Systemy wykorzystywania wody odzyskanej

Jak odzyskać wodę deszczową i co to jest woda szara?

W naszej strefie klimatycznej ryzyko wystąpienia suszy nie jest bardzo wysokie, jednak nie oznacza to, że nie warto w związku z tym oszczędzać wody. Jeśli nie przemawiają do nas względy ekologiczne, czyli kurczące się gwałtownie zasoby wód gruntowych, to warto pomyśleć o ekonomii. Prosty rachunek pokazuje, że zagospodarowanie wody opadowej czy wody szarej w Polsce, choć z pewnością nie aż tak powszechne jak w wielu krajach Europy Zachodniej, bardzo się opłaca. Jak wykorzystywać deszczówkę? Co to jest woda szara i jaki można zrobić z niej użytek? Podpowiedzi i gotowe rozwiązania podsuwa firma Green Water Solutions, która jest przedstawicielem na Polskę firmy Green Life, specjalizującej się w realizacji złożonych projektów z zakresu odzyskiwania wody deszczowej i szarej.

Woda z odzysku
Wzrost opłat za wodę i kanalizację jest dziś największym katalizatorem rozwoju nowych rozwiązań technicznych, które umożliwiają odzyskiwanie deszczówki czy ponowne wykorzystywanie ścieków. Coraz częściej uświadamiamy też sobie, że wielkim marnotrawstwem jest spłukiwanie toalety czy podlewanie ogrodu wodą o jakości wody pitnej. Nic dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wznoszonych zgodnie ze standardami certyfikacji ekologicznej BREEAM czy LEED, w których racjonalne gospodarowanie wodą jest oczywistością i koniecznością zarazem.
Co istotne, stosowanie w Polsce wody szarej i deszczówki (np. do spłukiwania toalet czy jako wody do podlewania ogrodu i zieleni) jest dozwolone przez przepisy prawa, choć brakuje bardzo precyzyjnych regulacji co do samej jakości wody. W praktyce w przypadku wody deszczowej najczęściej wystarczająca jest filtracja wielostopniowa połączona z filtracją na węglu aktywnym i (opcjonalnie) z dezynfekcją UV, zaś w przypadku wody szarej – napowietrzanie, ultrafiltracja i dezynfekcja UV. Warto też pamiętać, że oba rozwiązania – odzyskiwanie deszczówki i wody szarej – świetnie się uzupełniają, przez co warto stawiać właśnie na ich łączne stosowanie.

Recycling wody szarej – to, co się opłaca!
Zgodnie z ustaleniami ogólnoeuropejskimi, woda szara to woda zabrudzona, wolna od fekaliów, czyli np. taka, którą wykorzystano do umycia rąk, kąpieli, prania, mycia naczyń i która w ograniczonym stopniu może być użyta ponownie. Gdzie? Na przykład do spłukiwania toalet, jako woda do podlewania ogrodów i zielenie, do sprzątania czy prania.
Firma Green Water oferuje kompletny system recyclingu wody szarej, w którym za odpowiednie oczyszczenie wody bez użycia chemikaliów odpowiada specjalna BioMembrana (o gwarantowanej wydajności 99,999%), gdzie dokonuje się proces ultrafiltracji. Zapewnia ona całkowite oddzielenie biomasy z oczyszczonej wody szarej, która jest dzięki temu w pełni wolna od cząstek stałych wskutek całkowitego zablokowania bakterii i zarazków. Tak oczyszczona woda jest przechowywana w zbiorniku Clearwater.

 

systemy wykorzystywania wody odzyskanejfot. Green Water Solutions

 

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w dużych budynkach o wysokim zużyciu wody: w biurowcach, hotelach, budynkach mieszkaniowych i użyteczności publicznej, a także na stacjach PKP i PKS. Odzyskiwanie wody szarej polecane jest wszędzie tam, że woda jest droga i trudno dostępna, a dodatkową korzyścią płynącą z zastosowania takiego rozwiązania jest zmniejszenie obciążenia szamba, ponieważ woda używana jest jeszcze raz. Istnieją też różne opcje doboru systemu: instalacje wewnątrz budynków lub zewnętrzne instalacje z podziemnymi zbiornikami o różnych pojemnościach. Ponieważ firma Green Water dobiera system do wydajności dobowej ilości ścieków, która może zostać zebrana i odzyskana, jest to źródło odnawialne.

Jak zbierać wodę deszczową?
W budynkach mieszkalnych, biurowcach, magazynach i wszystkich obiektach, które posiadają duży dach, sprawdzi się zaprojektowana i opatentowana przez GreenLife technologia filtra Biovitor, która pozwala na odzyskiwanie wody deszczowej. System umożliwia uzyskanie bezwonnej i higienicznie bezpiecznej wody deszczowej, i stosowany jest on obecnie także w krajach rozwijających, a także wszędzie tam, gdzie jest problem z zagospodarowaniem wód deszczowych. Jak wygląda proces oczyszczania? Otóż odbywa się on w kilku krokach. Najpierw Biovitor oczyszcza wodę deszczową w zbiorniku w wyniku emisji do jego wnętrza przez regulowany wylot nieorganicznych składników. W optymalnie zaprojektowanym zbiorniku tlen z wody deszczowej ma biologicznie oczyszczający wpływ na wodę, a cienka warstwa osadu tworząca się w zbiorniku powoduje biologiczny rozkład materii organicznej (np. liście z drzew liściastych). Zbiornik Biovitor zawiera specjalne składniki zwiększające efekt oczyszczania tlenu, optymalizując całość procesu. Jest on wykonany z przyjaznego polietylenu i charakteryzuje się przede wszystkim 100% odzyskiwaniem deszczówki, praktyczną i łatwą obsługą, a także bezobsługowym działaniem. Zbiornik może być wybudowany w dowolnym momencie i posiada możliwość rozbudowy dla prawie wszystkich systemów wody deszczowej. Jest również bardzo efektywny jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ponieważ jego czyszczenie konieczne jest zaledwie raz na 10 lat.

 

systemy wykorzystywania wody odzyskanejfot. Green Water Solutions

 

Oszczędzaj wodę z głową!
Konieczność racjonalnego wykorzystywania deszczówki i wody szarej, w Polsce również staje się sprawą oczywistą. Warto jednak pamiętać, że sprawność samych urządzeń – czy to przeznaczonych do recyclingu wody szarej, czy też do wykorzystywania wody deszczowej, to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest też, aby systemy były dopasowane do realnych potrzeb i możliwości. Firma Green Water Solutions obok gotowych rozwiązań, czyli kompletnych systemów do odzyskiwania wody deszczowej i szarej, dostarcza również pełne doradztwo oraz kompleksowe wsparcie dla projektantów. Mogą to być różnego typu systemy, na przykład odzysk wody deszczowej połączony z jej retencją, centrale deszczowe aris, zagospodarowanie wody szarej i dodatkowy magazyn deszczówki (co uznawane jest za rozwiązanie optymalne), a także – w przypadku wody deszczowej – oczyszczanie wody wpływającej do zbiorników magazynowych z dachu i magazynowanie w wodzie szarej czy układ, który odzyskuje przyjętą z góry dobową ilość ścieku. Dużym argumentem przemawiającym za inwestycją w systemy wykorzystania wody odzyskanej jest też zwrot wydatków poniesionych na zakup urządzeń, które zwracają się w ciągu 5-7 lat.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.greenlife-polska.pl, www.greenwatersolutions.pl


Liczba odwiedzin: 43 | Data publikacji: 2017-09-20

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


11.04.2018 | Izolacje

Domy energooszczędne czy nawet pasywne to dziś już konieczność, a nie moda. Rosnące ceny energii sprawiają, że budując czy remontując dom jednym z pierwszych wyzwań, przed jakimi stajemy, jest uczynienie go jak najbardziej energooszczędnym. Bierzemy się wówczas za wymianę drzwi, okien, izolację termiczną dachu i elewacji. Zapominamy jednak o izolacji termicznej rur, zdając się na najprostsze i najtańsze rozwiązania. A to bardzo poważne zaniechanie!

18.11.2014 | Domy drewniane

Dom na miarę XXI wieku musi sprostać wymaganiom znacznie wyższym niż te, jakie stawiano budynkom jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz wysokiej estetyki wykonania, powinien być przyjazny naturze, wykonany z materiałów, które nie szkodzą człowiekowi oraz energooszczędny. Takie cechy posiadają z pewnością domy wznoszone z drewna – budulca, którego zalety docenili już wieki temu nasi przodkowie, a z którego nowoczesna technologia pozwala wydobyć jeszcze więcej.

29.04.2014 | Automatyka domowa

Każdy z nas zna następujący scenariusz: wyjazd na urlop, pośpiech, nerwowe pakowanie ostatnich rzeczy… a potem, już kilka lub kilkadziesiąt kilometrów od domu, pytanie: czy opuściłem rolety i wyłączyłem światło? Aby uniknąć takich nieprzyjemnych i kłopotliwych sytuacji, firma Legrand zaprojektowała system automatyki domowej MyHome, który doskonale sprawdza się również w wielu innych sytuacjach codziennego życia.

W naszej strefie klimatycznej ryzyko wystąpienia suszy nie jest bardzo wysokie, jednak nie oznacza to, że nie warto w związku z tym oszczędzać wody. Jeśli nie przemawiają do nas względy ekologiczne, czyli kurczące się gwałtownie zasoby wód gruntowych, to warto pomyśleć o ekonomii. Prosty rachunek pokazuje, że zagospodarowanie wody opadowej czy wody szarej w Polsce, choć z pewnością nie aż tak powszechne jak w wielu krajach Europy Zachodniej, bardzo się opłaca. Jak wykorzystywać deszczówkę? Co to jest woda szara i jaki można zrobić z niej użytek? Podpowiedzi i gotowe rozwiązania podsuwa firma Green Water Solutions, która jest przedstawicielem na Polskę firmy Green Life, specjalizującej się w realizacji złożonych projektów z zakresu odzyskiwania wody deszczowej i szarej.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie obiektu, w którym zostanie on zamontowany. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła skumulowanego w powietrzu usuwanym z pomieszczeń na zewnątrz, które służy do podgrzania świeżego powietrza do nich dostarczanego. O ile uwarunkowania architektoniczne obiektu na to pozwolą, montażu rekuperatora można dokonać praktycznie w każdym momencie. Mając na uwadze dodatkowe koszty związane z przystosowaniem już użytkowanego obiektu do tego celu, zasadnym jest podjęcie decyzji na etapie jego budowy. Dobór rozwiązań w tym zakresie winien uwzględniać indywidualne uwarunkowania obiektu oraz wymagania użytkownika.

Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do strefy przebywania ludzi odpowiedniej ilości powietrza oraz zawartego w nim tlenu zapewniającego komfortowe, higieniczne warunki pobytu oraz pracy użytkowników budynku. Tradycyjny, niekontrolowany system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), którego efektywność jest ściśle uzależniona od zewnętrznych warunków pogodowych (temperatura powietrza otaczającego, prędkość wiatru) w praktyce nigdy nie pozwala na pełne zrealizowanie założonych celów.

Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa energooszczędnego. Dlatego w domach stosuje się rozwiązania, które zmniejszą ilość zużycia energii. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Zapewnia ona zdrowy klimat w domu i w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i instalacji rekuperacji?

12.06.2018 | Domy ekologiczne

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.

21.05.2018 | Ogrzewanie

Daikin to firma, która zdążyła już nas przyzwyczaić do nowatorskiego podejścia do tematyki ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji. Na początku tego roku na rynek trafiły nowe pompy ciepła powietrze-woda Altherma 3. Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R-32 śmiało można stwierdzić, że to przełomowa, nowa generacja urządzeń, które pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

Klimatyzacja jest niezbędna w pomieszczeniach zamkniętych – domach, mieszkaniach, biurach, gabinetach, sklepach. Ważna jest nie tylko jej efektywność energetyczna, ale także cicha praca urządzeń wewnętrznych, funkcja filtracji powietrza oraz designerski wygląd, który będzie pasował do aranżacji wnętrza. Ponadto, możliwość instalacji klimatyzacji w systemie multi split daje użytkownikowi nieograniczone możliwości w kwestii chłodzenia i grzania wielu pomieszczeń, także w dużych obiektach komercyjnych.

23.06.2017 | Ogrzewanie

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody użytkowej. Wykorzystując ciepło dostępne w środowisku naturalnym, dostarczają je w nieograniczonej ilości do wybranych obiektów budowlanych – zarówno domów, jak i budynków publicznych. Ponadto, istotny jest również aspekt ekologiczny, jaki towarzyszy ogrzewaniu za pomocą pomp. To rozwiązanie chroni środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

03.01.2017 | Ogrzewanie

Naszym przodkom nawet nie śniło się, że wykorzystując darmowe ciepło powietrza będzie kiedyś można ogrzać budynek i wodę nawet zimą. Dziś pompy ciepła są obowiązkowym elementem każdego domu wykonanego w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. Pompa powietrzna do podgrzewania wody jako źródło ogrzewania zimą i chłodzenia latem to inwestycja, która nie tylko bardzo szybko się amortyzuje, ale jest również przyjazna środowisku naturalnemu.

Czynniki, które mają wpływ na samopoczucie mieszkańców nowoczesnych budynków, są bardzo różne. Obok stopnia doświetlenia, komfortu termicznego, wilgotności powietrza, ważna jest też jakość powietrza wewnętrznego, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo istotny jest ten element. Tymczasem skutkiem braku optymalnej wentylacji nawiewno-wywiewnej i związanej z tym nadmiernej kondensacji pary wodnej, C02 i chemii budowlanej jest osłabianie nie tylko konstrukcji budynku, ale i… zdrowia człowieka.

20.04.2016 | Ogrzewanie

Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku rosną wymagania klientów dotyczące instalacji grzewczych. Dziś poszukiwane są nie tylko ekologiczne i tanie w eksploatacji systemy dystrybucji energii, bazujące na przykład na pompach ciepła. Liczy się też fachowość i kompleksowość obsługi. Na miarę takich potrzeb skrojona jest oferta firmy NTS-Energy, która nie tylko produkuje pompy ciepła, ale także proponuje pełną obsługę inwestycji w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania płaszczyznowego, wentylacji i rekuperacji.

20.01.2016 | Piece, kotły

Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo mitów i niepochlebnych opinii. Spośród nich dominuje taka, że to najdroższy z dostępnych sposobów grzania. Jednak mało kto pokusi się o sprawdzenie stanu faktycznego i rzetelne porównanie rzeczywistych kosztów ogrzewania na przestrzeni kilku lat. A sporo się na rynku ogrzewania prądem w ostatnich latach zmieniło…

Co przeciętny Kowalski wie na temat pomp ciepła? Że są ekologiczne, dość kosztowne (ale po pewnym czasie inwestycja się amortyzuje), że pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, a tym samym od gwałtownych wzrostów cen gazu czy oleju opałowego. Nieco bardziej wtajemniczeni wiedzą jeszcze, że źródłem ciepła takiej pompy może być grunt, woda lub powietrze. Przeciętny Kowalski w zasadzie nie musi wiedzieć więcej, bo zwracając się do profesjonalnej firmy otrzyma produkt, który będzie dokładnie skrojony na miarę jego potrzeb. Jednak praktyka pokazuje, że niestety nie zawsze tak jest.

Statystyki pokazują, że dzienne zużycie wody kranowej (a więc oczyszczonej i przygotowanej do celów spożywczych) w przeciętnym gospodarstwie domowym kształtuje się na poziomie 150 l na osobę. Mniej więcej połowa tej ilości jest wykorzystywana do celów innych niż spożywcze, np. do spłukiwania toalety, sprzątania, podlewania ogrodu. Warto więc rozważyć wykorzystanie deszczówki, co oprócz korzyści ekonomicznych rozwiązuje również problem obowiązku zagospodarowania ścieków, jaki ma każdy właściciel nieruchomości. O to, jak rozsądnie wykorzystać deszczówkę, zapytaliśmy Pawła Sochę z Zachodniopomorskiego Centrum Instalacji Pajos.

06.06.2014 | Chemia budowlana

Kostka brukowa, klinkier oraz różnego rodzaju kamienie naturalne to materiały, które koło drewna najczęściej spotykamy w polskich ogrodach i na elewacjach budynków. Niestety wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych mogą po jakimś czasie tracić swój urok. Na ratunek przychodzą im systemy impregnatów produkowanych przez firmę Zakład Chemiczny Silikony Polskie Sp. z o. o..

04.11.2013 | Obiekty sportowe

Zamiast inwestować w budowę sezonowego lodowiska i osobno boiska, właściciele obiektów sportowych mogą teraz nabyć rozwiązanie dwufunkcyjne, które z lodowiska szybko można przemienić w boisko z nawierzchnią ze sztucznej trawy, bez konieczności pracochłonnego demontażu. Takie rozwiązanie, które jakością i trwałością przewyższa obiekty demontowane, oferuje firma Lodowiska Hanna Starzyk.

Odpowiednia klimatyzacja i wentylacja obiektów wielkokubaturowych to absolutna konieczność, przez wiele osób kojarzona jest jednak z wysokimi kosztami. A przecież niekoniecznie musi tak być. Firma Menerga Polska Sp. z o.o. specjalizuje się klimatyzacji hal basenowych oraz w wentylacji i klimatyzacji obiektów wielkokubaturowych, oferując rozwiązania oparte na innowacyjnej technologii „adiabatycznego” chłodzenia wyparnego. Jest to rozwiązanie energooszczędne, a zarazem bardzo skuteczne.

24.05.2018 | Chemia budowlana

Dokonując zakupu materiałów budowlanych do remontu łazienki, często skupiamy się na glazurze i terakocie, poszukujemy ciekawej wanny i funkcjonalnego prysznica. Pragniemy atrakcyjnego wnętrza, niestety zapominając o tym, jak istotne są niewidoczne elementy łazienki, które zapewnią możliwość bezawaryjnego korzystania z niej przez lata. To właśnie systemy izolacji są kluczowymi elementami każdego salonu kąpielowego. Odpowiednio dobrane oraz zainstalowane pozwolą cieszyć się ulubioną łazienką przez długi czas, ale co więcej, umożliwią jeszcze większą kreatywność przy jej aranżowaniu.

15.05.2018 | Elewacje

Romantyczne biele, modne szarości, intrygujące zielenie, nasycone czernie, klasyczna czerwona cegła, ciepły bursztyn… Decydując się na różne kolory klinkieru możemy uzyskać niezwykłe efekty wizualne na elewacji domu, ale – jak to często bywa – produkt produktowi nierówny. Co to oznacza w przypadku klinkieru elewacyjnego? Otóż materiały wysokiej jakości nie tylko posłużą przez lata, choć to z pewnością rzecz nie do przecenienia. Równie istotny jest trwały montaż, odporność na warunki atmosferyczne, a także łatwość utrzymania w czystości – aspekty, które w przypadku wyrobów marnej jakości okazują się niemałym problemem w toku eksploatacji. Elewacyjne płytki klinkierowe najwyższej klasy znajdziemy w ofercie firmy King Klinker, wcześniej znanej jako Klinker Przysucha.

Podjazd do garażu jest istotnym elementem każdej posesji. To inwestycja na lata, dlatego przy jego budowie warto wybrać trwały i solidny materiał. Warto również postawić na produkt ekologiczny, który nie będzie miał negatywnego wpływu na nasze środowisko naturalne i jednocześnie będzie komponował się z zielenią trawnika i ogrodu. Tak szerokie możliwości przy budowie podjazdu daje ekokratka geoSYSTEM.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: oszczędzanie wody, odzysk wody, odzyskiwanie wody deszczowej, woda szara