Jak dobrać kocioł C.O.?

Normy unijne a praktyka, czyli co nam mówi 5 klasa

Zaostrzanie unijnych przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery, to nie efekt urzędniczej histerii. Wbrew dość często powtarzanym opiniom celem wdrażania obostrzeń wcale też nie jest zmuszenie konsumentów do wydatków. Patrząc na ten problem z szerszej perspektywy uświadomimy sobie, że używając starych, nieekologicznych kotłów szkodzimy zarówno przyrodzie, jak i samym sobie. Jak dobrać kocioł c.o., który będzie nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale i dla naszego portfela? Zastanawiamy się nad tym razem z ekspertami z firmy ZGM „ZĘBIEC” S.A., która jest jednym z najbardziej znanych producentów kotłów c.o. w Polsce.
Jak dobrać kocioł C.O.? - zdjęcie


Globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, wymierające gatunki to nie Twoja sprawa? Wręcz przeciwnie! Skutki ekspansywnej i niszczącej ingerencji człowieka w środowisko naturalne można mnożyć, choć przeciętnemu mieszkańcowi Polski, który nie tylko używa starego kotła (zwanego nie przez przypadek „kopciuchem”), ale na domiar złego spala w nim śmieci wydaje się, że te kwestie jego nie dotyczą. Niestety rzadko widzimy związek pomiędzy paliwem jakiego używamy do ogrzewania a degradacją środowiska w skali globalnej.  
Może więc argumentem mocniejszym niż wymierający gatunek uszatki błotnej będzie nasze zdrowie? Bo przecież paląc opałem niskiej jakości, mokrym drewnem czy – co gorsza – śmieciami, szkodzimy nie tylko przyrodzie, ale i samym sobie. Nowotwory, astma, alergie to efekt naszej codziennej działalności, gdy beztrosko wrzucając do kotła kartonik po mleku zapominamy o tym, że trujące substancje, które przenikną po jego spaleniu do atmosfery, bardzo szybko do nas wrócą (a konkretnie – do naszych płuc). Jeśli spojrzeć na problem ekologii z tej strony, to unijne przepisy przestają być odległą abstrakcją i niepotrzebnym dmuchaniem na zimne, a stają się bardzo racjonalnym i rozsądnym działaniem na rzecz naszego zdrowia. A jeśli i ten argument do nas nie trafia, to pomyślmy o pieniądzach, bo przecież im bardziej zanieczyszczamy środowisko i eksploatujemy zasoby naturalne, tym droższe są nasze koszty życia - energia, ogrzewanie, żywność, woda.
Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, jaki kocioł c.o. z podajnikiem i jakiej firmy wybrać, spróbujmy pomyśleć perspektywicznie. Stawiając na ekologiczne paliwo (pellet, ekogroszek), które będziemy spalać w nowoczesnym kotle c.o. z podajnikiem, zyska zarówno środowisko naturalne, jak i nasze zdrowie oraz domowy budżet.

Ekologiczne ABC, czyli jak dobrać kocioł c.o.
Coraz więcej producentów kotłów c.o. do swojej oferty wprowadza urządzenia tzw. 5 klasy. Co na ten temat powinien wiedzieć Klient decydujący się na zakup urządzenia wpisującego się w taki standard?
- 5 klasa to dziś synonim najwyższej jakości kotłów, jakie wyróżnia norma PN-EN 303:5-2012, obowiązująca w Polsce od 2012 roku – wyjaśnia Robert Piasek z firmy ZGM „Zębiec” S.A. – Spośród wyróżnianych przez nią trzech klas kotłów o określonych wartościach emisji i sprawności cieplnej, urządzenia z 5 klasą mają najlepsze parametry – dodaje.
W kotłach 5 klasy z podajnikiem można spalać ekologiczne paliwa, jak pellet czy ekogroszek – jedne z najtańszych na rynku, a także łatwo dostępnych, i o wysokiej wartości opałowej. Jednak to nie koniec zalet urządzeń z tą klasą. Surowe obostrzenia odnoszące się do normy PN-EN 303:5-2012 dotyczą także sprawności cieplnej urządzeń, co w praktyce przekłada się na doskonałą wydajność, która dziś, w XXI wieku, idzie w parze z prostą obsługą, zredukowaną do niezbędnego minimum.

 

dobór kotła zębiec dobór kotła zębiecZaświadczenia wydane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Drewna potwierdzający, że kotły AGAT i TOPAZ spełniają wymogi 5 klasy według normy PN-EN 303:5-2012.

 

Kotły z podajnikiem 5 klasy w praktyce
Wiemy już, co kryje się pod pojęciem 5 klasy, czas na decyzję o tym, jakiej firmy kocioł c.o. z podajnikiem wybrać. Tutaj warto zwracać uwagę na walory typowo użytkowe: jak często będziemy musieli dokładać paliwo do kotła i go czyścić, prostota sterowania, możliwość programowania, stabilność utrzymywania zadanej temperatury.
- Jeśli chodzi o urządzenia na pellet, to naszym flagowym modelem plasującym się w 5 klasie jest kocioł AGAT, o sprawności cieplnej do 95,5%, w którym rozpalanie, wygaszanie i czyszczenie palnika odbywa się automatycznie. Można go wygodnie zaprogramować (godzinnie lub tygodniowo), a dzięki współpracy z czujnikiem pogodowym i regulatorem pokojowym możemy mieć pewność optymalnej pracy, adekwatnej do warunków i potrzeb – mówi Robert Piasek.
Nowością firmy „Zębiec”, która również spełnia wyśrubowane wymogi 5 klasy jest też kocioł na ekogroszek TOPAZ. Również w tym wypadku producent nie poszedł na żadne kompromisy jeśli chodzi walory użytkowe kotła. Nowoczesny sterownik LIDER PID DYNAMIC z możliwością sterowania 4 pompami, zaworem mieszającym trój- lub czterodrogowym oraz kilkoma niezależnymi obwodami grzewczymi, gwarantuje utrzymanie zadanej temperatury niezależnie od chwilowych zmian odbieranej mocy. Atutami takiego rozwiązania jest też znaczne ograniczenie wydzielania się tlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery oraz wydłużenie okresów między kolejnymi czyszczeniami kotła. Podobnie jak w przypadku modelu AGAT, również w kotle TOPAZ sterowanie może się odbywać za pomocą Internetu.

 

dobór kotła zębiec dobór kotła zębiecKocioł AGAT (po lewej) i TOPAZ (po prawej).

 

Jeśli nie leży nam na sercu dobro naszej planety, to pomyślmy o zdrowiu swoim i naszych bliskich, stawiając na ekologiczne urządzenia grzewcze. Przy ich doborze pomocne będą właśnie normy, i to nimi warto się kierować jako podstawowymi wytycznymi. Osławiona już 5 klasa kotłów z podajnikiem to dla nas najpewniejsza gwarancja, że: po pierwsze – nie będziemy truć siebie, otoczenia i niszczyć środowiska naturalnego; po drugie – że nie będziemy przepłacać za ogrzewanie, bo kupujemy urządzenie, które jest w stanie sprostać wygórowanym normom ekologicznym i ekonomicznym. Tu się nie da oszukać, co dla nas – konsumentów – jest najlepszą rękojmią. Zastanawiając się z kolei, jakiej firmy kocioł c.o. z podajnikiem wybrać, to obok norm gwarantem jakości jest też doświadczenie wybranego producenta. Kotły marki ZĘBIEC, na rynku obecne już od wielu lat, są montowane na szeroką skalę w domowych kotłowniach, pawilonach handlowych oraz małych firmach. Powstają one w efekcie ścisłej współpracy inżynierów, projektantów i praktyków, a do ich konstruowania wykorzystywane są tylko sprawdzone i wytrzymałe materiały. Nic dziwnego, że dziś w Polsce kotły ZĘBIEC stały się synonimem niezawodności i wieloletniej, bezproblemowej eksploatacji. Doświadczenie zdobyte przez lata owocuje, bo dziś chyba nikt już nie ma wątpliwości, że wyprodukowanie kotła 5 klasy wymaga od producenta zaawansowanej wiedzy technologicznej, precyzji i rzetelności.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zebiec.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-11-21 0 1768 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ASPOL FV Sp. z o.o.łódzkie
Enerbau Ogrzewania Na Podczerwieńkujawsko-pomorskie
Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.wielkopolskie
Legalett Polska Sp. z o.o.pomorskie
Lumo Technika Grzewczawielkopolskie
METAL-FACH Technika Grzewcza podlaskie
OJ Electronics A/Sdolnośląskie
PPUH DREWART-ENERGY Sp. z o.o.mazowieckie
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Metalbetświętokrzyskie
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.śląskie
Shareproject S.C.
SUPRATERM Józef Nocońśląskie
Pompa All-In-One powietrze-woda
2018-03-22 0 65
Pompa All-In-One powietrze-woda

Podczas modernizacji lub pierwszej instalacji systemu grzewczego polecamy zapoznać się ze specyfikacją pomp powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic. Tej marki nie trzeba Polakom przedstawiać ...

Pompy ciepła dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych
2018-03-14 0 684
Pompy ciepła dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych

Urządzenia marki Dimplex zapewniają skuteczną kontrolę temperatury i posiadają także szereg funkcjonalności i udogodnień dla inwestora oraz ostatecznego odbiorcy. Oferowane systemy, ze ...

Nowoczesne rozwiązania dla odzysku ciepła
2018-03-14 0 454
Nowoczesne rozwiązania dla odzysku ciepła

Jak działa rekuperacja? Systemy wentylacji grawitacyjnej usuwają z pomieszczeń „zużyte”, ogrzane powietrze i wprowadzają „świeże”, które z reguły posiada ...Kocioł z 5 klasą – antidotum na smog
2018-03-07 0 1594
Kocioł z 5 klasą – antidotum na smog

Polską tradycją jest medialna burza wokół smogu, która rozpoczyna się w tym samym czasie, co sezon grzewczy. Niezliczone teksty w sieci na temat zatrutego powietrza, alarmy smogowe, ...Kotły c.o. na pellet z podajnikiem
2018-01-22 0 2366
Kotły c.o. na pellet z podajnikiem

Normy i certyfikaty a kotły na biomasę z podajnikiem Często traktujemy przepisy prawa jako przejaw urzędniczej nadgorliwości w opracowywaniu norm utrudniających nam życie. O tym, że jest to ...

Promienniki kwarcowo-halogenowe
2017-11-08 0 1020
Promienniki kwarcowo-halogenowe

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że właściwy dobór urządzeń i wykonanie odpowiedniego projektu powinno być zlecane wykwalifikowanym fachowcom/ projektantom ogrzewania promiennikami ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: