Budowa obiektów przemysłowych

Estetyka w architekturze przemysłowej

W ostatnich latach polskie budownictwo przechodzi ogromną przemianę. Obok pojawiającej się coraz ciekawszej architektury biurowej, mieszkaniowej, czy użyteczności publicznej dzieje się też tak za sprawą budownictwa przemysłowego. Brzmi nieprawdopodobnie? Tylko pozornie. Dziś wizualna strona obiektów takich jak hale produkcyjne czy magazynowe podporządkowana jest często równie surowym zasadom wysmakowanej architektury, co nowoczesne budynki widywane w centrach średnich i dużych miast. Obecnie atrakcyjna architektonicznie hala przemysłowa coraz częściej staje się nieodzownym elementem wizerunku firmy, co każdym kolejnym obiektem ze swojego portfolio udowadnia firma CoBouw.

(R)ewolucja! Budownictwo przemysłowe wczoraj i dziś
Krzywdzące byłoby stwierdzenie, że architektom odpowiedzialnym za budowę obiektów przemysłowych w latach przed transformacją i tuż po niej brak było kreatywnej wizji efektem czego przedmieścia i dzielnice przemysłowe zostały zabudowane szarymi, prostymi bryłami, które szpecą krajobraz. Przez lata zmieniła się nie tylko nasza mentalność, gusta, ale także (a może przede wszystkim) dostępność do nowoczesnych materiałów budowlanych i technologia. To właśnie ciągłe braki w tej dziedzinie, charakterystyczne dla minionej epoki sprawiły, że budownictwo przemysłowe zaczęło kojarzyć się z utylitarną i nieestetyczną architekturą.
Dziś, w czasach, w których dostęp do rynku materiałów budowlanych w Polsce i na świecie jest nieograniczony, a technologia budowy hal produkcyjnych i obiektów przemysłowych wykonała olbrzymi skok naprzód, sztuką jest umiejętne korzystanie z tych zasobów.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala warsztatowo-magazynowa wraz z częścią socjalno-biurową dla BB INVESTMENTS POLAND
https://cobouw.pl/realizacja/bb-investments-poland-sp-z-o-o/
Fot. po prawej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla LÜTTGENS POLSKA
https://cobouw.pl/realizacja/luttgens-polska/

 

Przykładem ciekawej architektury przemysłowej, która łączy zdobycze współczesnej techniki ze świetnym wyczuciem stylu, dobrym gustem oraz umiarem (bo przecież i ta kwestia jest ważna), jest firma CoBouw. Przedsiębiorstwo oferuje generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych, w których niebagatelną rolę odgrywa część projektowa, będąca nadawaniem kształtu temu, co powstało w wyobraźni klienta. Nadrzędny cel – projektować tak, aby klient otrzymał rozwiązanie skrojone dokładnie na miarę potrzeb i zoptymalizowane pod kątem profilu działalności, w którym jednak estetyka nie przesunie się na dalszy plan.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala magazynowa dla MULTI PHARME SA
https://cobouw.pl/realizacja/pza-multi-pharme-sa/
Fot. po prawej: hala magazynowa z budynkiem socjalno-biurowym dla Hurtap SA
https://cobouw.pl/realizacja/hurtap-sa/

 

Designerski obiekt przemysłowy?
Teoria teorią, a praktyka praktyką. Wbrew pozorom budowa hal produkcyjnych i innych obiektów przemysłowych, których architektura łączyłyby funkcjonalność z ciekawym designem nie jest łatwe i wymaga oprócz solidnie ugruntowanej wiedzy technicznej również dużej kreatywności. Współcześni inwestorzy coraz częściej dostrzegają komercyjny potencjał ciekawej i nowoczesnej architektury. To ona po czasie staje się elementem nierozerwalnie kojarzonym z marką, staje się wizytówką firmy i ludzi w niej pracujących. Jakie zatem metody stosowane są, aby harmonijnie zestawić pozornie niemożliwe, czyli przede wszystkim funkcjonalny, ekonomicznie zaprojektowany oraz przyciągający wzrok, ciekawy i pozytywnie wyróżniający się obiekt przemysłowy?

 

Budowa obiektów przemysłowychHala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla firmy ADAMS
https://cobouw.pl/realizacja/firma-adams-henryk-pedzich/

 

Nieodzownym składnikiem takiej kombinacji okazuje się być odwaga w wychodzeniu poza schematy. I tak na przykład hale produkcyjne budowane są zazwyczaj na planie prostokąta, co jest oczywiście pochodną ich funkcji użytkowej. Trudno też w tę zasadę ingerować, ale jednym ze sposobów na nadanie prostokątnym, prostym halom charakteru jest zestawienie ich z budynkami socjalno-biurowymi lub innymi halami. Duże przeszklenia, wysunięcia czy odważne kolory to kolejne ze sposobów. W nowoczesne architektonicznie trendy doskonale wpiszą się też wszelkiego rodzaju podcięcia, skosy, nieoczywiste załamania geometrycznych brył budynków, zestawianie ich na zmianę w układzie wertykalnym i horyzontalnym. Możliwości jest wiele a ograniczeniem jedynie indywidualne preferencje inwestora oraz umiar – dewiza firmy CoBouw.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym dla firmy ADAMS
https://cobouw.pl/realizacja/firma-adams-henryk-pedzich/
Fot. po prawej: budynek biurowy dla Sun Garden Poland
https://cobouw.pl/realizacja/sun-garden-poland-2/

 

Generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych
Nowoczesny wymiar budownictwa przemysłowego ma jeszcze inne oblicze. Oprócz funkcjonalności i estetyki, inwestorzy oczekują, że generalny wykonawca obiektu przemysłowego nie tylko zaprojektuje i wybuduje halę produkcyjną, magazynową, logistyczną, lub też inny obiekt przemysłowy z budynkiem biurowym. Dużym argumentem przemawiającym na korzyść wykonawcy jest też gotowość do przejęcia wszystkich obowiązków formalno-prawnych związanych z przygotowaniem dokumentacji oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. W przypadku CoBouw ta współpraca idzie jeszcze dalej, bo firma oferuje też pomoc i fachowe wsparcie w procesie pozyskiwania unijnych dotacji. Oznacza to zdjęcie z inwestora ciężaru sprostania licznym obowiązkom związanym z selekcją i weryfikacją dostępnych projektów UE, firma aktywnie pomaga z przy tworzeniu wszelkich niezbędnych dokumentów.

 

Budowa obiektów przemysłowych Budowa obiektów przemysłowychFot. po lewej: hala produkcyjno-magazynowego wraz z budynkiem biurowym dla VIVENGE Sp. z o.o. https://cobouw.pl/realizacja/vivenge/
Fot. po prawej: hala produkcyjno-magazynowa wraz z budynkiem socjalno-biurowym DLA DREWTUR SP. J.
https://cobouw.pl/realizacja/drewtur-ltm-greber-sp-j/

 

Architektura przemysłowa to dziś nie tylko prosta hala produkcyjna, ale i cała przynależna do niej przestrzeń, włącznie z magazynami, biurami, pomieszczeniami socjalnymi, infrastrukturą drogową. Sprawienie, aby wszystkie te przestrzenie były ze sobą kompatybilne (zarówno w sensie użytkowym, jak i estetycznym) jest nie lada wyzwaniem. Dobrze, że coraz więcej firm na polskim rynku chce i potrafi temu wyzwaniu sprostać.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.cobouw.pl


Liczba odwiedzin: 63 | Data publikacji: 2018-06-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Hale stalowe to dobra inwestycja, kiedy firma potrzebuje budynku przemysłowego o wysokiej wytrzymałości i nowoczesnym wyglądzie. Ze względu na swoje zalety hale stalowe z okładziną z płyt warstwowych wygrywają z tradycyjnymi rozwiązaniami, jak budynki murowane, oferując inwestorowi nieograniczone możliwości. Ważne, aby ich budowę zlecić doświadczonemu i certyfikowanemu producentowi, który kierując się profesjonalizmem i rzetelnością, wykona projekt według potrzeb i oczekiwań klienta.

Budownictwo mostowe wymaga rozwiązań, które dosłownie przetrwają wieki. Wykorzystywane kiedyś powszechnie konstrukcje zespolone wypierają coraz częściej nowoczesne konstrukcje sprężone. Wśród producentów systemów sprężania oraz innych technologii i elementów wyposażenia mostów czołowe miejsce zajmuje firma Freyssinet Polska, która działa w naszym kraju już od 1999 roku.

11.05.2018 | Posadzki przemysłowe

Posadzki z betonu pod tarczę antyrakietową w Redzikowie, nawierzchnie betonowe dla kontenerowego terminalu przeładunkowego w Gliwicach, lodowisko-rolkowisko w Piekarach Śląskich. Czy coś łączy te obiekty? Łączy! We wszystkich posadzki wykonała jedna firma, przy czym trzy wymienione inwestycje to zaledwie ułamek prac zrealizowanych przez to przedsiębiorstwo. Powyższe przykłady bardzo dobrze pokazują szerokie spektrum działania firmy, która uczestniczy zarówno w wielkich i ambitnych projektach, jak również w nieco mniejszych, w których obok wysokiej jakości wykonania liczy się też estetyka.

Surowy klimat panujący w Skandynawii jest najlepszym papierkiem lakmusowym, weryfikującym skuteczność izolacji cieplnej. To właśnie na zimnej północy każde niedociągnięcie i mostek termiczny da szybko o sobie znać. Dotyczy to nie tylko budownictwa mieszkaniowego, ale także większych obiektów, np. stalowych hal: produkcyjnych, rolniczych, przemysłowych. Firma Conexx, która wyspecjalizowała się w produkcji stalowych hal ocieplanych, przetestowała swoje produkty właśnie w takich warunkach i ma na swoim koncie kilkadziesiąt ocieplanych hal dostarczonych na rynek skandynawski (Finlandia, Szwecja, Norwegia), a nawet pod koło podbiegunowe. To doświadczenie procentuje na rynku polskim, bo producent do perfekcji opanował sztukę eliminacji mostków termicznych w budowanych przez siebie obiektach.

08.03.2018 | Rusztowania

XXI wiek to era wieżowców. Drapacze chmur są symbolem nowoczesności i współczesnej miejskiej architektury. Do budowy tych obiektów wymagane są specjalne rozwiązania i technologie, m.in. deskowania i systemy zabezpieczające. Ich producentem jest firma ULMA Construction, która oferuje wysokiej jakości systemy samowznoszące dla deskowań oraz systemy osłon przeciwwiatrowych. Rozwiązania te są oparte na układzie hydraulicznym i pozwalają na budowę bardzo wysokich budynków o skomplikowanej bryle bez potrzeby użycia żurawi wieżowych do ich obsługi.

07.02.2018 | Systemy budowlane

Płyty warstwowe z wypełnieniem z wełny mineralnej i pianki poliuretanowej spełniają różnorodne wymagania dla obiektów komercyjnych, przemysłowych oraz publicznych. Zarówno architekci, jak też inwestorzy oraz wykonawcy poszukują płyty dachowych czy ściennych, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu projektach.

Dzisiejsza sytuacja ekonomiczna i ekologiczna świata oraz dążenie do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, skupia się na poszukiwaniu nowoczesnych technologii, które połączą pracę ludzi i maszyn. Przebiegający obecnie proces reindustrializacji związany z organizacją szybszych i wydajniejszych procesów dąży do zapewnienia wysokiego poziomu elastyczności, wydajności zasobów oraz ograniczenia energochłonności. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi projektant i wykonawca obiektów przemysłowych i biurowych firma W.P.I.P.

01.09.2017 | Budowlane inwestycje

Szybkość, dokładność, kompleksowość – choć niemal każda spółka budowlana, która podejmuje się realizacji dużych zleceń, jak roboty żelbetowe, rewitalizacje czy hale przemysłowe podkreśla, że właśnie powyższe cechy są jej mocną stroną, to często rzeczywistość weryfikuje te obietnice. Wybierając generalnego wykonawcę najlepiej stawiać na sprawdzone firmy, z bogatym portfolio, które biorą pełną odpowiedzialność za jakość, terminowość i optymalizację nakładów inwestycyjnych. Taką firmą jest AWBUD, który działa na rynku od 27 lat, a na swoim koncie ma ponad 400 realizacji, w tym m.in. budowę siedziby Asseco Poland S.A. czy rewitalizację warszawskiej Galerii Mokotów.

Ochrona przeciwpożarowa budynków drewnianych, zwłaszcza zabytkowych i o dużej wartości historycznej, nastręcza spore trudności. Praktyka pokazała, że nie wystarczy wyposażanie tego typu obiektów w instalacje automatycznej sygnalizacji pożarów, które – choć informują o wystąpieniu zagrożenia, to jednak nie usuwają problemu. Warto też pamiętać, że sama woda ma stosunkowo niską skuteczność gaśniczą, bo przeważająca jej część po prostu spływa po płonącym obiekcie, co generuje dodatkowe zniszczenia. Zdecydowanie lepiej można wykorzystać wodę, rozpraszając jej strumień. Oferowany przez firmę SUPO Cerber Sp. z o.o. system FOG, nie tylko wykrywa, ale i umożliwia gaszenie pożaru mgłą wodną wewnątrz i na zewnątrz obiektów.

23.06.2017 | Ogrzewanie

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody użytkowej. Wykorzystując ciepło dostępne w środowisku naturalnym, dostarczają je w nieograniczonej ilości do wybranych obiektów budowlanych – zarówno domów, jak i budynków publicznych. Ponadto, istotny jest również aspekt ekologiczny, jaki towarzyszy ogrzewaniu za pomocą pomp. To rozwiązanie chroni środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

Hale przemysłowe i produkcyjne, centra handlowe, parkingi wielokondygnacyjne, garaże podziemne i inne wielkokubaturowe obiekty to miejsca, w których kwestie bezpieczeństwa regulowane są przez restrykcyjne przepisy. Nakazują one m.in. stosowanie w budynkach systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, które często – z uwagi na dużą powierzchnię tych obiektów – są rozbudowane i złożone z wielu elementów.

Dach z blachy jest jednym z najpopularniejszych w naszym budownictwie. Jego właściwości i zalety dostrzegają zarówno dekarze, jak i sami użytkownicy. Nowoczesne pokrycia dachowe z blachy dają inwestorom ogromne możliwości. Zarówno w przypadku budowy domów, jak i obiektów gospodarczych, przemysłowych czy renowacji zabytków.

15.02.2017 | Oświetlenie

Oświetlenie obiektów przemysłowych to prawdziwe wyzwanie. Oprócz kryterium ekonomicznego, bardzo ważna jest kwestia jakości opraw oświetleniowych. W większości przypadków będą one pracować w ekstremalnych warunkach: narażone na kurz, wilgoć, skrajne temperatury czy drgania. W takich obiektach ważna jest więc wysoka efektywność energetyczna całej instalacji oraz wyjątkowy poziom niezawodności opraw. Te kryteria spełniają oprawy oświetleniowe wykonane w technologii LED, dlatego coraz częściej nowobudowane lub modernizowane obiekty przemysłowe opierają się właśnie na systemach LEDowych. Należy jednak pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na jakość opraw i zastosowanych w nich czipów LED.

26.03.2015 | Izolacje

Idea energooszczędności i ochrony budynków przed negatywnym oddziaływaniem warunków środowiska wymusza na inwestorach wykonywanie hydro i termoizolacji. Wybierając wykonawcę usługi, najlepiej jest zdecydować się na takiego, który posiada doświadczenie w tego rodzaju usługach i wykonuje je kompleksowo.

04.11.2014 | Posadzki przemysłowe

Rozwój technologii sprawia, że tradycyjne metody zabezpieczania przed działaniem wody i wilgoci, jak np. smołowanie, odchodzą do przeszłości. Nowoczesne preparaty, bazujące na żywicach poliuretanowych i epoksydowych, są nie tylko łatwiejsze i szybsze w stosowaniu, ale gwarantują również większą elastyczność spoiny, jej wyższą odporność na ścieranie oraz jednorodną i estetyczną powierzchnię.

Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy pomieszczeniem, w którym pracują ludzie, a przestrzenią na zewnątrz to obowiązek każdego pracodawcy. Tym bardziej, że właściwa wentylacja i klimatyzacja hal przemysłowych, która pozwala na płynną wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże, zapewnia zdrowe i bezpieczne środowisko pracy.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła powinni zwrócić uwagę na wiele elementów – od odpowiedniego zaprojektowania urządzenia, poprzez wygodę jego obsługi, efektywność ekonomiczną, aż na designie kończąc. Niezależnie od tego, gdzie ma zostać zainstalowany dany system grzewczo-chłodzący, ważne jest odpowiednie jego dobranie, zgodnie z oczekiwaniami odbiorcy. Warto poznać możliwości, jakie dają najnowsze pompy ciepła.

10.10.2017 | Składy budowlane

Coraz częściej przy wyborze sprzętu budowlanego i drogowego czy małej architektury ogrodowej sięgamy po rozwiązania dostarczane przez polskich producentów, które są równie dobrej jakości, co znanych europejskich marek, a jednocześnie atrakcyjne cenowo. Największy asortyment posiada sklep online Rew‑Ton, który dostarcza rozwiązania dla firm z branży budowlanej i drogowej oraz klientów indywidualnych.

12.10.2016 | Ogrzewanie

Ogrzewanie obiektów wielkokubaturowych nastręcza niemałe trudności, bo przez otwory w konstrukcji budynku i częste otwieranie okien lub bram na zewnątrz „ucieka” ciepło (a wraz z nim pieniądze z portfela inwestora). W takich przypadkach najbardziej opłacalnym i efektywnym rozwiązaniem są gazowe promienniki podczerwieni. Dzięki temu, że można montować je pod stropem budynku, na bocznych ścianach i słupach, świetnie sprawdzą się np. do ogrzewania hali produkcyjnej i magazynowej, obiektu sportowego, sal konferencyjnych, a także przestrzeni otwartych i częściowo otwartych.

09.11.2015 | Stolarka otworowa

W dzisiejszych czasach producenci okien z aluminium i drzwi nie mogą sobie pozwolić na żadne kompromisy. Szczelność, wysoka izolacyjność cieplna, estetyka – to wymagania, jakim muszą sprostać oferowane przez nich wyroby. Specjalnie do producentów okien i architektów kierowany jest system okienno-drzwiowy AC 77 HI firmy Morad. Z kolei system ścian lamelowych ML 52 sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zamaskowania mniej atrakcyjnych elementów budynku.

07.10.2013 | Natryski pianki

Produkcja przemysłowa generuje wysokie koszty, dlatego właściciele firm, stawiając na oszczędności, szczególnie starają się obniżać wydatki związane z energią. Jednym ze sposobów na cięcie kosztów w okresie jesienno – zimowym jest izolacja budynków przemysłowych metodą natrysku pianki poliuretanowej. Z pozytywów niesionych za sobą przez piany poliuretanowe korzystają firmy z wielu branż. Bardzo często są to gospodarstwa rolne, które ocieplają budynki inwentarskie czy przechowalnie owoców i warzyw.

14.08.2018 | Termoizolacja

Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli nieruchomości do poszukiwania jak największych oszczędności w zakresie nakładów ponoszonych na ogrzewanie. Ten sam fakt dostarcza jednocześnie impulsów do rozwoju dla branży budowlanej, która musi zaoferować swoim klientom rozwiązania szyte na miarę potrzeb budownictwa energooszczędnego. Świetnym tego przykładem mogą być termomodernizacje budynków. Jednym z ich etapów, obok instalacji oszczędnego systemu grzewczego, jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów. O tym, jakich materiałów używać do tego typu prac, odpowiadamy wraz z ekspertami z firmy Recticel Izolacje.

29.06.2018 | Natryski pianki

Izolacja budynku pozwala na znaczną redukcję kosztów zarówno ogrzewania, jak i klimatyzowania pomieszczeń. Aby rachunek ekonomiczny był jak najbardziej korzystny, warto zastosować sprawdzony produkt najwyższej jakości. Piana poliuretanowa to znany i ceniony materiał termoizolacyjny, który dzięki swojej uniwersalności zyskuje coraz większe grono zadowolonych obiorców. Zalety wynikające z zastosowania piany poliuretanowej omawia firma Optimum, która od 2009 roku specjalizuje się w technologii dociepleń i otrzymuje bardzo pozytywne informacje od swoich odbiorców, dla których wykonała termoizolacje z wykorzystaniem piany poliuretanowej.

25.06.2018 | Chemia budowlana

Końcowy efekt prac glazurniczych w kuchni lub łazience może zaskoczyć mieszkańców remontowanej przestrzeni. Czasem jest to miłe oczarowanie pięknem starych pomieszczeń w nowej odsłonie, jednak czasami zdarza się też nieprzyjemne i rozczarowujące uczucie fuszerki. Od czego zależy prawidłowe układanie płytek? Podpowiadają specjaliści z firmy Weber Saint-Gobain, która wyspecjalizowała się w dostarczaniu na rynek remontowy systemów i produktów, które są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również łatwe i przyjazne w zastosowaniu.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. podkarpackie
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: budowa obiektów przemysłowych, architektura przemysłowa, obiekt przemysłowy, cobouw