Energooszczędne domy drewniane

Dom tani w utrzymaniu

Marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w blokach, jest posiadanie własnego domu. Obok największych zalet takiego rozwiązania (własny ogród czy taras), niebagatelną kwestią jest większe niż w mieszkaniu poczucie niezależności. Wiele osób boi się jednak nie tyle samej inwestycji w budowę domu, co późniejszych kosztów eksploatacyjnych. O tym, że posiadanie własnego domu może iść w parze z niskimi opłatami, przekonuje Leszek Gorzołka z firmy Eko-dom z Goleszowa.

Oszczędzać w domu z drewna
Żyjemy w czasach, w których niemal wszystko można zautomatyzować i uprościć: otwieramy bramę jednym przyciskiem na pilocie, sterujemy ogrzewaniem ze smartfona, a przez Internet możemy kontrolować podlewanie ogrodu, będąc tysiące kilometrów od domu. Z drugiej strony coraz więcej i częściej mówimy o ekologii, potrzebie bycia blisko natury i posiadania takiego domu, w którym możemy odpocząć od codziennego zgiełku i bieganiny.
Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się zbudować wymarzony dom z drewna – surowca naturalnego, pozwalającego zachować wewnątrz pomieszczeń zdrowy mikroklimat.
Jednak nie tylko ekologia i względy prozdrowotne się liczą.

 

domy drewniane ekodom domy drewniane ekodomfot. Eko-dom

– Domy drewniane, które wysokiej klasy fachowcy zatrudnieni w naszej firmie budują już od kilkunastu lat, charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzania. W praktyce oznacza to, że koszt ogrzania domu budowanego w jednej z proponowanych przez nas technologii jest o ponad 40% niższy niż w budownictwie tradycyjnym – podkreśla Leszek Gorzołka.
Budując z drewna można więc zdecydować się na większą powierzchnię domu – bez obaw, że w sezonie grzewczym lwią część wydatków pochłoną koszty ogrzewania. Poza tym w domach drewnianych można stosować wszelkie nowe technologie, takie jak wymienniki ciepła, rekuperatory, pompy ciepła, które również wpływają na energooszczędność budynku.
Na korzyść domów drewnianych przemawia też fakt, że cena budowy metra kwadratowego jest niższa niż domu murowanego. Warto też pamiętać o tym, że domy z bali czy szkieletowe wznosi się zdecydowanie szybciej (bo budynek drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych) i o dowolnej porze roku.

 

domy drewniane ekodom domy drewniane ekodomfot. Eko-dom

 

Domy z bala, szkieletowe i sumikowo-łątkowe
Technologie, w jakich firma Eko-dom wznosi swoje domy, są różnorodne, zawsze jednak podstawowym budulcem jest w nich najwyższej jakości surowiec drzewny.
– Obecnie budujemy domy z bala o średnicy 30 lub o przekroju 25/25 cm na mszenie. W dawnych czasach domy góralskie były uszczelniane i zdobione mchem, który wtykano między bale. Dziś zamiast mchu wykorzystywany jest odpowiednio strugany wiór świerkowy. Pozostała jedynie tradycyjna nazwa – wyjaśnia Leszek Gorzołka. – Oprócz bali z mszeniem, budujemy również domy z bali łączonych na własne lub obce pióro, grubości np. 16, 20, 24 cm.
Jako budulec domów z bala wykorzystywany jest świerk. W przypadku średnicy 30 cm całkowity współczynnik przenikania ciepła przegrody wynosi U=0,489 [W/m²*K], a w przypadku bala o przekroju 25/25 cm – U=0,578 [W/m²*K].

 

domy drewniane ekodom domy drewniane ekodomfot. Eko-dom

Dużą popularnością cieszą się też budynki wznoszone w technologii szkieletowej (w wersji wykończenia wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi lub deską boazeryjną). W tego typu domach zewnętrzne przegrody oraz dach na całej powierzchni są wyłożone folią paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną, a ściany wypełnione są warstwą termicznej izolacji, którą stanowi wełna mineralna, co powoduje doskonałą izolacyjność cieplną (osiągamy współczynnik przenikania U=0,162 [W/m²*K]). Firma oferuje również domy z bali na pióro-wpust z dociepleniem oraz w konstrukcji sumikowo-łątkowej.
– Jeżeli chodzi o ostatnią z wymienionych metod, to jest to druga pod względem popularności technologia budowy domów z bala. Konstrukcja składa się z podwaliny mocowanej do fundamentu, pionowych słupów (łątek), poziomych bali (czyli sumików) i oczepu. Słupy połączone są z podwaliną i oczepem na czopy. W słupkach w konstrukcji tradycyjnej wykonane są podłużne wyżłobienia, czasem bruzdy. W wyżłobienia wsuwane są sumiki, czyli bale poziome. Ścianę zamyka natomiast belka górna zwana oczepem – wyjaśnia Leszek Gorzołka.

 

domy drewniane ekodom domy drewniane ekodomfot. Eko-dom

Podobnie jak w konstrukcjach przegród domów szkieletowych, możliwe są również różne rodzaje stropów międzykondygnacyjnych i dachów, np. wykończonych deską boazeryjną lub płytą gipsową od spodu. Należy podkreślić, że katalog firmy nie jest żadnym ograniczeniem, jeśli chodzi o możliwości indywidualnego projektowania przez klientów.
– Klient może wybrać jedną z naszych propozycji katalogowych czy też przyjść do nas z projektem zakupionym w dowolnym biurze projektowym albo nawet z samodzielnie naszkicowanym projektem wymarzonego domu. My zajmiemy się resztą – twierdzi Leszek Gorzołka.

 

 

Dom w kilka tygodni
Wszystkie domy w firmie Eko-dom realizowane są w stanie surowym w około 6 tygodni. Stan deweloperski natomiast osiągany jest w okresie 15 tygodni.
– Jest to tempo prac, które gwarantuje odpowiednią jakość wykonania domu (drewno musi się „uleżeć”), ale również pozwala inwestorowi na szybką przeprowadzkę. W czasach, kiedy nową nieruchomość najczęściej finansuje się poprzez kredyt lub sprzedaż starego lokum, tempo prac jest niezwykle ważne – podsumowuje Leszek Gorzołka.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.eko-dom.priv.pl

 

43-440 Goleszów, ul. Skrajna 13, woj. śląskie
tel. +48 514090418,


Liczba odwiedzin: 2486 | Data publikacji: 2015-05-08

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


26.08.2020 | Kruszywa
Remonty budynków to proces powtarzający się co...
14.05.2020 | Domy drewniane
Drewno jest najlepszym materiałem budowlanym, jakim natura...
12.03.2019 | Domy drewniane
Może się wydawać, że całoroczne domy drewniane...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
18.09.2018 | Domy drewniane
W Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa około...
13.02.2017 | Domy drewniane
Drewno jako materiał budowlany kojarzone jest zazwyczaj...
13.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesny, stylowy, ekskluzywny, designerski – kiedy mówimy...
06.05.2016 | Domy drewniane
Dom drewniany – pierwsze skojarzenia przychodzące na...
24.02.2016 | Domy drewniane
Powrót do natury to dziś nie tylko...
03.02.2016 | Domy drewniane
Jeśli marzenie o własnym domu jest właśnie...
10.11.2015 | Domy drewniane
Choć wszyscy wiemy, że mieszkanie w domu...
23.07.2015 | Domy drewniane
Co sprawia, że tak bardzo urzeka nas...
13.03.2015 | Altany, pergole
Wchodzimy właśnie w okres wiosenno – letni,...
24.10.2014 | Domy drewniane
Sosny z Finlandii rosną w ekstremalnych warunkach,...
25.02.2014 | Domy drewniane
Jeszcze niedawno spychane na bok budownictwo drewniane...
09.10.2013 | Domy drewniane
Rozmowa z Piotrem Florczak - Prezesem firmy...
02.10.2013 | Domy drewniane
Na polskim rynku dostępna jest już praktycznie...
Swoboda projektowa, większe bezpieczeństwo oraz jeszcze lepsza...
22.12.2020 | Termoizolacja
Fora budowlane, blogi, niezliczone opinie i komentarze...
Kreatywne podejście do prac rzemieślniczych, stolarskich oraz...
28.10.2020 | Deweloperzy
Zakup nowego mieszkania pod inwestycję to jedna...
Deficyt wody – to dwa słowa, które...
Co można rozumieć pod pojęciem nowoczesne wnętrza...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. podlaskie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. podlaskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: dom z bala, dom szkieletowy, domy z drewna
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy