przełożenie na sukcesywnie powiększające się portfolio firmy, której zaufały przedsiębiorstwa takie jak: Skanska Property Poland, PKP, Dom Development, Asbud Group, DHL, THULE, Radisson, LIDL, IKEA, Panattoni, DELL.
– Projektowane przez nas instalacje mają minimalne zapotrzebowanie w kwestii serwisowania. To sprawia, że wysoka jest tylko cena początkowa inwestycji. System zagospodarowania wody deszczowej i szarej w toku eksploatacji nie generuje niemal żadnych wydatków związanych z konserwacją, co sprawia, że szybko można zacząć czerpać korzyści. A te, w dobie rosnących cen wszystkich surowców, mogą być naprawdę znaczne – mówi Marcin Kłosowski z firmy Green Water Solutions.

Centrala wody deszczowej.

System zagospodarowania wody deszczowej

Szczególnie opłacalnym rozwiązaniem w obiektach, które przykryte są dachem o dużej powierzchni (hale logistyczne, zakłady przemysłowe) są systemy zagospodarowania wody deszczowej.
– Aby zebrać i oczyścić wodę deszczową, stosujemy różne rozwiązania, m.in. filtry Biovitor marki GreenLife oraz centrale deszczowe i systemy pompowe Argus marki ARIS. Poszczególne rozwiązania dobieramy w zależności od wielkości zlewni podłączonego dachu. Dzięki temu, że filtr instalowany jest wewnątrz zbiornika na wejściu wody deszczowej, gwarantujemy jej pełne oczyszczenie mechaniczne – mówi Marcin Kłosowski.
Systemy zagospodarowania wody deszczowej sprawdzą się szczególnie w zastosowaniach przemysłowych. Zebrana z dużych dachów deszczówka może zostać wykorzystana np. chłodzenia maszyn, ogrzewania podłogowego, nawadniania zieleni wokół obiektu, a także do celów użytkowych, jak np. spłukiwanie toalet czy prace porządkowe.
Dzięki procesom biologicznym wyeliminowane jest ryzyko zagniwania wody w zbiornikach (bez konieczności stosowania chemikaliów), co daje pewność, że przechowywana woda ma odpowiednią jakość: jest czysta, bezwonna i przejrzysta.
– Tego typu system zagospodarowania wody deszczowej dostarczyliśmy np. do centrum IKEA w Szczecinie. Bazuje on na filtrach GreenLife Biovitor DN250 oraz centrali deszczowej Argus 7 Eco. Zastosowane rozwiązania umożliwiają odzyskanie 100% wody spływającej do zbiornika magazynowego. Jest ona następnie wykorzystywana do spłukiwania toalet w budynku oraz do nawadniania zieleni wokół niego – mówi Marcin Kłosowski.
Ogromną zaletą systemów zagospodarowania wody deszczowej oferowanych przez GreenLife jest ich bezobsługowość. Filtry nie wymagają okresowej wymiany, nie trzeba też wykonywać bieżącej obsługi technicznej. Serwis i oczyszczenie konieczne jest raz na 8 lat, co sprawia, że do początkowej ceny inwestycji nie dochodzą żadne ukryte koszty dodatkowe.

Centrala ARIS Argus 6ECO.

System zagospodarowania wody szarej

Odzysk wody opadowej jest bardzo opłacalny zwłaszcza wówczas, gdy budynek ma znaczną powierzchnię dachu, dlatego instalację najczęściej montuje się w halach (produkcyjnych, logistycznych) czy w obiektach handlowych. Z kolei wszędzie tam, gdzie jest dużo pryszniców i umywalek, doskonale sprawdzą się systemy zagospodarowania wody szarej.
Recycling wody szarej to doskonały sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w przypadku basenów i obiektów SPA/wellness, hoteli, domów wczasowych, sanatoriów, domów wielorodzinnych, akademików, placówek oświatowych i użyteczności publicznej. Nierzadko jednak takie rozwiązanie stosuje się również w przemyśle i centrach logistycznych, zwłaszcza w takich budynkach, które mają rozbudowany węzeł sanitarny, z prysznicami dla pracowników.
– Jedną z nowszych realizacji jest uruchomiony przez nas system zagospodarowania wody szarej w Centrum Logistycznym we Wrocławiu przy ulicy Rakietowej. Jest to system podziemny, który pozwala odzyskać wodę z pryszniców i umywalek obiektu logistycznego. Podobne rozwiązanie przygotowaliśmy też dla międzynarodowej firmy logistycznej Orbico. Zainstalowany system podziemny ma wydajność 1000 litrów na dobę – mówi Marcin Kłosowski.

Podziemny system recyklingu wody szarej dla Orbico w Robakowie

Co ciekawe – choć z uwagi na relatywnie wysoką cenę inwestycji w systemy zagospodarowania wody szarej raczej zalecane jest, aby instalować je podczas budowy lub modernizacji obiektów, w wymienionych powyżej przypadkach zamontowano je w budynkach już istniejących. Analiza kosztów początków i prognozowanych zysków wykazała, że inwestycja w system recyclingu jest mimo to bardzo opłacalna.

Korzyści do potęgi

Rozwiązaniem, które pozwala jeszcze bardziej zmaksymalizować korzyści, jest połączenie systemów zagospodarowania wody szarej i deszczowej.
– Świetnym przykładem może być budynek Archiwum Sejmu RP. Zainstalowaliśmy tam systemowe rozwiązane GreenLife, dzięki któremu można odzyskać 100% wody deszczowej. Po podczyszczeniu wykorzystywana jest ona do spłukiwania toalet oraz podlewania zieleni wokół budynku. Dodatkowo w obiekcie pracuje kompletny system recyclingu wody szarej o wydajności 1,5 m³. Poddawana jest ona procesowi sedymentacji, napowietrzania i ultrafiltracji, a całość jest bezobsługowa i nie wymaga serwisowania częściej niż raz w roku – mówi Marcin Kłosowski.

Montaż systemu recyclingu wody szarej w obiekcie biurowym w Warszawie.

Obok korzyści płynących z możliwości obniżenia kosztów eksploatacyjnych, ogromnym atutem systemów zagospodarowania wody szarej i deszczowej jest też krótki czas zwrotu inwestycji – dzięki temu relatywnie wysoka cena początkowa nie musi się okazać zaporowa, zwłaszcza gdy systemy montuje się na etapie budowy lub modernizacji budynku.
Wdrażanie ekologicznych rozwiązań, które pozwalają oszczędzać kurczące się na ziemi zasoby, pozwala ponadto ubiegać się o przyznanie certyfikatu LEED i BREEAM, czyli jednego z dwóch prestiżowych wyróżnień ekologicznych, w których ocenia się budynki z uwzględnieniem całej gamy kryteriów.
Wbrew pozorom jest to istotne nie tylko w przypadku obiektów świadczących usługi hotelowe, które mogą zyskać na atrakcyjności w oczach klientów o proekologicznym nastawieniu. Również obiekty przemysłowe mogą zapunktować. Certyfikat LEED i BREEAM daje pewność, że w danym budynku z sukcesem wdrożono rozwiązania zmniejszające jego negatywny wpływ na środowisko naturalne. Oznacza to nie tylko możliwość zaoszczędzenia np. na rachunkach płaconych za zużytą wodę i odprowadzanie ścieków. To także sposób na podwyższenie rynkowej wartości nieruchomości, co może odegrać niemałą rolę w przypadku jej ewentualnej późniejszej odsprzedaży.

Więcej informacji na stronie: https://www.greenwatersolutions.pl/

02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 11, woj. mazowieckie
tel. +48 600 890 133,

Jak zabezpieczyć rury przed mrozem z wykorzystaniem keramzytu?

W naszym kraju możemy wyróżnić 4 strefy przemarzania gruntu, które ustalono na podstawie wielkości oraz czasu trwania niskich temperatur. W zależności od tego, w jakim rejonie strefy te występują, ich głębokość może wynosić od 0,8 do 1,4 m. Występowanie stref przemarzania w Polsce ilustruje poniższa fotografia.

Aby zabezpieczyć rury przed mrozem, zazwyczaj umieszcza się rurociągi poniżej głębokości przemarzania, jaka ustalona jest dla danego regionu. W takiej sytuacji należy zadbać o to, aby wierzch rury znalazł się w odpowiedniej odległości od głębokości przemarzania, która wynosi co najmniej 40 cm w przypadku instalacji wodociągowej oraz 20 cm dla instalacji kanalizacyjnych.
Choć to najprostszy sposób na to, aby zabezpieczyć rury przed mrozem, to jednak nie zawsze jest możliwe takie poprowadzenie rurociągów. W przypadku instalacji kanalizacyjnych często problemem okazuje się przepływ grawitacyjny, gdzie rzędna odpływu oraz potrzeba zachowania określonych spadków wymuszają konieczność umieszczenia fragmentu (a czasem nawet całego rurociągu) w strefie potencjalnego oddziaływania minusowych temperatur. Pojawia się więc pytanie, jak zabezpieczyć rury przed mrozem w takiej sytuacji? A mówiąc jeszcze bardziej precyzyjnie – jak wykonać izolację termiczną rurociągu, która będzie chronić przed przemarzaniem, a jednocześnie będzie odporna m.in. na działanie kwasów humusowych, substancji ropopochodnych czy na korozję biologiczną.

Jak zabezpieczyć rury przed mrozem?

Izolacja termiczna rurociągu wykonana z użyciem Leca® KERAMZYTU to prosty i skuteczny sposób na wyeliminowanie ryzyka zamarzania elementów instalacji. W wykopie, w którym zostanie rozprowadzona instalacja, należy umieścić 10 cm podsypki piaskowej, na której następnie układa się rury. Aby zabezpieczyć je przed mrozem, tak przygotowany wykop zasypuje się Leca® KERAMZYTEM budowlanym o frakcji 8/10-20 mm. Grubość warstwy tego kruszywa dobiera się z założeniem, że jego izolacyjność termiczna jest co najmniej 2,5 razy lepsza niż izolacyjność gruntu. W praktyce więc 10 cm Leca® KERAMZYTU może zastąpić aż 25 cm gruntu.
W kolejnym etapie prac keramzyt trzeba zagęścić, a jego powierzchnię przykryć folią, która ograniczy bezpośrednie przedostawanie się wody opadowej do izolacji termicznej.
W zależności od tego, jak będzie użytkowany teren nad rurociągiem, należy uzupełnić pozostałą część wykopu gruntem lub warstwą nawierzchni (komunikacyjnych czy użytkowych) o minimalnej grubości 20 cm.

Leca® KERAMZYT – najlepsza izolacja termiczna rurociągów

Za wykorzystaniem Leca® KERAMZYTU do termicznego zabezpieczania rur przed mrozem przemawiają nie tylko walory izolacyjne tego materiału, choć bez wątpienia ta kwestia wybija się na pierwszy plan. Współczynnik przewodzenia ciepła dla Leca® KERAMZYTU 8/10-20 mm w warunkach wilgotnych wynosi on 0,16 W/(m∙K) i jest wielokrotnie mniejszy od gruntu.
Skuteczność izolacyjna Leca® KERAMZYTU w porównaniu do wybranych gruntów (porównanie oparte o współczynniki przewodzenia ciepła dla gruntów wg normy PN-EN ISO 6846:1999).

Skuteczność izolacyjna Leca® KERAMZYTU w porównaniu do wybranych gruntów (porównanie oparte o współczynniki przewodzenia ciepła dla gruntów wg normy PN-EN ISO 6846:1999).

Oprócz niskiego współczynnika przewodzenia ciepła, atutem Leca® KERAMZYTU jest jego trwałość i wytrzymałość, przez co świetnie sprawdzi się on w roli izolacji termicznej rurociągów w gruncie. Ponadto materiał ten jest odporny na działanie wody, mrozu, agresywnego środowiska, kwasów humusowych, substancji ropopochodnych i na korozję biologiczną. Jest też nieatrakcyjny dla gryzoni. Te zalety sprawiają, że wykorzystuje się go do zabezpieczania rur przed mrozem, jak i do budowy lekkich nasypów, różnego rodzaju wypełnień i drenaży.
Co istotne, lekkie kruszywo ceramiczne można też szybko i w prosty sposób usunąć z wykopu i ponownie wykorzystać w tym samym albo w innym miejscu, oszczędzając w ten sposób pieniądze i środowisko naturalne.
Aby dokonać obliczeń grubości warstwy Leca® KERAMZYTU dla wybranego rodzaju instalacji i gruntu oraz oszacować potrzebną ilość materiału i wygenerować raport, można skorzystać z bezpłatnego kalkulatora, dostępnego na stronie internetowej: www.leca.pl

83-140 Gniew, ul. Krasickiego 9, woj. pomorskie
tel. +48 58 772 24 10,

Jak dobrać bufor do pompy ciepła?

Dobry zbiornik buforowy do pompy ciepła – czyli jaki?

Gigantyczny boom na odnawialne źródła energii – w tym na pompy ciepła – sprawił, że w magazynach szybko zaczęło brakować towarów. Efekt? Istny wysyp nowych graczy w tym sektorze (zarówno na rynkach europejskich, jak i azjatyckich), chaos cenowy i ogromna ilość produktów – również takich, które nie spełniają obowiązujących w strefie UE wymogów. Jak dobrać bufor do pompy ciepła i odnaleźć się w tym gąszczu?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nawet jeśli na etapie inwestycyjnym udało się zaoszczędzić, to zyski szybko okażą się pozorne, dlatego zadaniem instalatora jest uświadomienie klientowi, że jakość zbiornika do ciepłej wody użytkowej oraz bufora ciepła ma ogromne znaczenie.
Dlaczego to takie ważne? Otóż podczas dobierania zbiorników i buforów do pomp ciepła trzeba pamiętać o tym, że produkty te muszą spełniać wymagania przepisów, jakie obowiązują w Polsce. Już sam ten fakt na starcie dyskwalifikuje wiele wyrobów spoza Unii Europejskiej. Brak określenia klasy energetycznej, brak instrukcji obsługi czy karty gwarancyjnej, brak wpisu do bazy EPREL – to wyraźne przesłanki do rezygnacji z zakupu danego produktu. Warto też zwrócić uwagę, jak długo producent działa na rynku, czy dany wyrób posiada stosowne certyfikaty i dopuszczenia, a także – czy gwarancja udzielana jest przez importera, producenta czy wytwórcę spoza UE (odsyłanie zbiornika np. do Chin może okazać się bardzo nieopłacalne) oraz czy nie ma w niej warunków niemożliwych do spełnienia (np. twardość wody). Wątpliwości powinna też budzić podejrzanie niska cena.

OEM Energy – marki własne

Instalatorzy działający na polskim rynku mogą zaopatrzyć się w produkty firmy OEM Energy, która od wielu lat działa na rynku jako dystrybutor systemów OZE i zaopatruje instalatorów, hurtownie i firmy instalacyjne. Przedsiębiorstwo posiada też w ofercie marki własne – są to zbiorniki i bufory w tym do pomp ciepła OEM Ceramic, OEM Hygienic, OEM Black. Wygodne zakupy przez platformę sprzedażową B2B, a także gwarancja i opieka serwisowa sprawiają, że na tę ofertę powinien zwrócić uwagę każdy hurtownik oraz instalator, który musi dobrać bufor do pompy ciepła. A dlaczego jest to tak ważne?
Otóż zbiornik buforowy do pompy ciepła pełni bardzo ważną funkcję, bo stanowi swego rodzaju magazyn energii cieplnej, która jest potrzebna do rozmrażania pompy, a także stabilizuje przepływ cieczy grzewczej od strony pompy ciepła i instalacji grzewczej. Dzięki zbiornikowi sprężarka pompy rzadziej się załącza, co wydłuża jej żywotność. W zależności od modelu zbiornika, możliwe jest też ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (zbiorniki kombinowane), a także podłączenie dodatkowych źródeł ciepła, np. kotła gazowego czy kolektorów słonecznych.
Zbiorniki montuje się w układach o małej pojemności wodnej, w których – dzięki jej zwiększeniu – zapewnione jest prawidłowe działanie pompy. Nie jest zalecane stosowanie układów pomp ciepła bez buforów, tym bardziej, że ich cena w porównaniu do ceny całej instalacji, jest niewielka. W przypadku braku bufora, ciepło potrzebne do rozmrożenia pompy pobierane jest z instalacji c.o., co obniża komfort przebywania w pomieszczeniu (np. zimna podłoga). Ponadto podczas pracy pompy ciepła na potrzeby c.w.u. właśnie ten element staje się priorytetem, a instalacja c.o. schodzi na dalszy plan, co również przekłada się na obniżenie komfortu termicznego.

Rodzaje buforów

W przypadku systemów grzewczych z pompą ciepła stosuje się różne rodzaje buforów. Są to bufory bez wymiennika, z wymiennikiem, podgrzewacze wody kombinowane (bufor ciepła ze zbiornikiem c.w.u) oraz podgrzewacze wody higieniczne (bufor ciepła z wężownicą c.w.u.).
Pierwsze z wymienionych stosuje się, gdy instalacja z pompą ciepła nie będzie wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej – w takiej sytuacji bufor pozwoli zwiększyć żywotność pompy ciepła.
Bufory z wymiennikiem są konieczne, gdy zachodzi potrzeba akumulowania ciepła na potrzeby grzewcze z kilku źródeł. Wyposażenie ich w jeden lub więcej wymienników (wężownic) pozwala na podłączenie np. kotła gazowego czy kolektorów słonecznych.
Podgrzewacze wody kombinowane to nic innego jak zbiornik buforowy, który posiada w górnej części dodatkowy zbiornik c.w.u. lub wężownicę z stali nierdzewnej karbowanej również do c.w.u. Woda użytkowa jest ogrzewana wewnątrz zbiornika lub wężownicy karbowanej, proces ten następuje na skutek oddawania ciepła cieczy ze zbiornika buforowego. Tego typu zbiornik kombinowane warto dobrać wówczas, gdy w budynku zainstalowane są źródła ciepła o wysokiej temperaturze.
Zbiorniki kombinowane są zalecane szczególnie są do tych budynków, w których występują różne źródła ciepła.

Jak dobrać bufor lub zbiornik c.w.u. do pompy ciepła?

Aby właściwie dobrać bufor do pompy ciepła należy uwzględnić szereg czynników, wśród których – oprócz wymienionych już wcześniej kwestii związanych z producentem, warunkami gwarancji i zgodnością z obowiązującymi przepisami – na pierwszym miejscu znajduje się pojemność zbiornika. Zbyt duży podniesie koszty instalacji, a także zabierze cenną przestrzeń, z kolei zbyt mały zwiększy zużycie energii i doprowadzi do szybszego zużywania się pompy ciepła (będzie się ona częściej włączać i wyłączać).
Innym aspektem jest izolacja termiczna zbiornika. O tej wartości powinna informować zdefiniowana przez producenta klasa energetyczna. Lepsza izolacja (np. z pianki PUR lub polistyrenu) zminimalizuje straty ciepła podczas magazynowania energii, co w prosty sposób przełoży się na oszczędności eksploatacyjne.
W przypadku systemów, które mają służyć nie tylko do ogrzewania, ale także do przygotowywania c.w.u. zaleca się stosowanie zbiorników c.w.u. do pomp ciepła z odpowiednio dużymi wężownicami (przyjmuje się, że do optymalnej pracy pompy konieczne jest 0,25-0,3 m² powierzchni wężownicy na każdy 1 kW maksymalnej mocy pompy ciepła).
Aby prawidłowo dopasować zbiornik do potrzeb, należy też wziąć pod uwagę ilość źródeł ciepła (sama pompa lub np. pompa i kolektory). Innym parametrem, bez uwzględnienia którego nie da się dobrze dobrać zbiornika buforowego do pompy ciepła jest też zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę użytkową. Jeśli w budynku jest prysznic, to przyjmuje się dobowe zapotrzebowanie rzędu 40-50 l na osobę, w przypadku wanny wzrasta ono do 90-130 l na osobę.
Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie zbiorników o mniejszej pojemności, ale z maksymalnie dużą powierzchnią wężownicy – dzięki temu woda ogrzewa się szybciej, a straty ciepła na pogrzewaczy c.w.u. są zminimalizowane.

Jak dobrać wielkość zbiornika cw.u. do pompy ciepła – przykład

  • OEM CERAMIC V3 HP 221 G – pompy ciepła o mocach 7-10 kW zapotrzebowanie na c.w.u 200L
  • OEM CERAMIC V3 HP 321 G – pompy ciepła o mocach 11-14 kW – zapotrzebowanie na c.w.u 300L
  • OEM CERAMIC V3 HP 222 G – pompy ciepła o mocach 7-10 kW + kolektory słoneczne – zapotrzebowanie na c.w.u 200L
  • OEM CERAMIC V3 HP 322 G – pompy ciepła o mocach 11-14 kW + kolektory słoneczne – zapotrzebowanie na c.w.u 300L

Zbiorniki i bufory OEM Energy

Oferta zbiorników i buforów OEM Energy kierowana jest do firm instalatorskich i hurtowni, poszukujących wysokiej jakości produktów w atrakcyjnej cenie. Przedsiębiorstwo oferuje duży wybór zbiorników i buforów do dystrybucji i magazynowania ciepła, które zebrane są w liniach OEM Ceramic, OEM Hygenic i OEM Black. Dostępne są pojemności od 50 litrów do 2000 litrów, które mogą współpracować z kotłami, kolektorami słonecznymi i pompami ciepła. Firma proponuje zbiorniki bez wężownicy, a także z jedną, dwiema i trzema wężownicami. W ofercie znajdują się ponadto podgrzewacze z jedną, dwiema i trzema wężownicami, podgrzewacze solarne, biwalentne, z wymiennikiem. Na produkty udzielane jest 5 lat gwarancji.
– W OEM ENERGY posiadamy ponad 10- letnie doświadczanie w zbiornikach, a produkty, które oferujemy są produkowane dla nas na terenie Europy. Każdy wytwórca, któremu zlecamy produkcję zbiorników pod naszą marką jest dokładnie sprawdzany przez nasz zespół pod kątem jakości oferowanego produktu, a także zgodności z obowiązującymi w Polsce i UE przepisami. Dodatkowo oczywiście oferujemy gwarancję i opiekę serwisową – podsumowuje Jarosław Pleśniak z OEM Energy.

Więcej informacji na stronie: https://oemenergy.pl/

41-500 Chorzów, ul. Składowa 17, woj. śląskie
tel. +48 501 510 511,

Czy magazyn energii ma sens?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne na dachach domów w naszym kraju nie były częstym widokiem, to obecnie śmiało można stwierdzić, że stały się one nieodłącznym elementem polskich miast i wsi. Dziś nikt już nie pyta o opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii i fotowoltaikę, natomiast w pełni zasadne jest pytanie o to, czy magazyn energii ma sens i czy warto do takiego rozwiązania dopłacić.

Czy magazyn energii ma sens?

System rozliczeń energii elektrycznej wytworzonej przez fotowoltaikę promuje jak największe wykorzystywanie wyprodukowanej energii na własne potrzeby. Obowiązujący od kwietnia 2022 roku system net-billingu wielu inwestorom wydaje się nieopłacalny (lub też – mniej opłacalny niż obowiązujący wcześniej system net-meteringu), bo odsprzedawane do sieci energetycznej po cenach hurtowych nadwyżki energii nie mogą być odebrane w tej samej cenie. W praktyce w miesiącach, w których instalacja pracuje z mniejszą wydajnością, właściciele fotowoltaiki, muszą kupować energię w cenie detalicznej – płacą więc za nią tyle samo, co inni odbiorcy (w ramach wybranej taryfy rozliczeniowej).
Szczególnie w takiej sytuacji dodanie do fotowoltaiki magazynu energii ma sens i jest ekonomicznie uzasadnione. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć wysyłkę energii do sieci i daje większą niezależność energetyczną, pozwalając korzystać z wyprodukowanej przez panele energii również wówczas, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne lub w razie awarii sieci.

Fotowoltaika z magazynem energii

Firma Soleko oferuje zestawy solarne o różnych mocach: 5 kW, 6 kW, 8 kW i 10 kW, które pozwalają wyprodukować prąd niezbędny do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Im wyższa moc instalacji, tym wyższy całościowy koszt inwestycji, jednak w przeliczeniu na 1 kW koszt instalacji maleje wraz ze wzrostem mocy zestawu fotowoltaicznego. Dodanie do fotowoltaiki magazynu energii ma sens w każdym wypadku, jednak szczególnie opłaca się tym inwestorom, którzy rozliczają się w systemie net-billingu. I choć konieczność zakupu magazynu energii (akumulatora) jeszcze bardziej podnosi koszty początkowe inwestycji, to w dalszej perspektywie jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.
A ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii?
– Instalacja o najmniejszej mocy 5kW z magazynem energii to wydatek rzędu 42990 zł brutto (w zależności od użytych komponentów i miejsca montażu). Z powodzeniem zaspokoi ona potrzeby niedużych gospodarstw domowych, które mają roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 5000 kWh – mówi Seweryn Grabiec z firmy Soleko. – W przypadku większych instalacji, jak 10 kW, koszty wynoszą ok. 54990 zł brutto. Są to oczywiście ceny z montażem – dodaje.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotowoltaikę z magazynem energii?

Ogromny popyt na fotowoltaikę sprawił, że na rynku pojawiło się dużo firm, które oferują montaż instalacji pozwalających korzystać z niewyczerpywalnej energii słońca. Niestety otworzyło to też pole do popisu nieuczciwym sprzedawcom, którzy oferują produkty niskiej jakości. A ponieważ inwestycja w fotowoltaikę nie należy do małych, inwestorzy często ulegają pokusie, aby zaoszczędzić.
– Choć panele nieznanych producentów mogą być tańsze, to jednak ryzyko związane z ich zakupem jest bardzo duże. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, oferujemy tylko renomowane wyroby wiodących producentów. Są to panele marek takich jak IBC Solar AG czy Corab, które mają gwarancję nawet do 25 lat na wydajność utrzymującą się na poziomie minimum 80% mocy instalacji. Tylko inwestycja w sprawdzone podzespoły ma sens. Dotyczy to również magazynów energii. W naszej firmie są to produkty marki BYD, które są wliczone w cenę całego zestawu – mówi Seweryn Grabiec.
W przypadku fotowoltaiki z akumulatorem solarnym, można całkowicie (system pracujący poza siecią) lub częściowo (system podpięty do sieci) uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy energii.

Dofinansowanie do fotowoltaiki z magazynem energii – to ma sens!

Odpowiedź na pytanie o to, czy magazyn energii ma sens, może być tylko twierdząca. Korzyści wynikające z montażu fotowoltaiki z akumulatorem są oczywiste: dzięki zainstalowaniu magazynu można znacznie zwiększyć autokonsumpcję energii (nawet o 40%).
Rentowność takiej inwestycji zwiększają ponadto możliwości uzyskania dofinansowań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już zapowiedziało, że w 2024 roku wystartuje kolejna, szósta edycja popularnego programu Mój Prąd – w jego ramach będzie można ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki i magazynów energii.
Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach beneficjenci programu mogli uzyskać dofinansowanie do 6000 zł w przypadku samej mikroinstalacji PV, zaś w przypadku instalacji z elementem dodatkowym kwoty te wynosił od 3000 zł do 16000 (instalacje z magazynem energii). Szefostwo Resortu Klimatu i Środowiska zapowiedziało też, że zawnioskowało o dodatkową pulę wniosków na magazyny energii. Jeśli te zapowiedzi się spełnią, to fotowoltaika z magazynem energii będzie miała podwójny sens ekonomiczny – pozwoli zwiększyć autokonsumpcję wytworzonej energii, a ponadto zapewni szybszy zwrot kosztów inwestycji.

O dotację do instalacji fotowoltaicznej można też ubiegać się w ramach programu „Czyste Powietrze” – w 2024 r. można wnioskować o dofinansowanie na zasadach obowiązujących w ubiegłym roku. Wysokość dotacji może wynieść do 66000 zł (podstawowy poziom dofinansowania) i do 136200 zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania, które obejmie kompleksową termomodernizację i montaż fotowoltaiki z magazynem energii.

Więcej informacji na temat firmy Soleko można znaleźć na stronie: https://www.kolektory.com/

29-105 Krasocin k. Włoszczowa, Oleszno, ul. Parkowa 18, woj. świętokrzyskie
tel. 41 39 44 087, 508 070 040,

 

Czy domy modułowe są trwałe?

Domy zrodzone z pasji

Historia firmy PW House na tle innych przedsiębiorstw jest wyjątkowa, zwłaszcza gdy mowa o tych firmach, które powstały w ostatnich latach, gdy budownictwo modułowe zdobyło już uznanie wśród inwestorów i miało utorowane drogi na polskim rynku. Przygoda z domami modułowymi PW House rozpoczęła się od zamiłowania do bycia blisko natury, a jednocześnie do spędzania czasu w warunkach komfortowych.
– To była najdosłowniej ewolucja: od namiotu, przez domy wczasowe, pensjonaty murowane, hotele, a potem domy drewniane, szkieletowe, modułowe, aż doszliśmy do rezydencji z olbrzymimi zadaszonymi werandami, które stały się naszym znakiem firmowym – mówi Piotr Wiśniewski z firmy PW House. – Od samego początku chcieliśmy dzielić się naszą pasją, zaczynając od postawienia własnego domu wakacyjnego, a kończąc na budowie różnych ośrodków. Uwieńczeniem było stworzenie fabryki całorocznych, szkieletowych domów modułowych. Trwałe, skrojone na miarę potrzeb, o przykuwającym uwagę designie budynki – takie cele nam przyświecały i niezmienne wyznaczają one kierunki naszego dalszego rozwoju – dodaje.

Dziś drewniane nowoczesne domy z werandą PW House są dla wielu synonimem najwyższej jakości, która jest efektem wielu lat doświadczeń zarówno w produkcji, jak i użytkowaniu budynków. Firma ma bazę własnych domów w różnych miejscach w Polsce – w tym również na terenach trudnych, jak pierwszy pas nadmorski.
– Dzięki temu wiemy, jak drewno zachowuje się po kilkunastu latach użytkowania w warunkach wysokiego zasolenia i silnych wiatrów (również sztormowych). Aby zagwarantować jak największą trwałość domów modułowych, dobieramy odpowiednie gatunki drzew, a także technologie i procesy obróbki, które sprawią, że budynki posłużą przez wiele lat. Dzięki pasji i miłości do drewna, umiejętnie łączymy tradycję budownictwa drewnianego z nowoczesnymi technologiami, na które jesteśmy bardzo otwarci. Z zaangażowaniem i ciekawością testujemy też nasze rozwiązania, zanim wdrożymy je do produkcji – mówi Piotr Wiśniewski.

Czy domy modułowe są trwałe?

Wracając do tytułowego pytania o to, czy domy modułowe są trwałe, warto zaznaczyć, że ich żywotność zależy od kilku czynników, w tym od jakości użytych materiałów, projektu uwzględniającego indywidualne uwarunkowania dla danego obiektu, a także od przestrzegania standardów budowlanych oraz odpowiedniego utrzymania i konserwacji.
W przypadku domów szkieletowych od PW House kwestie te są bardzo rygorystycznie przestrzegane, co dotyczy każdej z grup produktów, jakie oferuje firma, a więc zarówno domów całorocznych, jak i budynków wakacyjnych oraz zadaszonych werand.
Najsurowszym wymaganiom są w stanie sprostać całoroczne, trwałe domy modułowe Thermo Premium SMART, które są głównym produktem firmy. Oferowane są one w standardzie „pod klucz”, co dla klienta końcowego oznacza możliwość natychmiastowego zamieszkania w budynku.
Dzięki zastosowaniu materiałów wysokiej jakości i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, są one bardzo solidne, trwałe i ekologiczne. Budynki powstają w formie modułów w stabilnych warunkach fabryki, skąd następnie są przewożone na miejsce docelowe i stawiane na przygotowanych wcześniej fundamentach.
Ich cechą charakterystyczną jest zastosowanie w standardzie oryginalnej elewacji z drewna thermowanego pochodzącego z Finlandii.
– Z naszego doświadczenia wynika, że to najlepszy dostępny materiał, który dzięki zaawansowanej obróbce termicznej nabywa cech drewna doskonałego. Wykonanej z niego elewacji nie trzeba nigdy impregnować, malować, a do tego pozostanie ona stabilna wymiarowo i nie będzie pękać („łódkować”). Swoje właściwości może utrzymać nawet przez okres 30 lat – podkreśla Piotr Wiśniewski.
Ze względu na dostępną powierzchnię użytkową, domy PW House można podzielić na jednomodułowe (do 60 m² powierzchni) oraz wielomodułowe (powierzchnie 80 m², 100 m², 120 m², 160 m² oraz większe). Mogą mieć one dachy dwuspadowe, co sprawi, że kształtem będą nawiązywać do popularnych budynków w typie nowoczesnej stodoły. Z kolei dzięki wykorzystaniu konstrukcji dachu jętkowego można wyeliminować słupy podpierające dach, co pozwala znacznie zwiększyć metraż podłogi poddasza (nawet o kilkadziesiąt metrów kwadratowych).

 

Choć technologia wznoszenia trwałych domów modułowych nawiązuje do najstarszych znanych człowiekowi metod budowania, czyli wykorzystania drewna, to jednak oferowane przez PW House budynki są na wskroś nowoczesne. Wyposażone są w ogrzewanie podłogowe promiennikowe, klimatyzację z funkcją grzania, systemy rekuperacji ciepła. Zamontowanymi urządzeniami można sterować za pomocą sterowników wi-fi z każdego miejsca na ziemi.
– Nasi klienci mają możliwość obejrzenia budynku pokazowego, gdzie mogą przekonać się, że domy modułowe są trwałe. To szansa, aby zapoznać się ze stosowanymi przez nas technologiami oraz zobaczyć na własne oczy efekt patynowania elewacji z biegiem czasu – mówi Piotr Wiśniewski.
Wisienką na torcie każdego domu modułowego jest duża, zadaszona weranda, która wykonana jest tak, aby umożliwić korzystanie nawet podczas opadów deszczu czy w chłodne dni.

Nowoczesny dom z zadaszoną werandą – dla miłośników luksusu

Oprócz nowoczesnych, trwałych domów modułowych, firma PW House oferuje też budowę zadaszonych werand, które szybko stały się znakiem rozpoznawczym tego producenta, głównie z uwagi na dużą powierzchnię i zastosowanie wspomnianego już wcześniej drewna thermowanego.
– Oferowane przez nas domy pozbawione dużych, rezydencjalnych tarasów, byłyby w naszej opinii niekompletne. Nasze zamiłowanie do wypoczynku i potrzeba, aby w domu czuć się jak na wakacjach dostarczyły impulsów do tego, by stworzyć unikalne projekty zadaszonych werand, w których można zamontować instalację TV, oświetlenie LED, instalacje pod ogrzewanie promiennikowe, rolety zewnętrzne, pergole zacieniające i in. – opowiada Piotr Wiśniewski.

Każdy taras w standardzie bazuje na elementach z drewna thermowanego z Finlandii. Deski poddane takiej obróbce zachowują stabilność wymiarową, a dzięki zastosowaniu systemów bezgwoździowych stąpa się po nich bezpiecznie i z wielką przyjemnością nawet na boso. Oryginalne drewno thermowane ze względu na swoje właściwości nie stanowi pożywki dla grzybów i pleśni, nie ma też wycieków żywicy, która w całości wyparowuje w procesie „gotowania” w temperaturze 212 stopni. Oryginalne drewno thermowane nie nagrzewa się i jest wykorzystywane w produkcji najbardziej ekskluzywnych saun.

Wakacyjne domy całoroczne – wariant ekonomiczny

Miłośnicy domów drewnianych, którzy poszukują produktu w wersji ekonomicznej, powinni zwrócić uwagę na nowość w ofercie PW House, czyli wakacyjne domy całoroczne „Ten Domek”, dostępne w wersji 35 m² i 40 m². Wykonane są one w całości ze świerku skandynawskiego, w technologii szkieletowej.
– Mimo relatywnie niewielkich metraży, w mniejszym wariancie znajduje się: sypialnia z wyjściem na taras, przestronny salon z aneksem kuchennym i umeblowana łazienka, a w większym jest jeszcze jedna sypialnia. Możliwość dobudowania zadaszonego tarasu, który jest zlicowany z podłogą salonu, pozwala powiększyć dostępną przestrzeń o kolejne 35 m ² – mówi Piotr Wiśniewski.
Pytanie o to, czy domy modułowe są trwałe, jest zasadne, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ile producentów, tyle różnych domów, dlatego wybierając firmę, która zbuduje nasz wymarzony dom, warto postawi na taką, która ma wiedzę, doświadczenie i ugruntowaną pozycję na rynku.
– W naszej świadomości jako producenta ogromną rolę odegrał rynek francuski, będący największym w Europie rynkiem domów modułowych i mobilnych. Zanim nasza firma rozpoczęła działalność, odwiedziłem kilkaset ośrodków z domami wakacyjnymi we Francji i poznałem ich właścicieli. Ich doświadczenie, spojrzenie na funkcjonalność, uwagi, rady stały się podstawą do otwarcia własnej fabryki. To właśnie w niej mamy możliwość, aby zebrane doświadczenia adaptować do warunków polskich, uwzględniając panujący u nas klimat, mentalność, specyficzne potrzeby i dodając do tego wszystkiego otwartość oraz chęć kreowania nowych rozwiązań – podsumowuje Piotr Wiśniewski.

Więcej informacji na stronie: https://pwhouse.pl/

61-332 Poznań, Ożarowska 42, woj. wielkopolska
tel. 501 633 266 ,

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Montaż kanałów wentylacji mechanicznej jest przedsięwzięciem dość skomplikowanym, wymagającym umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu nie jest zalecane, aby instalację rozprowadzać samodzielnie lub zlecać jej wykonanie sąsiadowi „złotej rączce”. I nawet jeśli usługi profesjonalnych firm wydają się nam drogie, to warto z nich skorzystać, bo tylko prawidłowo wykonana instalacja będzie działać efektywnie, a także nie narazi nas na niepotrzebne wydatki w przyszłości. A jakie korzyści płyną ze skutecznego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Przede wszystkim zdrowotne, bo w budynku będzie zapewniona stała wymiana powietrza zużytego na świeże – bez konieczności otwierania okien (przez które zimą „ucieka” cenne ciepło) i przeciągów. Eliminuje to ryzyko powstawania zawilgoceń i rozwoju pleśni i grzybów, a także korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.
Na zdjęciu powyżej pokazano Przykładowy schemat instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oparty o elastyczne kanały o średnicy 75 mm, kanały główne z EPP oraz rozdzielacze główne i skrzynki rozprężne.

Ventiza rozdzielacz główny z króćcami dla przewodów elastycznych 75 mm

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
Podczas rozprowadzania kanałów wentylacji mechanicznej należy pamiętać o kilku zasadach, które w przyszłości korzystnie wpłyną na komfort mieszkańców. Jedną z nich jest prowadzenie rur głównych wentylacji przez naroża budynku i pomieszczenia techniczne. Takie rozwiązanie pozwoli zminimalizować straty ciepła oraz hałas, a domownicy będą w mniejszym stopniu narażeni na dyskomfort związany z pracą systemu.
Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie instalacji rozdzielaczowej połączonej z kanałami głównymi, co umożliwia bardzo efektywne rozprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Dobór średnicy kanałów głównych a także ilości i średnic elastycznych przewodów rozdzielczych powinien być zgodny z wytycznymi projektowymi.
W sytuacji, gdy rury wentylacji przechodzą przez pomieszczenia nieogrzewane, nie można zapomnieć o zastosowaniu izolacji termicznej, która zapobiegnie utracie ciepła i wyeliminuje ryzyko kondensacji wewnątrz kanałów. Takie rozwiązanie można też oczywiście stosować, gdy kanały wentylacji mechanicznej rozprowadzone są przez ogrzewane pomieszczenia.
O czym jeszcze pamiętać? Na sposób rozprowadzania powietrza w budynku i ewentualną redukcję hałasu wpływ mają anemostaty nawiewne, dlatego warto właściwie dobrać te elementy, zgodnie z założeniami dokumentacji projektowej.


Jakie kanały do prowadzenia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wybrać?

Odpowiedź na pytanie o to, jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej nieuchronnie wiąże się z koniecznością wyboru odpowiednich materiałów i rur przeznaczonych do tego typu instalacji. Wytyczne odnośnie poszczególnych komponentów powinny znaleźć się w projekcie instalacji, który uwzględnia specyfikę danego budynku. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań znajdują się rury spiro, płaskie kanały z PVC oraz przewody flex.
Przekroje rur do wentylacji mechanicznej mogą być różne – okrągłe, owalne, prostokątne. Ostatnie z wymienionych, z uwagi na oszczędność miejsca, stosuje się zazwyczaj w przypadku kanałów umieszczonych w posadzkach.
Aby prawidłowo rozprowadzić kanały wentylacji mechanicznej, należy dobrze dobrać średnicę kanałów, co wpłynie zarówno na poziom hałasu generowanego przez instalację, jak i na jej wydajność. Zbyt małe kanały niekorzystnie wpłyną na komfort akustyczny, a także nie zapewnią właściwej wymiany powietrza, z kolei zbyt duże – mogą się okazać ekonomicznie nieopłacalne. Najczęściej stosuje się średnice do 250 mm, jednak wielkość ta, podobnie jak materiał, z jakiego kanały będą wykonane, powinny zostać szczegółowo określone w dokumentacji projektowej.
Kwestią, którą należy uwzględnić przygotowując się do rozprowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej, jest też sztywność przewodów. Kanały sztywne są trwalsze, natomiast giętkie – choć mniej trwałe – świetnie sprawdzają się na zakończeniach instalacji i w miejscach przyłączeniowych. Przewody często wykonuje się z tworzyw sztucznych, np. PVC. Nierzadko stosuje się też inne materiały, takie jak blachy ocynkowane, polietylen czy zyskujące na popularności kanały ze spienionego polipropylenu.

Centrale wentylacyjne serii Ventiza – wydajne i energooszczędne urządzenia o ultrakompaktowych wymiarach i niskiej wadze.

Prowadzenie kanałów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – jak nie popełnić błędów?
Aby instalacja wentylacji mechanicznej działała prawidłowo, musi zostać spełnionych wiele kryteriów, które wymagają nie tylko znajomości przepisów budowlanych, ale także wiedzy z zakresu elektryki, hydrauliki, wentylacji mechanicznej. Z tego powodu – o ile nie jesteśmy specjalistami w tym zakresie – nie warto ryzykować i wykonywać instalacji samodzielnie. Skutki błędów wykonawczych mogą być naprawdę groźne, bo niewłaściwie wykonane prace elektryczne mogą nawet doprowadzić do pożaru czy uszkodzenia instalacji.
Profesjonaliści, którzy wiedzą, jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie tylko fachowo zamontują cały system w budynku. Wykonają oni też prace projektowe i pomogą dobrać odpowieni rekuperator, zaproponują rodzaj wymiennika ciepła, doradzą jakie zastosować kanały i pozostałe elementy systemu wentylacji mechanicznej tak, aby były one kompatybilne i działały efektywnie oraz energooszczędnie. Ogromnym atutem płynącym z powierzenia prac profesjonalistom jest też opieka serwisowa i gwarancyjna, co daje pewność, że w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z instalacją, szybko zostaną one rozwiązane.

Więcej informacji na stronie: https://wavin.com/pl-pl

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,

Gotowe domy z keramzytu

Domy keramzytowe na świecie nie są niczym nowym, bo najstarsze budynki wzniesione w tej technologii liczą już niemal pół wieku. Prym wiodą państwa takie jak Niemcy, a także zimne kraje Skandynawii, gdzie surowy klimat bezwzględnie weryfikuje jakość stosowanych w budownictwie materiałów. W Polsce pierwsze domy z keramzytu zbudowano w latach 90-tych. Od tej pory liczba ta sukcesywnie rośnie, czemu sprzyjają coraz surowsze przepisy dotyczące charakterystyk energetycznych nowo budowanych obiektów.

Domy z keramzytu gotowe są bardzo szybko – i to właśnie ekspresowy czas budowy jest uznawany za jedną z największych zalet takiej technologii, która pozwala zredukować do niezbędnego minimum prace mokre. Krótki czas realizacji nie wyczerpuje jednak nawet ułamka możliwości, jakie przed inwestorami otwierają prefabrykaty keramzytowe. Na czym więc polega ich innowacyjność?

Gotowe domy z keramzytu – dlaczego warto?

Materiałem, z którego powstają prefabrykowane ściany keramzytowe jest – jak sama nazwa wskazuje – keramzyt, czyli lekkie kruszywo budowlane. Wytwarza się je z naturalnego surowca – gliny, którą po oczyszczeniu wypala się w specjalnych piecach w temperaturze 1200ºC. Nie stosuje się tu żadnych sztucznych dodatków: glina po wydobyciu leżakuje, a następnie jest rozdrabniania i rozrabiana z wodą.
Po wypaleniu powstają porowate kulki keramzytowe, które są pokryte twardą, ceramiczną powłoką (stąd też często mówi się o domach czy ścianach ceramicznych).
Gotowy dom z keramzytu, dzięki zastosowaniu tak wytworzonego budulca, ma szereg zalet, wśród których wymienić trzeba bardzo dobre parametry izolacji cieplnej (obecnie jest to najcieplejsza technologia budowy dostępna na rynku), co w sposób oczywisty wpływa na niskie koszty eksploatacji. Dzięki bardzo dużej akumulacji cieplnej ścian ceramicznych, w budynkach nie ma też gwałtownych zmian temperatury. Przy tym wszystkim kruszywo i wykonane z niego ściany są odporne na wodę (a więc również na zawilgocenie i procesy gnilne), mróz, ogień, rozwój pleśni i grzybów; są także nieatrakcyjne dla gryzoni czy owadów.
Ogromnym atutem gotowych domów z keramzytu są ponadto doskonałe właściwości akustyczne, co ma ogromny wpływ na komfort życia mieszkańców. Ceramiczne ściany tę właściwość zawdzięczają zarówno zwartej strukturze, jak również szczelności połączeń.

Żyć w zgodzie z naturą

Na technologię prefabrykatów ceramicznych często decydują się osoby, którym bliska jest idea życia w zgodzie z naturą. Jak już wspomniano, ceramiczne prefabrykowane ściany, z których powstaje gotowy dom z keramzytu, wykonuje się z wypalanej w specjalny sposób gliny, do której nie dodaje się żadnych innych substancji (za wyjątkiem wody). Same ściany składają się aż w 75% z ceramicznych kulek keramzytu, reszta to piasek (15%) i cement (10%), będący jedynie spoiwem.
Nie ma też potrzeby specjalnej obróbki ścian, których nie trzeba tynkowa, a jedynie wykonać przecierkę gipsową (jednokrotnie nakładana warstwa). Wszystko to sprawia, że budynek jest wolny od szkodliwej chemii i wykonany z materiałów naturalnych, które nie szkodzą środowisku ani zdrowiu człowieka.
W gotowym domu z keramzytu można ponadto zastosować systemy inteligentnych budynków, które pozwolą sterować zarówno alarmami, monitoringiem, oświetleniem, roletami, jak również ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją i rekuperacją. Pozwoli to na perfekcyjną optymalizację kosztów eksploatacyjnych, bo zaawansowane czujniki i detektory sprawią, że system będzie dynamiczne reagował na zmieniające się na zewnątrz i wewnątrz warunki.

Za gotowy dom z keramzytu trzeba zapłacić więcej niż za tradycyjny budynek murowany, jednak technologia prefabrykacji ścian i całkowita powtarzalność produkcyjna sprawiają, że firma Expobud może zaoferować swoje rozwiązania w bardzo atrakcyjnej cenie. Przedsiębiorstwo, które rocznie buduje około 300 domów z keramzytu, technologię tę opanowało do perfekcji, a sam proces prefabrykacji (czyli przygotowywania poszczególnych elementów poza placem budowy, w bezpiecznych i stabilnych warunkach fabryki), pozwala wyeliminować wiele błędów wykonawczych, jakie zdarzają się w przypadku tradycyjnych metod budowania.
Warto też pamiętać, że nawet jeśli inwestor będzie musiał liczyć się z wyższym nakładem, to jednak jest to wydatek, który bardzo się opłaca… bo czy może być lepsza inwestycja niż zdrowy, wykonany z naturalnych materiałów budynek, który jest bardzo ciepły i tani w eksploatacji?

Więcej informacji na stronie: https://domy-expobud.pl/

87-100 Toruń, ul. Czarlińskiego 15, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 56 696 49 21,

Boho oświetlenie do modnego salonu

Wnętrza boho – czym się wyróżniają?

Styl boho wywodzi się z mocno artystycznych kręgów. Po pierwsze sama nazwa wiąże się z francuską bohemą, czyli środowiskiem awangardowych twórców – zwłaszcza z początku XX wieku – gdy miasto stało się mekką malarzy czy rzeźbiarzy z całego świata. Ich mieszkania były urządzane skromnie, w dość eklektyczny sposób, łącząc rozmaite produkty, by zbudować nietuzinkowe przestrzenie. Po drugie obecny nurt wnętrzarski nosi też w sobie pewne elementy stylu hippie – co dodaje mu jeszcze więcej nonszalancji i wolności.
Jakie zatem są przestrzenie boho? To przede wszystkim aranżacje nieformalne, w których stawia się na zróżnicowanie form i silne kontrasty – ma to jednak służyć stworzeniu przytulnego i bardzo wygodnego miejsca do życia. Chętnie sięga się po jasne barwy i wykorzystuje naturalne materiały, również w wariancie folk (szczególnie tkaniny: dywaniki, poduszki, tapicerie, makramy i makatki). Dotyczy to wszystkich elementów wyposażenia, w tym oczywiście opraw oświetleniowych.

Lampy boho – z czego się je produkuje?

Jakie są lampy boho? To naprawdę bardzo zróżnicowana grupa opraw. Najczęściej łączy je wykorzystanie naturalnych materiałów, a zwłaszcza: surowego drewna, wiklinowych plecionek i tkanin (również chętnie utrzymanych w naturalnym kolorze). Zamiast szklanych lub metalowych osłon często pojawiają się tekstylne abażury z bawełny lub lnu. Bywają gładkie, utrzymane w naturalnym kolorze tkaniny, bądź barwione na jasne kolory. Zdarzają się, że modele we wzory geometryczne lub etniczne z rozmaitych zakątków świata.
Design jest dość prosty, niejednokrotnie oparty na podstawowych bryłach geometrycznych – to bowiem użyte materiały mają odgrywać główną rolę i stanowić o dekoracyjności produktu. Sporo ciekawych rozwiązań można znaleźć choćby na stronie AZzardo.

Oświetlenie w stylu boho do salonu – najpopularniejsze typy opraw

Jakie oprawy wykorzystać w salonie boho? Przede wszystkim warto zainwestować w kilka lamp, które wspólnie stworzą spójny wizualnie i praktyczny system. Podstawą powinno być oświetlenie ogólne, czyli lampa sufitowa lub wisząca, umieszczona centralnie lub nad zestawem mebli wypoczynkowych. Warto stawiać na modele z abażurami i drewnianą konstrukcją lub efektowne lampy z ażurowymi osłonami wiklinowymi.
Oprócz nich uzupełnieniem systemu powinny stać się lampy ścienne (kinkiety) lub oprawy stojące. Trafiają w pobliże sofy czy fotela, a także bywają nieodzowne w sąsiedztwie telewizora, gdzie doświetlają ekran w czasie wieczornych seansów. Ciekawym pomysłem na dodatkowe źródła światła w salonie mogą okazać się oczka wpustowe, montowane na suficie, ścianach i podłogach oraz na meblach. Budują klimat, doświetlają wybrane fragmenty przestrzeni.

Boho a bycie eko – kilka słów o idealnych źródłach światła do salonu

Nowoczesne boho to zwrot w stronę natury. Dlatego raczej nikogo nie dziwi, że modne oprawy w tym przypadku chętnie łączy się z energooszczędnymi produktami LED – zintegrowanymi lub wymiennymi. Zmniejszają zużycie prądu, odznaczają się długą żywotnością, a także w niektórych przypadkach umożliwiają regulację kluczowych parametrów, a nawet zdalne sterowanie lampami, by zawsze zbudować optymalne warunki, niezależnie od okoliczności. Wpływa to oczywiście na solidne oszczędności w budżecie, ale też większy komfort, bezpieczeństwo użytkowników, a nawet na poprawę estetyki całego wnętrza.

Modne i wygodne oświetlenie w duchu boho

Salon to miejsce, w którym każdego dnia spotykają się wszyscy domownicy. Powinien być wygodny i przytulny. Taki efekt da się uzyskać, decydując się na nurt boho, w którym ważną rolę odgrywają odpowiednie lampy – praktyczne, naturalne i bez większego trudu wpisujące się w najmodniejsze obecnie wnętrza.

Strop Rector czy Teriva?

Prefabrykowane stropy gęstożebrowe

Gotowe rozwiązania to znak naszych czasów – nie inaczej jest na placu budowy. W nowoczesnym budownictwie słowo “prefabrykacja” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Nic w tym dziwnego, gdyż prefabrykaty, czyli wykonane fabrycznie elementy, cechują się wysoką precyzją, znacznie skracają czas realizacji i koszty inwestycji, a przy tym pozwalają uniezależnić budowę od panującej pogody.
Prefabrykowane stropy gęstożebrowe, takie jak strop Rector lub Teriva, swoją popularność zawdzięczają zwłaszcza szybkiemu i prostemu montażowi oraz małemu ciężarowi poszczególnych elementów. Konstrukcja składa się z belek, pustaków i nadbetonu. Belki stropowe przenoszą obciążenia ze stropu na podpory (np. ściany czy słupy), pustaki są wypełnieniem przestrzeni między nimi, zaś nadbeton wraz ze zbrojeniem belek tworzy konstrukcję nośną stropu. Systemy gęstożebrowe są, uśredniając, dwa razy szybsze w montażu w porównaniu do stropów żelbetowych monolitycznych.
Zastosowanie prefabrykatów zmniejsza zużycie betonu i stali na budowie, a także pozwala mocno ograniczyć zapotrzebowanie na szalunki, podpory montażowe i deskowanie, co ma znaczenie dla finalnego kosztu inwestycji.
Systemy stropowe gęstożebrowe, takie jak strop Rector lub Teriva, mają wielu zwolenników wśród projektantów i inwestorów. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Stropy sprężone Rector

Jednym z innowacyjnych systemów konstrukcyjnych, który zyskuje coraz większą popularność, są prefabrykowane stropy sprężone gęstożebrowe Rector. Te zaawansowane rozwiązania nie tylko przyspieszają proces budowy, ale także oferują liczne korzyści w zakresie wydajności i trwałości konstrukcji, pozostając przy tym rozwiązaniem ekonomicznym. Dzięki technologii sprężania betonu stropy gęstożebrowe zyskały bardzo mocny element konstrukcyjny, który pozwala tworzyć stropy o większej rozpiętości i nośności. W ofercie firmy RECTOR Polska – wiodącego producenta prefabrykowanych, sprężonych systemów stropowych belkowo-pustakowych – znajdziemy szeroką gamę stropów tego typu. RECTOBETON zbudowany jest z belek sprężonych oraz pustaków betonowych, RECTOLIGHT – z belek sprężonych oraz wypełnień stropowych z drewna prasowanego, zaś RECTOPLAST 13 – ze sprężonych belek stropowych RS oraz ultralekkich wypełnień międzybelkowych, wykonanych z plastikowych paneli RECTOPLAST. Wszystkie trzy opcje to rozwiązania przeznaczone zarówno do nowo powstających budynków, jak i do renowacji/wymiany stropów (w tej roli sprawdzi się zwłaszcza system RECTOLIGHT).
Stropy RECTOR łączą zalety systemów prefabrykowanych z zaletami wynikającymi ze sprężania betonu, w wyniku którego powstaje tzw. strunobeton. Charakteryzuje się on większą wytrzymałością na ugięcia niż żelbet, a to niesie szereg korzyści użytkowych. Dzięki technologii sprężania stropy te mogą przenosić większe obciążenia przy mniejszej masie własnej.
Wbrew częstej opinii dotyczącej stropów prefabrykowanych, prosty montaż i mały ciężar własny prefabrykatów systemów Rector sprawiają, że do ich układania nie trzeba korzystać z ciężkiego sprzętu, co obniża koszty inwestycji i pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu podczas budowy. Pustaki przenosi się i rozkłada ręcznie, łatwo się transportuje oraz wygodnie składuje. Ponadto dla systemów Rector wykonano certyfikowane badania ogniowe (od REI 60 do REI 240).
Stropy Rector, szczególnie w zestawieniu z płytami monolitycznymi, są dużo tańsze i szybsze w montażu, a jednocześnie niezawodne i wytrzymałe. W zależności od rozpiętości stropu, obciążenia można stosować dowolnie. Systemy te wykorzystuje się zarówno do stawiania domów jedno- i wielorodzinnych, jak i wielokondygnacyjnych budynków użyteczności publicznej.

Czym jest strop Teriva?

Zanim przejdziemy do porównania: strop Rector a Teriva, odpowiedzmy na pytanie, czym charakteryzuje się ten drugi?
Teriva to rodzaj prefabrykowanego stropu gęstożebrowego i belkowo-pustakowego. Składa się z kratownicowych belek żelbetowych, nadbetonu i wypełnienia w postaci pustaków betonowych lub keramzytowych. Te drugie dodatkowo zmniejszają ciężar stropu oraz pozwalają mu uzyskać lepszą izolacyjność termiczną. Całość stanowi zwartą i stabilną konstrukcję o niewielkiej masie własnej.
Montaż stropu jest stosunkowo prosty i zazwyczaj może odbywać się bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego, choć jest on bardziej wymagający (żebra rozdzielcze, więcej podpór montażowych, więcej elementów żelbetowych), w porównaniu do stropów Rector.
Cechą charakterystyczną Terivy jest ograniczone obciążenie ponad ciężar własny (np. 4.0 – 400 kg/m2 ponad ten ciężar). Obecnie powszechnie stosowane ogrzewanie podłogowe na poddaszu wymaga grubszej warstwy wylewki betonowej, co zwiększa ciężar warstw wykończeniowych. Dodatkowo, stosowanie cięższych ścian działowych może sprawić, że nośność stropu będzie niewystarczająca i konieczne będzie jego przeprojektowanie lub dobranie innego rozwiązania konstrukcyjnego.
O ile stropy te dobrze izolują termicznie, o tyle, ze względu na pustki powietrzne (komory w pustakach stropowych), ich izolacyjność akustyczna nie jest na najwyższym poziomie.
Problemem dla początkującego konstruktora może okazać się konieczność wykonania bardzo dokładnego planu i pomiarów. Jeśli nie będą one precyzyjnie opisane przed przystąpieniem do pracy, może okazać się, że któregoś z prefabrykatów czy podzespołów brakuje, a budujący nie będzie wiedział, na jakie może je wymienić.
Choć montaż stropów Teriva można wykonać (zazwyczaj) bez użycia ciężkiego sprzętu, to w przypadku bardziej skomplikowanych układów konstrukcyjnych konieczne jest wykonanie wielu elementów żelbetowych przenoszących większe obciążenia. Należy wspomagać się podporami, wspornikami i żebrami rozdzielczymi. Jeśli zajdzie konieczność zastosowania skomplikowanych struktur, dobrze jest postawić na doświadczoną, świadomą ekipę budowlaną (a to może wiązać się z wyższymi kosztami).

Strop Rector czy Teriva – podobieństwa i różnice

Jak już wspomnieliśmy, oba systemy to prefabrykowane stropy gęstożebrowe. W obu przypadkach jedynym monolitycznym (powstającym na placu budowy) elementem jest warstwa nadbetonu, która zapewnia wytrzymałość i sztywność konstrukcji. Ich alternatywa w postaci monolitycznych stropów żelbetowych, które wykonuje się w całości na miejscu budowy, jest rozwiązaniem bardziej pracochłonnym i technologicznie trudniejszym w realizacji. Wybierając strop Rector lub Teriva, możemy liczyć na szybsze i prostsze wykonanie konstrukcji.
Niewątpliwymi zaletami obu systemów są ich korzystna cena oraz niewielki ciężar własny. Prefabrykaty są łatwe w transporcie oraz składowaniu. Są też odporne na skrajne czynniki atmosferyczne.

A jakie są główne różnice między stropem Rector a Teriva?

Łatwość i szybkość wykonania

Choć montaż obu systemów jest szybki i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, to jednak w przypadku stropów Teriva jest on bardziej skomplikowany i wolniejszy, w zestawieniu z systemami Rector. W stropach Teriva dodatkowo trzeba szalować i stemplować żebra rozdzielcze

Przewaga strunobetonu

Zastosowanie betonu sprężonego w systemach Rector pozwala tworzyć stropy o większej rozpiętości i nośności. Dzięki technologii sprężania mogą one przenosić większe obciążenia przy mniejszej masie własnej, w tym obciążenia od słupków więźby dachowej.

Ugięcia stropu

Stropy sprężone Rector projektowane są z uwzględnieniem maksymalnego ugięcia na poziomie 1/500 rozpiętości stropu, co sprawia, że są one bardzo sztywne, a spękania tynku się nie pojawiają. Jest to jedna z cech tego produktu, która sprawiła, że stropy te często stosowane są również w budownictwie wielorodzinnym. Siatka stalowa układana w nadbetonie dodatkowo usztywnia i rozkłada obciążenia na większą powierzchnię. W przypadku stropów Teriva ugięcia mogą wynieść maksymalnie 1/200 rozpiętości stropu, co może doprowadzić do pojawiania się rys na tynku.

Konieczność deskowania stropu

Im mniej deskowania, tym lepiej dla osoby, która go wykonuje, zwłaszcza, jeśli nie ma w tej kwestii dużego doświadczenia.
Stropy Rector nie wymagają deskowania, zaś Teriva może potrzebować deskowania miejscowego, w obrębie żeber rozdzielczych, wsporników płyt balkonowych lub klatek schodowych czy też żelbetowych belek ukrytych w grubości stropu.

Maksymalna rozpiętość

Maksymalna rozpiętość jest większa w przypadku stropów Rector i wynosi odpowiednio:

  • RECTOBETON – do 10 m
  • RECTOLIGHT – do 8,6 m
  • RECTOPLAST 13 – do ok. 6,8 m

Maksymalna rozpiętość stropów Teriva wynosi zaś do 7,2-8 m (wielu producentów zastrzega, że stropy o rozpiętości ponad 6 m muszą być projektowane jako dwuprzęsłowe, czyli dwa sąsiadujące ze sobą pola stropowe tworzące wspólny układ konstrukcyjny).

Prostota i uniwersalność zastosowań, szybki i łatwy montaż, eliminacja konieczności wykonywania szalunków oraz korzystna cena – to podstawowe aspekty sprawiające, że prefabrykowane stropy gęstożebrowe są coraz częściej wybieraną alternatywą dla monolitycznych stropów żelbetowych. Zanim wybierzemy pomiędzy stropem Rector a Teriva, warto rozważyć konkretne wymagania projektu oraz budżet inwestycyjny. Współpraca z doświadczonymi specjalistami w dziedzinie budownictwa pomoże podjąć najlepszą decyzję, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Więcej informacji o systemach stropowych firmy RECTOR Polska można znaleźć na stronie: www.rector.pl

32-500 Chrzanów, ul. Śląska 64e, woj. małopolskie
tel. +48 32 626 02 60,

Gardenphilia DESIGNER – profesjonalny program do projektowania ogrodu

Profesjonalny program do projektowania ogrodów Gardenphilia DESIGNER został opracowany przez grupę architektów krajobrazu z ponad 20-letnim doświadczeniem. Jego rozwojem i dystrybucją zajmuje się firma, która go stworzyła – Gardenphilia.com Sp. z o.o., mająca ogromne doświadczenie w branży profesjonalnego oprogramowania do projektowania zieleni i wizualizacji.
Jakie możliwości daje Gardenplhilia DESIGNER?

Gardenphilia DEISGNER – opinie mówią same za siebie!

Profesjonalny program do projektowania ogrodów Gardenpfilia DESIGNER bardzo dobre opinie zawdzięcza w równej mierze intuicyjnej obsłudze i rozbudowanym funkcjonalnościom, co i ogromnej bazie roślin. Oprogramowanie działa tradycyjnie na komputerach oraz urządzeniach przenośnych typu laptop, a aktualizacja odbywa się automatycznie przez internet. Program pozwala na wykonanie płynnej symulacji wzrostu i zmian sezonowych 8000 roślin, a unikatowego charakteru wizualizacjom nadaje ręcznie malowana biblioteka tekstur. Opcjonalnie w programie można używać również realistycznych modeli 3D roślin. Co istotne – symulacje zaprojektowanego terenu można wykonać na przestrzeni aż 50 lat, z możliwością rozróżnienia roślin już istniejących i nadania im aktualnego rozmiaru. Biblioteka roślin jest sukcesywnie rozbudowywana – każdy użytkownik programu może je swobodnie wyszukiwać i uzyskiwać informacje na ich temat. Możliwe jest ponadto rysowanie brył i elementów graficznych oraz ich edycja.
Wygodnym rozwiązaniem, które sprawia, że Gardenphilia DESIGNER ma świetne opinie wśród użytkowników, jest też prosta edycja roślin użytych w projekcie i łatwe wprowadzanie cen do poszczególnych pozycji. Jako profesjonalny program do projektowania ogrodów, Gardenphilia DESIGNER ma podłączone bazy producentów elementów ogrodowych i materiałów – dzięki temu szybko i bez wysiłku można wykonać kosztorys przygotowywanego projektu.
Bezpłatna wersja DEMO do użytku niekomercyjnego jest dostępna na stronie firmy Gardenphilia. Mogą z niej korzystać amatorzy i hobbyści. Jest również oferta edukacyjna dedykowana dla studentów i uczniów przez okres trwania nauki. Do użytkowników komercyjnych, którzy chcą przetestować działanie aplikacji, kierowany jest z kolei profesjonalny program do projektowania ogrodu Gardenphilia DEISGNER w wersji 14-dniowej bezpłatnej TRIAL, która posiada wszystkie funkcje profesjonalnej wersji komercyjnej oraz pełną bazę danych, w tym bibliotekę zawierającą niemal 8000 roślin.

Oprogramowanie dla profesjonalistów

Gardenphilia DEISGNER PRO to profesjonalna wersja oprogramowania, która została stworzona na potrzeby osób zawodowo zajmujących się architekturą krajobrazu i projektowaniem ogrodów oraz zieleni miejskiej. Program pozwala wykonać rzut z góry, trójwymiarową wizualizację, projekt techniczny, a także zestawić rośliny oraz materiały użyte w projekcie oraz obliczyć całościowy koszt.
Wśród profesjonalistów Gardenphilia DESIGNER PRO ma doskonałe opinie – zarówno ze względu na bogatą i pięknie ilustrowaną bazę roślin, jak i intuicyjny interfejs. Dostęp do wszystkich funkcji jest natychmiastowy, co bardzo przyspiesza i ułatwia pracę architekta krajobrazu. Jednoczesny podgląd projektowanego terenu w 3D pozwala natomiast błyskawicznie weryfikować wprowadzane zmiany. Wizualizacja programu 3D pozwala zapoznać się z projektem z różnych ujęć kamery, a także z pozycji obserwatora.
Możliwości pracy z programem zwiększa też jego automatyczna aktualizacja (a także aktualizacja baz danych) przez internet oraz współpraca z dowolnym systemem operacyjnym (Windows 8, 10 i Mac OS X). Można też importować pliki 2D: JPG, GIF, PNG jako podkład, symbol lub fotografia oraz pliki 3D: COLLADA (DAE), 3DS, OBJ i eksportować pliki do widoków JPG i PNG – możliwość współpracy z tak wieloma różnymi formatami znacznie ułatwia projektowanie.

Ogrody projektowane na miarę potrzeb

Profesjonalny program do projektowania ogrodów Gardenphilia DESIGNER pozwala też wykonać projekt techniczny oraz jego wymiarowanie. Użytkownik może dokładnie zdefiniować ustawienia obszaru roboczego (wymiary terenu, skala projektu, parametry, widoczność siatki) oraz wprowadzić ustawienia i kalibrację wczytywanego pliku podkładu (skala, przezroczystość, rozdzielczość itp.). Możliwe jest też podnoszenie elementów 3D, co pozwala na projektowanie małej architektury, a także rysowanie i edycję (zmiany wielkości, koloru, tekstury) brył, żywopłotów, trawników, nawierzchni i innych powierzchni np. wody. Ciekawymi funkcjonalnościami są też symulacje wzrostu roślin na przestrzeni aż 50 lat (z możliwością symulacji zmian sezonowych z dokładnością do 1 dnia), a także symulacja zacienienia, ustawienie efektu mgły o różnym nasyceniu i cieni pod roślinami.
Wybrane z bazy 8000 roślin dostosowanych do polskich warunków okazy można różnicować na istniejące i projektowane, nadając każdemu z nich własne rozmiary początkowe i końcowe. Płynnie ustawia się też widoczność warstw i obiektów/roślin. Włączanie i wyłączanie etykiet z nazwami roślin (łacińskie, polskie) i/lub ich numerami (jednocześnie lub pojedynczo) odbywa się automatycznie. Gardenphilia DESIGNER PRO umożliwia łatwe wyszukiwanie roślin, a następnie automatyczne tworzenie ich listy i eksport do pliku CSV (zintegrowany z EXCEL).

Projekt można wydrukować w skali oraz w całości. Oprogramowanie pozwala ponadto na dokładne obliczenie kosztu projektu, bo wewnątrz programu znajdują się sukcesywnie uzupełniane bazy producentów materiałów oraz bazy szkółek ogrodniczych.
Co istotne, program pracuje zarówno w wersji online, jak i offline, pozwalając na projektowanie nawet bez dostępu do internetu.
Gardenphilia DESIGNER to profesjonalny program do projektowania ogrodu i produkt całkowicie polski, opracowany przez grupę polskich architektów krajobrazu. Jego dystrybutorem jest firma GARDENPHILIA.COM SP. Z O.O.
Dostępna jest bezpłatna wersja DEMO, jak również 14-dniowa bezpłatna wersja TRIAL, która posiada wszystkie funkcje profesjonalnej wersji komercyjnej oraz pełną bazę danych, w tym bibliotekę zawierającą niemal 8000 roślin.

Gardenphilia DESIGNER PRO – możliwości

● Precyzyjne definiowanie ustawień projektu oraz obszaru projektowania (wielkość, skala, siatka, przezroczystość) na dowolnym formacie
● Projektowanie koncepcyjne w rzucie 2D za pomocą rozbudowanych narzędzi rysowania i edycji
● Import plików 2D: JPG, GIF, PNG jako podkładu, symboli lub fotografii
● Import plików 3D: COLLADA (DAE), 3DS, OBJ, AWD
● Rozbudowane modelowanie projektowanego terenu
● Ustawienia widoków 3D w aksonometrii lub perspektywie oraz spacer po ogrodzie
● Przekroje widokowe
● Projekt techniczny oraz wymiarowanie
● Eksport zestawień użytych w projekcie materiałów i roślin do pliku CSV, kalkulacja kosztów
● Wybór roślin z biblioteki zawierającej 8000 pozycji
● Akwarelowe tekstury roślin z rozbudowaną gamą realistycznych modeli 3D drzew, krzewów i bylin
● Edycja parametrów roślin, początkowych oraz istniejących
● Symulacja wzrostu roślin w ogrodzie
● Dynamiczna symulacja zacienienia
● Płynne zmiany sezonowe generowane do dowolnego dnia roku
● Rozbudowa programu o dodatkowe elementy wyposażenia i materiały poprzez podłączenie baz producentów i dystrybutorów roślin
● Automatyczna aktualizacja programu i baz danych przez internet
● Cykliczne bezpłatne warsztaty online z projektowania ogrodów i wizualizacji zieleni za pomocą programu Gardenphilia DESIGNER
● Jednodniowe szkolenia z obsługi programu (stacjonarne w siedzibie firmy) oraz szkolenia online za pośrednictwem Skype

Więcej informacji o profesjonalnym programie do projektowania ogrodu Gardenphilia DESIGNER na stronie: https://gardenphilia.com/

02-844 Warszawa, ul. Puławska 465, woj. mazowieckie
tel. +48 514 781 254 , +48 503 785 451,