Kotły centralnego ogrzewania – jak dobrać kocioł C.O.?

Ciepło domowego ogniska

Paliwa stałe są obecnie najbardziej racjonalnym wyborem w kwestii ogrzewania. Rynek powtórnie sięga po urządzenia spalające węgiel lub drewno. Obecne ceny gazu i oleju sprawiają, że „boom” na kotły napędzane tymi paliwami przeminął prawdopodobnie na dłuższy czas. Dodatkowo konsumenci mają obecnie dostęp do bardzo szerokiej oferty w zakresie kotłów na paliwa stałe. Jednym z uznanych producentów tego typu urządzeń jest firma Gom-Met.

Producent kotłów z Pleszewa dba przede wszystkim o to by jego oferta obejmowała urządzenia zarówno dla domów jedno i wielorodzinnych, małych mieszkań jak i dla obiektów przemysłowych oraz produkcji rolnej. Potencjalny klient może wybierać kotły o szerokim zakresie mocy i ma pewność, że decydując o zakupie stawia na urządzenia proste w obsłudze i o wysokich parametrach spalania i wymiany ciepła.

 

centralne ogrzewanie kociol fot. GOM-MET

 

Automat z podajnikiem tłokowym

Firma Gom-Met produkuje kotły w czterech typoszeregach. Ofertę otwiera flagowy produkt firmy czyli najnowocześniejsze kotły typu AKAL. Są one wyposażone w podajnik tłokowy paliwa zgromadzonego w zasobniku. Oznacza to, że kocioł jest praktycznie bezobsługowy, dopóki w zbiorniku znajduje się miał węglowy, owies lub pellets. Użytkownik ma możliwości precyzyjnego dozowania ilości paliwa pozwalają na płynna regulacje mocy kotła w szerokim zakresie. Całym procesem spalania steruje mikroprocesorowy regulator temperatury. Obsługa kotła ogranicza się do uzupełniania paliwa w zasobniku i opróżniania popielnika z popiołu. Kotły AKAL osiągają dzięki swojej najnowocześniejszej budowie sprawność rzędu 87%.  

 

Uniwersalny dla każdego obiektu

W ofercie firmy znajdują się również uniwersalne kotły o tradycyjnym sposobie eksploatacji. Rozpalanie odbywa się w nich przy użyciu papieru i drewna a palenie polega na dodawaniu odpowiedniej ilości paliwa w zależności od potrzeb grzewczych. Proces palenia w kotle UKS regulowany jest termostatycznym regulatorem dopływu powietrza. 

Kotły UKS posiadają również unowocześnione wersje o symbolach UKSM i UKSG, które są przystosowane do spalania miału węgla kamiennego. Wyposażone są w wentylator i mikroprocesorowy regulator sterujący pracą kotła. Rozpalanie odbywa się od góry po załadowaniu paliwa do komory spalania. Załadunek nowej porcji paliwa odbywa się raz na dobę.

 

kotly centralnego ogrzewania kotly cofot. GOM-MET

 

Stałopalne z mikroprocesorem

Dla użytkowników, którym zależy na zakupie kotła wymagającego minimum obsługi przeznaczone są urządzenia serii KWM. Eksploatacja kotła typu KWM-S i KWM-SG w systemie całodobowym polega na jednorazowym załadowaniu kotła miałem węglowym, podpaleniu od góry przy pomocy niewielkiej ilości papieru i drewna oraz uruchomieniu automatyki (sterownik, dmuchawa). Po osiągnięciu wcześniej zadanej temperatury dmuchawa wyłączy się, a sterownik samoczynnie przejdzie w automatyczny tryb pracy – uruchomi dmuchawę gdy temperatura obniży się poniżej zadanej temperatury. W momencie gdy opał załadowany w komorze paleniskowej zostanie wypalony, sterownik samoczynnie wyłączy się.

O krok dalej poszedł pleszewski Gom-Met w zakresie kotła KWM-SGR / RETORT. Paliwo umieszczone w zasobniku obok kotła dostarczane jest do komory spalania przy pomocy automatycznie sterowanego podajnika ślimakowego. Obsługa kotła ogranicza się do uzupełniania paliwa w dużo większych odstępach czasu i opróżniania popielnika z popiołu. Dzięki temu użytkownik może napełniać zasobnik w. Możliwości precyzyjnego dozowania ilości paliwa pozwalają również na płynną regulację mocy kotła w szerokim zakresie. Całym procesem spalania steruje mikroprocesorowy regulator temperatury. 

 

jak wybrać kocioł kocioł cofot. GOM-MET

 

Jak dobrać kocioł?

W związku z tym, że zakup kotła to inwestycja na lata, musi ona być przemyślana. Zanim podejmie się decyzję o zakupie urządzenia pod uwagę należy wziąć kilka czynników, które wpłyną na komfort cieplny w budynku, wygodę obsługi kotła oraz koszt ogrzewania. Dobierając piec do danego pomieszczenia należy obliczyć jego kubaturę i nie dobierać pieca ze zbyt dużym zapasem mocy. 

Kolejnym branym pod uwagę aspektem, w obecnych czasach najważniejszym pod względem ekonomicznym jest dobór paliwa. Każdy kocioł posiada określone paliwo podstawowe, które zapewnia uzyskanie optymalnych parametrów oraz paliwo zastępcze, które można stosować doraźnie w przypadku braku paliwa podstawowego. Należy pamiętać, że paliwo zastępcze może nie zapewnić uzyskania parametrów określonych w danych technicznych kotła oraz generować problemy z eksploatacją (np. opalanie drewnem generuje często problemy z utrzymaniem czystości przewodów kominowych oraz samego kotła). Istotna jest również jakość paliwa, ponieważ na polskim rynku pojęcie wysokiej jakości jest bardzo płynne, zwłaszcza dotyczy to paliw takich jak miał czy eko-groszek. 

Każdy klient kupując kocioł musi określić ile będzie miał czasu na obsługę urządzenia. Dlatego należy brać pod uwagę kwestię czasu palności. Parametr ten odpowiada za ciągły czas pracy kotła bez konieczności uzupełniani paliwa. Kotły bez elektronicznych regulatorów najczęściej nie umożliwiają uzyskania czasu dłuższego niż 8-10 godzin. Zastosowanie takiego regulatora pozwala wydłużyć ten czas nawet do 26 godzin. Najdłuższy okres stało palności w ofercie Gom-Met posiadają kotły AKAL i KWM-SGR z automatycznym układem nawęglania i zasobnikiem, który może wynosić nawet 120 godzin.

Jednym z ważnych, jeżeli nie najważniejszym parametrem jest komfort obsługi urządzenia, czyli częstotliwość z jaką należy kontrolować pracę kotła, ponownie go rozpalać oraz przeprowadzać czyszczenie urządzenia. W tym przypadku przewagę ponownie uzyskują kotły wyposażone w elektroniczne regulatory pracy, oraz w przypadku kotła AKAL i KWM-SGR w układ automatycznego nawęglania. Czynności obsługowe dla takiego kotła sprowadzają się do rozpalenia kotła na początku sezonu grzewczego, dosypywania paliwa do zasobnika oraz kontroli parametrów spalania w przypadku stosowania paliwa o różnej jakości. Okresowo należy również usuwać nagromadzony w szufladzie popielnika popiół.

 

Ze szczegółową ofertą kotłów można zapoznać się na stronie: www.gom-met.pl, jak również na stronie allegro.pl

 

 

63-313 Chocz, Kwileń 46, woj. wielkopolskie
tel. 62 742 46 51, 602 796 252,


Liczba odwiedzin: 1353 | Data publikacji: 2013-12-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


26.05.2021 | Piece, kotły
Jeszcze nie tak dawno o wyborze kotła...
23.12.2020 | Ogrzewanie
Decyzja o doborze ogrzewania jest niezwykle ważna,...
19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
19.07.2019 | Piece, kotły
Kotły wodne zasilane ekologicznymi paliwami – na...
21.02.2019 | Piece, kotły
Kwestia smogu i niewłaściwej emisji produktów spalania...
22.01.2018 | Ogrzewanie
Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja...
28.10.2016 | Piece, kotły
Osoby, które uważają, że kocioł węglowy na...
27.09.2016 | Piece, kotły
Dostępne dziś na rynku kotły na paliwa...
21.07.2016 | Piece, kotły
Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła,...
24.05.2016 | Piece, kotły
Automatyczne kotły centralnego ogrzewania to dziś coraz...
15.07.2015 | Piece, kotły
Podejmowana raz na wiele lat decyzja o...
28.04.2015 | Kominki
Poszukując taniego sposobu na ogrzewanie, zapewne w...
Firmy komunalne, drogowe, z branży leśnej to...
28.05.2019 | Piece, kotły
Czy kotły c.o. na ekogroszek są ekologiczne?...
27.07.2018 | Piece, kotły
Lato w pełni, więc ustał na chwilę...
Obok rynku IT jedną z najprężniej i...
25.01.2018 | Piece, kotły
Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale...
09.11.2017 | Piece, kotły
Oprócz tysiąca kolorów w przyrodzie jesień przynosi...
07.06.2017 | Piece, kotły
Współczesne budownictwo wymaga od producentów rozwiązań najwyższej...
26.09.2016 | Ogrzewanie
W Polsce od kilku lat obowiązuje norma...
22.09.2016 | Piece, kotły
W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym...
11.07.2016 | Piece, kotły
Koszt ogrzewania oraz stopień jego uciążliwości dla...
Rozdrabnianie gałęzi to jeden z pomysłów na...
24.02.2016 | Piece, kotły
Stosując kotły na biomasę z automatycznym podajnikiem...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. łódzkie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. warmińsko-mazurskie

Słowa kluczowe: piec z podajnikiem, piec CO, kotły CO, kocioł z podajnikiem, piece na ekogroszek, kocioł CO
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy