Kolejna premiera w OknoPlus: Reveal Hide – nowa odsłona ukrytego skrzydła

To produkt idealnie wpisujący się w nowoczesną estetykę minimalistycznej bryły budynku. Skrzydło okna jest całkowicie ukryte za ościeżnicą, dlatego z zewnątrz – mimo że oczywiście można je normalnie otwierać – wygląda jak stałe szklenie w ramie, co nadaje fasadzie bardziej surowy wygląd. Reveal Hide to efekt wyjątkowego zestawienia technologii i designu oraz proekologicznego podejścia do projektowania okien. – Jarosław Prywałko, OknoPlus

fot. OknoPlus

Okno, które zaskakuje…

Reveal Hide zaskakuje swoją nowatorską konstrukcją, futurystycznym wyglądem, a także najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Na tym jednak nie koniec. Klienci są również miło zaskoczeni krótszym czasem oczekiwania na realizację zamówienia i atrakcyjną ceną – podobnie jak w przypadku Reveal czy suwanki Reveal Slide. To okna zaprojektowane i wykonane w opatentowanej technologii So Easy, dzięki czemu składają się z o połowę mniejszej liczby elementów, niż wszystkie inne. To przyspiesza i upraszcza proces produkcyjny, podnosi poziom funkcjonalności całej konstrukcji, odpowiada za jej elegancki, minimalistyczny design, a także obniża cenę (w porównaniu z innymi aluminiowymi oknami, z którymi Reveal Hide wygrywa również poziomem energooszczędności).

fot. OknoPlus

… komfortem użytkowania

Innowacyjna konstrukcja tego produktu znacznie podnosi wygodę jego użytkowania. Reveal Hide jest oknem łatwym w utrzymaniu. Aluminium nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a zwykłe mycie okna jest maksymalnie uproszczone między innymi ze względu na zintegrowane z profilem uszczelki oraz okucia z ukrytymi zawiasami. W modelu tym wykorzystano ponadto technologię wklejania szyby, co sprawia, że okno jest jeszcze bezpieczniejsze, a jego statyka pozostaje na najwyższym poziomie. Klejony pakiet szklany jest o wiele bardziej odporny (niż standardowy) na naprężenia i potencjalne uszkodzenia mechaniczne.

fot. OknoPlus

… niezwyczajnym wyglądem

Reveal Hide jest jedną z najbardziej designerskich propozycji spośród dostępnych obecnie w ofercie okien. Perfekcyjna jakość wykonania idzie tu w parze z urzekającym minimalizmem. Za niesamowity efekt wizualny odpowiadają smukłe profile, niewidoczne zawiasy, schowane odwodnienia i wreszcie także… ukryte skrzydło. Reveal Hide jest odpowiedzią na rosnący w architekturze trend, w którym okna – z jednej strony są coraz nowocześniejsze, wygodniejsze w obsłudze, mają coraz lepsze właściwości termoizolacyjne, z drugiej natomiast – stają się „coraz mniej widoczne”. Minimum profilu, maksimum szkła i zero „wizualnych zakłóceń” w postaci elementów czysto konstrukcyjnych. Doskonały mechanizm działania okien (tutaj okucia Select) jest dobrze „zaszyty w środku” – tak, by nic nie psuło designu.

… najlepszymi parametrami

Jak cała rodzina Reveal, również jej najmłodszy członek chroni środowisko i oszczędza energię. Reveal Hide jest produktem ekologicznym, doskonałym do domów energooszczędnych i pasywnych, świetnie sprawdzającym się nawet w najbardziej wymagających warunkach klimatycznych. Współczynnik przenikania ciepła jest równy w tym przypadku 0,7 W/m2K. Okno ma najwyższą odporność na obciążenie wiatrem (C5), najwyższy stopień wodoszczelności (E2400) i najlepsze parametry przepuszczalności powietrza. Jeśli do tego dodać jeszcze… nieosiągalne dla innych okien doświetlenie wnętrza (Lt = 77%) i maksymalne w tej konfiguracji (szeroki pakiet trzyszybowy 60 mm) wykorzystanie energii słonecznej dzięki szybie Eclaz (g = 60%), mamy produkt na ten moment idealny. Reveal Hide to realne oszczędności w rachunkach za oświetlenie i ogrzewanie domu.

***

Nowy produkt dostępny jest w trwającej obecnie promocji zimowej „Niekończące się korzyści od OknoPlus”, w której rabaty na okna sięgają nawet 47%. Więcej informacji o Reveal Hide i promocji w salonach firmowych i u autoryzowanych partnerów OknoPlus.

30-444 Kraków - Libertów, ul. Zgodna 55, woj. mazowieckie
tel. 12 27 75 700,

Ekologicznie i ekonomicznie – weź dotacje i wymień okna na energooszczędne

Dlaczego termomodernizację domu należy rozpocząć od wymiany okien? Bo przez nie ucieka najwięcej ciepła. Za 20-30% (w wielu przypadkach nawet więcej) strat energii odpowiadają stare, nieszczelne konstrukcje okienne. Ich wymiana na nowoczesne okna energooszczędne to zatem doskonały początek, który – dodatkowo – może być wspierany finansowo przez państwo.

Na przykład w ramach ciągle funkcjonującego jeszcze programu Czyste Powietrze wnioskodawca ma szansę uzyskać pożyczkę bądź dotację na wymianę drzwi i okien, które poprawiają efektywność energetyczną domu. W grę wchodzą kwoty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto korzystać.
Jarosław Prywałko, OknoPlus

Okna energooszczędne, czyli jakie?

To okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (U) oraz wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej (g).

Standardem dla okien elewacyjnych jest, zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, U równe lub mniejsze niż 0,9 W/m2K. Wymieniając okna na ciepłe, dobrze zatem skupić się na produktach, w których współczynnik ten jest niższy niż 0,8 (Uw = 0,7 W/m2K). Jeśli chodzi o przepuszczalność energii słonecznej, standardowo oscyluje ona wokół 50% dla „zwykłej” szyby. Wybierając okna energooszczędne, należy zwrócić uwagę na to, aby parametr ten był wyższy – najlepiej celować w g na poziomie 60-70%. Takie szkło pokryte jest specjalnymi powłokami, które skutecznie zapobiegają utracie ciepła zgromadzonego we wnętrzu i jednocześnie pozwalają swobodnie przenikać ciepłu słonecznemu z zewnątrz do środka, co oczywiście wpływa na energooszczędność i w efekcie na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Warunki takie spełniają dziś zarówno okna PVC, jak i aluminiowe, wyposażone w szerokie (bo czasami nawet 60 mm) pakiety trzyszybowe oraz wykonane ze specjalnych kompozytów tak zwane ciepłe ramki dystansowe między szybami.

Co poleca ekspert z OknoPlus?

Dla poprawienia bilansu cieplnego domu polecamy wymianę okien na nowoczesne konstrukcje aluminiowe. Metalowe profile są tak samo ciepłe jak plastikowe, a do tego pozostają o wiele łatwiejsze w pielęgnacji i trwalsze. Nie ma też między nimi przepaści cenowej – mówi Jarosław Prywałko z OknoPlus. Rekomendujemy ponadto wybór najlepszych obecnie na rynku, jeśli chodzi o wydajność energetyczną (i nie tylko), szyb zespolonych ECLAZ od Saint Gobain, wyposażonych w ramki międzyszybowe SWISSPACER.

Spośród nowoczesnych, energooszczędnych propozycji OknoPlus, najchętniej wybierane obecnie przez klientów są produkty z rozwijanej właśnie rodziny Reveal (U = 0,68) oraz okna Morlite (U = 0,7) wyróżnione w tym roku Złotym Godłem w konkursie Najwyższa Jakość Quality International 2020.

Reveal – ciepłe, energooszczędne, aluminiowe okno o doskonałych parametrach termoizolacyjnych: Uw 0,68 (vs standardowe 0,9), Ug 0,5 (vs standardowe 0,6), g 60% (vs standardowe 50%), wodoszczelność 2250 Pa (vs standardowe 1600).

Morlite – energooszczędne okno PVC o wyśrubowanych parametrach termoizolacyjnych: Uw 0,7 dzięki ciepłemu, 6-komorowemu profilowi i potrójnej szybie o wysokim zysku energii słonecznej (71%).

30-444 Kraków - Libertów, ul. Zgodna 55, woj. mazowieckie
tel. 12 27 75 700,

Farba ekologiczna do ścian Ralston ExtraTex Mat oraz ProClean

Farby ekologiczne do ścian to z całą pewnością produkt przyszłości. Szacunek dla natury to jeden z najważniejszych wyznaczników współczesnych wyborów konsumenckich. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów ze znaczkiem „eco”, ale jaki produkt można uznać za naprawdę ekologiczny?

– Wybierając farbę ekologiczną, przyjrzyjmy się przede wszystkim jej składowi – wyjaśnia Mariusz Krużyński z firmy Ralston, specjalizującej się w wytwarzaniu farb na bazie naturalnych składników. – Nowoczesne produkty malarskie do ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych mogą być wykonane z niewielką domieszką dodatków naturalnych, albo być nimi wypełnione po brzegi. Warto wspomnieć, że naturalne dodatki farb nie tylko poprawiają ich aspekt ekologiczny, ale także pozytywnie wpływają na efekt końcowy pomalowanej ściany. Aby dokonać świadomego i właściwego wyboru dokładnie przeanalizujmy skład farby, czyli poznajmy na bazie jakich składników została ona wykonana oraz w jakim procencie jest prawdziwie ekologiczna.

fot. Ralston

Bezpieczne farby w opakowaniach z recyklingu

– W naszej produkcji szacunek dla planety jest wartością nadrzędną – wyjaśnia Mariusz Krużyński. – W firmie Ralston wytwarzamy farby ekologiczne do ścian, które powstają na bazie biologicznych składników, a do tego pakowane są w wiaderka z PCR, czyli przetworzonego plastiku, co pozwala nam dodatkowo pozytywnie wpłynąć na środowisko.

Cechą szczególną linii farb BIOBASED marki Ralston jest ich skład. Z farb zostały wyeliminowane lotne związki organiczne, które działają drażniąco na śluzówki oczu, nosa i gardła, a do tego mogą wpłynąć na rozwój komórek nowotworowych.

– VOC, czyli lotne związki organiczne, są nieodłączną częścią tego przemysłu – informuje Mariusz Krużyński. – Naszym celem była zmiana tego trendu. Chcieliśmy stworzyć farby przyjazne środowisku i jednocześnie bezpieczne dla użytkowników, stąd w farbach BIOBASED z lupą można szukać składników VOC. Z pełną dumą prezentujemy skład naszych farb i informujemy naszych odbiorców, że wszystkie białe i bazowe farby Ralston z naszej kolekcji nie zawierają rozpuszczalnika i są dzięki temu wolne od lotnych związków organicznych. Niektóre kolory mogą zawierać śladowe ilości VOC – maksymalnie kilka gram na litr produktu, o czym wyraźnie informujemy na opakowaniu oraz w kartach produktów, pozostawiając użytkownikowi możliwość ostatecznego wyboru.

fot. Ralston

Farba ekologiczna do ścian na bazie przetworzonych roślin

Dzięki specjalnie opracowanej formule i nowoczesnej technologii firma Ralston stworzyła prawdziwie rewolucyjny produkt. Farby Ralston powstają na bazie biomasy. Co to oznacza?

– Tajemnica zrównoważonej produkcji, a zarazem doskonałego koloru naszych farb, tkwi w oleju – tłumaczy Mariusz Krużyński. – W naszej technologii produkcji farb wykorzystujemy mieszankę olejów powstałą z biomasy oliwek i słoneczników, pochodzących z Europy. Uzyskany w innowacyjnym procesie czysty olej jest w 96% odnawialny, co stanowi o jego wielkiej ekologiczności. Korzystając z surowca drugiej generacji, jakim jest biomasa, tworzymy farby ekologiczne do ścian, których produkcja nie jest bezpośrednio powiązana z gruntami rolnymi, a zatem nie stanowi konkurencji dla produkcji żywności czy pasz dla zwierząt. Nasz proces wytwórczy charakteryzuje unikalna formuła, odpowiednie dodatki oraz nowoczesna produkcja. Stale przyglądamy możliwościom i zastanawiamy się jak możemy udoskonalić swoje farby, by zapewnić naszym odbiorcom możliwość zakupu produktów ekologicznych i zdrowych. Dlatego w naszej firmie nie zwalniamy tempa ani na chwilę i nieustannie się rozwijamy.

W ramach linii BIOBASED, czyli farb ekologicznych, Ralston oferuje szeroką gamę wyrobów, dostępnych w różnorodnej kolorystyce i przeznaczonych do różnych powierzchni. Przyjrzyjmy się dwóm z nich.

fot. Ralston

Wspaniałe krycie i efekt pełnego matu

Farba ekologiczna do ścian Ralston ExtraTex Mat to z pewnością jednen z najbardziej popularnych wyrobów w ofercie firmy.

– Ten produkt jest niezwykle ceniony za jego naturalność, ale także właściwości – dodaje Mariusz Krużyński. – Farba Ralston ExtraTex Mat charakteryzuje się wyjątkowo dobrym kryciem przy zachowaniu pełnego matu, a dodatkowo jest odporna na szorowanie – odpowiednik klasy 1. Jest łatwa w aplikacji, nie chlapie i nie pozostawia smug.

Oparta na ekologicznych składnikach i nie zawierająca rozpuszczalników farba Ralston ExtraTex Mat nadaje się do zastosowań wewnątrz budynków. Można nią pokrywać ściany i sufity wykonane z różnych materiałów – tynki, mury, beton, a także płyty kamienne i gipsowo-kartonowe oraz tapety z włókna szklanego. Farbę można stosować na świeże powierzchnie, jak też te, które zostały uprzednio pokryte farbą na bazie dyspersji akrylowej. Do malowana można zastosować standardowe narzędzia, takie jak pędzel, wałek, ale produkt sprawdzi się doskonale także przy natryskach. Farba nie wydziela silnego zapachu oraz jest łatwa do uzupełniania.

fot. Ralston

Profesjonalna farba odporna na środki dezynfekujące i czyszczące

– W naszej szerokiej ofercie farb Ralston znajduje się seria Pro, stworzona specjalnie dla profesjonalistów – mówi Mariusz Krużyński. – Są to zaawansowane technologicznie farby ścienne premium, które gwarantują doskonałe wykończenie, krycie oraz możliwość czyszczenia. Oferowana w ramach tej linii Ralston ProClean to matowa farba ścienna na bazie dyspersji akrylowej, która jest odporna na rozcieńczane wodą, bezbarwne środki dezynfekujące i czyszczące. Taka funkcjonalność sprawia, że dzięki tej powierzchni można z łatwością utrzymać czystość w pomieszczeniach mieszkalnych oraz handlowych, biurowych i publicznych.

Wodorozcieńczalna farba Ralston ProClean charakteryzuje się łatwą aplikacją za pomocą pędzla, rolki, natrysku airmix albo natrysku bezpowietrznego. Można ją stosować na ściany i sufity oraz powierzchnie z betonu, płyty kartonowo-gipsowe, mury i tynki. Farba pozostawia idealnie gładką i matową powierzchnię ściany.

fot. Ralston

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ralstoncolour.com

80000 AE Zwollte, Russenweg 14 P.O Box 25, woj.
tel. +48 515 422 928,

Budynki inwentarskie, magazyny paszowe

Mocny jak stal – w firmie ŚRB to nie tylko slogan, ale fundament, na którym przedsiębiorstwo zbudowało swoją renomę. Wiele lat działania i oparcie produkcji na najmocniejszym materiale, jakim jest stal sprawia, że firma może zaoferować budynki inwentarskie czy magazyny paszowe, które sprostają nawet najwyższym wymaganiom.

Konstrukcje stalowe wyróżnia przede wszystkim duża wytrzymałość, odporność na korozję oraz na warunki atmosferyczne. Równie istotny jest fakt, że budynki oparte o konstrukcję stalową pracują razem z fundamentem, przez co są nie do ruszenia, a zarazem są cechuje je lekkość.

fot.  Ślusarstwo Roboty Budowlane

Dla rolników, którzy chcą wznieść stalowy budynek inwentarski, magazyn paszowy czy wiatę, na takie rozwiązanie decydują się również z innych względów. Otóż takie obiekty buduje się bardzo szybko, a ponadto łatwo je zmodernizować czy rozbudować w późniejszym czasie, dopasowując je do zmieniających się potrzeb czy profilu działalności.

– Warto pamiętać, że stalowe wiaty, magazyny paszowe czy budynki inwentarskie odpowiadają też na wymagania tych rolników, którzy potrzebują jak największej przestrzeni wewnątrz, bez słupów nośnych i ścian. Jest to szczególnie istotne np. w przypadku budynków inwentarskich dla bydła oraz wszędzie tam, gdzie brak elementów, które dzieliłyby przestrzeń, pozwala wykorzystać ją w sposób bardziej optymalny – mówi Piotr Doręgowski z firmy ŚRB.

Wykonywane przez ŚRB konstrukcje sprawdzają się branży rolniczej również z uwagi na fakt, że ocynkowana stal jest łatwa do utrzymania w czystości, a ponadto nie koroduje i nie tworzy środowiska sprzyjającego rozwojowi pleśni czy grzybów, które mogłyby zagrażać zdrowiu zwierząt.

fot.  Ślusarstwo Roboty Budowlane

Budynki inwentarskie – przepisy i wymagania

Obiekty, które powstają na potrzeby branży rolniczej muszą sprostać zarówno wymaganiom samych rolników, jak i surowym regulacjom prawnym polskim i europejskim. Dotyczące budynków inwentarskich przepisy regulują np. kwestie norm obciążeniowych czy bezpieczeństwa pożarowego.

– Wiele lat działania na rynku sprawiło, że doskonale orientujemy się w przepisach i normach dotyczących budynków inwentarskich. Dzięki temu, że spełniają one wymogi UE, istnieje możliwość uzyskania unijnego dofinansowania na budowę, co dla wielu inwestorów może być ogromnym wsparciem w rozwoju gospodarstwa rolnego – podkreśla Piotr Doręgowski.

Duże doświadczenie konstruktorów zatrudnionych w firmie ŚRB pozwala zaprojektować rozwiązanie optymalne pod kątem metrażu i przeznaczenia, jak również mieszczące się w zaplanowanym na ten cel budżecie. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.

fot.  Ślusarstwo Roboty Budowlane

Konstrukcje stalowe na miarę

Oferta firmy ŚRB kierowana do sektora rolniczego obejmuje różnego rodzaju budynki inwentarskie: dla bydła, obory, chlewnie, kurniki, jak również magazyny paszowe, wiaty, zadaszenia, a nawet ogrodzenia, balustrady oraz inne prace z zakresu ślusarstwa budowlanego.

Firma oferuje konstrukcje stalowe ramowe ocynkowane lub malowane, a w procesie produkcyjnym stosowana jest stal IPE, HEA, HEB oraz kształtowniki zimnogięte. Rozbudowane są również możliwości pokrycia dachu oraz obudowy ścian, które dopasować można do potrzeb odbiorcy. Do wyboru są m.in. płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym, styropianowym, wełnianym, jak też blacha trapezowa.

fot.  Ślusarstwo Roboty Budowlane

Budynki inwentarskie dla bydła, trzody chlewnej czy drobiu muszą spełnić bardzo wysokie wymagania. Nie dotyczy to tylko rygorystycznych przepisów polskich i europejskich. Od odporności i wytrzymałości konstrukcji zależy też przecież bezpieczeństwo przebywających w środku zwierząt, które są „majątkiem” rolnika. Choćby z tego względu warto postawić na konstrukcje stalowe, które wytrzymają najsilniejsze wichury, śnieg, grad, deszcz, ekstremalne temperatury, a także agresywność środowiska wewnątrz budynku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.srb.com.pl

64-800 Chodzież, ul. Notecka 31, woj. wielkopolskie
tel. 672 829 891, 602 683 391,

Tarcica konstrukcyjna – cena to dodatkowy atut

Tarcica w branży drzewnej stanowi podstawowy surowiec, szeroko stosowany w pracach stolarskich i ciesielskich. Świeżo cięta tarcica z reguły dzielona jest na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest tarcica nieobrzynana, w której dwie płaszczyzny pozostają bez obróbki, często pokryte korą. Z kolei tarcica obrzynana ma obrobione wszystkie krawędzie, włącznie ze szczytowymi. Wyróżnić tutaj można deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki oraz belki, których ogromny wybór znajduje się w asortymencie firmy Drewpłyt z Grudziądza.

Drewno pozyskiwane z odmian drzew liściastych doskonale sprawdzi się do produkcji okien, drzwi bądź podłóg. Dobrej jakości tarcica konstrukcyjna okazuje się też niezbędna, jeśli planujemy np. budowę więźby dachowej. Należy jednak mieć na uwadze, że drewno przeznaczone na więźbę dachową musi spełniać odpowiednie wymogi. Przede wszystkim nie powinno posiadać wad ani sęków, równie ważna jest odpowiadania impregnacja i klasa drewna. Wymiary tarcicy konstrukcyjnej w tym przypadku nie pozostają bez znaczenia – umożliwiają wykonanie zaplanowanej realizacji zgodnie z zasadami sztuki, a także obowiązującymi normami.

fot. DREWPŁYT

Tarcica konstrukcyjna – na co zwrócić uwagę

Drewno konstrukcyjne to materiał, który można wykorzystywać na wiele sposobów – od zastosowania w budownictwie ciężkim, aż po wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe. Surowiec ten posiada jednak także wiele innych zalet. Należy do nich przede wszystkim znaczna odporność ogniowa, uzyskiwania dzięki czterostronnemu struganiu, co pozwala perfekcyjnie wygładzić materiał z każdej strony. Dzięki temu płomienie opalają powierzchnię tylko od zewnątrz. Oferta Drewpłyt obejmuje również drewno poddane procesowi czterostronnego strugania.

Dostępna w różnych wymiarach tarcica konstrukcyjna doskonale nadaje się na elementy konstrukcyjne, od których oczekuje się dużej wytrzymałości, takie jak belki konstrukcyjne czy krawędziaki, które przenoszą obciążenia z dachu na ściany domu. Wysoka odporność drewna na bakterie i mikroorganizmy zapewniona jest dzięki odpowiednio przeprowadzonemu suszeniu oraz struganiu. Ponadto materiał po obróbce nie stanowi środowiska przyjaznego do rozwoju bakterii.

Zaletą jest również niewielki ciężar, a jednocześnie wysoka wytrzymałość, co jest szczególnie ważne przy pracach budowlanych.

fot. DREWPŁYT

Drewno konstrukcyjne — rodzaje, gatunki, cena

W zależności od przeznaczenia, drewno konstrukcyjne różni się pod względem rodzaju, klasy, a nawet jakości. Cena tarcicy konstrukcyjnej także jest zróżnicowana. Wielu fachowców podziela opinię, że drewno sosnowe jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów. Posiada ono bowiem stosunkowo małą ilość sęków, jak i bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną. Właśnie te cechy powodują, że sosna jest najchętniej wykorzystywanym materiałem w budownictwie. W obszernym asortymencie Drewpłyt znajduje się szeroki wybór więźb, krokwi, kantówek czy legarów uzyskiwanych ze szlachetnego drewna sosnowego.

fot. DREWPŁYT

Równie dobrym surowcem konstrukcyjnym jest drewno świerkowe, które ze względu na miękkość i sprężystość doskonale nadaje się zarówno do budowy dachu, jak i pomniejszych realizacji. Świetnie sprawdzi się jako deski podłogowe. Wymagający odbiorcy w ofercie firmy Drewpłyt znajdą m.in. suszone, czterostronnie strugane deski podłogowe pozyskiwane z świerku kanadyjskiego.

Dostępne są różne rodzaje drewna konstrukcyjnego. Pierwszym z nich jest drewno klejone, z którego najczęściej wykonuje się więźbę dachową, a także konstrukcje okienne. Wysokiej jakości tarcicę konstrukcyjną uzyskamy również z drewna litego. Wytworzenie takiego materiału konstrukcyjnego odbywa się poprzez przetarcie drewna okrągłego. Często proces ten odbywa się kilkukrotnie, a po wysuszeniu drewno jest gładko strugane, co pozwala nadać materiałowi odpowiedni kształt. Jego zaletą jest z jednej strony ponadczasowy design, z drugiej – wysoka odporność na uszkodzenia.

Drewpłyt oferuje obydwa wymienione rodzaje drewna konstrukcyjnego: klejone i lite. Oprócz tarcicy długiej lub średniej, dostawca dysponuje również materiałem przekraczającym standardowe wymiary tarcicy konstrukcyjnej. Cena w obu przypadkach jest wyjątkowo korzystna, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wszechstronność zastosowania.

Obok drewna litego i klejonego, Drewpłyt oferuje również drewno KVH, które powstaje z surowca suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Dostępne jest ono w postaci belek łączonych wzdłużnie na mikrowczepy, powstających z kilku krótszych elementów. Taka budowa podnosi wytrzymałość materiału na skręcanie, a ponadto pozwala uzyskać większe rozpiętości konstrukcji.

fot. DREWPŁYT

Klasy drewna konstrukcyjnego

Drewno przeznaczone do celów konstrukcyjnych powinno być suche (wilgotność nie powinna przekraczać 20% jego własnej masy), w przeciwnym razie uległoby deformacji. Ponadto tarcica konstrukcyjna powinna być pozbawiona wad i charakteryzować się gęstym usłojeniem. Zgodnie z normą PN-EN 338, klasy drewna litego muszą być oznaczone od C14 do C50 w przypadku gatunków iglastych oraz od D30 do D70 w odniesieniu do gatunków liściastych, gdzie wartość liczbowa określa wytrzymałość na zginanie. Im wyższa klasa, tym bardziej wytrzymałe drewno. Dla poszczególnych klas wytrzymałości określone są takie parametry jak: odporność na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien oraz średnie moduły sprężystości wzdłuż i w poprzek włókien, a także gęstość. Dostępne w ofercie Drewpłyt drewno konstrukcyjne posiada najwyższą klasę gatunkową, co daje możliwość wykorzystania go nawet w najbardziej wymagających realizacjach.

fot. DREWPŁYT

Drewno konstrukcyjne pochodzące z wiadomych źródeł, certyfikowane, poddane starannej obróbce – właśnie taki surowiec zagwarantuje, że powstałe konstrukcje spełnią wszystkie standardy bezpieczeństwa. Wybór pewnego dostawcy da ponadto pewność, że drewno posłuży przez wiele lat, eliminując ryzyko nieplanowanego i kosztownego remontu.

Więcej szczegółów dotyczących oferowanej tarcicy na stronie www.drewplyt.com.pl

86-300 Grudziądz, ul. Mieszka I 7, woj. kujawsko-pomorskie
tel. (56) 46 224 63, 784 077 768,

Jaki zestaw podtynkowy WC wybrać? 4 rady

Jaki zestaw podtynkowy wybrać?

Zestaw podtynkowy WC to nieodłączny element nowoczesnych łazienek, w których nienaganna estetyka łączy się z funkcjonalnością. W ramach tego rozwiązania ukryte zostają wszystkie rury i wężyki, co przekłada się nie tylko na efekt wizualny, ale ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniu. Zestaw podtynkowy zakłada również bezinwazyjny montaż spłuczki i podwieszanej toalety. Co więcej, stwarza możliwość stworzenia funkcjonalnej półki, co może mieć istotne znaczenie w przypadku łazienek o ograniczonym metrażu. Przed dokonaniem zakupu, warto jednak zastanowić się, jaki zestaw podtynkowy zapewni bezawaryjne działanie toalety.

Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od kilku czynników m.in. jakości poszczególnych elementów, ceny czy też czasu trwania gwarancji. Decydując się na WC podtynkowe, należy postawić na produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, co przełoży się na trwałość instalacji. Dodatkowo warto, aby wszystkie elementy: od stelaża, po miskę pochodziły od tego samego producenta. W efekcie poszczególne części zestawu podtynkowego WC będą do siebie idealnie pasować, co przełoży się na szybki i bezproblemowy montaż. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu podtynkowego WC?

To, jaki zestaw podtynkowy WC wybrać, zależy w głównej mierze od jakości jego poszczególnych elementów. Przed dokonaniem zakupu, należy więc dokładnie przeanalizować funkcje i parametry wchodzących w skład: stelaży, przycisków spłukujących, misek WC oraz deski sedesowej.

Stelaż podtynkowy

Przed wyborem konkretnego zestawu, należy zwrócić szczególną uwagę na stelaż podtynkowy, gdyż jego niska jakość może być przyczyną ewentualnych usterek i awarii. Przede wszystkim warto sprawdzić, jaki rodzaj stali i sposób malowania zostały wykorzystane w trakcie jego produkcji. To, jaki stelaż podtynkowy wybrać, zależy głównie od ciężaru zabudowy i planowanych funkcji. Zasadniczo wyróżnia się jego dwa rodzaje: do zabudowy ciężkiej (montuje się go bezpośrednio w ścianie, co wiąże się z większymi nakładami pracy) i do lekkiej (obudowa specjalnymi profilami i płytami kartonowo-gipsowymi).

Dodatkowo należy pamiętać, że stelaż podtynkowy WC sprzedawany jest razem ze zbiornikiem oraz mechanizmem, który odpowiada za napełnianie i spuszczanie wody. Warto jednak, aby zbiornik był jednoczęściowy, a nie klejony, co pozwoli uniknąć niepożądanego przeciekania. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktów od renomowanych producentów, takich jak stelaże podtynkowe od Komfort.pl, co przekłada się na wytrzymałość konstrukcji i odpowiednią jakość wszystkich elementów.

Przycisk spłukujący

W przypadku przycisku spłukującego kluczowe jest odpowiedzenie na pytanie, czy potrzebujemy przycisku pneumatycznego czy też mechanicznego. Ważne są także względy estetyczne, gdyż kształt i kolor przycisku powinny współgrać z barwą płytek oraz designem pozostałych elementów wyposażenia. Warto pamiętać, że właśnie ta część jest najbardziej podatna na zużycie i uszkodzenia, dlatego opcja jej bezproblemowej wymiany stanowi duży atut zestawu. Przyciski spłukujące dzielą się na mechaniczne i pneumatyczny, przy czym drugi rodzaj odznacza się cichszym oraz płynniejszym działaniem.

Miska WC wisząca

Wybór odpowiedniej miski wiszącej WC ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale i na późniejszą higienę oraz łatwość czyszczenia toalety. Z tego względu warto zwrócić uwagę na modele bezkołnierzowe, które zostały pozbawione wewnętrznego rantu, odpowiedzialnego za kierowanie strumienia. W tym stosunkowo trudno dostępnym miejscu zbiera się zwykle duża ilość brudu. Co więcej, miski WC wiszące pozwalają na łatwiejsze czyszczenie podłogi, a także zajmują znacznie mniej przestrzeni. Warto jednak zwrócić uwagę na jej sposób wykończenia – pełny kształt i brak wnęk skutkuje bowiem brakiem zakamarków, w których zwykle gromadzi się kurz.

Deska sedesowa

Na koniec warto również przyjrzeć się parametrom deski WC. Kupując ją w zestawie, nie trzeba co prawda zwracać uwagi na jej wymiary czy rozstaw mocowań. Można jednak sprawdzić, czy załączona deska sedesowa posiada system łatwego wypinania z miski klozetowej, co z pewnością ułatwia czyszczenie. Inną ważną kwestią jest obecność funkcji wolnego opadania. Wyposażone w nią deski sedesowe do WC są ciche w użytkowaniu, bardziej bezpieczne i co najważniejsze: mniej podatne na uszkodzenia.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Pompa obiegowa do CO i CWU – elektroniczna, energooszczędna oraz naczynia przeponowe

Oferowane przez firmę Dambat rozwiązania stosowane są z powodzeniem w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Wiele wdrożonych profesjonalnych technologii tego podwarszawskiego producenta pozwoliło usprawnić technologie ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz klimatyzacji. Produkowane pod marką IBO Pompy to najwyższej klasy produkty dla profesjonalistów.

– Szczególnym zainteresowaniem odbiorców cieszą się ostatnio technologie, które poprawiają wydajność instalacji oraz wpływają na ich dłuższą pracę – wyjaśnia, Adam Jastrzębski, specjalista ds. sprzedaży w firmie Dambat. – Wiąże się to oczywiście z comiesięcznymi kosztami, związanymi z ogrzewaniem oraz klimatyzacją. Nasze pompy obiegowe – energooszczędne, wydajne i trwałe oraz bardzo funkcjonalne naczynia przeponowe to zdecydowanie główne grupy produktów, o które otrzymujemy zapytania.

fot. PHU DAMBAT

Pompa obiegowa do CO – dlaczego warto?

Zasadą działania pompy obiegowej do CO i CWU jest wymuszanie prawidłowego obiegu wody w instalacjach grzewczych. Oznacza to, że pompa bezpośrednio wpływa na zaspokojenie rzeczywistych potrzeb systemu. Specjalny wirnik znajdujący się w pompie powoduje, że zwiększa się prędkość tłoczenia wody, co pozwala równomiernie dostarczyć ciepłą wodę do wszystkich grzejników w systemie.

– Większość naszych pomp obiegowych wyposażona jest w specjalny silnik z magnesami trwałymi oraz regulator różnicy ciśnień – mówi specjalista. – To właśnie dzięki temu nasze technologie automatycznie i stale dostosowują wydajność pompy do aktualnych wymagań. To właśnie jedna z najważniejszych cech pompy obiegowej CO. Energooszczędność przekłada się w praktyce na równomierne ciepło w całym domu, szybkie dostarczenie ciepłej wody do kranu oraz błyskawiczne reagowanie na zmiany temperatury w systemie, programowane przez użytkownika. Co bardzo ważne, odpowiednia pompa, która utrzyma stałe ciśnienie przepływu cieczy, stanowi także zabezpieczenie dla kotła CO.

Pompy obiegowe elektroniczne sprawdzają się zarówno w domowych systemach centralnego ogrzewania, w tym także na ogrzewaniu podłogowym, w instalacjach ciepłej wody użytkowej, ale także klimatyzacji, systemach obiegu przemysłowego, a także stałotemperaturowych rozwiązaniach grzewczych o zmiennym przepływie lub systemach ogrzewania z trybem nocnym, a nawet nadające się do instalacji solarnych.

fot. PHU DAMBAT

Pompa obiegowa – energooszczędne i trwałe rozwiązanie

Szczególne warunki pracy pompy sprawiają, że musi być ona odporna na wysoką temperaturę oraz sprostać wymaganej częstotliwości pracy. Z tego powodu firma Dambat tworzy swoje pompy obiegowe elektroniczne z najlepszych materiałów, dzięki czemu przedłuża się ich żywotność. W swoich produktach firma wykorzystuje m.in. mosiądz, stal nierdzewną oraz bardzo wytrzymałe tworzywa sztuczne.
– Oferowane przez nas pompy obiegowe do CWU i CO różnią się budową, sterowaniem i trybami pracy – mówi Adam Jastrzębski. – Kolejną różnicą pomiędzy modelami jest współczynnik efektywności energetycznej oraz wydajność. Nie wszystkie pompy można stosować w tych samych systemach grzewczych. Dla prawidłowego wyboru, zgodnego z oczekiwaniami oraz potrzebami, oferujemy naszym odbiorcom możliwość bezpłatnych konsultacji i doradztwa z zakresu wyboru pomp obiegowych CO. Energooszczędność oraz trwałość została potwierdzona przez użytkowników naszych rozwiązań. Wiemy, jak dobrać pompy oraz do których systemów najlepiej się nadają. Będąc ekspertem na rynku i korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia, możemy zaproponować naszym klientom rozwiązania, które dokładnie sprostają ich wymaganiom odnośnie idealnych pomp obiegowych do CO – energooszczędnych, trwałych i funkcjonalnych.

Dambat stale rozwija swoją ofertę, wprowadza innowacje oraz ulepsza swoje wyroby. Wysokojakościowe wyroby firmy zyskały zaufanie klientów w całej Polsce. Doskonałą renomę pomp uzupełnia gwarancja producenta oraz możliwość wymiany produktu 1-1 od ręki.

Pompa obiegowa elektroniczna z upominkiem 50 zł!

– MAGI-2 to zdecydowanie nasz hit w zakresie pomp obiegowych do CO – mówi specjalista. – Ten produkt, dostępny w trzech typach to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych wariantów naszych pomp obiegowych CO. Energooszczędność nie ma sobie równych! Współczynnik efektywności energetycznej pomp z serii MAGI wynosi 0,20 – co zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) NR 622/2012 stanowi kryterium odniesienia dla najbardziej energooszczędnych pomp cyrkulacyjnych – klasa A. Dodatkowo, dzięki wyświetlaczowi, użytkownik może na bieżąco śledzić pobór energii elektrycznej.

Występująca w dwóch typach pompa MAGI-2 może posiadać wydajność 48 l/min lub 55 l/min. Pompa obiegowa do CWU i CO posiada wzmocniony wał pompy („CERAMIC PRO PLUS”). To nie koniec zalet tej pompy obiegowej. Elektroniczny model posiada aż 8 trybów pracy. Panel sterowania, który znajduje się na szczycie silnika znacznie ułatwia obsługę. Pompa dostarczana jest z trzyletnią gwarancją oraz opcją wymiany na nowy model w przypadku reklamacji.

– Z uwagi na popularność tego modelu, wprowadziliśmy dodatkową promocję dla instalatorów, którzy zdecydują się skorzystać z tego rozwiązania – informuje Adam Jastrzębski. – Do każdej zakupionej pompy MAGI-2 dodajemy specjalną kartę upominkową o wartości 50 zł, którą można wykorzystać na stacjach paliw Orlen i Bliska. Karta upoważnia do dowolnych zakupów z pełnej oferty produktów i usług obu wymienionych stacji, w tym np. paliwa, czy też myjni.

fot. PHU DAMBAT

Pompa obiegowa CO – energooszczędność to nasz cel!

Wszystkie modele oferowanych przez Dambat pomp obiegowych do CO i CWU charakteryzuje dobry współczynnik efektywności energetycznej. W przypadku pozostałych pomp obiegowych elektronicznych warto wymienić: MAGI MAX, MAGI-H, NOVA oraz BETA-2 – wszystkie o współczynniku 0,23. MAGI MAX i MAGI-H to rozwiązania dla systemów o większych potrzebach. Pierwsze z nich, dostępne w dwóch wariantach charakteryzuje się wydajnością 170 l/min i 180 l/min oraz posiada 9 trybów pracy. Z kolei MAGI-H oferuje wydajność 160 l/min i aż 12 trybów pracy.

– Dla przypadku budownictwa pasywnego oraz ekologicznego często dostarczamy rozwiązanie BETA-2, pompę obiegowa CO energooszczędną, dostosowaną do pracy z instalacjami solarnymi – mówi Adam Jastrzębski. – To rozwiązanie o wydajności od 48 l/min do 90 l/min posiada 11 trybów pracy i charakteryzuje się poborem prądy w zakresie od 1/10 do 1/3 w porównaniu z klasycznymi pompami.

fot. PHU DAMBAT

Pompa i naczynie przeponowe – idealny komplet!

Pompa obiegowa CO – energooszczędna, elektroniczna i wygodna w użytkowaniu to dopiero połowa sukcesu dla prawidłowego działania instalacji grzewczej.

– Chociaż sama pompa obiegowa elektroniczna posiada wbudowany regulator różnicy ciśnień, to jednak warto w niektórych wypadkach zastosować dodatkowo naczynie przeponowe – wyjaśnia specjalista. – Zadaniem takiego naczynia jest zapewnienie bezpieczeństwa systemu dzięki jeszcze skuteczniejszej stabilizacji ciśnienia. Takie urządzenia składają się ze stalowego zbiornika, który jest podłączony do instalacji oraz posiada zawór, dzięki któremu można regulować poziom gazu – napełniać lub upuszczać. Właśnie w przypadku zmian temperatury, w systemach dochodzić może do różnicy objętości cieczy, a zatem niezbędne jest ustabilizowanie ciśnienia.

Oferowane przez Dambat naczynia przeponowe zostały wykonane z grubej stali węglowej oraz pokryte lakierem antykorozyjnym. Zastosowane wewnątrz gumowe przepony wykonane z butylu, tworzą doskonałą membranę między wodą wewnątrz, a płaszczem zewnętrznym zbiornika. Te charakteryzujące się bardzo niską przepuszczalnością gazu naczynia, dostępne są w pojemnościach od 5-100 litrów i dostępne są w wersjach stojących oraz wiszących.

fot. PHU DAMBAT

Z pełną ofertą firmy z zakresu pomp obiegowych energooszczędnych oraz naczyń przeponowych można zapoznać się na stronie: www.dambat.pl

05-085 Kampinos, Gawartowa Wola 38, woj. mazowieckie
tel. +48 22 721 11 92,

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków – cena, zalety, jak działa?

Na terenach mieszkalnych o rozproszonej zabudowie, gdzie niemożliwe jest podłączenie kanalizacji, przydomowe oczyszczalnie ścieków są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych zbiorników bezodpływowych. Tak nowoczesne technologicznie rozwiązanie pozwala uniknąć zbyt kosztownej budowy długich sieci kanalizacyjnych, a także kłopotliwego i drogiego wywozu ścieków wozami asenizacyjnymi. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również aspekt ekologiczny – brak możliwości przenikania ścieków do gleby zapewnia czyste i bezpieczne otoczenie. W jaki sposób działa system przydomowego oczyszczania ścieków? Jakie są koszty utrzymania urządzenia? Czy warto inwestować w tego rodzaju rozwiązanie? Rzetelnych odpowiedzi na te pytania udziela lider w branży przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków w Polsce – firma Eko House.

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków – jak działa?
Ścieki dopływające do oczyszczalni trafiają do wstępnej komory denitryfikacji – znajdujący się tu kosz prętowy zatrzymuje większe zanieczyszczenia, które są poddawane wstępnej obróbce. Dodatkowo ścieki są natychmiast napowietrzane pęcherzykami powietrza za pośrednictwem unikalnej technologii VH. Niezwykle istotny jest fakt, że w oczyszczalni VH PREMIUM nie zachodzi proces fermentacji beztlenowej, który charakteryzuje inne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dzięki temu oczyszczalnia VH PREMIUM nie wydziela brzydkich zapachów. Ścieki przepływają do pierwotnej komory utleniania, gdzie znajduje się układ napowietrzania – dyfuzor, który intensywnie napowietrza ścieki, co wpływa bardzo pozytywnie na rozwój osadu czynnego. Wszystkie funkcje związane z napowietrzaniem i przepompowywaniem ścieków oraz osadu czynnego odbywają się przy pomocy powietrza dostarczanego z kompresora. Brak części elektronicznych wewnątrz oczyszczalni przekłada się na niską awaryjność. Ścieki wpływają do głównej komory denitryfikacji, następuje tutaj przechwycenie wypłukanych w procesie flotacji (pływających) cząsteczek. W przestrzeni denitryfikacji dochodzi do usunięcia zanieczyszczeń azotowych. Ścieki przepływają do głównej komory utleniania, gdzie znajduje się drugi układ napowietrzania – dyfuzor. Działalność mikroorganizmów w tej komorze powoduje usuwanie ze ścieków zanieczyszczeń organicznych i azotanów. Technologia równomiernego napowietrzania ścieków zapobiega ich gniciu i powstawaniu odorów – wszystko to bez użycia biopreparatów. Z komory utleniania ścieki przepływają do komory separacyjnej. W separatorze następuje oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków. Osad czynny sedymentuje, czyli opada na dno w dolnej części komory separatora, a oczyszczone ścieki wypływają w górnej części przez odpływ z oczyszczalni.
– Atutem biologicznych oczyszczalni ścieków jest też cena eksploatacji – tego typu rozwiązanie nie wymaga dużych nakładów finansowych ani na realizację inwestycji, ani w trakcie użytkowania. Dla wielu potencjalnych klientów to bardzo ważne cechy – mówi Robert Nuszkiewicz.

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków – cena, montaż, dofinansowanie
Objęte 10-letnią gwarancją certyfikowane urządzenia do oczyszczania ścieków firmy Eko House są szczególną szansą rozwoju dla budownictwa jednorodzinnego. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na budowę własnej przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków? Po pierwsze cenę, czyli względy ekonomiczne – samo wybudowanie bio oczyszczalni na pozór wydaje się być dość kosztowną inwestycją, aczkolwiek w dłuższej perspektywie wynagradzają to niskie koszty utrzymania – co można łatwo zauważyć porównując oczyszczalnie biologiczne z szambem. Wprawdzie cena inwestycji podczas budowy szamba jest niższa niż w przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków, to jednak w ogólnym rozrachunku koszt eksploatacji zbiorników bezodpływowych jest znacznie wyższy.
–Przydomowa biologiczna oczyszczalnia pozwala na odprowadzenie oczyszczonego ścieku do gruntu lub wód powierzchniowych. Wyeliminowanie konieczności częstego opróżniania zbiornika wozem asenizacyjnym sprawia, że koszt inwestycji w BIO oczyszczalnię szybko się zwraca – bo już po 2-3 latach – mówi Robert Nuszkiewicz.
Koszt eksploatacji przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, bezwonność, brak potrzeby dozowania dodatkowych biopreparatów to tylko niektóre z atutów. Warto pamiętać, że BIO oczyszczalnie mogą być montowane praktycznie w każdym miejscu – nowoczesna technologia sprawia, że warunki terenowo-gruntowe nie stanowią żadnej przeszkody na drodze do ich zainstalowania. Niezależnie od warunków klimatycznych działają one w sposób prawidłowy. Ponadto z uwagi na ich stosunkowo niewielką wagę, prace montażowe mogą być przeprowadzone szybko i sprawnie.

– Nasze oczyszczalnie to urządzenia kompaktowe. Wszystkie komory oczyszczania i cały proces można – po podniesieniu pokrywy – obserwować gołym okiem. Nie trzeba też rozkopywać dużej powierzchni, by zamontować oczyszczalnię. – mówi Robert Nuszkiewicz.
Plusem jest również fakt, że przydomowa oczyszczalnia biologiczna, do której w ciągu doby dopływa mniej niż 7,5 m³ ścieków, nie wymaga specjalnego zezwolenia na budowę. Wymagane jest tylko zgłoszenie zamiaru jej montażu w starostwie powiatowym.
–Montaż należy zgłosić w Starostwie Powiatowym, składając odpowiedni wniosek i dołączając otrzymane od nas dokumenty. Starostwo ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli ten czas minie, a klient nie otrzyma sprzeciwu, to może potraktować to jako milczącą zgodę i przystąpić do realizacji inwestycji – mówi Robert Nuszkiewicz.
Na korzyść biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków przemawia także możliwość uzyskania dofinansowania. Firma Eko House dokłada wszelkich starań, by pomóc klientom w uzyskaniu dotacji na budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków.
– Odpowiadamy na pytania, wysyłamy niezbędne dokumenty. Nasze oczyszczalnie VH PREMIUM i VH LIGHT spełniają wymagania normy PN-EN 12566-3: 2005+A2: 2013, a więc można na nie otrzymać dofinansowanie ze środków pochodzących z Urzędu Gminy lub nawet do 40% dofinansowania z WFOŚiGW – mówi Robert Nuszkiewicz.

62-330 Nekielka , ul. Nekielska 119, woj. wielkopolskie
tel. 603 310 919, 609 406 147,

Kompozyt na taras na dachu – cena to tylko jeden z argumentów

Kompozyt na taras – cena, zalety, opinie
W Internecie jest mnóstwo artykułów poświęconych desce kompozytowej, zwłaszcza, gdy jest to kompozyt na taras. Opinie internautów, którzy opisują swoje doświadczenia z deską kompozytową są zgodne: to trwały, wytrzymały materiał, któremu upływ czasu nie jest straszny. Właśnie z tego powodu kompozyt tak dobrze zadomowił się na niezliczonych tarasach, będąc atrakcyjną wizualnie, a jednocześnie o wiele bardziej praktyczną alternatywą dla drewna. Walory takie jak antypoślizgowość, odporność na czynniki atmosferyczne, insekty, działanie zewnętrznych sił mechanicznych czy całkowity brak absorbcji wody to zaledwie kilka kwestii, które podkreślają użytkownicy tarasów z kompozytu. Cena – o wiele niższa niż np. drewnianych desek z egzotycznych gatunków jest równie ważnym argumentem, tym bardziej, że osoby stawiające na drewno kompozytowe nie muszą ponosić żadnych wydatków eksploatacyjnych, związanych z zakupem olejów, lakierów czy kosztami robocizny za renowację. Mimo nieskomplikowanej pielęgnacji, deski kompozytowe na tarasie, elewacji i ogrodzeniu nie będą butwiały czy pęczniały, a ich powierzchnia pozostanie gładka, wolna od drzazg i spękań.

– Swoje wyjątkowe właściwości, w tym również trwałość, nasza deska kompozytowa zawdzięcza starannie opracowanej metodzie produkcji – wyjaśnia Łukasz Bąk, Prezes Zarządu firmy EkoTeak. – W wielkim uproszczeniu cały proces polega na wykorzystaniu drewna o stosunkowo niskiej wartości użytkowej (które nie może zostać zagospodarowane np. na deskę tarasową czy meble), przemielonego do postaci mączki drzewnej. Wraz z innymi komponentami – w tym z bardzo odpornym na czynniki atmosferyczne polichlorkiem winylu (PVC) – jest ono łączone przy udziale pozostałych komponentów w najwyższej klasy kompozyt, który ma nawet zapach drewna, ale wolny jest od jego wad – dodaje.
Taki proces pozwala z jednej strony wykorzystać surowiec drzewny, który trudno by było użyć w innym celu, a zarazem uzyskać produkt, który może zostać w 100% poddany recyklingowi.

Z tego też względu zastosowany np. na elewację, ogrodzenie czy taras kompozyt cieszy się dobrą opinią wśród osób o nastawieniu proekologicznym, które dobierają materiały wykończeniowe z uwzględnieniem racjonalności procesu produkcji oraz możliwości ich późniejszej utylizacji.

Kompozyt inaczej – bogactwo aranżacyjnych możliwości
Choć kompozyt drewna przewyższa swoimi właściwościami naturalny surowiec, to jednak pod pewnymi względami jest do niego podobny. Mowa tu przede wszystkim o wyjątkowej, urzekającej estetyce drewna, która sprawia, że nigdy nie przestało być ono modne i wykorzystywane w aranżacjach wewnątrz i na zewnątrz. Oferowany przez EkoTeak kompozyt jest podobny do naturalnego drewna również ze względu na montaż.

– Deski kompozytowe na taras, elewację, ogrodzenie montuje się podobnie jak drewno, z wykorzystaniem śrub lub wkrętów i podstawowych narzędzi, jakie w swoim warsztacie ma każdy majsterkowicz. Ponadto w naszych realizacjach stosujemy popularny system montażu klipsowego, który jeszcze bardziej ułatwia pracę – mówi Łukasz Bąk.
Nic dziwnego, że naturalną koleją rzeczy, stosowany początkowo głównie na tarasy kompozyt, zaczął też coraz śmielej wkraczać na inne obszary, na których dotychczas niepodzielnie panowało drewno. Elewacje, ogrodzenia i balustrady, przegrody balkonowe były zaledwie początkiem, co świetnie obrazują realizacje firmy EkoTeak.

– Możliwości niszowego wykorzystania kompozytu drewna (a więc nie tylko na tarasie) są ogromne, zwłaszcza tam, gdzie estetyka jest równie istotna co cena i prosta pielęgnacja. Przykładami mogą być wiaty na auta, rowery czy wiaty śmietnikowe, które z uwagi na uniwersalny, ponadczasowy wygląd kompozytu, harmonijnie wpiszą się w każdą przestrzeń, a zarazem są zdecydowanie prostsze w utrzymaniu – dodaje Łukasz Bąk.
Tak nieoczywiste zastosowania sprawiają, że eleganckie, trwałe i niekłopotliwe w konserwacji profile kompozytowe coraz częściej z prywatnych posesji przenosi się do przestrzeni publicznej – do parków, ogrodów miejskich i na skwery, skutecznie zastępując naturalny surowiec.

Ciekawym pomysłem, otwierającym nowe możliwości przed projektantami oraz miłośnikami kreatywnych aranżacji jest też wykorzystanie kompozytu drewna jako nietypowej elewacji. Przykładem może być kołobrzeskie Osiedle Navigator, na którym użyto kompozyt jako wypełnienie ażurowych elementów elewacji. Elementy, które do złudzenia przypominają drewno, nadały blokom lekkości, a zarazem zapewniły mieszkańcom poczucie prywatności i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, tworząc nowoczesne światłołamacze. Pełniąc tę samą rolę, którą mógłby odegrać naturalny surowiec poprzez nadanie budynkom nowoczesnego rysu, gwarantują większą trwałość i nienaganną estetykę przez lata.

Kompozyt na taras na dachu
Kompozyt drewna na rynek wszedł – mówiąc w przenośni – od strony tarasu, bo właśnie tam sprawdziło się o wiele lepiej niż drewno. Trwałe kolory nawet po wielu latach użytkowania, antypoślizgowość, wytrzymałość – to kwestie, które doceniło wielu właścicieli nieruchomości. Najczęściej kompozyt na tarasie kojarzony jest z przestrzenią wokół domu, warto jednak docenić jego atuty również w warunkach ekstremalnych, czyli na dachach, gdzie w jeszcze większym stopniu niż w przydomowym ogrodzie (gdzie drzewa czy zadaszenie do pewnego stopnia chronią przed deszczem, śniegiem, promieniowaniem słonecznym) narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

– Wytwarzany przez nas kompozyt EkoTeak, z uwagi na wodoodporność, niewrażliwość na duże zmiany temperatury oraz wytrzymałość na obciążenia i czynniki mechaniczne doskonale sprawdzi się na tarasach na dachu. Zachowa swój perfekcyjny wygląd i niezmieniony kolor przez lata, czym różni się od drewna, które poddane tak intensywnej ekspozycji na trudne warunki, zacznie tracić swój blask nawet przy regularnej konserwacji – podkreśla Lukasz Bąk.

Stosowany początkowo głównie na tarasy kompozyt coraz śmielej wkracza na inne obszary, a popularności przysparzają mu zarówno cena, wyeliminowanie kosztów eksploatacji, świetne opinie użytkowników, a przede wszystkim – ogromna odporność i trwałość. Dziś wydaje się, że tylko ludzka wyobraźnia może stawiać jakiekolwiek ograniczenia materiałowi, który widujemy już nie tylko na fasadach, ogrodzeniach i przegrodach balkonowych, a także coraz częściej na tarasach na dachu czy w roli różnego rodzaju wiat lub ażurowych elewacji.

Pamiętajmy jednak o najważniejszym, kompozyt – kompozytowi nierówny, dlatego należy dokładnie przed zakupem sprawdzać skład produktu i stosować tylko ten, który jest produkowany na bazie PVC (często mylnie wybierany tańszy, wyprodukowany na bazie HDPE jest kompozytem nietrwałym, kruchym i mocno nagrzewającym się produktem).

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ekoteak.pl

78-100 Kołobrzeg / Budzistowo, ul. Kołobrzeska 18, woj. zachodniopomorskie
tel. + 48 535 356 046, + 48 518 255 223,

Płyta warstwowa – sprawdź co warto wiedzieć!

Czym właściwie są płyty warstwowe i do czego służą? To coraz częściej wykorzystywany w budownictwie przemysłowym wyrób budowlany, składający się z dwóch profilowanych okładzin, wykonanych z lakierowanej, ocynkowanej blachy stalowej, pomiędzy którymi znajduje się zespolony z nimi rdzeń izolacyjny. Zastosowana prefabrykacja sprawia, że płyty warstwowe są doskonałą izolacją o odpowiednich parametrach termicznych i znacznej odporności na warunki zewnętrze i wewnętrzne.

Ten nowoczesny, popularny i sprawdzony materiał budowlany świetnie wpisuje się w potrzeby współczesnego, wymagającego rynku budowlanego. Jako produkt o bardzo dobrych właściwościach wytrzymałościowych i izolacyjnych, niewielkim ciężarze, dużej odporności ogniowej i korzystnej cenie, znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Jego udział stale rośnie w rynku energooszczędnych, trwałych i ekonomicznych inwestycji.

Płyty warstwowe są najczęściej wykorzystywane do budowy hal produkcyjnych, magazynowych, chłodniczych, ale również budynków usługowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Jak zastosowanie płyt warstwowych wygląda w praktyce? Na plac budowy dostarczany jest kompletny element przegrody, posiadający wykończoną powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzną. Duża wytrzymałość pozwala wykonać z płyt ściany, sufity i dachy na ekonomicznie zaprojektowanej konstrukcji stalowej, żelbetowej lub drewnianej, której rozstaw dochodzić może nawet do 10 metrów. Przy czym warto podkreślić, że powierzchnia jednego elementu wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów kwadratowych, a profilowane zamki znacznie ułatwiają szybki montaż.

Realizacja Paneltech – obiekt magazynowo-biurowy

fot. PaNELTECH

Płyty warstwowe Paneltech – do wyboru, do koloru

Firma Paneltech produkuje aż cztery typy płyt warstwowych, wśród których znajdziemy: płyty ścienne z widocznym łącznikiem – S, chłodnicze – CH, ścienne z ukrytym mocowaniem – SU oraz dachowe – D.

Poszczególne parametry oferowanych paneli warstwowych można konfigurować w bardzo szerokim zakresie, dokonując indywidualnego wyboru spośród czterech rodzajów rdzeni (pianka PIR, pianka PUR, wełna mineralna – PWW, styropian – PWS). W zależności od przeznaczenia (dach/ściana) w asortymencie producenta dostępne są płyty warstwowe o grubości od 40 do 200 mm w trzech szerokościach modularnych, wynoszących 1000, 1050 i 1130 mm. Okładzinami płyt są obustronnie ocynkowane blachy stalowe o grubości od 0,4 do 0,6 mm, powlekane od strony zewnętrznej płyty różnego rodzaju powłokami organicznymi, m.in. SP25, PU55, AGRO czy FOOD SAFE, które pełnią rolę ochronno – dekoracyjną. Okładziny zewnętrzne płyt wyprofilowane są w różne formy przetłoczeń i użebrowań, których zadaniem jest zwiększenie stateczności lokalnej okładzin i nośności całej płyty. Nie sposób w tym wszystkim pominąć możliwości wyboru oraz dogodnego dopasowania bogatej kolorystyki płyt spośród ponad 25 kolorów z palety RAL, np. 9010, 9002, 9006, 9007, 7016, 7024, 3000.

Producent oferuje także wiele opcji specjalistycznych podcięć okładziny, m.in. PL, PP, PS od 50 do 250 mm. Na życzenie klienta oraz w zależności od rodzaju, płyty są docinane do długości od 2 do 16 m. Tak obszerny zakres gamy produktowej płyt warstwowych daje kilkaset tysięcy dostępnych wariantów.

 

fot. PaNELTECH

Jaką płytę wybrać?

Chcąc wybrać optymalną płytę warstwową, należy wziąć pod uwagę wszelkie parametry termoizolacyjne, akustyczne, a także wytrzymałość i odporność na ogień czy korozję. Warto więc przeanalizować różnice pomiędzy dostępnymi wariantami w odniesieniu do najbardziej popularnego produktu firmy Paneltech, jakim jest PW PIR-S 120.1130, czyli płyta warstwowa z rdzeniem z pianki PIR, typ płyty S, grubość 120 mm, szerokość modularna 1130 mm.

Najważniejszymi cechami płyt warstwowych, niezależnie od ich rodzaju, jest wytrzymałość oraz jakość wykonania, dlatego też w pierwszej kolejności należy dokonać właściwego wyboru paneli warstwowych przede wszystkim ze względu na określony typ pod kątem ich przeznaczenia.

Szeroki asortyment producenta zawiera wiele rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Płyta ścienna – S (z widocznym mocowaniem łączników) przeznaczona jest na ściany obiektów przemysłowych w szczególności, gdy montaż płyt odbywa się w układzie poziomym. Płyta ścienna chłodnicza – CH o podwyższonej izolacji zalecana jest dla chłodni i mroźni, a także można ją stosować na ścianach zewnętrznych budynków. Płyta ścienna z ukrytym mocowaniem łączników – SU jest polecana dla pionowego układu płyt w obiektach o podwyższonych wymaganiach pod kątem estetyki. Płyta dachowa – przeznaczona jest na dachy z okapami rynnowymi, o pochyleniu od 5% lub od 9%, w przypadku styku poprzecznego płyt łączonych na długości połaci. Powyższe płyty warstwowe mogą być również stosowane do wykonywania sufitów.

Warto zaznaczyć, że każdy z wymienionych rodzajów paneli wymaga odpowiedniego układu i parametrów podkonstrukcji.

 

fot. PaNELTECH

Następny krok przy wyborze płyt warstwowych stanowi określenie rdzenia – wybór odpowiedniego rdzenia i jego grubości zapewni uzyskanie wymaganych parametrów izolacyjności cieplnej, a także ochrony ogniowej i akustycznej.

W zależności od struktury, a także rodzaju rdzenia (PW PIR, PW PUR, PWW, PWW LITE, PWS) każdy panel warstwowy charakteryzuje określona izolacyjność termiczna, odporność i reakcja ogniowa, ciężar, wytrzymałość mechaniczna, jak również odporność na wilgoć czy akustykę. Funkcjonalny aspekt powyższych parametrów można z łatwością dostrzec na przykładzie płyty warstwowej Paneltech PW PIR-S o grubości 120 mm, którą charakteryzuje współczynnik przenikania ciepła wynoszący Uc < 0,20 W/m2K (wymagany od 2021 roku dla pomieszczeń o temperaturze > 16 oC), odporność na obciążenie o wartości +/-0,94 kN/ m2 (przy rozpiętości konstrukcji 6 m i okładzinie 0,5/0,5), a także odporność ogniowa wynosząca EI 30 (przy rozpiętości konstrukcji 3 m, o odporności R 30). Z kolei inne rozwiązanie z asortymentu producenta, jakim jest płyta z rdzeniem z wełny mineralnej PWW-S, określa odporność ogniowa EI 60 od grubości 100 mm i EI 120 od grubości 160 mm (przy spełnieniu określonych warunków) oraz izolacyjność akustyczna co najmniej 31 dB.

 

Płyta ścienna Paneltech PW PIR-S

fot. PaNELTECH

W sytuacji, gdy nie są wymagane bardzo wysokie parametry, jakimi charakteryzują się płyty PW PIR oraz PWW, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ich ekonomicznych odpowiedników – płyty PW PUR, PWW lite oraz PWS.

Istotny jest również w tym wypadku duży zakres szerokości modularnych płyt, który pozwala dostosować zamawiany materiał do bryły obiektu oraz zminimalizować ilość odpadów. Płyty warstwowe Paneltech typu S i CH są dostępne w szerokościach modularnych 1130, 1050 i 1000 mm, typ SU w szerokościach 1050 i 1000, a typ D w szerokości 1050 mm.

Realizacja Paneltech – supermarket spożywczo-przemysłowy

fot. PaNELTECH

Po określeniu rodzaju płyty należy dobrać odpowiednią grubość i kolor okładziny, jej zewnętrzną i wewnętrzną profilację, a także rodzaj powłoki.

Okładziny pełnią rolę ochronno-dekoracyjną, zasadniczo wpływając zarówno na estetykę, jak i nośność płyty warstwowej. Standardowa grubość okładziny zewnętrznej w asortymencie producenta wynosi 0,5 mm, a wewnętrznej 0,4 mm dla płyt z rdzeniem PIR/PUR i 0,5 mm dla pozostałych rdzeni. Podstawową powłoką okładzin jest poliestrowa SP 25 μm, przeznaczona do pracy w atmosferze zewnętrznej o kategorii korozyjności do C3 oraz wewnętrznej do A1. Z kolei obiektom narażonym na wysoką korozyjność oraz poziom promieniowania UV, producent zaleca powłokę PU 55 μm. Doskonale sprawdzi się tutaj również specjalistyczna powłoka FARM – przeznaczona do wnętrz obiektów rolnych. Jeszcze inne rozwiązanie stanowi FOOD SAFE – powłoka przeznaczona do stosowania wewnątrz obiektów przetwórczych. Całość produktu dopełnia bogata gama ponad 25 kolorów, pozwalająca na indywidualne dopasowanie płyt warstwowych, jak również stwarzająca szerokie możliwości w projektowaniu atrakcyjnych i barwnych elewacji (należy przy tym pamiętać, że płyty w ciemnych kolorach zaleca się montować w układzie jednoprzęsłowym). Na uwagę zasługuje także obszerny wybór wzorów profilacji ( np. L – linia, MF – mikrofala, R – rowek), które zarówno usztywniają blachę stalową, jak również wpływają na estetykę płyt. Wyjątek stanowi tutaj profilacja zewnętrznych okładzin płyty dachowej T – trapez, która z uwagi na funkcję, różni się znacząco od płyty ściennej. W rozstawie 350 mm występują wysokie czterdziestomilimetrowe trapezy, pomiędzy którymi znajdują się przetłoczenia o głębokości 2 mm.

Realizacja Paneltech – wytwórnia konstrukcji stalowych

fot. PaNELTECH

W tym wszystkim warto podkreślić również fakt, że płyty warstwowe Paneltech są produkowane na nowoczesnych liniach produkcyjnych zgodnie z normą PN-EN 14509.

Więcej szczegółów dotyczących oferty płyt warstwowych Paneltech można znaleźć na stronie producenta: www.paneltech.pl

41-508 Chorzów, ul. Michałkowicka 24, woj. śląskie
tel. 32 245-91-41,