Domy prefabrykowane i modułowe

Domy z gotowych elementów – czy warto je budować?

Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie wypowiedziane jeszcze dwie dekady temu na nikim nie zrobiłoby wrażenia. Dziś jednak, gdy w związku z coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych rosną ceny energii i paliwa, nieuchronnie musieliśmy postawić na energooszczędność. Świetnym przykładem są domy prefabrykowane i modułowe. Popularne kiedyś głównie w USA, Kanadzie i na zachodzie Europy, obecnie coraz częściej wybierane są też przez Polaków. Jednym z producentów o ugruntowanej na naszym rynku pozycji jest firma Hatek z Pułtuska, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych od 2003 roku.

Od dachów i domów z prefabrykatów do budownictwa modułowego
Firma Hatek pracowała na swoja pozycję przez wiele lat, będąc jednym z tych przedsiębiorstw, które torowały drogi dla domów z prefabrykatów w Polsce. Od początku producent postawił na jakość, używając materiałów wysokiej klasy, czyli tarcicy czterostronnie struganej, sortowanej maszynowo pod względem wytrzymałościowym (posiadającej klasę C24 oraz znak CE), suszonej komorowo. Zaawansowany park maszynowy oraz wciąż rozwijana wiedza z zakresu budownictwa w technologii drewnianej zaowocowały wypracowaną solidną marką, a także wprowadzaniem kolejnych produktów do oferty. Z biegiem czasu obok konstrukcji dachowych łączonych płytką kolczastą i domów z prefabrykatów, w ofercie pojawiły się także nowoczesne domy modułowe, coraz popularniejsze wśród Polaków.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

– Budownictwo modułowe ma coraz więcej obszarów zastosowań. Tego typu obiekty sprawdzają się jako domy jednorodzinne, a często w ten sposób wznoszone są całe osiedla. Z modułów można też budować domy wielorodzinne, socjalne, biurowe, pawilony handlowe, hale produkcyjne, całoroczne domki rekreacyjne, hotele, przedszkola, żłobki i akademiki – wyjaśnia Janusz Zaręba z firmy Hatek.

Domy z prefabrykatów
Wychodząc naprzeciw różnorodnym potrzebom klientów, firma Hatek oferuje domy z prefabrykatów według projektu biura specjalizującego się w budownictwie drewnianym lub zgodnie z architektoniczną wizją zamawiającego. Taka elastyczność pozwala odpowiadać na najbardziej zróżnicowane potrzeby i oczekiwania klientów. Co sprawia, że z roku na rok rośnie popularność domów z gotowych elementów?
– Z pewnością zwolenników przysparza im korzystna cena, co dotyczy zarówno etapu budowy, jak i eksploatacji. Domy prefabrykowane cechują się niską akumulacją ciepła, przez co bardzo szybko się nagrzewają. Dzięki temu, że powstają one w fabryce przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym, unikamy z kolei kosztownych strat materiału, a zarazem eliminujemy ryzyko wad konstrukcyjnych – mówi Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Dla wielu inwestorów jest to też najkorzystniejsza możliwość jeśli chodzi o czas realizacji oraz możliwość postawienia domu z gotowych elementów o każdej porze roku i uniezależnienia od kapryśnej pogody. W firmie Hatek okres ten zamyka się w przedziale około 12-16 tygodni, przy czym producent wykonuje domy od projektu do stanu deweloperskiego. 
– Domy prefabrykowane o konstrukcji szkieletowej świetnie wpisują się w kilka tendencji, które dziś obserwujemy na rynku mieszkaniowym, a więc w poszukiwanie rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i nowoczesnych jednocześnie. Trzeba przy tym pamiętać, że jak w każdej innej dziedzinie budownictwa, tak i tu wszystko zależy od użytych materiałów, od stosowanej technologii oraz wiedzy i kompetencji wykonawcy. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć budowę firmie, która ma w tej branży duże doświadczenie – podkreśla Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Całoroczne domy modułowe
Po domach prefabrykowanych przyszedł czas na budownictwo modułowe, powstające również w technologii szkieletu drewnianego. Są to gotowe „pod klucz” moduły ze stolarką okienną, instalacjami, ścianami wewnętrznymi oraz elewacją, które są dostarczane na miejsce docelowe. Zgodnie ze wskazówkami klienta są one też wyposażone w oświetlenie, sprzęt AGD, meble łazienkowe i kuchenne. Można w nich zainstalować najnowocześniejsze, przyjazne środowisku technologie, jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, wentylację mechaniczną czy ogniwa fotowoltaiczne.
Nowoczesne domy modułowe mają wszystkie zalety domów z prefabrykatów, a więc buduje się je szybko, mają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz niskie zużycie energii. Zawdzięczają to doskonałej izolacji cieplnej ścian i dachów. Współczynnik przenikania ciepła U wynosi < 0,18 W/m²K, co przekłada się na niewielkie zużycie energii potrzebnej do ogrzewania (ok. 40-70 kWh/m²/rok). Z kolei izolacyjność akustyczna ścian międzymodułowych 63 dB, co gwarantuje jeszcze większy komfort przebywania wewnątrz.
Całoroczne domy modułowe są jednocześnie atrakcyjną cenowo alternatywą dla tradycyjnych domów.
– W naszych nowoczesnych domach modułowych wykorzystujemy naturalne materiały, jak drewno, gips, wełna mineralna, dzięki czemu mogą one oddychać i zapewnić wewnątrz zdrowy mikroklimat – mówi Janusz Zaręba.

 

Domy prefabrykowane i modułowe

 

Podobnie jak w przypadku domów prefabrykowanych, domy modułowe powstają w ścisłej współpracy z klientem. Firma omawia z nimi szczegółowo zakres prac, rodzaj użytych materiałów oraz przedstawia kalkulację, co daje pewność ostatecznej ceny i gwarancję, że dom zaspokoi potrzeby przyszłych mieszkańców.

Nowe technologie często z mozołem torują sobie drogi na rynkach, na których nie były wcześniej znane. Flagowym przykładem może być właśnie budownictwo prefabrykowane i modułowe. Z początku przyjmowane na polskim rynku za technologiczną nowinkę, która w naszych warunkach się nie sprawdzi, dziś coraz częściej są świadomie wybieraną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.hatek.com.pl


Liczba odwiedzin: 142 | Data publikacji: 2018-06-14

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Po początkowych oporach inwestorów wobec technologii prefabrykacji, dziś możemy śmiało mówić o ogromnym powodzeniu tego typu budownictwa również w naszym kraju. Tanie konstrukcje dachowe, popularne „kanadyjczyki” czy szkieletowe budownictwo modułowe w Polsce cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, co zawdzięczają zarówno korzystnej cenie, szybkości wykonania, jak i solidności wznoszonych w ten sposób obiektów i dachów. Sprawdzonym producentem dachów z prefabrykatów, domów szkieletowych i budownictwa modułowego w Polsce jest firma Hatek z Pułtuska.

22.11.2016 | Domy drewniane

Kiedy nadchodzi czas na własne cztery kąty, prędzej czy później pojawia się hasło „A może by tak zbudować dom?” Jednak zwykle już samo to pytanie uruchamia dyskusję o tym, że długo, drogo, ekipy niesolidne… A co gdyby dom przyjechał prosto z fabryki? I wymagał, tak jak meble, tylko złożenia w całość idealnie pasujących do siebie elementów?

30.10.2017 | Domy drewniane

Dla tych, którym nieobca jest tematyka szeroko rozumianego designu, krajobraz polskich przedmieść, wsi i miasteczek pozostawia wiele do życzenia. Finezyjne konstrukcje z wielospadowymi dachami, załomkami i kolumnami, „klockowate”, kwadratowe domy z płaskim dachem pastele, róże i pistacje. Próba kształtowania gustów i wpływania na estetykę otaczającej nas przestrzeni może wydać się karkołomna. Czy jednak naprawdę? Mijają cztery lata od powstania pierwszego drewnianego domu modułowego SIMPLE HOUSE, stworzonego przez architekta Jakuba Szczęsnego. Pytamy go o sukcesy tego przedsięwzięcia oraz o plany dalszego rozwoju idei domów modułowych.

Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów płaskich… Możliwości zastosowania drewna w branży budowlanej można mnożyć. I choć jest ono wykorzystywane przez człowieka od wieków, to jednak tak naprawdę w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonał się krok milowy jeśli chodzi o umiejętność jego obróbki.

27.07.2018 | Składy budowlane

Firma Akces BK Sp. z o.o. na rynku budowlanym stała się rozpoznawalna dzięki zaprawom izolacyjno-wyrównującym Polytech (tzw. Styrobeton, a właściwie zaprawa cementowo-styropianowa), powstającym w procesie recyclingu granulatu styropianowego. W ciągu ostatnich 15 lat produkty te doskonale się sprawdziły, udowodniając swoją przydatność w budownictwie ze względu na trwałość i parametry użytkowe. Teraz przyszedł czas na kolejny krok w rozwoju technologii Polytech. Wraz z opracowaniem nowatorskiego rozwiązania, jakim są izolacyjne panele murowe Polytech Moduł System, firma Akces poszerzyła ofertę o projektowanie i budowę domów modułowych w technologii Polytech Moduł System.

27.11.2017 | Składy budowlane

Co jest dziś motorem napędowym dla rozwoju branży budowlanej? Z jednej strony z pewnością rosnące wymagania klientów, dotyczące izolacji termicznej, akustycznej, niskich kosztów eksploatacji, krótkiego czasu budowy. Z drugiej strony wymagane innowacje wymuszane są też przez zmiany zachodzące w środowisku naturalnym, przede wszystkim – gwałtownie kurczące się zasoby naturalne. W efekcie wznoszone dziś budynki muszą być nie tylko tanie w utrzymaniu, ale również energooszczędne. Produktem, który idealnie wpisuje się w te wymagania są murowe panele izolacyjne Polytech Moduł System – nowatorskie rozwiązanie na skalę światową, opracowane przez firmę Akces BK Sp. z o.o. we współpracy z firmą Tech Service Polska Sp. z o.o.

23.03.2017 | Kontenery

Rośnie liczba dzieci w wieku przedszkolnym, tym samym pojawia się problem brakujących miejsc w placówkach. Jak władze mogą rozwiązać ten problem? Dzięki inwestycji w przedszkola modułowe, które są świetną alternatywą dla placówek budowanych w systemie tradycyjnym.

Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów. I choć w branży budowlanej wiele się zmienia, to drewno jako budulec wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Wznoszone w XXI wieku konstrukcje drewniane w niczym nie przypominają jednak tych, jakie budowali nasi przodkowie. Dziś, dzięki zaawansowanym technologiom obróbki, możliwości wykorzystania drewna w budownictwie są ogromne. Konstrukcje dachów drewnianych, budownictwo modułowe oparte na szkielecie drewnianym czy energooszczędne domy szkieletowe to tylko niektóre z możliwości, jakie daje naturalny surowiec.

24.02.2016 | Domy drewniane

W epoce pięciogwiazdkowych hoteli wciąż wiele osób bardziej niż luksusowe wczasy ceni sobie tradycyjne formy wypoczynku, na przykład w urokliwym domku letniskowym nad jeziorem. Jednak dziś nikt już nie chce mieszkać w skleconych z dykty, ciemnych i ciasnych budynkach rodem z PRL-u. XXI wiek wymaga rozwiązań, jakie właścicielom ośrodków wypoczynkowych oferuje firma Alberto, producent modułowych domków letniskowych szytych na miarę wymagań współczesnego konsumenta.

17.07.2018 | Domy prefabrykowane

Drewniane domy składane z gotowych modułów, które zostały wcześniej odpowiednio przygotowane w zakładzie produkcyjnym, są niewątpliwie najszybszym sposobem na postawienie dowolnej użytkowej lub mieszkalnej konstrukcji. Poza błyskawiczną realizacją projektu, domy modułowe oferują znacznie więcej korzyści – od bardzo wysokiej dokładności wykonania aż po możliwość ich wielokrotnego przestawiania.

22.12.2014 | Kontenery

Modułowe obiekty architektury przenośnej, które najczęściej mają zastosowanie w działalności gastronomicznej, handlowej czy budowlanej, to w takim samym stopniu wizytówka firmy, jak biurowce na stałe związane z gruntem. Ważne jest więc, aby były nie tylko solidnie i starannie wykonane, ale aby odznaczały się także ciekawą architekturą. Tego typu rozwiązania oferuje firma Mastertec.

Bezpowrotnie minęły czasy, w których z braku alternatyw budowało się ze wszystkiego, co było dostępne na rynku metodami, które dziś są dla nas nie do zaakceptowania. Branża budowlana wciąż się profesjonalizuje, a jej znakami rozpoznawczymi staje się optymalizacja pracy i bezpieczeństwo. Te potrzeby doskonale rozpoznała firma Olan, która oferuje rusztowania (ramowe, modułowe), a także lekkie systemy szalunkowe, zadaszenia, maszty oraz szereg innych konstrukcji stalowych i aluminiowych stosowanych w budownictwie. Nacisk położony na wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki przemysłowej i informatyki sprawia, że Olan jest jedną z najprężniej rozwijających się w swoim regionie firm z branży rusztowań i szalunków w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

Dach z blachy jest jednym z najpopularniejszych w naszym budownictwie. Jego właściwości i zalety dostrzegają zarówno dekarze, jak i sami użytkownicy. Nowoczesne pokrycia dachowe z blachy dają inwestorom ogromne możliwości. Zarówno w przypadku budowy domów, jak i obiektów gospodarczych, przemysłowych czy renowacji zabytków.

Dach, obok elewacji, jest elementem wieńczącym dzieło, jakim jest budowa domu, to jego wizytówka i ozdoba. Najczęściej właśnie aspekty wizualne dachu – obok ceny – determinują wybory inwestorów w tym zakresie. Jednak, jak podkreślają specjaliści, podstawowym kryterium powinny być uwarunkowania techniczne zarówno dachu, jak i pokrycia dachowego. Razem z ekspertami z firmy Lindab, oferującej nowoczesne stalowe pokrycia dachowe podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej w konkretnych przypadkach.

29.04.2014 | Automatyka domowa

Każdy z nas zna następujący scenariusz: wyjazd na urlop, pośpiech, nerwowe pakowanie ostatnich rzeczy… a potem, już kilka lub kilkadziesiąt kilometrów od domu, pytanie: czy opuściłem rolety i wyłączyłem światło? Aby uniknąć takich nieprzyjemnych i kłopotliwych sytuacji, firma Legrand zaprojektowała system automatyki domowej MyHome, który doskonale sprawdza się również w wielu innych sytuacjach codziennego życia.

14.06.2016 | Domy drewniane

Prefabrykacja konstrukcji drewnianych to metoda wznoszenia domów i dachów, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Rynek budowlany w Polsce, początkowo nieufny wobec tej bardzo popularnej w Europie Zachodniej, USA i Kanadzie technologii, z roku na rok coraz chętniej wybiera właśnie prefabrykację. Szybkość realizacji, energooszczędność, niskie koszty budowy to tylko niektóre z zalet budownictwa szkieletowego.

Budowa domu to proces zwykle długi i kosztowny. Pochłania on często wiele czasu, nerwów i zdrowia inwestora, o które przecież coraz to ciężej w naszych zabieganych czasach.
Czy są zatem możliwości posiadania własnego, wymarzonego M, wybudowanego w sposób sprawny i szybki, przy zastosowaniu wyłącznie sprawdzonych i solidnych materiałów? Są – takie rozwiązania proponuje firma PARTNER ze Szczecina, produkująca już od ponad 20 lat, konstrukcje prefabrykowane dla budownictwa – wiązary dachowe, więźby obrabiane komputerowo oraz całe domy prefabrykowane w technologii szkieletowej.

19.06.2018 | Domy prefabrykowane

Prefabrykowane domy drewniane cieszą się w Polsce coraz większą popularnością wśród inwestorów. Nad innymi technologiami przeważają zalety takie jak, zamknięty kosztorys, szybkie tempo wykonywania prac budowlanych i użycie nowoczesnych naturalnych materiałów do budowy.

13.07.2017 | Domy drewniane

Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej niż pusty slogan, powtarzany i lansowany przez firmy oferujące energooszczędne rozwiązania. Redukcja nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu korzystnie odbija się przede wszystkim na portfelach jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wykonanych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Z czego budować domy energooszczędne? Jaka jest najlepsza izolacja domu pasywnego? Odpowiedzi poszukamy w ofercie firmy PARTNER ze Szczecina, która produkuje m.in. domy energooszczędne z drewna, prefabrykowane domy pasywne i domy drewniane w technologii szkieletowej.

26.05.2017 | Domy prefabrykowane

Keramzyt to lekki materiał budowlany (wypalona glina) o świetnych właściwościach termicznych, który zawojował rynki skandynawskie już niemal pół wieku temu. Teraz przyszedł czas na Polskę, gdzie technologia ciepłych domów z prefabrykatów keramzytowych sukcesywnie staje się coraz bardziej popularna, a także coraz tańsza. W naszym kraju domy z keramzytu buduje firma Expobud z Torunia, właściciel marki domy-expobud.pl, która w 2012 roku została oficjalnym partnerem duńskiego koncernu PRAEFA produkującego takie ściany.

19.04.2017 | Domy drewniane

Domy z bali są naturalne, zdrowe i ekologiczne. Ze względu na właściwości litego drewna są kwalifikowane jako domy energooszczędne. Domy fińskie doskonale komponują się z otoczeniem, zapewniając najwyższą jakość życia. To inwestycja na lata, która będzie służyła kolejnym pokoleniom. Dlatego technologię budowania z bali wykorzystuje się również do budowania dużych obiektów publicznych: hoteli, szpitali, przedszkoli.

04.07.2016 | Systemy budowlane

Realizacja budynków użyteczności publicznej musi być przeprowadzana sprawnie, ściśle z obowiązującymi normami i zgodnie z ustalonym budżetem. Dlatego idealnym rozwiązaniem w tego typu inwestycjach jest zastosowanie elementów prefabrykowanych. Gwarantują one spełnienie najwyższych wymagań, szybki postęp budowy oraz sprawny i nieskomplikowany montaż. Jednym z takich produktów są prefabrykowane stropy DX-Therm dodatkowo wyposażone w inteligentny system grzania i chłodzenia pomieszczeń, wprost stworzony dla przedszkoli, szkół czy domów opieki.

10.05.2016 | Domy drewniane

Murowany, z bali czy szkieletowy? O ile jeszcze kilkanaście lat temu wybór przeciętnego Kowalskiego, przywiązanego do tradycyjnych metod budowania byłby oczywisty, to dziś wiele się zmieniło. Alternatywy dla domów murowanych są obecnie na tyle atrakcyjne, że coraz więcej osób wybiera konstrukcję szkieletową, która z pozostałymi wygrywa ceną, szybkością montażu oraz możliwościami łatwej rozbudowy. Niezaprzeczalną zaletą takich budynków jest też korzystny dla zdrowia człowieka mikroklimat, ponieważ drewno jako surowiec naturalny posiada zdolność samoregulacji wilgotności.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: całoroczne domy modułowe, domy modułowe, domy prefabrykowane, hatek, czy warto budować domy z prefabrykatów, domy z prefabrykatów, budownictwo modułowe