Kotły z elastycznym doborem paliwa

Inteligentne ogrzewanie – taniej niż myślisz

Właściciele budynków mieszkalnych, ale i przemysłowych, biznesowych czy użyteczności publicznej poszukują sposobów na ich niedrogie i skuteczne ogrzanie. Wciąż rosnące ceny paliw powodują, że szczególną popularnością cieszą się urządzenia, które mogą wykorzystywać więcej niż jeden rodzaj opału. Producentem kotłów opalanych węglem i paliwami zastępczymi jest firma KBO Kotło-Bud Osiek.

Do niedawna tylko piece gazowe czy olejowe uważane były za najbardziej ergonomiczne. Natomiast kotły na węgiel czy miał posiadały opinię niewygodnych w obsłudze i często nieefektywnych. Jednak jest to nieprawda. Obecnie konstruowane kotły miałowe również mogą być praktycznie bezobsługowe a co najważniejsze ich eksploatacja jest nawet trzy razy tańsza.
– Nasza firma stworzyła rodzinę kotłów KMG. Należy do niej pięć urządzeń, które mogą być stosowane w nieruchomościach o różnych powierzchniach i charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością i wygodną obsługą – mówi Dariusz Górkiewicz z firmy Koło-Bud Osiek.
Najważniejszą cechą urządzeń z grupy KMG jest fakt, że można w nich palić zarówno węglem, miałem jak i biomasą. Dodatkowo kotły KMG wyposażone są w żeliwne palenisko.
– Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że siarka, zawarta w węglu powoli, dzień po dniu niszczy metalowe elementy prawie wszystkich kotłów. Nasze kotły posiadają paleniska z żeliwa, które nie wchodzi w reakcję z siarką. Dzięki temu żywotność kotła jest o 100% dłuższa, w porównaniu z każdym innym, który nie jest zbudowany z żeliwa – mówi Dariusz Górkiewicz.

Kocioł KMG – 1 wygodny w obsłudze, z automatycznym podajnikiem
Podstawowym modelem rodziny kotłów KMG jest urządzenie oznaczone numerem jeden, przeznaczone do ogrzewania w budynkach mieszkalnych, pawilonach handlowych, gospodarstwach wiejskich, warsztatach, szklarniach, szkołach itp. Kocioł KMG-1 wyposażony jest w automatyczny podajnik i zbiornik paliwa oraz sterownik elektroniczny, sterujący pompą obiegu wody, nadmuchem (wentylatorem), oraz podajnikiem paliwa. Dzięki takim rozwiązaniom, jego obsługa jest ograniczona do minimum. Użytkownik zmuszony jest jedynie do zasypywania zasobnika paliwem.
Opał poprzez podajnik zsypuje się do kotła, następnie zostaje przepchany na palenisko, gdzie się spala i dalej już jako popiół trafia do pojemnego popielnika.
– Kocioł spala tylko tyle paliwa ile jest potrzebne w danym momencie. W związku z tym jest bardzo wydajny a ogrzewanie efektywne. Każdy gram paliwa oddaje całą swoją energię po to, by w domu było ciepło i przytulnie – stwierdza Dariusz Górkiewicz.
Bardzo ważna cechą kotła KMG-1 jest to, że może on pracować w wypadku braku prądu lub awarii elektronicznego sterownika. Wówczas użytkownik pali w nim jak w tradycyjnym piecu.
Kocioł KMG-1 może być opalany czterema rodzajami paliwa: miałem, eko-groszkiem, biomasą a także każdym rodzajem węgla, którego granulacja nie przekracza 4cm. Możliwość palenia nawet najgorszym gatunkiem węgla jest bardzo opłacalna, ponieważ materiał ten można łatwo i tanio kupić.
KMG-1, oprócz obsługi sieci C.O. może być również wykorzystywany do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Wówczas wyposażony jest w zabudowaną wewnątrz korpusu grzewczego kotła miedzianą wężownicę. Działa ona jak przepływowy podgrzewacz wody. Można dzięki temu korzystać z gorącej wody praktycznie przez cały rok bez używania bojlera.

 

kocioł kbo kocioł kotło-bud osiekfot. KBO Kotło-Bud Osiek

 

Kocioł KMG-2 – praca w dwóch trybach
– Urządzenie oznaczone numerem dwa jest pierwszym polskim kotłem, który umożliwia wybór trybu pracy urządzenia. Kotło-Bud proponuje za pośrednictwem nowoczesnej konstrukcji tego pieca pracę w trybie: automatycznym oraz "palenia awaryjnego". Wybór należy do użytkownika – automatyczne palenie, czy obsługa bez poboru energii elektrycznej oraz możliwość wykorzystywania różnych materiałów opałowych – mówi Dariusz Górkiewicz – Kocioł ten jest przeznaczony do zasilania instalacji C.O. i C.W.U. W gospodarstwach domowych – dodaje.
Praca w dwóch trybach możliwa jest dzięki specjalnemu rozwiązaniu w przedniej komorze spalania. W trybie automatycznym kocioł KMG-2 wykorzystuje tłokowy podajnik paliwa oraz wentylatorowy systemu dystrybucji powietrza. Na straży prawidłowego funkcjonowania kotła czuwa sterownik pieca elektronicznie monitorujący odpowiednią wysokość temperatury. Ustawienie pracy kotła w trybie automatycznym to przede wszystkim prosta obsługa niewymagająca wygaszania paleniska – polegająca jedynie na uzupełnienie materiału opałowego w zasobniku oraz usunięciu popiołu.
W trybie „palenie awaryjne” kocioł KMG-2 wykorzystuje naturalny ciąg spalin, dlatego też nie wymaga pobierania energii elektrycznej. Cały proces spalania może być sterowany w sposób manualny, poprzez regulację dopływu powietrza i odczytywanie uzyskanej temperatury na termometrze.
– Tryb awaryjny najlepiej sprawdza się w niespodziewanych sytuacjach braku dopływu prądu, ale również z chwilą zaistnienia chęci lub potrzeby palenia w kotle innymi materiałami niż te, które poleca się używać w trybie automatycznym. Tryb awaryjny daje również możliwość wykonywania krótkookresowych cykli "przepalania" – w trakcie sezonu grzewczego, tuż przed nim, czy już po nim – mówi Dariusz Górkiewicz.
Użytkownik kotła KMG-2 może go zasilać eko-groszkiem, biomasą lub miałem. W trybie automatycznym zaleca się wykorzystywanie: miału węgla kamiennego i eko-groszku. W trybie palenia awaryjnego z kolei: węgla kamiennego sortymentu orzech.

 

kotły kbo kocioł grzewczyfot. KBO Kotło-Bud Osiek

 

Kocioł KMG-3 – prosty w obsłudze i efektywny
W dwóch trybach może również pracować kocioł KMG-3. Niezawodność pracy zapewnia w nim palenisko awaryjne, które może być wykorzystywane w przypadku braku prądu lub chęci zmiany paliwa. Jego przeznaczenie jest również takie samo – do ogrzewania budynków gospodarstwa domowego oraz do pozyskiwania ciepłej wody.
Został w nim zastosowany wygodny i niezawodny podajnik tłokowy. Zasila on kocioł w paliwo, ze znajdującego się z boku kotła zasobnika wprost do żeliwnego palnika.  
– Taka droga paliwa zapewnia efektywność oraz oszczędność. Dzięki elektronicznemu układowi sterowania na wylocie kotła można utrzymać optymalną, wymaganą w danych warunkach temperaturę – mówi Dariusz Górkiewicz.
Kocioł na ekogroszek KMG-3 wyróżnia się wyjątkowo prostą obsługą, polegającą jedynie na uzupełnianiu zasobnika z opałem oraz usuwaniu powstającego podczas spalania żużlu z popielnika. Nie wymaga ciągłego nadzoru, a czynności związane z obsługą wykonuje się, w zależności od obciążenia kotła, co 3-7 dni.
Tak jak w przypadku kotła KMG-1 sterowanie pompą obiegu wody, nadmuchem (wentylatorem) oraz podajnikiem paliwa zapewnia elektryczny sterownik ST-40i lub ST-37.
W trybie automatycznym, jako paliwa zaleca się wykorzystywanie: miału węgla kamiennego i eko-groszku. W trybie palenia awaryjnego z kolei: węgla kamiennego sortymentu orzech.

 

kocioł grzewczy kotły grzewczefot. KBO Kotło-Bud Osiek

 

Kotły KMG-MAX i KMG-2 DUO – modyfikacje wersji podstawowych
Firma KBO stworzyła również dwa modele kotłów będące modyfikacją modeli podstawowych. Pierwszym z nich jest urządzenie KMG-MAX. Konstrukcyjnie jest to odpowiednik kotła KMG-1. Różnicą tych pieców CO jest ich moc, która ma wpływ na gabaryty kotła KMG-MAX. Charakteryzuje się on mocą od 90kW do 200kW, przy czym istnieje możliwość zbudowania mocniejszych pieców z podajnikiem tłokowym. Piec ten poradzi sobie z ogrzaniem dużych powierzchni takich jak sklepy, hale, magazyny, dużo powierzchniowe domy.
Piec KMG-MAX jest standardowo wyposażony w dwa osobne paleniska do spalania tradycyjnego i automatycznego. Wykorzystuje labiryntowy obieg spalin, co pozwala w pełni cieszyć się z ciepła spalanego paliwa. Dzięki wydłużonej drodze, do komina trafia już wychłodzone powietrze – energia cieplna nie ucieka przez komin, tylko ogrzewa budynek lub wodę.

 

kocioł kbo kotły kbofot. KBO Kotło-Bud Osiek

Ostatnim urządzeniem z rodziny kotłów KMG jest kocioł KMG-2 DUO. Kotły te wyposażone zostały w komorę paleniskową z dwoma niezależnymi paleniskami.
– Dla jeszcze bardziej uniwersalnego i praktycznego zastosowania zasila je podajnik tłokowy umieszczony z boku kotła oraz komora spalania ręcznego utworzona przez stały ruszt wodny. Pozwala to dać aż 86% sprawności cieplnej – mówi Dariusz Górkiewicz.
Wymiennik kotłów KMG-2 DUO został wykonany z atestowanej stali kotłowej o grubości 6 mm gwarantującej trwałość i niezawodność. Natomiast ruszt podajnika tłokowego zaprojektowano z żeliwa żaroodpornego, a element podający paliwo wzmocniono pod względem konstrukcji poprzez dodatkowe zabezpieczenie go stalą.
Podajnik tłokowy wyróżnia się wyciszonym i zmodyfikowanym układem jezdnym. W ten sposób uzyskano sztywności konstrukcji, gwarancję wydłużenia żywotności oraz pewność równomiernej pracy podajnika.
Dla zwiększenia wygody użytkowania tego kotła odpowiednio rozmieszczono otwory wyczystne.

 

kotły grzewcze kbo kocioł grzewczyfot. KBO Kotło-Bud Osiek

Ze szczegółową ofertą firmy KBO Kotło-Bud Osiek można zapoznać się na stronie: www.kotlobudosiek.pl

 

32-608 Osiek, ul. Główna 64, woj. małopolskie
tel. 33 842 03 17,


Liczba odwiedzin: 1175 | Data publikacji: 2014-02-19

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


26.10.2016 | Piece, kotły
Węgiel kamienny, pelet czy ekogroszek – niezależnie...
08.07.2020 | Piece, kotły
Małe kotły na pellet Klimosz, jedna z...
19.03.2020 | Piece, kotły
Automatycznie sterowane kondensacyjne kotły gazowe De Dietrich...
13.02.2020 | Piece, kotły
Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
28.05.2019 | Piece, kotły
Czy kotły c.o. na ekogroszek są ekologiczne?...
12.04.2019 | Piece, kotły
W Polsce coraz więcej mówi się o...
04.10.2018 | Piece, kotły
Przyszli i obecni użytkownicy ogrzewania gazowego często...
27.07.2018 | Piece, kotły
Lato w pełni, więc ustał na chwilę...
25.01.2018 | Piece, kotły
Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale...
22.01.2018 | Ogrzewanie
Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja...
19.07.2017 | Ogrzewanie
Polską tradycją jest burza medialna tocząca się...
27.09.2016 | Piece, kotły
Dostępne dziś na rynku kotły na paliwa...
16.08.2016 | Piece, kotły
Zanim zacznie się sezon grzewczy, warto przeanalizować...
21.07.2016 | Piece, kotły
Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła,...
09.12.2015 | Piece, kotły
Kotły na paliwa stałe to wciąż chętnie...
13.08.2015 | Piece, kotły
Mieszkańcy Krakowa, Dolnego i Górnego Śląska, Warszawy...
20.07.2015 | Piece, kotły
Wybierając kocioł centralnego ogrzewania kierujemy się przede...
08.06.2015 | Piece, kotły
Co ma wpływ na nasze decyzje, jeśli...
14.04.2015 | Piece, kotły
W dobie automatyzacji produkcji obejmującej niemal wszystkie...
21.08.2014 | Piece, kotły
Wybór systemu ogrzewania domu to decyzja podejmowana...
14.08.2014 | Piece, kotły
Wykorzystanie kotłów na paliwa stałe to obecnie,...
12.12.2013 | Piece, kotły
Paliwa stałe są obecnie najbardziej racjonalnym wyborem...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. łódzkie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. łódzkie
woj. świętokrzyskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: kotły grzewcze, kocioł grzewczy, kotły opalane węglem, kotły na paliwa alternatywa, kocioł na węgiel
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy