Dlaczego warto stawiać domy drewniane?

Ciepły, ekologiczny, klimatyczny – taki jest dom drewniany

Jeszcze niedawno spychane na bok budownictwo drewniane rośnie w Polsce w siłę. Decyzję o budowie domu drewnianego podejmuje coraz większa liczba inwestorów. Dlaczego warto stawiać na inwestycję w tego typu budynki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć wraz z ekspertem i współwłaścicielem firmy Eko-Dom Leszkiem Gorzołką.

Lider Budowlany: Panie Leszku, jako współwłaściciel firmy realizującej inwestycje w zakresie budownictwa drewnianego, na pewno spotyka się Pan z inwestorami, którzy zadają to podstawowe pytanie – Dlaczego dom drewniany? Jaka odpowiedź, w takich wypadkach najczęściej pada z Pana ust?

Leszek Gorzołka: Argumentów przemawiających za domem drewnianym jest tyle, że ciężko odpowiedzieć w kilku słowach. Wszystko zależy od tego z jakiego punktu widzenia rozpatrujemy to zagadnienie. Powiedzmy, że bierzemy pod uwagę aspekt ekonomiczny. Wówczas powiem, że bez sprzecznie dom drewniany jest opłacalny, ze względu na czas budowy. Czas to pieniądz a w odróżnieniu do domów tradycyjnych, budynek drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych. Dlatego czas od rozpoczęcia budowy do wprowadzenia się mieszkańców skrócony jest do minimum. Problemem nie jest również budowa domu drewnianego zimą. Dodatkowo jest on tani i szybki w przypadku wszelkiego rodzaju prac modernizacyjnych czy w przebudowie. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o aspekcie energooszczędności. Ściany domów drewnianych mają naturalną, lepszą termoizolacyjność.
Z drugiej strony możemy wytaczać argumenty związane z mikroklimatem domu drewnianego. Dom drewniany jest konstrukcją zdrową. Materiał, z jakiego jest on wykonany jest w pełni naturalny i wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Poza tym obcowanie z drewnem powoduje wyciszenie i dodatnio oddziałuje na naszą psychikę.

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: Najbardziej znanym argumentem, który wysuwany jest przeciwko domom drewnianym jest ich rzekoma nietrwałość. Czy ten argument jest prawdziwy?

Leszek Gorzołka: Jest to zupełna nieprawda. Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Wytrzymałość tego naturalnego materiału potwierdzają stojące do dziś domy drewniane oraz inne konstrukcje budowane przeszło 100 lat temu. Dlatego należy uświadamiać inwestorów, że wbrew dominującej opinii, pod względem wytrzymałości, właściwie postawione i eksploatowane domy drewniane nie ustępują domom murowanym.

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: W jakich technologiach realizuje domy drewniane firma Eko-Dom i czy rzeczywiście czas  realizacji budynków jest krótki?

Leszek Gorzołka: Obecnie budujemy domy z bali na mszenie, domy z bali na pióro-wpust, w konstrukcji sumikowo-łątkowej oraz szkieletowej. Wszystkie te domy realizowane są w stanie surowym w około 6 tygodni. Natomiast stan deweloperski osiągami w ciągu 15 tygodni. Jest to tempo prac, które jednocześnie gwarantują odpowiednią jakość wykonania domu, ale również pozwala inwestorowi na szybką przeprowadzkę. W czasach, kiedy nową nieruchomość najczęściej finansuje się poprzez kredyt lub sprzedaż starego lokum tempo prac jest niezwykle ważne.

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: Proszę przybliżyć zasady technologii domów z bali na mszenie i konstrukcji sumikowo – łątkowej.

Leszek Gorzołka: Mszenie to określenie dla tradycyjnego uszczelnienia i jednocześnie dekoracji ścian, które utykane jest pomiędzy bale. Kiedyś używano do tej czynności mchu, obecnie jest to odpowiednio strugany wiór świerkowy. Jeżeli chodzi o konstrukcję sumikowo-łątkową to jest to druga najbardziej popularna technologia budowy domów z bala. Konstrukcja składa się z podwaliny mocowanej do fundamentu, pionowych słupów (łątek), poziomych bali, czyli sumików i oczepu. Słupy połączone są  z podwaliną i oczepem na czopy. W słupkach w konstrukcji tradycyjnej są wykonane podłużne wyżłobienia, czasem bruzdy. W wyżłobienia wsuwane są sumiki, czyli bale poziome. Ścianę zamyka natomiast belka górna zwana oczepem.  

 

domy-drewniane domy-drewnianefot. Eko-Dom

 

Lider Budowlany: Trendem w budownictwie jest obecnie stawianie domów energooszczędnych. Jakie wymagania powinny spełniać energooszczędne domy drewniane?

Leszek Gorzołka: Jeżeli chodzi o energooszczędność domów z bali to można powiedzieć, że drewno broni się samo. Ze względu na właściwości tego surowca, ściany z niego wznoszone mogą mieć lepszą termoizolacyjność niż nowoczesne konstrukcje betonowe z dociepleniem. Natomiast w przypadku domów konstrukcji szkieletowej należy pamiętać, że zewnętrzne przegrody oraz dach na całej powierzchni muszą być wyłożone folią paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną, ściany wypełnione są warstwą termicznej izolacji, którą stanowi wełna mineralna co powoduje doskonałą izolacyjność cieplną domów szkieletowych. Współczynnik przenikalności cieplnej to K=0,18 W/m2K (dla porównania ściana z pustaków ceramicznych o grubości 50 cm – K=0,34) Zapewnia to znaczne obniżenie kosztów ogrzewania wnętrza domu. Oczywiście dopełnieniem ocieplenia powinno być stosowanie energooszczędnych okien i drzwi oraz odpowiedniej ich izolacji. Ważne jest również zaprojektowanie budynku w kształcie jak najbardziej zwartej bryły, by wyeliminować mostki termiczne.
Oczywiście w domach drewnianych, tak samo jak w budownictwie nowoczesnym można stosować wszelkie technologie nowego typu, takie jak wymienniki ciepła, rekuperatory, pompy ciepła, które również wpływają na energooszczędność budynku.
 
Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Z pełną ofertą firmy Eko-Dom można zapoznać się na stronie www.eko-dom.priv.pl

 

43-440 Goleszów, ul. Skrajna 13, woj. śląskie
tel. +48 514090418,


Liczba odwiedzin: 4433 | Data publikacji: 2014-02-25

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


19.05.2020 | Domy drewniane
Choć w Polsce uświęcone tradycją budownictwo murowane...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
24.11.2017 | Domy drewniane
Domy szkieletowe to szybki i opłacalny sposób...
21.11.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane są coraz częściej poszukiwane przez...
14.06.2016 | Domy drewniane
Prefabrykacja konstrukcji drewnianych to metoda wznoszenia domów...
11.12.2015 | Domy drewniane
Jakie wyobrażenia na temat budownictwa drewnianego są...
10.11.2015 | Domy drewniane
Wybór technologii budowy domu to decyzja na...
09.11.2015 | Domy drewniane
Przytulny, ekologiczny, energooszczędny – to pierwsze skojarzenia...
16.07.2015 | Domy drewniane
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji...
08.05.2015 | Domy drewniane
Marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają...
18.11.2014 | Domy drewniane
Dom na miarę XXI wieku musi sprostać...
29.11.2013 | Domy drewniane
Budowa domu to proces zwykle długi i...
15.07.2019 | Domy drewniane
Wiązary dachowe drewniane to coraz chętniej wybierana...
30.10.2017 | Domy drewniane
Dla tych, którym nieobca jest tematyka szeroko...
27.04.2015 | Domy prefabrykowane
Domy w konstrukcji drewnianej zdobywają nową rzeszę...
18.09.2014 | Domy drewniane
Technologia szkieletowa to rozwiązanie lekkie, energooszczędne i...
Swoboda projektowa, większe bezpieczeństwo oraz jeszcze lepsza...
23.12.2020 | Domy ekologiczne
Krótki czas realizacji i przystępna cena całej...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
Jak zbudować samodzielnie dom jednorodzinny w ekspresowym...
29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
18.02.2020 | Techniki zamocowań
Słupy drewniane występują w większości więźb czy...
Producent domów szkieletowych ROMAR już od prawie...
02.12.2019 | Domy drewniane
Drewniany, uroczy domek poza miastem – to...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. podlaskie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. podlaskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: domy drewniane, dom drewniany, ekologiczny dom, budownictwo drewniane, domy z bali
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy