Jaki komin do kotła kondensacyjnego sprawdzi się najlepiej?

Odprowadzanie spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania

Motorem napędowym dla rozwoju technologii – obok rosnących wymagań konsumentów – są zmieniające się przepisy. Dotyczy to zwłaszcza takich produktów, które wywierają wpływ na środowisko i zasoby naturalne. Ścisłe regulacje dotyczące zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych wprowadza też UE. Efekt? Od 26 września 2015 r. producenci mogą produkować tylko wysokoefektywne kotły kondensacyjne oraz niektóre rodzaje dwufunkcyjnych kotłów z otwartą komorą spalania, o parametrach precyzyjnie określonych przepisami. Do nowych regulacji musieli dostosować się też producenci systemów kominowych, poszerzając swoją ofertę o kominy do kotłów kondensacyjnych.
Jaki komin do kotła kondensacyjnego sprawdzi się najlepiej? - zdjęcie


Rok 2013 był dla producentów kotłów (a także dla ich użytkowników) przełomowy. To właśnie wtedy przyjęto dwa rozporządzenia: dyrektywę ErP, określającą wymogi ekologiczne, jakie musi spełnić urządzenie grzewcze wprowadzane na rynek UE oraz dyrektywę ELD, która przyporządkowuje urządzenia grzewcze do poszczególnych klas energetycznych (podobnych do tych, jakie są wyszczególnione na etykietach energetycznych naklejanych na artykuły AGD: A, A+, A++ itp.).
W myśl nowych przepisów nie można już produkować do niedawna popularnych w naszym kraju kotłów atmosferycznych gazowych z otwartą komorą spalania. O ile kwestia ekologiczności nowoczesnych urządzeń nie jest argumentem najistotniejszym dla przeciętnego Kowalskiego, to jednak warto pamiętać o tym, że zmiana przepisów jest bodźcem do zakupu nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń. W dalszej perspektywie taka inwestycja po prostu się opłaca, bo szacunkowy okres zwrotu nakładów wynosi ok. 5-6 lat. Aby jednak instalacja była możliwa, konieczna jest też modernizacja systemu spalinowego i wybranie komina do odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego. Właściwy dobór komina do kotła kondensacyjnego i dobrze zaprojektowany system odprowadzania spalin zagwarantuje nie tylko bezproblemową eksploatację, ale i nie wpłynie negatywnie na sprawność kotła.

 

odprowadzanie spalin z kotła odprowadzanie spalin z kotłafot. Komin-Flex

 

Komin do kotła kondensacyjnego – jaki wybrać?
Dobór komina do kotła kondensacyjnego i systemu odprowadzania spalin nie jest trudny, jednak wymaga rygorystycznego przestrzegania instrukcji producentów kotłów w zakresie obliczenia oporów przepływu spalin przez przewód spalinowy oraz powietrzny, zaopatrujący kocioł w powietrze spalania. W instrukcjach podane są też zazwyczaj maksymalne długości przewodów powietrznych i spalinowych.
Czego się wystrzegać? Przede wszystkim krótkich przewodów powietrznych w układach rozdzielonych, czerpiących powietrze bezpośrednio zza ściany, bo nie tylko obniżają one sprawność kotła (który musi dodatkowo ogrzać powietrze), ale i mogą spowodować zamarzanie wymiennika. Błędem jest też takie odprowadzanie spalin z kotła z zamkniętą komorą spalania, które nie umożliwia swobodnego spływania kondensatu, bo jego zaleganie w przewodach może doprowadzić do uszkodzenia uszczelek. W przypadku kotłów instalowanych w pomieszczeniach mieszkalnych konieczna jest też sprawna wentylacja wywiewna, zapewniająca spełnienie wymaganych norm bezpieczeństwa.
Zgodnie z przepisami budowlanymi, a w szczególności z warunkami technicznymi, przewody spalinowe powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Ponieważ w przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia ze spalinami mokrymi, a w przewodach występuje nadciśnienie, to powinny być one ponadto wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, a połączenia poszczególnych elementów muszą być dodatkowo uszczelnione. Wszystkie wymienione  powyżej  warunki spełniają profesjonalne systemy ze stali kwasoodpornych i nierdzewnych firmy Komin-Flex, która jest producentem stalowych systemów kominowych.

 

odprowadzanie spalin z kotła odprowadzanie spalin z kotłafot. Komin-Flex

 

Ostatecznie więc jaki komin do kotła kondensacyjnego wybrać? Wszystko zależy od umiejscowienia kotła względem konstrukcji budynku i technicznych parametrów wybranego urządzenia. Możliwe są układy rozdzielne (SPS), współosiowe (WSPS) lub też systemy kominów izolowanych SPS IZOL.
Pierwszy z nich – działający w układzie rozdzielnym wkład kominowy SPS firmy Komin-Flex umożliwia odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego poprzez osobne przewody spalinowe, a powietrze doprowadzane jest z wentylatora do kotła oddzielnym przewodem. W systemie WSPS powietrze niezbędne do spalania doprowadzane jest do kotła przewodem powietrznym, w którym koncentrycznie umieszczony jest przewód spalinowy (tzw. „rura w rurze”). W systemie kominów izolowanych SPS IZOL odprowadzenie spalin z kotła z zamkniętą komorą spalania odbywa się przewodem zlokalizowanym na zewnątrz budynku. Warto przy tym pamiętać, aby w żadnym z tych rozwiązań nie odprowadzać spalin bezpośrednio za ścianę budynku. Mokre spaliny nie tylko niszczą elewację, ale i mogą przedostawać się do domu, dlatego najlepszym wyjściem jest układ systemu spalinowego z wyrzutem ponad dachem.

 

odprowadzanie spalin z kotła odprowadzanie spalin z kotłaWkład kominowy SPS i WSPS firmy Komin-Flex.

 

W systemie nadciśnieniowym, w jakim działają kotły kondensacyjne, zupełnie inaczej niż w instalacji podciśnieniowej kotłownia nie musi być umiejscowiona w sąsiedztwie komina. Nie trzeba więc budować wydzielonego pomieszczenia na kocioł, który wraz z instalacją spalinową i wentylacyjną stanowi zamknięty układ energetyczny niezależny od pomieszczenia. Ponieważ jednak w takiej sytuacji przewody spalinowe przechodzą przez pomieszczenia mieszkalne, muszą one spełniać rygorystyczne wymagania odnośnie niepalności i szczelności. Tylko wówczas zapewnią skuteczność działania (m.in. poprzez szybkie wytwarzanie odpowiedniego ciągu kominowego), a także bezpieczeństwo eksploatacji. Dlatego warto stawiać na sprawdzone wyroby renomowanych producentów i nie ryzykować, instalując systemy niskiej jakości.

Z ofertą firmy można zapozna się na stronie: www.kominflex.com.pl

 

Autor: Barbara Fride 2017-10-11 0 1874 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Komin-Flex sp. z o.o.śląskie
PPH WADEX SAdolnośląskie
Jaki system kominowy wybrać do kotła gazowego lub olejowego?
2018-01-19 0 1202
Jaki system kominowy wybrać do kotła gazowego lub olejowego?

Wymiana kotła, zwłaszcza w starym budownictwie, oznacza zazwyczaj także konieczność wymiany systemu kominowego. Jednak nawet budując nowy dom warto rozsądnie wybrać taki system, który ...

Odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych
2017-02-02 0 1937
Odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych

Ciepło z elektrociepłowni vs. instalacja indywidualna W Polsce udział ciepłownictwa sieciowego w pokryciu krajowego zapotrzebowania na ciepło wynosi ponad 50%, co stawia nas w czołówce ...

Bezpieczne systemy odprowadzania spalin
2016-11-22 0 2444
Bezpieczne systemy odprowadzania spalin

Instalacje odprowadzania spalin można podzielić na: - kominy działające w podciśnieniu, usuwające spaliny z komory spalania na zasadzie wytworzenia naturalnego ciągu kominowego, - instalacje ...Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych
2016-11-03 0 1686
Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej jest prosta. Na skutek różnicy gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku powstaje ciąg kominowy. Gdy w budynku jest cieplej niż na ...Stalowe kominy, systemy kominowe – odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych
2016-04-15 0 2916
Stalowe kominy, systemy kominowe – odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych

Jakie są zalety stalowych systemów kominowych? Przede wszystkim prosta konstrukcja i kompatybilność poszczególnych elementów, co przekłada się na krótki czas ...

Stalowe wkłady kominowe
2014-11-28 0 5198
Stalowe wkłady kominowe

Po co stosować wkłady kominowe? Ruch powietrza, czyli tzw. ciąg kominowy wewnątrz komina spowodowany jest różnicą temperatur na jego wlocie i wylocie. Im większa jest różnica ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: