Parametry techniczne urządzeń – czy możemy im ufać?

O konieczności stosowania etykiet jakościowych dla nagrzewnic wodnych

W dzisiejszym szumie komunikacyjnym bardzo trudno jest odnaleźć rzetelne informacje o produktach. W dokumentacjach techniczno–rozruchowych wielu producentów z tej samej branży odnajdziemy bardzo różne dane, które trudno ze sobą jednoznacznie porównać przy wyborze najkorzystniejszej oferty. Standaryzacja i certyfikacja w niektórych branżach rozwiązały ten problem (np. etykiety jakościowe są stosowane do oznaczania klasy efektywności energetycznej domowych urządzeń elektrycznych), jednak w niektórych branżach wciąż nie widać takich rozwiązań.

Dobrym przykładem jest tu praktyka firmy FLOWAIR, producenta z branży HVAC, która jako członek europejskiego stowarzyszenia EUROVENT, proponuje stworzenie grupy roboczej do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawia przede wszystkim dobro klienta.

Etykiety jakości
Warto na początku wyjaśnić, czym są etykiety jakości. Etykieta informuje odbiorcę o jakości urządzenia oraz spełnianiu przez nie deklarowanych wymogów. Dlatego firma FLOWAIR rozpoczęła działania zmierzające do ujednolicenia sposobu określania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza i tworzenia etykiet jakościowych dla tych urządzeń. Za pomocą etykiety klienci będą mogli uzyskać informacje o podstawowych parametrach nagrzewnic. Standaryzacja ma dotyczyć takich parametrów, jak: moc urządzenia, zasięg strumienia powietrza czy poziom hałasu.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

Dlaczego informowanie o parametrach nagrzewnic powietrza jest takie ważne?
Obecnie klienci chcący zakupić wodną nagrzewnicę powietrza nie są w stanie szybko i jednoznacznie porównać podstawowych parametrów technicznych. Wynika to m.in. z tego, że producenci podają moc grzewczą, zasięg strumienia powietrza, czy hałas dla różnych warunków brzegowych. Bardzo często wybierają te warunki brzegowe, które umożliwią im przekazanie parametrów lepszych niż w rzeczywistości. Jednocześnie, częstokroć nie przekazują kompletnych danych, pomijając np. zasięg strumienia nieizotermicznego.

W tej sytuacji, ujednolicenie sposobu podawania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza umożliwi klientom łatwe, szybkie i – co najważniejsze – obiektywne porównanie urządzeń różnych producentów, a tym samym wybór produktu wysokiej jakości, całkowicie spełniającego ich oczekiwania. Poza tym, wprowadzenie takiej jednolitej praktyki „zmusi” producentów do podawania rzetelnych danych w taki sposób, by były one czytelne dla klientów.

Zapytaliśmy szefa R&D firmy FLOWAIR, pana Grzegorza Perestaja, o to, z jakim problemem zmierzyła się w tej kwestii firma i jakie rozwiązanie zaproponowano.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

Lider Budowlany: O jakości produktu takiego jak nagrzewnica wodna nie decyduje już tylko jej wygląd, energooszczędność, jakość wykonania czy trwałość użytych materiałów. Czy zgodzi się Pan z tym?
Grzegorz Perestaj: Jak najbardziej. Ze wszystkich cech produktu jakie przedstawiane są dziś przez producentów najważniejszą powinno być rzetelne i jasne przedstawienie parametrów technicznych urządzenia.

Lider Budowlany: Jakie parametry techniczne ma Pan na myśli?
Grzegorz Perestaj: Informacja tak ważna jak moc urządzenia, zasięg czy hałas nagrzewnic wodnych są dla potencjalnego klienta kluczowe do prawidłowego i świadomego doboru urządzeń. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić nowy standard w branży i jako pierwsi wprowadzamy etykiety produktowe do typoszeregu nagrzewnic wodnych LEO.

L.B.: Skąd pochodzą dane na etykietach?
G.P.: Dbamy o jakość swoich produktów, współpracujemy z niezależnym, międzynarodowym, akredytowanym laboratorium badawczym. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają parametry techniczne urządzeń.
Etykieta przedstawia rzeczywiste parametry urządzenia – jego rzeczywistą moc, zasięg strumienia powietrza, hałas. Parametry te zostały określone przy realnych warunkach brzegowych jakie występują w większości obiektów.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

L.B.: Co zyskuje klient, a co producent?
G.P.: Etykieta na produktach FLOWAIR jest gwarancją dla wszystkich osób zaangażowanych w inwestycję budowlaną, gdyż wiarygodne dane techniczne eliminują ryzyko inwestycyjne. Klient ma pewność, że produkt został przebadany, a parametry urządzenia są zgodne z opisem.
Natomiast producentowi etykieta daje możliwość pewnego rodzaju standaryzacji danych. Producent ma jasną informację jak badać urządzenie, jak przedstawiać dane, etykieta wzmacnia uczciwą konkurencję.

L.B.: No właśnie, pozostali producenci nagrzewnic wodnych takich etykiet nie mają. Czy będziecie ich do tego namawiać?
G.P.: Tak. Jako członek stowarzyszenia EUROVENT chcemy stworzyć grupę roboczą do opracowania i wdrożenia klarownych wytycznych w zakresie informowania o parametrach wodnych nagrzewnic powietrza. Będziemy zapraszać pozostałych producentów nagrzewnic do współpracy w tym zakresie. Za podjęciem wskazanej inicjatywy przemawia przede wszystkim dobro klienta.

L.B.: Ale klienci nie kupują w ciemno, mają dostęp do dokumentacji technicznej produktu chociażby na stronach www producentów?
G.P.: Tak, większość danych można znaleźć w Internecie, ale z naszych obserwacji wynika, że klienci nie są w stanie jednoznacznie porównać podstawowych parametrów technicznych. Wynika to m.in. z tego, że producenci podają moc grzewczą, zasięg strumienia powietrza, czy hałas dla różnych warunków brzegowych. Bardzo często wybierają te warunki brzegowe, które umożliwią im przekazanie parametrów lepszych niż w rzeczywistości. Częstokroć nie przekazują kompletnych danych, pomijając np. zasięg strumienia nieizotermicznego. W tej sytuacji, ujednolicenie sposobu podawania parametrów wodnych nagrzewnic powietrza umożliwi klientom łatwe, szybkie i – co najważniejsze – obiektywne porównanie urządzeń różnych producentów i wybór produktu spełniającego ich oczekiwania. Poza tym, wprowadzenie takiej jednolitej praktyki „zmusi” producentów do podawania rzetelnych danych w taki sposób, by były one czytelne dla klientów.

L.B.: A skąd pomysł na nowy typoszereg nagrzewnic wodnych?
G.P.: Pomysł narodził się ze zgłaszanych do nas potrzeb klienta i tak naprawdę to oni są autorami nowego typoszeregu. Od dłuższego już czasu analizowaliśmy duże projekty budowlane, które wspólnie z naszymi klientami przygotowujemy w Dziale Wsparcia Projektowego. Zbieraliśmy dane z rynku oraz sprawdzaliśmy nowe rozporządzenia ErP. Z naszych obserwacji i badań wyszło, że jest potrzeba jeszcze lepszego dostosowania urządzeń do potrzeb rynku.

 

nagrzewnice wodne flowairfot. FLOWAIR

 

L.B.: Dostosowanie urządzeń do potrzeb rynku – co to tak naprawdę znaczy?
G.P.: Sama bryła urządzenia się nie zmienia, natomiast nagrzewnice otrzymały nowy wentylator, aby móc zoptymalizować wydajność na jego biegach. Zwiększyliśmy typoszereg nagrzewnic i warianty obudów. Teraz do wyboru mamy 3 wielkości, 8 mocy grzewczych i aż 3 warianty obudowy.
Zwiększona ilość urządzeń o zróżnicowanej mocy grzewczej, wydajności czy zasięgu pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie urządzenia do wymogów danego budynku.

L.B.: Rozumiem, że na urządzeniach pojawi się etykieta z parametrami?
G.P.: Tak, cały nowy typoszereg nagrzewnic wodnych będzie posiadał etykiety. Liczymy na to, że pozostali producenci nagrzewnic również będą badać swoje produkty oraz oznaczą je w taki sposób, aby klient otrzymał pełną informację o produkcie.

L.B.: Dziękujemy za rozmowę.

Więcej na ten temat przeczytasz na: www.flowair.com/pl/

Firma FLOWAIR jest ekspertem w ekonomicznym ogrzewaniu i wentylacji obiektów średnio i wielko-kubaturowych. Firma produkuje nagrzewnice wodne, kurtyny powietrzne, kurtyno-nagrzewnice, jednostki wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz urządzenia typu rooftop. Urządzenia produkowane przez FLOWAIR posiadają certyfikaty CE (Conformité Européenne) oraz atesty higieniczne wydawane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. FLOWAIR jest również wyłącznym dystrybutorem nagrzewnic gazowych włoskiej firmy Robur.


Liczba odwiedzin: 105 | Data publikacji: 2018-05-22

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana rekuperacją, powoli staje się standardem w obiektach mieszkalnych. Dlaczego warto zainwestować w rekuperator, jaka jest rzeczywista oszczędność ciepła i które urządzenie wybrać?

Idea budownictwa pasywnego zakłada wznoszenie samowystarczalnych energetycznie budynków, w których przegrody charakteryzują się wręcz idealną szczelnością i wysoką termoizolacyjnością. W związku z tym konieczne jest stosowanie w nich wentylacji, która zagwarantuje stałą wymianę powietrza oraz odzysk ciepła.

09.06.2015 | Ogrzewanie

Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych wyborów, przed jakimi stają inwestorzy. Co wybrać, żeby było tanio, praktycznie i ciepło? Warto pochylić się nad tematem bardzo popularnego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie systemu ogrzewania nadmuchowego, bo szybko okaże się, że spełnia ono wszystkie nasze oczekiwania.

Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Szczególnie ważne jest to w różnego typu zamkniętych pomieszczeniach, gdzie z uwagi na niską jakość powietrza przebywający wewnątrz ludzie są narażeni na działanie niekorzystnych dla zdrowia czynników. Co zrobić, aby zapewnić optymalne parametry powietrza wewnątrz pomieszczeń, zapytaliśmy pracownika firmy Sternal International Sp. z o.o., która oferuje m.in. wysokociśnieniowe nawilżacze powierza.

Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz budynków zapewniała wentylacja grawitacyjna. W czasach, gdy tak wiele mówi się o konieczności oszczędzania energii, producenci oferują bardzo zaawansowane systemy wentylacyjne, które nie tylko dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń, ale i umożliwiają odzysk ciepła, chłodzenie czy nawilżanie powietrza. O tym, jak właściwie dobrać system wentylacyjny, mówi Krzysztof Ćwik z firmy Pro-Vent.

Ograniczenie zużycia energii do zera – ta idea przyświeca budownictwu nisko energetycznemu. W związku z rosnącymi cenami konwencjonalnych źródeł energii lansuje się nie tylko szczelne, ciepłe konstrukcje budynków, ale również systemy grzewczo – chłodzące maksymalnie wykorzystujące naturalne zasoby energii oraz mechaniczne systemy wentylacyjne, które nie tylko optymalizują komfort życia, ale również pozwalają na oszczędne gospodarowanie ciepłym i chłodnym powietrzem.

09.01.2018 | Domy drewniane

Dawniej budowa domu była przedsięwzięciem na skalę osiągnięcia życiowego. Taka inwestycja wymagała wiele czasu, jeszcze więcej pieniędzy i morza cierpliwości. Do tego mało kogo było stać na utrzymanie domu, ponieważ rachunki za ogrzewanie nadwyrężały każdy domowy budżet. Na szczęście dzisiaj można inaczej. Taniej. Szybciej. Oszczędniej.

Pilnie potrzebujesz hali magazynowej dla towaru, który udało ci się kupić po okazyjnej cenie. Wynajęcie pomieszczeń magazynowych jest bardzo drogie, nie opłaca się. Masz co prawda spory kawałek ziemi tuż obok firmy, ale nie masz czasu ani cierpliwości na formalności związane z tradycyjną budową, zresztą pewnie i tak nie dostaniesz pozwolenia. Hale namiotowe to rozwiązanie idealne dla Ciebie!

Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji, dziś możemy śmiało mówić o ogromnym powodzeniu tego typu budownictwa również w naszym kraju. Tanie konstrukcje dachowe, popularne „kanadyjczyki” czy szkieletowe budownictwo modułowe w Polsce cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, co zawdzięczają zarówno korzystnej cenie, szybkości wykonania, jak i solidności wznoszonych w ten sposób obiektów i dachów. Sprawdzonym producentem dachów z prefabrykatów, domów szkieletowych i budownictwa modułowego w Polsce jest firma Hatek z Pułtuska.

21.07.2016 | Piece, kotły

Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła, olej opałowy, ogrzewanie na prąd… Wybór jest dziś ogromny, a nowoczesne rozwiązania z obszaru techniki grzewczej uwzględniają zarówno potrzebę ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania energią, jak i wygodę eksploatacji. Tej tendencji nie oparły się też znane już od pokoleń kotły na paliwa stałe. Wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, dziś, w XXI wieku, w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat.

03.06.2016 | Ogrzewanie

Ogrzewanie sufitowe promieniowaniem podczerwonym to jeszcze wciąż słabo znana nowość na polskim rynku. Jest oszczędne, komfortowe i zdrowe, warto więc poznać jego zalety i możliwości.

Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do strefy przebywania ludzi odpowiedniej ilości powietrza oraz zawartego w nim tlenu zapewniającego komfortowe, higieniczne warunki pobytu oraz pracy użytkowników budynku. Tradycyjny, niekontrolowany system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), którego efektywność jest ściśle uzależniona od zewnętrznych warunków pogodowych (temperatura powietrza otaczającego, prędkość wiatru) w praktyce nigdy nie pozwala na pełne zrealizowanie założonych celów.

Każdy z nas wie dobrze, jak nieprzyjemne są skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń: nadmierna kondensacja pary wodnej, zawilgocenie ścian i stropów, niezdrowe, stęchłe powietrze. W czasach gdy koszty ogrzewania wciąż rosną, nowo powstające obiekty są coraz bardziej szczelne, uniemożliwiając wymianę zużytego powietrza na świeże. Jak temu zaradzić, nie narażając się na wzrost kosztów ogrzewania? Gotową odpowiedź na to pytanie ma firma Alternatywne Systemy Komfortu.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: nagrzewnica powietrza, nagrzewnica wodna, nagrzewnica przemysłowa wodna, nagrzewnice przemysłowe, nagrzewnica do hali, ogrzewanie hal magazynowych, parametry techniczne nagrzewnic wodnych, parametry techniczne nagrzewnic powietrza, nagrzewnice powietrza parametry, nagrzewnice powietrza etykiety