Indywidualny systemem oczyszczania ścieków

Kanalizacja niskociśnieniowa i przydomowa przepompownia ścieków

Rosnąca świadomość ekologiczna polskiego społeczeństwa sprawia, że w naszym kraju coraz częściej wybierane są rozwiązania pozwalające chronić środowisko. Na te potrzeby konsumentów elastycznie reagują producenci z różnych branż, w tym także z wodno-kanalizacyjnej. Przykładem może być odprowadzanie ścieków z wykorzystaniem kanalizacji niskociśnieniowej. Tego typu przydomowa przepompownia ścieków sprawdzi się zarówno na terenach ekologicznych, jak i na obszarach trudnych: górzystych, skalistych, czy z wysokim poziomem wód gruntowych.

Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków – kanalizacja niskociśnieniowa
Pierwszy system kanalizacji niskociśnieniowej LPS (skrót od Low Pressure Sewer), został zbudowany przez firmę General Electric na początku lat sześćdziesiątych, a jej konstruktorem był Paul Farrell. Dzisiaj jest budowana przez Environmental One Corp. w Nowym Jorku, a dostarczająca ten system firma Skandinavisk Kommunaltechnik AB jako LPS działa w Skandynawii od 1975 roku i ma już ponad 2 miliony użytkowników swoich rozwiązań. Czym więc jest system kanalizacji niskociśnieniowej LPS, tak bardzo popularnej w krajach Skandynawskich?
– Jest to centralny systemem kanalizacyjny, który w odróżnieniu od systemów kanalizacji grawitacyjnej, przepompowuje ściek za pomocą małych przydomowych przepompowni ścieków. Wytwarzane ciśnienie pozwala przepompować ściek nawet do kilku kilometrów bez konieczności stosowania większych pompowni. Przydomową przepompownię ścieków można łatwo podłączyć do oczyszczalni miejskiej lub wpięciu się do istniejącej kanalizacji grawitacyjnej – nawet jeżeli warunki ku temu są złe, np. gdy kanalizacja jest powyżej działki lub w dużym oddaleniu – wyjaśnia Karol Sienkiewicz z firmy FANN POLSKA Sp. z o.o., za pośrednictwem której również w naszym kraju można nabyć system kanalizacji niskociśnieniowej LPS.

 

system oczyszczania ścieków

 

W przeciwieństwie do kanalizacji grawitacyjnej, w której rurociągi mają zazwyczaj średnice 200-400 mm, system LPS wymaga jedynie płytkich wykopów i małej średnicy rurociągów (40-90 mm), co pozwala na znacznie zredukowanie kosztów inwestycji. Rurociągi w tym systemie układane są z uwzględnieniem strefy przemarzania i zgodnie z ukształtowaniem terenu, co jest najistotniejszą różnicą pomiędzy kanalizację niskociśnieniową a systemami samoopadowymi. W LPS rury śledzą teren w górę i w dół w celu podłączenia do sieci kanalizacyjnej i nie muszą być układane ze spadkiem terenu. Przydomowa przepompownia ścieków umieszczona jest przy nieruchomości i wypycha wodę ściekową przy pomocy pompy obrotowej.

 

system oczyszczania ściekówrys. FANN POLSKA Sp. z o.o.

 

Przydomowe przepompownie – indywidualny systemem transportu ścieków
LPS2000E/Ex jest stacją pompową, którą umieszcza się w ziemi w sąsiedztwie z nieruchomością. Składa się ze zbiornika z pokrywą, jednej lub kilku pomp (zależnie od modelu) z rurą odpływową, liną podnośną i przewodem połączeniowym z wtyczką. Stacja wyposażona jest ponadto w całą niezbędną automatykę i skrzynkę sterowniczą ze śrubami mocującymi. Pojemność LPS2000E liczy się na1-2 normalne gospodarstwa domowe.

 

system oczyszczania ściekówZbiornik z pokrywą / rys. FANN POLSKA Sp. z o.o.

 

Jak działa przydomowa przepompownia?
– Woda ściekowa z nieruchomości prowadzona jest grawitacyjnie do wlotu stacji pompowej, skąd ścieki odprowadzane są przewodem ciśnieniowym do punktu podłączenia – mówi Karol Sienkiewicz.
Pompa posiada automatykę poziomową, która powoduje start, gdy woda w zbiorniku osiągnie dany poziom startowy i zatrzymuje się, gdy poziom opadnie do niższego poziomu stopu. W przypadku niedozwolonego wysokiego poziomu w zbiorniku włączony zostaje indykator alarmowy.
Zbiornik zbierający odprowadzone ścieki jest przewymiarowany na normalne użytkowanie wody i interwały operacyjne pompy, a jego wielkość umożliwia tymczasowe obciążenie szczytowe. Pompa wyposażona jest w zawór zwrotny, a jeżeli jest podłączona do ciśnieniowej sieci kanalizacyjnej, należy również zainstalować zawór zwrotny przy granicy nieruchomości. Takie rozwiązanie uniemożliwia zawracanie ścieków do nieruchomości lub do zbiornika zbiorczego.

Odprowadzanie ścieków w domu jednorodzinnym
System LPS sprawdza się doskonale na ternach mieszkaniowych, przeznaczony jest zwłaszcza do odprowadzania ścieków w domach jednorodzinnych, w pobliżu których znajdują się cieki wodne lub występuje wysoki poziom wód, a także w miejscach o rozproszonej zabudowie, w terenach skalistych, górzystych i płaskich. Z uwagi na małą ingerencję w środowisko, kanalizacja niskociśnieniowa jest też kierowana do obiektów usytuowanych na terenach ekologicznych, szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia.
Jednostka LPS może służyć do odprowadzania i oczyszczania ścieków z toalety, prania i zmywania, czyli takich, których odprowadzanie umożliwia normalne podłączenie lokalne. W przypadku podłączania większej kuchni żywieniowej, kawiarni lub podobnych zakładów należy zainstalować separator tłuszczu przed stacją pompową.
– Kanalizacja niskociśnienowa LPS jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym, bo można ją instalować jako indywidualny system odprowadzania ścieków w każdych warunkach terenowych. Niskie koszty inwestycji, łatwe projektowanie i obsługa ograniczona do minimum to zalety kanalizacji niskociśnieniowej, dzięki którym jest ona świetną alternatywą dla kanalizacji grawitacyjnej – mówi Karol Sienkiewicz.

 

system oczyszczania ściekówfot. FANN POLSKA Sp. z o.o.

 

Ekologiczne i ekonomiczne odprowadzanie i oczyszczanie ścieków
Firma FANN POLSKA Sp. z o.o. działa jako oddział szwedzkiej firmy FANN VA-Teknik AB i specjalizuje się w dostarczaniu klientom nowoczesnych i ekologicznych systemów neutralizacji ścieków, przede wszystkim przydomowych przepompowni ścieków. Oferowane przez firmę systemy odpowiedzialne za neutralizację nieczystości opierają się na innowacyjnej technologii, wykorzystując moduł IN-DRÄN, dzięki czemu są nie tylko bezpieczne i ekologiczne, ale również ekonomiczne, bo poprzez minimalizację zanieczyszczeń utrzymanie oczyszczalni nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Każda realizacja FANN POLSKA jest szyta na miarę potrzeb klienta, po dokładnym sprawdzeniu ilości ścieków, przepuszczalności gruntu oraz charakterystyki terenu działki (ocena geologiczno-wodna, ukształtowanie oraz wielkość).
Systemy FANN idealnie sprawdzają się do odprowadzania ścieków w domach jednorodzinnych, jak i w większych obiektach.
– Wśród naszych klientów, zadowolonych z funkcjonalności nowoczesnych, biologicznych systemów odprowadzania i oczyszczania ścieków znajdują się małopolskie szkoły, pensjonaty, hotele a nawet niewielkie osiedla mieszkaniowe – podsumowuje Karol Sienkiewicz.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.fann.pl


Liczba odwiedzin: 12 | Data publikacji: 2017-06-07

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli i podłóg. Jednak w domach można spotkać również meble i parkiety wykonane z materiałów drewnopochodnych, np. sklejki. Jak sklejka sprawdza się we wnętrzach? Jaka sklejka na meble i podłogi jest najlepsza?

05.07.2018 | Kominki

Ognisko domowe to miejsce, wokół którego od zarania dziejów koncentrowało się życie całej rodziny, a pochłaniający kolejne szczapy drewna ogień stał się symbolem ciepła, bezpieczeństwa, światła i rodziny. Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł, jednak dla wielu z nas pozostają do rozstrzygnięcia trudne kwestie techniczne, a przede wszystkim – czy wybrać kominek wodny czy powietrzny. O tym, jak palić w kominku wodnym i powietrznym oraz zaletach i wadach płynących z eksploatacji każdego z nich mówi Mirosław Aniserowicz, właściciel firmy Marpol, która działa w branży już od 17 lat.

29.06.2018 | Natryski pianki

Izolacja budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów zarówno ogrzewania, jak i klimatyzowania pomieszczeń. Aby rachunek ekonomiczny był jak najbardziej korzystny, warto zastosować sprawdzony produkt najwyższej jakości. Piana poliuretanowa to znany i ceniony materiał termoizolacyjny, który dzięki swojej uniwersalności zyskuje coraz większe grono zadowolonych obiorców. Zalety wynikające z zastosowania piany poliuretanowej omawia firma Optimum, która od 2009 roku specjalizuje się w technologii dociepleń i otrzymuje bardzo pozytywne informacje od swoich odbiorców, dla których wykonała termoizolacje z wykorzystaniem piany poliuretanowej.

Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki kolor dachu wybrać? Masz problem z dopasowaniem koloru dachu do elewacji? Ten poradnik jest dla Ciebie! Wraz z firmą Dachy rustykalne, dostawcą ceramicznych dachówek w stylu śródziemnomorskim podpowiadamy, jak dobrać kolor dachu do elewacji i stworzyć modną aranżację domu.

Betoniarnie mobilne to przyszłość branży budowlanej. Do ich uruchomienia nie potrzeba pozwoleń na budowę, a same urządzenia bardzo łatwo się przestawia, co znacznie przyspiesza wszelkie prace i pozwala wygenerować znaczne oszczędności. Rozwiązanie docenili już użytkownicy w Polsce oraz na całym świecie.

28.06.2018 | Ogrzewanie

23 kwietnia 2018 rozpoczęła się EkoDotacja STOP SMOG, którą przyznaje swoim klientom Stiebel Eltron. Do 31 października br. lub do wyczerpania zapasów skorzystać można z dofinansowania w wysokości 5 000 zł oraz nabyć w promocyjnej cenie wybrane pakiety pomp ciepła z osprzętem. Dotacja, której celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie i zainstalować nowoczesne oraz ekonomiczne urządzenie grzewcze w użytkownym przez siebie domu. Wśród urządzeń objętych promocją znajdują się także znane i cenione inwerterowe pompy ciepła.

28.06.2018 | Oświetlenie

Miasto nie zasypia wraz z zapadnięciem zmierzchu. Gdy zachodzi słońce, zapalają się latarnie, które oświetlają drogi, ulice, parki, skwery i chodniki. Rola oświetlenia miejskiego ewoluowała na przestrzeni dziejów. Gazowe lampy zapalane kiedyś przez latarnika pełniły przede wszystkim funkcje użytkowe, zapewniając lepszą widoczność na ulicach i chodnikach. Dziś ich rola jest jeszcze bardziej doniosła, bo nie tylko rozświetlają ciemności, ale i stanowią często jeden z najpiękniejszych elementów zdobiących przestrzenie miejskie. Dekoracyjne latarnie współczesne i klasyczne oraz elementy małej architektury znajdziemy w ofercie firmy Art-Metal, która regularnie poszerza ofertę o produkty wpisujące się w najnowsze trendy w architekturze.

27.06.2018 | Budowlane inwestycje

Ściany szczelinowe, wykorzystywane w obiektach budowlanych, stanowią doskonałe zabezpieczenie stateczności ścian głębokich, pionowych wykopów. Sprawdzają się w budownictwie komunikacyjnym (np. w robotach tunelowych) oraz wszędzie tam, gdzie z uwagi na brak naziemnych miejsc parkingowych konieczne jest zbudowane garaży podziemnych. Technologia ścian szczelinowych, obok ścianek berlińskich, ścianek szczelnych czy przesłon gruntowych, należy do specjalistycznych prac geotechnicznych i jest uznawana za trudną. Od wykonawcy wymaga wiedzy, umiejętności oraz wyposażenia w specjalistyczny park maszynowy. Wszystkie powyższe wymagania posiada firma Greifbau, przedsiębiorstwo, w którym innowacyjny sprzęt najnowszej generacji łączy się z wieloletnim doświadczeniem pracowników.

25.06.2018 | Chemia budowlana

Końcowy efekt prac glazurniczych w kuchni lub łazience może zaskoczyć mieszkańców remontowanej przestrzeni. Czasem jest to miłe oczarowanie pięknem starych pomieszczeń w nowej odsłonie, jednak czasami zdarza się też nieprzyjemne i rozczarowujące uczucie fuszerki. Od czego zależy prawidłowe układanie płytek? Podpowiadają specjaliści z firmy Weber Saint-Gobain, która wyspecjalizowała się w dostarczaniu na rynek remontowy systemów i produktów, które są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również łatwe i przyjazne w zastosowaniu.

25.06.2018 | Natryski pianki

Izolacje posadzek, dachów, poddaszy, ścian w budownictwie mieszkaniowym to zaledwie ułamek możliwości, jakie dają ocieplenia z pianki poliuretanowej. Traktowane początkowo przez polskich inwestorów z pewną dozą nieufności, dziś już na dobre zadomowiły się w naszym kraju, znajdując zastosowanie również w sektorze przemysłowym, rolniczym, sadowniczym. Przedsiębiorstwem, które może pochwalić się jednym z najdłuższych staży w dziedzinie izolacji natryskowych pianami poliuretanowymi PUR na polskim rynku jest firma Izolacje Pluimers Sp. z o.o. z Kutna, która doświadczenia zdobywa już od 20 lat. Pluimers wykonuje izolacje pianą zamknięto komórkową i otwarto komórkową Baymer Spray wiodącego producenta – firmy Covestro/Bayer.

Coraz więcej mówi się o inteligentnych domach – wyposażonych w nowoczesną automatykę, która integruje ze sobą różne urządzenia z możliwością zdalnego sterowania, ułatwiającą użytkownikowi codzienne życie i funkcjonowanie w przestrzeni własnego domu. Wiele osób jednak obawia się stosowania inteligentnych technologii, uznając je jedynie za drogi gadżet, który nie jest całkowicie bezpieczny. Czy rzeczywiście warto bać się inteligentnego domu?

21.06.2018 | Ogrzewanie

Gaz płynny LPG to jedno z podstawowych paliw, wykorzystywanych w XXI w. do celów grzewczych i technologicznych oraz jako alternatywne paliwo samochodowe. Popularności przysparza mu niska cena, wysoka kaloryczność, dostępność, a także ekologiczność. Wraz ze wzrostem popytu na gaz płynny, zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na ciśnieniowe zbiorniki LPG w wersji naziemnej i podziemnej. Znajdziemy je w ofercie firmy CHEMET, która przez 70 lat działania na rynku urosła do rangi wiodącego producenta w Polsce i w Europie. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, nacisk na innowacyjność i inwestycje w modernizacje parku maszynowego sprawiają, że oferowane przez CHEMET zbiorniki na gaz odpowiadają najwyższym wymaganiom pod względem jakości, spełniając zarazem surowe normy polskie i europejskie.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału do kotła i jej gwałtowny spadek, gdy paliwo się kończy, wyziębiony dom po dłuższej nieobecności mieszkańców, brak kontroli nad procesem spalania… Takie niedogodności związane z obsługą kotłów na paliwa stałe to przeszłość. Dostępne dziś na rynku urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne i proste w obsłudze, umożliwiając jednocześnie pełną kontrolę nad parametrami pracy kotłów. Przedsiębiorstwem, które kładzie duży nacisk na komfort eksploatacji i oferuje szeroki pakiet rozwiązań usprawniających obsługę jest Metal-Fach Technika Grzewcza.

Sezon ogrodowy w pełni. Trwa przycinanie żywopłotów, koszenie traw, układanie skalniaków, sprzątanie. Wielu z tych prac już od dawna nie musimy wykonywać siłą własnych mięśni, bo wyręczają nas w tym akumulatorowe narzędzia ogrodowe: m.i. nożyce do żywopłotu, kosiarki, samobieżne wózki transportowe, podkaszarki i kosy. Urządzenia te bardzo odciążają człowieka i zwiększają komfort pracy w ogrodzie. Pełen asortyment akumulatorowych narzędzi ogrodowych znajdziemy w ofercie firmy Makita. Narzędzia zasilane są akumulatorami 10,8 V, 14,4 V, 18 V, oraz najmocniejsze – 2 x 18 V. Dzięki możliwości użycia akumulatora 18 V mamy możliwość pracy z ponad 200 narzędziami z oferty firmy Makita.

19.06.2018 | Domy prefabrykowane

Prefabrykowane domy drewniane cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród inwestorów. Nad innymi technologiami przeważają zalety takie jak, zamknięty kosztorys, szybkie tempo wykonywania prac budowlanych i użycie nowoczesnych naturalnych materiałów do budowy.

Producenci maszyn budowlanych stoją dziś przed dużymi wyzwaniami, bo branża nieustannie ewoluuje, a klienci stają się coraz bardziej wymagający, oczekując rozwiązań efektywnych, ekonomicznych i wygodnych w obsłudze. W ciągu czteroletniego okresu rozwojowego firma JCB stosowała program intensywnego testowania komponentów oraz produktów, a cel był jeden: osiągnięcie podwyższonych poziomów jakości i niezawodności budowania z korzyścią dla klientów. W efekcie ten znany producent opracował nowe, zaawansowane koparki gąsienicowe 220X, pierwsze modele z nowej generacji maszyn gąsienicowych JCB dla globalnego rynku budowlanego.

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nasza działka, na której budujemy dom, pozbawiona jest dojścia do wody, a najbliższy Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie jest w stanie wykonać przyłącza wodociągowego – sami musimy zadbać o dostęp do wody. W tym celu najlepiej przeprowadzić budowę studni głębinowej. Jednak sama studnia nie wystarczy. Potrzebna jest również odpowiednia pompa głębinowa, która będzie bezpośrednio dostarczać wodę do naszego domu. Jaką pompę wybrać i jak ją zamontować w studni, aby uniknąć usterek?

W ostatnich latach polskie budownictwo przechodzi ogromną przemianę. Obok pojawiającej się coraz ciekawszej architektury biurowej, mieszkaniowej, czy użyteczności publicznej dzieje się też tak za sprawą budownictwa przemysłowego. Brzmi nieprawdopodobnie? Tylko pozornie. Dziś wizualna strona obiektów takich jak hale produkcyjne czy magazynowe podporządkowana jest często równie surowym zasadom wysmakowanej architektury, co nowoczesne budynki widywane w centrach średnich i dużych miast. Obecnie atrakcyjna architektonicznie hala przemysłowa coraz częściej staje się nieodzownym elementem wizerunku firmy, co każdym kolejnym obiektem ze swojego portfolio udowadnia firma CoBouw.

Jeżeli jesteś właścicielem psa, który ma przebywać tylko na zewnątrz, nie w domu i pilnować posesji, powinieneś zadbać o wygodny kąt dla niego, gdzie będzie mógł się schronić przed burzą, zimnem i deszczem oraz odpocząć po zabawie czy długim spacerze. W tym celu warto, abyś zainwestował w solidny kojec z wygodną budą, w którym twój pupil będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Jaki kojec będzie najlepszy dla Twojego psa?

Gotowe studnie wodomierzowe z tworzyw sztucznych sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania na parterze budynku wodomierza (np. w domach niepodpiwniczonych), umożliwiając dokonywanie odczytu zużycia wody. Przez długi czas jedynym rozwiązaniem stosowanym w takiej sytuacji były studnie prefabrykowane z betonu. Coraz częściej jednak tradycyjne, ciężkie studnie wodomierzowe z kręgów betonowych zastępowane są przez ich lżejszą alternatywę, produkowaną z tworzyw sztucznych. Studnie wodomierzowe plastikowe przeznaczone do różnych zastosowań znajdziemy w ofercie firmy Gama Plastic.

12.06.2018 | Domy ekologiczne

Gdy kurczące się zasoby naturalne sprawiają, że koszty życia rosną, kwestie energooszczędności zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Najczęściej to właśnie argument ekonomiczny skłania inwestorów do budowy energooszczędnych budynków, choć oprócz finansów jest jeszcze cały szereg czynników przemawiających na korzyść domów pasywnych, z czego na pierwsze miejsce wysuwają się względy prozdrowotne i prośrodowiskowe. O tym, z czego buduje się domy pasywne i dlaczego to się opłaca rozmawiamy z Ireną Łobocką – Prezes Zarządu firmy Dom Plus, oferującej zdrowe, murowane budynki pasywne.

05.06.2018 | Wykańczanie wnętrz

Niedogodności, kurz, brud, chaos, a także nieplanowane wydatki i przekroczenie budżetu… właśnie takie skojarzenia u większości z nas wywołują słowa „remont” i „wykańczanie wnętrz”. Przyczyn takiego stanu rzeczy nie trzeba szukać daleko, bo wielu z nas ma złe doświadczenia związane z usługami remontowymi i wykończeniowymi oraz niesolidnymi wykonawcami. Nie brakuje też jednak osób, dla których przejście przez remont czy wykończenie wnętrz okazało się bezbolesne. Takie osoby znajdziemy wśród klientów firmy Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański, działającej na terenie Trójmiasta. Szybko, fachowo, solidnie to słowa, które w tej firmie są czymś więcej niż tylko deklaracją.

05.06.2018 | Grzejniki

Kwestia ogrzewania w domu jest bardzo ważna. Do wyboru jest wiele rozwiązań, m.in. kocioł CO, kominek, ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Inwestorzy często obawiają się jednak tego ostatniego, sądząc, że jest ono najdroższe w eksploatacji. Nic bardziej mylnego! Ogrzewanie elektryczne może być wydajne i energooszczędne. Wystarczy zainwestować w odpowiednio dobrane do pomieszczenia grzejniki elektryczne z niskim poborem energii.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: