Ogrzewanie prądem w cenie gazu! Tanie, propolskie, ekologiczne!

Kotły elektrodowe firmy Atmo-Pol

Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo mitów i niepochlebnych opinii. Spośród nich dominuje taka, że to najdroższy z dostępnych sposobów grzania. Jednak mało kto pokusi się o sprawdzenie stanu faktycznego i rzetelne porównanie rzeczywistych kosztów ogrzewania na przestrzeni kilku lat. A sporo się na rynku ogrzewania prądem w ostatnich latach zmieniło…

Najistotniejszą zmianą jest uwolnienie rynku energii elektrycznej. Dało to konsumentom prawo do wyboru najtańszego dostawcy prądu, a tychże dostawców zmusiło do konkurowania ze sobą pod względem ceny prądu. Dzięki temu ogrzewanie energią elektryczną jest dużo tańsze niż jeszcze kilka lat temu.

Dlaczego ogrzewanie energią elektryczną?
– Warto zaznaczyć, ze ogrzewanie energią elektryczną jest także propolskie, ponieważ wspieramy polskie górnictwo i polską energetykę. Ekologiczne – gdyż elektrownia spalając węgiel wytworzy parę na turbiny, które wytworzą prąd, a spaliny wyczyści metodą suchą lub mokrą tak, by nie pylić oraz nie wrzucać w atmosferę dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, metali ciężkich. Technologie odzysku spalin są w polskich elektrowniach jednymi z lepszych na świecie i cały czas są unowocześniacie – zapewnia Tomasz Drużkowski, pracownik firmy AtmoPol.

Ważny jest także dynamiczny rozwój technologiczny w sferze produkcji i budowy domów. Izolowanie i ocieplanie starych budynków oraz budowa domów o niskim współczynniku strat cieplnych to znacząca redukcja w kosztach ogrzewania. Dlatego decyzję o ogrzewnaiu domu energią elektryczną warto podjąć już na etapie projektowania domu. Planowanie budowy domu opartego na ogrzewaniu prądem powoduje, że możemy kupić piękną i tanią działkę, ponieważ nie potrzebujemy sieci gazowej i wodociągowej. Oszczędzamy na tym, że nie potrzeba budować komina, wentylacji, dokonywać corocznych przeglądów kominiarskich, corocznych przeglądów i ewentualnych napraw kotła gazowego.

My Polacy jesteśmy wręcz skazani na ogrzewanie prądem, gdyż koszt wyprodukowania 1kW kosztuje na dzień dzisiejszy w taryfie G12W od 22 do 6 rano i od 13 do 15 oraz w sobotę od 6 do poniedziałku do 6 – 0,22-0,23 PLN brutto i jeszcze we wszystkie dni wolne – takie działanie jest nie do przecenienia.  Dla przykładu, koszt wytworzenia 1kW ciepła przy węglu waha się pomiędzy 0,17 a 0,20 PLN brutto, w zależności od jakości węgla i sprawności kotła. Do tego dochodzi aspekt ekologiczny, ponieważ samo spalanie i brak oczyszczania spalin w setkach tysięcy domów jest gorsze niż w elektrowni lub elektrociepłowni. Natomiast koszt wytworzenia 1kW ciepła z gazu ziemnego w zależności od sprawności kotła gazowego to wydatek brutto od 0,22 do 0,30 pln.

Ogrzewanie prądem ma sens tylko wtedy, jeśli za pośrednictwem grzałki elektrycznej lub kotła elektrodowego grzejemy dla domu lub mieszkania odpowiedni zbiornik buforowy w godzinach taniego prądu, a gdy zmieni się taryfa na droższy prąd, wykorzystujemy ciepło zgromadzone w buforze ciepła. Bardzo wielką zaletą jest to, że bufory ciepła firmy AtmoPol serii AH, AHR o pojemnościach od 500 do 2000 litrów są wyposażone w wężownice ciepłej wody użytkowej i dwa króćce do podłączenia grzałek, gdzie jedna z nich może służyć do podłączenia fotowoltaika.

Jaki system ogrzewania elektrycznego wybrać?
Najlepszym i najczęściej kupowanym systemem grzewczym jest system kotłowni oparty o zbiornik buforowy z wężownicą CWU. Do bufora podłączony jest kocioł elektrodowy lub grzałka elektryczna, kominek z płaszczem wodnym lub kocioł zgazujący, np. ATMOS przystosowany do układu zamkniętego oraz agregat pompy ciepła. Zasada grzewcza takiego układu jest taka, że agregat pompy ciepła grzeje bufor gdy temperatura na dworze jest powyżej 5ºC – z pracy agregatu mamy ciepłą wodę użytkową oraz grzejemy grzejniki lub podłogówkę. Jeśli temperatura na dworze spadnie poniżej 5ºC, będzie nam się załączać w określonych porach grzałka elektryczna lub kocioł elektrodowy aby ogrzewać dom w II taryfie (tani prąd). W przypadku rozpalenia kominka z płaszczem wodnym lub kotła nastąpi wyłączenie agregatu pompy ciepła lub grzałki elektrycznej czy kotła elektrodowego. Nawet w przypadku braku prądu dzięki kominkowi mamy ciepłą wodę użytkową a zakup agregatu prądotwórczego umożliwi nam pracę pompy wody dla systemów grzewczych, telewizora, lodówki i kilku światełek. Jesteśmy niezależni w razie „katastrof”.

Nie ma znaczenia czy 1kW ciepła wyprodukujemy grzałką elektryczną czy kotłem elektrodowym – oba te urządzenia mają niemal 100% sprawność.

Jak działają kotły elektrodowe?
Zasada działania wiecznego pieca – bo tak nazywa się potocznie kotły elektrodowe – polega na wydzielaniu ciepła podczas przepływu prądu przez specjalny ośrodek ciekły, połączony ze źródłem energii za pomocą elektrod.  
– Kocioł elektrodowy przeznaczony jest do pracy z cieczą niskokonduktywną (czyli o niskiej przewodności elektrycznej), a jego sprawność wynosi niemal 100%. Oznacza to, że dostarczona energia elektryczna jest niemal w całości (bezstratnie) zamieniana na energię cieplną – tłumaczy     Tomasz Drużkowski, pracownik firmy AtmoPol.
Gdy ciecz niskokonduktywna przepływa przez ośrodek o zewnętrznym polu elektrycznym równym zeru, to przemieszczenie cząstek niosących ładunek (elektron, jon dodatni lub ujemny) i jest chaotyczne, a suma tych ładunków przepływających w dowolnym kierunku jest równa zeru. W takim przypadku ciecz jest elektrycznie obojętną w odniesieniu do całości. Poszczególne jej cząstki i cząsteczki wykonują nieustannie nieuporządkowane przemieszczenia cieplne, a ich intensywność jest zależna od temperatury. Gdy zewnętrzne pole elektryczne posiada pewną wartość, to cząstki niosące ładunek elektryczny zaczną przyspieszać w kierunku linii pola. Podczas przyspieszenia cząstki zaczynają na siebie oddziaływać poprzez zderzenia lub odbicia. W wyniku kontaktu cząstek między sobą, ich energia kinetyczna zostaje częściowo, a czasem nawet całkowicie pochłonięta przez cząstkę rozpraszającą, która spowalnia lub się zatrzymuje. Natomiast pozostała część energii kinetycznej zamieniana jest w ciepło, które ujawnia się w postaci wzrostu temperatury cieczy o charakterze przestrzennym. Taka podgrzana ciecz wypływa z kotła i jest rozprowadzana do poszczególnych elementów systemu grzewczego w domu lub biurze.

Dlaczego warto zainwestować w kocioł elektrodowy?
Kocioł elektrodowy ma same zalety. Jedną z nich jest możliwość zastosowania takiego ogrzewania praktycznie wszędzie, bez względu na lokalizację i rozmiary obiektu. W przeciwieństwie do gazu ziemnego, prąd jest dostępny w każdym miejscu kraju i można z niego bez ograniczeń korzystać. Instalacja z kotłem elektrodowym jest także dużo tańsza od systemów na inne rodzaje paliw, ponieważ nie wymaga budowy komina i wentylacji. Odpadają także koszty doprowadzenia do domu gazu ziemnego albo specjalnego przystosowania kotłowni do korzystania z paliw stałych lub oleju opałowego. Co istotne, kocioł elektrodowy jest dużo tańszy w użytkowaniu niż kotły na inne paliwa: nie wymaga corocznych przeglądów, nie wymaga czyszczenia komina i przewodów kominowych (bo ich po prostu w takiej instalacji nie ma), a żywotność takiego kotła szacowana jest na 50 lat – podczas gdy przeciętny czas użytkowania kotła gazowego to zaledwie 10 lat. Ten kocioł nie posiada materiału oporowego, czyli grzałki, nie ma się więc co w nim zepsuć i dlatego powszechnie nazywany jest „wiecznym kotłem”.

Reasumując: nie ważne, czy będziemy dom ogrzewać grzałką czy kotłem elektrodowym za pośrednictwem bufora ciepła. Najważniejsze jest to, że zamieniamy prąd elektryczny na ciepło wg taryfy G12W, co wpływa na nasze kopalnie, naszą energetykę, ekologię a niektórzy uważają, że jest też patriotyczne.
Umiejętne wykorzystanie taryfy G12W wraz podłączeniem sterowania powoduje że, koszt ogrzewania jest:
– niższy niż ogrzewanie gazem,
– minimalnie droższy od węgla.
Warto także wspomnieć, ze wszystkie urządzenia firmy Atmo-Pol spełniają normy wymagane dla Jednostek Samorządu Terytorialnego ubiegających się o wsparcie finansowe z programu KAWKA, którego celem jest likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

Z ofertą firmy AtmoPol można zapoznać się na stronie www.ogrzewaniepradem.pl

 


Liczba odwiedzin: 330 | Data publikacji: 2016-01-20

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


20.01.2016 | Piece, kotły

Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo mitów i niepochlebnych opinii. Spośród nich dominuje taka, że to najdroższy z dostępnych sposobów grzania. Jednak mało kto pokusi się o sprawdzenie stanu faktycznego i rzetelne porównanie rzeczywistych kosztów ogrzewania na przestrzeni kilku lat. A sporo się na rynku ogrzewania prądem w ostatnich latach zmieniło…

28.07.2016 | Ogrzewanie

Wybierając rodzaj ogrzewania i klimatyzacji warto mieć świadomość, że ta decyzja może na wiele lat zdeterminować nasze wydatki. Ma to szczególne znaczenie w klimacie występującym np. w Polsce, gdzie przez połowę roku potrzebujemy grzać a w drugiej połowie chłodzić. Dlatego też wybór systemu to jedna z kluczowych decyzji przy planowaniu inwestycji. Warto rozważyć nowoczesny, ekologiczny i przede wszystkim tani sposób ogrzewania i klimatyzacji – pompy ciepła.

21.06.2018 | Ogrzewanie

Gaz płynny LPG to jedno z podstawowych paliw, wykorzystywanych w XXI w. do celów grzewczych i technologicznych oraz jako alternatywne paliwo samochodowe. Popularności przysparza mu niska cena, wysoka kaloryczność, dostępność, a także ekologiczność. Wraz ze wzrostem popytu na gaz płynny, zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na ciśnieniowe zbiorniki LPG w wersji naziemnej i podziemnej. Znajdziemy je w ofercie firmy CHEMET, która przez 70 lat działania na rynku urosła do rangi wiodącego producenta w Polsce i w Europie. Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, nacisk na innowacyjność i inwestycje w modernizacje parku maszynowego sprawiają, że oferowane przez CHEMET zbiorniki na gaz odpowiadają najwyższym wymaganiom pod względem jakości, spełniając zarazem surowe normy polskie i europejskie.

10.05.2017 | Kominki

Kominek czy piec wolnostojący w domu to synonim ciepła, bezpieczeństwa, przytulności. Nic dziwnego, że szeroka oferta różnych producentów w tym zakresie potrafi przyprawić o zawrót głowy. Który wkład kominkowy do zabudowy wybrać? Czy warto kupić piec na pellet? Czy lepsze będą wkłady kominkowe bez płaszcza wodnego czy z płaszczem wodnym? Na te i inne pytania odpowiedzi możemy uzyskać w firmie ŻAR WIK, która oferuje pełen zakres usług związanych z ekologicznym ogrzewaniem.

21.07.2016 | Piece, kotły

Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła, olej opałowy, ogrzewanie na prąd… Wybór jest dziś ogromny, a nowoczesne rozwiązania z obszaru techniki grzewczej uwzględniają zarówno potrzebę ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania energią, jak i wygodę eksploatacji. Tej tendencji nie oparły się też znane już od pokoleń kotły na paliwa stałe. Wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, dziś, w XXI wieku, w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat.

29.09.2015 | Automatyka domowa

Nowa linia osprzętu elektroinstalacyjnego firmy Legrand Polska Valena Life to odpowiedź na aktualne wymagania funkcjonalne stawiane instalacjom elektrycznym, teletechnicznym i informatycznym do każdego rodzaju pomieszczeń w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym. Nowe produkty oferują ponad 150 różnych funkcji do zaspokojenia tradycyjnych i innowacyjnych potrzeb nowoczesnych instalacji elektrycznych.

09.06.2015 | Ogrzewanie

Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych wyborów, przed jakimi stają inwestorzy. Co wybrać, żeby było tanio, praktycznie i ciepło? Warto pochylić się nad tematem bardzo popularnego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie systemu ogrzewania nadmuchowego, bo szybko okaże się, że spełnia ono wszystkie nasze oczekiwania.

27.07.2018 | Piece, kotły

Lato w pełni, więc ustał na chwilę medialny szum wokół jakości powietrza nad Polską. Ale przecież za kilka miesięcy burza rozpęta się na nowo. Może więc warto właśnie teraz, poza sezonem grzewczym, pomyśleć o tym, jak przyczynić się do poprawy jakości powietrza i wymienić stary, nieefektywny kocioł centralnego ogrzewania na nowy. A jeśli względy prośrodowiskowe nie są dostatecznym argumentem, to może względy ekonomiczne i praktyczne przeważą? Przecież kocioł na ekogroszek to dziś jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań, a technologiczne udogodnienia sprawiają, że obsługa zredukowana jest do minimum, co bardzo ułatwia codzienną eksploatację.

26.04.2018 | Piece, kotły

Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją, ponieważ od niej zależeć będzie w przyszłości nasz komfort cieplny i stan domowego budżetu. Dodatkowo z roku na rok pogłębia się problem zanieczyszczenia powietrza i wszechobecnego smogu. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z kotłów na węgiel i ekogroszek na rzecz ekologicznych kotłów na pellet. Dlaczego warto zainwestować w kocioł na pellet i jakie są zalety tego biopaliwa?

25.01.2018 | Piece, kotły

Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale produkcyjne, szkoły, biura, hotele czy ośrodki wypoczynkowe wymagają odpowiedniego systemu grzewczego, który będzie funkcjonalny i optymalny pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Wytworzone ciepło powinno docierać do każdego pomieszczenia i zapewniać użytkownikom wysoki komfort cieplny. Dlatego warto w tej kwestii wybrać kocioł o dużej mocy na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem.

25.01.2018 | Piece, kotły

Bardzo szybki rozwój technologiczny zaowocował wieloma inteligentnymi rozwiązaniami. Świetnym przykładem może być przyjazna dla użytkownika aplikacja mobilna BeSMART marki Beretta, umożliwiająca sterowanie przez Internet kotłem c.o., dzięki czemu komfort cieplny we własnym domu można regulować za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Nowoczesny system zdalnego sterowania centralnym ogrzewaniem BeSMART oparty jest na współpracy mobilnej aplikacji z programatorem i modemem WiFi (korzystającym z internetowej sieci domowej), podłączonym do kotła.

09.11.2017 | Piece, kotły

Oprócz tysiąca kolorów w przyrodzie jesień przynosi ze sobą krótsze dni i pierwsze chłody. A wraz z nimi śmierdzący dym ze spalanych śmieci i strach przed rachunkami za ogrzewanie. To ostatni moment na wymianę starego kotła na nowy – ekologiczny i ekonomiczny.

31.10.2017 | Piece, kotły

Kotły cieszą się dużą popularnością wśród klientów branży grzewczej. Właściciele domów chętnie inwestują w nie ze względu na efektywność w dostarczaniu ciepła i podgrzewaniu wody oraz łatwą obsługę – w tej kwestii prym wiodą kotły podajnikowe. Niedawno na rynku pojawił się nowy kocioł podajnikowy klasy 5 – BIO COMPACT firmy SAS.

07.06.2017 | Piece, kotły

Współczesne budownictwo wymaga od producentów rozwiązań najwyższej jakości, które będą bezpieczne dla użytkowników. Dużą uwagę w tej kwestii skupia na sobie branża grzewcza i producenci kotłów. W naszej strefie klimatycznej, gdzie sezon grzewczy zaczyna się jesienią i trwa do wczesnej wiosny, kotły grzewcze muszą być wyjątkowo solidne i bezpieczne. Dlatego prym na rynku wiodą kotły na ekogroszek, a wśród nich nowy ekologiczny kocioł z podajnikiem Sztoker®+ firmy KOMIZ®.

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

04.04.2017 | Piece, kotły

W ostatnich miesiącach nie było chyba dnia, abyśmy nie usłyszeli w mediach o smogu i pyłach, które zatruwają mieszkańców Polski. Źródłem problemu są nieekologiczne kotły, w których oprócz węgla często spalane jest też wilgotne drewno lub – co gorsze – śmieci. O ile jeszcze do niedawna kwestie te nie podlegały żadnej kontroli, to dziś sporo się zmieniło. Samorządy przyjmują antysmogowe uchwały, a przeciętny Kowalski nie ma wyjścia – czy chce, czy nie – musi pomyśleć o zakupie ekologicznego kotła grzewczego. Na szczęście wybór jest naprawdę spory, a dzięki programom dofinansowań taki zakup wcale nie musi mocno nadwątlić domowego budżetu.

29.03.2017 | Piece, kotły

W wielu krajach europejskich normą jest wykorzystywanie produktów ubocznych obróbki drewna i przetwarzanie ich w wysokowartościowy pellet. Dobre przykłady idą z Niemiec, Austrii, Włoch czy Danii. Jednak i Polska wcale nie jest na szarym końcu jeśli chodzi o efektywne zagospodarowanie odpadów drzewnych do celów grzewczych. Firma Stelmet S.A. – największy w naszym kraju i jeden z największych w Europie producent drewnianej architektury ogrodowej (m.in. wyrobów do grodzenia, wyposażenia i dekoracji ogrodów, działek, tarasów, balkonów, parków i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym) wykorzystuje 100% produktu ubocznego, który jest przetwarzany i sprzedawany dalej w formie pelletu. I choć od uruchomienia zakładu produkcji pelletu nie minęło jeszcze 10 lat, to marki pellet LA

06.12.2016 | Piece, kotły

Ogrzewanie to jedna z priorytetowych kwestii w trakcie budowy lub remontu jakiegokolwiek budynku. Istnieje wiele sposobów ogrzewania domów, budynków użyteczności publicznej czy przemysłowych. Tym, którym zależy na wygodzie, dedykowane jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Inwestorzy liczący się przede wszystkim z kosztami wolą wybrać rozwiązanie tańsze, np. piec węglowy. Czy istnieje rozwiązanie, które dba zarówno o komfort użytkowania, jak i finanse?

07.11.2016 | Piece, kotły

Pierwsze jesienne przymrozki dla wielu Polaków oznaczają jedno: wielkimi krokami zbliża się wysoki rachunek za ogrzewanie… Z kotłem gazowym kondensacyjnym ECOCONDENS GOLD PLUS marki Termet zima nie musi być finansowym koszmarem.

28.10.2016 | Piece, kotły

Osoby, które uważają, że kocioł węglowy na miał i eko-groszek jest przeżytkiem minionej epoki, powinny zapoznać się z ofertą wiodących producentów tego typu urządzeń. Ich wysoki stopień zautomatyzowania, obsługa zredukowana do niezbędnego minimum oraz niskie koszty eksploatacji to tylko część korzyści leżących po stronie użytkownika. Nie zaskakuje więc fakt, że automatyczne kotły na węgiel przeżywają dziś swój wielki powrót.

26.10.2016 | Piece, kotły

Węgiel kamienny, pelet czy ekogroszek – niezależnie od tego, jaki rodzaj paliwa wybierzesz, nowoczesny i bezpieczny kocioł grzewczy znajdziesz w ofercie polskiej firmy SAS.

27.09.2016 | Piece, kotły

Dostępne dziś na rynku kotły na paliwa stałe to nowoczesne, ekologiczne urządzenia, które bardzo różnią się od swoich poprzedników sprzed kilku czy kilkunastu lat. Wymagania klientów, oczekujących wygodnych i ekonomicznych w eksploatacji urządzeń oraz zaostrzające się przepisy dotyczące dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń sprawiają, że kotły grzewcze C.O. są coraz częściej dużo bardziej atrakcyjną alternatywą dla ogrzewania na gaz czy olej opałowy. Kotły na pellet i ekogroszek, spełniające najbardziej rygorystyczne wymogi, oferuje firma ZPH Krzaczek.

22.09.2016 | Piece, kotły

W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym z najpopularniejszych paliw są paliwa stałe, co bez wątpienia zawdzięczają one swojej niskiej cenie. O ile jeszcze kilkanaście lat temu obsługa urządzeń przeznaczonych do ich spalania była dość kłopotliwa, to dziś dzięki stosowanym przez producentom udogodnieniom śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej opłacalnych, a zarazem wygodnych w eksploatacji rozwiązań.

16.08.2016 | Piece, kotły

Zanim zacznie się sezon grzewczy, warto przeanalizować sposób i koszty ogrzewania. Ogrzewanie pomieszczeń użytkowych to zwykle jedna z najbardziej obciążających domowy budżet pozycja w wydatkach. Alternatywą dla starych, nieekonomicznych pieców są nowoczesne kotły SAS EFEKT i SAS BIO EFEKT.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. dolnośląskie
woj. lubuskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. lubelskie

Słowa kluczowe: ogrzewanie prądem