Słoneczne podgrzewacze wody

Czy ogrzewanie wody słońcem się opłaca?

Solarne podgrzewacze wody to doskonały sposób na tanią ciepłą wodę użytkową po sezonie grzewczym. Są dobrą alternatywą dla drogich i rozbudowanych tradycyjnych układów solarnych. Nie wymagają użycia prądu i ponoszenia w związku z tym dodatkowych kosztów. Oszczędność wiąże się ponadto z ekologią – korzystamy z odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku – ze słońca i dbamy o nasze środowisko.

Słoneczny podgrzewacz wody – jak to działa?
Słoneczny podgrzewacz wody składa się z rur próżniowych wykonanych ze szkła borokrzemowego z umieszczoną wewnątrz miedzianą rurką ciepła (heat-pipe) oraz ze zbiornika na wodę o odpowiednio dopasowanej do potrzeb użytkownika pojemności. Rury jako elementem grzewczy odbierają promienie słoneczne, nagrzewają się w środku i następnie przekazują wytworzone ciepło do zbiornika. Są one dużo wydajniejsze niż popularne kolektory płaskie, ponieważ działają nawet w pochmurne dni. Wykorzystują zarówno promieniowanie bezpośrednie, jak i promieniowanie rozproszone, czyli to, które przebija się przez warstwę chmur.  Bojler wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Zbiornik zaizolowany jest dodatkowo pianką poliuretanową o grubości 5cm, która zabezpiecza wodę w nocy przed ochłodzeniem.

 

solarne podgrzewacze wody solarne podgrzewacze wodyfot. Pro Eco Solutions

 

Do zbiornika podłączone jest dojście zimnej wody z wodociągu i wyjście ciepłej wody do instalacji domowej. A w jaki sposób woda dociera do instalacji? Wszystko zależy od rodzaju podgrzewacza. Firma Pro Eco Solutions, która jest producentem solarnych podgrzewaczy wody, oferuje swoim klientom kilka modeli urządzeń: podgrzewacze ciśnieniowe, w których ciepła woda jest wypychana do budynku przez ciśnienie z sieci wodociągowej; podgrzewacze bezciśnieniowe, w których ciepła woda wypływa pod wpływem grawitacji oraz podgrzewacze przepływowe z wężownicą, gdzie ciepła woda użytkowa jest odbierana pod ciśnieniem i przepływa przez wężownicę. Wyeliminowanie przez producenta urządzeń elektrycznych i sterowników gwarantuje niezawodność instalacji.

 

solarne podgrzewacze wody solarne podgrzewacze wodyfot. Pro Eco Solutions

 

Warunkiem skutecznego działania podgrzewacza jest instalacja solara w odpowiednim miejscu. Rury próżniowe powinny być skierowane na stronę południową, ponieważ to właśnie na tę stronę najdłużej padają promienie słoneczne w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca). Dzięki temu podgrzewacz jest najbardziej wydajny. Uniwersalny stelaż ze stali nierdzewnej umożliwia montaż podgrzewacza na każdej działce – zarówno na płaskim, jak i pochyłym terenie.

Solarne ogrzewanie wody – dla kogo?
Podgrzewacze ciśnieniowe marki Pro Eco Solutions to idealne rozwiązanie do domów jednorodzinnych i nie tylko. Zapewnią one komfort użytkowania, funkcjonalność i bezobsługowość. Ich wielkość dobieramy w zależności od liczby osób w domu i ich dziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Zestaw ze zbiornikiem o pojemności 100 litrów sprawdza się na dwie/trzy osoby w gospodarstwie domowym. Jego koszt wynosi 2200 zł. W przypadku czterech osób i więcej w domu – lepiej wybrać większy zestaw 200 litrowy w cenie 3800 zł.

 

solarne podgrzewacze wody solarne podgrzewacze wodyfot. Pro Eco Solutions

 

Podgrzewacze bezciśnieniowe to z kolei dobra opcja w przypadku mniejszych budynków, np. domków wypoczynkowych i letniskowych, gdzie zapotrzebowanie na cwu jest mniejsze niż w przypadku domów całorocznych. Tego typu ogrzewacze mają bardzo prostą budowę i niewiele ważą – dlatego można je bez problemu przenieść w inne miejsce. Podgrzewacze bezciśnieniowe są tańsze niż podgrzewacze ciśnieniowe (cena wynosi od 670 do 2340 zł), mniej wymagające i dlatego świetnie sprawdzają się w obiektach o niewielkiej kubaturze i zamieszkiwanych sezonowo (np. w okresie wakacji lub ferii zimowych).

 

solarne podgrzewacze wody solarne podgrzewacze wodyfot. Pro Eco Solutions

 

Czy ogrzewanie wody słońcem sprawdza się w naszym klimacie?
Wbrew obawom ogrzewanie wody słońcem bardzo dobrze sprawdza się w naszym klimacie. Należy zaznaczyć, że słoneczny podgrzewacz jest najbardziej wydajny od wiosny do jesieni (od marca do pażdziernika), czyli po sezonie grzewczym. W tym okresie dzień jest znacznie dłuższy i dostarczana jest większa ilość energii  słonecznej. Zimą też świeci słońce, ale okres nasłonecznienia jest krótszy, a tym samym podgrzewacze są mniej wydajne (długość dnia ma znaczący wpływ na wydajność solara). Jednak w ogólnym rozrachunku cztery miesiące zimowe to tylko 11% uzysku energetycznego w ciągu roku.

 

solarne podgrzewacze wody solarne podgrzewacze wodyfot. Pro Eco Solutions

 

Inwestycja w słoneczne podgrzewacze wody jest opłacalna i dobra dla środowiska. Decydując się na zakup solara, musimy dobrze oszacować nasze potrzeby i na tej podstawie dokonać wyboru odpowiedniego dla nas urządzenia. Zapobiegnie to niedogrzaniu wody i pozwoli nam sporo zaoszczędzić w trakcie użytkowania podgrzewacza. Co ważne, system ten jest bezawaryjny i wygodny w użytkowaniu, a poniesiony przy zakupie koszt, zwraca się w szybkim czasie od momentu uruchomienia instalacji. Wysoką jakość słonecznych podgrzewaczy wody marki Pro Eco Solutions potwierdzają ponadto liczne certyfikaty oraz Atesty Higieniczne.

Więcej na temat solarnych podgrzewaczy wody przeczytasz na stronie: www.proecosolar.eu/pl/

 


Liczba odwiedzin: 539 | Data publikacji: 2018-02-06

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...
Wybór ogrzewania to bardzo ważna decyzja, która...
15.02.2018 | Pompy
Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się...
23.06.2017 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych...
23.02.2017 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania...
03.01.2017 | Ogrzewanie
Naszym przodkom nawet nie śniło się, że...
02.01.2017 | Ogrzewanie
Fraza „jak ekonomicznie ogrzewać mieszkanie/dom” to jedno...
21.12.2016 | Ogrzewanie
„Kto stoi w miejscu, ten się cofa”....
07.11.2016 | Piece, kotły
Pierwsze jesienne przymrozki dla wielu Polaków oznaczają...
28.07.2016 | Ogrzewanie
Wybierając rodzaj ogrzewania i klimatyzacji warto mieć...
03.06.2016 | Ogrzewanie
Inteligentne i kompleksowe sterowanie budynkiem nikogo dziś...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
18.03.2016 | Ogrzewanie
Odnawialne źródła energii – w tym powietrzne...
20.01.2016 | Piece, kotły
Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo...
07.08.2014 | Ogrzewanie
Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami....
22.09.2016 | Piece, kotły
W Polsce obok gazu ziemnego wciąż jednym...
11.10.2018 | Pompy
Okres grzewczy spędza sen z powiek tysiącom...
04.10.2018 | Piece, kotły
Przyszli i obecni użytkownicy ogrzewania gazowego często...
budowa hali stalowej
Firma JAKON od 1989 roku zajmuje się...
keramzyt-impregnowany
29.08.2018 | Kruszywa
Budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne, garaże, budynki...
16.08.2018 | Ogrzewanie
Współczesny inwestor budując dom, stawia przede wszystkim...
14.08.2018 | Termoizolacja
Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli...
05.07.2018 | Kominki
Ognisko domowe to miejsce, wokół którego od...
28.06.2018 | Ogrzewanie
23 kwietnia 2018 rozpoczęła się EkoDotacja STOP...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: ogrzewanie wody, podgrzewacz wody, fotowoltaika, solarne podgrzewanie,