Okiennice zewnętrzne – postaw na design

Funkcjonalność w parze z estetyką

Okiennice to przede wszystkim powiew tradycji, bo kiedyś były nieodzownym elementem zarówno szlacheckich dworków, jak i wiejskich chałup. Zimą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie okna przez śniegiem i wiatrem, latem zapobiegały nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Dziś te funkcje z powodzeniem przejmują żaluzje, rolety, stolarka okienna o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej. Czy czas okiennic minął? Absolutnie nie! Trochę jednak ewoluowała ich rola.

Okiennice dekoracyjne

Od początku wymyślenia okiennic – pierwszych osłon okiennych – stanowiły one zabezpieczenie przed wtargnięciem intruza oraz chroniły przed czynnikami atmosferycznymi, zatrzymując ciepło wewnątrz budynku. Były bardzo popularne aż do końca XIX wieku, z czasem jednak zaczęły je wypierać drewniane rolety zewnętrzne. Do dziś okiennice wciąż zdobią budynki wielu europejskich miast (Włochy, Hiszpania, Niemcy), widujemy je także w Polsce, jednak wymienione wcześniej aspekty czysto funkcjonalne przesunęły się na dalszy plan. Dzięki swojej malowniczości, walorom wizualnym i różnorodnym wariantom wykonania, obecnie okiennice pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne, i są nieodzownym komponentem budynków o architekturze bardziej tradycyjnej. Nie znaczy to jednak, że ich producenci zrezygnowali z walorów praktycznych, tym bardziej, że te trudno przecenić.

fot. ZIELONA OKIENNICA

Okiennice aluminiowe, okiennice PVC

Nasi przodkowie nie znali okiennic innych, niż wykonane z drewna. Do dziś zresztą takie okiennice są bardzo popularne, warto jednak pamiętać, że drewno jako naturalny materiał jest dość wymagające pod względem konserwacji. Niewłaściwie bądź nieregularnie zabezpieczane przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i szkodników, szybko straci swój blask, a wykonane z niego okiennic ozdobne, zamiast zdobić – będą szpecić budynek.

Okiennice aluminiowe / fot. ZIELONA OKIENNICA

– Od okiennic drewnianych trwalsze, lepsze i tańsze są okiennice aluminiowe i PVC. Oczywiście można założyć najtańsze okiennice z drewna sosnowego, ale trzeba liczyć się z tym, że po 2-3 latach będą się one nadawały jedynie do wymiany – mówi Łukasz Kwiatkowski właściciel firmy Zielona Okiennica, zajmującej się ręczną produkcją okiennic aluminiowych i PVC.- W ciągu 10 lat pracy w branży, wymieniłem mnóstwo okiennic drewnianych na aluminiowe lub z PVC, i od klientów wiem, że żałowali pieniędzy wydanych wcześniej na okiennice drewniane. Ale kiedyś niestety nie było można kupić okiennic z innych materiałów, przynajmniej w Polsce – dodaje.

Okiennice PVC / fot. ZIELONA OKIENNICA

Okiennice zewnętrze – do wyboru, do koloru

Zarówno okiennice aluminiowe firmy Zielona Okiennica, jak i okiennice PVC  wykonane są z najlepszej jakości profili importowanych z Europy. Okiennice PVC posiadają wzmocnienie stalowe w ramie i aluminiowe w lamelach, które zapobiega powstawaniu zniekształceń pod wpływem warunków atmosferycznych oraz daje dodatkowe zabezpieczenie i izolację. Okiennice PVC można zamówić białe lub w okleinie w 24 różnych kolorach. Z kolei okiennice aluminiowe dostępne są we wszystkich kolorach z palety RAL, w 13 kolorach drewnopodobnych, w kolorach anodowanych, kolorach RAL chropowatych (tylko wybrane ) i kolorach RAL nakrapianych (tylko wybranych).

W ofercie firmy Zielona Okiennica znajdą coś dla siebie również ci klienci, którzy bardzo mocno przywiązani są do „tradycyjnych” okiennic drewnianych. Dzięki technologii sublimacyjnej można otrzymać fakturę do złudzenia przypominającą powierzchnię drewna.
– Dzięki temu okiennica niczym się nie różni od faktury okien PVC w tych samych kolorach, a jednocześnie nie jest tak wymagająca pod względem konserwacji jak drewno. Okiennice z aluminium lub PVC trzeba jedynie przecierać wilgotną szmatką kiedy się zakurzą – mówi Łukasz Kwiatkowski.

Okiennice przesuwne, okiennice harmonijkowe

– Okiennice można wykonać w różnych technologiach, każdorazowo uzyskując inny efekt. Można na przykład na zawiasach do muru lub ramy okna zamontować same skrzydła okiennic, albo zamontować okiennice w ościeżnicach (w ramie ), na wnęce okiennej.  
Ciekawą propozycją są okiennice przesuwne, które montuje się na szynach: prowadzącej, znajdujące się nad otworem okiennym oraz jezdnej, zamocowanej pod otworem okiennym. W ofercie firmy Zielona Okiennica znajdują się także okiennice harmonijkowe.
– W takim wypadku skrzydła montowane w ramie gdzie w górnej części jest prowadnica do zawiasów montowane są rolki i skrzydła jadą w lewo i w prawo składając się w harmonijkę. Z kolei typowe okiennice dekoracyjne (okiennice ozdobne) montowane są na stałe do ściany przy oknie – wyjaśnia Łukasz Kwiatkowski.
Do okiennic możemy montować automatykę do ich otwierania i zamykania, co eliminuje konieczność otwierania okna w celu zamknięcia lub otwarcia okiennic. Możliwości zwiększają różnego rodzaju wypełnienia, np. lamela ruchoma, lamela stała, lamela stała atrapa, panel klepkowy poziomy lub pionowy (deskowa).

fot. ZIELONA OKIENNICA

Montaż okiennic

Jeżeli chodzi o montaż okiennic, to technika jego wykonania jest uzależniona od modelu.
– Przy kilku modelach warto przygotować podłoże pod okiennice – podpowiada Łukasz Kwiatkowski. – Jeżeli np. klient decyduje się na okiennice PVC i wie, że budynek będzie ocieplony wełną lub styropianem, należy przed położeniem ocieplenia zamontować wykonane z drewna lub tworzywa dystanse do muru na grubość ocieplenia. Jeżeli klient chciałby z kolei okiennice aluminiowe w ramie, to zamontujemy je na specjalnych ślimakach do elewacji, a same skrzydła okiennic montujemy do ramy okna albo do dystansów schowanych w ścianie. Tak samo w przypadku okiennic przesuwnych i dekoracyjnych – dodaje.

fot. ZIELONA OKIENNICA

Okiennice mogą (ale nie muszą) pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Wówczas wystarczy zamontować do ściany zwykłe okiennice ozdobne. Jednak warto rozważyć zakup okiennic zamykanych, które mogą posłużyć jako dodatkowe zabezpieczenie, ochrona przed słońcem w letnie dni, a nawet jako nietypowa firanka, chroniąca przed ciekawskimi spojrzeniami. Jedno jest pewnie – ciekawie wykonane i kolorystycznie oraz stylistycznie dopasowane do bryły budynku, mogą stać się jego kompozycyjną dominantą, nadając mu charakteru i przełamując architektoniczną monotonię.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zielonaokiennica.pl

76-024 Świeszyno, Konikowo 87D, woj. zachodniopomorskie
tel. +48 503 828 996,


Liczba odwiedzin: 1601 | Data publikacji: 2016-08-29

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


Podlewanie ogrodu za pomocą smartfona, inteligentne domy...
Sposobów na wyróżnienie domu jest wiele: ciekawa...
12.08.2020 | Stolarka otworowa
Ciepło, cieplej, gorąco... Nawet, jeśli tegoroczne lato...
Dwa lata – na tyle czasu otrzymujemy...
Przez tysiące lat ludzie uprawiali rośliny w...
05.12.2016 | Kontenery
Budownictwo modułowe zaczyna mieć w Polsce coraz...
Niewiele pojęć z zakresu aranżacji wnętrz ma...
13.01.2015 | Stolarka otworowa
XXI wiek to epoka szczelnych budynków, okien...
Okno ze starannie i gustownie dobranymi zasłonami,...
Tapety to element dekoracyjny, który pasuje do...
15.10.2020 | Stolarka otworowa
Przed pytaniem o to, jakie okna PCV...
05.03.2020 | Stolarka otworowa
Idzie wiosna, ruszają prace budowlane, najwyższy czas...
03.02.2016 | Stolarka otworowa
Sposób montażu stolarki otworowej oraz jakość jej...
05.03.2020 | Stolarka otworowa
Niskie progi, lekko działające konstrukcje okienne, rolety...
Budowane masowo u schyłku ubiegłego wieku srebrne...
29.07.2019 | Stolarka otworowa
Klasyczny model okna rozwieralno-uchylnego, do wysokości 1,5...
30.05.2019 | Stolarka otworowa
Mały element, którego nie zauważamy – oczywiście...
Nowoczesny budynek ma być jasny i przestronny....
24.02.2016 | Domy drewniane
W epoce pięciogwiazdkowych hoteli wciąż wiele osób...
W kształtowaniu współczesnej architektury kluczową rolę odgrywa...
09.11.2015 | Stolarka otworowa
W dzisiejszych czasach producenci okien z aluminium...
30.08.2019 | Stolarka otworowa
Już od kilku lat w budownictwie jedno...
Segmentowe bramy garażowe są najbardziej popularnym produktem...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. małopolskie
woj. małopolskie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: okiennice pvc, okiennica aluminiowa, zielone okiennice, ozdobne okna, ozdoby okien, okucia na okna, kucia okien, zewnętrzne okiennice,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy