Chociaż ogrzewania podczerwienią znane są od tysięcy lat jako źródło ciepła, to w dalszym ciągu królują tradycyjne konwekcyjne systemy grzewcze. Najczęściej w Polsce źródłem energii do tych urządzeń jest węgiel kamienny. Około 50 % domów w Polsce ogrzewanych jest w ten sposób. Ma to swoje negatywne strony. Jedną z nich jest wszechobecny smog, a drugą pozorne oszczędności związane z korzystaniem, z tych urządzeń grzewczych. Użytkownicy liczą tylko koszt opału, zapominając przy tym o bieżących kosztach użytkowania. Są to koszty napraw, prądu, obsługi, kominiarza oraz konieczność okresowej wymiany urządzeń na nowe. To też są koszty ogrzewania, tylko nikt nie przyjmuje tego do wiadomości.

Tych wad pozbawione są nowoczesne systemy grzewcze podczerwienią. Możemy ogrzewać nasze domy i mieszkania za pomocą promienników podczerwieni, mat czy też nowoczesnych folii grzewczych.

Wbrew panującej powszechnie opinii, ogrzewania podczerwienią są tańsze od tradycyjnych systemów grzewczych. Można się o tym przekonać wchodząc na stronę internetową firmy Enerbau w zakładkę "koszt ogrzewania" www.enerbau.pl/koszt-ogrzewania-domu

Znajdziemy tam informacje o zużyciu energii w domach ogrzewanych podczerwienią. System grzewczy jest opomiarowany podlicznikiem, a podane wartości pokazują realne zużycie energii.
Ogrzewania na podczerwień można stosować wszędzie np. w kościołach. Na zdjęciach przykład zastosowania folii grzewczych na podczerwień w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Świdnicy.

Dodatkową zaletą urządzeń grzewczych na podczerwień jest możliwość zasilania w energię z własnej baterii fotowoltaicznej, a w konsekwencji po okresie amortyzacji, ogrzewanie będziemy mieć za darmo. Instalacje fotowoltaiczne opłacają się jedynie wtedy, gdy sami zużywamy wyprodukowaną energię. Produkcja energii elektrycznej na sprzedaż jest mało opłacalna. Tak samo jest z zakładaniem fotowoltaiki do zasilania bieżącego zapotrzebowania energetycznego domu. Koszt amortyzacji w takim przypadku jest zbyt długi, a nawet inwestycja może się nigdy nie zamortyzować.

Korzystając z darmowego prądu do ogrzewania i zasilania domu, redukujemy czas amortyzacji do 5 – 6 lat. Później odcinamy tylko kupony od dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Powierzchniowe ogrzewania na podczerwień (podłogowe, sufitowe) są trwałe (od 30 do 50 lat ), bezobsługowe, bezawaryjne (system pasywny), bezpieczne (brak emisji gazów), tanie w eksploatacji. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania inteligentnych systemów sterowania (także przez internet). O zdrowotnych aspektach ogrzewania nawet nie wspomnę (zdrowe ciepło, suche wnętrze).

Praktycznie jest to jednorazowa inwestycja na całe życie ( w przeciwieństwie do innych systemów grzewczych).

Firma Enerbau istnieje na rynku od 2011 roku. Specjalizuje się w nowoczesnych systemach grzewczych na podczerwień. Montuje je w domach jedno i wielorodzinnych, lokalach użytkowych oraz w obiektach przemysłowych, kościołach, biurach i mieszkaniach. W oparciu o szeroko pojętą wiedzę i zdobywanym każdego dnia doświadczeniu, doradza w wyborze odpowiedniego systemu grzewczego do indywidualnych potrzeb oraz wspiera swoich klientów w zakresie rozwiązań technicznych.


Data publikacji: 2017-04-04

Podobne technologie i poradniki


11.02.2021 | Ogrzewanie
Ogrzewanie w typowym polskim domu od wielu...
06.08.2020 | Ogrzewanie
Trwająca od pewnego czasu rewolucja w branży...
14.07.2020 | Ogrzewanie
Dzierżawa zbiornika to 100 % odpowiedzialność dostawcy...
01.06.2020 | Ogrzewanie
Jeszcze na początku tego roku nikt z...
08.10.2019 | Ogrzewanie
Już od kilku lat również w Polsce...
24.07.2019 | Ogrzewanie
Każdy marzy o własnym domu. Nie chcemy...
termofol-glowne
11.07.2019 | Ogrzewanie
Folia grzewcza – niezbędne informacje Folia grzewcza...
09.04.2019 | Ogrzewanie
Jeśli jesteś posiadaczem pralni to mamy wspaniałą...
07.03.2019 | Ogrzewanie
Planując wynajem, sprzedaż czy kupno nieruchomości warto...
15.01.2019 | Ogrzewanie
System Zero – to rewersyjna, powietrzno-gruntowa pompa...
10.01.2019 | Ogrzewanie
Pompa ciepła, która wykorzystuje dwa źródła energii...