Kocioł klasy 5 na paliwo stałe

Kotły C.O. z gwarancją

W ostatnich miesiącach nie było chyba dnia, abyśmy nie usłyszeli w mediach o smogu i pyłach, które zatruwają mieszkańców Polski. Źródłem problemu są nieekologiczne kotły, w których oprócz węgla często spalane jest też wilgotne drewno lub – co gorsze – śmieci. O ile jeszcze do niedawna kwestie te nie podlegały żadnej kontroli, to dziś sporo się zmieniło. Samorządy przyjmują antysmogowe uchwały, a przeciętny Kowalski nie ma wyjścia – czy chce, czy nie – musi pomyśleć o zakupie ekologicznego kotła grzewczego. Na szczęście wybór jest naprawdę spory, a dzięki programom dofinansowań taki zakup wcale nie musi mocno nadwątlić domowego budżetu.

Kotły co – gwarancja prostej obsługi
Dość powszechne jest przeświadczenie, że kotły na paliwa stałe są nieekologiczne i kłopotliwe w eksploatacji. Jednocześnie uchodzą też one za najtańsze źródło ogrzewania. Pierwsze twierdzenie dziś, w XXI wieku, mocno się zdezaktualizowało, bo producenci są zobowiązani do oferowania wyrobów mieszczących się w ściśle określonych ramach jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń, a graniczne wartości (zwłaszcza pyłów) regulują surowe normy polskie i europejskie.
Również eksploatacja kotłów c.o. gwarantuje prostotę i bezproblemową obsługę, która na ogół ogranicza się do uzupełniania raz na jakiś czas paliwa w zasobniku i usuwania popiołu. A jak wyglądają kwestie opłacalności? Tutaj rzeczywiście nic się nie zmieniło – paliwa stałe to wciąż najtańsze źródło ogrzewania dostępne na rynku.

Ekologiczne spalanie paliw stałych – kotły klasy 5
Zgodnie z obowiązującą w naszym kraju już od kilku lat normą PN-EN 303:5 2012, wyróżniamy trzy klasy kotłów na paliwa stałe: 3,4 i 5, przy czym każda z nich ma ściśle określone graniczne emisje zanieczyszczeń i wymaganej sprawności cieplnej. Zgodnie z tym podziałem najwyższa jest klasa 5, w której znajdują się tylko ekologiczne kotły grzewcze do spalania pelletu czy ekogroszku.
W większości gmin uruchamiane są programy na termomodernizację i wymianę kotłów, zwłaszcza na tych obszarach, gdzie zanieczyszczenia są największe. Można się o nie ubiegać właśnie na szczeblu gmin, które dysponują środkami pozyskanymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub własnymi funduszami. Informacje na ten temat umieszczane są na stronach internetowych urzędów, a dotacje – w zależności od gminy – mogą wynieść nawet 80% poniesionych przez inwestora kosztów. Co istotne – w przypadku urządzeń do spalania paliw stałych, dotację można uzyskać tylko na ekologiczne kotły grzewcze, a więc mieszczące się w 5 klasie.

 

tilgner kotłyfot. Tilgner

 

Kotły na pellet i ekogroszek
Jednym z ciekawszych kotłów na paliwa stałe 5 klasy są urządzenia firmy Tilgner (zarówno kotły do spalania ekogroszku, jak i pelletu). Wytwórnia Kotłów c.o. TILGNER posiada uprawnienia dozorowe do wytwarzania oraz na naprawy kotłów wodnych, parowych i zbiorników ciśnieniowych. Kotły produkowane przez pleszewską wytwórnię posiadają wszystkie dostępne na rynku certyfikaty, m.in. wydane przez Instytut Techniki Grzewczej w Łodzi i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Kotły posiadają świadectwo „na znak bezpieczeństwa ekologicznego” i są przyjazne dla środowiska naturalnego. Warto podkreślić, że firma wdrożyła normy jakości ISO 9001:2000, na co uzyskała certyfikat TÜV.
Wytwórnia sukcesywnie zwiększa swoją ofertę udoskonalając oferowane klientom modele kotłów, które zyskały uznanie klientów. Wprowadzona w toku doświadczeń technologia produkcji pozwoliła ograniczyć do 50% ilość spawów, które były narażone na działanie spalin. Ponadto dzięki zastosowaniu wysokiej jakości atestowanych materiałów oraz wprowadzeniu ściśle nadzorowanych technologii wytwarzania, osiągnięto wydłużenie żywotności kotłów C.O. i gwarancji  producenta, która może być przedłużona nawet do 5 lat!

 

tilgner klasa 5

 

Kocioł C.O. w 5 klasie
Wytwórnia Kotłów c.o. „TILGNER”, która już od 1989 roku produkuje ekologiczne kotły na paliwa stałe, oferuje piece spełniające wszystkie kryteria standardu energetyczno-ekologicznego. Wszystkie produkty posiadają deklarację zgodności, a przed dopuszczeniem ich do sprzedaży przechodzą dokładne badania techniczne i jakościowe. Wyrobem spełniającym najsurowsze wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń są kotły centralnego ogrzewania TILGNER 22 oraz Bio-Pellet , które przeznaczone są do systemów wodnych centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej (biurowce, hale, magazyny itp.). Uzyskały one 5 klasę według normy PN EN 303-5:2012,
Wysoka sprawność ekologicznych kotłów grzewczych TILGNER 22 i Bio-Pellet zapewniona jest dzięki nowoczesnej konstrukcji wymiennika. Stalowy korpus wodny wykonany jest ze stali kotłowej P265GH o grubości 6 i 8 mm (dla elementów posiadających kontakt z gazami spalinowymi), która ma zwiększoną odporność na działanie naprężeń termicznych. Taki typ konstrukcji przekłada się na dłuższą żywotność kotła c.o.

W XXI wieku, gdy na własnej skórze odczuwamy, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrz (zwłaszcza w sezonie grzewczym), zakup ekologicznego kotła na paliwo stałe to najbardziej racjonalna decyzja, jaką możemy podjąć.
Warto jednak, aby był to kocioł c.o. z gwarancją, od sprawdzonego producenta, mieszczący się w 5 klasie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jest to rozwiązanie w równej mierze przyjazne środowisku, co i opłacalne w eksploatacji i solidne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.tilgner.com.pl

 


Liczba odwiedzin: 69 | Data publikacji: 2017-04-04

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


27.07.2018 | Piece, kotły

Lato w pełni, więc ustał na chwilę medialny szum wokół jakości powietrza nad Polską. Ale przecież za kilka miesięcy burza rozpęta się na nowo. Może więc warto właśnie teraz, poza sezonem grzewczym, pomyśleć o tym, jak przyczynić się do poprawy jakości powietrza i wymienić stary, nieefektywny kocioł centralnego ogrzewania na nowy. A jeśli względy prośrodowiskowe nie są dostatecznym argumentem, to może względy ekonomiczne i praktyczne przeważą? Przecież kocioł na ekogroszek to dziś jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań, a technologiczne udogodnienia sprawiają, że obsługa zredukowana jest do minimum, co bardzo ułatwia codzienną eksploatację.

25.01.2018 | Piece, kotły

Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale produkcyjne, szkoły, biura, hotele czy ośrodki wypoczynkowe wymagają odpowiedniego systemu grzewczego, który będzie funkcjonalny i optymalny pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Wytworzone ciepło powinno docierać do każdego pomieszczenia i zapewniać użytkownikom wysoki komfort cieplny. Dlatego warto w tej kwestii wybrać kocioł o dużej mocy na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem.

22.01.2018 | Ogrzewanie

Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja zanieczyszczeń to te cechy kotłów centralnego ogrzewania, które obecnie stają się standardem. Nic dziwnego, że zastanawiając się nad doborem urządzenia, nie jesteśmy skłonni do ustępstw, a uciążliwości, które kiedyś były nieuchronnie wpisane w obsługę kotłów starego typu, dziś są dla nas nie do pomyślenia. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą producenci, którzy oferują kotły łączące w sobie wszystkie powyższe wymagania. Wśród rynkowych nowości znajdziemy m.in. kocioł c.o. na pellet z podajnikiem Bio-Max PLUS o mocach 15kW-100kW firmy LUMO – ekologiczne rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

09.11.2017 | Piece, kotły

Oprócz tysiąca kolorów w przyrodzie jesień przynosi ze sobą krótsze dni i pierwsze chłody. A wraz z nimi śmierdzący dym ze spalanych śmieci i strach przed rachunkami za ogrzewanie. To ostatni moment na wymianę starego kotła na nowy – ekologiczny i ekonomiczny.

19.07.2017 | Ogrzewanie

Polską tradycją jest burza medialna tocząca się zimą wokół chmury smogu, która wisi nad naszymi głowami. Głównym problemem jest mała świadomość użytkowników kotłów węglowych, w których spalane są śmieci i paliwa niskiej jakości. Same urządzenia nie są problemem, ale ich nieodpowiednie użytkowanie i niestosowanie się do zaleceń producenta oraz brak ogólnej wiedzy o sposobach spalania paliw stałych. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej słyszymy o konieczności zwrócenia się w stronę ekologicznych urządzeń grzewczych czy o kotłach z 5 klasą emisji. Co to znaczy, że kocioł jest niskoemisyjny? Jakiego typu paliwo możemy w nim spalać? Odpowiedzi pokażemy na przykładzie kotłów na ekogroszek i pellet – nowości z oferty firmy METAL-FACH Technika Grzewcza.

06.12.2016 | Piece, kotły

Ogrzewanie to jedna z priorytetowych kwestii w trakcie budowy lub remontu jakiegokolwiek budynku. Istnieje wiele sposobów ogrzewania domów, budynków użyteczności publicznej czy przemysłowych. Tym, którym zależy na wygodzie, dedykowane jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Inwestorzy liczący się przede wszystkim z kosztami wolą wybrać rozwiązanie tańsze, np. piec węglowy. Czy istnieje rozwiązanie, które dba zarówno o komfort użytkowania, jak i finanse?

26.10.2016 | Piece, kotły

Węgiel kamienny, pelet czy ekogroszek – niezależnie od tego, jaki rodzaj paliwa wybierzesz, nowoczesny i bezpieczny kocioł grzewczy znajdziesz w ofercie polskiej firmy SAS.

22.09.2016 | Piece, kotły

W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym z najpopularniejszych paliw są paliwa stałe, co bez wątpienia zawdzięczają one swojej niskiej cenie. O ile jeszcze kilkanaście lat temu obsługa urządzeń przeznaczonych do ich spalania była dość kłopotliwa, to dziś dzięki stosowanym przez producentom udogodnieniom śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej opłacalnych, a zarazem wygodnych w eksploatacji rozwiązań.

16.08.2016 | Piece, kotły

Zanim zacznie się sezon grzewczy, warto przeanalizować sposób i koszty ogrzewania. Ogrzewanie pomieszczeń użytkowych to zwykle jedna z najbardziej obciążających domowy budżet pozycja w wydatkach. Alternatywą dla starych, nieekonomicznych pieców są nowoczesne kotły SAS EFEKT i SAS BIO EFEKT.

21.07.2016 | Piece, kotły

Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła, olej opałowy, ogrzewanie na prąd… Wybór jest dziś ogromny, a nowoczesne rozwiązania z obszaru techniki grzewczej uwzględniają zarówno potrzebę ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania energią, jak i wygodę eksploatacji. Tej tendencji nie oparły się też znane już od pokoleń kotły na paliwa stałe. Wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, dziś, w XXI wieku, w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat.

24.02.2016 | Piece, kotły

Stosując kotły na biomasę z automatycznym podajnikiem EKOPAL można zamienić zrębki, brykiet, pellet, owies, wierzbę energetyczną, pestki oraz inne rodzaje naturalnych paliw na energię. Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania instalacji oraz funkcjonalne programy sterowania sprawiają, że ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń staje się chętnie wybieranym rozwiązaniem, które nierzadko przewyższa swoimi walorami dostępne systemy C.O. Funkcja automatycznego podawania paliwa zapewnia minimalną obsługę przy kotle, zaoszczędzając czas i energię użytkowników.

09.12.2015 | Piece, kotły

Kotły na paliwa stałe to wciąż chętnie wybierana przez Polaków alternatywa dla ogrzewania na gaz, prąd czy olej, zwłaszcza że ceny tych ostatnich wciąż idą w górę. Jednak współczesny konsument to przede wszystkim wymagający konsument, który obok ceny samego paliwa zwraca też uwagę na prostotę obsługi. Naprzeciw jego oczekiwaniom wychodzą producenci kotłów na ekogroszek, którzy tak projektują swoje rozwiązania, aby pozwalały na racjonalne, ekonomiczne i wygodne prowadzenie procesu spalania.

13.08.2015 | Piece, kotły

Mieszkańcy Krakowa, Dolnego i Górnego Śląska, Warszawy czy Trójmiasta coraz dotkliwiej odczuwają zdrowotne konsekwencje zanieczyszczonego powietrza. Niestety, nie jest to wyłącznie wielkomiejski problem, ponieważ główną przyczyną smogu jest wysoka emisja spalin pochodzących z ogrzewania domów i obiektów użyteczności publicznej. Na szczęście emisję spalin z przydomowych kotłowni można dziś skutecznie ograniczać – wystarczy tylko przekonać mieszkańców i władze miast do inwestowania w nowoczesne systemy ogrzewania.

20.07.2015 | Piece, kotły

Wybierając kocioł centralnego ogrzewania kierujemy się przede wszystkim dwoma aspektami. Oczekujemy od niego wysokiej sprawności i obsługi, która jest ograniczona do minimum. Wymagania takie spełniają kotły wyposażone w zasobnik, automatyczny podajnik paliwa oraz regulator, który steruje procesem spalania i kontroluję ustaloną temperaturę.

08.06.2015 | Piece, kotły

Co ma wpływ na nasze decyzje, jeśli chodzi o wybór źródła ogrzewania? O ile jeszcze kilka lat temu wiele osób odpowiedziałoby, że najważniejsza jest cena kotła oraz koszty paliwa, to dziś obok względów ekonomicznych liczą się też prostota obsługi i ekologiczność. To właśnie tym wszystkim oczekiwaniom konsumentów muszą sprostać firmy produkujące kotły CO. Z jakim skutkiem to robią? Sprawdzamy to na przykładzie kotła EKO PLUS M, najnowszego rozwiązania w ofercie SMO „Ogniwo”.

14.04.2015 | Piece, kotły

W dobie automatyzacji produkcji obejmującej niemal wszystkie branże, znalezienie producenta, który dopasowuje się do klienta – a nie na odwrót, wcale nie jest takie łatwe. Jak jednak pokazuje przykład firmy P.H.U.P MIRMAOL, która produkuje kotły na paliwa stale, jest to nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne. Zwłaszcza gdy mowa o kotłach na ekogroszek, które muszą sprostać bardzo wysokim i różnorodnym wymaganiom.

12.12.2014 | Piece, kotły

Wybór kotła centralnego ogrzewania nie jest łatwy. Obok komfortu obsługi pod uwagę trzeba brać także rodzaj paliwa, jego dostępność, cenę – czyli dane, które nie zawsze są stałe – a przecież inwestycję w kocioł podejmuje się raz na wiele lat. Co więc zrobić, aby w trakcie użytkowania wybranego urządzenia nie okazało się, że z powodu niespodziewanej podwyżki cen danego paliwa koszty ogrzewania gwałtownie wzrosły? Rozwiązanie opracowali producenci kotłów wielopaliwowych.

08.10.2014 | Piece, kotły

Ogrzewanie zimą jest jak powietrze, bo dopiero gdy zaczyna go brakować, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jest niezbędne. Aby nie dać się nieprzyjemnie zaskoczyć w sezonie grzewczym, przed zakupem kotła trzeba uwzględnić kilka czynników i – przede wszystkim – kupić go od sprawdzonego producenta.

29.09.2014 | Piece, kotły

Ogrzewanie paliwem stałym to wciąż najtańsze źródło energii cieplnej. Zważywszy na fakt, że dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym kotły na miał czy ekogroszek są coraz bardziej zautomatyzowane, coraz częściej wracają też do łask. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie tylko w niczym nie przypominają kotłów sprzed kilkunastu lat, ale są też od nich dużo tańsze w eksploatacji.

21.08.2014 | Piece, kotły

Wybór systemu ogrzewania domu to decyzja podejmowana na lata, dlatego przed jej podjęciem trzeba zastanowić się, czy na pewno chcemy sami „dorzucać do pieca” (kotły na paliwo stałe), czy też wolimy uruchomić ogrzewanie jednym przyciskiem. W wypadku tych, którzy nade wszystko cenią sobie wygodę i ekologię, a jednocześnie oszczędność, bo nie chcą przepłacać, doskonale sprawdzą się kotły gazowe.

14.08.2014 | Piece, kotły

Wykorzystanie kotłów na paliwa stałe to obecnie, uwzględniając również całą instalację, najtańszy sposób ogrzewania budynków. I choć coraz więcej uwagi poświęca się nowym technologiom umożliwiającym wykorzystanie energii odnawialnej, to jednak tradycyjne systemy grzewcze są wciąż bardzo popularne. Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł na paliwo stałe? Zapytaliśmy o to Jarosława Woźnego z firmy P.H.U.P MIRMAOL.

19.02.2014 | Piece, kotły

Właściciele budynków mieszkalnych, ale i przemysłowych, biznesowych czy użyteczności publicznej poszukują sposobów na ich niedrogie i skuteczne ogrzanie. Wciąż rosnące ceny paliw powodują, że szczególną popularnością cieszą się urządzenia, które mogą wykorzystywać więcej niż jeden rodzaj opału. Producentem kotłów opalanych węglem i paliwami zastępczymi jest firma KBO Kotło-Bud Osiek.

12.12.2013 | Piece, kotły

Paliwa stałe są obecnie najbardziej racjonalnym wyborem w kwestii ogrzewania. Rynek powtórnie sięga po urządzenia spalające węgiel lub drewno. Obecne ceny gazu i oleju sprawiają, że „boom” na kotły napędzane tymi paliwami przeminął prawdopodobnie na dłuższy czas. Dodatkowo konsumenci mają obecnie dostęp do bardzo szerokiej oferty w zakresie kotłów na paliwa stałe. Jednym z uznanych producentów tego typu urządzeń jest firma Gom-Met.

15.11.2013 | Piece, kotły

W sezonie grzewczym rośnie zainteresowanie wszelkimi nowinkami z dziedziny pieców i kotłów na różnego typu paliwa. Ważne jest, aby decyzji o zakupie konkretnego kotła nie podejmować pochopnie oraz by wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także stopień zautomatyzowania obsługi czy rodzaj paliwa, jak również zapewnione przez producenta bezpieczeństwo eksploatacji.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. dolnośląskie
woj. lubuskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. lubelskie

Słowa kluczowe: kotły, piece, kocioł, piec, pelet, pellet, paliwa stałe, gwarancja na kotły, gwarancja na kocioł co, gwarancja kotła co, kocioł klasy 5 na paliwo stałe, ekologiczne kotły grzewcze, kotły ekologiczne na paliwo stałe