Studnie wodomierzowe: plastikowe czy betonowe?

Proste w montażu studzienki wodomierzowe

Gotowe studnie wodomierzowe z tworzyw sztucznych sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania na parterze budynku wodomierza (np. w domach niepodpiwniczonych), umożliwiając dokonywanie odczytu zużycia wody. Przez długi czas jedynym rozwiązaniem stosowanym w takiej sytuacji były studnie prefabrykowane z betonu. Coraz częściej jednak tradycyjne, ciężkie studnie wodomierzowe z kręgów betonowych zastępowane są przez ich lżejszą alternatywę, produkowaną z tworzyw sztucznych. Studnie wodomierzowe plastikowe przeznaczone do różnych zastosowań znajdziemy w ofercie firmy Gama Plastic.

Szybki i niedrogi montaż studzienki wodomierzowej 
Studnie wodomierzowe prefabrykowane z betonu, choć wydają się bardzo solidne, mają sporo wad. Tendencja do przemarzania, utrata szczelności czy kłopoty z odczytywaniem licznika to tylko niektóre z nich. Sporo trudności nastręcza też montaż, bo z uwagi na duży ciężar wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu i przeprowadzenia robót ziemnych, co znacznie podnosi koszty całej inwestycji. Z tych względów coraz częściej studnie betonowe zastępowane są przez studnie wodomierzowe plastikowe, dokładniej zaś – produkowane z polietylenu PEHD, które są lekkie i mają niewielkie rozmiary. Dzięki temu ich montaż jest znacznie ułatwiony (prace może przeprowadzić samodzielnie jedna osoba), a koszty są niższe. Co istotne – studzienki wodomierzowe z plastiku, mimo swojej lekkości, są bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne, co gwarantuje ich bezproblemową eksploatację.
W ofercie firmy Gama Plastic znajdują się dwie wersje plastikowych studni wodomierzowych: urządzenia z serii SW-1000, stosowane w budowie głównych przyłączy wody w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym oraz urządzenia z serii SW-600, stosowane jako studzienki wodomierzowe na działkach/ogródkach działkowych.

 

Studnie wodomierzowe: plastikowe czy betonowe? Studnie wodomierzowe: plastikowe czy betonowe?

 

Studzienka wodomierzowa na działce i w budownictwie mieszkaniowym
Wszystkie oferowane przez firmę Gama Plastic studnie wodomierzowe zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby sprostać różnorodnym wymaganiom klientów, zarówno pod względem wymiarów zbiorników, jak i jakości. Są to mocno ożebrowane pierścieniami poziomymi oraz pionowymi zbiorniki studni w kształcie pionowym , formowane z polietylenu PEHD metodą rotomoldingu w piecach przy wysokiej temperaturze. Taki typ monolitycznej konstrukcji gwarantuje wytrzymałość na naprężenia gruntu, a także szczelność, bezproblemową eksploatację i łatwość montażu studni wodomierzowej. 
Urządzenia z serii SW-1000 znajdują zastosowanie w budowie głównych przyłączy wody w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Studnia na życzenie klienta może być wyposażona w drabinkę aluminiową, natomiast w wersji standardowej jest wyposażona w odlewane stopnie złazowe w fazie produkcyjnej.
Montaż studzienki wodomierzowej zaczyna się od posadowienia na wypoziomowanym i zagęszczonym podłożu wykopu. Następnie trzeba ustalić poziom przyłącza PE i nawiercić otwory, dostosowując ich rozmieszczenie do indywidualnego kształtu instalacji wodnej. Jeżeli króćce nie są wspawane, należy włożyć w otwory uszczelki gumowe. Po wykonaniu przyłącza można warstwami piasku wykonywać obsypkę równomiernie po 30 cm dokoła zbiornika, zagęszczając każdą wodą.
Rozwiązaniem stosowanym na działkach jest studzienka wodomierzowa SW-600, która oferowana jest w wersji surowej bez przyłączy. Na życzenie klienta może jednak zostać wyposażona w zawory i konsole gotowe do montażu wodomierza. 

Decydując się na zakup plastikowej studzienki wodomierzowej, niezależnie od wszystkich zalet takiego rozwiązania, konieczne jest też przestrzeganie zaleceń producenta oraz przepisów prawa, precyzyjnie regulujących kwestie warunków montażu wodomierzy. Studzienki Gama Plastic powinny być lokalizowane poza pasami ruchu ciężkiego i ciągami komunikacyjnymi oraz być łatwo dostępne do odczytu wodomierzy. Z kolei zabudowa zestawów wodomierzowych w instalacjach wodociągowych powinna być zgodna z normą PN-B-10720.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gama-plastic.pl


Liczba odwiedzin: 138 | Data publikacji: 2018-06-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Gotowe studnie wodomierzowe z tworzyw sztucznych sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania na parterze budynku wodomierza (np. w domach niepodpiwniczonych), umożliwiając dokonywanie odczytu zużycia wody. Przez długi czas jedynym rozwiązaniem stosowanym w takiej sytuacji były studnie prefabrykowane z betonu. Coraz częściej jednak tradycyjne, ciężkie studnie wodomierzowe z kręgów betonowych zastępowane są przez ich lżejszą alternatywę, produkowaną z tworzyw sztucznych. Studnie wodomierzowe plastikowe przeznaczone do różnych zastosowań znajdziemy w ofercie firmy Gama Plastic.

Prawo polskie jednoznacznie reguluje kwestie warunków montażu wodomierzy. W przypadku budynków niepodpiwniczonych, w których nie można wydzielić na parterze miejsca na instalację wodomierza, możliwe jest umieszczenie studni wodomierzowej na działce poza budynkiem. Na co zwracać uwagę wybierając producenta studni wodomierzowych? Z czego powinny być wykonane studnie, aby ich użytkowanie było niekłopotliwe, a koszt montażu nie nadwyrężał zbytnio domowego budżetu? Jednym z najlepszych rozwiązań są gotowe studnie wodomierzowe, wykonane z tworzyw sztucznych.

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków na terenach, które nie są skanalizowane, wciąż jest szambo. Nieopłacalność i kłopotliwość takiego rozwiązania sprawia jednak, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych systemów oczyszczania ścieków i ich odprowadzania. Nic dziwnego, że również w Polsce rośnie popularność przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, przy czym obok zalet ekonomicznych inwestorzy doceniają je również za możliwość adaptacji do najbardziej różnorodnych warunków gruntowo-wodnych.

W naszej strefie klimatycznej ryzyko wystąpienia suszy nie jest bardzo wysokie, jednak nie oznacza to, że nie warto w związku z tym oszczędzać wody. Jeśli nie przemawiają do nas względy ekologiczne, czyli kurczące się gwałtownie zasoby wód gruntowych, to warto pomyśleć o ekonomii. Prosty rachunek pokazuje, że zagospodarowanie wody opadowej czy wody szarej w Polsce, choć z pewnością nie aż tak powszechne jak w wielu krajach Europy Zachodniej, bardzo się opłaca. Jak wykorzystywać deszczówkę? Co to jest woda szara i jaki można zrobić z niej użytek? Podpowiedzi i gotowe rozwiązania podsuwa firma Green Water Solutions, która jest przedstawicielem na Polskę firmy Green Life, specjalizującej się w realizacji złożonych projektów z zakresu odzyskiwania wody deszczowej i szarej.

Rosnąca świadomość ekologiczna polskiego społeczeństwa sprawia, że w naszym kraju coraz częściej wybierane są rozwiązania pozwalające chronić środowisko. Na te potrzeby konsumentów elastycznie reagują producenci z różnych branż, w tym także z wodno-kanalizacyjnej. Przykładem może być odprowadzanie ścieków z wykorzystaniem kanalizacji niskociśnieniowej. Tego typu przydomowa przepompownia ścieków sprawdzi się zarówno na terenach ekologicznych, jak i na obszarach trudnych: górzystych, skalistych, czy z wysokim poziomem wód gruntowych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesny sposób na odprowadzanie nieczystości w domach jednorodzinnych. Dedykowane są w szczególności wtedy, kiedy dostęp do systemu kanalizacyjnego jest utrudniony bądź niemożliwy. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zautomatyzowana i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba.

Przyłączenie domowej sieci wodno-kanalizacyjnej do sieci miejskiej zapewnia niewątpliwie komfort użytkownikom. Nie trzeba się martwić o rozwiązania techniczne, o aktywatory i opróżnianie zbiorników ani o serwisowanie systemu – wystarczy tylko opłacić wystawione rachunki. Nie zawsze jednak takie przyłączenie jest możliwe czy opłacalne. Warto wówczas zainwestować w pasywną przydomową oczyszczalnię ścieków.

Wymuszone odgórnie przepisami prawa unijnego zmiany w zakresie gospodarki ściekowej oraz możliwość dofinansowania do budowy, rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych wpłynęły korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, ale także na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Tak samo stało się z gospodarką energetyczną – coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, bo zapewniają niezależność od zewnętrznych dostawców. Wraz z rosnąca liczbą przydomowych studni, przepompowni i pomp ciepła zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistyczne pojemniki polietylenowe, trwałe i odporne na środowisko agresywne.

Statystyki pokazują, że dzienne zużycie wody kranowej (a więc oczyszczonej i przygotowanej do celów spożywczych) w przeciętnym gospodarstwie domowym kształtuje się na poziomie 150 l na osobę. Mniej więcej połowa tej ilości jest wykorzystywana do celów innych niż spożywcze, np. do spłukiwania toalety, sprzątania, podlewania ogrodu. Warto więc rozważyć wykorzystanie deszczówki, co oprócz korzyści ekonomicznych rozwiązuje również problem obowiązku zagospodarowania ścieków, jaki ma każdy właściciel nieruchomości. O to, jak rozsądnie wykorzystać deszczówkę, zapytaliśmy Pawła Sochę z Zachodniopomorskiego Centrum Instalacji Pajos.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: studnie wodomierzowe, studzienki wodomierzowe, montaż studni wodomierzowych, szybki i niedrogi montaż studzienki wodomierzowej, gama plastic