Kocioł na pellet 10 kW

Wykorzystać zieloną energię, czyli jaki kocioł na pellet wybrać?

W Polsce nie brakuje zwolenników centralnego ogrzewania na paliwa stałe, zwłaszcza w tych rejonach, gdzie nie ma dostępu do ogrzewania miejskiego czy możliwości podłączenia do sieci gazowej. Paliwa stałe to wciąż najtańsze źródło energii opałowej, na ich korzyść przemawia więc również ekonomia. Niestety w naszym kraju często pokutuje przeświadczenie, że przystosowane do ich spalania urządzenia są uciążliwe w obsłudze, co jest spadkiem po starych kotłach węglowych, do których paliwo trzeba było dorzucać co kilka godzin, zbiegając do brudnej i zapylonej kotłowni. Te czasy to przeszłość. Nowoczesne kotły na paliwa stałe – zwłaszcza tanie kotły peletowe – są nie tylko bezpieczne i wygodne w obsłudze, ale także przyjazne dla środowiska i naszych płuc.
Kocioł na pellet 10 kW - zdjęcie


Podjęcie decyzji o wyborze kotła nie zawsze jest łatwe. Często sugerujemy się ceną, wierząc, że droższe urządzenie na pewno będzie lepsze. Choć czynnik ten jest bardzo ważny, to jednak nie powinien być decydujący. Najpierw trzeba zastanowić się, czym będziemy opalać, a dopiero potem poszukać odpowiedniego urządzenia. Najpopularniejsze są wspomniane już kotły na paliwa stałe (a wśród nich – kotły c.o. na pellet), pamiętajmy jednak, że nie można palić w nich niczego innego poza paliwem, do którego są przystosowane. Nie tylko dlatego, że zatruwamy wówczas środowisko i samych siebie (wisząca nad nami każdej zimy chmura smogu to właśnie efekt palenia m.in. śmieci), ale również z tego powodu, że kocioł osiąga swoją optymalną temperaturę tylko wtedy, gdy palimy właściwym paliwem, a nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować zmniejszenie sprawności urządzenia nawet o kilkanaście procent.

Jaki kocioł na pellet wybrać – pomocne przepisy
Wybierając kocioł powinniśmy też zadać sobie trochę trudu i sprawdzić, co mówią przepisy. W ostatnich latach sporo regulacji wprowadziła UE, a wszystkie one mają na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji i wymuszenie na producentach takich rozwiązań konstrukcyjnych, dzięki którym kotły będą jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Ponieważ kocioł kupuje się raz na wiele lat, warto upewnić się, czy niebawem nie będziemy zmuszeni do jego wymiany. I tak na przykład w roku 2012 w naszym kraju zaczęła obowiązywać norma PN-EN 303:5-2012, która obniżyła graniczne progi emisyjne dla kotłów na paliwa stałe. Spośród wyróżnianych przez nią trzech klas kotłów o określonych wartościach emisji i sprawności cieplnej, najlepszymi parametrami wyróżniają się kotły z 5 klasą, w których spalany jest np. pellet. Nie dzieje się tak przez przypadek, bo to jedno z najbardziej ekologicznych paliw – odnawialnych, tanich i nieszkodliwych dla środowiska. Niewielkie granulki o średnicy 6-8 mm są wytwarzane z odpadów drzewnych (głównie trocin) bez sztucznych dodatków, a opalane pelletem kotły c.o. są tanie w eksploatacji i spełniają najsurowsze wymogi emisyjne.
W roku 2013 UE przyjęła też dyrektywę ELD, która przyporządkowuje urządzenia grzewcze do poszczególnych klas energetycznych (podobnych do tych, jakie są wyszczególnione na etykietach energetycznych naklejanych na artykuły AGD: A, A+, A++ itp.). Do 2020 roku wszystkie dopuszczone do sprzedaży urządzenia grzewcze będą też musiały legitymować się spełnieniem wymagań dyrektywy ECODESIGN.
- Zwracanie uwagi na to, czy kocioł spełnia powyższe normy jest nie tylko działaniem przyszłościowym, które pozwoli nam uniknąć konieczności jego szybkiej wymiany – zauważa Robert Piasek z firmy ZGM ZĘBIEC S.A., która jest jednym z najbardziej znanych producentów kotłów c.o. w Polsce. – Europejskie przepisy i dyrektywy są też świetnym drogowskazem przy wyborze kotła, bo surowo określone normy spełniają tylko urządzenia najwyższej klasy, co jest najlepszym potwierdzeniem ich wysokiej jakości, ekologiczności i energooszczędności – dodaje.

 

kocioł na pellet zębiecfot. ZGM ZĘBIEC S.A.

 

Tani kocioł peletowy – czy to się opłaca?
Kotły na paliwa stałe, w tym kotły na pellet są tanie zarówno na etapie zakupu, jak i w toku eksploatacji, przez co plasują się w czołówce wśród ekologicznych urządzeń grzewczych, wygrywając np. z drogimi pompami ciepła.
Jakie mają parametry? Prześledźmy to na przykładzie jednego z kotłów na pellet 10 kw marki ZĘBIEC – modelu AGAT 10.

 

kocioł na pellet zębiecfot. ZGM ZĘBIEC S.A.

 

Na początek – przepisy. Zgodnie ze wspomnianą wcześniej normą PN-EN 303:5-2012, kocioł ten plasuje się w 5 klasie, co oznacza, że spełnia bardzo rygorystyczne wymagania w zakresie emisji spalin i sprawności. Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, to została mu przyznana klasa A++, która obok A+ i A+++ charakteryzuje urządzenia najbardziej efektywne energetycznie. Po przebadaniu przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu kocioł c.o. na pellet AGAT uzyskał również certyfikat ECODESIGN.
- Spełnianie tych norm sprawia, że AGAT należy do najnowocześniejszych kotłów na pellet. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w wysokiej sprawności cieplnej (do 95,5%), która jest możliwa dzięki trójciągowej budowie wymiennika i doskonałej izolacji kotła – podkreśla Robert Piasek.
Obok taniej eksploatacji kotła na pellet, dla przeciętnego użytkownika liczy się jeszcze prosta i niekłopotliwa obsługa, a tę gwarantuje już samo paliwo – pellet, który w porównaniu choćby do węgla jest dużo „czystszy”. Łatwiej też usunąć kurz drzewny niż pył węglowy, a podczas spalania pelletu w kotle c.o. powstaje niewielka ilość popiołu, który można później wykorzystać np. do użyźnienia gleby na działce. W okresie letnim kocioł na pellet AGAT może też być alternatywą dla podgrzewania wody w bojlerze, bo jego moc może się obniżyć do minimum 3 kW, oczywiście przy zapewnieniu stałej i bardzo poprawnej emisji spalin, spełniającej normy ECODESIGN.

 

kocioł na pellet zębiecfot. ZGM ZĘBIEC S.A.

 

Kocioł na pellet 10 kW AGAT pracuje automatycznie, przez co z barków użytkownika zdjęta jest też uciążliwa konieczność częstego zaglądania do kotła. Automatycznie następuje rozpalanie, wygaszanie kotła i czyszczenie palnika, a możliwość programowania godzinnego czy tygodniowego pozwala ustawić pożądaną temperaturę na długi okres czasu. Kocioł współpracuje ponadto z czujnikiem pogodowym i regulatorem pokojowym, może też obsługiwać c.w.u. i zawory mieszające. Zastosowany w sterowniku algorytm regulacji nie tylko steruje pracą palnika (co pozwala zredukować ilość paliwa nawet o 20% i obniżyć zużycie energii elektrycznej), ale także reguluje ilość podawanego paliwa. Ukłonem w stronę miłośników nowoczesnych technologii jest opcja podłączenia modułu internetowego czy GSM, które umożliwią zdalne sterowanie pracą kotła.

 

kocioł na pellet zębiecfot. ZGM ZĘBIEC S.A.

 

Odpowiadając na tytułowe pytanie „jaki kocioł na pellet wybrać?”, można odpowiedzieć „to zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela”. Jeśli jednak nie mamy bardzo dobrej orientacji w technologiach grzewczych (którą ma w gruncie rzeczy niewiele osób), to zaufajmy instytucjom certyfikującym. To właśnie przepisy i normy wymuszają na producentach wprowadzanie udoskonaleń technologicznych, to one są często motorem napędowym dla rozwoju branży.
- W certyfikatach, normach, etykietach nie da się oszukać – potwierdza Robert Piasek. – Jest to dobre dla klienta, który nie musi obawiać się, że jako laik kupi urządzenie, które zamiast pracować bezproblemowo i skutecznie, stanie się źródłem utrapień – dodaje.
Czego jeszcze możemy się trzymać oprócz norm i przepisów? Na pewno własnej intuicji. A ta oczywiście podpowiada, że im bardziej zautomatyzowana jest obsługa kotła c.o. na pellet (co oznacza np. rozpalanie, wygaszanie, podawanie paliwa, czyszczenie palnika), tym łatwiejsza będzie jego eksploatacja. Zaufajmy też producentom takim jak ZGM ZĘBIEC S.A., który od lat specjalizuje się w produkcji kotłów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.zebiec.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-10-12 0 2518 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
ASPOL FV Sp. z o.o.łódzkie
Enerbau Ogrzewania Na Podczerwieńkujawsko-pomorskie
Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.wielkopolskie
Legalett Polska Sp. z o.o.pomorskie
Lumo Technika Grzewczawielkopolskie
METAL-FACH Technika Grzewcza podlaskie
OJ Electronics A/Sdolnośląskie
PPUH DREWART-ENERGY Sp. z o.o.mazowieckie
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Metalbetświętokrzyskie
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.śląskie
Shareproject S.C.
SUPRATERM Józef Nocońśląskie
Pompa All-In-One powietrze-woda
2018-03-22 0 24
Pompa All-In-One powietrze-woda

Podczas modernizacji lub pierwszej instalacji systemu grzewczego polecamy zapoznać się ze specyfikacją pomp powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic. Tej marki nie trzeba Polakom przedstawiać ...

Pompy ciepła dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych
2018-03-14 0 660
Pompy ciepła dla budynków mieszkalnych oraz przemysłowych

Urządzenia marki Dimplex zapewniają skuteczną kontrolę temperatury i posiadają także szereg funkcjonalności i udogodnień dla inwestora oraz ostatecznego odbiorcy. Oferowane systemy, ze ...

Nowoczesne rozwiązania dla odzysku ciepła
2018-03-14 0 331
Nowoczesne rozwiązania dla odzysku ciepła

Jak działa rekuperacja? Systemy wentylacji grawitacyjnej usuwają z pomieszczeń „zużyte”, ogrzane powietrze i wprowadzają „świeże”, które z reguły posiada ...Kocioł z 5 klasą – antidotum na smog
2018-03-07 0 1576
Kocioł z 5 klasą – antidotum na smog

Polską tradycją jest medialna burza wokół smogu, która rozpoczyna się w tym samym czasie, co sezon grzewczy. Niezliczone teksty w sieci na temat zatrutego powietrza, alarmy smogowe, ...Kotły c.o. na pellet z podajnikiem
2018-01-22 0 2350
Kotły c.o. na pellet z podajnikiem

Normy i certyfikaty a kotły na biomasę z podajnikiem Często traktujemy przepisy prawa jako przejaw urzędniczej nadgorliwości w opracowywaniu norm utrudniających nam życie. O tym, że jest to ...

Jak dobrać kocioł C.O.?
2017-11-21 0 1766
Jak dobrać kocioł C.O.?

Globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, wymierające gatunki to nie Twoja sprawa? Wręcz przeciwnie! Skutki ekspansywnej i niszczącej ingerencji człowieka w środowisko naturalne ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: