Czy domy z bali sprawdzają się w polskim klimacie?

O budowaniu domów całorocznych z bali drewnianych

W Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa około 6 miesięcy (od października do marca), a nawet dłużej, dom gwarantujący ciepło to podstawa. Dlatego technologia budowy musi być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Czy dom wykonany z drewnianych bali sprawdzi się w zmiennym i dość chłodnym polskim klimacie?

Czy całoroczne domy z bali są ciepłe?
To pytanie zadaje sobie niejeden inwestor, chcący wybudować dom z drewnianych bali. Drewno to materiał naturalnie ciepły. Jak jednak zachowuje się przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz?

 

Lite drewno jest bardzo dobrym izolatorem termicznym. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym lepsze właściwości izolacyjne posiada drewno i zwiększa się izolacyjność ścian zewnętrznych z bali drewnianych. Co więcej, bale o grubości powyżej 20 cm nie wymagają dodatkowej izolacji. W przypadku połączeń pomiędzy balami – to są one szczelne i nie obniżają izolacyjności przegrody, zapewniając ciągłość termoizolacji.

Ponadto, domy z bali drewnianych są budynkami o wysokiej bezwładności cieplnej. Wskaźnik bezwładności cieplnej dla drewna litego o grubości 20 cm wynosi 5,28. Mówiąc prościej: bale są podatne na zmianę temperatury pod wpływem zmian temperatury otoczenia. Dzięki temu dom szybciej się nagrzewa i utrzymuje stałą temperaturę – bale drewniane magazynują ciepło w ciągu dnia, by następnie oddać je w nocy, kiedy temperatura spada. Dzięki temu koszty ogrzewania są realnie niższe niż w domach murowanych – nawet do 30%. Jest to duża zaleta, zwłaszcza w niespodziewanych sytuacjach, jak awaria instalacji grzewczej – dom z bali utrzymuje nagromadzone w stropach i ścianach ciepło nawet przez kilka dni.

 

fot. LOG HOUSE 

Działa to również w odwrotną stronę – dom z bali, który posiada dużą bezwładność cieplną wolniej nagrzewa się latem, dzięki temu obniża wydatki związane z chłodzeniem budynku podczas upałów.

Czy domy z bali są odporne na ogień?
Z racji tego, że polskie lata są dość suche, w wielu rejonach może występować zagrożenie pożarem. Podobne ryzyko istnieje w sezonie zimowym przy intensywnym i niewłaściwym użytkowaniu instalacji grzewczej, w szczególności gazowej lub kominka. Czy bale drewniane są ognioodporne i w sytuacji pożaru zapewnią domownikom bezpieczną ewakuację z budynku?

 

fot. LOG HOUSE 

Bale drewniane posiadają klasę odporności ogniowej D-s2 d0. Zaliczane są do materiałów, których rozgorzenie następuje nie wcześniej niż po 2 min przy strumieniu cieplnym 100 kW, wytwarzają średnią ilość dymu i nie wytwarzają płonących kropel. Dzięki temu domownik ma czas na to, aby bezpiecznie ewakuować się z budynku.

Ważne jest jednak, aby już na etapie produkcji poddać bale drewniane wstępnemu zabezpieczeniu specjalnymi preparatami wodorozcieńczalnymi. Są one bezpieczne i całkowicie przyjazne dla ludzi oraz środowiska, a jednocześnie znacznie obniżają stopień palności drewna. Dzięki ich zastosowaniu zajęta przez ogień wierzchnia warstwa drewnianego bala ulegnie zwęgleniu, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jednak nie należy się obawiać, ponieważ odpowiednio zainstalowane i użytkowane ogrzewanie, nie stwarza zagrożenia pożarowego dla domu.

 

fot. LOG HOUSE 

Zdrowe domki z bali
Wiemy już, że domy z bali drewnianych są ciepłe, funkcjonalne i ognioodporne. Warto również wspomnieć o kwestiach ekologicznych i walorach zdrowotnych, jakie posiadają domy z bali. Drewno to materiał całkowicie naturalny, który ma właściwości filtrujące – oczyszcza powietrze z zewnątrz z kurzu, zanieczyszczeń i pochłania dwutlenek węgla, dostarczając do wnętrza czyste i świeże powietrze. Jest to niezwykle istotna cecha, zwłaszcza zimą, kiedy wiele rejonów w Polsce ma ogromny problem z unoszącym się w powietrzu trującym smogiem. Drewno reguluje również wilgotność powietrza w pomieszczeniach, utrzymując ją na optymalnym dla człowieka poziomie 40-60%. Dlatego domy z bali drewnianych rekomendowane są dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz alergików.

 

fot. LOG HOUSE 

Budowa całorocznych domów z bali drewnianych
Szczelność i gwarancję komfortu cieplnego domu z bali zapewni przede wszystkim odpowiednio przeprowadzona budowa wykonana przez profesjonalną firmę. Jedną z takich firm w Polsce jest LOG HOUSE, która stawia domy całoroczne z bali już od wielu lat. Budowa oparta jest na metodzie tradycyjnej, która polega na poziomym układaniu bali w taki sposób, aby tworzyły one tzw. wieniec. Przerwa pomiędzy belkami wypełniana jest odpowiednim mszeniem, które pełni funkcję uszczelnienia pustych przestrzeni.

O komforcie, który dawać będą domy z bali duży wpływ ma grubość bali. Średnica drzewa musi przekraczać 200 mm. Dlatego firma LOG HOUSE wykorzystuje do budowy domów tylko wyselekcjonowane drzewo pochodzące z polskich lasów. Odpowiednio grube bale zostają ręcznie okorowane i oczyszczone w taki sposób, aby ich naturalny kształt nie został naruszony. Wszystkie elementy konstrukcyjne są do siebie dopasowane poprzez ręczną obróbkę.

 

fot. LOG HOUSE 

Domy z bali drewnianych o grubości ponad 20 cm praktycznie nie wymagają dodatkowej izolacji. Firma LOG HOUSE stosuje jedynie wypełnienie szczelin pomiędzy balami – czyli tzw. mszenie. Do wypełnienia używa drewnianych wiórków, np. świerkowych, które mają dobre parametry techniczne i izolacyjne, a ponadto gwarantują ciekawy efekt wizualny, bedąc oryginalną ozdobą ścian. Do wypełnienia szczelin można użyć również takich materiałów, jak taśmy rozprężne, kity do drewna, podkłady z filcu czy włókniny. Ważne, aby były one niepalne, nienasiąkliwe, bezzapachowe, niepylące, sprężyste, łatwe w montażu oraz przystępne cenowo.

Okres budowy drewnianego domu z bali uzależniony jest od wielkości i złożoności projektu, ale przybliżony czas realizacji wynosi niespełna 3 miesiące. Co więcej, technologia ta pozwala na przeprowadzenie inwestycji w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ budownictwo drewniane nie wymaga żadnych prac mokrych, jak murowanie czy betonowanie.

Każdy projekt domu jest wyceniany indywidualnie przez firmę. Koszt zależy od rodzaju użytego materiału, powierzchni budynku, rodzaju dachu, czasu pracy, itd. Firma LOG HOUSE stawia zarówno małe domki letniskowe z bali, jak i duże domy całoroczne i apartamenty oraz inne obiekty, np. restauracje bądź karczmy.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.loghouse.com.pl

32-437 Skomielna Czarna, Skomielna Czarna 254, woj. małopolskie
tel. 123732231, 695558976,


Liczba odwiedzin: 14240 | Data publikacji: 2018-09-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Budowane dziś nowoczesne domy drewniane całoroczne to...
19.04.2017 | Domy drewniane
Domy z bali są naturalne, zdrowe i...
16.02.2016 | Domy drewniane
Architektura XXI wieku zdaje się nie znać...
11.12.2015 | Domy drewniane
Trwały, energooszczędny i zdrowy – taki powinien...
10.11.2015 | Domy drewniane
Choć wszyscy wiemy, że mieszkanie w domu...
Budownictwo drewniane, w ostatnich latach przeżywa zarówno w...
02.10.2013 | Domy drewniane
Na polskim rynku dostępna jest już praktycznie...
29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
06.04.2016 | Domy drewniane
Firma Drewnex, lider w dziedzinie budowy drewnianych...
12.03.2019 | Domy drewniane
Może się wydawać, że całoroczne domy drewniane...
06.05.2016 | Domy drewniane
Dom drewniany – pierwsze skojarzenia przychodzące na...
24.02.2016 | Domy drewniane
Powrót do natury to dziś nie tylko...
03.02.2016 | Domy drewniane
Jeśli marzenie o własnym domu jest właśnie...
24.10.2014 | Domy drewniane
Sosny z Finlandii rosną w ekstremalnych warunkach,...
09.10.2013 | Domy drewniane
Rozmowa z Piotrem Florczak - Prezesem firmy...
30.06.2021 | Altany, pergole
COCOSHELL to ekologiczna osłona przed wiatrem i...
18.02.2020 | Techniki zamocowań
Słupy drewniane występują w większości więźb czy...
10.05.2016 | Domy drewniane
Murowany, z bali czy szkieletowy? O ile...
16.01.2015 | Domy drewniane
Prefabrykacja, czyli przygotowywanie gotowych do złożenia elementów...
26.11.2020 | Uzdatnianie wody
Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem problemu braku...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
26.07.2021 | Uzdatnianie wody
Przydomowe oczyszczalnie ścieków doskonale sprawdzają się na...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: czy domy z bali są ciepłe , domy z bali całoroczne , domy drewniane z bali całoroczne, domki drewniane z bali całoroczne, dom z bali okrągłych całoroczny, budowa domów z bali drewnianych, małe domki z bali całoroczne, log house
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy