Gabiony ozdobne, gabiony do zabezpieczenia skarp i nasypów

Gabiony w budownictwie

Zabezpieczenia skarp nasypów, ogrodzenia, elewacje, mury oporowe… Gabiony to produkt, który dziś znajduje tyle zastosowań, ile jest różnorakich potrzeb. Czy są jakieś ograniczenia co do ich stosowania? Zasadniczo nie, ale trzeba pamiętać o jednym. Gabion gabionowi nierówny, co dotyczy nie tylko jakości zastosowanych przez producenta materiałów, ale także samej technologii produkcji. Razem z ekspertami z firmy Geotica podpowiadamy, gdzie i kiedy sprawdzą się konkretne rozwiązania.

Gabiony to siatkowo-kamienne materiały budowlane, które początkowo pełniły przede wszystkim funkcje zabezpieczające i wzmacniające w melioracji, architekturze, budownictwie. Z czasem ich zalety doceniły też osoby poszukujące nietuzinkowych elementów ozdobnych, a gabiony zaczęły pełnić funkcje ogrodzeń, elewacji czy elementów małej architektury. Obok standardowo stosowanych wypełnień z kamieni, z czasem zaczęto używać również innych materiałów, np. tłuczonych cegieł, różnokolorowych szklanych brył, a nawet połamanej starej dachówki czy gruzu, tworząc tym samym oryginalne i przykuwające wzrok kompozycje.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaGabiony zgrzewane (po lewej) i spawane (po prawej).

 

Dziś gabiony na stałe już wtopiły się w nasz krajobraz, doceniane za walory architektoniczne (stabilność, wytrzymałość, wysoka trwałość przy jednoczesnej prostocie montażu), a także za wysoką estetykę i ekologiczność (to aż 90% materiałów naturalnych!).
Gdzie obecnie znajdują zastosowanie kosze gabionowe? Jako mury oporowe (zarówno masywne, jaki i z gruntu zbrojonego), jako zabezpieczenia nasypów skarp, zbiorników i cieków wodnych, jako gabiony ozdobne na ogrodzenia, podmurówki, ekrany akustyczne, jako progi, stopnie, przegrody wodne. Coraz częściej stają się też ozdobą parków, skwerów i przydomowych ogródków, pełniąc funkcję elementów małej architektury (np. ławki, donice). Gabiony wykonane w „płaskiej” wersji, których wysokość nie przekracza 30 cm (tzw. materace gabionowe) obok zastosowań takich jak zabezpieczanie skarp przed osuwaniem, umocnienia brzegów i dna zbiorników wodnych czy jako progi, stopnie i przegrody wodne, coraz częściej wykorzystywane są też przy rekultywacji składowisk odpadów.

Gabiony na mury oporowe, ogrodzenia i elewacje gabionowe
– W naszej ofercie znajdują się trzy rodzaje gabionów – mówi Wojciech Salik z firmy Geotica. – Są to gabiony z siatki plecionej, z siatki spawanej i z siatki zgrzewanej. Każdy z nich, z uwagi na inny sposób łączenia, przeznaczony jest do innych zastosowań – dodaje.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaGabiony z siatki plecionej.

 

Gabiony z siatki plecionej doskonale dopasowują się do kształtu terenu i nie osiadają nawet wówczas, gdy dochodzi do przemieszczeń terenu. Z tego względu są one stosowane jako zabezpieczenie skarp przed osuwaniem, do umocnień terenów przy ciekach wodnych, jako zabezpieczenia rzek. Świetnie sprawdzają się jako umocnienia dna morskiego, rzek, zbiorników wodnych. Są one wykonywane w całości, a po przywiezieniu ich na miejsce realizacji inwestycji trzeba tylko porozkładać ścianki i wypełnić kosz kamieniami.
– Inaczej wygląda produkcja gabionów z siatki spawanej, stosowanych najczęściej na ogrodzenia. Odbywa się ona ręcznie i polega na przeplataniu okrągłych prętów przez umieszczone poziomo w płaskownikach otworki. Takie połączenia są następnie spawane – wyjaśnia Wojciech Salik.

 

gabiony w budownictwie geoticaOgrodzenie z gabionów spawanych.

 

Gabiony z siatki spawanej są dużo sztywniejsze niż plecione, mają też najgrubszy ze wszystkich gabionów drut – 5 mm. Poszczególne ścianki montuje się na miejscu budowy za pomocą połączeń śrubowych. Projektuje i wykonuje się je na zamówienie, dopasowując ich wymiary do odległości pomiędzy słupkami ogrodzenia i ich wysokości. Tego typu kosze mogą być przykryte od góry klapą lub pozostać otwarte, a duża różnorodność wypełnień przekłada się na wysokie walory wizualne i ozdobne gabionów z siatki spawanej.
Najbardziej reprezentacyjne kosze powstają z siatki zgrzewanej i wykorzystywane są jako elewacje gabionowe, a także jako eleganckie i stylowe ogrodzenia.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaElewacja z siatki zgrzewanej.

 

– Tego typu kosze stosowane są w miejscach wyeksponowanych, gdzie nie ma mowy o żadnych kompromisach na rzecz estetyki. Obok ogrodzeń i fasad budynków stosuje się je też jako gabiony na mury oporowe. Technologia ich produkcji jest inna niż w przypadku gabionów z siatki spawanej i plecionej, pręty siatki są tutaj ze sobą zgrzane. Na plac budowy przyjeżdżają jako osobne siatki (ścianki gabionu) i elementy łączące (spirale lub zszywki), które trzeba połączyć jak klocki – w przeciwnym razie zabierałyby zbyt wiele miejsca w transporcie – komentuje Wojciech Salik.

Kosze, materace i walce gabionowe
Obok podziałów uwzględniających rodzaj siatki, gabiony można też podzielić pod względem kształtu. Mogą to być kosze gabionowe, materace gabionowe i walce gabionowe.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaKosze gabionowe z siatki zgrzewanej jako nietuzinkowa ławka i element ogrodzenia.

 

Kosze gabionowe powstają z siatki plecionej lub zgrzewanej, przy czym decyzja o wyborze konkretnego rozwiązaniu zależy nie tylko od pożądanego efektu wizualnego, ale przede wszystkim od rodzaju konstrukcji, jej podatności na odkształcenia czy odporności na oddziaływanie środowiska. W przypadku koszy zgrzewanych otrzymujemy prostopadłościany o oczkach kwadratowych lub prostokątnych, przy czym klient może wybrać dowolną kombinację wielkości oczka i grubości drutu. Kosze gabionowe z siatki plecionej (splatanej podwójnie) to elementy w kształcie prostopadłościanów o oczkach sześciokątnych, które produkowane są w dwóch rodzajach wielkości oczka i grubości drutu.
– Kosze gabionowe z siatki zgrzewanej standardowo zabezpieczamy powłoką z cynku (95%) i z aluminium (5%), natomiast dla konstrukcji z siatki splatanej oferujemy powłokę zabezpieczającą z powłoką cynkową, alucynkową lub alucynkową z tworzywem PCW, przy czym wybór konkretnego wariantu zależy oczywiście od przeznaczenia – wyjaśnia Wojciech Salik.
Z kolei materace gabionowe to elementy w postaci płaskich prostopadłościanów (ich wysokości to najczęściej 17 cm, 23 cm, 30 cm), które stosuje się do różnego rodzaju umocnień (nasypy, brzegi, dna zbiorników wodnych).

 

gabiony w budownictwie geoticaMaterace z siatki plecionej

 

Stabilność, wytrzymałość i wysoka trwałość gabionów to walory, które sprawiają, że wciąż poszerza się rynek ich odbiorców. Dziś stosowane są one nie tylko w budownictwie drogowym jako różnego rodzaju umocnienia. Z uwagi na wysoką estetykę coraz częściej na ich wykorzystanie decydują się prywatni inwestorzy czy deweloperzy, którzy umieszczają je w otoczeniu domów jednorodzinnych i osiedli mieszkaniowych, gdzie pełnią zarówno funkcje użytkowe (np. jako ogrodzenie czy parkowa ławka), jak i dekoracyjne, ciekawie wpisując się w miejski krajobraz.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.geotica.pl

 


Liczba odwiedzin: 941 | Data publikacji: 2018-01-26

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Coraz rzadziej widać w Polsce tradycyjne, druciane...
Wielu inwestorów zarówno prywatnych jak biznesowych decyduje...
Branża ogrodowa rządzi się swoimi prawami i...
Jeszcze kilka - kilkanaście lat temu poza...
Już o dłuższego czasu mamy okazję obserwować,...
16.03.2017 | Kruszywa
Kamień to naturalny i od dawna wykorzystywany...
Ogród stanowi wizytówkę posesji. Dlatego powinien być...
Nie szata zdobi człowieka, ale na pewno...
Wszyscy zainteresowani ogrodzeniem posesji w sposób wysoce...
Latem ogród staje się drugim domem, bo...
24.03.2016 | Kruszywa
Żwir, grys, kora kamienna czy otoczaki? Zastosowanie...
14.07.2014 | Galanteria ogrodowa
Drewno w zastosowaniach na zewnątrz budynków przy...
arpanel-glowne
11.07.2019 | Systemy budowlane
Obudowy hal, magazynów, obiektów administracyjno-biurowych czy fabryk...
hmt-szkoła6
10.07.2019 | Systemy budowlane
Zgiełk na korytarzach szkolnych to codzienność, jednak...
02.04.2019 | Systemy budowlane
W ostatnich latach inwestorzy coraz częściej dążą...
12.02.2019 | Systemy budowlane
W tym roku 25-lecie działalności w Polsce...
sufity podwieszane
20.11.2018 | Systemy budowlane
Coraz częściej w projektowaniu obiektów komercyjnych wykorzystywane...
25.07.2018 | Systemy budowlane
Projektowanie wnętrz obiektów komercyjnych bardzo często wymaga...
08.05.2018 | Systemy budowlane
Rynek budowlany nieustannie zaskakuje, a coś, co...
20.04.2018 | Systemy budowlane
Przebywając we wnętrzu, bez względu na to...
07.02.2018 | Systemy budowlane
Płyty warstwowe z wypełnieniem z wełny mineralnej...
16.01.2018 | Systemy budowlane
Metal od kilku lat gra główną rolę...
23.11.2017 | Systemy budowlane
Odpowiednia izolacja akustyczna wpływa na komfort użytkowania...
19.09.2017 | Systemy budowlane
Właściwości płyty gipsowo-kartonowej są powszechnie znane i...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubuskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. opolskie
woj. wielkopolskie

Słowa kluczowe: gabiony, gabion, gabiony zgrzewane, gabiony spawane, elewacje gabionowe, ogrodzenie gabionowe, kosze gabionowe