Gabiony ozdobne, gabiony do zabezpieczenia skarp i nasypów

Gabiony w budownictwie

Zabezpieczenia skarp nasypów, ogrodzenia, elewacje, mury oporowe... Gabiony to produkt, który dziś znajduje tyle zastosowań, ile jest różnorakich potrzeb. Czy są jakieś ograniczenia co do ich stosowania? Zasadniczo nie, ale trzeba pamiętać o jednym. Gabion gabionowi nierówny, co dotyczy nie tylko jakości zastosowanych przez producenta materiałów, ale także samej technologii produkcji. Razem z ekspertami z firmy Geotica podpowiadamy, gdzie i kiedy sprawdzą się konkretne rozwiązania.
Gabiony ozdobne, gabiony do zabezpieczenia skarp i nasypów - zdjęcie


Gabiony to siatkowo-kamienne materiały budowlane, które początkowo pełniły przede wszystkim funkcje zabezpieczające i wzmacniające w melioracji, architekturze, budownictwie. Z czasem ich zalety doceniły też osoby poszukujące nietuzinkowych elementów ozdobnych, a gabiony zaczęły pełnić funkcje ogrodzeń, elewacji czy elementów małej architektury. Obok standardowo stosowanych wypełnień z kamieni, z czasem zaczęto używać również innych materiałów, np. tłuczonych cegieł, różnokolorowych szklanych brył, a nawet połamanej starej dachówki czy gruzu, tworząc tym samym oryginalne i przykuwające wzrok kompozycje.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaGabiony zgrzewane (po lewej) i spawane (po prawej).

 

Dziś gabiony na stałe już wtopiły się w nasz krajobraz, doceniane za walory architektoniczne (stabilność, wytrzymałość, wysoka trwałość przy jednoczesnej prostocie montażu), a także za wysoką estetykę i ekologiczność (to aż 90% materiałów naturalnych!).
Gdzie obecnie znajdują zastosowanie kosze gabionowe? Jako mury oporowe (zarówno masywne, jaki i z gruntu zbrojonego), jako zabezpieczenia nasypów skarp, zbiorników i cieków wodnych, jako gabiony ozdobne na ogrodzenia, podmurówki, ekrany akustyczne, jako progi, stopnie, przegrody wodne. Coraz częściej stają się też ozdobą parków, skwerów i przydomowych ogródków, pełniąc funkcję elementów małej architektury (np. ławki, donice). Gabiony wykonane w „płaskiej” wersji, których wysokość nie przekracza 30 cm (tzw. materace gabionowe) obok zastosowań takich jak zabezpieczanie skarp przed osuwaniem, umocnienia brzegów i dna zbiorników wodnych czy jako progi, stopnie i przegrody wodne, coraz częściej wykorzystywane są też przy rekultywacji składowisk odpadów.

Gabiony na mury oporowe, ogrodzenia i elewacje gabionowe
- W naszej ofercie znajdują się trzy rodzaje gabionów – mówi Wojciech Salik z firmy Geotica. – Są to gabiony z siatki plecionej, z siatki spawanej i z siatki zgrzewanej. Każdy z nich, z uwagi na inny sposób łączenia, przeznaczony jest do innych zastosowań – dodaje.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaGabiony z siatki plecionej.

 

Gabiony z siatki plecionej doskonale dopasowują się do kształtu terenu i nie osiadają nawet wówczas, gdy dochodzi do przemieszczeń terenu. Z tego względu są one stosowane jako zabezpieczenie skarp przed osuwaniem, do umocnień terenów przy ciekach wodnych, jako zabezpieczenia rzek. Świetnie sprawdzają się jako umocnienia dna morskiego, rzek, zbiorników wodnych. Są one wykonywane w całości, a po przywiezieniu ich na miejsce realizacji inwestycji trzeba tylko porozkładać ścianki i wypełnić kosz kamieniami.
- Inaczej wygląda produkcja gabionów z siatki spawanej, stosowanych najczęściej na ogrodzenia. Odbywa się ona ręcznie i polega na przeplataniu okrągłych prętów przez umieszczone poziomo w płaskownikach otworki. Takie połączenia są następnie spawane – wyjaśnia Wojciech Salik.

 

gabiony w budownictwie geoticaOgrodzenie z gabionów spawanych.

 

Gabiony z siatki spawanej są dużo sztywniejsze niż plecione, mają też najgrubszy ze wszystkich gabionów drut – 5 mm. Poszczególne ścianki montuje się na miejscu budowy za pomocą połączeń śrubowych. Projektuje i wykonuje się je na zamówienie, dopasowując ich wymiary do odległości pomiędzy słupkami ogrodzenia i ich wysokości. Tego typu kosze mogą być przykryte od góry klapą lub pozostać otwarte, a duża różnorodność wypełnień przekłada się na wysokie walory wizualne i ozdobne gabionów z siatki spawanej.
Najbardziej reprezentacyjne kosze powstają z siatki zgrzewanej i wykorzystywane są jako elewacje gabionowe, a także jako eleganckie i stylowe ogrodzenia.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaElewacja z siatki zgrzewanej.

 

- Tego typu kosze stosowane są w miejscach wyeksponowanych, gdzie nie ma mowy o żadnych kompromisach na rzecz estetyki. Obok ogrodzeń i fasad budynków stosuje się je też jako gabiony na mury oporowe. Technologia ich produkcji jest inna niż w przypadku gabionów z siatki spawanej i plecionej, pręty siatki są tutaj ze sobą zgrzane. Na plac budowy przyjeżdżają jako osobne siatki (ścianki gabionu) i elementy łączące (spirale lub zszywki), które trzeba połączyć jak klocki – w przeciwnym razie zabierałyby zbyt wiele miejsca w transporcie – komentuje Wojciech Salik.

Kosze, materace i walce gabionowe
Obok podziałów uwzględniających rodzaj siatki, gabiony można też podzielić pod względem kształtu. Mogą to być kosze gabionowe, materace gabionowe i walce gabionowe.

 

gabiony w budownictwie geotica gabiony w budownictwie geoticaKosze gabionowe z siatki zgrzewanej jako nietuzinkowa ławka i element ogrodzenia.

 

Kosze gabionowe powstają z siatki plecionej lub zgrzewanej, przy czym decyzja o wyborze konkretnego rozwiązaniu zależy nie tylko od pożądanego efektu wizualnego, ale przede wszystkim od rodzaju konstrukcji, jej podatności na odkształcenia czy odporności na oddziaływanie środowiska. W przypadku koszy zgrzewanych otrzymujemy prostopadłościany o oczkach kwadratowych lub prostokątnych, przy czym klient może wybrać dowolną kombinację wielkości oczka i grubości drutu. Kosze gabionowe z siatki plecionej (splatanej podwójnie) to elementy w kształcie prostopadłościanów o oczkach sześciokątnych, które produkowane są w dwóch rodzajach wielkości oczka i grubości drutu.
- Kosze gabionowe z siatki zgrzewanej standardowo zabezpieczamy powłoką z cynku (95%) i z aluminium (5%), natomiast dla konstrukcji z siatki splatanej oferujemy powłokę zabezpieczającą z powłoką cynkową, alucynkową lub alucynkową z tworzywem PCW, przy czym wybór konkretnego wariantu zależy oczywiście od przeznaczenia – wyjaśnia Wojciech Salik.
Z kolei materace gabionowe to elementy w postaci płaskich prostopadłościanów (ich wysokości to najczęściej 17 cm, 23 cm, 30 cm), które stosuje się do różnego rodzaju umocnień (nasypy, brzegi, dna zbiorników wodnych).

 

gabiony w budownictwie geoticaMaterace z siatki plecionej

 

Stabilność, wytrzymałość i wysoka trwałość gabionów to walory, które sprawiają, że wciąż poszerza się rynek ich odbiorców. Dziś stosowane są one nie tylko w budownictwie drogowym jako różnego rodzaju umocnienia. Z uwagi na wysoką estetykę coraz częściej na ich wykorzystanie decydują się prywatni inwestorzy czy deweloperzy, którzy umieszczają je w otoczeniu domów jednorodzinnych i osiedli mieszkaniowych, gdzie pełnią zarówno funkcje użytkowe (np. jako ogrodzenie czy parkowa ławka), jak i dekoracyjne, ciekawie wpisując się w miejski krajobraz.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.geotica.pl

 

Autor: Barbara Fride 2018-01-26 0 1368 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ARPANEL płyty warstwoweopolskie
GEOTICA Sp. z o.o.małopolskie
Wkręty do ziemi Krinner
2018-05-08 0 169
Wkręty do ziemi Krinner

Zamiast fundamentu – kotwa do ziemi Ogrodzenia, bramy, urządzenia na placach zabaw (labirynty, zjeżdżalnie, trampoliny, huśtawki), drewniane domy, garaże, znaki drogowe, znaki ...

Suszarnia, magazyn i hala z płyty warstwowej
2018-02-07 0 900
Suszarnia, magazyn i hala z płyty warstwowej

Jeżeli chodzi o rynek płyt warstwowych to poszukuje się na nim rozwiązań przede wszystkim charakteryzujących się wysoką jakością, trwałością oraz estetyką wykonania. Takimi cechami ...

Cichy dom – izolacja akustyczna stropów
2017-11-23 0 1349
Cichy dom – izolacja akustyczna stropów

Hałas ma negatywny wpływ na zdrowie i kondycję człowieka. Głośne dźwięki zaburzają koncentrację, utrudniają wypoczynek czy też zakłócają sen. Dlatego już naetapie projektowania ...Stropy betonowe prefabrykowane
2016-12-13 0 2750
Stropy betonowe prefabrykowane

Rodzaje stropów prefabrykowanych Stropy międzykondygnacyjne pełnią ważne funkcje, bo nie tylko dzielą budynek na piętra, przenoszą obciążenia i usztywniają go w kierunku poziomym, ...Ekonomiczność projektowania lekkiej obudowy - analiza i przykłady rozwiązań
2016-10-26 0 2379
Ekonomiczność projektowania lekkiej obudowy - analiza i przykłady rozwiązań

System płyt warstwowych PAROC® AST Technologia produkcji płyt warstwowych PAROC AST® stosowana przez fińską firmę PAROC Panel System Oy Ab stanowi przełomowy moment w ocenie ...

Zamawiamy strop przez Internet
2016-08-23 0 2418
Zamawiamy strop przez Internet

W dzisiejszych czasach niemal każdy inwestor pracuje w pośpiechu, a swoją pracę opiera na nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach mobilnych. Prawie każdy użytkownik komputera czy telefonu ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: