Gotowe wiązary dachowe – cena, która się opłaca!

Doskonałe opinie o prefabrykowanych dachach sprawiają, że pozytywnie zaskoczeni długą listą zalet odbiorcy, pytanie o cenę gotowych wiązarów dachowych zostawiają na sam koniec.

– Nie można przecenić walorów prefabrykowanych dachów – mówi Bogusław Węgrzanowski, dyrektor w firmie MiTek®, specjalizującej się w technologii prefabrykacji. – Od kiedy system wiązarów łączonych płytkami kolczastymi pojawił się na naszym rynku, obserwujemy stale rosnące grono zadowolonych odbiorców, inwestorów oraz montażystów, a popularność tego systemu osiąga zaskakujące tempo wzrostu. Trudno się temu dziwić. Lista zalet jest naprawdę długa. Stosowanie prefabrykowanej więźby wiąże się z oszczędnością czasu, niższymi kosztami oraz mniej kłopotliwym montażem, daje więcej możliwości, a do tego odpowiada także obecnym trendom w budownictwie.

fot. MiTek Industries Polska

Gotowe wiązary dachowe – cena, czas i większe możliwości

Nie ma ograniczeń odnośnie stosowania prefabrykowanej więźby dachowej. Z tej technologii korzystają zarówno inwestorzy komercyjni, indywidualni, a także podwykonawcy i lokalne firmy budowlane. Niewielki koszt gotowych wiązarów dachowych w połączeniu z oszczędnościami na etapie montażu sprawia, że technologia ta weszła już na stałe do budownictwa na terenie całej Polski.

fot. MiTek Industries Polska

– To właśnie dzięki różnorodności tworzenia bardzo ciekawych oraz dużych konstrukcji, solidna prefabrykowana więźba trafia zarówno na domy jednorodzinne, jak też na dachy sklepów oraz hal – wyjaśnia Bogusław Węgrzanowski. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się w budowie mieszkalnych domów parterowych. Kompletna więźba dostarczana jest w postaci gotowej do montażu, czas prac nad konstrukcją dachu na placu skraca się do zaledwie 1-2 dni, a sumaryczna cena za dach ulega obniżeniu. Stosowanie prefabrykowanego dachu pozwala wyeliminować zazwyczaj stosowany kosztowny betonowy strop, ściany nośne i ławy fundamentowe pod nim, a to kolejne oszczędności dla inwestora. Z naszych obserwacji wynika, że gotowe wiązary pozwalają także lepiej zagospodarować przestrzeń – tworzyć otwarte salony, a nawet pozwalać na przesuwanie ścian wewnętrznych w dowolnym momencie, nawet po wielu latach od zamieszkania, bez obawy o konstrukcję dachu, która opiera się na ścianach zewnętrznych, jest samodzielna i stabilna, dzięki połączeniom wytrzymałymi płytkami kolczastymi.

fot. MiTek Industries Polska

Solidne, bezpieczne i z gwarancją

Wykonywanie więźby dachowej ręcznie, na placu budowy odchodzi do lamusa, a wynika to z wielu czynników.

fot. MiTek Industries Polska

– Zacznijmy od tego, że do produkcji bezpiecznej konstrukcji dachowej potrzebujemy prawdziwego specjalisty – cieśli z wiedzą i doświadczeniem, a takich na rynku jest coraz mniej – tłumaczy Bogusław Węgrzanowski. – Do ręcznej budowy potrzebna jest bardzo duża ilość czasu oraz odpowiednia pogoda. Za ten czas oraz doświadczenie trzeba odpowiednio zapłacić, a często zdarza się, że i tak pojawiają się błędy i kosztowne poprawki. Cena gotowych wiązarów dachowych obejmuje wszystkie składowe. Dzięki temu znany jest z góry dokładny koszt. Gdy inwestor samodzielnie musi kupić drewno, przewieźć je na plac budowy, kupić impregnat, okucia metalowe oraz zatrudnić cieśli, to może jedynie lepiej czy gorzej wyszacować końcowy koszt.

fot. MiTek Industries Polska

Produkcja prefabrykowanej więźby odbywa się w fabryce z pomocą specjalistycznego oprogramowania oraz maszyn. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze związane z robocizną oraz uzyskać idealną dokładność całej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest także gwarancja na cały dach, uzyskiwana od producenta gotowej więźby. Nie ma tutaj „rozmycia odpowiedzialności”, ponieważ biurem projektowym, tartakiem oraz cieślą jest jedna i ta sama firma.

fot. MiTek Industries Polska

Mniej problemów, więcej korzyści

Prześledźmy kolejne różnice w budowie dachów metodą tradycyjną i prefabrykacją, wpływające zarówno na jakość, jak i cenę gotowych wiązarów dachowych.

fot. MiTek Industries Polska

– Zacznijmy od projektu – w przypadku metody ręcznej trzeba posiłkować się zewnętrznymi biurami projektowymi, podczas gdy dostawca prefabrykowanej więźby posiada swoje własne biuro projektowe, które dodatkowo jest wyspecjalizowane w tworzeniu konstrukcji drewnianych – wylicza Bogusław Węgrzanowski. – Inwestor budujący w sposób tradycyjny musi sam kupować materiał, natomiast dostawca prefabrykatów posiada własnych zaufanych dostawców, a często także swój własny tartak. Ponadto, producent gotowych wiązarów podlega, z mocy prawa, odpowiedniej certyfikacji, co nie ma miejsca w przypadku tradycyjnego ciesielstwa. Pamiętajmy, że nadzór produkcji przez odpowiednie instytuty jest dodatkową gwarancją na nasz dach. Tradycyjny system budowy oznacza często wykonywanie połączeń ręcznie, według decyzji wykonawcy, natomiast w przypadku prefabrykacji, każde połączenie materiału jest precyzyjnie obliczone i zaprojektowane. Do tego dodajmy precyzyjne cięcie za pomocą pił sterowanych numerycznie w zakładzie produkcyjnym oraz osadzanie łączników, czyli płytek kolczastych w fabryce, gdy w metodzie tradycyjnej elementy wycinane są ręcznie na placu budowy oraz także tam następuje łączenie elementów drewnianych. Oczywiście technologia sprawia, że praca w fabryce pozwala uzyskać idealną dokładność wymiarów więźby.

fot. MiTek Industries Polska

Płytka kolczasta – większe możliwości dla konstrukcji dachowych

Znana już od ponad 50 lat płytka kolczasta z powodzeniem zastępuje inne metalowe okucia, gwoździe czy wkręty. Jej stosowanie pozwala uzyskać stabilne konstrukcje nawet przy dużych wymiarach, a także obniżyć koszt gotowych wiązarów dachowych.

fot. MiTek Industries Polska

– Płytka kolczasta to blacha stalowa, która posiada kolce wtłoczone z jednej strony – mówi Bogusław Węgrzanowski. – Po wprasowaniu jej w prefabrykowaną więźbę uzyskujemy trwałe i mocne połączenie o przewidywalnych parametrach. Pozwala to jednocześnie tworzyć konstrukcje dachowe o dużych rozpiętościach na bazie zwykłej tarcicy, a także wiązary dachowe o zróżnicowanych kształtach, np. łukowe. Swobodne konstruowanie wiązarów sprawia także, że możemy uzyskać tym samym dodatkową powierzchnię użytkową na strychu, ale nie tylko!

fot. MiTek Industries Polska

Darmowa powierzchnia mieszkalna i użytkowa

– Ewenementem na skalę kraju stało się stosowanie prefabrykowanej więźby dachowej nie tylko z myślą o przestrzeni na strychu – informuje Bogusław Węgrzanowski. – Coraz częściej na zastosowanie tej technologii decydują się osoby, które już posiadają dom, ale z płaskim dachem. Budowane często w latach 60-tych i 70-tych domy „kostki” lub innego rodzaju budynki z płaskim dachem dają teraz możliwości prostej rozbudowy. Inwestor uzyskuje dodatkową przestrzeń mieszkalną lub użytkową bez potrzeby rozbudowy domu na poziomie parteru. My nazywamy takie domy z płaskimi dachami „darmowymi działkami budowlanymi”, bowiem wzniesienie nadbudowy jest proste i szybkie, a możliwości wykorzystania takiej przestrzeni – nieograniczone!

fot. MiTek Industries Polska

Niska cena gotowych wiązarów dachowych, lekka konstrukcja, która nie obciąża zbytnio ścian i fundamentów, a do tego nieograniczona ilość kształtów gotowych więźb sprawia, że takie projekty doskonale sprawdzają się na każdym budynku, w tym także kamienicach o nietypowej budowie.
– Warto dodać, że prefabrykowane wiązary pozwalają łatwo zastosować dach mansardowy, który daje maksimum przestrzeni na nowej kondygnacji – dodaje Bogusław Węgrzanowski.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronach: www.mitek.pl, www.stropymitek.pl, www.dachymitek.pl, www.plytkikolczaste.pl

59-220 Legnica, ul. Poznańska 29K , woj. dolnośląskie
tel. 076-8628988,

Balustrada ze stali nierdzewnej i siatka

Balustrada ze stali nierdzewnej

Lekkie optycznie, trwałe i wytrzymałe, odporne na działanie wody czy środków czyszczących – balustrady z lin nierdzewnych coraz częściej trafiają, można by rzec, pod strzechy: do domów prywatnych, ale i klatek schodowych, biur czy firm. Co przesądza o rosnącej popularności tego uniwersalnego rozwiązania?

Klienci szukają obecnie nowoczesnych systemów, które nie ograniczają przestrzeni – tłumaczy Mirosław Nasiłowski, właściciel firmy Linplast – Klatki schodowe i korytarze, pozbawione często okien, zabudowane szklanymi płytami sprawiają wrażenie bardzo ograniczonej przestrzeni – zastosowanie balustrad z lin nierdzewnych te ograniczenia usuwa, przez co uzyskujemy dodatkowy efekt „doświetlenia”, przy zachowaniu korzystnego wyglądu i estetyki wnętrza.

fot. LINPLAST 

Balustrada ze stali nierdzewnej z wykorzystaniem lin, dzięki swojej oszczędnej formie, doskonale komponuje się z innymi materiałami: betonem, marmurem, szkłem czy drewnem. Pasuje do industrialnego wnętrza, jak i do tradycyjnego domu, z drewnianymi schodami i podłogą, ceglanymi ścianami i skórzaną tapicerką.

A w jaki sposób to się stosuje, można by z kolei zapytać? To w dużej mierze zależy od potrzeb i możliwości budynku, rodzaju schodów oraz pomieszczenia. W mieszkaniach i domach często montuje się liny pionowe, które tworzą osłony i balustrady przyschodowe. Montaż liny można przeprowadzić na kilka sposobów. Różnią się one miejscem mocowania oraz sposobem regulacji liny – ukrytym w tulei osłonowej (systemy PS i BRG), przy pomocy nakrętki (system BRD) lub – jak w systemie RDS – ukrytym całkowicie w schodku. Wszystkie z tych rozwiązań łączą funkcję bezpieczeństwa z wysoką estetyką.

Linki wykonywane w systemie PS mogą być stosowane jako ścianki działowe w pomieszczeniu z możliwością prowadzenia zieleni. Wszystko to razem składa się na oryginalny, ekologiczny i przyjazny człowiekowi design.

fot. LINPLAST 

Równie popularne są linki mocowane poziomo, przeznaczone do stosowania jako wypełnienie w balustradach nierdzewnych lub drewnianych. Linki te mocowane są między pochwytem a podłogą.

Podobnie jak w przypadku balustrad z lin pionowych, także i tutaj klient ma do wyboru kilka różnych systemów. Dobieramy je w zależności od możliwości regulacji i naciągu lin, materiału balustrady oraz oczekiwanej estetyki wykończenia.

fot. LINPLAST 

Siatka ze stali nierdzewnej – na balustrady i nie tylko

Podobnie jak balustrada ze stali nierdzewnej, siatka z lin nierdzewnych produkcji firmy Linplast to produkt trwały, funkcjonalny i uniwersalny. Zapomnijcie o tradycyjnych ogrodzeniach i płotach z metalowej czy drucianej, niestabilnej i powyginanej siatki!

fot. LINPLAST 

Wysokie parametry wytrzymałościowe i dekoracyjne siatek z lin nierdzewnych umożliwiają szerokie ich stosowanie. Siatka ze stali nierdzewnej produkowana jest z lin o średnicach od 1,5 mm do 6,0 mm i boku oczka od 20 mm. Wielkość powierzchni siatki i jej kształt są dostosowane do potrzeb klienta.

Produkcja realizowana jest w oparciu o nowoczesną technologię z wykorzystaniem specjalnej maszyny. Pozwala to na precyzyjne wykonanie dużych powierzchni siatek, składających się z powtarzalnych oczek w kształcie rombów o lekko falistych liniach. Jak podkreśla właściciel firmy, bardzo dobry gatunek stali nierdzewnej wykorzystywanej w produkcji – AISI 316 – zapewnia jej wysoką trwałość i estetykę w długim okresie użytkowania.

Tworząc balustrady nierdzewne z siatki, pamiętać trzeba, że sama siatka jest elementem wiotkim, więc wymaga rozpięcia w sztywnej ramie z rur, profili czy prętów lub w ramie z naciągniętych lin konturowych.

fot. LINPLAST 

Siatki z lin umożliwiają tworzenie przestrzennych konstrukcji architektonicznych o bardzo delikatnych kształtach, z możliwością przejmowania dużych obciążeń powierzchniowych. Dlatego też siatki z lin nierdzewnych firmy Linplast znakomicie sprawdzają się nie tylko jako ogrodzenia i wypełnienia balustrad, ale także jako osłony biegu schodów, zabezpieczenia na stadionach, targach, w ogrodach zoologicznych, a nawet przy … lądowiskach dla helikopterów.

To jednak nie wszystko. Siatka ze stali nierdzewnej to także doskonały przykład mariażu technologii z ekologią – bardzo często stosuje się je bowiem w ogrodach jako pergole czy konstrukcje do prowadzenia roślinności na ścianach budynków. Bluszcz, wiciokrzew, powojnik – te i inne pnącza z pewnością pięknie się rozkrzewią na tej trwałej „podpórce”.

fot. LINPLAST 

W zasadzie powiedzieć można, że granice możliwości wykorzystania lin stalowych, siatki czy balustrady ze stali nierdzewnej są jak wyobraźnia – nieograniczone. Wszak wśród projektów zrealizowanych przez Linplast znajdziemy, oprócz wcześniej wymienionych realizacji, także bożonarodzeniowe choinki z siatki czy liny do mocowania półek bibliotecznych.

Po więcej inspiracji zapraszamy na strony producenta: www.linplast.pl oraz www.systemylinowe.pl

03-690 Warszawa, ul. Pszczyńska 30a, woj. mazowieckie
tel. +48 22 679 11 76, +48 789 251 764,

Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego – opinie, wskazówki, korzyści

Z ogniem nie ma żartów

Nic tak skutecznie nie spędza snu z powiek właścicielom domów drewnianych, jak obawa przed pożarem. Drewno, jak wiadomo, jest materiałem łatwopalnym, ale szczęśliwie, dzięki uprzedniemu zastosowaniu właściwych preparatów, można w znaczący sposób zminimalizować niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożaru. Przed ogniem szczególnie trzeba uchronić elementy konstrukcyjne, tj. te, które odpowiadają za stabilność całego budynku: drewno na więźbę dachową, konstrukcję szkieletową, ścianki działowe, czy elementy podłóg.

fot. LUVENA

Większość prawidłowo zastosowanych preparatów jest w stanie sprawić, że wymienione wyżej drewniane elementy staną się niezapalne lub trudno zapalne. Nie oznacza to, rzecz jasna, utożsamienia ograniczenia palności drewna z zapewnieniem nośności ogniowej dla całej konstrukcji budynku – dla tej drugiej decydujące będzie przede wszystkim zastosowanie elementów konstrukcyjnych o odpowiednich przekrojach. Tym niemniej, oceny impregnatu do drewna konstrukcyjnego wskazują na dużą, praktyczną skuteczność: użyty preparat opóźni moment zapalenia się drewna, wpłynie na przyspieszenie zwęglania powierzchni drewna, a tym samym spowoduje przygasanie ognia i redukcję płomienia. Przeprowadzane testy ogniowe udowadniają, że zabezpieczone w prawidłowy sposób drewno osiągnie wysoką klasę reakcji na ogień „B” oznaczającą jego niezapalność i będzie mieć bardzo ograniczony udział w pożarze, nie ulegnie rozgorzeniu, nie zaobserwujemy też płonących kropel ani cząsteczek. Co najważniejsze – zminimalizuje rozprzestrzenianie się ognia.

Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego – opinie użytkowników, rekomendacje producenta

Podstawowymi preparatami z oferty firmy Luvena, spełniającymi swoje zadanie ognioochronne są impregnaty FOBOS® M-4 oraz FOBOS® M-1. Ocena tych produktów wypada bardzo dobrze – oba przeznaczone są zasadniczo do stosowania wewnętrznego, efektywnie zabezpieczając drewno do stopnia niezapalności i nierozprzestrzeniania ognia (klasa NRO).

fot. LUVENA

Dodatkowo, impregnat FOBOS® M-4 chroni drewno przed działaniem grzybów domowych, pleśniowych oraz owadów (zabija ich larwy). Pewnym ograniczeniem ww. preparatów (na co wskazują m.in. spostrzeżenia dot. impregnatu do drewna konstrukcyjnego, zaobserwowane przez użytkowników) jest ich trudność stosowania przy impregnacji wyrobów drewnopochodnych.

W przypadku gładkich powierzchni drewnopochodnych (płyty wiórowe i OSB) czy struganego drewna producent zdecydowanie rekomenduje użycie innego produktu – wprowadzanego niedługo na rynek, nowoczesnego impregnatu o nazwie FOBOS® B.

fot. LUVENA

Jakimi zaletami (oprócz wysokiej klasy niezapalności i nierozprzestrzeniania ognia) poszczycić się może nowy preparat? Jest on mianowicie bardziej lepki niż wymienione wcześniej impregnaty, dlatego łatwiej się go stosuje na gładkich powierzchniach. Środek ten nie krystalizuje na zaimpregnowanej powierzchni i tym samym nie powoduje powstawania na niej białego solnego nalotu. Pozwala też na zachowanie rysunku drewna, co wpływa na końcową, wysoką estetykę całości. Dzięki temu preparat ten można stosować przy ozdobnych elementach drewnianych, na przykład boazerii. Należy się też z tego powodu spodziewać wysokiej oceny tego impregnatu do drewna konstrukcyjnego w rozwiązaniach wymagających dużej dekoracyjności, w tym w elementach i obiektach zabytkowych.

Dobrymi właściwościami wykończeniowymi pochwalić się też może FOBOS® Z-LAK, odporny na wypłukiwanie, wodorozcieńczalny lakier ognioochronny, który dedykowany jest dla zastosowań zewnętrznych – elewacji i pokryć dachowych z drewna. Zapewnia on 5 lat ochrony przed ogniem w warunkach zewnętrznych, co potwierdzone zostało w badaniach klimatyczno-starzeniowych w Instytucie Techniki Budowlanej. Ten dekoracyjny lakier występuje w kilku wersjach kolorystycznych i jest odporny na działanie promieni UV.

fot. LUVENA

Koniecznie warto wspomnieć na koniec o impregnacie FOBOS® NW. Nie jest to środek ognioochronny, natomiast doskonale nadaje się (jako środek grzybo- i owadobójczy) na pierwszą, wstępną, niewymywalną warstwę przed zastosowaniem – stricte ognioochronnych – impregnatów, np. FOBOSU® B. Można go stosować również na zewnątrz, w tym do elementów wolnostojących – huśtawek, pergoli, płotków itp.

fot. LUVENA

Jak nie zepsuć wszystkiego na koniec, czyli garść wskazówek praktycznych

Żeby mieć pewność, że impregnowane drewno zyska ostatecznie oczekiwaną przez nas wysoką klasę odporności na ogień, należy ściśle stosować się do instrukcji nakładania preparatu. Dopiero wtedy możemy oczekiwać ostatecznej, realnej, pozytywnej oceny impregnatu do drewna konstrukcyjnego.

Trzeba mieć koniecznie na względzie fakt, że tylko odpowiednia ilość impregnatu wprowadzona w strukturę drewna zapewni uzyskanie oczekiwanego poziomu ochrony. Tym samym jednokrotne naniesienie preparatu nie przyniesie praktycznie żadnego efektu, bo drewno zostanie nasycone w zbyt małym stopniu. Po drugie, wyróżnia się odmienne sposoby nanoszenia impregnatu na materiał drewniany, zależne przede wszystkim od samego typu produktu. W przypadku solnego impregnatu FOBOS® M-4 zaleca się zwykle kąpiel/zanurzenie całych elementów w roztworze. Odnosi się to zarówno do drewna konstrukcyjnego, jak i tarcicy budowlanej. W niektórych, trudno dostępnych miejscach dopuszcza się smarowanie lub natryskiwanie powierzchni impregnatem. Wyjątkiem są gotowe do użycia, płynne środki FOBOS® Z-LAK (zabezpieczenia zewnętrzne) oraz FOBOS® B (zabezpieczenia wewnętrzne), które powinny być nanoszone natryskowo, pędzlem lub wałkiem.

fot. LUVENA 

Użytkownicy pytają też często o wspomniany wyżej biały nalot pojawiający się na powierzchni po użyciu wcześniejszych typów solnych impregnatów. Aby tego uniknąć, można przed procesem samej impregnacji zwiększyć wilgotność drewna, natomiast zdecydowanie nie należy powstałych już wysoleń usuwać, ponieważ może skutkować to obniżeniem poziomu ochrony przed ogniem.

Więcej praktycznych rad oraz szczegółów oferty impregnatów do drewna i wyrobów drewnopochodnych dostępne są na stronie www.impregnatyfobos.pl

62-030 Luboń, ul. R. Maya 1, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 89 00 300,

Basen ogrodowy z montażem

Basen ogrodowy z montażem – gwarancja jakości technologii konstrukcji Desjoyaux

Marka Desjoyaux to od ponad 50 lat synonim światowego poziomu funkcjonalności, dobrej ceny i bezpieczeństwa w zakresie produkcji basenów ogrodowych, wewnętrznych, komercyjnych czy sportowych. Polski dystrybutor francuskiej marki, firma API Baseny kontynuuje bogate tradycje lidera rynku, oferując na terenie całej Polski szeroką paletę usług od projektowania, budowy, po montaż basenów ogrodowych lub wewnętrznych z pełnym doradztwem. O sukcesie marki świadczy między innymi innowacyjna i sprawdzona w ponad 220 tysiącach realizacji technologia konstrukcji. Wytrzymały i niezawodny trzon struktury tworzą szalowana niecka, budowana z serii połączonych paneli z polipropylenu i węglanu, pochodzących w 100% z recyklingu oraz żelbetowa zbrojona płyta denna wraz ze ścianami basenu. Panele z tworzywa sztucznego gwarantują lekkość i samonośność szkieletu, co przekłada się na swobodę w kreowaniu kształtu basenów ogrodowych. Montaż części betonowych z kolei zapewnia wytrzymałość i trwałość całej struktury. Dzięki połączeniu tych dwóch elementów możliwe jest pozostawienie wody w basenie przez okres zimowy, bez najmniejszej szkody dla konstrukcji i obaw przed korozją poszczególnych elementów lub wysokimi cenami utrzymania basenów. Standardowe głębokości basenów Desjoyaux to przedział od 1,2 do 1,8 metra.

fot. API Baseny Desjoyaux

Innowacyjny system filtracji w cenie basenu ogrodowego z montażem

Wybierając basen ogrodowy z montażem od API Baseny możemy liczyć także na niezwykle efektywny i cichy system filtracji, niewymagający instalacji dodatkowych rur i kilometrów podziemnych przewodów. System bezrurowy to z jednej strony uproszczenie montażu basenu ogrodowego i oszczędność kosztów, a z drugiej strony pewny sposób na zabezpieczenie basenu przed przeciekami. Grupa filtrująca to jeden z najistotniejszych podzespołów w basenach kąpielowych i ważny element jego ceny. Odpowiada za sterylność wody, czyli bezpośrednio za zdrowie wszystkich użytkowników. Aby kąpiele były bezpieczne dla całej rodziny Desjoyaux stosuje grupy i panele filtrujące o wysokiej wydajności od 18 do 50m3/h. Zassana przez skimmer woda trafia do kieszeni filtracyjnej wyłożonej wkładem ze specjalnej włókniny i po oczyszczeniu zostaje ponownie wprowadzona do basenu przez wbudowane w grupie dysze. Wkład filtra zatrzymuje zanieczyszczenia rzędu 6 mikronów. Dzięki tak skutecznej filtracji możliwe jest utrzymanie czystej wody przez okres ok 4 lat i ograniczenie do minimum środków chemicznych. Efektywność urządzeń filtracyjnych to także ich cicha praca, niezakłócająca wypoczynku użytkowników. Producent zadbał także o dodatkowe akcesoria sprzyjające relaksowi, jak oświetlenie halogenowe z opcją zmiany barwy. Wraz z montażem basenów ogrodowych systemy filtracyjne można także wzbogacić o funkcjonalności podgrzewania wody, przeciwprądy i narzędzia do hydroterapii.

fot. API Baseny Desjoyaux

Basen ogrodowy z montażem – cena i technika basenowa

Na cenę basenów ogrodowych z montażem składają się między innymi: wielkość, głębokość i kształt, rodzaj linera, obrzeży, schodów, wybór zadaszenia oraz szeroka paleta akcesoriów. Wszystkie te elementy wybierane są z klientem, dzięki czemu firma API Baseny może elastycznie dostosowywać ogólny wygląd oraz cenę poszczególnych basenów ogrodowych z montażem. Liner, czyli wykończenie niecki odpowiadające za szczelność, jest w całości konstrukcji elementem niezależnym, który w razie potrzeby można wymienić lub naprawić bez ponoszenia dodatkowych kosztów rozbiórki większej ilości elementów. Funkcjonalność basenów dopełnia obrzeże, czyli płytki mocowane do ścian niecki przy użyciu kleju lub cementu. Wysoka trwałość materiału (konglomerat kamienno-wapienny) zapewnia odporność płytek obrzeżowych na mróz, działanie środków chemicznych, promieniowanie UV. To materiał o właściwościach antypoślizgowych budowany z rantem antyrozbryzgowych, co w połączeniu z segmentem schodów prowadzących na powierzchnię oraz dobudowaną wokół basenu posadzką zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania basenów. Kompletna i samonośna innowacyjna konstrukcja oparta o trwały szalunek aktywny oraz efektywny system filtracji pozwalają dodatkowo ograniczyć koszty napraw, użytkowania i czyszczenia. Cena basenów ogrodowych z montażem Desjoyaux amortyzuje się także z czasem ich użytkowania. Warto o tym pamiętać, gdyż przydomowy mini akwen to inwestycja na wiele lat. Producent oferuje 10 lat gwarancji na materiał i prace instalacyjne.

fot. API Baseny Desjoyaux

API Baseny – profesjonalna współpraca z klientem od projektu i designu po doradztwo i serwis

Dobry bilans jakości do ceny basenów ogrodowych z montażem Desjoyaux przejawia się także w kwestii szerokiej palety wzornictwa, kolorystyki oraz dostępnych dodatków. Estetyczne i wygodne schody basenowe dostępne są w pięciu kolorach: białym, beżowym jasno niebieskim, zielonym morskimi, błękitnym. Linery i bordery nabyć można w standardowym odcieniu niebieskim, ale producent oferuje także w tym zakresie całą gamę innych odcieni w zależności od potrzeb klienta. Wśród atrakcyjnych akcesoriów warto wymienić różnorodne konstrukcje zadaszeń i przykryć, rolety podwodne, systemy podgrzewania oraz uzdatniania wody, które pozwolą cieszyć się bezpiecznym relaksem niezależnie od pory roku. Różnorodność dostępnych detali wykończenia pozwala dostosować w montażu basen ogrodowy do stylistyki architektonicznej domu, zachować estetyczną spójność lub podkreślić odrębność strefy relaksu. Basen ogrodowy może być w kwestii designu zarówno finezyjny, jak i naturalny, dostępny i bezpieczny także dla najmłodszych, dzięki wydzieleniu w basenie odpowiednio zróżnicowanej strefy płytkiej i głębokiej. Przydomowy basen kąpielowy to zarówno namiastka wakacji bez wychodzenia z domu, jak i wspaniała strefa piknikowa, rekreacyjna czy sportowa dla całej rodziny na lata.

fot. API Baseny Desjoyaux

Wybierając basen ogrodowy z montażem od API Baseny mamy pewność, że otrzymujemy to, co najistotniejsze:

• pełną dowolność w wyborze kształtów i wymiarów basenów dzięki innowacyjnej technologii konstrukcji,
• personalizację wszystkich zamówień w oparciu o szeroki wachlarz armatury basenowej i akcesoriów,
• szybki montaż podstawowej struktury nawet do 14 dni i prostotę użytkowania na wiele lat
• ochronę środowiska dzięki filtracji nieodprowadzającej chlorowanej wody do kanalizacji i stosowaniu materiałów z recyklingu
• rzetelność, doświadczenie i opatentowaną technologię francuskiego producenta
• dobrą cenę, długa gwarancję i wysoką jakość elementów
• możliwość renowacji starych systemów basenowych

Ze szczegółową oferty firmy API, w zakresie rodzajów i ceny basenów ogrodowych z montażem, można zapoznać się na stronie www.apibaseny.pl.

05-805 Otrębusy, ul. Warszawska 30, woj. mazowieckie
tel. 22 758 95 21, 601 31 74 75,

Zielone ściany

– Zielone ściany to nowy trend w architekturze – mówi Mirosław Nasiłowski właściciel firmy LINPLAST, produkującej systemy linowe ze stali nierdzewnej. – Chociaż zakres naszej oferty jest bardzo szeroki, to właśnie zielone ściany są jednym z wiodących hitów, o który otrzymujemy bardzo dużo zapytań.

Trudno się temu dziwić. Kontakt z naturą jest w obecnych czasach bardzo istotny, a zagospodarowanie własnego ogrodu, obejścia domu czy wprowadzenie zieleni do wnętrza stało się sposobem na bliższy kontakt z naturą.

fot. LINPLAST 

– Oferowane przez nas zielone ściany trafiają do różnych odbiorców – dodaje Mirosław Nasiłowski. –Konstrukcje linowe do prowadzenia roślin cieszą się popularnością zarówno na elewacjach domów jednorodzinnych, ale także znajdziemy je na elewacjach budynków użyteczności publicznej, handlowych, przemysłowych, a także we wnętrzach. Nie ma tu ograniczeń. Wielkość oraz rozpiętość zielonej ściany może być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Uniwersalność rozwiązania oznacza także, że można je stosować na nowobudowanych obiektach, ale także na budynkach już istniejących.

fot. LINPLAST 

Zaproś zieleń… do wnętrza!

Na czym polega fenomen zielonych ścian?

– Jest to bardzo prosty sposób na stworzenie trwałej zielonej konstrukcji – mówi Mirosław Nasiłowski. – Wiele osób, które zwraca się do nas z zapytaniem o ten produkt jest niezwykle zadowolonych z prostoty samych systemów oraz ich trwałości.

fot. LINPLAST 

Zielona ściana to lekka konstrukcja stelażowa na bazie lin ze stali nierdzewnej, która jako niezależny element wnętrza posiada walory estetyczne oraz stanowi wsparcie dla roślin hodowanych bezpośrednio w gruncie lub w donicach. Odpowiednio dobierając pnącą się roślinność, zależnie od ich tempa wzrostu, można w ciągu kilku sezonów osiągnąć idealny efekt zielonej ściany na elewacji lub ścianie wewnętrznej.

fot. LINPLAST 

– Oferujemy kilka systemów konstrukcji linowych do tworzenia zielonych ścian, które dopasowane są do potrzeb odbiorcy i możliwości obiektu – mówi Mirosław Nasiłowski. – Na bazie dostarczonych nam informacji w zakresie rodzaju budynku (materiału ścian, grubości ocieplenia), roślinności oraz oczekiwań, proponujemy określone rozwiązania, dzięki którym osiągną oni efekt, jakiego pragną. Nasze możliwości można zobaczyć na stronach: www. linplast.pl oraz www.zielone-fasady.pl, gdzie prezentujemy również realizacje naszego autorstwa.

fot. LINPLAST 

Szybszy efekt, większa estetyka

Zielone ściany na stelażu z lin nierdzewnych cechuje wiele zalet. Zdecydowanie przewyższają swoimi walorami tradycyjne pnące się po samej elewacji rośliny winne.

fot. LINPLAST 

– Czas winorośli i innych szybko pnących roślin ściśle otulających budynek odchodzi już w zapomnienie – tłumaczy Mirosław Nasiłowski. – Korzystając ze stelaża uzyskujemy wiele zalet. Przede wszystkim stanowi on solidne podparcie dla rośliny. Łatwiej jej będzie piąć się po siatce lub linie niż po tynku. Nasza zielona ściana będzie trwalsza z możliwością eksperymentowania z większą ilością roślin, które miałyby problem bez podparcia. Odstęp pomiędzy fasadą a liśćmi to korzyść zarówno dla rośliny, jak i budynku ze względu na lepszą wentylację. Korzystając z wcześniej opracowanego stelaża możemy w łatwiejszy sposób opanować zbyt bujną roślinność i przycinać ją do planowanego kształtu.

fot. LINPLAST 

Oferujemy specjalne rozwiązanie dla ścian ocieplanych. W tym przypadku, wykonując zieloną ścianę na elewacji stosujemy tuleje dystansowe z tworzywa sztucznego. Przenoszą one obciążenie pochodzące od masy roślinności i warunków atmosferycznych (wiatr, śnieg, lód) na konstrukcję budynku zapobiegając uszkodzeniu elewacji. Minimalizowany jest jednocześnie efekt mostka cieplnego.

fot. LINPLAST 

Trwałość i bezpieczeństwo

Nie można zapominać o kwestiach wytrzymałości. Stal nierdzewna to gwarancja stabilności i najwyższej jakości na lata.

– Nadmierne podlewanie, gromadząca się w roślinach wilgoć nie zaszkodzą konstrukcji linowej przez długie lata– wyjaśnia Mirosław Nasiłowski. – Niezależnie czy mówimy o zielonej ścianie na elewacji czy też wolnostojącej konstrukcji ogrodowej, trwałość jest tutaj nie do przebicia. Kiedyś stosowano drewniane pergole, ale wszyscy wiemy, że z biegiem czasu nie tylko samo drewno wymagało konserwacji, ale często nie wytrzymywało ciężaru roślin, jak też intensywnego zawilgocenia. Stal nierdzewna, z jakiej wykonujemy nasze konstrukcje linowe zielonej ściany to surowiec najwyższej jakości. Nie koroduje, nie zmienia swojej estetyki, będzie stabilny niezależnie od warunków atmosferycznych i obciążenia pnącymi roślinami. Dobrze zaprojektowana i wykonana zielona ściana bez względu na oddziaływanie wiatru, śniegu i lodu zachowa w długim okresie nasze oczekiwania estetyki i trwałości.

Pełen efekt zielonej ściany jest osiągany w okresie kilku lat. W tym czasie konstrukcja linowa wykonana ze stali nierdzewnej w miejscach, gdzie roślinność jeszcze nie zapełniła planowanej powierzchni, stanowi dodatkowy efekt wizualny.

fot. LINPLAST 

Zielone ściany w kilku wariantach

W firmie LINPLAST wszystkie zielone ściany wykonywane są na zamówienie klienta, zgodnie z jego wymaganiami oraz specyfikacją budynku.

– W ofercie posiadamy kilka systemów, które spełniają zróżnicowane oczekiwania klientów, specyfikę otoczenia oraz parametry obiektu, na którym będą wsparte zielone ściany. Każda z nich cieszy się popularnością – mówi Mirosław Nasiłowski. – Dzięki naszemu doświadczeniu oferujemy odbiorcom profesjonalne doradztwo z zakresu wyboru właściwego rozwiązania. Systemy te dzielimy w zależności od sposobu prowadzenia lin – pionowe, poziome, ukośne lub tzw. „karo” (w kombinacjach). Mogą być one mocowane do konstrukcji metalowej, drewnianej, na ścianie betonowej z ociepleniem lub bez.

Dużym zainteresowaniem do wsparcia zielonych ścian cieszą się wspomniane już siatki z lin nierdzewnych rozpięte na linach konturowych kotwionych do ścian budynku. Niektórzy odbiorcy decydują się na zastosowanie do tego celu paneli z profili ze stali nierdzewnej wypełnione siatką z lin nierdzewnych kotwionych do ścian budynku.

fot. LINPLAST 

Bardzo ciekawą opcją wprowadzenia zieleni są przepierzenia wykonane z konstrukcji linowych dla wnętrz, np. pokoi i biur, na których pną się rośliny wyrastające z donic, umożliwiając w ten sposób zagospodarowanie zielonej ściany we wnętrzu.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.linplast.pl oraz www.zielone-fasady.pl

03-690 Warszawa, ul. Pszczyńska 30a, woj. mazowieckie
tel. +48 22 679 11 76, +48 789 251 764,