Czy w 2018 roku fotowoltaika się opłaca?

O tym, że warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne w 2018 roku

W Polsce z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych. Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość użytkowników i troska o środowisko. Argumentem za inwestycją w fotowoltaikę jest również jej opłacalność.

Słońce to nieograniczone źródło energii i wbrew obawom – polskie warunki klimatyczne pozwalają na to, aby inwestycja w fotowoltaikę się opłacała. Panele fotowoltaiczne działają również zimą, kiedy dzień jest krótszy oraz w pochmurne dni, pobierając światło słoneczne przebijające się przez chmury. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się działaniu i zaletom mikroinstalacji, aby przekonać się, ile możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd w 2018 roku.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaNie dajmy się nabrać na niską cenę instalacji. Wysoki koszt fotowoltaiki świadczy o jakości całego systemu. / fot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika a opłacalność inwestycji
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna potrafi skutecznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Najkorzystniej dla użytkownika jest oczywiście wtedy, kiedy ilość wyprodukowanej energii całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na nią. Jednak już zmniejszenie rachunków za prąd o koszty energii, jaka została wyprodukowana przy pomocy własnej instalacji, przynoszą ogromne oszczędności – nawet o 95% rocznych kosztów za energię elektryczną.

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika to również zabezpieczenie przed nieustannymi podwyżkami cen energii. Kiedy produkujemy prąd we własnej mikroinstalacji, możemy zużywać wyprodukowaną energię na bieżąco. Użytkownik ma ponadto możliwość, aby każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę (z wyprodukowanych nadwyżek) odebrać w dowolnym momencie od zakładu energetycznego w ciągu roku rozliczeniowego. Nie ponosi on z tego powodu dodatkowych opłat dystrybucyjnych. Rozliczenie z zakładem energetycznym odbywa się na zasadzie opustów ze współczynnikiem 0,8.

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Utrzymanie mikroinstalacji nie generuje ponadto wielkich kosztów i jest praktycznie bezobsługowe. Inwertery fotowoltaiczne najlepszych marek, np. Fronius w inteligentnej technologii SuperFlex Design pozwalają na dynamiczne zarządzanie wprowadzaniem energii do sieci i same informują użytkownika w razie jakiejkolwiek usterki.  

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika – jak zarabiać w 2018?
To, jakie oszczędności przyniesie fotowoltaika reguluje ustawa o OZE z lipca 2016 roku z późniejszymi zmianami, która wprowadziła ułatwione rozliczenia dla właścicieli domowych mikroinstalacji. System opustów ściśle określa sposób rozliczenia posiadacza fotowoltaiki z operatorem (zakładem energetycznym) – oddaje on nadwyżki wyprodukowanej energii, a w zamian za to zyskuje opust w okresach większego zapotrzebowania na prąd, np. zimą. W ramach cyklu rozliczeniowego określonego w umowie użytkownik płaci na rzecz zakładu energetycznego za różnicę pomiędzy energią pobraną z sieci a energią oddaną do sieci. W 2018 roku właściciele instalacji o mocy do 10 kW korzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8; natomiast posiadacze instalacji od 10 do 40 kW w stosunku 1 do 0,7. Co to oznacza? Prosument, który ma instalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyłając do sieci 1000 kWh, odbiera 800 kWh. Właściciel mikroinstalacji o mocy od 10 do 40 kW wysyła 1000 kWh, a odbiera 700 kWh. W rozliczeniu tym nie występuje opłata dystrybucyjna. W rachunku pozostają tylko tzw. opłaty stałe w kwocie ok. 160 zł rocznie (jest to m.in. opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa).

 

domowa instalacja fotowoltaiczna domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Chcąc cieszyć się bezawaryjną pracą instalacji fotowoltaicznej, wybierzmy przede wszystkim dobrej jakości zestawy instalacyjne od czołowych producentów. Koszt zestawu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, lokalizacji budynku, rodzaju i wielkości powierzchni dachu. Porównując jednak ich cenę do innych urządzeń, np. kotłów CO czy pomp ciepła, zauważymy, że jest on porównywalny. Co więcej, poniesiony przy zakupie koszt, zaczyna zwracać się już w pierwszym miesiącu od uruchomienia instalacji, znacznie obniżając rachunki za prąd. Profesjonalne firmy, jak Eco Voltaika z Kurzelowa koło Włoszczowy (województwo świętokrzyskie) instaluje tylko sprawdzone zestawy od najlepszych producentów. Panele fotowoltaiczne mają 25-letnią gwarancję na moc oraz minimum 10-letnią gwarancję na sam produkt.

Montaż instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pomoże nam dobrać mikroinstalację odpowiednią dla naszych potrzeb. Firma Eco Voltaika, od lat zajmująca się dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, oferuje kompleksową usługę swoim klientom – od doradztwa i projektu, poprzez montaż, na serwisie i opiece powykonawczej kończąc.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaPolskie warunki klimatyczne pozwalają na to, aby inwestycja w fotowoltaikę się opłacała. Panele fotowoltaiczne działają również zimą oraz w pochmurne dni, pobierając światło słoneczne przebijające się przez chmury. / fot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika 2018 – czy warto przeprowadzać audyt?
Aby odpowiednio dobrać i zamontować instalację fotowoltaiczną warto wcześniej przeprowadzić audyt energetyczny z oględzinami istniejącej instalacji elektrycznej. Audyt to specjalistyczna dokumentacja techniczno-ekonomiczna, która określa dla inwestora możliwości zainstalowania fotowoltaiki. Dzięki audytowi, chociażby skróconemu, można dokładnie dobrać moc instalacji do zużycia energii elektrycznej oraz przewidzieć sposób montażu.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaOptymalnym rozwiązaniem instalacji paneli fotowoltaicznych jest skośny dach skierowany na południe. / fot. Eco Voltaika

 

Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy dla inwestorów prywatnych i przedsiębiorstw. Pozwala jednak właściwie zaprojektować i wykonać instalację fotowoltaiczną, gwarantując jej sprawność i opłacalność. Część firm wykonuje tę usługę za darmo. Warto jednak zlecić audyt profesjonalnej firmie, np. Eco Voltaika i za niego zapłacić. Mamy dzięki temu pewność właściwego przeprowadzenia oględzin i rzetelnego rozeznania, czy fotowoltaika się opłaca w naszym przypadku  i czy przyniesie realne oszczędności. Taki audyt w zależności od wielkości mikroinstalacji kosztuje od 300 do 1000 zł.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaPodczas gdy złoża węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego się wyczerpują, słońce pozostaje nieograniczonym źródłem energii. / fot. Eco Voltaika

 

Inwestycja w domową mikroinstalację fotowoltaiczną w 2018 roku przynosi użytkownikowi spore oszczędności. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie dać się nabrać na niską cenę instalacji. Wysoki koszt fotowoltaiki świadczy o jakości całego systemu. Ponadto – jak podkreśla pan Marek Popowicz, właściciel firmy Eco Voltaika – wszystkie urządzenia, zabezpieczenia, okablowanie oraz rozdzielnie powinny spełniać określone normy i posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty. Dlatego sprawdzajmy, czy w umowie o instalację są zamieszczone informacje o wszystkich użytych elementach. Co więcej, z przeprowadzonych robót powinien zostać sporządzony protokół pomiarów elektrycznych oraz dokumentacja powykonawcza.

Więcej na temat opłacalności fotowoltaiki w 2018 roku przeczytasz na stronie: www.ecovoltaika.eu

 


Liczba odwiedzin: 2584 | Data publikacji: 2018-02-15

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


15.09.2017 | Energia ekologiczna

Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, nic więc dziwnego, że coraz częściej kierujemy się w stronę rozwiązań, które są przyjazne środowisku. Ekologiczne pompy ciepła, kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne dla domu, już od dłuższego czasu bardzo popularne w krajach zachodnich, coraz częściej są wybierane również przez Polaków. Nie mniej ważnym aspektem determinującym decyzje zakupowe obok ekologii jest ekonomia, a eksperci przekonują, że z powodu konieczności radykalnych zmian w istniejącym systemie wytwarzania energii, które wynikają z przyjętej polityki energetycznej, powinniśmy postawić na energetykę rozproszoną. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie się opłaca?

23.11.2016 | Energia ekologiczna

Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w znacznej mierze determinuje wybór odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących np. promieniowanie słoneczne. O ile jeszcze kilka lat temu inwestorzy pytali o opłacalność fotowoltaiki i kolektorów słonecznych, to dziś nikt już nie ma wątpliwości, że warto stawiać na darmową energię słońca. Choć więc początkowo koszt może wydawać się dość wysoki, to warto pamiętać, że inwestycja szybko się zamortyzuje.

20.09.2016 | Energia ekologiczna

Według raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych już za 5 lat w Polsce może zacząć brakować prądu. A jeśli nawet nie nastąpi to w prognozowanym okresie, to nietrudno domyślić się, że ten czarny scenariusz wcześniej czy później i tak spełni się w kraju, w którym 90% energii pochodzi z wykorzystujących jej nieodnawialne źródła elektrowni węglowych. Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest więc dziś nie tylko jedynym racjonalnym rozwiązaniem, dyktowanym zdrowym rozsądkiem. Za fotowoltaiką przemawia też prosty rachunek ekonomiczny.

18.12.2017 | Energia ekologiczna

Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, rzadko jednak uświadamiamy sobie, jak bardzo ten problem nas osobiście dotyczy. Rosnące ceny energii to jeden z wyraźnych sygnałów, że czas rabunkowej gospodarki się kończy. W jej miejsce pojawiają się ekologiczne i odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, zestawy solarne do podgrzewania wody, moduły fotowoltaiczne, a wraz z nimi mnóstwo pytań. Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom? Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe? Ile kw na dom z fotowoltaiki zyskamy? Odpowiedzi poszukamy razem z ekspertami z firmy Solar-Expert.

10.10.2017 | Energia ekologiczna

Fotowoltaika to nowoczesny i ekologiczny sposób na pozyskanie energii elektrycznej przy niskich kosztach. Popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok, ponieważ zwiększa się świadomość inwestorów na temat odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne się opłacają, zapewniając gospodarstwom domowym tanią energię elektryczną i ogrzewanie.

18.05.2017 | Energia ekologiczna

„Ekologia – oznacza tyle, co zdrowe życie. Taniej jest zdrowiej żyć niż się leczyć” – takie słowa wypowiedział kiedyś Jan Kulczyk, znany polski przedsiębiorca. Zwrócił tym samym uwagę na to, że rozwiązania proekologiczne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, ale także na nasze finanse. Kwestia dotyczy m.in. wysokich rachunków za energię elektryczną, które mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet. Jak obniżyć rachunek za energię elektryczną przy jednoczesnym wykorzystaniu rozwiązań bezpiecznych dla naszego zdrowia?

05.08.2016 | Energia ekologiczna

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to dziś nie tylko racjonalny wybór świadomie podejmowany przez osoby, którym bliskie są zagadnienia ochrony środowiska, kierujący się chęcią poszanowania zasobów naturalnych i dążący do życia i bycia „eko”. Coraz częściej na OZE stawiają także ci użytkownicy.którzy chcą się uniezależnić od dostawców z zewnątrz i od wahania cen energii elektrycznej. Niezależnie od motywacji jedno jest pewne – energia odnawialna to nasza przyszłość, a energia słońca jest jednym z jej najbardziej obiecujących źródeł– niewyczerpalna, czysta i z ogromnym potencjałem. Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrze ten potencjał wykorzystać.

20.01.2016 | Piece, kotły

Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo mitów i niepochlebnych opinii. Spośród nich dominuje taka, że to najdroższy z dostępnych sposobów grzania. Jednak mało kto pokusi się o sprawdzenie stanu faktycznego i rzetelne porównanie rzeczywistych kosztów ogrzewania na przestrzeni kilku lat. A sporo się na rynku ogrzewania prądem w ostatnich latach zmieniło…

20.07.2015 | Energia ekologiczna

Panele solarne na dachach domów mieszkalnych są coraz bardziej powszechnym widokiem. Dawniej uważany za luksus i fanaberię bogatych, dziś ekologiczny i ekonomiczny dom z alternatywnym źródłem energii staje się koniecznością. Najlepszym z odnawialnych źródeł energii w naszym klimacie jest słońce, warto więc je wykorzystać. Teraz na przydomowej instalacji fotowoltaicznej można dodatkowo zarobić!

16.07.2015 | Energia ekologiczna

Produkcja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych nie jest już dziś kaprysem – jest ekonomiczną i ekologiczną koniecznością. Kto chociaż raz pomyślał o obniżeniu rachunku za prąd albo zwyczajnie o uniezależnieniu się od potentatów energetycznych, na pewno zetknął się z pomysłem instalacji paneli fotowoltaicznych. Jak wcielić ten pomysł w życie? Pomocą i doświadczeniem na każdym etapie realizacji projektu służą specjaliści z firmy Ecotec, zajmującej się planowaniem, konstruowaniem, instalowaniem oraz konserwacją farm solarnych.

10.10.2014 | Energia ekologiczna

Najważniejszym argumentem przemawiającym za odnawialnymi źródłami energii są wysokie oszczędności na rachunkach za prąd i energię cieplną. Jednak, aby oszczędzać najpierw trzeba zainwestować w instalację, która energię wyprodukuje. W tym roku ruszyła pilotażowa cześć programu dofinansowań i preferencyjnych kredytów do inwestycji w instalacje OZE, który ma na celu promocję urządzeń ekologicznych oraz ułatwienie ich zakupu. Największa część funduszy przeznaczona zostanie na instalacje fotowoltaiczne.

10.07.2014 | Energia ekologiczna

Od pewnego czasu dużą popularność w Polsce zyskują energia odnawialna i rozwiązania, które pozwalają na znaczne oszczędności w zużyciu energii. Firmy oraz osoby prywatne coraz częściej dbają o niską emisję CO2.

Odpowiedzią rynku na trend do oszczędzania są różnorodne systemy pozwalające optymalizować napięcie, wykorzystywać energię słoneczną i zmniejszać zużycie energii.

04.11.2013 | Energia ekologiczna

Urząd Dozoru Technicznego rozpoczyna przeprowadzanie egzaminów na Certyfikowanego Instalatora OZE. Egzaminy odbywać się będą w wybranych ośrodkach UDT co najmniej 2 razy w roku.

09.12.2015 | Energia ekologiczna

Tania energia! Jeszcze kilka lat temu słysząc takie stwierdzenie większość z nas popukałaby się w głowę. Galopujące ceny paliw energetycznych przyzwyczaiły nas do systematycznych podwyżek za prąd i centralne ogrzewanie. Okazuje się jednak, że możliwość produkowania prądu na własne potrzeby ma już praktycznie każdy statystyczny Kowalski. Odpowiedzią na drogie ogrzewanie i energię elektryczną są odnawialne źródła energii.

13.07.2017 | Domy drewniane

Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej niż pusty slogan, powtarzany i lansowany przez firmy oferujące energooszczędne rozwiązania. Redukcja nakładów ponoszonych na ogrzewanie domu korzystnie odbija się przede wszystkim na portfelach jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że również w Polsce powstaje coraz więcej obiektów wykonanych w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Z czego budować domy energooszczędne? Jaka jest najlepsza izolacja domu pasywnego? Odpowiedzi poszukamy w ofercie firmy PARTNER ze Szczecina, która produkuje m.in. domy energooszczędne z drewna, prefabrykowane domy pasywne i domy drewniane w technologii szkieletowej.

25.05.2017 | Piece, kotły

Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi głowami, to jeden z głównych tematów zaprzątających uwagę mediów ostatniej zimy. Do pracy ruszyły samorządy, które postanowiły najpierw ograniczyć, a w dalszej perspektywie wyeliminować użycie kotłów węglowych, uruchamiając programy dofinansowań na ich wymianę. Jednak nie tylko względy prośrodowiskowe przemawiają na korzyść ekologicznych metod ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę czy hybrydowe systemy ogrzewania domu odbije się korzystnie nie tylko na naszych płucach, ale także na portfelach.

17.05.2016 | Ogrzewanie

W 2016 roku STIEBEL ELTRON obchodzi jubileusz 25-lecia działalności w Polsce. Dla przedsiębiorstwa to szczególna okazja do podsumowań i przyjrzenia się minionym dokonaniom. Dotychczasowi i przyszli klienci mogą zapoznać się z historią i dokonaniami firmy, a także jej ofertą.

05.02.2016 | Domy drewniane

Budownictwo pasywne musi sprostać najsurowszym wymaganiom jeśli chodzi o zachowanie bilansu energetycznego. Dość powszechnie przyjęło się jednak sądzić, że koszty budowy tego typu obiektów są wysokie i bardzo długo się amortyzują, nawet przy uwzględnieniu niskich opłat eksploatacyjnych. Ile w tym prawdy? Pytamy o to Pawła Sochę z firmy JPS-BUD, która wyspecjalizowała się w budowie domów energooszczędnych i pasywnych.

09.12.2014 | Energia ekologiczna

Rozwiązania takie jak energia słoneczna czy wiatrowa są korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego. Ogromną ich zaletą są znaczne oszczędności na rachunkach za energię, jak również możliwość uniezależnienia się od jednego dostawcy prądu. Choć cena takich urządzeń nierzadko bywa zaporowa, to już od tego roku może się to zmienić. Właśnie trwa pilotażowa część programu Prosument na lata 2014-2015, który umożliwi inwestorom zakup instalacji OZE w kredycie z dotacją.

17.08.2016 | Energia ekologiczna

Odnawialne źródła energii to dziś nie tylko moda, ale przede wszystkim rozwiązanie przyszłości. Dane Komisji Europejskiej mówią o tym, że już za 4 lata ponad 20% energii może pochodzić z OZE. Również w Polsce z roku na rok rośnie liczba gospodarstw domowych, w których instalowane są zestawy solarne, rekuperatory, wentylacja domowa. Nowoczesne technologie rodzą jednak wiele wątpliwości. O tym, że nie trzeba się bać odnawialnych źródeł energii, przekonuje Rober Zygała z firmy Eko-Therm.

19.07.2018 | Ogrzewanie

Wybierając powietrzną pompę ciepła do ogrzewania domu, trzeba dokładnie rozważyć, jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze i zapewni komfort cieplny w budynku oraz ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jakie urządzenie wybrać do dużego domu? Jaka pompa ciepła do mieszkania w bloku będzie najlepsza? Z pomocą przychodzi marka DIMPLEX, która od wielu lat dostarcza na rynek wysokiej jakości nowoczesne pompy ciepła.

06.02.2018 | Energia ekologiczna

Solarne podgrzewacze wody to doskonały sposób na tanią ciepłą wodę użytkową po sezonie grzewczym. Są dobrą alternatywą dla drogich i rozbudowanych tradycyjnych układów solarnych. Nie wymagają użycia prądu i ponoszenia w związku z tym dodatkowych kosztów. Oszczędność wiąże się ponadto z ekologią – korzystamy z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku – ze słońca i dbamy o nasze środowisko.

23.06.2017 | Ogrzewanie

Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania budynków przy jednoczesnym ogrzewaniu wody użytkowej. Wykorzystując ciepło dostępne w środowisku naturalnym, dostarczają je w nieograniczonej ilości do wybranych obiektów budowlanych – zarówno domów, jak i budynków publicznych. Ponadto, istotny jest również aspekt ekologiczny, jaki towarzyszy ogrzewaniu za pomocą pomp. To rozwiązanie chroni środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

19.06.2017 | Ogrzewanie

Nasza codzienna egzystencja nie mogłaby odbywać się bez stałego dostępu do wody. Jej dostarczenie do naszych kranów stanowi podstawę właściwego funkcjonowania domu. Co ważne, woda użytkowa powinna być zawsze ciepła i płynąć pod odpowiednim ciśnieniem. Dlatego w budynkach instaluje się elektryczne ogrzewacze pojemnościowe – wysokiej jakości urządzenia do przygotowania ciepłej wody.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, kolektor słoneczny, kolektory słoneczne, energia słoneczna, energia ekologiczna, oze,