Schody półkowe, kręcone, dywanowe – o czym pamiętać wybierając schody?

Na wymiar, na czas, na miarę marzeń- schody metalowe i drewniane

Nowoczesne schody zabiegowe, schody dywanowe, schody kręcone, schody policzkowo-nakładane… Decyzję o tym, jaki typ schodów chcielibyśmy mieć w domu, najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektu. Czasem jednak – gdy prace budowlane są już zaawansowane, a istniejący dotychczas jedynie na papierze budynek zaczyna nabierać realnego kształtu – nasze wyobrażenia na temat charakteru wnętrza ulegają zmianie. Wówczas tylko doświadczenie firmy, której powierzymy wykonanie schodów, pozwoli skroić projekt na miarę naszych oczekiwań – wyeksponować schody tak, aby stały się centralnym motywem przykuwającym wzrok lub sprawić, aby dyskretnie stopiły się z tłem.

Nawet pobieżne przejrzenie Internetu wystarczy by zorientować się, że schody to dziś nie tylko element konstrukcyjny, umożliwiający przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, ale także ważny składnik aranżacji, który współtworzy charakter wnętrza. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego rozwiązania obok estetyki i funkcjonalności powinniśmy jednak uwzględnić jeszcze kilka czynników.
Po pierwsze – ważnym aspektem jest dostępna przestrzeń. Sprawą oczywistą jest przecież, że nie każde schody można wykonać w każdej klace schodowej. Budowanie np. imponujących schodów wachlarzowych czy schodów dywanowych w małych domach, nawet jeśli technicznie jest możliwe, to jednak wiąże się ze stratą cennej przestrzeni, nie mówiąc już o tym, że tego typu konstrukcje po prostu najokazalej prezentują się w dużych, eleganckich wnętrzach. Gdy mamy bardzo mały dom i ciasną klatkę schodową, to warto postawić np. na schody kręcone, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się między piętrami, a zarazem są wariantem bardzo praktycznym z uwagi na „ekonomię” przestrzeni.
Jeśli nasz dom jest już zbudowany, a na klatce są już wylane schody z betonu, to pozostaje nam tylko ich wykończenie, czyli wybór konkretnej okładziny.
– Z tego względu decyzję o tym, jakie schody chcemy mieć w domu, najlepiej podjąć jeszcze podczas projektowania. Nie oznacza to jednak, że nie da się zaadaptować do naszych potrzeb już gotowego projektu, zawsze jednak w takiej sytuacji pole do popisu będzie nieco mniejsze  – mówi  Krzysztof Trzusło z firmy Drew-Holz, która zajmuje się wysoko wyspecjalizowaną produkcją schodów drewnianych, a także schodów ze stali nierdzewnej.

 

schody metalowe i drewniane schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Najwięcej możliwości mamy, jeśli dopiero planujemy wykonanie schodów w budynku, który ma powstać. Już wówczas warto zastanowić się, czy postawimy na drewno, czy może raczej na stal nierdzewną. Schody drewniane są cieplejsze od metalowych i dotyczy to zarówno efektu optycznego, jak i walorów samego materiału – bardzo przyjemnego w dotyku. Wykonane z naturalnego surowca schody pasują do każdego wnętrza: od przestronnych, luksusowych apartamentów, poprzez aranżacje najbardziej klasyczne, aż do projektów minimalistycznych, gdzie drewniane schody mogą stać się stylistycznym kontrapunktem i dominantą całości.
Z kolei schody ze stali nierdzewnej swoją rosnącą popularność zawdzięczają zmieniającym się stylom. Dziś, gdy tak często urządzamy domy i mieszkania w duchu industrialnym czy inspirując się surowym minimalizmem, zimno stali jest nieodłącznym składnikiem aranżacji, świetnie współtworzącym jej niezwykły charakter.
– Coraz częściej wykonujemy też schody z balustradami ze stali nierdzewnej oraz szkła, a także konstrukcje, w których łączymy drewno z innymi materiałami – ze stalą nierdzewną, szkłem czy marmurem, co daje bardzo ciekawe efekty. Niepowtarzalność każdej takiej realizacji jest zagwarantowana nie tylko dzięki różnorodnym typom konstrukcji schodów, ale także za sprawą unikalnych połączeń materiałów, tym bardziej, że ze stalą czy szkłem można zestawić każdy gatunek drewna krajowego czy egzotycznego (np. z merbau, iroko), które również mamy w naszej ofercie – mówi Krzysztof Trzusło.

Schody montowane do ściany czy samonośne?
Wiemy już, jaki materiał wybieramy na schody i jaka stylistyka jest nam bliska. Czas na decyzję, jaki typ konstrukcji wybrać. Również tu możliwości są ogromne.
– W naszej ofercie znajdują się wszystkie możliwe typy schodów: zabiegowe, proste, z podestami, nakładane, z dwoma policzkami, z belką centralną, schody nakładano-policzkowe, jednostronnie wiszące, dwustronnie wiszące, dywanowe, schody półkowe , schody kręcone (spiralne), z elementami giętymi, wykładane na beton i każde inne, które klient chciałby mieć w swoim domu – mówi Krzysztof Trzusło.

 

schody metalowe i drewniane schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Niezmiennie popularne w Polsce są schody policzkowe nakładane, bardzo wygodne podczas codziennej eksploatacji, a zarazem nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Stopnie takich schodów wykonane są z drewna i umieszczone w dwóch policzkach nośnych – w przypadku schodów nakładanych, są one właśnie nakładane na „schodkowo” wycięte belki policzkowe.
Ciekawą propozycją są też schody montowane do ściany, które zdają się przeczyć prawom fizyki. Dobrym przykładem mogą być bardzo nowoczesne konstrukcje schodów półkowych, które we wnętrzach stwarzają wrażenie lekkości.
– Konstrukcje schodów półkowych wymagają bardzo precyzyjnych obliczeń i rygorystycznego ich przestrzegania, ponieważ w tym wypadku stopnie montuje się do żelbetowej lub stalowej belki, która umieszczana jest wewnątrz ściany. To właśnie ten sposób montażu – tylko z jednej strony sprawia, że schody półkowe są wyjątkowo oryginalne – podkreśla Krzysztof Trzusło.
Ciekawie prezentują się także nowoczesne schody zabiegowe, które zamiast spocznika (czyli miejsca, w którym w schodach dwubiegowych łączą się dwa biegi) łagodnie skręcają. Ich znakiem charakterystycznym jest różna szerokość stopnia w miejscu skrętu – to właśnie taka konstrukcja sprawia, że zabierają one stosunkowo niewiele miejsca (w porównaniu np. do schodów dwubiegowych). Z tego powodu schody ze stopniami zabiegowymi szczególnie często widujemy w małych domach i na wąskich klatkach schodowych, gdzie jest to wariant najbardziej opłacalny finansowo, umożliwiający optymalizację przestrzeni bez ustępstw na rzecz estetyki.

 

schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Z kolei tam, gdzie trzeba wykonać schody na bardzo małej klatce schodowej, sprawdzą się schody kręcone, w których funkcję nośną spełnia centralny słup, na którym osadza się stopnie.
– To oczywiście zaledwie ułamek naszych możliwości. Jesteśmy otwarci na zlecenia nietypowe, nowe, niespotykane. Tym bardziej, że tak naprawdę są one trudne tylko za pierwszym razem, a każda następna podobna realizacja jest już zdecydowanie łatwiejsza. Pomagamy też naszym klientom dobrać rozwiązanie, które w danym wypadku sprawdzi się najlepiej, przy czym chodzi nie tylko o możliwości techniczne, ale także o estetykę. Aby klient nie musiał wyobrażać sobie, jak będą wyglądały gotowe schody, po wykonaniu wszystkich pomiarów przygotowujemy wizualizację 3D oraz wycenę. Całość, aż do odbioru gotowego zlecenia, zamyka się w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące – podsumowuje Krzysztof Trzusło.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewholz.com


Liczba odwiedzin: 141 | Data publikacji: 2018-02-13

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


08.06.2015 | Schody, akcesoria

W dobrze zaprojektowanych wnętrzach – a takich jest w Polsce coraz więcej – elementy wyposażenia, które jeszcze kilka lat temu pełniły tylko funkcje praktyczne, dziś stanowią także dekorację. Wiedzą o tym pracownicy firmy Kaiser Schody Sp. z o.o., która na polskim rynku oferuje ekskluzywne schody wspornikowe i dywanowe oraz balustrady szklane.

11.04.2014 | Schody, akcesoria

Dla każdego inwestora budowa domu ma nie tylko wymiar praktyczny, ale jest również a może przede wszystkim spełnieniem marzeń. Dlatego wykańczając dom staramy się zawsze poszukiwać rozwiązań nietuzinkowych, odzwierciedlających nasz charakter i gusta. Musimy również brać pod uwagę, że decydując o zakupie i montażu takich elementów wyposażenia jak schody, podłogi i drzwi nadajemy pomieszczeniom charakter, który będzie w nich obowiązywał przez wiele kolejnych lat.

14.02.2018 | Schody, akcesoria

Schody w naszych domach pełnią nie tylko funkcję użytkową, łącząc poszczególne kondygnacje budynku. Mogą być one również elementem dekoracyjnym, ozdobą wnętrza i dopełniać jego charakter. Jakie schody najlepiej sprawdzą się w domach nowoczesnych, zaprojektowanych według najnowszych trendów dekoratorskich?

09.10.2013 | Schody, akcesoria

Rozmowa z Romanem Lempą, właścicielem firmy Schody Lempa czerpiącej doświadczenie z dwupokoleniowej historii firmy i ukierunkowanej na wykorzystywanie nowoczesnej technologii w produkcji schodów różnego typu.

21.06.2017 | Stolarskie usługi

Przaśna epoka PRL-u na naszych domach odcisnęła swoje piętno w postaci drewnianych boazerii i meblościanek na wysoki połysk. Nic dziwnego, że nastanie wolnego rynku to istny stylistyczny boom – kolory wszystkie poza białym, wnętrza „na bogato”, pretendujące do luksusu (choć w wersji ekonomicznej). Czym w aranżacyjnych modach zapiszą się pierwsze dekady XXI wieku? Na pewno różnorodnością, bo dziś obok siebie współistnieją surowy minimalizm i rustykalna przytulność. Czy jest jakiś element, który łączy tak odmienne stylistyki, umożliwiając – w razie zmiany trendów – łatwe przearanżowanie wnętrza? Jest! To drewno – materiał piękny, naturalny i ponadczasowy, dlatego trudno sobie wyobrazić, aby drewniany blat łazienkowy czy kuchenny kiedykolwiek wyszedł z mody.

W powszechnej opinii utarło się, że drewno jest dość drogie, zwłaszcza jego najszlachetniejsze gatunki, jak na przykład dąb. Nic więc dziwnego, że na rynku możemy znaleźć mnóstwo wyrobów drewnopodobnych, bo producenci dwoją się i troją, aby zaproponować klientom łudząco podobne do naturalnego surowca płyty meblowe, kafle czy panele. Problem w tym, że żadna z takich imitacji, nawet jeśli wizualnie bardzo przypomina oryginał, to nigdy nie będzie miała jego cech, które trudno przecenić. Choćby z tego powodu warto postawić na wewnętrzne drewniane drzwi dębowe i deski podłogowe, które – jak się okazuje – wcale nie muszą mieć zaporowych cen.

Aranżując dom czy mieszkanie często stajemy przed dylematem, na jakie materiały wykończeniowe postawić. O ile wybieranie sezonowych „hitów sprzedaży” jest kuszącą perspektywą, to jednak warto pamiętać o tym, że mody dość szybko przemijają. Jeśli nie chcemy, aby po kilku latach wnętrza naszych domów stały się przestarzałe, warto decydować się na ponadczasową klasykę, a taką bez wątpienia jest drewno, wykorzystywane przez człowieka od wieków, które daje nieograniczone możliwości dopasowania do każdego stylu aranżacji.

03.09.2015 | Schody, akcesoria

O ile jeszcze 20-30 lat temu w wielu domach królowały drewniane schody obite wykładziną dywanową, to dziś zgodnie uznajemy to za przeżytek zamierzchłej epoki. W XXI wieku schody są nie tylko łącznikiem pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, ale często także kunsztownym dziełem sztuki, przyciągającym wzrok wysmakowanym designem. Jedną z ciekawszych propozycji, jaką przygotowali dla wymagających klientów producenci schodów, są stalowe ażury, stosowane jako konstrukcja nośna schodów lub wypełnienie balustrady.

16.01.2015 | Domy drewniane

Prefabrykacja, czyli przygotowywanie gotowych do złożenia elementów budowlanych w hali produkcyjnej – poza miejscem ich przeznaczenia – jest coraz częściej stosowaną metodą, w jakiej wznosi się budynki z drewna. W związku z powyższym rośnie liczba firm, które oferują tego typu rozwiązanie – coraz taniej, szybciej i… gorzej. Jak uniknąć błędów i na co zwracać uwagę decydując się na dom prefabrykowany podpowiada Jacek Smętek – właściciel firmy FPHU Odnova, w której obróbka drewna to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja.

08.10.2013 | Schody, akcesoria

Ze skrzypieniem schodów jest jak z gustami, nie powinno się o nim dyskutować. Śledząc opinie użytkowników schodów drewnianych można stwierdzić, że połowa z nich uznaje ten fakt za naturalną i przyjemną cechę drewna. Natomiast druga połowa uważa, że jest to ewidentny mankament. Defekt doprowadzający, niektórych do stwierdzenia, że decyzja o schodach drewnianych to błąd.

10.05.2018 | Deweloperzy

Ucieczki z miasta w XXI wieku przybierają różne formy. Zakup domku nad jeziorem czy ogródka działkowego to dla wielu za mało, dlatego decydują się na wyprowadzkę za miasto i kupno domu na wsi lub w małej miejscowości. Co determinuje takie decyzje Polaków? Z pewnością finanse – spory dom z ogrodem na wsi czy w małym mieście kosztuje często tyle samo, co kawalerka w centrum dużego miasta. Jednak coraz częściej obok ekonomii do głosu dochodzi… zdrowy rozsądek, który każe porzucić wielkomiejskie, naznaczone pośpiechem życie i stworzyć dla niego alternatywę – własną enklawę spokoju. Naprzeciw takim oczekiwaniom osób z okolic Trójmiasta wychodzi firma Profesjonal 24, której portfolio za moment już wzbogaci się o kolejne domy bezczynszowe na Pomorzu – Osiedle Wschodnie w Skowarczu.

27.07.2018 | Meble

Projektując domy i mieszkania, ludzie coraz częściej poszukują rozwiązań, które są unikatowe, wyjątkowe i będą odzwierciedlały osobowość właścicieli. Coraz większa eko świadomość i potrzeba bliskości z naturą sprawia, że współczesny inwestor kupuje meble wykonane z naturalnych materiałów – w szczególności z drewna. Dzięki temu zyskuje oryginalny, piękny i trwały na lata produkt. Decydując się na ręcznie robione meble drewniane klienci coraz chętniej współpracują z takimi firmami jak Parkieciarnia, które rozumieją potrzeby dzisiejszego inwestora. Co więcej, wykorzystują materiały z drugiego obiegu, np. drewno z rozbiórek, dając mu drugie, zupełnie nowe życie.

10.04.2018 | Meble - ogrodowe

Urządzanie domu z dbałością o szczegóły jest sprawą oczywistą – kupujemy komfortowe sofy i fotele, duże stoły i szafy, aby żyło nam się wygodnie i by dom stał się przestrzenią wypoczynku. Podobnie jest z ogrodem, który często jest jedynym miejscem, w którym w sezonie letnim można odetchnąć po ciężkim dniu. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz roślinności, odpowiedni nacisk położyć również na planowanie małej architektury ogrodowej i mebli, zapewniających wygodę i poczucie komfortu.

03.04.2018 | Agregaty

Jeśli coś jest stare, nie oznacza to, że nie nadaje się do niczego. Wręcz przeciwnie! Ukryta w kilkudziecięcioletnich przedmiotach historia może stać się częścią czegoś zupełnie nowego. Na przykład nikomu nie potrzebne stuletnie cegły można z powodzeniem zamienić w wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju płytki elewacyjne. To właśnie każdego dnia udowadniają Bernard i Bernadeta Duraj, właściciele firmy BB Duraj zajmującej się ręczną produkcją materiałów wykończeniowych i elementów wystroju wnętrz, do której wykorzystują stare cegły, dachówki, drewno, kamień rustykalny i metal.

13.03.2018 | Schody, akcesoria

Wybór schodów modułowych jako alternatywa dla klasycznych wyrobów stolarskich to szybkie i wygodne rozwiązanie, które pozwala łatwo stworzyć konstrukcje do różnych pomieszczeń. Znaczącą zaletą tego nowoczesnego produktu jest możliwość odpowiedniego dopasowania ich wyglądu, kształtu i wielkości, jak również regulacja wysokości poszczególnych stopni. Prosty, samodzielny montaż to oszczędność finansowa, możliwość modyfikacji w zakresie każdego elementu schodów oraz ewentualnej późniejszej przebudowy.

Klinkier zachwyca inwestorów i projektantów swoim ponadczasowym pięknem i funkcjonalnością. Ten szlachetny materiał można wykorzystać w dowolny sposób. Cegły klinkierowe idealnie nadają się na elewacje budynków i ogrodzenia, z kolei brukiem klinkierowym możemy wyłożyć tarasy, schody, ścieżki w ogrodzie czy podjazd do garażu.

Niesłabnąca popularność drewna – mimo zmieniających się mód i trendów w aranżacjach wnętrz – nikogo nie dziwi. Kluczem do sukcesu są z pewnością unikalne cechy naturalnego surowca, a zarazem jego atrakcyjny wygląd, niezmiennie inspirujący architektów i projektantów. Te same walory sprawiają też, że drewno jest produktem chętnie wybieranym przez rodziców, którzy urządzają pokoje dla swoich pociech. Dzięki temu, że naturalny, ciepły i przyjemny w dotyku surowiec jest produktem ekologicznym, można go stosować bez obaw o zdrowie najmłodszych, a możliwości obróbki drewna (np. wędzenie dębu) – pozwalają na uzyskanie oryginalnego wybarwienia bez pokrywania powierzchni ciemną farbą lub lakierem.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie podłogowe. Pojawia się jednak problem dotyczący podłogi. Jaką wybrać na ten rodzaj ogrzewania i jak przeprowadzić prace montażowe? Fachowcy z Centrum Parkietowego NOWAK doradzają, aby w tej kwestii wybrać podłogę warstwową i wyjaśniają, dlaczego warto zainwestować w tego typu parkiet.

19.04.2017 | Domy drewniane

Domy z bali są naturalne, zdrowe i ekologiczne. Ze względu na właściwości litego drewna są kwalifikowane jako domy energooszczędne. Domy fińskie doskonale komponują się z otoczeniem, zapewniając najwyższą jakość życia. To inwestycja na lata, która będzie służyła kolejnym pokoleniom. Dlatego technologię budowania z bali wykorzystuje się również do budowania dużych obiektów publicznych: hoteli, szpitali, przedszkoli.

16.02.2017 | Wykańczanie wnętrz

Pracownicy firm budowlanych często podkreślają, że wznoszenie budynku „od podstaw” jest zadaniem zdecydowanie łatwiejszym niż prace adaptacyjne. Prawo budowlane musi być przestrzegane rygorystycznie w obu przypadkach, jednak to właśnie adaptacja wymaga od wykonawców większych umiejętności i elastyczności w reagowaniu na pojawiające się w trakcie remontu niespodziewane trudności. W realizacji nawet najbardziej nietypowych adaptacyjnych prac budowlanych wyspecjalizowała się Grupa KOL.

17.06.2016 | Stal, wyroby stalowe

Na kraty pomostowe natykamy się niemalże na każdym kroku. To wytrzymały i praktyczny sposób na wykonania pomostów, schodów czy systemów odwodnienia w drogach. Kraty pomostowe mogą być wykonane z różnych materiałów, na klika sposobów i w zależności od tego, mają bardzo wiele zastosowań.

Nowe style i trendy w architekturze wnętrz dążą w sposób jednoznaczny do połączenia urody i funkcjonalności. Dotyczy to przede wszystkim przedmiotów codziennego użytku, z których korzystamy tak często, że nawet nie zauważamy ich obecności. Jednak to te przedmioty nadają ostateczny charakter poszczególnym pomieszczeniom i domowi jako całości, stanowiąc dopełnienie ogólnego zamysłu designerskiego. Skupiają na sobie wzrok domowników i odwiedzających, decydując o odbiorze wizualnym i jednocześnie o komforcie przebywania w danym miejscu.

07.10.2013 | Ogrodzenia z kamienia

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób świadomie decyduje się na stosowanie w budownictwie materiałów naturalnych, stworzonych przez przyrodę, które są nie tylko atrakcyjne i modne, ale również ekologiczne.
Tego typu produkty oferuje firma Odkrycie w kamieniu naturalnym, specjalizująca się w montażu kamienia naturalnego wewnątrz i na zewnątrz budynków. Oprócz walorów estetycznych takie rozwiązanie ma również tę niepowtarzalną zaletę, że jest niezwykle trwałe i nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Coraz rzadziej widać w Polsce tradycyjne, druciane siatki stosowane jako ogrodzenia, zwłaszcza na nowych posesjach. Na rynku dostępnych jest tyle różnych alternatywnych rozwiązań – ładniejszych, bardziej praktycznych i ekologicznych, że w ciągu kilku lat można spodziewać się, że część tradycyjnych ogrodzeń na zawsze odejdzie do lamusa.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: schody samonośne, schody drewniane, schody metalowe, schody zabiegowe, schody dywanowe, schody kręcone,