Założyciele formy TiLeCo w 2012 r. opracowali innowacyjną na europejskim rynku budowlanym technologię wytwarzania masy kompozytowej, którą można stosować do produkcji różnych materiałów budowlanych. W praktyce okazało się, że wykonane z masy kompozytowej dachówki z powodzeniem mogą zastąpić każde inne pokrycie dachowe.

 

dachówki kompozytowefot. TiLeCo

 

Co wyróżnia dachówki kompozytowe?
Dachówki wytwarzane z masy kompozytowej charakteryzują się cechami fizycznymi i mechanicznymi niespotykanymi do tej pory w podobnych produktach dekarskich. Są nadzwyczaj lekkie – ważą o połowę mniej niż dachówki ceramiczne, więc mogą być z powodzeniem montowane na lekkich nowoczesnych więźbach dachowych oraz na starych, rewitalizowanych budynkach. Co najważniejsze, wygląd dachówek kompozytowych jest niemal identyczny jak tradycyjnych dachówek ceramicznych, więc decydując się na dachówki kompozytowe nie trzeba rezygnować z klasycznego wyglądu dachu.

Dzięki temu, że dachówki można bez problemu dowolnie przycinać i nawiercać w nich otwory, w znacznym stopniu redukują się straty materiałowe. Nie potrzeba także kupować dużo droższych dachówek specjalnego przeznaczenia, ponieważ każdą dachówkę kompozytową można dostosować w szybki i łatwy sposób do bieżącej potrzeby.

 

dachówki kompozytowefot. TiLeCo

 

Doceniane przez użytkowników i wykonawców cechy dachówek firmy TiLeCo to także odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość (dachówki się nie tłuką!) oraz niezmienny na przestrzeni lat wygląd – dachówki nie porastają mchem czy grzybem, nie blakną i nie zmieniają kształtu. Jednak to, co w budownictwie zazwyczaj najbardziej przemawia do inwestorów, to znaczne ograniczenie kosztów, odbywające się na różnych etapach inwestycji. Ponieważ dachówki są lekkie, podjęcie decyzji o pokryciu nimi dachu już na etapie projektowania budynku przynosi sięgające blisko 20% oszczędności  w zużyciu drewna do budowy konstrukcji dachu. Mniejsza waga produktu to także tańszy transport. Jeśli dodamy do tego minimalne straty materiałowe oraz szybszy w porównaniu do dachówek ceramicznych montaż, otrzymamy niedrogie i solidne pokrycie dachowe.  

 

dachówki kompozytowefot. TiLeCo

 

Skąd to wszystko wiemy, skoro dachówki to nowość?
Na potwierdzenie innowacyjności metody firma TiLeCo otrzymała Opinię o Innowacyjności Technologii wydaną przez Instytut Naukowy. Poza tym, zastosowana przez TiLeCo technologia wytwarzania masy kompozytowej jest z powodzeniem stosowana od wielu lat w Kanadzie, gdzie produkuje się z niej różne materiały budowlane, w tym dachówki. Od pewnego czasu dachówki firmy TiLeCo są również stosowane na skandynawskim rynku budowlanym, słynnym ze swojej solidności i wyśrubowanych wymagań w kwestii budownictwa.

Jednak aby uzyskać absolutną pewność co do jakości dachówek kompozytowych, firma TiLeCo uzyskała wymaganą prawem Aprobatę Techniczną oraz zleciła niezbędne badania, potwierdzające niezawodność i jakość masy kompozytowej. Wszystkie badania potwierdzają właściwości fizyczne i wytrzymałość dachówek kompozytowych, a ich solidnym podparciem są opinie coraz większego grona użytkowników.

 

dachówki kompozytowefot. TiLeCo

 

Nagrody i wyróżnienia
Mimo że TiLeCo wytwarza produkt innowacyjny, dachówki kompozytowej tej firmy już zdążyły zdobyć uznanie wśród techników i użytkowników. Potwierdzeniem tego jest zdobycie prestiżowych nagród w 2015 r. Te nagrody to przede wszystkim wysoko ceniony na rynku budowlanym Laur Eksperta oraz Złoty Medal na targach INTERBUD 2015. Duże znaczenie ma także nagroda w konkursie „Dobry Wzór 2015”. Pozytywna opinia eksperta, uzasadniająca wybór jury w pełni oddaje zalety dachówek firmy TiLeCo:

„Użycie tych dachówek zmniejsza koszty materiałowe, transportowe i eksploatacyjne, co w połączeniu z brakiem odpadów przy montażu i wykorzystaniem do produkcji surowców z recyklingu świadczy o odpowiedzialności twórców. Unikalne właściwości produktu i szeroki zakres stosowania (także w budynkach o stylowej architekturze) mogą zrewolucjonizować rynek materiałów budowlanych i przyczynić się do korzystnej zmiany krajobrazu architektonicznego w kraju”.  

 

dachówki kompozytowefot. TiLeCo

 

TiLeCo nie spoczywa na laurach!
Jako dowód na niezawodność dachówek kompozytowych, TiLeCo udziela na nie aż 50 lat gwarancji. Jednak z przeprowadzonych badań i dotychczasowych światowych doświadczeń w ich użytkowaniu wynika, że żywotność pokryć dachowych ułożonych z dachówek kompozytowych jest właściwie nieograniczona. Co więcej, ponieważ dachówki z masy kompozytowej sprawdzają się doskonale, w niedalekiej przyszłości firma TiLeCo zamierza poszerzyć asortyment o kostkę brukową, deski tarasowe, okładziny na domy itp. produkty budowlane.

Ofertę firmy oraz zdjęcia z dotychczasowych realizacji prezentuje strona www.tileco.pl

80-209 Dobrzewino, ul.Stolarska 12, woj. pomorskie
tel. 608 380 721,