Farba do metalu – rodzaje i porady odnośnie różnych wariantów farb do metalu

W życiu codziennym mamy do czynienia z przedmiotami wykonanymi z metalu występującymi w różnej postaci. Nie zwracamy uwagi na to czym przedmioty są malowane lub pokryte. Jednak jeśli pojawi się potrzeba malowania lub pomalowania danej rzeczy, zaczynamy się zastanawiać, jaką farbę powinniśmy wybrać, aby dokładnie pokryła powierzchnię metalowego przedmiotu. Na rynku budowlanym i wykończeniowym można znaleźć przeróżne rodzaje farb do metalu, dodatkowo dostępne są w rozmaitych rodzajach – spray, puszki i inne. Zanim wybierzemy właściwą farbę do metalu musimy się zastanowić – jaki to rodzaj metalu i jakie efekty chcemy osiągnąć.

Ogólnie uznaje się, że przedmioty metalowe są dość trudne do pomalowania. Wynika to z ich właściwości fizykochemicznych i wrażliwości na działanie różnych czynników. Zwłaszcza, gdy zamierzamy pomalować przedmioty wykonane ze stali lub żeliwa powinniśmy wybierać polecane do tego typu metalu farby, aby mieć gwarancję estetycznego wyglądu oraz osiągnąć oczekiwany cel i ochronę.

Rodzaje farb do metalu

Wybór farby do metalu powinien być uzależniony od rodzaju metalu, który chcemy pomalować. Metale można podzielić na żelazne i nieżelazne, w zależności z czym mamy do czynienia powinniśmy zdecydować się na konkretną farbę.

Farba do metalu żelaznego to między innymi: farba alkidowa, chlorokauczukowa, epoksydowa, poliuretanowa lub olejno-ftalowa. Natomiast jeśli chodzi o farbę do metali nieżelaznych to wyróżniamy – farby winylowe, akrylowe, akrylowo-lateksowe, poliwinylowo-akrylowa.

Farby do metali żelaznych mają charakter rozpuszczalnikowy, dzięki temu tworzą doskonałą powłokę zabezpieczającą metal przed dostępem wody. Farby do metali nieżelaznych np. akrylowe dają niską ochronę antykorozyjną przedmiotom malowanym, ponieważ farba do metalu nieżelaznego jest wodorozcieńczalna.

Rodzaje opakowań, w jakich sprzedawana jest farba do metalu

Farbę do metalu można kupić w puszkach lub sprayach. Wybór jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy osiągnięty efekt końcowy. Farby w sprayu są bardzo łatwe do nanoszenia, choć przy braku wprawy w malowaniu można spowodować powstanie zacieków. Dodatkowo farba w sprayu zostawia duże straty, ponieważ farba umieszczona jest w pewnego rodzaju puszce, z której ciężko jest wydobyć całą zawartość. Farba w sprayu wymaga precyzyjnego nakładania i zachowania odpowiedniej odległości od przedmiotu, za jej pomocą można dokładnie pokryć całą powierzchnię konkretnego przedmiotu. Farby w puszkach mają bardzo podobną wydajność do farb w sprayu. Jednak jeśli zależy nam na pomalowaniu mniejszych przedmiotów powinniśmy decydować się na farby w puszczę.

Farba do metalu – antykorozyjna

Najczęściej korzystamy z farb do metalu mających wysokie właściwości antykorozyjne. Tego typu farba do metalu sprawdzi się przy malowaniu dachów, maszyn, balustrad, płotów metalowych, zewnętrznych i wewnętrznych stron zbiorników na wodę, mostów, blach powlekanych, rur, klatek schodowych i wielu innych przedmiotów.

Farby antykorozyjne działają zabezpieczająco na żeliwo, stal oraz inne metale mieszane. Wymagają one minimalnego przygotowania podłoża przed malowaniem i zapewniają bardzo długą ochronę nawet do 15 lat i w ciężkich (morskich) warunkach. Najlepsze farby antykorozyjne powinny mieć właściwości szybkoschnące, wodorozcieńczalne, jednoskładnikowe oraz gwarantować podkład i nawierzchnię w jednym. Obecnie najpopularniejsza farba do metalu antykorozyjna to farba Elastoometal C5i/C5m. Więcej informacji odnośnie tej farby oraz innych farb do metalu można dowiedzieć się na noxan.

 

 


Data publikacji: 2018-09-21

Podobne technologie i poradniki


Na rynku materiałów wykończeniowych znaleźć można wiele...
Kuchnia oraz łazienka najczęściej pokryta jest różnego...
Pełnia wiosenno-letniego sezonu remontów i renowacji w...
Wybór odpowiedniego wykończenia podłogi w pomieszczeniu to...
Wybór idealnej posadzki żywicznej pasującej do charakteru...
Posadzki przemysłowe to jeden z najważniejszych elementów...
Akcja ColorLove Przedszkole na Dolnym Śląsku wystartowała...
Każdego dnia otaczające nas kolory wywołują wiele...
Chrońmy się przed ciemną stroną elektryczności Korzystamy...
Wykończenie podłogi płytkami ceramicznymi pozwala na uzyskanie...