Smart building – energooszczędne i produktywne miejsca pracy

Optymalizacja kosztów energii w użytkowaniu biur i fabryk

Dzisiejsza sytuacja ekonomiczna i ekologiczna świata oraz dążenie do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, skupia się na poszukiwaniu nowoczesnych technologii, które połączą pracę ludzi i maszyn. Przebiegający obecnie proces reindustrializacji związany z organizacją szybszych i wydajniejszych procesów dąży do zapewnienia wysokiego poziomu elastyczności, wydajności zasobów oraz ograniczenia energochłonności. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi projektant i wykonawca obiektów przemysłowych i biurowych firma W.P.I.P.

Potrzeby i oczekiwania
Właściciele oraz użytkownicy budynków przemysłowych i biurowych deklarują, że ich podstawowym problemem jest brak możliwości uzyskania fachowej pomocy w optymalizacji zużycia energii elektrycznej oraz przejrzystej analizy kosztowej środków koniecznych do jej uzyskania. Dlatego Pracownia Projektowa W.P.I.P., dopingowana wymaganiami współczesnego biznesu, zobowiązała się do takiego projektowania obiektów, które prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, a przy tym do minimalizacji kosztów eksploatacji oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Dzisiaj normą jest nie tylko myślenie o samym nakładzie inwestycyjnym zbudowania obiektu, ale przede wszystkim o koszcie jego wieloletniego użytkowania, nic więc dziwnego, że również w Polski krajobraz architektoniczny na stałe już wpisują się budynki energooszczędne.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Rozwiązanie – SMART Building – budynek energooszczędny
Budynkiem realizującym autorską wizję SMART BUILDING, jest zaprojektowany i wykonany przez W.P.I.P. kompleks biurowo-produkcyjny w Jasinie pod Poznaniem – Smart Building Center. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zeroenergetyczny obiekt z amerykańskim certyfikatem LEED na najwyższym poziomie Platinum. Zrealizowany projekt – showroom – łączy inteligentne budownictwo, zrównoważony rozwój oraz środowisko pracy chroniące zdrowie i stymulujące produktywność.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

W ramach kompleksu Smart Building Center powstał budynek biurowy o powierzchni 2 300 m² oraz hala montażowa wykonana w konstrukcji stalowej o powierzchni 2 000 m². Za zarządzanie i monitoring budynku odpowiada Building Management System (BMS), który w każdej sekundzie jednocześnie gromadzi i przetwarza ponad tysiąc zmiennych. Każda z nich jest istotna w procesie sterowania systemem. Building Management System reaguje na warunki meteorologiczne, takie jak temperatura na zewnątrz, prędkość wiatru, opady czy stopień nasłonecznienia. Ponadto energooszczędny budynek dostosowuje się do trybu pracy osób w nim przebywających, uwzględniając dzień tygodnia i porę dnia. Dzięki pozyskanym danym, w czasie rzeczywistym odbywa się optymalizacja wykorzystania i zużycia źródeł energii, która bezpośrednio przekłada się na wzrost oszczędności użytkowania.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Zaawansowane sterowanie obiektem pozwoliło na optymalizację kosztów energii elektrycznej i ich zredukowanie o ponad 55% oraz wody o 45%, w porównaniu do standardowego obiektu tej klasy. Jest to efekt działania algorytmów sterujących oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu z czystych źródeł, skutkuje prawie zerową emisyjnością gazów cieplarnianych, w tym także obniżeniem produkcji CO2.

Zdrowie, dobre samopoczucie i produktywność pracowników
Priorytetowym celem Smart Building Center jest troska o komfort i zdrowie osób przebywających w obiekcie. Zintegrowany system Air-Control System (ACS) odpowiada za kompleksowe oczyszczanie i filtrację powietrza z nanometrycznych wielkości cząstek, w tym pyłów energetycznych i trafikowych PM2,5 i PM10 oraz zanieczyszczeń biologicznych (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie). Dbałość systemu ACS o najbardziej optymalny poziom temperatury, wilgotności względnej powietrza, stężenia C02, jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie oraz produktywność osób przebywających w obiekcie. Przeprowadzona analiza absencji pracowników w Smart Building Center wykazała jej spadek o 57% w porównaniu do budynku standardowego.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Przestrzeń biurowa w obiekcie została zaprojektowana zgodnie z ideą Smart Office. Jest to stymulująca aranżacja środowiska pracy, która wzmaga kreatywność i usprawnia procesy komunikacji, co ma ogromne znaczenie dla pracowników i pracodawców w budowaniu wartości firmy. Podział przestrzeni na funkcjonalne strefy co-workingowe czy co-creatingowe a także wypoczynku i relaksu, nie tylko przyczynia się do budowy wzajemnych relacji oraz wymiany doświadczeń wśród pracowników, ale przede wszystkie wpływa na wzrost produktywności. System pobudzania do tworzeniu nowych pomysłów i rozwiązywania problemów dodatkowo wspierają elementy wystroju biofilicznego, odwołującego do wrodzonego u człowieka poczucia związku z naturą.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Wszyscy uczestnicy projektu badawczego związanego z powstaniem Smart Building Center, jego projektant i wykonawca firma W.P.I.P. oraz naukowcy z Politechniki Poznańskiej, zgodnie potwierdzają, że w czasach niepewności i braku stabilności gospodarczej, inwestycja w budynki energooszczędne, zarządzane i monitorowane przez Building Management System, to gwarancja zysku w przyszłości. Tym samym jest to też najlepsze rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy w sposób przemyślany planują swój rozwój.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wpip.pl

 


Liczba odwiedzin: 21 | Data publikacji: 2017-10-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


14.06.2017 | Oświetlenie

Standardy i normy – to słowa, które dziś nie są pustymi frazesami dla pracodawców, lecz wiążą się z koniecznością rozwiązania wielu kwestii poprawiających komfort i bezpieczeństwo pracowników. Dotyczy to również zagadnień związanych z oświetleniem biurowym, które musi być nie tylko skuteczne, ale także ekonomiczne i ekologiczne oraz – co nie mniej ważne – atrakcyjne wzorniczo. Wszystkie powyższe wymogi spełniają nowoczesne oprawy LED oraz zaawansowane systemy sterowania.

11.04.2016 | Ogrzewanie

Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i stadionów wymaga fachowej wiedzy na temat promienników i grzejników, jednak sprzedawcy rzadko są w stanie podpowiedzieć, jak dobrać urządzenie grzewcze do konkretnego zastosowania. W efekcie zamiast skutecznie i oszczędnie ogrzewać dany obiekt, niedopasowany promiennik będzie generował wysokie koszty. O tym, jak wybierać systemy ogrzewania dla różnych budynków mówi Marek Suwart z firmy Drewart-Energy.

Z niecierpliwością czekamy na upalne lato. Cieszymy się z niego przez dzień może dwa, tylko po to, żeby za chwilę narzekać i szukać sposobu na zniwelowanie przykrych konsekwencji pustynnego powietrza. Wybawieniem okazuje się klimatyzacja, ale nad jej zakupem warto zastanowić się na długo przed rozpoczęciem sezonu.

08.01.2014 | Systemy budowlane

Sufity podwieszane oprócz tego, że znacząco wpływają na wizualną atrakcyjność pomieszczeń, dają również szereg korzyści, m.in. dzięki temu, że odgrywają istotną rolę w procesie efektywnego wykorzystywania energii zielonych budynków. Pozwalają również na osiągnięcie doskonałych parametrów akustycznych, przez co stosowane są chętnie w obiektach biurowych i użyteczności publicznej, zapewniając komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność.

14.08.2018 | Termoizolacja

Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli nieruchomości do poszukiwania jak największych oszczędności w zakresie nakładów ponoszonych na ogrzewanie. Ten sam fakt dostarcza jednocześnie impulsów do rozwoju dla branży budowlanej, która musi zaoferować swoim klientom rozwiązania szyte na miarę potrzeb budownictwa energooszczędnego. Świetnym tego przykładem mogą być termomodernizacje budynków. Jednym z ich etapów, obok instalacji oszczędnego systemu grzewczego, jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów. O tym, jakich materiałów używać do tego typu prac, odpowiadamy wraz z ekspertami z firmy Recticel Izolacje.

13.03.2018 | Domy drewniane

Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat systematycznie powiększają swoje udziały w rynku budowlanym. Niższa niż w przypadku tradycyjnych technologii cena, szybki i praktycznie niezależny od pogody czas wznoszenia, solidna konstrukcja spełniająca najbardziej restrykcyjne normy dla domów energooszczędnych i pasywnych – już tylko ze względu na te fakty warto zapoznać się z Firmą Domy Biedrzycki budującej w technologii Steico.

13.07.2017 | Domy drewniane

Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej niż pusty slogan, powtarzany i lansowany przez firmy oferujące energooszczędne rozwiązania. Redukcja nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu korzystnie odbija się przede wszystkim na portfelach jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wykonanych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Z czego budować domy energooszczędne? Jaka jest najlepsza izolacja domu pasywnego? Odpowiedzi poszukamy w ofercie firmy PARTNER ze Szczecina, która produkuje m.in. domy energooszczędne z drewna, prefabrykowane domy pasywne i domy drewniane w technologii szkieletowej.

22.11.2016 | Domy drewniane

Kiedy nadchodzi czas na własne cztery kąty, prędzej czy później pojawia się hasło „A może by tak zbudować dom?” Jednak zwykle już samo to pytanie uruchamia dyskusję o tym, że długo, drogo, ekipy niesolidne… A co gdyby dom przyjechał prosto z fabryki? I wymagał, tak jak meble, tylko złożenia w całość idealnie pasujących do siebie elementów?

10.05.2016 | Domy drewniane

Murowany, z bali czy szkieletowy? O ile jeszcze kilkanaście lat temu wybór przeciętnego Kowalskiego, przywiązanego do tradycyjnych metod budowania byłby oczywisty, to dziś wiele się zmieniło. Alternatywy dla domów murowanych są obecnie na tyle atrakcyjne, że coraz więcej osób wybiera konstrukcję szkieletową, która z pozostałymi wygrywa ceną, szybkością montażu oraz możliwościami łatwej rozbudowy. Niezaprzeczalną zaletą takich budynków jest też korzystny dla zdrowia człowieka mikroklimat, ponieważ drewno jako surowiec naturalny posiada zdolność samoregulacji wilgotności.

03.02.2016 | Stolarka otworowa

Sposób montażu stolarki otworowej oraz jakość jej wykonania to jeden z kluczowych aspektów wpływających na bilans energetyczny budynku. Jednak osoby, które decydują się na budowę domu w standardzie energooszczędnym oczekują też, że wybrane okna – obok doskonałych parametrów technicznych – będą też atrakcyjne wizualnie. Do takich klientów swoją ofertę kieruje firma PPUH PINUS SP.J. J&M SMOLARCZYK.

08.05.2015 | Domy drewniane

Marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w blokach, jest posiadanie własnego domu. Obok największych zalet takiego rozwiązania (własny ogród czy taras), niebagatelną kwestią jest większe niż w mieszkaniu poczucie niezależności. Wiele osób boi się jednak nie tyle samej inwestycji w budowę domu, co późniejszych kosztów eksploatacyjnych. O tym, że posiadanie własnego domu może iść w parze z niskimi opłatami, przekonuje Leszek Gorzołka z firmy Eko-dom z Goleszowa.

Nowoczesne budownictwo stawia przede wszystkim na estetykę elewacji w nowo powstających budynkach. Niezmiennie modne w tym zakresie są duże połacie szklano-aluminiowe. Jednocześnie wzrastają wymagania co do termoizolacyjności budynków. Dlatego specjaliści branży budowlanej poszukują systemów aluminiowych, które spełniają kryteria budownictwa energooszczędnego, ponieważ przez nieodpowiednio dobrane fasady, okna i drzwi nieruchomość może tracić do 30 proc. energii cieplnej.

01.10.2013 | Domy drewniane

Zgodnie z wynikami sondaży jednym z największych marzeń Polaków jest posiadanie własnego domu. Jednocześnie wielu z nas, gdy staje przed wyborem własnych czterech kątów zastanawia się jaki właściwie ten dom powinien być. Wydawać by się mogło, że nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Nic bardziej mylnego, jeżeli znajdziemy złoty środek pomiędzy naszymi oczekiwaniami związanymi z estetyką i funkcjonalnością.

Ograniczenie zużycia energii do zera – ta idea przyświeca budownictwu nisko energetycznemu. W związku z rosnącymi cenami konwencjonalnych źródeł energii lansuje się nie tylko szczelne, ciepłe konstrukcje budynków, ale również systemy grzewczo – chłodzące maksymalnie wykorzystujące naturalne zasoby energii oraz mechaniczne systemy wentylacyjne, które nie tylko optymalizują komfort życia, ale również pozwalają na oszczędne gospodarowanie ciepłym i chłodnym powietrzem.

27.07.2018 | Składy budowlane

Firma Akces BK Sp. z o.o. na rynku budowlanym stała się rozpoznawalna dzięki zaprawom izolacyjno-wyrównującym Polytech (tzw. Styrobeton, a właściwie zaprawa cementowo-styropianowa), powstającym w procesie recyclingu granulatu styropianowego. W ciągu ostatnich 15 lat produkty te doskonale się sprawdziły, udowodniając swoją przydatność w budownictwie ze względu na trwałość i parametry użytkowe. Teraz przyszedł czas na kolejny krok w rozwoju technologii Polytech. Wraz z opracowaniem nowatorskiego rozwiązania, jakim są izolacyjne panele murowe Polytech Moduł System, firma Akces poszerzyła ofertę o projektowanie i budowę domów modułowych w technologii Polytech Moduł System.

Ekologiczny styl życia na dobre już zadomowił się również w Polsce. Wokół nas wyrastają sklepy ze zdrową żywnością, a etykieta zwierająca przedrostek „eko” na różnych produktach przyciąga jak magnes. Ten trend nie ominął też branży budowlanej i nie powinno nas to dziwić. Przecież to w domu spędzamy mnóstwo czasu, to tutaj szczególnie ważne jest, aby otaczające nas materiały nie szkodziły naszemu zdrowiu. Jak zbudować ekologiczny dom? Warto zacząć od zdrowych ścian z betonu komórkowego, które będą przyjazne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla… portfela.

27.11.2017 | Składy budowlane

Co jest dziś motorem napędowym dla rozwoju branży budowlanej? Z jednej strony z pewnością rosnące wymagania klientów, dotyczące izolacji termicznej, akustycznej, niskich kosztów eksploatacji, krótkiego czasu budowy. Z drugiej strony wymagane innowacje wymuszane są też przez zmiany zachodzące w środowisku naturalnym, przede wszystkim – gwałtownie kurczące się zasoby naturalne. W efekcie wznoszone dziś budynki muszą być nie tylko tanie w utrzymaniu, ale również energooszczędne. Produktem, który idealnie wpisuje się w te wymagania są murowe panele izolacyjne Polytech Moduł System – nowatorskie rozwiązanie na skalę światową, opracowane przez firmę Akces BK Sp. z o.o. we współpracy z firmą Tech Service Polska Sp. z o.o.

21.11.2017 | Domy drewniane

Domy drewniane są coraz częściej poszukiwane przez osoby decydujące się na nową inwestycję. Argumentów na korzyść technologii szkieletowej jest bardzo wiele. Użytkownicy doceniają niepowtarzalny klimat drewnianych domów, szybkość ich budowy, a także innowacyjne sposoby wykończenia, zapewniające doskonałą odporność na warunki atmosferyczne oraz korzystny mikroklimat wewnątrz. Nie bez znaczenia jest znaczna ilość interesujących projektów. W ofercie firmy Danmar, znanego producenta domów drewnianych, pojawił się nowy dom całoroczny o symbolu XVII, który cechują niewielkie wymiary, nowoczesny design oraz bardzo atrakcyjna cena.

13.10.2017 | Techniki zamocowań

W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a zaostrzeniu uległy wymagania dotyczące termoizolacyjności ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów, podłogi na gruncie oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Nowe przepisy wysoko ustawiają poprzeczkę producentom, którzy muszą dopasować swoje produkty do wymagań domów energooszczędnych i pasywnych. Energooszczędna stolarka okienna i drzwiowa to jeden z podstawowych elementów gwarantujących szczelność budynków, jednak nawet najlepsze okna muszą być też dobrze zamontowane – tak, aby zaradzić mostkom termicznym. Nowatorskie rozwiązanie tego problemu proponuje firma EJOT, oferująca system montażu energooszczędnej stolarki okiennej WIMOUNT.

19.04.2017 | Domy drewniane

Domy z bali są naturalne, zdrowe i ekologiczne. Ze względu na właściwości litego drewna są kwalifikowane jako domy energooszczędne. Domy fińskie doskonale komponują się z otoczeniem, zapewniając najwyższą jakość życia. To inwestycja na lata, która będzie służyła kolejnym pokoleniom. Dlatego technologię budowania z bali wykorzystuje się również do budowania dużych obiektów publicznych: hoteli, szpitali, przedszkoli.

05.12.2016 | Kontenery

Budownictwo modułowe zaczyna mieć w Polsce coraz większą liczbę zwolenników. Inwestorzy dostrzegają zalety budowania w tym nowoczesnym systemie. Obiekty modułowe z powodzeniem spełniają rolę domów, pawilonów handlowych czy biur. Coraz częściej wykorzystuje się je także w budowie szkół i przedszkoli.

13.07.2016 | Domy drewniane

Nowoczesny, stylowy, ekskluzywny, designerski – kiedy mówimy tak o domach XXI wieku, to na ogół mamy na myśli budynki murowane. Domy z bali raczej kojarzymy z przytulnością i urokiem wiejskiej chaty niż z najnowszymi aranżacyjnymi trendami. O tym, że takie myślenie jest błędne można się przekonać, zapoznając się z realizacjami firmy FINDREWNO Sp. z o. o., będącej przedstawicielstwem fińskiego producenta domów z bali HONKARAKENNE Oyj.

09.06.2016 | Domy drewniane

Nowoczesne domy drewniane, jakie buduje się w XXI wieku, oprócz wykorzystania naturalnego, szlachetnego surowca, niewiele mają wspólnego ze swoimi drewnianymi przodkami. Postęp technologiczny, suszenie komorowe, niemal nieograniczone możliwości obróbki sprawiają, że budownictwo mieszkaniowe przeżywa dziś swój renesans.

08.06.2016 | Automatyka domowa

Automatyka na dobre wkradła się do każdego domu i jego otoczenia. Ludzie poszukują jednak jeszcze bardziej innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie w domowej przestrzeni przy udziale nowoczesnych technologii na miarę XXI wieku. W myśl tej idei działa również firma Wiśniowski.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. podkarpackie
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: koszty energii w biurach, budynki energooszczędne, budynek energooszczędny, przestrzeń biurowa,