Pellet – czyste ogrzewanie w dobrej cenie

Dlaczego warto palić pelletem?

Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją, ponieważ od niej zależeć będzie w przyszłości nasz komfort cieplny i stan domowego budżetu. Dodatkowo z roku na rok pogłębia się problem zanieczyszczenia powietrza i wszechobecnego smogu. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z kotłów na węgiel i ekogroszek na rzecz ekologicznych kotłów na pellet. Dlaczego warto zainwestować w kocioł na pellet i jakie są zalety tego biopaliwa?

Pellet energetyczny – czym jest? 
Pellet jest paliwem z biomasy przeznaczonym do ogrzewania budynków. To sprasowana pod wysokim ciśnieniem trocina, która ma postać granulatu – walców w większości o średnicy od 6 do 8 mm. Pellet drzewny produkowany z drzew iglastych ze względu na ich dobrą spoistość i wysoką kaloryczność, jest jednym z najbardziej efektywnych źródeł energii.

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Pellet czy ekogroszek – co wybrać?
Decydując się na ogrzewanie domu kotłem użytkownik staje przed wyborem – jaki rodzaj kotła wybrać – na pellet czy ekogroszek? Biorąc po uwagę tylko kryterium finansowe najlepiej wypada węgiel jako jedno z najtańszych paliw na rynku. Jeżeli jednak zależy nam, aby paliwo cechowała wysoka kaloryczność i efektywność cieplna, zainwestujmy w droższy, ale lepszy pellet. Dobry pellet kosztuje około 1040 – 1080 zł za paletę wraz z transportem. 

Ponadto należy podkreślić kwestię ekologiczną. Paliwa stałe typu węgiel (również ten o drobnej frakcji, czyli ekogroszek) – podczas spalania emitują dużą ilość zanieczyszczeń, które w efekcie tworzą groźny dla zdrowia smog. Pellet jest czystym i całkowicie ekologicznym paliwem o niskiej emisji zanieczyszczeń. Co więcej, uzyskany z niego popiół można wykorzystać jako nawóz naturalny do ogrodu, a ten uzyskany z ekogroszku – nie. Warto również pomyśleć o tym, że złoża węgla to nieodnawialne źródło energii, które kiedyś się wyczerpie. Pellet zaś nigdy się nie skończy, ponieważ współcześni producenci dbają o to, aby w miejsce wyciętych drzew, zostały posadzone nowe. 

Jeśli pellet to tylko certyfikowany
Wybierając pellet pamiętajmy, aby kupować tylko taki, który został odpowiednio przebadany, spełnia niezbędne parametry techniczne i uzyskał certyfikaty (np. ENPlus A1, FSC) potwierdzające jego jakość. Certyfikacja jest dowodem spełnienia przez producenta wymogów norm – zarówno dotyczących produkcji, jak i samego produktu. W składzie takiego pelletu energetycznego nie znajdują się żadne zanieczyszczenia chemiczne, które podczas spalania mogłyby mieć negatywny wpływ na środowisko. 

Cena pelletu certyfikowanego jest znacznie wyższa niż produktu bez atestu. Natomiast wraz z ceną otrzymujemy gwarancję jakości i czystości produktu, której nie posiadają paliwa niewiadomego pochodzenia. Kupując pellet z certyfikatem ENPlus A1 zapewnimy sobie dobre ogrzewanie budynku, ponieważ pellet drzewny to paliwo wysokokaloryczne, zatem nasz kocioł będzie zużywał go tyle, ile potrzebne jest dla optymalnego działania systemu. Pellet tańszy, a co za tym idzie – gorszej jakości słabiej ogrzeje budynek. Wybór paliwa ma ponadto wpływ na pracę kotła. Kupując pellet niecertyfikowany, użytkownik kotła nie ma pewności, jaka będzie jakość paliwa oraz czy praca kotła będzie prawidłowa. Pellet wysokiej jakości z atestem niemal wyklucza ryzyko wystąpienia usterek.

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Dla producenta sprzedaż pelletu, który przeszedł proces certyfikacyjny i spełnia wszelkie normy europejskie wpływa pozytywnie na wizerunek marki, pozwala utrzymać dobrą pozycję na rynku oraz zdobywać nowych dostawców i klientów. 

Jaki pellet wybrać?
Kupujmy tylko sprawdzony pellet wysokiej jakości od czołowych producentów. Takim produktem jest pellet firmy STELMET. To wysokiej jakości pellet o bardzo dobrej wartości opałowej (min. 4,6 kWh/kg w stanie suchym), niskiej zawartości popiołu i minimalnej emisji CO2. Do jego produkcji wykorzystywane jest tylko drewno iglaste – świerk oraz sosna charakteryzujące się bardzo dobrą spoistością i jasną barwą. Producent oferuje dwa rodzaje pelletu – LAVA i OLIMP o średnicy 6mm lub 8mm sprzedawany w 15kg workach, co ułatwia przechowywanie i wsypywanie pelletu do zasobnika. Klient może wybrać pomiędzy droższym pelletem posiadającym certyfikaty ENplus A1 oraz DINplus (OLIMP), a tańszym lecz również wysokiej jakości premium (LAVA).

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej cenie Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Kotły na pellet – inwestycja, która się opłaca
Kotły na pellet cechuje wysoka efektywność cieplna. Szybko się nagrzewają, dostarczając w krótkim czasie wymaganą ilość ciepła do budynku. Współczesne kotły na pellet zdecydowanie różnią się od starych pieców węglowych, które należało codziennie na nowo rozpalać, a do tego regularnie czyścić z sadzy i opróżniać z dużych ilości popiołu. Piece na biomasę są w pełni zautomatyzowane i dzięki temu niezwykle wygodne w obsłudze. Użytkownik ma możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła w razie potrzeby, a samo urządzenie i kotłownię łatwo utrzymać w czystości. Od czasu do czasu trzeba tylko usunąć powstały w trakcie spalania popiół. Co więcej, palenie pelletem wysokiej jakości eliminuje problemy z pracą kotła, które zdarzają się w przypadku kotłów na ekogroszek (np. nadmiar popiołu, spiekanie, szlakowanie). 

Wymiana starych pieców węglowych na ekologiczne systemy ogrzewania to obecnie wymóg, który wprowadziło Rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju z dnia 17 października 2017 roku w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, na podstawie którego emisja tlenku węgla nie może przekraczać 500 mg/m3 dla kotłów o mocy nominalnej do 500 kWh. Na potrzebę inwestowania w bezpieczne dla zdrowia i środowiska kotły na pellet zwraca również uwagę uchwała antysmogowa przyjęta w województwie śląskim, małopolskim czy mazowieckim, gdzie występuje największe w kraju stężenie smogu w powietrzu spowodowane m.in. wysoką emisją zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla.

 

Pellet - czyste ogrzewanie w dobrej ceniefot. STELMET

 

Koszt kotła na pellet nie jest niski, ale inwestor otrzymuje duże wsparcie w postaci programów dofinansowujących – z urzędów miast i gmin oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto instytucje finansowe, z Bankiem Ochrony Środowiska na czele udzielają atrakcyjnych kredytów na zakup nowego i ekologicznego kotła na pellet.  

Więcej na temat pelletu przeczytasz na stronie: http://www.polishpellet.com


Liczba odwiedzin: 134 | Data publikacji: 2018-04-26

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


26.04.2018 | Piece, kotły

Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją, ponieważ od niej zależeć będzie w przyszłości nasz komfort cieplny i stan domowego budżetu. Dodatkowo z roku na rok pogłębia się problem zanieczyszczenia powietrza i wszechobecnego smogu. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z kotłów na węgiel i ekogroszek na rzecz ekologicznych kotłów na pellet. Dlaczego warto zainwestować w kocioł na pellet i jakie są zalety tego biopaliwa?

07.06.2017 | Piece, kotły

Współczesne budownictwo wymaga od producentów rozwiązań najwyższej jakości, które będą bezpieczne dla użytkowników. Dużą uwagę w tej kwestii skupia na sobie branża grzewcza i producenci kotłów. W naszej strefie klimatycznej, gdzie sezon grzewczy zaczyna się jesienią i trwa do wczesnej wiosny, kotły grzewcze muszą być wyjątkowo solidne i bezpieczne. Dlatego prym na rynku wiodą kotły na ekogroszek, a wśród nich nowy ekologiczny kocioł z podajnikiem Sztoker®+ firmy KOMIZ®.

21.07.2016 | Piece, kotły

Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła, olej opałowy, ogrzewanie na prąd… Wybór jest dziś ogromny, a nowoczesne rozwiązania z obszaru techniki grzewczej uwzględniają zarówno potrzebę ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania energią, jak i wygodę eksploatacji. Tej tendencji nie oparły się też znane już od pokoleń kotły na paliwa stałe. Wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, dziś, w XXI wieku, w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat.

08.05.2015 | Piece, kotły

Współczesny, świadomy konsument wie, że kupując jakikolwiek produkt nie może jedynie wierzyć sprzedawcom „na słowo”, ale koniecznie powinien sprawdzić, czy wybrane rozwiązanie na pewno spełnia wszystkie normy i wymogi. O ile jednak w przypadku mebla czy np. rolet niedociągnięcia spowodują najwyżej pewien dyskomfort użytkowania, o tyle w przypadku urządzeń grzewczych spełnianie przez nie surowych norm to absolutna konieczność.

07.03.2018 | Ogrzewanie

Tylko do końca czerwca 2018 roku będzie można kupić kotły z klasą emisyjną niższą niż 5. Od lipca na polskim rynku dostępne będą jedynie takie urządzenia, które spełniają najwyższe normy, umożliwiające spalanie ekologicznych paliw, jak ekogroszek czy pellet. O ile jeszcze kilka lat temu 5 klasą mogli się pochwalić nieliczni, dziś jest ona już standardem, który w swojej ofercie ma każdy szanujący się producent kotłów na paliwa stałe. Jeśli więc kiedyś 5 klasa kotła była dla nas wyróżnikiem i synonimem jakości, to czym się kierować wybierając kocioł już po zmianie przepisów?

26.09.2016 | Ogrzewanie

W Polsce od kilku lat obowiązuje norma PN-EN 303:5 2012, w której wyróżnia się 3 klasy kotłów na paliwa stałe: 3,4 i 5. Dla każdej z klas określone są wartości graniczne emisji zanieczyszczeń oraz wymaganej sprawności cieplnej kotłów. W 5- najwyższej klasie znajdują się tylko takie piece, które pozwalają na ekologiczne spalanie paliw typu ekogroszek czy pellet. Jednym z ciekawszych rozwiązań mieszczących się w tej klasie jest kocioł SEG PLUS z automatyczną zapalarką do ekogroszku firmy METAL-FACH Technika Grzewcza.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału do kotła i jej gwałtowny spadek, gdy paliwo się kończy, wyziębiony dom po dłuższej nieobecności mieszkańców, brak kontroli nad procesem spalania… Takie niedogodności związane z obsługą kotłów na paliwa stałe to przeszłość. Dostępne dziś na rynku urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale także wygodne i proste w obsłudze, umożliwiając jednocześnie pełną kontrolę nad parametrami pracy kotłów. Przedsiębiorstwem, które kładzie duży nacisk na komfort eksploatacji i oferuje szeroki pakiet rozwiązań usprawniających obsługę jest Metal-Fach Technika Grzewcza.

19.07.2017 | Ogrzewanie

Polską tradycją jest burza medialna tocząca się zimą wokół chmury smogu, która wisi nad naszymi głowami. Głównym problemem jest mała świadomość użytkowników kotłów węglowych, w których spalane są śmieci i paliwa niskiej jakości. Same urządzenia nie są problemem, ale ich nieodpowiednie użytkowanie i niestosowanie się do zaleceń producenta oraz brak ogólnej wiedzy o sposobach spalania paliw stałych. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej słyszymy o konieczności zwrócenia się w stronę ekologicznych urządzeń grzewczych czy o kotłach z 5 klasą emisji. Co to znaczy, że kocioł jest niskoemisyjny? Jakiego typu paliwo możemy w nim spalać? Odpowiedzi pokażemy na przykładzie kotłów na ekogroszek i pellet – nowości z oferty firmy METAL-FACH Technika Grzewcza.

05.06.2018 | Grzejniki

Kwestia ogrzewania w domu jest bardzo ważna. Do wyboru jest wiele rozwiązań, m.in. kocioł CO, kominek, ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Inwestorzy często obawiają się jednak tego ostatniego, sądząc, że jest ono najdroższe w eksploatacji. Nic bardziej mylnego! Ogrzewanie elektryczne może być wydajne i energooszczędne. Wystarczy zainwestować w odpowiednio dobrane do pomieszczenia grzejniki elektryczne z niskim poborem energii.

21.11.2017 | Ogrzewanie

Zaostrzanie unijnych przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery, to nie efekt urzędniczej histerii. Wbrew dość często powtarzanym opiniom celem wdrażania obostrzeń wcale też nie jest zmuszenie konsumentów do wydatków. Patrząc na ten problem z szerszej perspektywy uświadomimy sobie, że używając starych, nieekologicznych kotłów szkodzimy zarówno przyrodzie, jak i samym sobie. Jak dobrać kocioł c.o., który będzie nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale i dla naszego portfela? Zastanawiamy się nad tym razem z ekspertami z firmy ZGM „ZĘBIEC” S.A., która jest jednym z najbardziej znanych producentów kotłów c.o. w Polsce.

04.04.2017 | Piece, kotły

W ostatnich miesiącach nie było chyba dnia, abyśmy nie usłyszeli w mediach o smogu i pyłach, które zatruwają mieszkańców Polski. Źródłem problemu są nieekologiczne kotły, w których oprócz węgla często spalane jest też wilgotne drewno lub – co gorsze – śmieci. O ile jeszcze do niedawna kwestie te nie podlegały żadnej kontroli, to dziś sporo się zmieniło. Samorządy przyjmują antysmogowe uchwały, a przeciętny Kowalski nie ma wyjścia – czy chce, czy nie – musi pomyśleć o zakupie ekologicznego kotła grzewczego. Na szczęście wybór jest naprawdę spory, a dzięki programom dofinansowań taki zakup wcale nie musi mocno nadwątlić domowego budżetu.

28.10.2016 | Piece, kotły

Osoby, które uważają, że kocioł węglowy na miał i eko-groszek jest przeżytkiem minionej epoki, powinny zapoznać się z ofertą wiodących producentów tego typu urządzeń. Ich wysoki stopień zautomatyzowania, obsługa zredukowana do niezbędnego minimum oraz niskie koszty eksploatacji to tylko część korzyści leżących po stronie użytkownika. Nie zaskakuje więc fakt, że automatyczne kotły na węgiel przeżywają dziś swój wielki powrót.

27.09.2016 | Piece, kotły

Dostępne dziś na rynku kotły na paliwa stałe to nowoczesne, ekologiczne urządzenia, które bardzo różnią się od swoich poprzedników sprzed kilku czy kilkunastu lat. Wymagania klientów, oczekujących wygodnych i ekonomicznych w eksploatacji urządzeń oraz zaostrzające się przepisy dotyczące dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń sprawiają, że kotły grzewcze C.O. są coraz częściej dużo bardziej atrakcyjną alternatywą dla ogrzewania na gaz czy olej opałowy. Kotły na pellet i ekogroszek, spełniające najbardziej rygorystyczne wymogi, oferuje firma ZPH Krzaczek.

15.09.2015 | Ogrzewanie

Choć sercem systemu centralnego ogrzewania bez wątpienia jest źródło ciepła, czyli kocioł, to często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są inne elementy instalacji, takie jak na przykład sterowniki. To właśnie dzięki nim kotłownia nie staje się naszym drugim domem, ponieważ możemy wygodnie sterować procesem spalania z poziomu panelu znajdującego się w mieszkaniu.

12.12.2014 | Piece, kotły

Wybór kotła centralnego ogrzewania nie jest łatwy. Obok komfortu obsługi pod uwagę trzeba brać także rodzaj paliwa, jego dostępność, cenę – czyli dane, które nie zawsze są stałe – a przecież inwestycję w kocioł podejmuje się raz na wiele lat. Co więc zrobić, aby w trakcie użytkowania wybranego urządzenia nie okazało się, że z powodu niespodziewanej podwyżki cen danego paliwa koszty ogrzewania gwałtownie wzrosły? Rozwiązanie opracowali producenci kotłów wielopaliwowych.

29.09.2014 | Piece, kotły

Ogrzewanie paliwem stałym to wciąż najtańsze źródło energii cieplnej. Zważywszy na fakt, że dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym kotły na miał czy ekogroszek są coraz bardziej zautomatyzowane, coraz częściej wracają też do łask. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie tylko w niczym nie przypominają kotłów sprzed kilkunastu lat, ale są też od nich dużo tańsze w eksploatacji.

05.05.2014 | Piece, kotły

Wybierając kocioł grzewczy oczekujemy od niego efektywnej i ekonomicznej pracy. Jednocześnie, często nie mamy świadomości, że bardzo ważną rolę w spełnieniu tych wymagań bierze nie tylko sam kocioł, ale również jego sterownik. Na co zwracać uwagę przy wyborze sterownika? Zapytaliśmy o to Zdzisława Kluczka, właściciela firmy P.W. KEY, produkującej sterowniki do kotłów i układów ogrzewania.

28.04.2015 | Kominki

Poszukując taniego sposobu na ogrzewanie, zapewne w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na kominki. Jest to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych ze względu na prostotę i stosunkowo tanie paliwo w postaci drewna lub brykietów. Jednak palenie w kominkach jest przede wszystkim czasochłonne. Dlatego nie spełniają one wymagań osób, które cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Tacy użytkownicy powinni zwrócić uwagę na ciekawą alternatywę dla kominków tradycyjnych, jaką są kominki i piecyki na pellet.

Poszukiwanie przez przedsiębiorstwa i sektor prywatny tańszych źródeł energii opałowej jest podstawowym czynnikiem mającym wpływ na podjęcie decyzji o zakupie rębaka do rozdrabniania drewna. Warto przy tym pamiętać, że zagospodarowanie odpadów drzewnych to również działanie proekologiczne. Zrębki drewna można wykorzystać nie tylko jako biopaliwo, ale także do ściółkowania ogrodów lub przetworzyć je na papier albo płyty meblowe.

22.11.2016 | Systemy kominowe

Konieczność modernizacji lub budowy przewodów kominowych w budownictwie jednorodzinnym nie musi wiązać się z uciążliwą, tradycyjną metodą murowania ich z cegły lub pustaka. Obecnie można korzystać z tanich i łatwych w zastosowaniu wkładów i systemów kominowych ze stali nierdzewnych.

27.07.2016 | Piece, kotły

Urzędy Marszałkowskie na terenie całego kraju ogłosiły konkursy na dofinansowanie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych projektów w zakresie „Efektywności energetycznej”, tj. „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych”.
Zadanie to obejmuje: budowę, rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń) mające na celu produkcję energii elektrycznej lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystujących biomasę – do 5 MW mocy. Urządzenia spełniające surowe kryteria konkursu oferuje firma Gras Energia.

Rozdrabnianie gałęzi to jeden z pomysłów na produkcję biomasy. Wymogiem w tego typu działalności jest posiadanie rębaka do drewna. Najlepiej jeżeli jest to urządzenie przejezdne, ponieważ rębak mobilny umożliwia łatwy dojazd do miejsc, w których składowany jest surowiec. Jednym z typów maszyn do rozdrabniania drewna są rębaki bębnowe, obecne w ofercie firmy Teknamotor.

24.02.2016 | Piece, kotły

Stosując kotły na biomasę z automatycznym podajnikiem EKOPAL można zamienić zrębki, brykiet, pellet, owies, wierzbę energetyczną, pestki oraz inne rodzaje naturalnych paliw na energię. Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania instalacji oraz funkcjonalne programy sterowania sprawiają, że ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń staje się chętnie wybieranym rozwiązaniem, które nierzadko przewyższa swoimi walorami dostępne systemy C.O. Funkcja automatycznego podawania paliwa zapewnia minimalną obsługę przy kotle, zaoszczędzając czas i energię użytkowników.

07.05.2014 | Piece, kotły

Biomasa to paliwo odnawialne, tanie i nieszkodliwe dla środowiska, dlatego też staje się coraz popularniejszym źródłem energii opałowej wśród odbiorców instytucjonalnych, tartaków i firm stolarskich, a także jako ogrzewanie osiedli czy gmin. Aby jednak kocioł na biomasę posłużył przez długie lata i dobrze spełniał swoje zadanie, jego wykonanie, wyposażenie i dobór trzeba zlecić zaufanej firmie z dużym doświadczeniem. Tylko wtedy można mieć pewność, że kocioł poradzi sobie ze spaleniem nawet tak trudnego materiału jak słoma.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. dolnośląskie
woj. lubuskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. lubelskie

Słowa kluczowe: ekogroszek czy pellet, brykiet czy pellet, pellet cena za tonę, pellet energetyczny, pelety opałowe, pellet wartość opałowa