Ogrzewanie podczerwienią – efektywnie i tanio

Grzejniki na podczerwień – zaproś słońce do domu

Poszukując taniego i efektywnego ogrzewania powinniśmy zwracać uwagę na infrapanele. Emitują one bezpieczne promieniowanie podczerwone, identyczne z promieniowaniem słonecznym, ale pozbawione szkodliwego ultrafioletu. Jedną z najważniejszych cech paneli jest fakt, że emitowana przez nie energia cieplna ogrzewa bezpośrednio wszystkie elementy domu bez udziału powietrza.

Innowacyjne metody ogrzewania, takie jak wykorzystywanie zjawiska podczerwieni przez infrapanele nadal są w Polsce nowością. Jednak sukcesywnie odnotowujemy wzrastające zainteresowanie tą technologią i zwiększenie się ilości zamówień – mówi Cezary Rejmer, Członek Zarządu firmy Novli Sp z o.o., która sprzedaje i instaluje panele na podczerwień EcoNovli.
Najważniejszą cechą, która odróżnia panele na podczerwień od zwykłego, tradycyjnego ogrzewania jest sposób przekazywania przez nie ciepła. Urządzenia grzewcze, takie jak popularne kaloryfery, oparte na konwekcji potrzebują powietrza jako nośnika energii. W pierwszej kolejności nagrzewane jest powietrze, które oddaje energię cieplną do przedmiotów, ciał ludzkich lub elementów budynku. W takim wypadku następuje zjawisko konwekcji. Powietrze ogrzane unosi się a nagrzewane jest chłodniejsze powietrze, znajdujące się niżej. Cyrkulacja powietrza powtarza się w cyklicznie.

 

ogrzewanie podczerwieniafot. Novli Sp z o.o.

– Konwekcja, chociaż bardzo rozpowszechniona charakteryzuje się tym, że jest nieefektywna. W jej wyniku następują duże straty energii i tylko niewielka część ciepła dociera do odbiorców – tłumaczy Cezary Rejmer – Inaczej jest w przypadku ogrzewania podczerwonego, które dostarcza ciepło bezpośrednio do ciał, elementów wyposażenia wnętrz i budynku – dodaje.

 

panele podczerwienifot. Novli Sp z o.o.

 

Ogrzewanie podczerwienią – bezpośrednie przekazanie ciepła
Ogrzewanie, wykorzystujące zjawisko podczerwieni jest niezależne od powietrza znajdującego się w budynku. Infrapanele emitują bezpieczne promieniowanie podczerwone, identyczne z promieniowaniem słonecznym, które ogrzewa bezpośrednio elementy mieszkania oraz ludzkie ciała, przenikając przez powietrze, ogrzewane pośrednio od uprzednio podgrzanych ciał stałych. Takie rozwiązanie powoduje, że nie następuje zjawisko ruchu powietrza oraz wzbijania kurzu co jest szczególnie ważne dla alergików.
– Efektywność tego typu ogrzewania jest nie do przecenienia. Dzięki niemu wszystkie elementy nieruchomości oraz ludzie znajdujący się w pomieszczeniach są równomiernie ogrzani. Nie występują radykalne różnice temperatur pomiędzy strefami sufitu i podłogi a odczuwalna temperatura jest wyższa niż w systemach konwekcyjnych – mówi Cezary Rejmer.

 

panele na podczerwieńfot. Novli Sp z o.o.

Ogrzewanie wszystkich elementów, przedmiotów oraz ciał ludzkich wpływa bezpośrednio na odczuwalną temperaturę powietrza oraz mniejsze straty ciepła w przypadku pomieszczeń często wietrzonych i oszczędność. W ogrzewaniu podczerwienią, przy temperaturze w pomieszczeniu 18 C, odczuwany jest taki sam komfort cieplny jak w wypadku ogrzewania tradycyjnego, podgrzewającego powietrze do temperatury 21 st. C. Używanie paneli może być do 50 proc. tańsze w porównaniu np. tradycyjnym ogrzewaniem elektrycznym.
Dzięki temu, że powietrze nie jest czynnikiem przenoszącym energię cieplną, w pomieszczeniach często wietrzonych nie jest odczuwalny nieprzyjemny przeciąg. W związku z tym infrapanele idealnie nadają się nie tylko do budynków mieszkalnych, ale również do sklepów czy obiektów użyteczności publicznej, gdzie często otwierane są drzwi.

 

grzejniki na podczerwieńfot. Novli Sp z o.o.

 

Panele na podczerwień – jak to działa?
Panele Econovli produkowane są z wykorzystaniem włókien nanowęglowych. Napięcie 230V przekazywane na te włókna powoduje ich rozgrzanie a następnie przekazanie fal podczerwonych. Technologia paneli pozwala na szybkie „transportowanie” ciepła w konkretne miejsce. Bez potrzeby instalowania rur i osprzętu instalacja odbywa się za pomocą wkrętów. Panele wieszane są na ścianach i suficie lub mogą stać na podłodze dzięki odpowiednim stojakom.
– Najbardziej odpowiednim miejscem do instalacji paneli jest sufit. Dlaczego? Ponieważ emitują one ciepło równomiernie we wszystkich kierunkach. Sufit jest miejscem, z którego ciepło dotrze do wszystkich elementów, które następnie będą mogły je nam oddać – mówi Cezary Rejmer.

 

fot. Novli Sp z o.o.

Na przednich panelach urządzeń mogą być umieszczane, wybrane przez klienta grafiki. Ponadto stosujemy wykończenie panela za pomocą białego i czarnego szkła oraz luster. Dzięki temu panel stają się estetycznym elementem ozdobnym każdego pomieszczenia.
– Infrapanele EcoNovli mogą być stosowane jako ogrzewanie podstawowe, ogrzewanie dodatkowe lub do ogrzewania tymczasowe mieszkania, domu, biur, sklepów, solarium, warsztatów, kościołów, itp. Panele Infraredowe nadają się też idealnie do osuszania budynków np. po remoncie. – mówi Cezary Rejmer – Obszary zastosowania są nieograniczone, więc panele grzewcze można także stosować w jachtach, samochodach campingowych, w pociągach, autobusach i tramwajach, przenośnych toaletach jak i halach sportowych – dodaje.

 

ogrzewanie podczerwieniafot. Novli Sp z o.o.

 

Ogrzewanie podczerwienią – najważniejsze zalety
Podstawowe zalety systemu ogrzewania podczerwienią Econovli to energooszczędność i niskie koszty zakupu oraz montażu w porównaniu z innymi sytemami. Czy koszt 3-6zł/m2 średniomiesięcznie za ogrzewanie to dużo? Koszt oczywiście uzależniony jest od termoizolacyjności budynku oraz temperatury zewnętrznej. Sprawność naszych urządzeń wynosi 100% tzn jeżeli dostarczamy np. 600W energii uzyskujemy 600W ciepła. Tradycyjne grzejniki do ogrzania 10m2 potrzebują ok. 1200-2000W my potrzebujemy tylko do 700W.
Ogrzewanie na podczerwień jest dużo tańsze w użytkowaniu niż inne systemy ogrzewania elektrycznego ale także od systemów na gaz propan-butan, olej opałowy a przy wliczeniu kosztów montażu, przyłącza i kominów także od gazu. Biorąc pod uwagę koszty inwestycji oraz eksploatacji możemy być również alternatwą dla pomp ciepła.
Należy również brać pod uwagę koszty operacyjne czyli konserwację urządzeń. Panele na podczerwień nie wymagają konserwacji, producent udziela 5-letniej gwarancji a trwałość oceniana jest na 20 lat.
Pozostałe zalety to:
-możliwość obniżenia temperatury na termostatach, ponieważ ciepło odczuwalne jest o 2-3 st. C wyższe niż w rzeczywistości. Obniżenie temperatury o 1 st. C oznacza oszczędnośc energii o 5-7%;
– pozbycie się wilgoci ze ścian, dzięki temu możemy obnizyć ilość dostarczonej energii, suche ściany lepszym izolatorem;
– w powietrzu krąży mniej kurzu co ma niebagatelne znaczenie dla alergików;
– ciepło wytwarzane jest tam gdzie jest potrzebne, w pomieszczeniu mamy równomierny rozkład temperatury.

Z ofertą firmy Novli, dystrybutora paneli Econovli można zapoznać się na stronie: www.econovli.pl

 

ogrzewanie panelami podczerwienifot. Novli Sp z o.o.

 

 

 

01-354 Warszawa, ul. Borowej Góry 2, woj. mazowieckie
tel. 604599458,


Liczba odwiedzin: 1116 | Data publikacji: 2014-02-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


08.02.2016 | Ogrzewanie
Decyzję o sposobie ogrzewania najlepiej podjąć już...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
10.11.2016 | Ogrzewanie
Nie istnieją uniwersalne urządzenia grzewcze, które sprawdzą...
11.04.2016 | Ogrzewanie
Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i...
07.08.2014 | Ogrzewanie
Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami....
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
07.01.2020 | Ogrzewanie
Ogrzewanie to bardzo ważny element każdego budynku....
29.05.2020 | Kontenery
Dynamika naszych czasów i szybkie tempo życia...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Analizatory i mierniki gazu czy analizatory spalin...
03.06.2016 | Ogrzewanie
Ogrzewanie sufitowe promieniowaniem podczerwonym to jeszcze wciąż...
13.12.2013 | Ogrzewanie
Czy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne? Oczywiście,...
22.05.2020 | Ogrzewanie
Grzejniki elektryczne Atlantic to doskonała alternatywa dla...
04.12.2019 | Ogrzewanie
Nieustanny rozwój, ciągłe dążenie do doskonałości oraz...
19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
18.09.2019 | Ogrzewanie
Kocioł elektryczny centralnego ogrzewania – opinie większości...
05.09.2019 | Ogrzewanie
Połączenie tradycji z nowoczesnością. To zdanie najpełniej...
02.09.2019 | Ogrzewanie
Zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym nieustannie rośnie. Nic dziwnego....
20.08.2019 | Ogrzewanie
W 2007 roku GASPOL wybudował w Polsce...
09.08.2019 | Ogrzewanie
Według potocznych opinii ogrzewanie podłogowe elektryczne to...
31.05.2019 | Ogrzewanie
Zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby naturalne...
16.05.2019 | Ogrzewanie
System C to flagowy produkt firmy Glen...
06.03.2019 | Ogrzewanie
Czy montaż grzejnika może być banalnie prosty?...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubelskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. zachodniopomorskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: ogrzewanie podczerwienią, grzejniki na podczerwień, panele na podczerwień
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy