Kotły 5 klasy

Nie truj! Wymień kocioł!

Oprócz tysiąca kolorów w przyrodzie jesień przynosi ze sobą krótsze dni i pierwsze chłody. A wraz z nimi śmierdzący dym ze spalanych śmieci i strach przed rachunkami za ogrzewanie. To ostatni moment na wymianę starego kotła na nowy – ekologiczny i ekonomiczny.

Problem smogu dotyczy w okresie grzewczym nie tylko dużych miast. Wręcz przeciwnie, najgorzej jest w małych miejscowościach bez sieci centralnego ogrzewania. Przestarzałe piece i mieszkańcy spalający w nich wszystko, co tylko da się spalić, to zmora dla naszych płuc. Świadomość szkodliwości takiego postępowania nie tylko dla sąsiadów, ale też dla nich samych i przede wszystkim ich dzieci jest znikoma. Ponadto, stare kotły nie należą do ekonomicznych – nie warto wiec zwlekać i jak najszybciej wymienić kocioł na nowy. Jaki będzie najlepszy?

Wymagania prawne
Ponieważ Polacy sami z siebie nie czuli potrzeby zmian na rynku grzewczym, wymagania dotyczące nowych kotłów grzewczych zostały uregulowane prawnie. Od 2014 roku nowe kotły na węgiel i drewno muszą spełniać kryteria normy PN-EN 303–5:2012. Kryteria te dotyczą emisji tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów oraz ustalają minimalną wymaganą sprawność nie tylko przy pracy na pełnej mocy, ale też dla 30% mocy nominalnej. Ta norma wprowadza trójklasowy podział kotłów. Te najlepsze, najbardziej ekologiczne i ekonomiczne kotły sklasyfikowane zostały do klasy 5. Osiąganie przez kocioł kryteriów emisji klasy 5. świadczy pozytywnie o jego efektywności i czystości spalania. Kotły takie spalają paliwo w sposób niewidoczny i niewyczuwalny, emitując mniej niż 10% zanieczyszczeń w porównaniu do starych pieców. Co ważne, w niektórych miastach można w dalszym ciągu uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła na nowy, zakwalifikowany do tej najwyższej klasy.

 

tilgner kotłyfot. Tilgner

 

Kotły z podajnikiem na pellet typu bio-pellet
Kotły na pellet co do zasady są kotłami ekologicznymi i kwalifikowanymi do 5 klasy wg normy PN-EN 303–5:2012. Kotły BIO-PELLET z palnikami na pellet stanowią doskonałą alternatywę dla drogich w eksploatacji kotłów na olej opałowy i gaz oraz dla kotłów węglowych starej generacji. Granulat drzewny, czyli pellet, produkuje się z czystych trocin tartacznych, zrębków drewna, wiórów, a także ziaren zbóż, łodyg masy zielonej, siana i innej masy odpadowej nadającej się do spalenia. To doskonały sposób na wykorzystanie odpadów przemysłowych i produkcyjnych, np. osadów pościekowych czy złomu drewna itp. Stąd niektóre nazwy i określenia jak: „zielony węgiel”, „zielona energia”. Kotły te znajdują się w 5 klasie, ponieważ podczas spalania pelletu nie wydzielają się szkodliwe dla przyrody gazy z zawartością siarki, chloru czy rtęci. Wydziela się jedynie CO2 – gaz przyswajalny przez rośliny zielone, które z kolei produkują życiodajny tlen. Jednak co istotne, kotły o wysokiej (ponad 90%) sprawności to duża oszczędność – w porównaniu do oleju opałowego nawet ponad dwukrotna. Kotły typu BIO-PELLET marki Tilgner wraz z palnikami na pellety produkowane są w standardzie w zakresie mocy od 12 kW do 100 kW. Idealnie sprawdzą się w domkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej takich jak: szkoły, urzędy, obiektach handlowe, produkcyjnych i innych. Kotły na BIO-PELLET marki Tilgner to doskonała inwestycja nie tylko w środowisko, ale także w swoje zdrowie.

 

tilgner kotły

 

Kotły z podajnikiem ślimakowym w klasie 5 typu Tilgner22
Jeszcze kilka lat temu do 5 klasy według normy PN-EN 303–5:2012 klasyfikowane były jedynie kotły zasilane pelletem. Od niedawna jednak w tej klasie znaleźć można także kotły spalające węgiel w postaci eko-groszku. Do 5 klasy należą m. in. kotły typu Tilgner22 z automatycznym podajnikiem paliwa. Paliwo, czyli węgiel, spalane jest w retortowym palniku z udziałem wentylatora nadmuchowego. Dzięki specjalnym rozwiązaniom ten kocioł pozwala na uzyskanie bezdymnego spalania, niskiej emisji i wysokiej sprawności aż do 95 – 95,9 %. Zaawansowany sterownik kontroluje temperaturę wody w kotle grzewczym i kieruje pracą podajnika, dmuchawy oraz pracą siłownika zaworu mieszającego (opcja). Istotną zaletą kotła jest również wyłożenie komory paleniskowej ceramiką w postaci specjalnych płyt optymalizujących przebieg spalania. Jednak z punktu widzenia użytkownika najważniejszy jest fakt, że obsługa kotła ogranicza się do nasypywania paliwa i do usunięcia popiołu raz na kilka dni, a kocioł może pracować bez zatrzymywania przez cały sezon grzewczy. To doskonałe i ekonomiczne rozwiązanie do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biur i instytucji publicznych oraz niewielkich zakładów przemysłowych.

Tilgner – jakość w rozsądnej cenie!
Wszystkie kotły firmy Tilgner posiadają nawet 60 miesięczną gwarancję. Wszystkie kotły produkowane są z zastosowanie unikatowej technologii. Z użyciem wycinarki plazmowej wypalane są całe korpusy, a następnie zaginane. W ten sposób zredukowana zostaje większą cześć spoin – nawet do 50%. To kotły na długie lata, bezpieczne, ekonomiczne i przede wszystkim ekologiczne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tilgner.com.pl


Liczba odwiedzin: 24 | Data publikacji: 2017-11-09

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


26.04.2018 | Piece, kotły

Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją, ponieważ od niej zależeć będzie w przyszłości nasz komfort cieplny i stan domowego budżetu. Dodatkowo z roku na rok pogłębia się problem zanieczyszczenia powietrza i wszechobecnego smogu. Dlatego coraz więcej osób rezygnuje z kotłów na węgiel i ekogroszek na rzecz ekologicznych kotłów na pellet. Dlaczego warto zainwestować w kocioł na pellet i jakie są zalety tego biopaliwa?

25.01.2018 | Piece, kotły

Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale produkcyjne, szkoły, biura, hotele czy ośrodki wypoczynkowe wymagają odpowiedniego systemu grzewczego, który będzie funkcjonalny i optymalny pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Wytworzone ciepło powinno docierać do każdego pomieszczenia i zapewniać użytkownikom wysoki komfort cieplny. Dlatego warto w tej kwestii wybrać kocioł o dużej mocy na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem.

25.01.2018 | Piece, kotły

Bardzo szybki rozwój technologiczny zaowocował wieloma inteligentnymi rozwiązaniami. Świetnym przykładem może być przyjazna dla użytkownika aplikacja mobilna BeSMART marki Beretta, umożliwiająca sterowanie przez Internet kotłem c.o., dzięki czemu komfort cieplny we własnym domu można regulować za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Nowoczesny system zdalnego sterowania centralnym ogrzewaniem BeSMART oparty jest na współpracy mobilnej aplikacji z programatorem i modemem WiFi (korzystającym z internetowej sieci domowej), podłączonym do kotła.

31.10.2017 | Piece, kotły

Kotły cieszą się dużą popularnością wśród klientów branży grzewczej. Właściciele domów chętnie inwestują w nie ze względu na efektywność w dostarczaniu ciepła i podgrzewaniu wody oraz łatwą obsługę – w tej kwestii prym wiodą kotły podajnikowe. Niedawno na rynku pojawił się nowy kocioł podajnikowy klasy 5 – BIO COMPACT firmy SAS.

07.06.2017 | Piece, kotły

Współczesne budownictwo wymaga od producentów rozwiązań najwyższej jakości, które będą bezpieczne dla użytkowników. Dużą uwagę w tej kwestii skupia na sobie branża grzewcza i producenci kotłów. W naszej strefie klimatycznej, gdzie sezon grzewczy zaczyna się jesienią i trwa do wczesnej wiosny, kotły grzewcze muszą być wyjątkowo solidne i bezpieczne. Dlatego prym na rynku wiodą kotły na ekogroszek, a wśród nich nowy ekologiczny kocioł z podajnikiem Sztoker®+ firmy KOMIZ®.

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

04.04.2017 | Piece, kotły

W ostatnich miesiącach nie było chyba dnia, abyśmy nie usłyszeli w mediach o smogu i pyłach, które zatruwają mieszkańców Polski. Źródłem problemu są nieekologiczne kotły, w których oprócz węgla często spalane jest też wilgotne drewno lub – co gorsze – śmieci. O ile jeszcze do niedawna kwestie te nie podlegały żadnej kontroli, to dziś sporo się zmieniło. Samorządy przyjmują antysmogowe uchwały, a przeciętny Kowalski nie ma wyjścia – czy chce, czy nie – musi pomyśleć o zakupie ekologicznego kotła grzewczego. Na szczęście wybór jest naprawdę spory, a dzięki programom dofinansowań taki zakup wcale nie musi mocno nadwątlić domowego budżetu.

29.03.2017 | Piece, kotły

W wielu krajach europejskich normą jest wykorzystywanie produktów ubocznych obróbki drewna i przetwarzanie ich w wysokowartościowy pellet. Dobre przykłady idą z Niemiec, Austrii, Włoch czy Danii. Jednak i Polska wcale nie jest na szarym końcu jeśli chodzi o efektywne zagospodarowanie odpadów drzewnych do celów grzewczych. Firma Stelmet S.A. – największy w naszym kraju i jeden z największych w Europie producent drewnianej architektury ogrodowej (m.in. wyrobów do grodzenia, wyposażenia i dekoracji ogrodów, działek, tarasów, balkonów, parków i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym) wykorzystuje 100% produktu ubocznego, który jest przetwarzany i sprzedawany dalej w formie pelletu. I choć od uruchomienia zakładu produkcji pelletu nie minęło jeszcze 10 lat, to marki pellet LA

06.12.2016 | Piece, kotły

Ogrzewanie to jedna z priorytetowych kwestii w trakcie budowy lub remontu jakiegokolwiek budynku. Istnieje wiele sposobów ogrzewania domów, budynków użyteczności publicznej czy przemysłowych. Tym, którym zależy na wygodzie, dedykowane jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Inwestorzy liczący się przede wszystkim z kosztami wolą wybrać rozwiązanie tańsze, np. piec węglowy. Czy istnieje rozwiązanie, które dba zarówno o komfort użytkowania, jak i finanse?

07.11.2016 | Piece, kotły

Pierwsze jesienne przymrozki dla wielu Polaków oznaczają jedno: wielkimi krokami zbliża się wysoki rachunek za ogrzewanie… Z kotłem gazowym kondensacyjnym ECOCONDENS GOLD PLUS marki Termet zima nie musi być finansowym koszmarem.

28.10.2016 | Piece, kotły

Osoby, które uważają, że kocioł węglowy na miał i eko-groszek jest przeżytkiem minionej epoki, powinny zapoznać się z ofertą wiodących producentów tego typu urządzeń. Ich wysoki stopień zautomatyzowania, obsługa zredukowana do niezbędnego minimum oraz niskie koszty eksploatacji to tylko część korzyści leżących po stronie użytkownika. Nie zaskakuje więc fakt, że automatyczne kotły na węgiel przeżywają dziś swój wielki powrót.

26.10.2016 | Piece, kotły

Węgiel kamienny, pelet czy ekogroszek – niezależnie od tego, jaki rodzaj paliwa wybierzesz, nowoczesny i bezpieczny kocioł grzewczy znajdziesz w ofercie polskiej firmy SAS.

27.09.2016 | Piece, kotły

Dostępne dziś na rynku kotły na paliwa stałe to nowoczesne, ekologiczne urządzenia, które bardzo różnią się od swoich poprzedników sprzed kilku czy kilkunastu lat. Wymagania klientów, oczekujących wygodnych i ekonomicznych w eksploatacji urządzeń oraz zaostrzające się przepisy dotyczące dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń sprawiają, że kotły grzewcze C.O. są coraz częściej dużo bardziej atrakcyjną alternatywą dla ogrzewania na gaz czy olej opałowy. Kotły na pellet i ekogroszek, spełniające najbardziej rygorystyczne wymogi, oferuje firma ZPH Krzaczek.

22.09.2016 | Piece, kotły

W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym z najpopularniejszych paliw są paliwa stałe, co bez wątpienia zawdzięczają one swojej niskiej cenie. O ile jeszcze kilkanaście lat temu obsługa urządzeń przeznaczonych do ich spalania była dość kłopotliwa, to dziś dzięki stosowanym przez producentom udogodnieniom śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej opłacalnych, a zarazem wygodnych w eksploatacji rozwiązań.

16.08.2016 | Piece, kotły

Zanim zacznie się sezon grzewczy, warto przeanalizować sposób i koszty ogrzewania. Ogrzewanie pomieszczeń użytkowych to zwykle jedna z najbardziej obciążających domowy budżet pozycja w wydatkach. Alternatywą dla starych, nieekonomicznych pieców są nowoczesne kotły SAS EFEKT i SAS BIO EFEKT.

27.07.2016 | Piece, kotły

Urzędy Marszałkowskie na terenie całego kraju ogłosiły konkursy na dofinansowanie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych projektów w zakresie „Efektywności energetycznej”, tj. „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych”.
Zadanie to obejmuje: budowę, rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń) mające na celu produkcję energii elektrycznej lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystujących biomasę – do 5 MW mocy. Urządzenia spełniające surowe kryteria konkursu oferuje firma Gras Energia.

21.07.2016 | Piece, kotły

Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła, olej opałowy, ogrzewanie na prąd… Wybór jest dziś ogromny, a nowoczesne rozwiązania z obszaru techniki grzewczej uwzględniają zarówno potrzebę ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania energią, jak i wygodę eksploatacji. Tej tendencji nie oparły się też znane już od pokoleń kotły na paliwa stałe. Wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, dziś, w XXI wieku, w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat.

11.07.2016 | Piece, kotły

Koszt ogrzewania oraz stopień jego uciążliwości dla środowiska i mieszkańców to podstawowe kryteria, którymi należy kierować się podczas podejmowania decyzji o zakupie pieca c.o. Nowoczesny i bezpieczny kocioł grzewczy sztoker®V firmy Komiz® spełnia oba te warunki: jest ekonomiczny i ekologiczny jednocześnie.

24.05.2016 | Piece, kotły

Automatyczne kotły centralnego ogrzewania to dziś coraz chętniej wybierana alternatywa dla ogrzewania gazowego, olejowego czy na prąd. Nie ma w tym nic dziwnego. Wysoki stopień zautomatyzowania, obsługa zredukowana do minimum oraz opłacalność stawiają dziś kotły na paliwa stałe w czołówce ekonomicznych źródeł ogrzewania.

18.03.2016 | Piece, kotły

Ustawienie kotła CO tak, aby grzał ekonomicznie, a jednocześnie zapewniał odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, jest trudne i wymaga odpowiednich urządzeń. Kluczem do sukcesu i wydajnej pracy są współpracujące ze sobą elektroniczny sterownik kotła oraz rozbudowany regulator pokojowy, które w zależności od stopnia zaawansowania umożliwiają ustawienie szeregu parametrów, takich jak czas pracy, temperatura, a nawet rodzaj pobieranego paliwa.

24.02.2016 | Piece, kotły

Stosując kotły na biomasę z automatycznym podajnikiem EKOPAL można zamienić zrębki, brykiet, pellet, owies, wierzbę energetyczną, pestki oraz inne rodzaje naturalnych paliw na energię. Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania instalacji oraz funkcjonalne programy sterowania sprawiają, że ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń staje się chętnie wybieranym rozwiązaniem, które nierzadko przewyższa swoimi walorami dostępne systemy C.O. Funkcja automatycznego podawania paliwa zapewnia minimalną obsługę przy kotle, zaoszczędzając czas i energię użytkowników.

20.01.2016 | Piece, kotły

Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo mitów i niepochlebnych opinii. Spośród nich dominuje taka, że to najdroższy z dostępnych sposobów grzania. Jednak mało kto pokusi się o sprawdzenie stanu faktycznego i rzetelne porównanie rzeczywistych kosztów ogrzewania na przestrzeni kilku lat. A sporo się na rynku ogrzewania prądem w ostatnich latach zmieniło…

09.12.2015 | Piece, kotły

Kotły na paliwa stałe to wciąż chętnie wybierana przez Polaków alternatywa dla ogrzewania na gaz, prąd czy olej, zwłaszcza że ceny tych ostatnich wciąż idą w górę. Jednak współczesny konsument to przede wszystkim wymagający konsument, który obok ceny samego paliwa zwraca też uwagę na prostotę obsługi. Naprzeciw jego oczekiwaniom wychodzą producenci kotłów na ekogroszek, którzy tak projektują swoje rozwiązania, aby pozwalały na racjonalne, ekonomiczne i wygodne prowadzenie procesu spalania.

03.12.2015 | Piece, kotły

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. Aby zapewnić ciepło sobie oraz domownikom i jednocześnie uniknąć horrendalnie wysokich kosztów ogrzewania, warto rozważyć wybór kotła SAS SMART na ekogroszek lub SAS BIO SMART na pelety.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. dolnośląskie
woj. lubuskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. lubelskie

Słowa kluczowe: kotły 5 klasy, kocioł klasy 5, kocioł na pelet, podajnik na pellet, ogrzewanie kotłem,