Jakie okna do bloku z wielkiej płyty?

Wybór okna do bloku z wielkiej płyty
Najlepsza stolarka okienna do bloku z wielkiej płyty to okna trzyszybowe, najczęściej wykonane z tworzywa PVC, czyli popularne „plastiki”, ale w wersji z grubszym pakietem szybowym, co podnosi ich właściwości izolacyjności cieplnej, akustycznej, a także szczelność i wytrzymałość. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, a nie standardowe okna dwuszybowe, które są nadal dozwolone w starych blokach (normy termiczne dla przegród budowlanych znane jako WT 2021 ich nie obejmują)? Przeanalizujmy kluczowe argumenty krok po kroku.

Wymiana okien w bloku – termomodernizacja budynków i poprawa efektywności energetycznej
Przez nieszczelne czy źle dobrane okna tracimy nawet ¼ ciepła z mieszkania, co oznacza dodatkowe wydatki na energię zapewniająca nam ciepło przez ponad połowę miesięcy w roku. Aby ograniczyć straty ciepła i docelowo produkować mniej energii, wprowadza się wytyczne, co do wymaganej izolacyjności termicznej przegród budowlanych, w tym okien. W ramach tzw. WT 2021 maksymalny współczynnik przenikalności cieplnej dla okien (Uw) w nowym czy termomodernizowanym budownictwie w pomieszczeniach ≥ 16 °C nie może przekroczyć Uw= 0,9 W/m2K, a dla okien połaciowych 1,1 W/m2K. Wymogi te nie obowiązują w przypadku starego budownictwa. Widzimy jednak, jak definiowany jest standard energooszczędności, który przynosi długofalowe oszczędności. Zatem jakie okna do bloku z wielkiej płyty wybrać? Warto postawić na okna trzyszybowe, które spełniają termoizolacyjne wytyczne z naddatkiem. Tym bardziej że ocieplanie budynków z wielkiej płyty jest już w naszym kraju realizowane od lat. Wymiana stolarki okiennej to kolejny krok do pełni komfortu.

Fot. KRISHOME, wybór okna do bloku z wielkiej płyty

Wewnętrzne regulacje zarządcy nieruchomości co do parametrów stolarki
Przy wymianie okien w bloku obok wytycznych technicznych warto sprawdzić, jakie są wewnętrzne przepisy administratora. Nie wpłynie to na wymogi termiczne, ale może mieć znaczenie przy kwestiach technicznych i finansowych. Jeśli jest to mieszkanie spółdzielczo- własnościowe, remont wymaga zgłoszenia i zgody, co jest formalnością. Jeśli wykonamy prace zgodnie z wytycznymi – np. bez zmiany kształtu i wielkości okien – możemy ubiegać się o zwrot części kosztów przez spółdzielnię z funduszu remontowego. Jeśli jednak chcemy zmienić układ okien, możemy nie dostać finansowego wsparcia. Warto więc przekalkulować, co bardziej nam się opłaca. W przypadku mieszkań komunalnych, własnościowych, wspólnotowych decyzje o remoncie podejmuje właściciel.

Jakie okna do bloku z wielkiej płyty wybrać?
Dotychczas skupialiśmy się na analizie parametrów cieplnych okien. Im mniejsza wartość współczynnika przenikania cieplnego, tym mniej ciepła ucieka przez okna. Niższe wartości mają w tym aspekcie okna trzyszybowe (nawet 0,5 W/m2K, średnio 0,72 – 0,76 W/m2K, maksymalnie 0,9 W/m2K). Wartości Uw dla okien dwuszybowych ze względu na ich budowę to 1,1 W/m2K. Przy wyborze okien do bloku z wielkiej płyty warto zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jeden element – izolację akustyczną. Hałas, który towarzyszy nam w miastach niemal całą dobę, jest zanieczyszczeniem środowiskowym, tak jak pyły czy gazy, i wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Okna trzyszybowe w bloku skuteczniej radzą sobie z wygłuszeniem nadmiaru dźwięków z otoczenia niż okna dwuszybowe. Dlaczego?

Fot. KRISHOME, ciche i ciepłe okna w mieszkaniu

Izolacja akustyczna okien w mieszkaniach w bloku
Lepsza izolacja akustyczna okien trzyszybowych wynika z ich budowy. Trzy warstwy zespolonego szkła, grubsze profile i więcej komór daje nam więcej ciszy i spokoju. Szczególnie docenią to mieszkańcy bloków z wielkiej płyty znajdujących się wzdłuż tras szybkiego ruchu czy wokół węzłów komunikacyjnych. Izolacja akustyczna okien (oszklenia) podawana jest jako oznaczenie Rw. Im wyższa wartość tego parametru, tym o więcej decybeli wyciszy hałas. W oknach trzyszybowych możemy zazwyczaj liczyć na Rw 35-40 dB, co da nam ulgę od hałasu, której szukamy. Miasta stale się rozrastają, więc zabudowa i szlaki komunikacyjne coraz bardziej się zacieśniają. Jeśli stoimy przed koniecznością wymiany starych okien na nowe, bo są nieszczelne, zniszczone i nieestetyczne, warto wybrać system, który posłuży dłużej i zminimalizuje ilość hałasu, który dociera do naszych uszu.

Najlepsze okna do bloku z wielkiej płyty w ofercie KRISHOME
KRISHOME to polski producent stolarki otworowej z ponad 35-letnim doświadczeniem. Oferuje okna trzyszybowe z PVC oraz aluminium, a także okna hybrydowe, które łączą zalety obu systemów (energooszczędne profile PVC, minimalistyczny design znany z okien aluminiowych). Jakie okna do bloku z wielkiej płyty możemy wybrać z oferty?

  • Okna plastikowe FEN 82 – to stabilna konstrukcja z dobrą izolacją akustyczną i znaczącą redukcją strat ciepła (Uw od 0,72 W/m2K dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm).
  • Okna plastikowe FEN 92 – model spełniający wymagania budownictwa energooszczędnego (Uw= 0,76 W/m2K dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm), w którym zastosowano szklenie o grubości do 48 mm, profile o głębokości 92 mm, potrójny system uszczelek dociskowych oraz ciepłą ramkę międzyszybową.
  • Okna plastikowe FEN 78N AD – idealna kompozycja energooszczędności, designu i ceny połączonych z maksymalizacją ilości światła. Współczynnik UW od 0,79 W/M2K, dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm.

Fot. KRISHOME, okna PVC

Okna hybrydowe FEN 84H – solidna konstrukcja, oparta na 6-komorowym systemie profili ramy i skrzydła ze wzmocnieniami stalowymi. Potrójny system uszczelek dociskowych. Współczynnik UW od 0,72 W/M2K, dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm.

Okna aluminiowe FEN 86A – imponująca trwałość i odporność na warunki atmosferyczne połączona z minimalistycznym, nowoczesnym designem. Współczynnik UW od 0,9 W/M2K, dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm.

Nowe okna do mieszkania w bloku z wielkiej płyty – gdzie kupić?
Nie masz pewności, jakie okna do bloku z wielkiej płyty sprawdzą się najlepiej w Twoim mieszkaniu? Zapytaj ekspertów. Odwiedź jeden z Salonów KRISHOME i zafunduj sobie zakupy z Gwarancją Spokoju. Szczegóły na https://krishome.pl/salony/.

Zapraszamy także po więcej szczegółów o produktach na stronę producenta https://krishome.pl

Bloczki akustyczne Leca® BLOK

W ofercie LECA POLSKA znajduje się szeroka gama produktów, w tym flagowy pustak Leca® BLOK 24, który zyskał uznanie przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności oraz znakomitym właściwościom termoizolacyjnym, wykonane na bazie Leca® KERAMZYTU materiały budowlane gwarantują szybkie wysychanie ścian. Dodatkowo system obejmuje także pustaki o szerokości 12 cm i pełne bloczki fundamentowe, które umożliwiają budowę solidnych ścian fundamentowych o szerokości 24 i 38 cm, doskonale sprawdzające się w różnorodnych warunkach gruntowych.

Pustak Leca® BLOK 24 Fot. Leca Polska

Bloczki akustyczne Leca® BLOK akustyczny
W nowoczesnej architekturze pytanie o to, jak zapewnić budynkowi dobrą izolację termiczną jest równie istotne, jak dbałość o izolację akustyczną. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu, szczególnie w miastach oraz w pobliżu lotnisk czy dróg szybkiego ruchu. Dostępne dziś na rynku innowacje materiałowe otwierają w tym zakresie nowe horyzonty dla projektantów i deweloperów, a jednym z czołowych rozwiązań, które zrewolucjonizowały rynek budowlany w Polsce, są pełne bloczki akustyczne z keramzytobetonu.

Znane ze swojej wyjątkowej izolacyjności akustycznej, są coraz chętniej wybierane nie tylko w budownictwie wielorodzinnym, ale również w domach szeregowych, bliźniaczych oraz jednorodzinnych.

Fot. Leca Polska

Oferta produktowa w tym zakresie obejmuje:

  • Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 g (Rw = 57 dB)
  • Bloczek Leca® BLOK Akustyczny 24/20 (Rw = 59 dB)
  • Bloczek Leca® BLOK Akustyczny 22KKS (Rw = 58 dB)

Ostatni z wymienionych – Leca® BLOK akustyczny 22KKS to innowacyjny produkt, który został zaprojektowany z myślą o budowie ścian oddzielających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych. Wyróżnia się on nie tylko doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, ale również przemyślaną konstrukcją. Ściany zbudowane z bloczków akustycznych nie tylko zatrzymują dźwięki, ale również spełniają wysokie wymagania termiczne, osiągając współczynnik przenikania ciepła U równy 0,858 W/(m²K), co jest wynikiem znacznie lepszym niż wymagane normy (czyli U < 1 W/(m²K).

Bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS przeznaczony jest do wznoszenia ścian wypełniających lub konstrukcyjnych o szerokości 22 cm i ma rdzeń z wełny mineralnej, który zapewnia izolację termiczną i akustyczną. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem i ciepłem, niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz ich domów. Dodatkowo, ściany wykonane z bloczka akustycznego Leca® przeszły rygorystyczne badania akustyczne, nawet z uwzględnieniem istniejących instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych, potwierdzając swoją skuteczność izolacyjną na poziomie R’w=52 dB.

Bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP, co świadczy o unikalności i zaawansowaniu technologicznym produktu. Takie działania producenta mają na celu ochronę inwestorów i wykonawców przed ryzykiem stosowania podrabianych materiałów, które mogłyby nie spełniać obowiązujących standardów jakości.

Bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS Fot. Leca Polska

Bloczki akustyczne Leca® znajdują zastosowanie nie tylko w konwencjonalnych projektach budowlanych, ale także w miejscach szczególnie narażonych na hałas, takich jak obszary w pobliżu lotnisk czy ruchliwych ulic. Ich wszechstronność pozwala na zastosowanie w różnych kontekstach – od izolacji akustycznej łazienek, przez ściany zewnętrzne, aż po rozgraniczanie stref mieszkalnych w różnych częściach domu. Dzięki nim architekci i deweloperzy mają możliwość tworzenia funkcjonalnych, cichych i ciepłych przestrzeni mieszkalnych, które odpowiadają na współczesne wymagania komfortu i zrównoważonego rozwoju.

Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24-20 Fot. Leca Polska

Leca® BLOK i Leca® KERAMZYT: innowacje budowlane na wyciągnięcie ręki
Obecnie pustaki i bloczki akustyczne systemu Leca® BLOK produkuje i dostarcza bezpośrednio na budowy kilkunastu producentów zlokalizowanych na terenie całej Polski. Uzupełnieniem gamy produktów jest Leca® KERAMZYT. To wszechstronne, lekkie kruszywo znajduje zastosowanie m.in. jako podłoże i izolacja podłóg na gruncie, izolacja termiczna ścian fundamentowych, drenaż, element budowy zielonych dachów, wsparcie systemów retencyjnych oraz materiał do prac w przydomowym ogródku. Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne i drenażowe jest idealnym rozwiązaniem w nowoczesnym, ekologicznym budownictwie, sprzyjającym zrównoważonemu rozwojowi. Leca® KERAMZYT jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, lekki i prosty w montażu, a jego trwałość pozwala na długotrwałe użytkowanie.

Leca® KERAMZYT Fot. Leca Polska

W całej Polsce rośnie zainteresowanie nowoczesnymi technologiami budowlanymi, które ułatwiają i przyspieszają realizację projektów. Wiodącym rozwiązaniem, które zdobyło uznanie w branży, są produkty systemu Leca® BLOK. Wspierając dynamikę sektora budowlanego, Leca® oferuje pustaki, bloczki akustyczne oraz bloczki fundamentowe, które nie tylko spełniają najwyższe standardy jakości, ale również przyczyniają się do optymalizacji procesów budowlanych.

Więcej informacji na stronie: https://leca.pl/

Drzwi tarasowe z niskim progiem – opinie i przykłady

Systemy drzwi tarasowych
Przypomnijmy, że w segmencie drzwi tarasowych znajdziemy kilka systemów, które różni między innymi wielkość możliwych do uzyskania przeszkleń, konstrukcja profili, sposób otwierania i zamykania skrzydła, mechanizm prowadzenia drzwi oraz właśnie wysokość progu. Niski próg możemy uzyskać w tradycyjnych systemach rozwieralnych, ale najczęściej mówimy o nich w kontekście drzwi przesuwnych. Systemy podnoszono-przesuwne PSK z uwagi na mechanizm pracy skrzydła (odryglowanie, odstawienie skrzydła na ok. 10 cm, przesunięcie) charakteryzują się progiem o wysokości do 7 cm. Po drugiej stronie skali znajdziemy bezprogowe systemy panoramiczne SKLYLINE. Pomiędzy nimi plasują się najczęściej wybierane i cieszące się pozytywnymi opiniami systemy unoszono-przesuwne HST. To drzwi tarasowe z niskim progiem, który można przy pomocy dodatkowych rozwiązań zminimalizować lub wręcz zlicować z podłożem. Warto wspomnieć także o systemach SLIDE, które coraz częściej doceniane są przez użytkowników za idealne połączenie walorów drzwi PSK i HST – uproszczony system przesuwu skrzydła, wąskie profile przy dużej tafli szkła, korzystna cena, średniej wysokości próg.

Fot. KRISHOME Porównanie konstrukcji dwóch systemów drzwi tarasowych przesuwnych

Drzwi tarasowe z niskim progiem, czyli jakie?
Niski próg w systemach drzwi tarasowych zazwyczaj ma wysokość do 2-3 cm. W niektórych nowoczesnych rozwiązaniach próg może być nawet niższy, często zredukowany do około 1,5 cm, a w systemach o podwyższonym standardzie, dąży się do całkowitego zlicowania progu z podłogą, co oznacza, że jego wysokość może być praktycznie zerowa (np. 0,5 cm lub mniej). A to przekłada się na maksymalny komfort codziennej eksploatacji, który tak często podkreślają opinie użytkowników. Decydując się na drzwi z niskim progiem, sprawdźmy jednak, jakie systemy uszczelek i zabezpieczeń termicznych progu oferuje producent, by uniknąć mostków cieplnych, wychłodzenia wnętrz, wnikania wilgoci czy zamarznięcia mechanizmu przesuwu.

Drzwi tarasowe z niskim progiem – opinie o systemach HST
Zazwyczaj pierwszym wyborem osób szukających drzwi tarasowych z niskim progiem są systemy HST. W modelu KRISHOME FEN 82 HST. Konstrukcja progu została wykonana ze specjalnego tworzywa o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych z niską szyną jezdną o wysokości 5 mm. Dodatkowo w drzwiach tych, można zastosować nakładkę Comfort, która wyrównuje próg, tworząc przejście całkowicie bez barier oraz bez ryzyka potykania się o wysoki próg. To wygoda korzystania z ogrodu lub tarasu dla wszystkich, w tym osób poruszających się na wózkach, osób starszych i dzieci.

Fot. KRISHOME Niski próg systemu HST

Opinie o drzwiach tarasowych z niskim progiem akcentują także łatwe i bezwysiłkowe otwieranie i zamykanie skrzydła. Jego płynny ruch odbywa się po ukrytej w posadzce prowadnicy. Siła podnoszenia jest zredukowana nawet o 50% dzięki specjalnej wkładce LiftUnit, dzięki czemu skrzydło o wadze 300 kg swobodnie otworzą i zamkną domownicy z mniejszą sprawnością. Dodatkowo możemy zamontować także system SOFT-CLOSE, blokujący możliwość zatrzaśnięcia dłoni. Z kolei za energooszczędność, szczelność i wysoki komfort cieplny odpowiadają profile o głębokości skrzydła 82 mm i ramy 194 mm z pięcioma komorami, co przekłada się na niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw= 0,76 [W/m2k].

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe z niskim progiem FEN HST

Drzwi tarasowe bezprogowe? Poznaj system SKYLINE
Wśród recenzji drzwi tarasowych z niskim progiem znajdziemy także rekomendacje, by w aranżacji przestrzeni między domem a tarasem pójść o krok dalej i jeszcze bardziej zatrzeć granicę między salonem a ogrodem, czy balkonem. W opinii fachowców i użytkowników taki efekt daje system SKYLINE. To aluminiowe bezramowe okna panoramiczne i nowy wymiar luksusu w segmencie drzwi tarasowych klasy premium. Brak progu wpisany jest niejako w ich definicję. Cała konstrukcja ma być bowiem jak najbardziej ukryta, by maksymalnie uwydatnić duże przeszklenia. W modelu KRISHOME profile wykonane są w konstrukcji 3-komorowej z dobrą izolacją termiczną. Maksymalna wysokość okna to aż 4 metry, skrzydło ruchome może ważyć nawet 1200 kg. Całkowicie ukryte profile skrzydła drzwi, wąski słupek oraz płytka ościeżnica gwarantują efekt „szklanej ściany”. Za płynną, cichą i bezwysiłkową obsługę SKYLINE odpowiada m.in. napęd i centrala sterująca schowana w profilach ościeżnicy.

Fot. KRISHOME panoramiczne drzwi bezprogowe SKYLINE

Co daje niski próg w drzwiach tarasowych?
Niski próg to swobodne i bezpieczne przejście dla wszystkich, zgodne z zasadami dostępności, co jest jednym z kluczowych aspektów branych pod uwagę przez architektów. W kontekście estetyki dodaje harmonii bryle budynku i niweluje granice między otwartą a zamkniętą przestrzenią. Salon w ogrodzie czy ogród w salonie? Dzięki drzwiom tarasowym z niskim progiem nie ma to znaczenia. Trendy architektoniczne, preferencje użytkowników, a także normy budowlane sprawiają, że producenci wciąż rozwijają technologię, by oddać minimalistyczny styl, zachowując maksimum bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemów składających się z ogromnych przeszkleń. Opinie użytkowników drzwi tarasowych z niskim progiem KRISHOME potwierdzają, że to właściwy kierunek rozwoju nowoczesnej stolarki otworowej.

Fot. KRISHOME drzwi tarasowe bez barier

Zapraszamy na stronę producenta, by zapoznać się z systemami HST, PSK, SLIDE design, SKYLINE, a także z pozostałymi elementami stolarki otworowej dostępnymi w ofercie. Szczegóły na www.krishome.pl

Schody lewitujące ogrodowe z betonu architektonicznego

Schody lewitujące – co je wyróżnia?
Schody lewitujące to taki rodzaj schodów, w których poszczególne stopnie są zamocowane do ukrytej konstrukcji nośnej tylko z jednej strony. Druga strona każdego stopnia pozostaje wolna – bez tradycyjnych podpór, poręczy czy balustrad – co daje wrażenie unoszenia się całej konstrukcji w powietrzu. Takie schody muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów, aby zapewnić stabilność, antypoślizgowość, bezpieczeństwo i estetyczny wygląd. Właśnie dlatego, obok kompozytu, szkła czy metalu, najczęściej decydujemy się na budowę schodów lewitujących z płyt dekoracyjnych z betonu architektonicznego.

Gdzie zastosujesz?
Schody lewitujące z betonu architektonicznego pasują do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji, w których dominują proste linie i przestronność. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce odnajdą się także w bardziej tradycyjnych i przytulnych stylizacjach. Stonowana, a jednocześnie szykowna faktura materiału harmonijnie komponuje się z otwartymi przestrzeniami pełnymi naturalnego światła. Dodatkowo zastosowany do stopni lewitujących beton architektoniczny sam w sobie wykazuje dużą antypoślizgowość. Dlatego często spotkamy ten typ schodów nie tylko we wnętrzach, ale i w aranżacjach przestrzeni wokół domu.

Fot. PMdesign – lewitujące schody ogrodowe

Lewitujące schody ogrodowe z lekkością połączą części ogrodu usytuowane na różnych poziomach przydomowego terenu. Sprawdzą się także w roli nienachalnego łącznika tarasu z ogrodem, gdy chcemy zatrzeć granicę między wnętrzem a zewnętrzem. Często stosowane są także jako stopnie prowadzące do domu, dodając strefie wejściowej przestronności.

Fot. PMdesign – schody lewitujące przed wejściem do domu

Schody lewitujące ogrodowe z betonu architektonicznego – jak powinny być zbudowane?
Mimo że wyglądają na delikatne, to dobrze zaprojektowane schody lewitujące do ogrodu są bardzo stabilne i bezpieczne. To także materiał niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych, a jednocześnie starzeje się z klasą. Z upływem lat nabiera szlachetnej patyny, co tylko podkreśla jego naturalny urok. Te schody są inwestycją na pokolenia – będą służyć niezawodnie, dodając ogrodowi prestiżu. Jakie modele wybrać pod kątem technicznym, by w pełni cieszyć się ich walorami? Oddajmy głos ekspertom PMdesign, którzy specjalizują się w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych form użytkowych z betonu architektonicznego.

Jakie płyty na schody lewitujące do ogrodu?
– Jako stopnie lewitujące najlepiej prezentują się płyty betonowe o grubości 6 cm, ale w zależności od preferencji można wybrać warianty nieco grubsze. Płyty z przeznaczeniem na schody lewitujące zbroimy stalową siatką, tak aby swobodnie i bezpiecznie mogły unosić się poza podkonstrukcją. Montuje się je na elastycznym kleju do istniejącej podbudowy betonowej, lub na półsuchym betonie, czy wysiewce, na wcześniej przygotowanym i utwardzonym podłożu. Bardzo ważna dla trwałości i estetyki jest także technologia wykonania betonu architektonicznego. Kluczowe, by był on wolny od gipsu i innych, sztucznych domieszek, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. – Magdalena Hodurek, PMdesign, Pracowania betonu architektonicznego i metalu z Krakowa.

Fot. PMdesign – stopnie lewitujące z betonu architektonicznego w ogrodzie

Prawdziwy beton architektoniczny na schody lewitujące do ogrodu – bezpieczeństwo i estetyka
– W PMdesign materiał produkujemy ręcznie, przy użyciu bezpiecznych składników, zgodnie z normą PN-EN 12467. Oznacza to, że nasz produkt spełnia normy wymagane do zastosowania go w obiektach mieszkalnych i użytkowych zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wysoką wytrzymałość i odporność mechaniczną uzyskujemy dzięki autorskim recepturom. Odpowiednie proporcje piasku, kruszywa, cementu, i wody łączymy ze starannie dobranymi i nieszkodliwymi dla zdrowia środkami chemicznymi. Ponadto w celu uzyskania najlepszej trwałości nasz beton architektoniczny wzmacniamy bezpiecznym dla zdrowia i środowiska włóknem polipropylenowym, a także impregnujemy hydrofobowo bezbarwnym środkiem. Dzięki temu schody lewitujące ogrodowe z płyt betonowych PMdesign są trwałe, nie ślizgają się, są łatwe w utrzymaniu, odporne na różne warunki pogodowe i co najistotniejsze – niezwykle efektowne – Magdalena Hodurek, PMdesign, Pracowania betonu architektonicznego i metalu z Krakowa.

Fot. PMdesign – faktury płyt z betonu architektonicznego

Schody lewitujące do ogrodu – zainspiruj się!
Płyty z betonu architektonicznego PMdesign wykorzystane do budowy lewitujących stopni dostępne są w wielu wariantach kolorystyki – jasnoszary, ciemnoszary, biały, antracytowy i piaskowy – i różnych fakturach wykończenia – satynowe o różnych stopniach porowatości lub anytpoślizgowe (sczotkowane lub kratkowane). Z łatwością dobierzesz więc wzór oddający styl Twojego projektu. Subtelny kontrast między surowością betonu a bujną roślinnością dodaje ogrodowi charakteru i wyrafinowania. Oto kilka pomysłów na ich wykorzystanie.

Fot. PMdesign – kolorystyka płyt na schody lewitujące do ogrodu

Ogród pełen spokoju
Jasnoszary, czyli naturalny kolor betonu, to idealny wybór dla aranżacji ceniących harmonię i ciepło wynikające z bliskości natury. Stopnie stają się częścią krajobrazu – niemal organicznie wyłaniają się z trawy, kamieni czy zieleni.

Ogród pełen dynamiki
Ciemnoszare stopnie z lekko porowatą strukturą mogą przecinać rozległe trawniki, łączyć różne poziomy tarasów czy wzgórz. Ich wyrazista forma świetnie kontrastuje z bujnymi rabatami kwiatowymi czy zaroślami, tworząc nowoczesny, designerski ogród.

Elegancka i czysta forma
Białe i gładkie stopnie to wykwintność bez zbędnych detali, które mogłyby przytłoczyć przestrzeń. Ich prostota działa niczym rama dla reszty ogrodu – skupia uwagę, ale jednocześnie nie odciąga jej od piękna roślin i krajobrazu.

Naturalny amfiteatr
Piaskowe, gładkie stopnie lewitujących schodów ogrodowych, które kierują na wyższe poziomy ogrodu, stają się jego centralną częścią, prowadząc jasnymi ścieżkami wśród zieleni. Ciepłe promienie słońca dodają efektu przytulności.

Industrialne patio
Antracytowe schody z pewną dozą porowatości połączone z drewnianym tarasem i szklanymi elementami będą emanować nowoczesnym minimalizmem, w którym każdy element ma swoje miejsce i znaczenie.

W stałym dialogu między nowoczesnym designem a naturalnym otoczeniem
Schody lewitujące ogrodowe z betonu architektonicznego to doskonałe połączenie surowej elegancji i funkcjonalności, które mogą całkowicie odmienić charakter otoczenia. Są świetną kanwą do budowy otwartej i dynamicznej przestrzeni pełnej subtelnego luksusu i ponadczasowego piękna naturalnych materiałów. Z betonowymi płytami do budowy lewitujących stopni od PMdesign zmienisz zwykłą przestrzeń w wyjątkowe miejsce. Eksperci odkryją przed Tobą nowoczesne zastosowania tego surowca, a także doradzą, jak najlepiej wkomponować go w Twoje otoczenie. Masz do wyboru gotowy katalog kolorów i wymiarów oraz realizacje na zamówienie, aby dostosować rozwiązania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Fot. PMdesign – lekkie stopnie dające efekt unoszenia się w powietrzu

Beton architektoniczny do ogrodu i do wnętrz – nieograniczone możliwości
Jeśli myślisz o szerszym wykorzystaniu komponentów z betonu architektonicznego na swojej posesji, PMdesign obok schodów lewitujących do ogrodu, dostarcza także:

  • płyty betonowe na elewacje i ściany (także wielkoformatowe, na wymiar, panele 3D),
  • płyty na taras, ścieżki, opaski wokół domu i podjazd,
  • moduły ogrodzeniowe i murki oporowe,
  • donice z betonu architektonicznego,
  • siedziska, parapety betonowe,
  • odciski w betonie.

Po szczegóły zapraszamy na stronę producenta https://pmdesign.com.pl/

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – na czym polega różnica?
Okna dwuszybowe zbudowane są z dwóch tafli szkła przedzielonych ramą, z komorą wypełnioną gazem dla zapewnienia określonego poziomu izolacji termicznej. Okna trzyszybowe posiadają trzy warstwy szkła i dwie przestrzenie gazowe, co znacząco poprawia izolację termiczną w porównaniu z oknami dwuszybowymi. Okna trzyszybowe są bardziej efektywne energetycznie, skuteczniej chronią domowników przed hałasem z zewnątrz, są trwalsze, bardziej bezpieczne. Okna trzyszybowe od dwuszybowych różni także nieznacznie cena oraz ilość wpadającego do wnętrza światła. W tych aspektach korzystniej wypadają okna dwuszybowe. Jednak ostateczny wybór stolarki okiennej determinują przede wszystkim obowiązujące normy współczynnika przenikania ciepła (Uw) okien montowanych w konkretnych pomieszczeniach. I tu prym wiodą okna trzyszybowe. Co więcej, w wielu przypadkach, większe oszczędności mimo wyższej ceny wyjściowej wygenerują także okna z trzema warstwami szyb. Sprawdźmy dlaczego.

Ciepłe i ciche okna – co mówią przepisy budowlane?
Przez źle dobrane okna możemy stracić ok. 20% ciepła, co oznacza, że aby uzyskać komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, musimy zapewnić więcej energii na ich ogrzanie. Aby podnieść ogólny standard efektywności energetycznej budynków nowych i modernizowanych w przepisach budowlanych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – tzw. WT2021) określono maksymalne wartości ilości ciepła, jakie mogą przepuszczać okna. Określa to współczynnik przenikania ciepła (Uw). Obecne normy dla okien i drzwi balkonowych w pomieszczeniach o temperaturze ≥ 16 °C wynoszą 0,9 W/m2K, a dla okien połaciowych 1,1 W/m2K. Parametr ten zależy właśnie od szkła i liczby powłok. Zatem czy okna dwuszybowe, czy trzyszybowe sprostają wymaganym wartościom? Odpowiednie Uw=0,9 W/m2K lub niższe uzyskamy tylko z oknami o pakietach trzyszybowych. Wyższe wartości współczynnika Uw są dopuszczalne w przypadku okien montowanych w pomieszczeniach o temperaturze poniżej 16 °C, w ścianach wewnętrznych, w miejscach oddzielenia pomieszczenia ogrzewanego od nieogrzewanego lub w przegrodach zewnętrznych w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych.

Fot. KRISHOME. Okna trzyszybowe PVC: FEN 82, FEN 92, FEN 78N AD

Okna dwuszybowe a trzyszybowe do domu lub mieszkania w bloku
Jak normy określone w przepisach przekładają się na praktykę i kiedy wybrać okna dwuszybowe, a kiedy trzyszybowe? Stolarka z trzema warstwami szkła sprawdzi się w nowo budowanych domach, jak i tych poddawanych termomodernizacji. Jest też zalecanym wyborem w mieszkaniach w bloku – starego i nowego typu – ze względu na zapewnienie wymaganej przez przepisy izolacji termicznej i lepszą izolację akustyczną, co szczególnie ważne w miastach lub domach stojących blisko ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Okna dwuszybowe ze względu na niższą cenę mogą być budżetowym wyborem, gdy nasze lokum nie musi spełniać wytycznych WT2021 (np. remontowane stare budownictwo) albo jako okna w pomieszczeniach roboczych, w których temperatura może być niższa (np. piwnica, garaż, poddasze nieużytkowe). W analizie porównawczej kosztów okien dwu- i trzyszybowych warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na różnice w cenie zakupu.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – cena, efektywność energetyczna i oszczędności
Wymiana okien to zazwyczaj inwestycja na lata. Koszt zakupu amortyzuje się zatem w czasie i częściej zwracamy uwagę na oszczędności, które możemy wygenerować w trakcie eksploatacji stolarki okiennej. Chociaż cena okien trzyszybowych jest wyższa niż okien dwuszybowych, uzyskamy dzięki nim większe oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń, czyli wydamy średnio 25% mniej na energię potrzebną do zapewnienia komfortowego ciepła. Zysk z inwestycji w grubsze pakiety szybowe oraz ciepłe, głębokie profile okienne z przekładkami termicznymi odczujemy więc bardzo szybko. Jeśli mamy duży dom czy mieszkanie i szukamy oszczędności na materiałach, możemy połączyć w jednej budowie okna trzyszybowe (sypialnia, salon) i okna dwuszybowe (piwnica, poddasze nieużytkowe). Pamiętajmy też, że ostateczne koszty zakupu i montażu okien są zawsze ustalane indywidualnie w oparciu o podane wymiary oraz dodatkowe funkcjonalności czy komponenty estetyczne, jakie mamy wobec stolarki okiennej. W przypadku okien w bloku istotne do wyceny mogą być także ewentualne wymagania wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych.

Fot. KRISHOME. Okno trzyszybowe PVC

Okna PVC, aluminiowe, hybrydowe, systemy przesuwne – przykładowe modele KRISHOME
Za optymalną izolację termiczną odpowiadają w oknach nie tylko pakiety szybowe, ale także szerokość i grubość profili okna, ramy dystansowe czy przekładki termiczne. Im większe okno, tym bardziej zaawansowane rozwiązania proponują producenci. Wszystkie okna KRISHOME to modele trzyszybowe, które spełniają wymogi energooszczędnej lub pasywnej stolarki okiennej, uzyskując wartości współczynnika Uw między 0,72 a 0,9 W/m2K (wartości dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm). Wielkoformatowe konstrukcje do drzwi tarasowych i okien panoramicznych mogą osiągnąć Uw nawet na poziomie 0,76 W/m2K. Modele produkowane są na wymiar, w cenach dostosowanych do potrzeb danej inwestycji. Co możemy wybrać?

Fot. KRISHOME. Okno trzyszybowe aluminiowe

W ofercie producenta znajdziemy:

  • Okna plastikowe PVC FEN 78N AD, FEN 82, FEN 92 – najpopularniejsze modele okien do mieszkań i domów, dostępne w wielu wariantach kolorystyki oklein, wymiarów, dodatków. Eleganckie i trwałe, posiadają bardzo korzystne współczynniki izolacyjności termicznej i akustycznej.
  • Okna aluminiowe FEN 86A – idealne dla nowoczesnej, minimalistycznej architektury pełnej dużych przeszkleń, gdzie liczy się długowieczna trwałość, wąska rama, wysoka statyka i nienaganna termika.
  • Okna hybrydowe FEN 84H – łączące zalety aluminiowego designu i termiki z ceną bliższą oknom plastikowym. Hybrydy to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród inwestorów.
  • Systemy przesuwne HST, PSK, slide design, skyline – okna tarasowe, które niwelują granice między domem a ogrodem lub tarasem, zapewniając niezakłócone widoki.

Więcej o stolarce okiennej znajdziesz na https://krishome.pl/okna/

Fot. KRISHOME. Okna panoramiczne Skyline

Jakie okna wybrać – dwuszybowe czy trzyszybowe?
Wybór między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi zależy od wielu czynników, nie tylko od ceny. Pamiętajmy zwłaszcza o normach izolacji termicznej, oszczędnościach wynikających z efektywności energetycznej stolarki czy ochronie przed hałasem. Okna trzyszybowe to standard dla nowych inwestycji, po który chętnie sięgają też mieszkańcy bloków. Okna dwuszybowe mogą być dodatkiem w pomieszczeniach z niższymi wymogami izolacji termicznej. O pomoc w doborze najkorzystniejszego kompletu stolarki okiennej możemy zwrócić się do ekspertów KRISHOME w salonach na terenie całego kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą okien drzwi, bram garażowych, rolet i żaluzji fasadowych producenta na stronie https://krishome.pl/

Brama garażowa dwuskrzydłowa ocieplana – cena, parametry, modele

Ciepła brama garażowa dwuskrzydłowa
Jak wiemy, szczelność i termika bramy garażowej jest równie ważna, jak w przypadku okien czy drzwi wejściowych. Parametry techniczne wszystkich elementów stolarki muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Dotyczy to także tradycyjnych bram rozwiernych. Im wyższe wymogi energooszczędności dla stolarki otworowej w przepisach, tym niższa powinna być wartość współczynnika przenikalności cieplnej dla przegród [U=W/(m2K)]. Aktualnie zgodnie z wytycznymi WT 2021, współczynnik U dla bramy garażowej może wynosić maksymalnie 1,3 W/(m2K).

Jakie parametry?
Jak wybrać ciepłą bramę rozwierną? Szukajmy modeli, których konstrukcja oparta jest na systemie ciepłych profili, posiada odpowiednią grubość i materiał ocieplenia paneli wypełniających skrzydła bramy oraz będzie zainstalowana zgodnie z zasadami ciepłego montażu. Bramy rozwierne KRISHOME bazują na systemie drzwi DG 60. Zbudowane są z izolowanych termicznie profili wypełnionych panelami o grubości 40 mm i izolowanych pianką poliuretanową. Dzięki temu nie tracimy ciepła, nawet gdy brama ma szerokość 2800 mm. W cenie bramy garażowej dwuskrzydłowej ocieplonej otrzymujemy zatem zgodną z wymogami izolację termiczną, a także optymalną izolację akustyczną od hałasów i szumów z zewnątrz.

Fot. KRISHOME. Skrzydło ciepłej bramy garażowej na systemie DG 60

Brama garażowa dwuskrzydłowa ocieplana – cena
Na wycenę bramy garażowej do domu wpływa wiele czynników, między innymi: rodzaj bramy, wymiar, kolorystyka, system prowadzeń, system montażu, dobór automatyki, wybór rodzaju zabezpieczenia antywłamaniowego, czy innych opcjonalnych komponentów, jak specjalne zamki, srebrne okucia, aluminiowe progi, klamki z elektrozaczepem, samozamykacze. Pamiętajmy także, że są to produkty realizowane na wymiar pod wymogi konkretnej inwestycji, cena jest więc także indywidualna. Biorąc pod uwagę tak wiele zmiennych, trudno podać konkretne kwoty. Bramy rozwierne dwuskrzydłowe ze względu na większą prostotę konstrukcji są tańsze niż popularne bramy segmentowe. Zakup bramy garażowej od doświadczonego producenta elementów stolarki otworowej to także większa pewność optymalnego doboru modelu dostosowanego do określonych warunków codziennej eksploatacji. To w konsekwencji oznacza płynną pracę przez długi czas bez konieczności inwestowania w kosztowny serwis.

Fot. KRISHOME. Brama garażowa dwuskrzydłowa z ociepleniem

Zapytaj o cenę
Potrzebujesz dokładnej wyceny bramy do swojego domu – zapytaj ekspertów. Szczegółową cenę bram garażowych dwuskrzydłowych z ociepleniem uzyskasz bezpośrednio w salonach KRISHOME lub po wypełnieniu formularza na stronie: https://krishome.pl/salony/

Dofinansowanie zakupu bramy garażowej
Analizując koszt zakupu bramy garażowej z ociepleniem, warto pamiętać o aktualizowanym rokrocznie programie dotacyjnym „Czyste Powietrze”. Jeśli decydujemy się na częściową termomodernizacją domu jednorodzinnego, czyli bez wymiany źródła ciepła, a wyłącznie na zmianę elementów stolarki otworowej – np. zakup bramy garażowej – także mamy prawo ubiegać się o dofinansowanie. Nabór wniosków prowadzony jest w systemie ciągłym. Kwota dotacji zależna jest od dochodu. Wybrana brama garażowa musi spełniać normy WT 2021, by zwiększyć zakładaną w programie efektywność energetyczną domu. A dzięki temu oszczędzimy na rachunkach za prąd przez wiele lat eksploatacji bramy. Obok programu dotacyjnego możemy także sprawdzić, czy kwalifikujemy się do skorzystania z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej na zakup materiałów budowlanych do modernizacji cieplnej domu.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe KRISHOME – przykładowe modele
W ofercie polskiego producenta znajdziemy skrojone na miarę wymogów stawianych nowoczesnej stolarce bramy garażowe dwuskrzydłowe z ociepleniem w korzystnej cenie oraz z 5-letnią gwarancją. Komfort termiczny idzie tu w parze z atrakcyjnym designem. Do wyboru mamy 200 kolorów z palety RAL oraz autorskie okleiny w różnorodnych stylach – od tradycyjnych drewnopodobnych po minimalistyczne metaliczne faktury. Dobieramy także style wypełnień – od gładkich bez przetłoczeń po tłoczenie wąskie lub szerokie, dodające skrzydłom atrakcyjnego dekoru. Tak rozbudowana i zróżnicowana paleta pozwala idealnie dopasować bramę do każdej elewacji i charakteru domu.

Fot. KRISHOME. Modele bram garażowych dwuskrzydłowych z ociepleniem w różnych cenach

Elegancji całości konstrukcji mogą nadać także dodatki – jak aluminiowe progi lub srebrne okucia. Aby wzmocnić bezpieczeństwo, warto zainwestować w dodatkowe zamki, trzpienie antywyważeniowe czy wkładki antywłamaniowe z unikatową kartą kodową, bez której niemożliwe jest skopiowanie klucza. Dla zwiększenia komfortu producent proponuje także rozbudowę systemu o samozamykacz, który proces domknięcia drzwi wykonuje za nas oraz klamkę z elektrozaczepem z funkcją dzień/noc.

Fot. KRISHOME. Akcesoria do bram garażowych

Widzimy więc, że prosta, klasyczna formuła bramy rozwieranej w wariancie KRISHOME została atrakcyjnie unowocześniona, dając pełną funkcjonalność i przykuwający uwagę wygląd.

Poznaj wszystkie systemy bram garażowych producenta na https://krishome.pl/bramy-garazowe/

Ciepła brama garażowa dwuskrzydłowa z Gwarancją spokoju
KRISHOME (dawniej KRISPOL) produkuje komplety stolarki otworowej dla domu od ponad 35 lat. Wszystkie modele spełniają restrykcyjne wymogi aktualnych norm budowlanych i są gotowe na wyzwanie energooszczędności. Bramy garażowe, w tym systemy rozwierne, to produkty o wysokich parametrach i wydłużonym okresie gwarancji, które pracują na efektywność energetyczną domu oraz zapewniają spójność estetyczną całej stolarki. Zapraszamy do salonów, gdzie eksperci przedstawią najlepsze rozwiązania i szczegółową cenę bramy garażowej dwuskrzydłowej z ociepleniem, zapewniając udane zakupy z Gwarancją spokoju.

Szczegóły oferty dostępne na https://krishome.pl/