Normy i certyfikaty a kotły na biomasę z podajnikiem
Często traktujemy przepisy prawa jako przejaw urzędniczej nadgorliwości w opracowywaniu norm utrudniających nam życie. O tym, że jest to przekonanie błędne, najlepiej świadczą fakty. Stężenie smogu zimą, gdy wrzucamy do kotła wszystko, co znajdziemy pod ręką jest tak wysokie, że w dni, w których zapylenie jest największe, najlepiej po prostu nie wychodzić z domu. Trudno więc mówić o złośliwości urzędników i prawodawców, którzy próbują rozwiązać problem u źródła, wyłączając z użytku szkodliwe „kopciuchy” i namawiają do zastąpienia ich na przykład kotłami na biomasę z podajnikiem lub innymi ekologicznymi urządzeniami.
Jednym z przepisów, który obowiązuje w Polsce od 2012 jest norma PN-EN 303:5-2012, która wyróżnia trzy klasy kotłów o ściśle określonych wartościach emisji. Co mówi ta norma nam, osobom, którym zawiłości prawne są odległe? Otóż najlepsze parametry zgodnie z tą normą mają urządzenia z 5 klasą, w których spalane są ekologiczne paliwa (np. pellet), cechujące się zarazem wysoką wartością opałową. Przepisy regulują nie tylko wartości dopuszczalnych emisji spalin, ale także sprawności cieplnej kotłów, co oznacza, że kupując wyrób z 5 klasy możemy być pewni że: po pierwsze – nie zatruwamy środowiska (i przy okazji samych siebie), po drugie: że kupujemy urządzenie wysoce efektywne i wydajne.

 

kotły co na pellet lumofot. LUMO

 

Bio-Max PLUS – kocioł na pellet z podajnikiem
Automatyczny piec na pellet Bio-Max PLUS firmy Lumo posiada 5 klasę według normy PN-EN 303:5-2012. Ponadto kotły Bio-Max PLUS 30; 45; 70 i 100 kW spełniają też wymagania dyrektywy ECODESIGN (do 2020 roku ten certyfikat będą musiały posiadać wszystkie dopuszczone do sprzedaży urządzenia grzewcze).
W firmie LUMO ekologiczność kotłów oznacza jednak jeszcze więcej. Oprócz niskiej emisji pyłów i szkodliwych związków w spalinach, jest to kocioł z podajnikiem na biomasę pracujący w oparciu o naturalny, odnawialny surowiec, jakim jest drewno, dokładniej zaś – jego resztki, powstające każdego dnia w niezliczonych zakładach drzewnych podczas obróbki surowca, które następnie są granulowane. Taki proces wytwarzania gwarantuje brak składników chemicznych w składzie, a zarazem pozwala efektywnie zagospodarować produkt uboczny pochodzący z obróbki drewna.

Komfort w cenie – automatyczny piec na pellet
Gdzie sprawdzą się stalowe, wodne kotły grzewcze typu Bio-max Plus na pellet? Szeroki wachlarz dostępnych mocy (od 15 do 100 kW) sprawia, że bez trudu można dobrać urządzenie do ogrzewania domów, pomieszczeń warsztatowych, hal oraz innych obiektów.
Kotły tego typoszeregu spełniają jeszcze jeden wymóg, stawiany dziś przez coraz bardziej wymagających klientów. Dzięki temu, że ich obsługa zredukowana jest do niezbędnego minimum, w niczym nie przypominają one swoich poprzedników, do których, aby utrzymać ciepło, co kilka godzin trzeba było dorzucać paliwo, a następnie czyścić palenisko z popiołu w zapylonej kotłowni.
Automatyczne piece na pellet Bio-Max PLUS w dolnej części posiadają specjalnie zaprojektowaną szufladę na popiół. Powstały w procesie spalania popiół opada bezpośrednio do niej, skąd łatwo i szybko może zostać usunięty (warto przy tym pamiętać, że podczas spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać np. do użyźnienia gleby na działce). Ponadto kotły c.o. na pellet z podajnikiem o mocach 15-45 kW wyposażone są standardowo w zasobnik paliwa możliwy do podłączenia z jego prawej lub lewej strony, z którego paliwo pobierane jest automatycznie, zdejmując z użytkownika konieczność zbiegania co kilka godzin do kotłowni w celu podtrzymania temperatury.
Każdy kocioł w wersji standardowej jest urządzeniem grzewczym jednofunkcyjnym, jednakże po przyłączeniu do niego wymiennika ciepłej wody użytkowej (np. typu LUMO-WCW) doskonale nadaje się także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

kotły co na pellet lumofot. LUMO

 

Solidna konstrukcja
Konstrukcja kotła na pelet Bio-Max PLUS oparta jest na systemie płomieniówek i komór nawrotnych (układ trzyciągowy), co zapewnia urządzeniu wysoką sprawność spalania i minimalizuje stratę kominową. Wymiennik i komora paleniskowa wykonane są z wysoko gatunkowej, atestowanej blachy stalowej. W przedniej części urządzenia znajduje się zamykana, trójdzielna kryza, służąca zarówno do montażu palnika, jak i czyszczenia komory spalania, z kolei w tylnej części kotła umieszczony jest stalowy czopuch służący do podłączenia kotła z układem spalinowym. W górnej części urządzenia znajduje się duża i wygodna wyczystka, służąca do czyszczenia wymiennika ciepła kotła wraz z płomieniówkami. Automatyczne piece na pellet Bio-Max PLUS przeznaczone do pracy w układzie zamkniętym dodatkowo posiadają wężownicę schładzającą blok wodny oraz zabezpieczenie termiczne wypływu SYR 3065 lub HONEYWELL TS131.

Często możemy spotkać się z opinią, że pellet to paliwo przyszłości, jednak warto przy tym pamiętać, że jest to prawdą tylko wtedy, gdy będziemy go spalać w nowoczesnych, automatycznych kotłach, spełniających surowe wymogi odnośnie emisji spalin i sprawności cieplnej. Jednocześnie warto też zwrócić uwagę na stopień zautomatyzowania obsługi wybranego urządzenia, bo to właśnie konkretne rozwiązania zastosowane przez producenta sprawiają, że nasza ingerencja jest zredukowana do minimum, co dziś, gdy żyjemy szybko i wciąż się spieszymy, jest na wagę złota.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.lumo.com.pl

 

62-050 Mosina, ul. Główna 51B, woj. wielkopolskie
tel. +48 618 136 525,