Jak dobrać kocioł C.O.?

Normy unijne a praktyka, czyli co nam mówi 5 klasa

Zaostrzanie unijnych przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery, to nie efekt urzędniczej histerii. Wbrew dość często powtarzanym opiniom celem wdrażania obostrzeń wcale też nie jest zmuszenie konsumentów do wydatków. Patrząc na ten problem z szerszej perspektywy uświadomimy sobie, że używając starych, nieekologicznych kotłów szkodzimy zarówno przyrodzie, jak i samym sobie. Jak dobrać kocioł c.o., który będzie nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale i dla naszego portfela? Zastanawiamy się nad tym razem z ekspertami z firmy ZGM „ZĘBIEC” S.A., która jest jednym z najbardziej znanych producentów kotłów c.o. w Polsce.

Globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, wymierające gatunki to nie Twoja sprawa? Wręcz przeciwnie! Skutki ekspansywnej i niszczącej ingerencji człowieka w środowisko naturalne można mnożyć, choć przeciętnemu mieszkańcowi Polski, który nie tylko używa starego kotła (zwanego nie przez przypadek „kopciuchem”), ale na domiar złego spala w nim śmieci wydaje się, że te kwestie jego nie dotyczą. Niestety rzadko widzimy związek pomiędzy paliwem jakiego używamy do ogrzewania a degradacją środowiska w skali globalnej.  
Może więc argumentem mocniejszym niż wymierający gatunek uszatki błotnej będzie nasze zdrowie? Bo przecież paląc opałem niskiej jakości, mokrym drewnem czy – co gorsza – śmieciami, szkodzimy nie tylko przyrodzie, ale i samym sobie. Nowotwory, astma, alergie to efekt naszej codziennej działalności, gdy beztrosko wrzucając do kotła kartonik po mleku zapominamy o tym, że trujące substancje, które przenikną po jego spaleniu do atmosfery, bardzo szybko do nas wrócą (a konkretnie – do naszych płuc). Jeśli spojrzeć na problem ekologii z tej strony, to unijne przepisy przestają być odległą abstrakcją i niepotrzebnym dmuchaniem na zimne, a stają się bardzo racjonalnym i rozsądnym działaniem na rzecz naszego zdrowia. A jeśli i ten argument do nas nie trafia, to pomyślmy o pieniądzach, bo przecież im bardziej zanieczyszczamy środowisko i eksploatujemy zasoby naturalne, tym droższe są nasze koszty życia – energia, ogrzewanie, żywność, woda.
Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, jaki kocioł c.o. z podajnikiem i jakiej firmy wybrać, spróbujmy pomyśleć perspektywicznie. Stawiając na ekologiczne paliwo (pellet, ekogroszek), które będziemy spalać w nowoczesnym kotle c.o. z podajnikiem, zyska zarówno środowisko naturalne, jak i nasze zdrowie oraz domowy budżet.

Ekologiczne ABC, czyli jak dobrać kocioł c.o.
Coraz więcej producentów kotłów c.o. do swojej oferty wprowadza urządzenia tzw. 5 klasy. Co na ten temat powinien wiedzieć Klient decydujący się na zakup urządzenia wpisującego się w taki standard?
– 5 klasa to dziś synonim najwyższej jakości kotłów, jakie wyróżnia norma PN-EN 303:5-2012, obowiązująca w Polsce od 2012 roku – wyjaśnia Robert Piasek z firmy ZGM „Zębiec” S.A. – Spośród wyróżnianych przez nią trzech klas kotłów o określonych wartościach emisji i sprawności cieplnej, urządzenia z 5 klasą mają najlepsze parametry – dodaje.
W kotłach 5 klasy z podajnikiem można spalać ekologiczne paliwa, jak pellet czy ekogroszek – jedne z najtańszych na rynku, a także łatwo dostępnych, i o wysokiej wartości opałowej. Jednak to nie koniec zalet urządzeń z tą klasą. Surowe obostrzenia odnoszące się do normy PN-EN 303:5-2012 dotyczą także sprawności cieplnej urządzeń, co w praktyce przekłada się na doskonałą wydajność, która dziś, w XXI wieku, idzie w parze z prostą obsługą, zredukowaną do niezbędnego minimum.

 

dobór kotła zębiec dobór kotła zębiecZaświadczenia wydane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Drewna potwierdzający, że kotły AGAT i TOPAZ spełniają wymogi 5 klasy według normy PN-EN 303:5-2012.

 

Kotły z podajnikiem 5 klasy w praktyce
Wiemy już, co kryje się pod pojęciem 5 klasy, czas na decyzję o tym, jakiej firmy kocioł c.o. z podajnikiem wybrać. Tutaj warto zwracać uwagę na walory typowo użytkowe: jak często będziemy musieli dokładać paliwo do kotła i go czyścić, prostota sterowania, możliwość programowania, stabilność utrzymywania zadanej temperatury.
– Jeśli chodzi o urządzenia na pellet, to naszym flagowym modelem plasującym się w 5 klasie jest kocioł AGAT, o sprawności cieplnej do 95,5%, w którym rozpalanie, wygaszanie i czyszczenie palnika odbywa się automatycznie. Można go wygodnie zaprogramować (godzinnie lub tygodniowo), a dzięki współpracy z czujnikiem pogodowym i regulatorem pokojowym możemy mieć pewność optymalnej pracy, adekwatnej do warunków i potrzeb – mówi Robert Piasek.
Nowością firmy „Zębiec”, która również spełnia wyśrubowane wymogi 5 klasy jest też kocioł na ekogroszek TOPAZ. Również w tym wypadku producent nie poszedł na żadne kompromisy jeśli chodzi walory użytkowe kotła. Nowoczesny sterownik LIDER PID DYNAMIC z możliwością sterowania 4 pompami, zaworem mieszającym trój- lub czterodrogowym oraz kilkoma niezależnymi obwodami grzewczymi, gwarantuje utrzymanie zadanej temperatury niezależnie od chwilowych zmian odbieranej mocy. Atutami takiego rozwiązania jest też znaczne ograniczenie wydzielania się tlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery oraz wydłużenie okresów między kolejnymi czyszczeniami kotła. Podobnie jak w przypadku modelu AGAT, również w kotle TOPAZ sterowanie może się odbywać za pomocą Internetu.

 

dobór kotła zębiec dobór kotła zębiecKocioł AGAT (po lewej) i TOPAZ (po prawej).

 

Jeśli nie leży nam na sercu dobro naszej planety, to pomyślmy o zdrowiu swoim i naszych bliskich, stawiając na ekologiczne urządzenia grzewcze. Przy ich doborze pomocne będą właśnie normy, i to nimi warto się kierować jako podstawowymi wytycznymi. Osławiona już 5 klasa kotłów z podajnikiem to dla nas najpewniejsza gwarancja, że: po pierwsze – nie będziemy truć siebie, otoczenia i niszczyć środowiska naturalnego; po drugie – że nie będziemy przepłacać za ogrzewanie, bo kupujemy urządzenie, które jest w stanie sprostać wygórowanym normom ekologicznym i ekonomicznym. Tu się nie da oszukać, co dla nas – konsumentów – jest najlepszą rękojmią. Zastanawiając się z kolei, jakiej firmy kocioł c.o. z podajnikiem wybrać, to obok norm gwarantem jakości jest też doświadczenie wybranego producenta. Kotły marki ZĘBIEC, na rynku obecne już od wielu lat, są montowane na szeroką skalę w domowych kotłowniach, pawilonach handlowych oraz małych firmach. Powstają one w efekcie ścisłej współpracy inżynierów, projektantów i praktyków, a do ich konstruowania wykorzystywane są tylko sprawdzone i wytrzymałe materiały. Nic dziwnego, że dziś w Polsce kotły ZĘBIEC stały się synonimem niezawodności i wieloletniej, bezproblemowej eksploatacji. Doświadczenie zdobyte przez lata owocuje, bo dziś chyba nikt już nie ma wątpliwości, że wyprodukowanie kotła 5 klasy wymaga od producenta zaawansowanej wiedzy technologicznej, precyzji i rzetelności.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zebiec.pl

 


Liczba odwiedzin: 13 | Data publikacji: 2017-11-21

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


22.01.2018 | Ogrzewanie

Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja zanieczyszczeń to te cechy kotłów centralnego ogrzewania, które obecnie stają się standardem. Nic dziwnego, że zastanawiając się nad doborem urządzenia, nie jesteśmy skłonni do ustępstw, a uciążliwości, które kiedyś były nieuchronnie wpisane w obsługę kotłów starego typu, dziś są dla nas nie do pomyślenia. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą producenci, którzy oferują kotły łączące w sobie wszystkie powyższe wymagania. Wśród rynkowych nowości znajdziemy m.in. kocioł c.o. na pellet z podajnikiem Bio-Max PLUS o mocach 15kW-100kW firmy LUMO – ekologiczne rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

28.06.2018 | Ogrzewanie

23 kwietnia 2018 rozpoczęła się EkoDotacja STOP SMOG, którą przyznaje swoim klientom Stiebel Eltron. Do 31 października br. lub do wyczerpania zapasów skorzystać można z dofinansowania w wysokości 5 000 zł oraz nabyć w promocyjnej cenie wybrane pakiety pomp ciepła z osprzętem. Dotacja, której celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie i zainstalować nowoczesne oraz ekonomiczne urządzenie grzewcze w użytkownym przez siebie domu. Wśród urządzeń objętych promocją znajdują się także znane i cenione inwerterowe pompy ciepła.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Gaz płynny LPG to jedno z podstawowych paliw, wykorzystywanych w XXI w. do celów grzewczych i technologicznych oraz jako alternatywne paliwo samochodowe. Popularności przysparza mu niska cena, wysoka kaloryczność, dostępność, a także ekologiczność. Wraz ze wzrostem popytu na gaz płynny, zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na ciśnieniowe zbiorniki LPG w wersji naziemnej i podziemnej. Znajdziemy je w ofercie firmy CHEMET, która przez 70 lat działania na rynku urosła do rangi wiodącego producenta w Polsce i w Europie. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, nacisk na innowacyjność i inwestycje w modernizacje parku maszynowego sprawiają, że oferowane przez CHEMET zbiorniki na gaz odpowiadają najwyższym wymaganiom pod względem jakości, spełniając zarazem surowe normy polskie i europejskie.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału do kotła i jej gwałtowny spadek, gdy paliwo się kończy, wyziębiony dom po dłuższej nieobecności mieszkańców, brak kontroli nad procesem spalania… Takie niedogodności związane z obsługą kotłów na paliwa stałe to przeszłość. Dostępne dziś na rynku urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne i proste w obsłudze, umożliwiając jednocześnie pełną kontrolę nad parametrami pracy kotłów. Przedsiębiorstwem, które kładzie duży nacisk na komfort eksploatacji i oferuje szeroki pakiet rozwiązań usprawniających obsługę jest Metal-Fach Technika Grzewcza.

21.05.2018 | Ogrzewanie

Daikin to firma, która zdążyła już nas przyzwyczaić do nowatorskiego podejścia do tematyki ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji. Na początku tego roku na rynek trafiły nowe pompy ciepła powietrze-woda Altherma 3. Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R-32 śmiało można stwierdzić, że to przełomowa, nowa generacja urządzeń, które pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

18.05.2018 | Ogrzewanie

Elektryczne ogrzewacze pomieszczeń to doskonała alternatywa dla klasycznych systemów grzewczych oraz sposób na wygodne ogrzewanie dodatkowe, które można uruchomić w dowolnym momencie dnia, miesiąca oraz roku.

22.03.2018 | Ogrzewanie

Rozwój technologii sprawia, że świadomie wybieramy takie rozwiązania, które są energooszczędne, nowoczesne i minimalistyczne w swojej budowie. Dzięki temu oszczędzamy jednocześnie pieniądze, czas i miejsce w mieszkaniu lub domu. To naturalne i uzasadnione, ponieważ klimatyzacja zawsze jest sporym wydatkiem i ma służyć nam jak najdłużej. Warto więc postawić na sprawdzony sprzęt znanej marki i spać spokojnie – w cieple zimą, w przyjemnym chłodzie latem.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła powinni zwrócić uwagę na wiele elementów – od odpowiedniego zaprojektowania urządzenia, poprzez wygodę jego obsługi, efektywność ekonomiczną, aż na designie kończąc. Niezależnie od tego, gdzie ma zostać zainstalowany dany system grzewczo-chłodzący, ważne jest odpowiednie jego dobranie, zgodnie z oczekiwaniami odbiorcy. Warto poznać możliwości, jakie dają najnowsze pompy ciepła.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie obiektu, w którym zostanie on zamontowany. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła skumulowanego w powietrzu usuwanym z pomieszczeń na zewnątrz, które służy do podgrzania świeżego powietrza do nich dostarczanego. O ile uwarunkowania architektoniczne obiektu na to pozwolą, montażu rekuperatora można dokonać praktycznie w każdym momencie. Mając na uwadze dodatkowe koszty związane z przystosowaniem już użytkowanego obiektu do tego celu, zasadnym jest podjęcie decyzji na etapie jego budowy. Dobór rozwiązań w tym zakresie winien uwzględniać indywidualne uwarunkowania obiektu oraz wymagania użytkownika.

07.03.2018 | Ogrzewanie

Tylko do końca czerwca 2018 roku będzie można kupić kotły z klasą emisyjną niższą niż 5. Od lipca na polskim rynku dostępne będą jedynie takie urządzenia, które spełniają najwyższe normy, umożliwiające spalanie ekologicznych paliw, jak ekogroszek czy pellet. O ile jeszcze kilka lat temu 5 klasą mogli się pochwalić nieliczni, dziś jest ona już standardem, który w swojej ofercie ma każdy szanujący się producent kotłów na paliwa stałe. Jeśli więc kiedyś 5 klasa kotła była dla nas wyróżnikiem i synonimem jakości, to czym się kierować wybierając kocioł już po zmianie przepisów?

21.11.2017 | Ogrzewanie

Zaostrzanie unijnych przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery, to nie efekt urzędniczej histerii. Wbrew dość często powtarzanym opiniom celem wdrażania obostrzeń wcale też nie jest zmuszenie konsumentów do wydatków. Patrząc na ten problem z szerszej perspektywy uświadomimy sobie, że używając starych, nieekologicznych kotłów szkodzimy zarówno przyrodzie, jak i samym sobie. Jak dobrać kocioł c.o., który będzie nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale i dla naszego portfela? Zastanawiamy się nad tym razem z ekspertami z firmy ZGM „ZĘBIEC” S.A., która jest jednym z najbardziej znanych producentów kotłów c.o. w Polsce.

08.11.2017 | Ogrzewanie

Niezależnie od tego, czy promienniki kwarcowo-halogenowe mają za zadanie ogrzewanie hali namiotowej, kościoła czy innego obiektu, skutki źle dobranych urządzeń są odczuwalne nie tylko w postaci niskich temperatur, ale także… cieńszego portfela, bo niedopasowany promiennik będzie generował spore koszty. Jak dobrać lampy grzewcze-promienniki kwarcowo-halogenowe w ramach wybranego systemu grzewczego i jakie czynniki powinny być uwzględnione przy wykonywaniu projektu ogrzewania? Innymi słowy: jak uzyskać parametry ogrzewania zgodne z wymaganiami inwestora? Na te i inne pytania odpowiadamy z ekspertami z firmy Drewart-Energy.

25.10.2017 | Ogrzewanie

W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych sposobów ogrzewania. Po pierwsze, były one drogie i nieefektywne. Po drugie, wykorzystywały nieodnawialne zasoby, które się wyczerpują. A przecież ciepło można brać z powietrza, ziemi, słońca czy wody!

12.10.2017 | Ogrzewanie

W Polsce nie brakuje zwolenników centralnego ogrzewania na paliwa stałe, zwłaszcza w tych rejonach, gdzie nie ma dostępu do ogrzewania miejskiego czy możliwości podłączenia do sieci gazowej. Paliwa stałe to wciąż najtańsze źródło energii opałowej, na ich korzyść przemawia więc również ekonomia. Niestety w naszym kraju często pokutuje przeświadczenie, że przystosowane do ich spalania urządzenia są uciążliwe w obsłudze, co jest spadkiem po starych kotłach węglowych, do których paliwo trzeba było dorzucać co kilka godzin, zbiegając do brudnej i zapylonej kotłowni. Te czasy to przeszłość. Nowoczesne kotły na paliwa stałe – zwłaszcza tanie kotły peletowe – są nie tylko bezpieczne i wygodne w obsłudze, ale także przyjazne dla środowiska i naszych płuc.

28.08.2017 | Ogrzewanie

Kontrola ogrzewania przez telefon, sterowanie pracą urządzeń elektrycznych czy włączanie oświetlenia w domu nawet wtedy, gdy znajdujemy się tysiące kilometrów od niego… To, co jeszcze kilkanaście lat temu uznalibyśmy za science fiction, dziś staje się opłacalnym i dostępnym rozwiązaniem niemal dla każdego. Najnowsze systemy sterowania ogrzewaniem pozwalają na wysoko ekonomiczne ogrzewanie budynku, gwarantując jego użytkownikowi spore oszczędności – znacząco większe, niż przy ręcznej modulacji temperatury czy wyłączaniu grzejnika na noc.

24.08.2017 | Ogrzewanie

Przywykliśmy już, że przekazy medialne każdej zimy są zdominowane przez jeden temat: smog i zanieczyszczenia, które jesteśmy zmuszeni wdychać, a których źródłem są nieekologiczne kotły. Sprawą zajęła się Unia Europejska, narzucając w 2015 r. wymóg wdrożenia dyrektywy ErP, zgodnie z którą producenci nie mogą już więcej wytwarzać kotłów z zamkniętą komorą spalania. Obecnie też tego typu urządzeń nie powinniśmy już znaleźć na rynku. Wyparły je ekologiczne kotły kondensacyjne, które są wyposażone w pompę energooszczędną, oraz standardowe dwufunkcyjne urządzenia z otwartą komorą spalania. Jak dobrać kocioł kondensacyjny do mieszkania, domu, hali produkcyjnej? Na przykładzie kotłów Beretta firmy RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A. podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jakie mamy dziś możliwości.

19.07.2017 | Ogrzewanie

Polską tradycją jest burza medialna tocząca się zimą wokół chmury smogu, która wisi nad naszymi głowami. Głównym problemem jest mała świadomość użytkowników kotłów węglowych, w których spalane są śmieci i paliwa niskiej jakości. Same urządzenia nie są problemem, ale ich nieodpowiednie użytkowanie i niestosowanie się do zaleceń producenta oraz brak ogólnej wiedzy o sposobach spalania paliw stałych. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej słyszymy o konieczności zwrócenia się w stronę ekologicznych urządzeń grzewczych czy o kotłach z 5 klasą emisji. Co to znaczy, że kocioł jest niskoemisyjny? Jakiego typu paliwo możemy w nim spalać? Odpowiedzi pokażemy na przykładzie kotłów na ekogroszek i pellet – nowości z oferty firmy METAL-FACH Technika Grzewcza.

23.06.2017 | Ogrzewanie

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody użytkowej. Wykorzystując ciepło dostępne w środowisku naturalnym, dostarczają je w nieograniczonej ilości do wybranych obiektów budowlanych – zarówno domów, jak i budynków publicznych. Ponadto, istotny jest również aspekt ekologiczny, jaki towarzyszy ogrzewaniu za pomocą pomp. To rozwiązanie chroni środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

19.06.2017 | Ogrzewanie

Nasza codzienna egzystencja nie mogłaby odbywać się bez stałego dostępu do wody. Jej dostarczenie do naszych kranów stanowi podstawę właściwego funkcjonowania domu. Co ważne, woda użytkowa powinna być zawsze ciepła i płynąć pod odpowiednim ciśnieniem. Dlatego w budynkach instaluje się elektryczne ogrzewacze pojemnościowe – wysokiej jakości urządzenia do przygotowania ciepłej wody.

23.02.2017 | Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania po rozgrzanej posadzce. Dzięki niemu można wygospodarować więcej powierzchni użytkowej w domu, rezygnując z grzejników. Ogrzewanie podłogowe to idealny profil temperatury w pomieszczeniu i równomierne ogrzewanie całej powierzchni, brak widocznych elementów grzejnych ograniczających aranżację wnętrza oraz długowieczność systemu, szacowana na ponad 50 lat pracy. W przypadku instalacji wodnej jest też możliwość podłączenia ze źródłami niskotemperaturowymi, np. pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi, co gwarantuje najwyższą efektywność systemu.

03.01.2017 | Ogrzewanie

Naszym przodkom nawet nie śniło się, że wykorzystując darmowe ciepło powietrza będzie kiedyś można ogrzać budynek i wodę nawet zimą. Dziś pompy ciepła są obowiązkowym elementem każdego domu wykonanego w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. Pompa powietrzna do podgrzewania wody jako źródło ogrzewania zimą i chłodzenia latem to inwestycja, która nie tylko bardzo szybko się amortyzuje, ale jest również przyjazna środowisku naturalnemu.

02.01.2017 | Ogrzewanie

Fraza „jak ekonomicznie ogrzewać mieszkanie/dom” to jedno z najczęściej zadawanych wyszukiwarkom internetowym pytań, na które próbują uzyskać odpowiedzi przyszli inwestorzy. Decyzja nie jest łatwa, bo choć opłacalność eksploatacji jest bardzo ważna, to przecież nie tylko o koszty chodzi. Obok rachunku ekonomicznego coraz częściej zwracamy też uwagę na bezobsługowość i bezpieczeństwo instalacji, a także na jej ekologiczność, co nie dziwi w czasach, gdy raporty Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm. Jednym z najbardziej wszechstronnych, opłacalnych i czystych źródeł energii grzewczej jest gaz płynny LPG.

21.12.2016 | Ogrzewanie

„Kto stoi w miejscu, ten się cofa”. Trudno znaleźć branżę, w której ten slogan byłby równie aktualny, co w branży budowlanej. I choć pewne rozwiązania weszły do tradycji, jak np. ławy fundamentowe jako najpowszechniejszy sposób posadowienia domu, to dziś dostępne są rozwiązania nowocześniejsze i praktyczniejsze zarazem. Przykładem mogą być fundamenty płytowe, które lepiej izolują i świetnie sprawdzają się w przypadku niestabilnych gruntów. Po połączeniu ich z podłogowym systemem grzewczym stają się one rozwiązaniem, o którym dziś śmiało można powiedzieć, że jest najbardziej racjonalnym i opłacalnym sposobem na zbudowanie fundamentu. O szczegóły pytamy Agnieszkę Głowacką-Mattsson z firmy Legalett Polska Sp. z o.o.

10.11.2016 | Ogrzewanie

Nie istnieją uniwersalne urządzenia grzewcze, które sprawdzą się w każdych warunkach. Wiele z dostępnych na rynku promienników podczerwieni, o nieznanych kartach technicznych i parametrach, opisywanych jest jako innowacyjne technologie, jednak te teoretycznie energooszczędne i ekonomiczne urządzenia w praktyce okazują się zupełnie nietrafionym wyborem. Wśród najbardziej sprawnych urządzeń grzewczych na rynku europejskim znajdują się wysokotemperaturowe elektryczne promienniki ciepła SOLART, które zostały przebadane w laboratorium branżowym firmy PHLIPS, TOSHIBA i ARCANA ELECTRIC.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. podlaskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. łódzkie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie
woj. świętokrzyskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: kotły z podajnikiem, dobór kotła centralnego ogrzewania,