Kocioł z 5 klasą – antidotum na smog

Kotły z podajnikiem na ekogroszek i pellet

Tylko do końca czerwca 2018 roku będzie można kupić kotły z klasą emisyjną niższą niż 5. Od lipca na polskim rynku dostępne będą jedynie takie urządzenia, które spełniają najwyższe normy, umożliwiające spalanie ekologicznych paliw, jak ekogroszek czy pellet. O ile jeszcze kilka lat temu 5 klasą mogli się pochwalić nieliczni, dziś jest ona już standardem, który w swojej ofercie ma każdy szanujący się producent kotłów na paliwa stałe. Jeśli więc kiedyś 5 klasa kotła była dla nas wyróżnikiem i synonimem jakości, to czym się kierować wybierając kocioł już po zmianie przepisów?

Polską tradycją jest medialna burza wokół smogu, która rozpoczyna się w tym samym czasie, co sezon grzewczy. Niezliczone teksty w sieci na temat zatrutego powietrza, alarmy smogowe, aplikacje na telefon, które kilka razy dziennie informują o stanie powietrza, debaty ekspertów w radiu i telewizji. Smog dla wielu Polaków przez lata był problemem istniejącym jedynie w mediach. Tylko czasem nabierał bardziej realnego kształtu, na przykład wtedy, gdy powietrze było tak bardzo zanieczyszczone, że nie było widać domu sąsiada. Jednak ile osób alarmy smogowe naprawdę skłoniły do wymiany starego, węglowego „kopciucha” na bardziej ekologiczny kocioł? Kogo powstrzymały przed tym, aby nie wrzucać do pieca zniszczonych ubrań, kartonika po soku czy lakierowanego blatu ze starego stolika? Jak pokazują badania przeprowadzone w 2016 roku w ramach akcji „Nie rób dymu”, wielu Polaków uważa, że spalając śmieci… chronią środowisko, bo odciążają i tak już przepełnione wysypiska.
– Skoro argumenty na temat zdrowotnych skutków palenia opałem niskiej jakości, wilgotnym drewnem lub (wariant najgorszy!) śmieciami nie trafiają, nadszedł czas, aby rozprawić się z problemem smogu, wykorzystując w tym celu przepisy prawa – zauważa Wojciech Tarach z firmy Metalbet, która produkuje kotły na paliwa stałe, w tym – ekologiczne kotły na pellet i kotły na ekogroszek z podajnikiem (modele Aqua Eco Pellet oraz Aqua Eco, o różnej wydajności grzewczej, czyli wielkości powierzchni, jaką mogą ogrzać).

Ekologiczny kocioł na paliwo stałe
Wbrew pozorom zmiana przepisów to wcale nie złośliwość urzędników, zwłaszcza w Polsce, która wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Poprawa jakości powietrza w naszym kraju to duże wyzwanie dla producentów, bo ich zadanie nie ogranicza się „tylko” do opracowania i wyprodukowania kotła na paliwa stałe, który spełni surowe normy. Wprowadzenie do oferty ekologicznych kotłów z 5 klasą wiąże się także z koniecznością cyklicznego ponawiania badań i systematyczną kontrolą jakości. Ponadto, gdy kotły z 5 klasą stają się normą, producenci muszą też starać się wzmocnić swoją konkurencyjność w inny sposób.
– Jednym z takich wyróżników może być certyfikat Ecodesign, którym do roku 2020 muszą legitymować się wszystkie urządzenia grzewcze dopuszczone do sprzedaży. W naszej ofercie certyfikat ten posiada np. kocioł na pellet Aqua Eco Pellet – mówi Wojciech Tarach.

 

kocioł z podajnikiem metalbetfot. Metalbet

 

Paliwo, producent, gwarancja – sprawdź zanim kupisz
Obok norm i certyfikatów, które są potwierdzeniem nie tylko ekologiczności kotła, ale także jego wysokiej sprawności, innym istotnym aspektem, który warto rozważyć na etapie zakupu, jest paliwo jakim zasilany jest dany kocioł, a konkretnie – jego dostępność i cena. Biorąc pod uwagę ten czynnik, jednymi z najbardziej opłacalnych rozwiązań są dziś kotły z podajnikiem na ekogroszek i pellet, a więc na paliwa powszechnie dostępne, kaloryczne, tanie, niepylące. Pellet to sprasowane trociny, które są produktem ubocznym powstającym podczas prac związanych z obróbką produktów drzewnych i należy do grupy biopaliw. W wyniku jego spalenia do atmosfery trafia dokładnie tyle samo dwutlenku węgla, ile zużyło drzewo w procesie wzrostu. Z kolei ekogroszek, powstający na bazie węgla kamiennego lub brunatnego, cechuje się o wiele mniejszą zawartością i niższą spiekalnością, co bardzo ułatwia jego spalanie.
– W dzisiejszych czasach najwygodniejszych rozwiązaniem są kotły zasilane właśnie takimi paliwami, a ponadto takie, w których rozpalanie, wygaszanie, dozowanie opału odbywa się automatycznie. Przemawia za nimi zarówno wygoda, jak i ekonomia, bo to sterownik (a nie człowiek) dokonuje pomiarów temperatury wody w kotle i na jej podstawie odpowiednio reguluje pracę podajnika paliwa  oraz  wentylatora  nadmuchowego – podkreśla Wojciech Tarach.
Kocioł na ekogroszek Aqua Eco i kocioł na pellet Aqua Eko Pellet to urządzenia automatycznego spalania, które są wyposażone w specjalne podajniki współpracujące z instalacją wodną centralnego ogrzewania grawitacyjnego lub z obiegiem wymuszonym systemu otwartego. Na ich korzyść przemawia też solidne wykonanie z wysokiej jakości, atestowanej blachy kotłowej o grubości 6 mm, która zabezpieczona jest przed zewnętrznymi stratami cieplnymi zewnętrzną izolacją z wełny mineralnej.

 

kocioł z podajnikiem metalbetfot. Metalbet

 

Inwestycja w kocioł na biomasę nie należy do małych. Już choćby z tego względu warto dobrze przeanalizować wszystkie czynniki, które będą miały wpływ na późniejszą eksploatację. Choć więc często nawet sami przed sobą nie przyznajemy się do tego, że działa na nas marka i logo producenta, to przy zakupie kotła warto właśnie ten czynnik uwzględnić. Przecież konstrukcja zaawansowanych technologicznie urządzeń wymaga wiedzy, doświadczenia, umiejętności, a te zdobywa się z czasem. Dlatego warto ufać szczególnie tym producentom, którzy – tak jak firma Metalbet – są obecni na rynku od wielu lat i mogą pochwalić się setkami zaprojektowanych, zbudowanych i pracujących urządzeń. Dlatego na kotły z podajnikiem na ekogorszek i pellet producent udziela długoterminowej gwarancji – aż 60 miesięcy na szczelność wymiennika ciepła i 24 miesiące na pozostałe elementy.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.metalbet.pl

 

28-305 Sobków, Osowa 27, woj. świętokrzyskie
tel. (041) 387-30-22,


Liczba odwiedzin: 941 | Data publikacji: 2018-03-07

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
21.02.2019 | Piece, kotły
Kwestia smogu i niewłaściwej emisji produktów spalania...
25.01.2018 | Piece, kotły
Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale...
07.06.2017 | Piece, kotły
Współczesne budownictwo wymaga od producentów rozwiązań najwyższej...
21.07.2016 | Piece, kotły
Kocioł na biomasę, kocioł gazowy, pompa ciepła,...
24.05.2016 | Piece, kotły
Automatyczne kotły centralnego ogrzewania to dziś coraz...
14.08.2014 | Piece, kotły
Wykorzystanie kotłów na paliwa stałe to obecnie,...
12.12.2013 | Piece, kotły
Paliwa stałe są obecnie najbardziej racjonalnym wyborem...
06.12.2016 | Piece, kotły
Ogrzewanie to jedna z priorytetowych kwestii w...
27.09.2016 | Piece, kotły
Dostępne dziś na rynku kotły na paliwa...
26.09.2016 | Ogrzewanie
W Polsce od kilku lat obowiązuje norma...
22.09.2016 | Piece, kotły
W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym...
09.12.2015 | Piece, kotły
Kotły na paliwa stałe to wciąż chętnie...
15.09.2015 | Ogrzewanie
Choć sercem systemu centralnego ogrzewania bez wątpienia...
15.07.2015 | Piece, kotły
Podejmowana raz na wiele lat decyzja o...
08.10.2014 | Piece, kotły
Ogrzewanie zimą jest jak powietrze, bo dopiero...
29.09.2014 | Piece, kotły
Ogrzewanie paliwem stałym to wciąż najtańsze źródło...
08.06.2015 | Piece, kotły
Co ma wpływ na nasze decyzje, jeśli...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
19.07.2019 | Piece, kotły
Kotły wodne zasilane ekologicznymi paliwami – na...
12.04.2019 | Piece, kotły
W Polsce coraz więcej mówi się o...
04.10.2018 | Piece, kotły
Przyszli i obecni użytkownicy ogrzewania gazowego często...
19.07.2017 | Ogrzewanie
Polską tradycją jest burza medialna tocząca się...
04.04.2017 | Piece, kotły
W ostatnich miesiącach nie było chyba dnia,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubelskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. zachodniopomorskie
woj. wielkopolskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: kocioł z podajnikiem na paliwo stałe, kotły na paliwa stałe, kocioł, kotły, ogrzewanie kotłami
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy