Mikrocement dekoracyjny

Tynki ozdobne do wnętrz – na posadzki cienkowarstwowe, ściany, meble

Czy styl industrialny, który ostatnimi laty zdominował niezliczoną liczbę wnętrz, ma rację bytu tylko w pewnego typu przestrzeniach? Pytając inaczej: czy mają rację osoby, które twierdzą, że ten surowy sposób aranżacji zyskuje należytą oprawę jedynie w loftach i wysokich pomieszczeniach ze starą cegłą/betonem na ścianie? Zdaje się, że nie. Dzięki niezliczonej ilości materiałów wykończeniowych, możliwość stworzenia industrialnej aranżacji mają dziś też ci, którzy dysponują stosunkowo niewielkim metrażem. Jednym z takich materiałów jest mikrocement dekoracyjny – rodzaj bardzo cienkiej powłoki, która w nawet najbardziej niepozornym mieszkaniu pozwoli wyczarować industrialnego ducha.
Mikrocement dekoracyjny - zdjęcie


To, co kiedyś wydawać się mogło niepożądanym efektem – np. surowa, niewykończona ściana, dziś odważnie wkracza na salony. Nic dziwnego, że miano „tynku dekoracyjnego do wnętrz” (lub „tynku ozdobnego do wnętrz”) zyskują materiały, których nasi przodkowie nie uznaliby ani za dekoracyjne, ani za ozdobne. Flagowym przykładem może być mikrocement dekoracyjny (nazywany inaczej mikrobetonem), który znajdziemy w ofercie firmy Itbud. To bardzo cienka powłoka - tynk ozdobny na ściany, posadzki, meble, który po wyschnięciu daje niezwykłe wrażenie industrialnej powłoki betonowej. Do wyboru mamy trzy grupy produktów, przeznaczonych do różnych zastosowań: Grigo Futura P (mikrobeton na cienkowarstwowe posadzki dekoracyjne), Grigo Futura M (mikrobeton na meble) i Grigo Futura H (mikrobeton wodoodporny).

 

mikrocement dekoracyjny mikrocement dekoracyjnyfot. Itbud

 

Tynk ozdobny na ścianę, posadzkę dekoracyjną, meble
Czym dokładnie jest mikrocement dekoracyjny? Otóż jest to specjalnie opracowana mieszkanka spoiw mineralnych i polimerów z dodatkiem kruszyw, - a więc zawierająca tylko naturalne składniki, przyjazne środowisku i nieszkodliwe dla człowieka. Unikalne właściwości mikrocementu dekoracyjnego sprawiają, że bez dużych wydatków i niewielkim nakładem pracy możemy wykreować niezwykłą aranżację, a także odnowić stare zniszczone powierzchnie, zmieniając ich barwę, formę i strukturę. Wystarczy położenie cienkiej (1-4 mm) warstwy tynku dekoracyjnego z mikrobetonu, aby uzyskać wytrzymałą i elastyczną powierzchnię, odporną na uderzenia, otarcia i kompresje wymiarów podłoża. Materiał bez przeszkód zaaplikujemy na beton, ceramikę, jastrych, płyty OSB, płyty GK, materiały drewnopochodne, ściany, schody, podłogi (również z ogrzewaniem podłogowym czy o dużym natężeniu ruchu), blaty kuchenne i wszędzie tam, gdzie podpowiada nam nasza fantazja i artystyczna dusza. Nic dziwnego, że materiał ten, często stosowany na ściany czy dekoracyjne posadzki cienkowarstwowe, służy też jako oryginalny sposób na podarowanie starym meblom nowego życia. Cienka warstwa mikrobetonu zaaplikowana na brzydki i nadgryziony zębem czasu stolik nocny czy szafkę po babci nada meblom zupełnie nowego charakteru i ciekawie wpisze się w przeróżne wnętrzarskie mody: od stylu industrialnego, przez surowy minimalizm, aż do śmiałego eklektyzmu, w którym zestawiamy przedmioty pozornie do siebie niepasujące.
Nie musimy się też obawiać, że położony na dekoracyjnej posadzce w przedpokoju czy wykonany z mikrobetonu tynk ozdobny na ścianie w łazience ulegnie zniszczeniu na skutek działania wody. Po zastosowaniu odpowiednich powłok ochronnych, materiał staje się całkowicie wodoodporny, przez co sprawdzi się też w zadaniach ekstremalnych – np. na ścianach basenów, brodzików czy kabin prysznicowych.

 

mikrocement dekoracyjny mikrocement dekoracyjnyfot. Itbud

 

Alternatywa dla płyt z betonu architektonicznego
Tynki ozdobne we wnętrzach mają jeszcze jedną wielką zaletę. W odróżnieniu od płyt z betonu architektonicznego, nałożenie mikrobetonu dekoracyjnego np. na ścianę jest bardzo proste. Materiał często jest też stosowany jako uzupełnienie betonu architektonicznego w miejscach, gdzie trudno byłoby położyć płyty prefabrykowane – alternatywa atrakcyjna wizualnie i ekonomicznie.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że mikrocement można dowolnie barwić i modelować, przez co duże pole do popisu mają kreatywni designerzy, którzy nie boją się eksperymentów i stawiają na wyjątkowe i oryginalne rozwiązania. Efekt? Powierzchnia w stylu „blue jeans” na ścianie w pokoju dziecka, jasno-szara posadzka cienkowarstwowa w minimalistycznej kuchni, fragment ściany łudząco przypominający powierzchnie pokryte patyną w eleganckim salonie, i każda inna możliwa do wyobrażenia aranżacja o strukturze gładkiej, porowatej, przypominającej skórę, kamień, beton, fakturę piasku czy kropli deszczu – unikalna, wyjątkowa i niepowtarzalna, która zdradza niezrównany gust właściciela.

A może jednak beton architektoniczny?
Zastosowanie mikrocementowych tynków ozdobnych we wnętrzach to jedna z wielu możliwości, jakie mają osoby stawiające na oryginalne i ciekawe aranżacje. W ofercie firmy Itbud znajdą też coś dla siebie miłośnicy betonu architektonicznego – materiału, który w ostatnich latach coraz częściej gości w eleganckich salonach, butikach, hotelach, salach teatralnych czy galeriach sztuki. Jego ascetyczny design oraz piękno tkwiące w prostocie sprawiają, że beton industrialny nierzadko trafia też do mieszkań i domów miłośników minimalistycznych, surowych form. Chętnie wybierają go też ci aranżerzy, którzy gustują w geometrycznych formach we wnętrzach, bo wyroby z betonu wzmacnianego włóknem szklanym (tzw. GRC) mogą przybierać najbardziej wyszukane kształty i rozmiary.

 

mikrocement dekoracyjny mikrocement dekoracyjnyfot. Itbud

 

Materiał można wykorzystać jako niesztampową dekorację ścian wewnętrznych i zewnętrznych, jako okładzinę schodów, kominków, blatów kuchennych, umywalek, zlewów czy brodzików. Niecodzienne efekty zyskamy wybierając beton architektoniczny na zabudowę witryn, barier dźwiękowych, parapetów, czy wykorzystując go jako materiał do stworzenia elementów małej architektury lub donic. Jednocześnie możemy być pewni niepowtarzalności każdej z realizacji, którą gwarantują nam cechy samego betonu industrialnego: bogactwo kolorów i faktur (gładkie, porowate) oraz wszechstronność zastosowań.

 

mikrocement dekoracyjny mikrocement dekoracyjnyfot. Itbud

 

Czasy, w których surowa, betonowa powierzchnia kojarzyła nam się z niedokończonym dziełem to przeszłość. Dziś, gdy internet pęka w szwach od blogów poświęconych aranżacjom, nie dziwi już nas śmiałość, z jaką wpuszczamy do naszych domów i mieszkań materiały nieoczywiste – stal, szkło, beton architektoniczny, które zachwycają swoją prostotą i surowością. To właśnie one stają się symbolami architektury na miarę XXI wieku.

 

mikrocement dekoracyjny mikrocement dekoracyjnyfot. Itbud

 

Realizacje z wykorzystaniem mikrocementu (posadzki, ściany, meble) można obejrzeć w mieszkaniu pokazowym o charakterze betonowym zlokalizowanym w Warszawie ul. Ksawerów 21 w firmie Itbud.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.itbud.com.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-12-11 0 1456 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ADEXBUD sp. z o.o.małopolskie
BASF Polska Sp. z o.o.wielkopolskie
BKM.Mannesmann Polska sp. z o.o.opolskie
BOTAMENT wielkopolskie
Itbud Sp. z o.o. Zakład materiałów budowlanychmazowieckie
Knaufmann International Sp. z o.o. pomorskie
Phoenix Distribution Ltd Sp. z o.o.
PRIVLAB sp. z o.o. QUIKSETdolnośląskie
SELENA FM S.A.dolnośląskie
Sicher Bautechnik Sp. z o.o.łódzkie
TEAIS Phoenix Distribution Ltd Sp. z o.o.
Czym docieplić ściany zewnętrzne domu?
2018-05-25 0 1334
Czym docieplić ściany zewnętrzne domu?

Czym jest docieplenie ścian zewnętrznych w systemie ETICS? System ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System – złożony system izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi) to ...

Nowoczesne maty uszczelniające otwierają nowe możliwości
2018-05-24 0 238
Nowoczesne maty uszczelniające otwierają nowe możliwości

Łaźnia parowa nawet w bloku Coraz częściej staramy się przenosić elementy salonów SPA do naszych domów i mieszkań. Obecnie szukamy jednak czegoś więcej niż zwykłego jacuzzi ...

Ochrona elewacji przed glonami
2018-02-27 0 1885
Ochrona elewacji przed glonami

Ten zielony nalot to glony i algi. To tzw. korozja mikrobiologiczna – żywe mikroorganizmy, czyli grzyby, algi, glony i pleśń znalazły sobie idealne miejsce do życia. Pogarszają stan ...Jak zlikwidować wilgoć w domu?
2018-02-14 0 2593
Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Skąd wilgoć w domu i jak ją zlikwidować? Odpowiadając na powyższe pytanie trzeba najpierw zrozumieć, jak „zachowuje” się woda w kontakcie z tzw. kapilarami, czyli np. rurami, ...Dachy zielone – jak zagospodarować dach płaski w przestrzeni miejskiej?
2018-01-11 0 818
Dachy zielone – jak zagospodarować dach płaski w przestrzeni miejskiej?

Zielone dachy – w zgodzie ze światowymi trendami Pierwszą kwestią, jaka przychodzi na myśl w związku z wykonawstwem zielonych dachów to przede wszystkim ich wartość ...

Uszczelniacze dekarskie, piany montażowe pistoletowe i akcesoria
2017-11-30 0 1998
Uszczelniacze dekarskie, piany montażowe pistoletowe i akcesoria

Czasy, w których wszelkie prace budowlane wykonywało się amatorskimi metodami, korzystając z materiałów, które akurat były pod ręką, to przeszłość. Dziś dużo ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: