Ekologiczne metody ogrzewania domu

Pompy ciepła, kotły kondensacyjne czy ogrzewanie hybrydowe?

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

Polska na bakier z ekologią
Pod koniec grudnia 2015 roku Unia Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce, sygnalizując tym samym narastający problem wysokiego stężenia w powietrzu cząstek pyłu PM10. Ten niechlubny epizod sprawił, że w naszym kraju coraz więcej zaczęto mówić o konieczności podjęcia działań, które zwiększyłyby świadomość proekologiczną społeczeństwa i doprowadziły do rozwiązania problemu. Dlaczego jest to tak ważne? Bo powietrze zanieczyszczone tzw. pyłami zawieszonymi – PM10 i PM2,5 oraz dwutlenkiem siarki, azotu, tlenkiem węgla czy wielopierścieniowymi węglowodorami benzenu i ozonu jest bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia. Jak na ironię, większość tych substancji (bo aż 88%) produkujemy sami, ogrzewając domy węglem, wilgotnym drewnem czy śmieciami. Statystyki mówią też, że ok. 70% kotłów, które ogrzewają gospodarstwa domowe w Polsce, to piece na paliwa stałe. Dziś konieczność zastąpienia ich nowoczesnymi, wysokosprawnymi ekologicznymi urządzeniami grzewczymi jest już sprawą oczywistą, dlatego kolejne gminy w Polsce wdrażają gospodarkę niskoemisyjną: ruszyły Regionalne Programy Operacyjne i programy takie jak KWAKA, Prosument czy PONE. Osoby zainteresowane wymianą kotłów mogą też korzystać z bezzwrotnych dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej WFOŚiGW, Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. czy BOŚ Banku. Pozostaje tylko pytanie: na jakie źródło ogrzewania postawić? Początkowo największą popularnością cieszyły się gazowe kotły kondensacyjne o najwyższej klasie energetycznej A, gwarantujące niską emisję zanieczyszczeń. Z czasem na rynku grzewczym pojawiły się nowe, alternatywne rozwiązania przeznaczone do ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania domu: pompy ciepła czy hybrydowe systemy ogrzewania. Dużo ciekawych propozycji – w tym urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii – znajdziemy w ofercie firmy Dietherm S.A., dystrybutora marki De Dietrich.

Ekologiczne pompy ciepła i kotły kondensacyjne
Najpopularniejszą grupą urządzeń są wydajne i opłacalne pod względem ekonomicznym kotły kondensacyjne na gaz ziemny i propan, zgodne z wymaganiami unijnymi co do emisji zanieczyszczeń. Produktami spalania w kotłach kondensacyjnych są m.in. dwutlenek węgla i para wodna, która ze stanu gazowego przechodzi w stan ciekły (kondensacja), w wyniku czego odzyskiwane jest tzw. ciepło utajone.

 

dietherm ekologiczne ogrzewanie dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Osoby o nastawieniu proekologicznym, które poszukują urządzeń nieemitujących CO2, częściej decydują się na ekologiczne pompy ciepła marki De Dietrich, cechujące się wysoką sprawnością i wydajnością oraz najwyższą klasą efektywności energetycznej A, dzięki czemu spełnione są standardy ochrony środowiska. W ofercie dostępne są m.in. dostosowane do programu PROSUMENT pompy ciepła typu powietrze/ woda (Alezio Evolution czy HPI Evolution), które umożliwiają efektywne grzanie zimą i chłodzenie latem. Ostatnio pojawiła się też nowość – geotermalne odwracalne pompy ciepła GSHP, mające nie tylko funkcję grzewczą (c.o. i c.w.u.), ale także możliwość chłodzenia pomieszczeń, np. poprzez instalację podłogową.
Ciekawą propozycją są termodynamiczne podgrzewacze wody KALIKO, które obierają energię z powietrza w pomieszczeniu, zewnętrznego lub z wentylacji mechanicznej, co pozwala zaoszczędzić nawet do 70% energii zużywanej do wytwarzania c.w.u. Czas podgrzewania wody wynosi poniżej 8 godzin (do 65°C), a urządzenie może pracować w temperaturach od -15°C do +42°C.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Energia ze słońca – kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne
Z roku na rok w Polsce rośnie też popularność fotowoltaiki, która jest świetnym sposobem na to, aby wykorzystać darmową, czystą energię słoneczną. Umożliwiają to kolektory słoneczne płaskie i rurowe (które wykorzystują energię słońca do produkcji c.w.u) oraz systemy fotowoltaiczne z odbiorem energii przez zakłady energetyczne, skojarzone z pompami ciepła. Montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu to sposób na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii, od wahań cen na rynku czy przerw w dostawie prądu.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Ponadto, dzięki wprowadzonej w czerwcu 2016 roku ustawie o OZE, producenci zielonej energii z kolektorów o mocy do 40 kW mogą zarobić na energii wyprodukowanej w czasie, gdy nie było ich w domu. Umożliwia to tzw. system „netmeteringu” polegający na rozliczaniu różnicy między energią, którą wyprodukowała przydomowa elektrownia słoneczna a tą, która została pobrana z sieci elektrycznej w momencie, w którym panel nie wytwarzał prądu. W obiektach komercyjnych oraz mieszkalnych świetnie sprawdzą się np. zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET De Dietrich. Są one montowane w zestawach o mocach od 2,08 kWp do 5,2 kWp i dostarczane jako kompletny system, zawierający panele fotowoltaiczne, mocowania dachowe, inwerter 1- lub 3-fazowy, kolektory i kable.
Inisol SLIM z podgrzewaczami solarnymi Inisol Uno to z kolei instalacja, która za darmo zapewni do 60% rocznego zapotrzebowania na c.w.u. W stacji solarnej zintegrowany jest regulator SOL AEL, który umożliwia inteligentną i w pełni autonomiczną regulację instalacji, zapewniając przetwarzanie energii słonecznej w zależności od intensywności nasłonecznienia. Dodatkowymi atutami takiego rozwiązania jest uproszczona obsługa, wyświetlanie temperatury wody w podgrzewaczu, temperatury kolektora i ilości odzyskanej energii słonecznej w kWh, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem w trakcie nieobecności domowników latem.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Hybrydowy system ogrzewania domu  
Niedawno na rynku pojawiły się też systemy grzewcze nowej generacji, czyli urządzenia hybrydowe, będące alternatywnym sposobem na oszczędne, a zarazem ekologiczne ogrzewanie domu. Hybrydy są nowoczesnym rozwiązaniem bazującym na dwóch urządzeniach grzewczych. Dziś najczęściej spotykane są takie, które łączą kocioł kondensacyjny z powietrzną pompą ciepła. Co zyskują właściciele ogrzewania hybrydowego? Przede wszystkim mogą oni w odczuwalny sposób zmniejszyć koszty ogrzewania, bo hybrydy korzystają z najbardziej opłacalnego finansowo w danym momencie źródła ciepła i c.w.u. Dają też poczucie bezpieczeństwa energetycznego, bo awaria np. kotła gazowego nie pozbawia jego posiadacza możliwości dalszego grzania, które przejmuje wówczas pompa ciepła.
Spektrum oferowanych rozwiązań marki De Dietrich otwiera kompaktowe urządzenie hybrydowe MCR3 PLUS Hybrid – naścienny kocioł kondensacyjny (o mocy od 6,1 do 31,0 kW) połączony z pompą ciepła typu powietrze/ woda (o mocach 3,94 kW, 5,9 kW lub 7,9 kW). Dzięki wysokiej efektywności pomp ciepła (nawet 4,53), do wyprodukowania 1 kWh ciepła potrzeba niewiele energii elektrycznej, co w prosty sposób przekłada się na oszczędności oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

 

dietherm ekologiczne ogrzewaniefot. De Dietrich

 

Jeszcze wyższy współczynnik efektywności COP, który osiąga wartość 4,65 ma Modulens G Hybrid – gazowy kocioł kondensacyjny z zespoloną pompą ciepła powietrze/ woda o mocach 3,94/ 5,79/ 7,9/ 11,39/ 14,65 kW. Jego moduł wewnętrzny składa się z kotła o mocy 15/ 20/ 35 kW zabudowanego z podgrzewaczem wody o pojemności 180 litrów (jako zabudowa modułowa lub podgrzewacz stojący osobno). Pracą całości można wygodnie sterować za pomocą smartfona lub tabletu.
NeOvo Condens Hybrid to z kolei hybrydowy układ olejowego kotła kondensacyjnego z pompą ciepła typu powietrze/ woda. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim dzięki technologii kondensacji, palnikowi o niskiej emisji NOx i wydajnemu wymiennikowi z kompozytu węglowo-ceramicznego oszczędności energii w porównaniu do kotłów starszej generacji mogą wynieść nawet 30%. Jednocześnie większa efektywność ogrzewania hybrydowego, wynikająca z wykorzystania energii cieplnej powietrza i kondensacji, oznacza też niższą emisję szkodliwych substancji. Moduł wewnętrzny NeOvo Condens Hybrid składa się z kotła olejowego o mocy 19,3/ 24,3/ 32 kW i wykonany jest w modułowej zabudowie z podgrzewaczem wody o pojemności 180 litrów. Moc pompy ciepła w układzie może wynosić 3,94/ 5,79/ 11,39 kW.
Urządzenie hybrydowe NeOvo EcoNox Hybrid dostępne jest też w wersji z klasycznym kotłem olejowym zespolonym z pompą ciepła typu powietrze/woda (o mocy 3,94/5,79/11,39 kW, które osiągają współczynnik efektywności aż do 4,65). Oznacza to, że z 1 kWh energii elektrycznej mogą wyprodukować aż 4,65 kWh czystej energii cieplnej pochodzącej z powietrza. Moduł wewnętrzny składa się z kotła olejowego NeOvo EcoNox o mocy 22,4 lub 29,8 kW i wykonany jest w modułowej zabudowie z podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 180 litrów umieszczonym pod kotłem.

Czy warto kupować i serwisować u autoryzowanego przedstawiciela?
W XXI wieku istnieją ogromne możliwości w zakresie doboru efektywnych, wykorzystujących odnawialne źródła ekologicznych metod ogrzewania domu. Jednak wybór konkretnego rozwiązania to dopiero pierwszy krok. W Polsce nadal obowiązuje prawo umożliwiające zakup i późniejszą obsługę takich urządzeń każdej osobie indywidualnej lub prawnej. Jest to przyczyna wielu późniejszych awarii i wypadków. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych pracuje nad zmianami, które pozwolą na dystrybucję urządzeń energetycznych tylko uprawnionym podmiotom (tzw. sprzedaż selektywna), na razie jednak sami musimy zwracać uwagę na to, aby nowe urządzenia kupować u autoryzowanych dystrybutorów, a ich montaż i rozruch powierzać uprawnionym serwisantom lub instalatorom.Dzięki temu będą one podlegać gwarancji producenta. Pamiętajmy też o tym, że wszystkie korzyści z eksploatacji wybranego urządzenia będziemy mogli docenić tylko wtedy, gdy będą one regularnie konserwowane i systematycznie serwisowane przez specjalistów autoryzowanych przez producenta.
Firma De Dietrich nie tylko dostarcza nowoczesne rozwiązania, ale zapewnia też ich obsługę serwisową, zarówno gwarancyjną jak i pogwarancyjną poprzez fabryczny Serwis De Dietrich Oertli, co gwarantuje bezpieczną, bezawaryjną i długotrwałą pracę urządzeń. Firma Dietherm, która jest autoryzowanym dystrybutorem De Dietrich, również stawia na jakość obsługi klienta, profesjonalną kadrę i kompleksową usługę: od doboru urządzeń, po sprzedaż i wsparcie serwisowe, świadczone przez zależny kapitałowo Serwis De Dietrich Oertli Sp. z o.o., będący zarazem serwisem fabrycznym De Dietrich. Ponadto Dietherm przez przeszło ćwierćwiecze współpracuje z wieloma firmami wykonawczymi i instalatorami, których może polecać w zależności od zakresu i charakteru prac.
Pracownicy Dietherm S.A. i Serwis De Dietrich Oertli Sp. z o.o. oprócz wiedzy teoretycznej wykorzystują w pracy wieloletnie doświadczenie w doradztwie technicznym i kompleksowej obsłudze serwisowo-konserwacyjnej. Dietherm odpowiada za dobór urządzeń, ich wycenę, analizę ekonomiczną przedsięwzięcia i całą obsługę logistyczną związaną z realizacją zamówień. Zapewnia szybki dostęp do urządzeń techniki domowej i osprzętu dzięki dobrze zaopatrzonemu magazynowi w Warszawie. Serwis zaś odpowiada za kontrolę poprawności montażu urządzeń, nastaw automatyki, poprawność działania całej instalacji, przeszkolenie użytkownika i rozruch, którego dokonanie i rejestracja daje użytkownikowi prawo do nabycia uprawnień gwarancyjnych. Serwis wykonuje również coroczne przeglądy wymagane dla utrzymania gwarancji, a ewentualne awarie usuwa, korzystając z własnego zaplecza oryginalnych części zamiennych.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dietherm.pl

 


Liczba odwiedzin: 135 | Data publikacji: 2017-05-25

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


19.07.2018 | Ogrzewanie

Wybierając powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba dokładnie rozważyć, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze i zapewni komfort cieplny w budynku oraz ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jakie urządzenie wybrać do dużego domu? Jaka pompa ciepła do mieszkania w bloku będzie najlepsza? Z pomocą przychodzi marka DIMPLEX, która od wielu lat dostarcza na rynek wysokiej jakości nowoczesne pompy ciepła.

21.05.2018 | Ogrzewanie

Daikin to firma, która zdążyła już nas przyzwyczaić do nowatorskiego podejścia do tematyki ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji. Na początku tego roku na rynek trafiły nowe pompy ciepła powietrze-woda Altherma 3. Dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R-32 śmiało można stwierdzić, że to przełomowa, nowa generacja urządzeń, które pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

14.07.2014 | Ogrzewanie

Ekologiczne i tanie ogrzewanie budynków stało się faktem po wprowadzeniu na rynek pomp ciepła. Jak wiadomo wyróżnia się kilka typoszeregów tych urządzeń, biorąc pod uwagę sposób, w jaki pozyskują one energię ze środowiska naturalnego. Jednym z najbardziej popularnych typów pomp jest urządzenie typu solanka – woda. O urządzenia tego typu zapytaliśmy Annę Małecką, specjalistkę z firmy Lumo Technika Grzewcza – producenta pompy ciepła Lumo 1209.

15.02.2018 | Pompy

Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się opłaca? Oczywiście! Gruntowe pompy ciepła to rozwiązanie, które nie wymaga użycia dużej ilości energii elektrycznej, jest w pełni zautomatyzowane i ekologiczne, a poniesiony na początku inwestycji koszt, zwraca się w trakcie użytkowania. Na rynku istnieje kilka rodzajów gruntowych pomp ciepła. Którą wybrać, aby tanio ogrzać dom?

23.06.2017 | Ogrzewanie

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody użytkowej. Wykorzystując ciepło dostępne w środowisku naturalnym, dostarczają je w nieograniczonej ilości do wybranych obiektów budowlanych – zarówno domów, jak i budynków publicznych. Ponadto, istotny jest również aspekt ekologiczny, jaki towarzyszy ogrzewaniu za pomocą pomp. To rozwiązanie chroni środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

16.08.2018 | Ogrzewanie

Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim na energooszczędność. To bardzo rozsądne podejście, które skutkuje wysokim komfortem i sporymi oszczędnościami w późniejszym użytkowaniu domu. Wielką rolę odgrywa tu odpowiednio dobrany system grzewczo-chłodzący (aby nie tylko zimą, ale także latem można było mieszkać w komfortowych warunkach). Jakie rozwiązanie wybrać? Z pomocą przychodzi firma FERIS, producent nowoczesnych pomp ciepła i mat kapilarnych.

22.03.2018 | Ogrzewanie

Rozwój technologii sprawia, że świadomie wybieramy takie rozwiązania, które są energooszczędne, nowoczesne i minimalistyczne w swojej budowie. Dzięki temu oszczędzamy jednocześnie pieniądze, czas i miejsce w mieszkaniu lub domu. To naturalne i uzasadnione, ponieważ klimatyzacja zawsze jest sporym wydatkiem i ma służyć nam jak najdłużej. Warto więc postawić na sprawdzony sprzęt znanej marki i spać spokojnie – w cieple zimą, w przyjemnym chłodzie latem.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestorzy decydujący się na zakup pompy ciepła powinni zwrócić uwagę na wiele elementów – od odpowiedniego zaprojektowania urządzenia, poprzez wygodę jego obsługi, efektywność ekonomiczną, aż na designie kończąc. Niezależnie od tego, gdzie ma zostać zainstalowany dany system grzewczo-chłodzący, ważne jest odpowiednie jego dobranie, zgodnie z oczekiwaniami odbiorcy. Warto poznać możliwości, jakie dają najnowsze pompy ciepła.

14.03.2018 | Ogrzewanie

Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie obiektu, w którym zostanie on zamontowany. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepła skumulowanego w powietrzu usuwanym z pomieszczeń na zewnątrz, które służy do podgrzania świeżego powietrza do nich dostarczanego. O ile uwarunkowania architektoniczne obiektu na to pozwolą, montażu rekuperatora można dokonać praktycznie w każdym momencie. Mając na uwadze dodatkowe koszty związane z przystosowaniem już użytkowanego obiektu do tego celu, zasadnym jest podjęcie decyzji na etapie jego budowy. Dobór rozwiązań w tym zakresie winien uwzględniać indywidualne uwarunkowania obiektu oraz wymagania użytkownika.

Większość instalacji centralnego ogrzewania do wydajnej pracy potrzebuje urządzenia wymuszającego obieg czynnika grzewczego. Najpopularniejszym z nich jest elektroniczna pompa obiegowa. Spośród wielu produktów dostępnych na rynku, jakością i wielofunkcyjnością wyróżnia się zdecydowanie pompa Wilo-Yonos PICO 2.0.

25.10.2017 | Ogrzewanie

W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych sposobów ogrzewania. Po pierwsze, były one drogie i nieefektywne. Po drugie, wykorzystywały nieodnawialne zasoby, które się wyczerpują. A przecież ciepło można brać z powietrza, ziemi, słońca czy wody!

Wybór systemu grzewczego to wybór na lata, dlatego powinien być on przemyślany. Możliwości, jakie daje współcześnie branża grzewcza, są ogromne i pozwalają na wybór najlepszego ogrzewania. Jednym z coraz bardziej popularnych systemów są pompy ciepła. Wybierane ze względu na wydajność, komfort użytkowania i aspekt ekologiczny. Czy jednak pompy ciepła to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie? Jeśli tak, to jaką pompę wybrać do domu jednorodzinnego?

Era konwencjonalnych kotłów gazowych i olejowych zakończyła się 26 września 2015 roku. Właśnie od tego dnia zaczęły obowiązywać przepisy dyrektywy ErP, wprowadzające wymogi w zakresie efektywności energetycznej dla kotłów grzewczych (gazowych i olejowych), pomp ciepła i in. Na nowo określone minimalne wymogi dotyczące efektywności energetycznej kotłów w praktyce oznaczają wycofanie ze sprzedaży konwencjonalnych kotłów opalanych olejem i gazem (oprócz urządzeń z otwartą komorą spalania jednofunkcyjnych o mocy do 10 kW oraz dwufunkcyjncych o mocy do 30 kW) i odpowiadają poziomowi, który spełniają jedynie kotły kondensacyjne. Ważne, aby tego typu urządzenia wyposażone były w skuteczną pompę do odprowadzania skroplin.

20.04.2016 | Ogrzewanie

Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku rosną wymagania klientów dotyczące instalacji grzewczych. Dziś poszukiwane są nie tylko ekologiczne i tanie w eksploatacji systemy dystrybucji energii, bazujące na przykład na pompach ciepła. Liczy się też fachowość i kompleksowość obsługi. Na miarę takich potrzeb skrojona jest oferta firmy NTS-Energy, która nie tylko produkuje pompy ciepła, ale także proponuje pełną obsługę inwestycji w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania płaszczyznowego, wentylacji i rekuperacji.

18.03.2016 | Ogrzewanie

Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne pompy ciepła – to jedna z najbardziej opłacalnych metod ogrzewania. W tej dziedzinie również polska myśl techniczna ma swoje duże zasługi. Wystarczy zresztą spojrzeć na osiągnięcia politechnik w kategorii OZE. Polacy udowadniają, że nie tylko potrafią sprzedawać jabłka, lecz produkować także zaawansowane technologicznie urządzenia. Takim produktem są na pewno polskie pompy ciepła ST AIR, które wprowadza i produkuje firma Silesia Term z Nowego Dworu w woj. opolskim.

Co przeciętny Kowalski wie na temat pomp ciepła? Że są ekologiczne, dość kosztowne (ale po pewnym czasie inwestycja się amortyzuje), że pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, a tym samym od gwałtownych wzrostów cen gazu czy oleju opałowego. Nieco bardziej wtajemniczeni wiedzą jeszcze, że źródłem ciepła takiej pompy może być grunt, woda lub powietrze. Przeciętny Kowalski w zasadzie nie musi wiedzieć więcej, bo zwracając się do profesjonalnej firmy otrzyma produkt, który będzie dokładnie skrojony na miarę jego potrzeb. Jednak praktyka pokazuje, że niestety nie zawsze tak jest.

Każdy z nas wie dobrze, jak nieprzyjemne są skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń: nadmierna kondensacja pary wodnej, zawilgocenie ścian i stropów, niezdrowe, stęchłe powietrze. W czasach gdy koszty ogrzewania wciąż rosną, nowo powstające obiekty są coraz bardziej szczelne, uniemożliwiając wymianę zużytego powietrza na świeże. Jak temu zaradzić, nie narażając się na wzrost kosztów ogrzewania? Gotową odpowiedź na to pytanie ma firma Alternatywne Systemy Komfortu.

15.09.2014 | Ogrzewanie

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, a wraz z nim nadchodzi czas, w którym ponosimy dodatkowe (często bardzo wysokie) wydatki na ogrzewanie budynków. Co zrobić, aby cena jaką płacimy za ciepło nie była aż tak bardzo odczuwalna dla naszych portfeli? Zapytaliśmy o to Grzegorza Łukasika – Product Managera w firmie Robert Bosch Sp. z o.o., oferującej m.in. pompy ciepła Buderus.

26.06.2014 | Ogrzewanie

Pompy ciepła to urządzenia uznane za jedne z najnowocześniejszych, najbardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Jak każda nowinka techniczna wzbudzają spore zainteresowanie. Czy słusznie? Jaką wiedzę należy posiadać aby wybrać odpowiednie urządzenie w tym zakresie? Na te i na wiele innych pytań z zakresu tematyki pomp ciepła odpowiedział Lech Tomczak, specjalista od nowoczesnych systemów grzewczych oraz właściciel firmy Ekoinstal, przedstawiciel marki Danfoss na Pomorzu.

28.03.2014 | Ogrzewanie

Rozwiązania techniki systemowej promowane jako „ekologiczne” na ogół bywają też kojarzone z wysoką ceną. I rzeczywiście często tak jest, a zastosowanie przyjaznych środowisku produktów nierzadko generuje dodatkowe koszty. Istnieją jednak i takie rozwiązania, które nie tylko są ekologiczne, ale również pozwalają sporo zaoszczędzić. Z całą pewnością na pierwszym miejscu wymienić trzeba pompy ciepła.

30.10.2013 | Energia ekologiczna

W związku z rosnącymi cenami energii, stale walczymy o obniżenie jej kosztów. Dlatego należy sięgać po alternatywne źródła energii oraz sposoby jej pozyskiwania. Jednak wielu z nas wciąż nie wie, że darmowa energia znajduje się wokół nas w powietrzu, gruncie i wodzie. W celu jej pozyskania należy inwestować w specjalistyczne urządzenia jakimi są pompy ciepła.

Ograniczenie zużycia energii do zera – ta idea przyświeca budownictwu nisko energetycznemu. W związku z rosnącymi cenami konwencjonalnych źródeł energii lansuje się nie tylko szczelne, ciepłe konstrukcje budynków, ale również systemy grzewczo – chłodzące maksymalnie wykorzystujące naturalne zasoby energii oraz mechaniczne systemy wentylacyjne, które nie tylko optymalizują komfort życia, ale również pozwalają na oszczędne gospodarowanie ciepłym i chłodnym powietrzem.

01.10.2013 | Ogrzewanie

Nowoczesne, ekologiczne a przede wszystkim tanie źródło energii cieplnej jest marzeniem każdego właściciela domu. W obecnych czasach oczywiście jest ono możliwe do zrealizowania przy pomocy pomp ciepła. Wiele się o nich mówi i jak to zwykle bywa krąży o nich wiele mitów, które nie wszystkie są prawdziwe. Jednak, gdy zgłębimy to zagadnienie nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości co do zasadności ich stosowania.

21.07.2016 | Piece, kotły

Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła, olej opałowy, ogrzewanie na prąd… Wybór jest dziś ogromny, a nowoczesne rozwiązania z obszaru techniki grzewczej uwzględniają zarówno potrzebę ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania energią, jak i wygodę eksploatacji. Tej tendencji nie oparły się też znane już od pokoleń kotły na paliwa stałe. Wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, dziś, w XXI wieku, w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. kujawsko-pomorskie
woj. świętokrzyskie
woj. dolnośląskie
woj. lubuskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. lubelskie

Słowa kluczowe: pompa ciepła, kocioł kondensacyjne, ogrzewanie hybrydowe, ekologiczne ogrzewanie,