Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom?

Czysta energia ze słońca

Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, rzadko jednak uświadamiamy sobie, jak bardzo ten problem nas osobiście dotyczy. Rosnące ceny energii to jeden z wyraźnych sygnałów, że czas rabunkowej gospodarki się kończy. W jej miejsce pojawiają się ekologiczne i odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, zestawy solarne do podgrzewania wody, moduły fotowoltaiczne, a wraz z nimi mnóstwo pytań. Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom? Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe? Ile kw na dom z fotowoltaiki zyskamy? Odpowiedzi poszukamy razem z ekspertami z firmy Solar-Expert.
Czy kolektory słoneczne ogrzeją dom? - zdjęcie


- W ostatnich latach zainteresowanie technologią kolektorów słonecznych się odradza, co spowodowane jest spadkiem cen tego typu instalacji. Już bez dotacji możemy mówić o stopie zwrotu na poziomie 6-7 lat z inwestycji, jest to więc naprawdę opłacalne rozwiązanie – mówi Henryk Cebulla z firmy Solar-Expert.
W ofercie tego producenta znajdziemy m.in. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory hybrydowe, kolektory basenowe, czyli rozwiązania, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej – darmowej, odnawialnej i przyjaznej środowisku naturalnemu.

 

kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Jakie kolektory słoneczne wybrać: płaskie czy próżniowe?
Zastanawiając się nad doborem konkretnego rozwiązania, natychmiast pojawiają się pierwsze pytania: jak dobrać kolektory?; czy w naszym kraju to się opłaca?; czy kolektory słoneczne ogrzeją dom?
- W naszym klimacie najwyższe uzyski ciepła z energii słonecznej przypadają na okres od wiosny do wczesnej jesieni, czyli czas, gdy nie ogrzewamy domów. W tym czasie kolektory można wykorzystać do ogrzewania  CWU, dogrzewania basenu. Z kolei w okresie grzewczym kolektory mogą dogrzewać dom jako urządzenie wspomagające pracę systemu grzewczego, gdyż słońca jest po prostu za mało, aby mogły służyć jako główne źródło ciepła – wyjaśnia Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Następnie trzeba podjąć decyzję o tym, jakie kolektory słoneczne wybrać (płaskie czy próżniowe), tym bardziej, że różnice w budowie są dość znaczne, a przeznaczenie - odmienne. Kolektory próżniowe doskonale nadają się do pracy w niskich temperaturach i przy małym natężeniu promieniowania, przez co mogą być do 30% bardziej wydajne w okresie zimowym od kolektorów płaskich. Z kolei wysoka sprawność optyczna kolektorów z płaskim absorberem przekłada się na wyższe uzyski od wiosny przez lato, aż do późnej jesieni. Z tego powodu w perspektywie całego roku kolektory płaskie są bardziej uniwersalne i mniej narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Ich zaletą jest też większa odporność na uszkodzenia mechaniczne i dłuższa żywotność niż kolektorów próżniowych.

Fotowoltaika - ile kw na dom?
Innym rozwiązaniem z oferty Solar-Expert są instalacje fotowoltaiczne, które przetwarzają energię płynącą ze słońca na prąd elektryczny, którym można zasilać każde urządzenie domowe: telewizor, komputer, oświetlenie itp.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Działanie ogniw fotowoltaicznych opiera się o wykorzystanie materiału półprzewodnikowego – krzemu, który pod wpływem światła słonecznego generuje ładunki elektryczne. Te ładunki odprowadza się następnie w postaci prądu stałego. Z kilku pojedynczych ogniw tworzy się moduły, które są elementami fotowoltaicznego systemu solarnego. Tam, gdzie potrzebny jest prąd zmienny, w skład systemu solarnego wchodzi dodatkowo inwerter zamieniający prąd stały na prąd zmienny.
Kluczowym elementem w doborze instalacji jest dokładne sprecyzowanie, ile kwh na dom z fotowoltaiki możemy pozyskać.
- W Polsce średnie napromieniowanie energią słoneczną wynosi około 1000 W/m². Uwzględniając mniejsze nasłonecznienie zimą oraz sprawność paneli fotowoltaicznych można przyjąć, że rocznie możliwe jest pozyskanie około 200 kWh/m² powierzchni dachowej - informuje Henryk Cebulla.

 

kolektory słoneczne solarexpert kolektory słoneczne solarexpertfot. Solar-Expert

 

Instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych
- Z fascynacji technologią solarną i pozyskiwaniem energii ze słońca jako jedni z pierwszych prócz konstruowania doskonałych niemalże zestawów solarnych do podgrzewania wody (odpornych na długie upały), zaczęliśmy projektować instalacje fotowoltaiczne na bazie modułów cienkowarstwowych – mówi Henryk Cebulla.
Moduły fotowoltaiczne oparte na technologii cienkowarstwowej charakteryzują się bardzo pożądaną cechą – mianowicie – niską ceną za 1 Wp oraz wysoką sprawnością w słabych warunkach nasłonecznienia,  a takich dni mamy w Polsce więcej niż tych słonecznych.
- Zbudowaliśmy instalacje oparte na modułach cienkowarstwowych firmy Sharp dla Śląskiego Dealera Mercedes-Benz Truck w Pyskowicach, ponieważ warunki słoneczne na tym obiekcie były bardzo niekorzystne dla pracy modułów PV produkowanych na bazie krzemu. Również stacja diagnostyczna w centrum Zabrza zasilana jest modułami Sharp, znajdują się tam moduły montowane na dachu oraz fasadzie, co daje możliwość równomiernej produkcji energii praktycznie przez cały dzień.
Na swoim koncie Solar-Expert ma też budowę kilkunastu instalacji na modułach cienkowarstwowych budowanych najnowszej w technologii CIGS. Instalacje te wymagają innej automatyki, często stosowania inwerterów transformatorowych, ale efekt w postaci większej ilości wyprodukowanych z fotowoltaiki kWh z kWp w skali roku ma solidne uzasadnienie.
- Jako jedna z wiodących firm na rynku planujemy dalsze wdrażanie technologii cienkowarstwowej, która jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza w Polsce, gdzie sprawdza się mimo mało intensywnego nasłonecznienia – podsumowuje Henryk Cebulla.

Ze szczegółową ofertą firmy można się zapoznać na stronie: www.solar-expert.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-12-18 0 2223 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Eco Voltaika Marek Popowiczświętokrzyskie
Solar-Expert Sp. z o.o.małopolskie
Czy w 2018 roku fotowoltaika się opłaca?
2018-02-15 0 5262
Czy w 2018 roku fotowoltaika się opłaca?

Słońce to nieograniczone źródło energii i wbrew obawom – polskie warunki klimatyczne pozwalają na to, aby inwestycja w fotowoltaikę się opłacała. Panele fotowoltaiczne ...

Domowa instalacja fotowoltaiczna
2017-10-10 0 2247
Domowa instalacja fotowoltaiczna

Jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna? Mikroinstalacja fotowoltaiczna przetwarza światło słoneczne wenergię elektryczną. Ogniwa krzemowe, zktórych zbudowane sąmoduły ...

Fotowoltaika i kolektory słoneczne – opłacalność i ekologia w parze
2016-11-23 0 3001
Fotowoltaika i kolektory słoneczne – opłacalność i ekologia w parze

Fotowoltaika w teorii i praktyce Jak działają panele fotowoltaiczne i jak to możliwe, że panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu zapewniają prąd dla całej rodziny? - Moduły ...Fotowoltaika w Polsce – opłaca się czy nie?
2016-09-20 0 16010
Fotowoltaika w Polsce – opłaca się czy nie?

Ogniwa fotowoltaiczne Zasada działania ogniw fotowoltaicznych, które po połączeniu ze sobą tworzą panel fotowoltaiczny, jest bardzo prosta: promienie słoneczne padające na zbudowane z ...Podłączenie pieca CO, dobór kolektorów słonecznych, wentylacja, rekuperacja
2016-08-17 0 2292
Podłączenie pieca CO, dobór kolektorów słonecznych, wentylacja, rekuperacja

Piece centralnego ogrzewania Instalacje grzewcze z wykorzystaniem odnawialnych i ekologicznych źródeł ciepła dla wielu osób stanowią zagadkę. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie ...

Panele fotowoltaiczne – wykorzystać potencjał słońca
2016-08-05 0 3120
Panele fotowoltaiczne – wykorzystać potencjał słońca

Tańszy prąd z instalacją fotowoltaiczną Coraz bardziej widoczna i odczuwalna w naszym codziennym życiu obecność nowoczesnych technologii w prosty sposób przekłada się na większe ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: