Gabiony ozdobne, gabiony do zabezpieczenia skarp i nasypów

Gabiony w budownictwie

Zabezpieczenia skarp nasypów, ogrodzenia, elewacje, mury oporowe… Gabiony to produkt, który dziś znajduje tyle zastosowań, ile jest różnorakich potrzeb. Czy są jakieś ograniczenia co do ich stosowania? Zasadniczo nie, ale trzeba pamiętać o jednym. Gabion gabionowi nierówny, co dotyczy nie tylko jakości zastosowanych przez producenta materiałów, ale także samej technologii produkcji. Razem z ekspertami z firmy Geotica podpowiadamy, gdzie i kiedy sprawdzą się konkretne rozwiązania.

Gabiony to siatkowo-kamienne materiały budowlane, które początkowo pełniły przede wszystkim funkcje zabezpieczające i wzmacniające w melioracji, architekturze, budownictwie. Z czasem ich zalety doceniły też osoby poszukujące nietuzinkowych elementów ozdobnych, a gabiony zaczęły pełnić funkcje ogrodzeń, elewacji czy elementów małej architektury. Obok standardowo stosowanych wypełnień z kamieni, z czasem zaczęto używać również innych materiałów, np. tłuczonych cegieł, różnokolorowych szklanych brył, a nawet połamanej starej dachówki czy gruzu, tworząc tym samym oryginalne i przykuwające wzrok kompozycje.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaGabiony zgrzewane (po lewej) i spawane (po prawej).

 

Dziś gabiony na stałe już wtopiły się w nasz krajobraz, doceniane za walory architektoniczne (stabilność, wytrzymałość, wysoka trwałość przy jednoczesnej prostocie montażu), a także za wysoką estetykę i ekologiczność (to aż 90% materiałów naturalnych!).
Gdzie obecnie znajdują zastosowanie kosze gabionowe? Jako mury oporowe (zarówno masywne, jaki i z gruntu zbrojonego), jako zabezpieczenia nasypów skarp, zbiorników i cieków wodnych, jako gabiony ozdobne na ogrodzenia, podmurówki, ekrany akustyczne, jako progi, stopnie, przegrody wodne. Coraz częściej stają się też ozdobą parków, skwerów i przydomowych ogródków, pełniąc funkcję elementów małej architektury (np. ławki, donice). Gabiony wykonane w „płaskiej” wersji, których wysokość nie przekracza 30 cm (tzw. materace gabionowe) obok zastosowań takich jak zabezpieczanie skarp przed osuwaniem, umocnienia brzegów i dna zbiorników wodnych czy jako progi, stopnie i przegrody wodne, coraz częściej wykorzystywane są też przy rekultywacji składowisk odpadów.

Gabiony na mury oporowe, ogrodzenia i elewacje gabionowe
– W naszej ofercie znajdują się trzy rodzaje gabionów – mówi Wojciech Salik z firmy Geotica. – Są to gabiony z siatki plecionej, z siatki spawanej i z siatki zgrzewanej. Każdy z nich, z uwagi na inny sposób łączenia, przeznaczony jest do innych zastosowań – dodaje.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaGabiony z siatki plecionej.

 

Gabiony z siatki plecionej doskonale dopasowują się do kształtu terenu i nie osiadają nawet wówczas, gdy dochodzi do przemieszczeń terenu. Z tego względu są one stosowane jako zabezpieczenie skarp przed osuwaniem, do umocnień terenów przy ciekach wodnych, jako zabezpieczenia rzek. Świetnie sprawdzają się jako umocnienia dna morskiego, rzek, zbiorników wodnych. Są one wykonywane w całości, a po przywiezieniu ich na miejsce realizacji inwestycji trzeba tylko porozkładać ścianki i wypełnić kosz kamieniami.
– Inaczej wygląda produkcja gabionów z siatki spawanej, stosowanych najczęściej na ogrodzenia. Odbywa się ona ręcznie i polega na przeplataniu okrągłych prętów przez umieszczone poziomo w płaskownikach otworki. Takie połączenia są następnie spawane – wyjaśnia Wojciech Salik.

 

gabiony w budownictwie geoticaOgrodzenie z gabionów spawanych.

 

Gabiony z siatki spawanej są dużo sztywniejsze niż plecione, mają też najgrubszy ze wszystkich gabionów drut – 5 mm. Poszczególne ścianki montuje się na miejscu budowy za pomocą połączeń śrubowych. Projektuje i wykonuje się je na zamówienie, dopasowując ich wymiary do odległości pomiędzy słupkami ogrodzenia i ich wysokości. Tego typu kosze mogą być przykryte od góry klapą lub pozostać otwarte, a duża różnorodność wypełnień przekłada się na wysokie walory wizualne i ozdobne gabionów z siatki spawanej.
Najbardziej reprezentacyjne kosze powstają z siatki zgrzewanej i wykorzystywane są jako elewacje gabionowe, a także jako eleganckie i stylowe ogrodzenia.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaElewacja z siatki zgrzewanej.

 

– Tego typu kosze stosowane są w miejscach wyeksponowanych, gdzie nie ma mowy o żadnych kompromisach na rzecz estetyki. Obok ogrodzeń i fasad budynków stosuje się je też jako gabiony na mury oporowe. Technologia ich produkcji jest inna niż w przypadku gabionów z siatki spawanej i plecionej, pręty siatki są tutaj ze sobą zgrzane. Na plac budowy przyjeżdżają jako osobne siatki (ścianki gabionu) i elementy łączące (spirale lub zszywki), które trzeba połączyć jak klocki – w przeciwnym razie zabierałyby zbyt wiele miejsca w transporcie – komentuje Wojciech Salik.

Kosze, materace i walce gabionowe
Obok podziałów uwzględniających rodzaj siatki, gabiony można też podzielić pod względem kształtu. Mogą to być kosze gabionowe, materace gabionowe i walce gabionowe.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaKosze gabionowe z siatki zgrzewanej jako nietuzinkowa ławka i element ogrodzenia.

 

Kosze gabionowe powstają z siatki plecionej lub zgrzewanej, przy czym decyzja o wyborze konkretnego rozwiązaniu zależy nie tylko od pożądanego efektu wizualnego, ale przede wszystkim od rodzaju konstrukcji, jej podatności na odkształcenia czy odporności na oddziaływanie środowiska. W przypadku koszy zgrzewanych otrzymujemy prostopadłościany o oczkach kwadratowych lub prostokątnych, przy czym klient może wybrać dowolną kombinację wielkości oczka i grubości drutu. Kosze gabionowe z siatki plecionej (splatanej podwójnie) to elementy w kształcie prostopadłościanów o oczkach sześciokątnych, które produkowane są w dwóch rodzajach wielkości oczka i grubości drutu.
– Kosze gabionowe z siatki zgrzewanej standardowo zabezpieczamy powłoką z cynku (95%) i z aluminium (5%), natomiast dla konstrukcji z siatki splatanej oferujemy powłokę zabezpieczającą z powłoką cynkową, alucynkową lub alucynkową z tworzywem PCW, przy czym wybór konkretnego wariantu zależy oczywiście od przeznaczenia – wyjaśnia Wojciech Salik.
Z kolei materace gabionowe to elementy w postaci płaskich prostopadłościanów (ich wysokości to najczęściej 17 cm, 23 cm, 30 cm), które stosuje się do różnego rodzaju umocnień (nasypy, brzegi, dna zbiorników wodnych).

 

gabiony w budownictwie geoticaMaterace z siatki plecionej

 

Stabilność, wytrzymałość i wysoka trwałość gabionów to walory, które sprawiają, że wciąż poszerza się rynek ich odbiorców. Dziś stosowane są one nie tylko w budownictwie drogowym jako różnego rodzaju umocnienia. Z uwagi na wysoką estetykę coraz częściej na ich wykorzystanie decydują się prywatni inwestorzy czy deweloperzy, którzy umieszczają je w otoczeniu domów jednorodzinnych i osiedli mieszkaniowych, gdzie pełnią zarówno funkcje użytkowe (np. jako ogrodzenie czy parkowa ławka), jak i dekoracyjne, ciekawie wpisując się w miejski krajobraz.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.geotica.pl

 


Liczba odwiedzin: 191 | Data publikacji: 2018-01-26

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Coraz rzadziej widać w Polsce tradycyjne, druciane siatki stosowane jako ogrodzenia, zwłaszcza na nowych posesjach. Na rynku dostępnych jest tyle różnych alternatywnych rozwiązań – ładniejszych, bardziej praktycznych i ekologicznych, że w ciągu kilku lat można spodziewać się, że część tradycyjnych ogrodzeń na zawsze odejdzie do lamusa.

Branża ogrodowa rządzi się swoimi prawami i nawet pobieżne przejrzenie blogów związanych z tą tematyką uświadamia nam, że dziś pomysłów na aranżację przestrzeni wokół domu jest równie wiele, co na urządzanie wnętrz. O ile trendy w doborze roślinności ogrodowej zmieniają się często, o tyle jeden element nigdy nie stał się passé. Mowa oczywiście o kruszywach ozdobnych, które niezmiennie są źródłem inspiracji dla pasjonatów sztuki ogrodowej, a także dla architektów krajobrazu, projektantów i wykonawców.

Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu poza wąskim gronem specjalistów mało kto kojarzył, czym są gabiony, wykorzystywane częściej w inżynierii lądowej niż w budownictwie mieszkaniowym. Dziś, gdy architektura coraz chętniej sięga po nieoczywiste materiały, pojawiła się też przestrzeń na bardziej kreatywne wykorzystanie metalowych koszy z wypełnieniem z kamieni, tłuczonych cegieł czy szkła. Wokół nas coraz częściej widujemy więc nietuzinkowe elewacje gabionowe czy ogrodzenia z gabionów, a producenci mają coraz więcej pomysłów, dzięki którym produkt nieustannie ewoluuje. Świetnym przykładem mogą być bezpieczne naroża – autorski projekt producenta gabionów – firmy Gabeco.

18.12.2017 | Elewacje

Już o dłuższego czasu mamy okazję obserwować, jak zmienia się architektura wokół nas, a surowe materiały – kamień, stal, szkło stają się znakami rozpoznawczymi XXI wieku. Jednym z ciekawszych elementów przestrzeni są dziś gabiony. Do niedawna stosowane głównie jako systemy wzmocnień skarp czy koryt rzek, dziś służą także jako oryginalna ozdoba: elementy małej architektury, nietuzinkowe ogrodzenia, a także jako przykuwające wzrok nowoczesne elewacje budynków. Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała firma Kramex, która oferuje nie tylko kosze gabionowe o różnym przeznaczeniu i elewacje gabionowe, ale skonstruowała także własną maszynę do napełniania koszy gabionowych.

16.03.2017 | Kruszywa

Kamień to naturalny i od dawna wykorzystywany przez człowieka materiał. Jest niezwykle wytrzymały, trwały, odporny na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Dodatkowo zachwyca swoim surowym wyglądem, który pasuje do każdego rodzaju otoczenia. Projektanci i inwestorzy coraz chętniej wykorzystują kamień w aranżacji ogrodów i terenów zielonych. W jaki sposób można wykorzystać kamień ogrodowy?

Ogród stanowi wizytówkę posesji. Dlatego powinien być zadbany, regularnie pielęgnowany i harmonizować ze stylem budynku. W ogrodzie główną rolę gra roślinność – kwiaty, krzewy, drzewka oraz równo przycięty trawnik, ale to dodatkowe elementy nadają charakter całości. Architektura ogrodowa: altany, ławeczki czy oczka wodne wzbogacają przydomowy teren. Jednak dla osób lubiących nietypowe rozwiązania idealną propozycją są kosze gabionowe, które można w dowolny sposób zaaranżować w ogrodowej przestrzeni.

02.12.2015 | Elewacje

Nie szata zdobi człowieka, ale na pewno elewacja zdobi budynek i jest jego wizytówką – niezależnie od tego, czy mowa o prywatnej nieruchomości czy o obiekcie użyteczności publicznej. Czasy, w których jeden budynek od drugiego odróżniały jedynie subtelne różnice pomiędzy odcieniami szarego tynku to przeszłość. Dziś architekci coraz częściej sięgają po nietypowe rozwiązania, a techniki zdobienia fasad sprawiają, że przykuwają one uwagę w równym stopniu, co nietypowa bryła czy inne rozwiązania konstrukcyjne. Jedną z ciekawszych możliwości w tym zakresie są elewacje z koszy gabionowych.

Wszyscy zainteresowani ogrodzeniem posesji w sposób wysoce estetyczny, trwały i nieporównywalny z tradycyjnymi siatkami drucianymi czy panelami betonowymi powinni zainteresować się spawanymi panelami ogrodzeniowymi i ogrodzeniami gabionowymi.

Latem ogród staje się drugim domem, bo to właśnie tu spędzamy ciepłe popołudnia i weekendy, relaksując się po pracy i wypoczywając na świeżym powietrzu. Jak zadbać o ogród, aby stał się miejscem jedynym w swoim rodzaju i niepowtarzalnym? Oczywiście ważne są roślinne kompozycje, które można zaplanować tak, aby przez cały rok cieszyć się urokiem pięknego krajobrazu. Świetnym pomysłem na wyróżnienie ogrodu jest też przyozdobienie go skałami i kamieniami.

24.03.2016 | Kruszywa

Żwir, grys, kora kamienna czy otoczaki? Zastosowanie naturalnego kamienia w różnej postaci do aranżacji ogrodu i otoczenia domu jest coraz chętniej wykorzystywanym pomysłem. Jak i gdzie warto zastosować kruszywa ozdobne? Jaki kamień dekoracyjny wybrać? Podsuwamy pomysły i rozwiązania.

14.07.2014 | Galanteria ogrodowa

Drewno w zastosowaniach na zewnątrz budynków przy wszystkich swoich zaletach, jak naturalność czy piękny wygląd, ma również jedną podstawową wadę: utrzymanie jego atrakcyjnego wyglądu jest trudne i wymaga regularnie ponawianych zabiegów konserwacyjnych. Jeśli więc zależy nam, aby w przestrzeni wokół domu zachować estetykę drewna, ale nie być zmuszonym do jego czasochłonnego zabezpieczania, to warto poszukać na rynku jakiejś alternatywy. Jedną z możliwości są palisady, deski czy pieńki wykonane z betonu, które – choć do złudzenia przypominają drewno – to są jednak od niego znacznie trwalsze.

25.07.2018 | Systemy budowlane

Projektowanie wnętrz obiektów komercyjnych bardzo często wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań. W takim wypadku producenci materiałów wykończeniowych często dokonują modyfikacji swoich produktów, by w pełni sprostać oczekiwaniom projektanta i inwestora. Dzięki temu wnętrza są nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne. Na przykładzie doświadczenia firmy BARWA SYSTEM (w branży funkcjonującej od 1994 r.) – producenta metalowych materiałów wykończeniowych (sufitów podwieszanych i okładzin ściennych) dowiedzmy się więcej o realizacji indywidualnych projektów.

08.05.2018 | Systemy budowlane

Rynek budowlany nieustannie zaskakuje, a coś, co niegdyś wydawało się niemożliwe, dziś z powodzeniem jest wdrażane. Impulsem, który na konstruktorach i projektantach rozwiązań dla branży budowlanej wymusza kolejne rewolucje, jest często ekonomia, ale nie tylko ona. Coraz częściej poszukiwane są takie rozwiązania, które obok niższej ceny pozwolą też budować szybciej, łatwiej, bardziej ekologicznie. Świetnym przykładem mogą wkręty do ziemi Krinner, będące alternatywą dla betonowych fundamentów. Znajdziemy je w ofercie firmy TokoEnergo.

20.04.2018 | Systemy budowlane

Przebywając we wnętrzu, bez względu na to czy jest to pomieszczenie biurowe, sala szkolna, sklep czy szpital, chcemy czuć się komfortowo. Najbardziej dokuczliwe są hałasy i inne niechciane dźwięki, dobiegające do uszu podczas przebywania w budynku. Dlatego wnętrza muszą mieć zapewnioną przyjazną akustykę. Nadmierny hałas pomagają pokonać odpowiednio zaprojektowane i wykonane przegrody budowlane oraz użyte materiały wykończeniowe, w tym w dużej mierze podwieszane sufity i panele akustyczne, których producentem jest firma BARWA SYSTEM.

07.02.2018 | Systemy budowlane

Płyty warstwowe z wypełnieniem z wełny mineralnej i pianki poliuretanowej spełniają różnorodne wymagania dla obiektów komercyjnych, przemysłowych oraz publicznych. Zarówno architekci, jak też inwestorzy oraz wykonawcy poszukują płyty dachowych czy ściennych, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu projektach.

16.01.2018 | Systemy budowlane

Metal od kilku lat gra główną rolę we współczesnej architekturze. Ceniony za funkcjonalność i ponadczasową estetykę materiał można wykorzystać w dowolny sposób, również jako element wykończenia wnętrza. W tej kwestii projektanci coraz chętniej sięgają po siatkę cięto-ciągnioną, którą na polski rynek dostarcza firma BARWA SYSTEM. Siatka cięto‑ciągniona wykorzystywana jest do produkcji sufitów podwieszanych, okładzin ściennych oraz elewacji, które świetnie sprawdzają się przede wszystkim w dużych obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej, np. galeriach handlowych, centrach rozrywki czy dworcach kolejowych.

23.11.2017 | Systemy budowlane

Odpowiednia izolacja akustyczna wpływa na komfort użytkowania domu. Ważna jest nie tylko ochrona przed dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz budynku, ale także zapewnienie ciszy wewnątrz – między kondygnacjami i pokojami.

19.09.2017 | Systemy budowlane

Właściwości płyty gipsowo-kartonowej są powszechnie znane i doceniane. Inwestorzy wykorzystują ten materiał przede wszystkim do zabudowy wszelkiego typu elementów we wnętrzach – kabli, rur, wanien, kominków, kolumn. Płyty GK są idealne również do tworzenia półek i sufitów podwieszanych. Ich montaż nie jest jednak najłatwiejszą rzeczą, zwłaszcza jeśli obudowa ma trudny, nietypowy kształt.

12.04.2017 | Systemy budowlane

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać poprawnego wykonania ocieplenia ściany oraz poddasza, przez które może uciekać od 10-25 procent cennego ciepła. Warto poświęcić uwagę i czas na odpowiedni wybór materiałów potrzebnych na tym etapie prac budowlanych.

13.12.2016 | Systemy budowlane

Nawet budowlańcy najbardziej przywiązani do konstrukcji murowych i monolitycznych coraz chętniej zamiast nich wybierają różne rodzaje stropów prefabrykowanych. Montuje się je bardzo szybko i niezależnie od warunków atmosferycznych, a na ich popularność wpływa również fakt, że coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanych fachowców, którzy potrafią zbudować tradycyjny, monolityczny strop międzykondygnacyjny.

26.10.2016 | Systemy budowlane

Technologia PAROC AST® została opracowana w odpowiedzi na coraz wyższe wymagania ze strony projektantów i inwestorów poszukujących materiałów budowlanych, które można stosować do tworzenia lekkiej obudowy budynków. System płyt warstwowych PAROC AST® stwarza nowe możliwości w zakresie ekonomicznego i jednocześnie estetycznego tworzenia ścian zewnętrznych i fasad.

23.08.2016 | Systemy budowlane

Budowa domu to nie lada wyzwanie, którego podstawą są przede wszystkim dokładne wykonane plany i dobór solidnych materiałów. Dom nie powstanie bez mocnego i trwałego stropu, który uzupełnia szkielet budynku i przenosi jego ciężar na pionowe elementy konstrukcji. Wybór odpowiedniego stropu jest rzeczą niezwykle istotną, która musi opierać się na analizie dostępnych na rynku rozwiązań i rozmowy z producentami lub dystrybutorami. Jednak w dobie nowoczesnych technologii, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta powstała platforma, która umożliwia wybór i zakup stropu przez Internet – stropy.pl.

01.08.2016 | Systemy budowlane

W nowoczesnym budownictwie zwraca się uwagę nie tylko na kwestie estetyczne czy jakość i trwałość materiałów. Niezwykle istotna jest również ochrona przed pożarem. Bywa jednak, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie uchronić budynku przed jego wybuchem. W wypadku, gdy do tego dojdzie, nadal możemy zadbać o bezpieczeństwo, przede wszystkim ludzi w budynku, a także zapobiec stratom wynikającym z uszkodzenia obiektu.

04.07.2016 | Systemy budowlane

Realizacja budynków użyteczności publicznej musi być przeprowadzana sprawnie, ściśle z obowiązującymi normami i zgodnie z ustalonym budżetem. Dlatego idealnym rozwiązaniem w tego typu inwestycjach jest zastosowanie elementów prefabrykowanych. Gwarantują one spełnienie najwyższych wymagań, szybki postęp budowy oraz sprawny i nieskomplikowany montaż. Jednym z takich produktów są prefabrykowane stropy DX-Therm dodatkowo wyposażone w inteligentny system grzania i chłodzenia pomieszczeń, wprost stworzony dla przedszkoli, szkół czy domów opieki.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. opolskie
woj. małopolskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: gabiony, gabion, gabiony zgrzewane, gabiony spawane, elewacje gabionowe, ogrodzenie gabionowe, kosze gabionowe