Dachy zielone – jak zagospodarować dach płaski w przestrzeni miejskiej?

Systemy dachów zielonych Tack-R

Dachy zielone to nowoczesny i ekologiczny sposób na zagospodarowanie przestrzeni dachu płaskiego budynków w miejskiej infrastrukturze. Urozmaicają miejski krajobraz, wprowadzając do niego więcej koloru i naturalnej roślinności. Poza estetyką, systemy zielonych dachów przynoszą wiele korzyści użytkowych, m.in. poprawiając klimat i jakość powietrza w miastach.
Dachy zielone – jak zagospodarować dach płaski w przestrzeni miejskiej? - zdjęcie


Zielone dachy – w zgodzie ze światowymi trendami
Pierwszą kwestią, jaka przychodzi na myśl w związku z wykonawstwem zielonych dachów to przede wszystkim ich wartość architektoniczna i estetyka. Nieciekawa przestrzeń dachu płaskiego zostaje obsadzona piękną, kolorową roślinnością i korzystnie wpływa na poprawę wyglądu budynku, urozmaicając jego prostą, geometryczną formę. Zielony ogród na dachu wyróżnia budynek, nadając mu niepowtarzalny charakter. Wpisuje się ponadto w światowe trendy architektoniczne. W wielu krajach Europy, m.in. Francji, Niemczech, Norwegii przeważająca ilość budynków w miastach posiada zielone dachy.
Zielony dach to idealna propozycja zarówno dla bloków mieszkalnych i apartamentowców, biurowców, budynków użyteczności publicznej oraz obiektów komercyjnych, gdzie inwestor może maksymalnie wykorzystać przestrzeń i stworzyć dodatkowe miejsce wypoczynku, np. dla gości hotelu czy klientów restauracji. Może być wykonany zarówno na budynku starej kamienicy, jak i nowoczesnego wieżowca.  

 

dachy zielone selena tack-r dachy zielone selena tack-rfot. Tack-R

 

Miasto ekologiczne. Zielone dachy i korzyści z ich zakładania.
Ważny w dzisiejszych czasach aspekt ekologiczny, skłania do inwestycji w zielone dachy. Dlaczego? Ponieważ roślinność produkując niezbędny do życia tlen (dach zielony o powierzchni 15 m² może wyprodukować tlen dla 10 osób), jednocześnie pochłania dwutlenek węgla oraz kurz i inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu (1 m² zieleni pochłania około 200 g kurzu). W przestrzeni zurbanizowanej, zwłaszcza przemysłowej (duża ilość fabryk, które produkują ogromne ilości dymów i zanieczyszczeń) jest to bardzo dobre rozwiązanie, które minimalizuje powstawanie smogu. Dachy zielone obniżają również temperaturę, dodatkowo przyczyniając się do oszczędności energetycznych, co pozwala na redukcję zanieczyszczeń emitowanych podczas produkcji energii. Wpływa to znacząco na poprawę jakości powietrza w miastach, co ma pozytywny skutek dla ludzkiego zdrowia i środowiska.    

Systemy dachów zielonych Tack-R – rodzaje i konstrukcja
Dach zielony składa się z wielu elementów – posiada m.in. warstwę hydroizolacji, paroizolację, warstwę drenującą i oczywiście roślinną. Każdy z tych elementów narażony jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. wilgoci, wiatru, grzybów, nawozów czy kwasów organicznych. Dlatego musi być wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów i starannie wykonany. Niemożliwe jest zastosowanie każdego elementu z osobna. Dlatego dachy zielone są produkowane jako gotowe rozwiązania systemowe, szczegółowo opracowane przez producenta, z uwzględnieniem wszystkich detali. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie prawidłowo funkcjonującego zielonego dachu. Producentem dachów zielonych w Polsce jest marka Tack-R, której właścicielem jest firma Selena. Specjaliści marki Tack-R opracowali nowoczesne systemy dachów zielonych zoptymalizowanych pod względem doboru roślinności, dodatkowych obciążeń dachów i składowych systemu. W ofercie znajdują się dwa systemy dachów zielonych – intensywny oraz ekstensywny.

 

dachy zielone selena tack-rfot. Tack-R

 

Dach zielony ekstensywny – lekki i łatwy w utrzymaniu
System zielonego dachu ekstensywnego charakteryzuje się stosunkowo niedużą wagą wszystkich warstw wegetacyjnych. Nie służy on użytkowaniu, ale ma poprawić estetykę budynku i zwiększyć zasoby zieleni miejskiej. Zagospodarowanie podłoża jest łatwe, a w krótkim czasie od montażu pojawiają się rośliny. W tym systemie używa się  roślinności typu rozchodniki, mchy oraz trawy, które są bardzo lekkie, nie obciążają konstrukcji budynku i nie wymagają od inwestora wielkich nakładów pracy (regularnej pielęgnacji i nawadniania). To system dedykowany do domów, biurowców oraz bloków mieszkalnych.
Dach ekstensywny Tack-R składa się z: roślinności ekstensywnej, substratu GreenST Sedum, włókniny filtracyjnej GreenFiltr 100, warstwy drenażu GreenDrain, termozgrzewalnej membrany bitumicznej Tack-R Green S40, membrany bitumicznej samoprzylepnej Tack-R SU20 S25, warstwy termoizolacji EPS 100, która jest ułożona na samoprzylepnej paroizolacji Tack-R S ALU S26 i przymocowana do niej za pomocą kleju poliuretanowego KDT 12, pod nimi znajduje się strop betonowy z warstwą preparatu gruntującego Base-R R Dr, Base-R W.

Dach zielony intensywny – prawdziwy ogród na dachu
Drugi typ dachu zielonego – intensywny pozwala stworzyć inwestorowi prawdziwy ogród lub park na dachu z możliwością użytkowania przez cały rok. Podczas zakładania dachu intensywnego używa się bujnej, różnorodnej roślinności – od kwiatów, poprzez krzewy, na drzewkach skończywszy, którą dodatkowo można wzbogacić małą architekturą ogrodową, np. pergolami, ławkami czy kompletami wypoczynkowymi. Wówczas taka przestrzeń może pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale także rekreacyjną i wypoczynkową. Dlatego ten rodzaj dachu zielonego jest rekomendowany do budynków komercyjnych (restauracji, hoteli, kompleksów wypoczynkowych), a także uczelni, bibliotek i apartamentowców. Zielony dach intensywny wymaga więcej pracy niż dach ekstensywny (niezbędna regularna pielęgnacja roślin), jednak efekt, jaki daje, jest spektakularny i wyjątkowy.
Marka Tack-R oferuje kompleksowy system dachu intensywnego. Na stropie żelbetowym aplikuje się preparat gruntujący Base-R R Dr, Base-R W, na którym następnie umieszcza się paroizolację samoprzylepną Tack-R S ALU S26. Następnie za pomocą kleju poliuretanowego KDT 12 mocowana jest termoizolacja EPS 100, a na to nakładane są dwie membrany bitumiczne: samoprzylepna Tack-R SU20 S25 oraz termozgrzewalna Tack-R Green S40. Później instaluje się warstwę drenażu GreenDrain, włókninę filtracyjną GreenFiltr 100, substrat GreenST Herba, a na końcu sadzi wybraną roślinność intensywną.

 

dachy zielone selena tack-r dachy zielone selena tack-rfot. Tack-R

 

Dach zielony jako bariera ochronna przed upałem i deszczem
Systemy dachów zielonych bardzo często projektuje się i zakłada, aby zapewnić budynkom w centrach miast dobrą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi. Jednym z największych problemów miejskiej zabudowy są tzw. wyspy ciepła – które powstają w trakcie nagrzewania się latem budynków pokrytych zwłaszcza blachą lub papą oraz asfaltowych dróg i betonowych chodników. Wygenerowane ciepło stwarza niekomfortowe warunki mieszkańcom. Dlatego niezbędne są rozwiązania, które zapewnią efekt chłodzący, jak właśnie zielone dachy. Roślinność pozwoli utrzymać temperaturę na akceptowalnym poziomie, zwłaszcza jeżeli będzie ona zastosowana na wielu dachach o dużej powierzchni skupionych blisko siebie.

Konstrukcja zielonych dachów tworzy ponadto warstwę drenażu, odprowadzając wodę deszczową z dachu do kanalizacji, przy czym wchłaniając część wody, opóźnia spływ pozostałej, dzięki czemu kanalizacja nie zostaje przeciążona. Stanowi to bardzo dobre zabezpieczenie przeciwpowodziowe i wspomagające działanie miejskiej kanalizacji. Zielony dach może wchłonąć rocznie nawet do 80% wody deszczowej.  

Ponadto, zielone dachy stanowią bardzo dobrą warstwę izolacyjną i akustyczną. Dzięki temu systemowi, latem nie dochodzi do zbytniego nagrzewania się budynku, a zimą do utraty ciepła. Ponadto, roślinność absorbuje, a następnie odbija fale akustyczne, zmniejszając w ten sposób poziom hałasu ulicznego. Dzięki temu mieszkańcy i pracownicy budynków z dachami zielonymi mają zagwarantowany spokój i komfort przebywania we wnętrzu.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.tack-r.pl

Autor: Anna Szczecka 2018-01-11 0 817 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ADEXBUD sp. z o.o.małopolskie
BASF Polska Sp. z o.o.wielkopolskie
BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.opolskie
BOTAMENT wielkopolskie
Itbud Sp. z o.o. Zakład materiałów budowlanychmazowieckie
Knaufmann International Sp. z o.o. pomorskie
Phoenix Distribution Ltd Sp. z o.o.
PRIVLAB sp. z o.o. QUIKSETdolnośląskie
SELENA FM S.A.dolnośląskie
Sicher Bautechnik Sp. z o.o.łódzkie
TEAIS Phoenix Distribution Ltd Sp. z o.o.
Czym docieplić ściany zewnętrzne domu?
2018-05-25 0 1334
Czym docieplić ściany zewnętrzne domu?

Czym jest docieplenie ścian zewnętrznych w systemie ETICS? System ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System – złożony system izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi) to ...

Nowoczesne maty uszczelniające otwierają nowe możliwości
2018-05-24 0 238
Nowoczesne maty uszczelniające otwierają nowe możliwości

Łaźnia parowa nawet w bloku Coraz częściej staramy się przenosić elementy salonów SPA do naszych domów i mieszkań. Obecnie szukamy jednak czegoś więcej niż zwykłego jacuzzi ...

Ochrona elewacji przed glonami
2018-02-27 0 1885
Ochrona elewacji przed glonami

Ten zielony nalot to glony i algi. To tzw. korozja mikrobiologiczna – żywe mikroorganizmy, czyli grzyby, algi, glony i pleśń znalazły sobie idealne miejsce do życia. Pogarszają stan ...Jak zlikwidować wilgoć w domu?
2018-02-14 0 2593
Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Skąd wilgoć w domu i jak ją zlikwidować? Odpowiadając na powyższe pytanie trzeba najpierw zrozumieć, jak „zachowuje” się woda w kontakcie z tzw. kapilarami, czyli np. rurami, ...Mikrocement dekoracyjny
2017-12-11 0 1456
Mikrocement dekoracyjny

To, co kiedyś wydawać się mogło niepożądanym efektem – np. surowa, niewykończona ściana, dziś odważnie wkracza na salony. Nic dziwnego, że miano „tynku dekoracyjnego do ...

Uszczelniacze dekarskie, piany montażowe pistoletowe i akcesoria
2017-11-30 0 1998
Uszczelniacze dekarskie, piany montażowe pistoletowe i akcesoria

Czasy, w których wszelkie prace budowlane wykonywało się amatorskimi metodami, korzystając z materiałów, które akurat były pod ręką, to przeszłość. Dziś dużo ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: