Czy w 2018 roku fotowoltaika się opłaca?

O tym, że warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne w 2018 roku

W Polsce z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych. Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość użytkowników i troska o środowisko. Argumentem za inwestycją w fotowoltaikę jest również jej opłacalność.

Słońce to nieograniczone źródło energii i wbrew obawom – polskie warunki klimatyczne pozwalają na to, aby inwestycja w fotowoltaikę się opłacała. Panele fotowoltaiczne działają również zimą, kiedy dzień jest krótszy oraz w pochmurne dni, pobierając światło słoneczne przebijające się przez chmury. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się działaniu i zaletom mikroinstalacji, aby przekonać się, ile możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd w 2018 roku.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaNie dajmy się nabrać na niską cenę instalacji. Wysoki koszt fotowoltaiki świadczy o jakości całego systemu. / fot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika a opłacalność inwestycji
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna potrafi skutecznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Najkorzystniej dla użytkownika jest oczywiście wtedy, kiedy ilość wyprodukowanej energii całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na nią. Jednak już zmniejszenie rachunków za prąd o koszty energii, jaka została wyprodukowana przy pomocy własnej instalacji, przynoszą ogromne oszczędności – nawet o 95% rocznych kosztów za energię elektryczną.

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika to również zabezpieczenie przed nieustannymi podwyżkami cen energii. Kiedy produkujemy prąd we własnej mikroinstalacji, możemy zużywać wyprodukowaną energię na bieżąco. Użytkownik ma ponadto możliwość, aby każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę (z wyprodukowanych nadwyżek) odebrać w dowolnym momencie od zakładu energetycznego w ciągu roku rozliczeniowego. Nie ponosi on z tego powodu dodatkowych opłat dystrybucyjnych. Rozliczenie z zakładem energetycznym odbywa się na zasadzie opustów ze współczynnikiem 0,8.

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Utrzymanie mikroinstalacji nie generuje ponadto wielkich kosztów i jest praktycznie bezobsługowe. Inwertery fotowoltaiczne najlepszych marek, np. Fronius w inteligentnej technologii SuperFlex Design pozwalają na dynamiczne zarządzanie wprowadzaniem energii do sieci i same informują użytkownika w razie jakiejkolwiek usterki.  

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika – jak zarabiać w 2018?
To, jakie oszczędności przyniesie fotowoltaika reguluje ustawa o OZE z lipca 2016 roku z późniejszymi zmianami, która wprowadziła ułatwione rozliczenia dla właścicieli domowych mikroinstalacji. System opustów ściśle określa sposób rozliczenia posiadacza fotowoltaiki z operatorem (zakładem energetycznym) – oddaje on nadwyżki wyprodukowanej energii, a w zamian za to zyskuje opust w okresach większego zapotrzebowania na prąd, np. zimą. W ramach cyklu rozliczeniowego określonego w umowie użytkownik płaci na rzecz zakładu energetycznego za różnicę pomiędzy energią pobraną z sieci a energią oddaną do sieci. W 2018 roku właściciele instalacji o mocy do 10 kW korzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8; natomiast posiadacze instalacji od 10 do 40 kW w stosunku 1 do 0,7. Co to oznacza? Prosument, który ma instalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyłając do sieci 1000 kWh, odbiera 800 kWh. Właściciel mikroinstalacji o mocy od 10 do 40 kW wysyła 1000 kWh, a odbiera 700 kWh. W rozliczeniu tym nie występuje opłata dystrybucyjna. W rachunku pozostają tylko tzw. opłaty stałe w kwocie ok. 160 zł rocznie (jest to m.in. opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa).

 

domowa instalacja fotowoltaiczna domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Chcąc cieszyć się bezawaryjną pracą instalacji fotowoltaicznej, wybierzmy przede wszystkim dobrej jakości zestawy instalacyjne od czołowych producentów. Koszt zestawu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, lokalizacji budynku, rodzaju i wielkości powierzchni dachu. Porównując jednak ich cenę do innych urządzeń, np. kotłów CO czy pomp ciepła, zauważymy, że jest on porównywalny. Co więcej, poniesiony przy zakupie koszt, zaczyna zwracać się już w pierwszym miesiącu od uruchomienia instalacji, znacznie obniżając rachunki za prąd. Profesjonalne firmy, jak Eco Voltaika z Kurzelowa koło Włoszczowy (województwo świętokrzyskie) instaluje tylko sprawdzone zestawy od najlepszych producentów. Panele fotowoltaiczne mają 25-letnią gwarancję na moc oraz minimum 10-letnią gwarancję na sam produkt.

Montaż instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pomoże nam dobrać mikroinstalację odpowiednią dla naszych potrzeb. Firma Eco Voltaika, od lat zajmująca się dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, oferuje kompleksową usługę swoim klientom – od doradztwa i projektu, poprzez montaż, na serwisie i opiece powykonawczej kończąc.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaPolskie warunki klimatyczne pozwalają na to, aby inwestycja w fotowoltaikę się opłacała. Panele fotowoltaiczne działają również zimą oraz w pochmurne dni, pobierając światło słoneczne przebijające się przez chmury. / fot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika 2018 – czy warto przeprowadzać audyt?
Aby odpowiednio dobrać i zamontować instalację fotowoltaiczną warto wcześniej przeprowadzić audyt energetyczny z oględzinami istniejącej instalacji elektrycznej. Audyt to specjalistyczna dokumentacja techniczno-ekonomiczna, która określa dla inwestora możliwości zainstalowania fotowoltaiki. Dzięki audytowi, chociażby skróconemu, można dokładnie dobrać moc instalacji do zużycia energii elektrycznej oraz przewidzieć sposób montażu.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaOptymalnym rozwiązaniem instalacji paneli fotowoltaicznych jest skośny dach skierowany na południe. / fot. Eco Voltaika

 

Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy dla inwestorów prywatnych i przedsiębiorstw. Pozwala jednak właściwie zaprojektować i wykonać instalację fotowoltaiczną, gwarantując jej sprawność i opłacalność. Część firm wykonuje tę usługę za darmo. Warto jednak zlecić audyt profesjonalnej firmie, np. Eco Voltaika i za niego zapłacić. Mamy dzięki temu pewność właściwego przeprowadzenia oględzin i rzetelnego rozeznania, czy fotowoltaika się opłaca w naszym przypadku  i czy przyniesie realne oszczędności. Taki audyt w zależności od wielkości mikroinstalacji kosztuje od 300 do 1000 zł.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaPodczas gdy złoża węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego się wyczerpują, słońce pozostaje nieograniczonym źródłem energii. / fot. Eco Voltaika

 

Inwestycja w domową mikroinstalację fotowoltaiczną w 2018 roku przynosi użytkownikowi spore oszczędności. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie dać się nabrać na niską cenę instalacji. Wysoki koszt fotowoltaiki świadczy o jakości całego systemu. Ponadto – jak podkreśla pan Marek Popowicz, właściciel firmy Eco Voltaika – wszystkie urządzenia, zabezpieczenia, okablowanie oraz rozdzielnie powinny spełniać określone normy i posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty. Dlatego sprawdzajmy, czy w umowie o instalację są zamieszczone informacje o wszystkich użytych elementach. Co więcej, z przeprowadzonych robót powinien zostać sporządzony protokół pomiarów elektrycznych oraz dokumentacja powykonawcza.

Więcej na temat opłacalności fotowoltaiki w 2018 roku przeczytasz na stronie: www.ecovoltaika.eu

 

29-100 Kurzelów, ul. Sienkiewicza 6, woj. świętokrzyskie
tel. 41 367 95 55 , 696985691, www.ecovoltaika.eu
Kategoria: Instalacje | Branża: Energia ekologiczna


Liczba odwiedzin: 10004 | Data publikacji: 2018-02-15

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


30.08.2019 | Energia ekologiczna
Firma LMV Group dostarcza kompleksowe rozwiązania z...
Branża Odnawialnych Źródeł Energii nieustannie rośnie w...
15.09.2017 | Energia ekologiczna
Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, nic więc...
23.11.2016 | Energia ekologiczna
Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w...
20.09.2016 | Energia ekologiczna
Według raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych już za...
16.07.2019 | Energia ekologiczna
Decydując się na montaż kolektorów słonecznych na...
30.05.2019 | Energia ekologiczna
Wydajne systemy fotowoltaiczne pozwalają wykorzystywać darmowe źródło...
07.09.2018 | Energia ekologiczna
Świat nie stoi w miejscu. Wykorzystywane od...
18.12.2017 | Energia ekologiczna
Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się...
10.10.2017 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika to nowoczesny i ekologiczny sposób na...
18.05.2017 | Energia ekologiczna
„Ekologia – oznacza tyle, co zdrowe życie....
05.08.2016 | Energia ekologiczna
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to dziś...
20.01.2016 | Piece, kotły
Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo...
20.07.2015 | Energia ekologiczna
Panele solarne na dachach domów mieszkalnych są...
16.07.2015 | Energia ekologiczna
Produkcja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych nie...
10.10.2014 | Energia ekologiczna
Najważniejszym argumentem przemawiającym za odnawialnymi źródłami energii...
10.07.2014 | Energia ekologiczna
Od pewnego czasu dużą popularność w Polsce...
04.11.2013 | Energia ekologiczna
Urząd Dozoru Technicznego rozpoczyna przeprowadzanie egzaminów na...
10.07.2019 | Energia ekologiczna
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, a...
02.09.2019 | Chemia budowlana
Jednym z największych problemów miast i terenów...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
09.12.2015 | Energia ekologiczna
Tania energia! Jeszcze kilka lat temu słysząc...
13.07.2017 | Domy drewniane
Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej...
25.05.2017 | Piece, kotły
Trująca chmura smogu, która wisi nad naszymi...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. wielkopolskie
woj. pomorskie
woj. łódzkie
woj. świętokrzyskie
woj. dolnośląskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, kolektor słoneczny, kolektory słoneczne, energia słoneczna, energia ekologiczna, oze,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy