Automatyczne kotły C.O.

Jakie ogrzewanie jest najtańsze?

Ogrzewanie paliwem stałym to wciąż najtańsze źródło energii cieplnej. Zważywszy na fakt, że dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym kotły na miał czy ekogroszek są coraz bardziej zautomatyzowane, coraz częściej wracają też do łask. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie tylko w niczym nie przypominają kotłów sprzed kilkunastu lat, ale są też od nich dużo tańsze w eksploatacji.

Automatyczne kotły centralnego ogrzewania
Kotły centralnego ogrzewania, które oferowane są przez wiodących producentów na rynku, obecnie są na tyle zautomatyzowane, że ich obsługa ogranicza się do uzupełniania paliwa w zasobniku i opróżniania popielnika z popiołu. Takie rozwiązania oferuje m.in. P.P.H.U Gom-Met, jeden z wiodących producentów kotłów centralnego ogrzewania na polskim rynku. Szczególną popularnością wśród oferowanych przez przedsiębiorstwo urządzeń cieszą się automatyczne kotły centralnego ogrzewania typu AKAL, flagowy produkt firmy. Kotły dostępne są w mocach od 10 kW do 150 kW.
-AKAL to stalowy kocioł wodny, o płynnie regulowanej mocy, spalający w sposób ciągły miał węglowy. Przeznaczony jest do pracy w otwartym systemie centralnego ogrzewania. Paliwo umieszczone w zasobniku na przedniej ścianie kotła dostarczane jest do komory spalania przy pomocy automatycznie sterowanego podajnika tłokowego. Możliwości precyzyjnego dozowania ilości paliwa pozwalają na płynną regulację mocy kotła w szerokim zakresie. Całym procesem spalania steruje mikroprocesorowy regulator temperatury – wyjaśnia Włodzimierz Gomółka, właściciel firmy Gom-Met.

 

gommet kocioł akal gommet kocioł akalfot. Gom-Met

 

Kotły z pionowymi kanałami
Kotły z poziomymi kanałami mają szereg wad, gdyż takie rozwiązanie sprzyja osadzaniu się pyłu na poziomych półkach wymiennika na skutek gwałtownych zmian kierunku spalin. Tym samym wymagają pracochłonnego czyszczenia kanałów, ponadto na każdym poziomie muszą być zabudowane otwory wyczystkowe, przechodzące przez przestrzenie wodne.
– Kotły AKAL wyposażone są w kanały pionowe, przez co osadzanie się pyłu na pionowych półkach wymiennika jest niewielkie, szczególnie w przypadku dobrej pracy paleniska, którą zapewniają kotły o sprawności ok. 88%. Tym samym istotnie zwiększona jest efektywność wymiany ciepła, gdyż w odróżnieniu od kanałów poziomych można zastosować zmniejszoną ilość wyczystek. Istotną zaletą konstrukcyjną jest też fakt, że otwory wyczystkowe nie muszą przechodzić przez przestrzenie wodne – wyjaśnia Włodzimierz Gomółka.
Wydłużenie drogi spalin poprzez zastosowanie dużej ilości długich pionowych kanałów to zwiększenie intensywności wymiany ciepła w wymienniku. Dzięki temu wymienniki dla tej samej mocy mogą być mniejsze, co skutkuje również mniejszym zużyciem materiału.
– Z kolei mniejsze wymienniki – to także mniejsze i tym samym tańsze kotły, a także kolejne zmniejszenie zużycia materiału – podsumowuje Włodzimierz Gomółka.

 

kocioł co kocioł cofot. Gom-Met

 

Kotły z dobrą izolacją
Dobierając kotły centralnego ogrzewania trzeba uwzględnić sposób ich zaizolowania. Tylko dobra izolacja gwarantuje ekonomiczność użytkowania kotła, nie dopuszczając do strat ciepła.
– Kotły AKAL izolowane są 40 mm wełną mineralną. Zaizolowane są również drzwiczki, co jest bardzo dużym atutem, ponieważ w razie braku izolacji płytą ceramiczną wysokotemperaturową dochodzi do utraty dużej ilości ciepła poprzez drzwiczki. A niestety większość producentów nie montuje płyty ze względu na jej bardzo wysoki koszt – wyjaśnia Włodzimierz Gomółka.
Znaczne straty ciepła w korpusie kotła powodują też „wielkie” drzwiczki kanałowe. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na to, jakie drzwiczki znajdują się w przedniej górnej części kotła.

 

Konfiguracja kotła AKALKonfiguracja kotła AKAL / rys. Gom-Met

 

Kocioł C.O. z podajnikiem
Kupując kocioł centralnego ogrzewania warto zainteresować się, kto wyprodukował poszczególne podzespoły. Dotyczy to zwłaszcza podajnika – producenci kotłów często zakupują podajniki bez paleniska wodnego oddzielnie (zazwyczaj w hurcie), co może z czasem nastręczać użytkownikom problemów eksploatacyjnych.
– Nasza firma jest również producentem podajników – podkreśla Włodzimierz Gomółka – Dzięki temu klient, który decyduje się na zakup kotła, otrzymuje go wraz z podajnikiem, z którym związany jest już w fazie produkcji – dodaje.
Dobierając kocioł trzeba też zwrócić uwagę na sposób załadunku opału. W kotłach AKAL producent zatroszczył się o to, by proces ten przebiegał możliwie najbardziej swobodnie. Pozwalają na to drzwiczki zasypowe kotła (paleniskowe) oraz dodatkowy ruszt żeliwny.

 

kotły co z podajnikiem kotły co z podajnikiemfot. Gom-Met

 

Kocioł z dobrym sterownikiem
W standardzie do kotłów AKAL zamontowane są regulatory TITANIC z tłokowymi podajnikami paliwa. Proces regulacji realizowany jest przez pomiar temperatury cieczy w kotle C.O. i odpowiednie sterowanie procesem spalania paliwa w kotle, przez co nie dochodzi do jego wygaśnięcia.
– Regulator steruje pracą podajnika, dmuchawy, pompy centralnego ogrzewania (C.O.), pompy ciepłej wody użytkowej (C.W.U). Moc wentylatora sterowana jest płynnie, co pozwala na ograniczenie ilości dostarczanego powietrza podczas procesu spalania – mówi Włodzimierz Gomółka.
Do regulatora można podłączyć termostat pokojowy lub zdalny panel sterujący (np. pilot), który to umożliwia utrzymanie określonej temperatury wewnątrz danego pomieszczenia. Zwiększa się dzięki temu komfort użytkowania regulatora. Opcjonalnie do kotłów AKAL dostępny jest też sterownik IRYD, będący nowością na rynku.

 

Sterownik TITANIC i sterownik IRYDSterownik TITANIC i sterownik IRYD

 

Paliwa do kotła stałego
Podstawowym paliwem w kotłach AKAL jest węgiel kamienny. Istnieje jednak możliwość spalania w kotle różnorodnego opał, np. miału, owsa, pelletu, ekogroszku, drewna i in. Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest palenie owsem.
– Przy takim opale całkowity koszt kotła zwraca sie w już w dwa sezony – mówi Włodzimierz Gomółka. – Z kolei przy paleniu miałem czy ekogroszkiem (w porównaniu do innych kotłów podajnikowych) czas, po którym zwraca się koszt zakupu kotła wynosi ok. 3 sezony – dodaje.

 

gommet schematrys. Gom-Met

 

Ogrzewanie paliwami stałymi
Czasy, w których kotły na węgiel kojarzyły się z pracochłonnym czyszczeniem i koniecznością dorzucania opału po kilka razy na dobę, to już historia. Obecnie opalanie paliwem stałym to nie tylko dużo wygodniejsze rozwiązanie, ale również bardzo opłacalne i skuteczne.

 

gommet rys gommetrys. Gom-Met

 

Ze szczegółową ofertą kotłów można zapoznać się na stronie: www.gom-met.pl, jak również na stronie allegro.pl

 

63-313 Chocz, Kwileń 46, woj. wielkopolskie
tel. 62 742 46 51, 602 796 252,


Liczba odwiedzin: 1573 | Data publikacji: 2014-09-29

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


28.09.2020 | Piece, kotły
Urządzenia Viessmann to prawdziwa rewolucja w zakresie...
08.07.2020 | Piece, kotły
Małe kotły na pellet Klimosz, jedna z...
19.03.2020 | Piece, kotły
Automatycznie sterowane kondensacyjne kotły gazowe De Dietrich...
13.02.2020 | Piece, kotły
Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
19.07.2019 | Piece, kotły
Kotły wodne zasilane ekologicznymi paliwami – na...
28.05.2019 | Piece, kotły
Czy kotły c.o. na ekogroszek są ekologiczne?...
12.04.2019 | Piece, kotły
W Polsce coraz więcej mówi się o...
21.02.2019 | Piece, kotły
Kwestia smogu i niewłaściwej emisji produktów spalania...
04.10.2018 | Piece, kotły
Przyszli i obecni użytkownicy ogrzewania gazowego często...
27.07.2018 | Piece, kotły
Lato w pełni, więc ustał na chwilę...
25.01.2018 | Piece, kotły
Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale...
22.01.2018 | Ogrzewanie
Zautomatyzowana obsługa, wysoka efektywność energetyczna, niska emisja...
09.11.2017 | Piece, kotły
Oprócz tysiąca kolorów w przyrodzie jesień przynosi...
19.07.2017 | Ogrzewanie
Polską tradycją jest burza medialna tocząca się...
26.10.2016 | Piece, kotły
Węgiel kamienny, pelet czy ekogroszek – niezależnie...
22.09.2016 | Piece, kotły
W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym...
16.08.2016 | Piece, kotły
Zanim zacznie się sezon grzewczy, warto przeanalizować...
21.07.2016 | Piece, kotły
Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła,...
24.02.2016 | Piece, kotły
Stosując kotły na biomasę z automatycznym podajnikiem...
09.12.2015 | Piece, kotły
Kotły na paliwa stałe to wciąż chętnie...
13.08.2015 | Piece, kotły
Mieszkańcy Krakowa, Dolnego i Górnego Śląska, Warszawy...
20.07.2015 | Piece, kotły
Wybierając kocioł centralnego ogrzewania kierujemy się przede...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. łódzkie
woj. świętokrzyskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. warmińsko-mazurskie

Słowa kluczowe: kotły, kocioł, jaki kocioł wybrać, tanie ogrzewanie
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy